Alkmaarsche Courant. Radionieuws Qenteentecaden Stad en Omgeving. feuilleton Honderd ü/i en dertigste Jaargang. HAAHDAG 8 HEI Het mysterie van het diamanten kruis. «ft bet Engeiscb van Chester K. S. Steelt door A W v E—v R GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. «at HEERHUGO WAARD. (Wordt vervolgd). 1 No. 108 1933 f Dinsdag 8 Me i. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO) 8— Gramofoonpl. 10— Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert door G. Stam m. m. v. Maja Reilingh, so praan. Kook- en bakpraatje door mevr. K. Loteering—Hillebiand. 11.30 Vervolg con cert 12—2 15 Ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. Knirxrursus. 4 Cellorecital door Har- ry Son. Aan den vleugel: Egb. Veen 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.— Verhalen voor kleine kinderen. 5.30 Jeugd- halfuur v. d. VPRO. 6.— Kovacs Lajos en ziin orkest. 7.30 Mr. Dr. J. van Schevicha- ven: De Harz! 8.— Vaz Dias. 8.05 Orgel concert Pierre Palla, m. m. v. Henk Viskil, tenor. Optreden van Koos Speenhoff. 9-20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10Het Kon. 's Hertogenbosch Mannenkoor o.l.v. P. Kallenbach 10.20 Vervolg omroeporkest U Vaz Dias. 11.10 Omroeporkest. 11.30 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M (Uitsluitend KRO). 8.Q.15 Gramofoonplaten. 9.30 Hoogmis. 10 30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. half uur. 12.15—1.45 Sextetconcert en gramo foonplaten. 2.Vrouwenuur. 3.3.30 Gra mofoonplaten. 3.30 Solistenconcert. 4.50 ;Gramofoonpl. 5.10 Schlagermuziek. Gramo- ifoonplaten, 7.15 Gramofoonplaten 7.25 en [7.45 Lezing. 8.— Orkestconiert. 8.30 Vaz dDias. 8.35 Hoorspel. 9.15 Koorconcert. 9.45 iZangvoordracht. 10.— Koorconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.12. Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9.50 Tijdsein en ber. 10.05 Kookpraatje. 10.20—11.05 Reportage v. d. Jaarvergade ring v. d. „Congregational Union of Eng- Hand and Wales". 11.20 Gramofoonplaten. tl2 20 Shepherd Bush' Paviljoenorkest o.l.v (ff. Fryer. 1.20 Voor de scholen. 1.50 Muzi kale causerie. 2.55 Fransche les. 3.25 Le- •zing. 3.45 R. Tapponier en zijn orkest. 4 35 (Kinderurn-. 5.20 Berichten. 5.50 Brahms' Bonates voor clarinet en piano. 6.10 Italiaan [pche les. 6.40 Radio-Militair-orkest ol.v. B. Walton O'Donnell m. m. v. F. Hall, harp. r7 50 Lezing. 8.20 Berichten. 8.40 „llie castle en the hill", drama met muziek. 9.55 Voor dracht. 10.11.2 Dansm iziek door Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio-Pari^'1724 M. 7 05 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert door 't Krettly- orkest. 12.25 Pianorecital. 1.55 Vervolg or kestconcert. 6.40 Concert door het Krettly- orkest. 7.20 Cabaretprogramma. 8.05 Gra mofoonplaten. 8.20 „Oh Papa", operette van iYvain. Leiding: M. Chagnon. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Bellevue Strandhotel. 2.204.20 M. Hansen's orkest. 7.20 Operette „Die Czardasfürstin", van Kalman. Leiding: N. Grevillius. 10.3511.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 M. 6.35 en 10.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door militair orkest o.l.v. Radecke. 1.50 Gramofoonplaten 3.50 Concert, viool en piano. 6.20 Rijkszen ding uit Berlijn. 7.25 Weragorkest o.l.v. Buschkötter m. m. v. violist. 8.10 „Bastien und Bastienne", operette van Mozart. Muzik. leiding: Kühn. Regie: Anheissr Rome, 441 M. 7.35 Concert, sopraan en piano. 7 50 Berichten. 8.05 Fragm. „Amico rritz", opera van Mascagni m. m. v. orkest, koor en solisten. 9.20 „II cavallino rosso", musicaal-comedy van Bonavolonta. 10.15 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o.l.v. F André. 5.20 Gramofoonplaten. 5.50 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Omroep orkest o.l.v. André. 8.20 Symphonieconcert ol.v. Meulemans. 9.3( Gramofoonplaten 508 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Sympho nieconcert o.l.v. Meulemans. 5.35 Gramo foonplaten. 5 50 Religieuze muziek. 7.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.05 Voordracht met vleugelbegel. 9.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6.20 Schillerherdenking Concert en declamatie. 7.20 Orkestconcert. 8 20 Voordracht. 8.50 Zwabische Volkskunst, m m. v. solisten o.l.v. Görlich. 9.35 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Concert uit Ham burg o.l.v. Eibenschütz. 44 nedeo* 15 hCt? Vr0eg hy den klerk be' „Mr. Aaron Grafton1*. „Laat hem boven komen". Grafton was zeer zonmiFAMUi* hij de kamer binnentrad, en als de kolo" nel geen man van ervaring was geweest zou die zenuwachtigheid van invloed zijn geweest op zijn oordeel, en de eerste vermoedens, die de detective tegen de zen man had gekoesterd, weer te voor schijn hebben geroepen. „O, mr. Grafton, U wou mij spreken?" „Een oogenblik maar, kolonel Ashlev' Ik ga niet graag zoo openlijk naar U toe want dat zou aanleiding kunnen geven tot allerlei praatjes, maar „O, maak U daar niet bezorgd over' Ik ben een detective en sta nu ook als zoodanig bekend. En U, als de eigenaar van een groot warenhuis, waar winkel diefstallen en andere misdaden telkens kunnen voorkomen, hebt dikwijls de Dinsdag 9 Mei. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Hamburg 22.20—23.20 21.35, voIrSrsHda* v^r«ader<k raad onder vanSloot? n burgeTO«ter, W. „ÏJtt! W3S fen telegram van den heer de O 1 ïhr^iZI)n ben.oemirW hoofd van de o. 1. school no. 4 met aanneemt. mnïrHeruennVenZOek V't° dt ^^iekvereeni- gmg M. U. O., om het slagen van het concoursjdat deze maand in verband met Kt 10-jang bestaan van genoemde vereeniging alhier zal worden gehouden, te helpen be vorderen door een louwerkrans. een medailrf of een som geld beschikbaar te stellen De heer Groenland wilde een goede krans geven met een inscriptie. Spr. stelde voor een bedrag van ongeveer f 25, daarvoor uit te trekken. Na eenige discussie werd besloten *>n krans te geven van 18. Met inscriptie zal het dan nug ongeveer f 20 kosten Verder was er een verzoek ingekomen, om 10 \v" omeT 50-jarig bestaan van de A N. w. B., Toeristenbond voor Neder land" een bedrag van f 5 beschikbaar ie sMlen voor een huldeblijk. Het verzoek is ingewilligd. Advies van de commissie van bijstand voor het electrisch bedrijf, om in verband met een verzoek van de muziekvereeniging H U G.O een medaille van 6 beschikbaar te stellen. Aldus besloten. Rekening van inkomsten en uitgaven van de gezondheidscommissie over 1932. De reke ning sloot met een saldo van 143.96. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den heer Wokke, om hem aan wat geld te helpen tot uitbreiding van zijn zaak, daar hij tegenwoordig niet meer in de behoeften van zijn gezin kan voorzien. De voorzitter lichtte het verzoek toe, en adviseerde het in te willigen. De heer Kostelijk zei, den heer Wolle goed te kennen, maar spr. betwijfelde het of geld voor deze persoon wel zou helpen. Spr. was bang, dat het toch zou verdwijnen. Als toch steun gegeven werd, zou spr. gaarne zien, dat er strenge controle op gehouden werd, dat het geld werkelijk aan het bedrijf werd besteed. De heer Tromp was er niet voor direct geld te geven, maar vond het beter, dat de gemeente voor een bepaald bedrag borg stond bij zijn leveranciers. De heer Wagenaar zei zich niet te kunnen vooratellen, hoe er cont-ole op uitgeoefend kon worden, dat eventueel verstrekte steun, ten bate van het bedrijf werd aangewend. De heer Krom zei. dat Wokke iemand is, die niet meer kan werken, dus zijn we ver plicht te probeeren, hem op deze manier te helpen. Als we dat niet doen, dan komt hij binnen korte tijd toch geheel voor rekening van de gemeente. Aangaande zijn persoon geloode spr., dat men hem wel helpen kan Besloten werd met 6 tegen 4 stemmen, te probeeren den heer Wokke te helpen. Tegen de heeren Kooy, Kostelijk, Pool en Wage naar. Verzoek van den heer Peereboom om het in de vorige vergadering genomen besluit om maar één noodslachtplaats in de gemeente te houden in te trekken, en hem vergunning te geven in zijn nieuwe bedrijf aan de Basser- weg weer een noodslachtplaats te houden. De heer Kostelijk zei, dat de raad in de vorige vergadering een verzoek van den heer Appel om hem alleen het noodslachten te geven, had ingewilligd, zonder dat dit punt op de agenda had gestaan. Daarom dacht spr. nu het recht te hebben over deze zaak nog één en ander te zeggen. Spr. zei. dat door dit besluit de concurrentie werd uitge schakeld. Spr. betwijfelde het of dit in het belang was van de gemeente, en zeker vond spr. het in strijd met de belangen van de boeren. De heer Krom zei, dat Appel niet de nood- slachter is maar dat in zijn perceel de nood slachtplaats is. Een ieder, die vee heeft voor de noodslachtplaats kan daar dat vee zelf slachten, ook Peereboom kan dat dus doen. Spr. kon niet inzien, waarom het noodig zou zijn nog een noodslachtplaats in het Zuideinde te hebben. Spr. vond dan ook geen termen aanwezig om het besluit der vorige vergadering in te trekken. De heer V agenaar zei. dat vele menschen wel klachten hadden over de afstand naar diensten van een detective noodig, zou ik zeggen". „Dat is zoo, maar „Maak U geen zorg. Als iemand van uw komst hier afweet, zal hij denken, dat U mij raad wenscht te vragen over iets, dat met Uw zaak in verband staat. Laat dat U dus niet beïnvloeden. Is er iets gebeurd?" „Ja", antwoordde Grafton. „Wat dan?" vroeg de kolonel. „Ik ben hier gekomen, om U te zeg gen, dat ik Uw diensten niet meer noo dig heb." „Niet meer noodig?" „Neen. En ik wensch U te betalen en te bedanken. Ik ben U zeer verplicht voor wat U gedaan hebt „Maar ik heb nog niets gedaan! Ik heb O, ik begrijp het al! U bent niet tevreden over mijn werk! Nu ik kan het U niet kwalijk nemen, maar ik heb wer kelijk nog geen tijd gehad, er zooveel moeite voor te doen, als ik gewenscht had. Maar daar kan ik niets aan doen, en „O, U moet mij niet verkeerd begrij pen, kolonel Ashlev! Ik ben heelemaal niet ontevreden!" Ên mr. Grafton stak de hand afwerend op. „De kwestie is, dat ik Uw hulp niet meer noodig heb. om het diamanten kruis van mrs. Larch of miss Ratchford, zooals zij zich na Appel, zooals de boeren aan de Westdijic. oor hen staat de slagerij van Peereboom op een zeer geschikte plaats. Spr. vond dan ook een tweede noodslachtplaats we! gewenscht. De voorzitter zei, dat als er een tweede noodslachtplaats komt, het beter is. dat deze dan in het Noordeinde zal komen. Tegen de niieuwe slagerij van den beer Peereboom als noodslachtplaats had spr. dit bezwaar dat de slagerij in een dichtbebouwd gedeelte van de Basserweg staat. En als er druk gebruik gemaakt wordt van een noodslachtplaats. is dit voor de omwonenden niet erg aange naam. De heer Kooij had tegen dit laatste be zwaar van den voorz:tter het argument, dat de nieuwe slagerij van den heer Peereboom zeer modern wordt ingericht. Er zal een antiseptische put komen, waardoor cadavers, al worden ze 3 weken lang niet afgehaald, geen hinderlijke stank zullen verspreiden. De heer Wagenaar was bet niet met de voorzitter eens, dat een noodslachtplaats in het Noordeinde meer noodzakelijk is. dan eer tweede in het Zuideinde. De heer Kostelijk zei nog. dat het toch met opgaat iemand het brood uit de mond te n°men, terwijl de be'angen van de inge zetenen er in het geheel niet door gebaat worden Besloten werd het contract met den heer Appel over 3 maand^r op te heffen en de zaak van Peereboom nog eens onder oogen te zien. Hier tegen stemden de heeren K'Om en Tromp. Hierna was aan de orde het voorstel var B. en W om de kosten te beta en voor het vervoer van eenige kinderen uit het Zuid einde naar de openbare lagere school no 1 De voorzitter had met de ouders van de betrokken kinderen, die in Oudorp naar school gingen, gesproken en had van hen vernomen, dat ze bezwaarlijk in de Kosten konden bijdragen. De heer Wagenaar vroeg of het beslist noodzakelijk was, dat de gemeente alle kosten voor zijn rekening nam. De voorzitter deelde mede. dat als de ge meente nier alles betaalt, de ouders hun kinderen naar Oudorp laten gaan. en daar kunnen we niets tegen doen, terwijl ze hier op de school noodig zijn om het aantal leerlingen noodig voor het in stand houden van een tweemansschool te blijven houden. Verder deelde spr. nog mede, dat de kinderen niet heelemaal naar de school ge bracht worden, maar slechts tot de hoek RustenburgerwegMiddenweg, zoodat ze toch nog een tamelijk groot stuk moeten loopen. De heer Kostelijk stelde het voorstel van B. en W. op zeer hoogen prijs. Op deze ma nier wordt voorkomen, dat we een éénmans- school krijgen, of dat de raad weer een be sluit neemt tot ophetfing, waaruit weer zou voortkomen wrevel onder de bevolking en inmenging van gedeputeerde staten. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. om de geldleening van 4000, waartoe in een vorige vergade ring besloten is. aan te gaan bij de bank voor Nederlandsche gemeenten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel van B. ep W om als het doorgaat aan te sluiten bij de thermochemische fabrie ken te Woerden. De voorzitter deelde mede dat het con tract 15 jaar duurt. De onkosten, die 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A. zullen bedra gen, kunnen niet hooger, maar wel lager worden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, ook omdat de destructor bij Schagen niet rendeerend werkt, zoodat men er daar niet zeker van kan zija. dat de prijs niet stijgt. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting. Eenige uitgaven zijn totaal 12442,69 meer dan op de begrooting staat. Het geld hier voor kan gevonden worden uit de leening en door overschrijving. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststellen verordening voor het aanstel len van een veldwachter Ongewijzigd vastgesteld. Voorstel van B. en W. om den heer van Twuijer, die spoedig 25 jaar onderwijzer in deze gemeente zal zijn een huldeblijk aan te bieden Aldus besloten. Het werd overgelaten aan B. en W. Naar aanleiding van het in het armenhuis komen van de wed. A Komen, had d<= heer Kostelijk aan B. en W. gevraagd, wat of er met haar eigendommen zou gebeuren. haar scheiding noemt terug te vin den. U kunt die zaak laten loopen, ko lonel!" „Laten loopen?" „Ja, het diamanten kruis is terecht! Ik heb juist een brief van Cyn van miss Ratchford gekregen, waarin zij schrijft, dat zij het kruis terug heeft". „Heeft zij het verloren kruis terug?" schreeuwde de detective bijna. „Ja „Waar heeft zij het vandaan? Zou de Sproetige De kolonel fluisterde dien laatsten naam bij zichzelf en zweeg toen plotseling. „Dat weet ik niet. Ik kreeg een tele gram van haar, en ik ga nu naar haar toe, om de bijzonderheden te hooren ging Aaron Grafton voort. „Zij is in Pompev, weet U waar zij als meisje woonde, en waar ik Nu, ik ga haar opzoeken. Ik kwam hier, om U te ver tellen, dat het geheim van het diaman ten kruis is opgelost, en als U mij zegt, wat ik U schuldig ben, zal ik U een chèque zenden." „O. dat komt wel in orde, mr. Graf ton! Maar ik begrijp het niet!" „Ik ook niet!" zei Aaron over zijn schouder, terwijl hij haastig de kamer van den kolonel verliet. „Ik zal het U vertellen, zoodra ik miss Ratchford heb gesproken. Goeden dag!" en hij ver- STUDIECLUB VOOR GEMEENTELIJKE DOCUMENTATIE. De Studieclub voor gemeentelijke docu mentatie hield Zaterdag haar ledenvergade ring te Alkmaar. De morgenbijeenkomst vond plaats in „Het Gulden Vlies", waar tevens door het registratuurbureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten een tentoonstel ling was georganiseerd, betrekking hebben de op het ontstaan van het document Het bureau exposeerde voorts modellen voor de verdere administratieve behandeling van de stukken. Van de' gemeente Alkmaar waren door de afdeeling Registratuur der secreta rie eenige diagrammen en modellen ingezon den, betreffende de circulatje van tijdschrif ten, de expeditie van stukken, enz. Voorts demonstreerde de N.V. Gestner handels maatschappij eenige vermenigvuldigingsap paraten. De middagvergadering werd gehouden in een der zalen van het Stadhuis, alwaar 57 leden aanwezig waren De heer Boon, archi varis der gemeente Zaandam, opende ais voorziter te ruim twee uur de bijeenkomst met een rede, waarin hij in het bijzonder den Alkmaarschen gemeente-archivaris, den heer Dresch, welkom heette. Spr. stelde het op prijs dat genoemde heer zich bereid had ver klaard een inleiding voor deze bijeenkomst te houden. Voorts dankte hij den heer Noor denbos van het Registratuurbureau te 's-Gravenhage voor diens bereidwilligheid om leiding te geven aan het onderwerp van dezen middag, „de waarde van den archief arbeid". Wijders betuigde de voorzitter het gemeentebestuur dank voor de wijze, waarop de club werd ontvangen en ten slotte den heer Berkenvelder te Alkmaar voor de vele bemoeiingen, welke deze zich had gegeven voor de organisatie voor dezen dag De heer mr. A. Koelma, gemeentesecreta ris, verwelkomde namens de gemeente de vereeniging en stelde er prijs op, de studie club dank te zeggen voer de keuze van Alk maar als vergaderplaats. Het gemeentebe stuur stelde deze keuze zeifs in die mate op prijs, dat het gaarne een der zalen van het stadhuis voor deze vergadering beschikbaar heeft gesteld, hetgeen slechts bij hooge uit zondering geschiedt. Ook persoonlijk gaf mr. Koelma uiting van zijn waardeering voor het streven der vereeniging. Spreker gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de ver breiding van het registratuurstelsel der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten en stelde daarbij in het licht het risico, dat van de toepassing weinig terecht kan komen, in dien die niet was in handm van toegewijde ambtearen, die het stelsel op deskundige wijze verzorgen. Spr. prees het doel der ver eeniging om de ambtenaren te houden op het peil, waarop zij moeten staan ten einde aan het registratuurssysteem te kunnen ge ven, wat het toekomt, en hij hoopte dat het de studieclub mocht gelukken in deze rich ting met succes.te blijven voortwerken. Aangaande het onderwerp „de waarde van den archiefarbeid" waren stellingen en conclusies ingekomen van de heeren Wiebols, de Liefde en Berkenvelder, te Alkmaar, en van den heer Kingma te Bcetsterzwaag, wel ke stellingen ter vergadering achtereenvol gens door genoemde heeren werden toege licht. De heer Noordenbos, directeur van het Registratuurbureau, resumeerde de conclu sies, daarbij wijzende op de uitgebreidheid van het onderwerp, dat in één bijeenkomst niet kan worden uitgeput. Besloten werd voorts, dat in de volgende vergadering zal worden bestudeerd de klassi- ficatie en de dossiervorming van de stukken betreffende de werkloosheid en de werk lozensteun. De heer Berkenvelder, archiva ris der studieclub, zal aangaande dit onder werp inventarissen en modellen verzamelen. Ir. Bennik, te Emmen, deelde mede, dat de Kring van directeuren van arbeidsbeurzen de documentatie voor deze takken van dienst aan de orde heeft gesteld. Te zijner tijd zal met deze studieclub contact kunnen worden gezocht-, ten einde eenheid in het registra tuursysteem te verkrijgen. De heer De Ruiter, te Alkmaar, stelde de voordeelen van de svstematische archieforde ning voor de ziekenhuizen in het licht Alvorens de studieclub rond te leiden door het oud-archief, museum, bibliotheek en prentenkabinet, gaf de heer Dresch een uit eenzetting van de belangrijkheid van het A'kmaarsch archief en de samenwerking tus- schen het oude en nieuwe archief. Spreker ging na, hoe de oude stad Alkmaar buitenge woon veel belangen, ook ver buiten haar ter ritoriale grenzen, had, o.m. belangen van wa- terstaatkundigenaard zooals de aanleg van wegen, de inpolderingen enz. en dat het daarom voor de rechten van de stad vroeger reeds van belang was, d> daarop betrekking hebbende stukken behoorlijk te conserveeren. dween. Een oogenblik bleef de kolonel roer loos midden in de kamer staan. Toen kwam er een vreemde trek op zijn ge laat en hij mompelde: „Nu ben ik toch benieuwd, of hij de waarheid spreekt, of liegt! Is het dia manten kruis in haar bezit, of zei Graf ton dat maar, om mij die zaak uit han den te nemen en hem er buiten te laten? Ik sta verbaasd! En daarom lijkt het mij het beste, je niet te ver van mij weg te laten gaan, mr. Grafton! Je moet wat beter in het oog worden gehouden!" HOOFDSTUK XVII. Een vroolijke snaak. „Nu", zei kolonel Ashley levendig bij zichzelf, „er zijn twee of drie dingen, die ik doen moet, en wel dadelijk. Wat zal ik het eerst aanpakken? Het zou mis schien het beste zijn, Kettridge hier te laten komen en dat horloge te laten on derzoeken!" En hij keek naar het kabi net, waar hij het eigendom van Singa Phut had opgeborgen. „Als ik dat van binnen kan bekijken en zien kan. of het mechaniek zoo in het oog vallend is, dat Darcy het moet heb ben ontdekt, toen hij het begon te repa reeren als dat zoo is dan wel, Niet alleen de brieven, doch vooral ook de kaarten en prenten zijn van groot gewicht. Van beroemde cartographen als Metius, Adriaen Antoniuszn zijn gravures aanwezig. Ook op cultureel gebied was Alkmaar vroe^ ger reeds van groote beteekenis. Haar La- tijnsche school, die in de 15e eeuw ontstond, kon op één lijn worden gesteld met de uni versiteiten, hoewel haar program niet die uitgebreidheid bezat. Uit dit cultureele mid delpunt van Noordhollands Noorderkwar tier is nog afkomstig de „Librije", die, zoo als bekend is, in de tweede helft van de 16e eeuw door geleerden uit tal van plaatsen werd geraadpleegd. Deze bibliotheek is in het begin van de 19e eeuw in verval geraakt en toen door de gemeente overgenomen van de Groote Kerk, waaraan de librije verbonden was Door incorporaties van librijen van ge leerden, van instellingen en ook door schen kingen was de „Librije" zeer uitgebreid Zij bevat dan ook veel kostbare werken. Thans is de stedelijke bibliotheek, na die van Haar lem en Amsterdam de belangrijkste biblio theek voor de locale geschiedenis niet alleen, dcoh ook voor die van het geheele Noorder kwartier. Ook was Alkmaar in vroeger eeuwen een middelpunt van de oude schilderschool, die aan den beroemden Jan van Schorel haar naam ontleent. Spr. is in de gelegenheid ver schillende kostbare werken van deze school in het museum te toonen. De genoemde omstandigheden hebben er toe geleid, dat te Alkmaar thans zoowel het archief, 't museum, de bibliotheek en 't pren tenkabinet van een rijke historie getuigen. Deze vier instellingen staan te Alkmaar on der eenhoofd-ge leiding, hetgeen voor een plaats als deze van veel voordeel is. Spr. kan van de belangrijkheid dezer instellingen tevens getuigen, omdat het Alkmaarsche ar chief steeds zijn medewerking verleende bij binnen- en buitenlandsche historische ten toonstellingen. Voor de Studieclub heeft spr. de tentoon stelling, verband houdende met de herden king van Willem den Zwijger tot vandaag aangehouden. (Teekenen van instemming.) Ten slotte gaf spr. een voor de studieclub belangwekkende uiteenzetting van de syste matiek, welke bij de ordening der archieven vroeger en thans wordt gevolgd In dit ver band wijdde spr. uit over de samenwerking tusschen het oude archief en het nieuwe De voorzitter dankte onder instemming der vergadering den heer Dresch voor diens belangrijke inleiding,waarna hij de vergade ring sloot. Hierna bezichtigde de Studieclub het mu seum, oud-archief, bibliotheek en prentenka binet onder leiding van den heer Dresch, waarna ten slotte de afdeeling Registratuur ten stadhuize werd bezocht, alwaar een aan schouwelijk betoog van de administratie dier afdeeling werd gehouden MUZIEKINSTRUMENTEN V.M. STEDELIJK MUZIEKKORPS BESTEMMING BOETEKAS. B. en W. schrijven in bijlage No. 54: Bij Raadsbesluit van to April 1931, nr. 7, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Nooidholland bij hun bes uit van 6 M:i 1931, nr. 85, werden aan de muziekvereeni ging „Alcmaria Victrix" in bruik een gege ven de muziekinstrumenten, die tot 1 April 1931 in gebrul' zijn geweest bij het voorma lig stedelijk muziekkorps. Het bruikleencon tract loopt nog to- 1 April 1936. Overeen komstig de bepalingen, op bruikleening toe passelijk, komt het rnito van verminderde bruikbaarheid, slijtage ed. ten laste van de gemeente. De beantwoording van de vraag, wat er op den du_r met de instrumenten moet gebeuren, is mede -n verband met het vorenstaande niet zoo een/oudig. Hieraan werden v ij herinnerd, to de Uoniunj- 'f van toezicht op het stedeiijk muziek, ark ons eenigen tijd geleden mededeelde, dat zij het beheer voert ver een bedrag van 627.09, afkomstig van het voormalig stedelijk mu ziekkorps. Ingevolge artikelen 11 en 12 van de inmiddels ingeir:>kk<i verordening, hou dende bepalingen omtreiu het stedelijk mu- ziekkorjos te Alkmaar (gemeenteblad nr. 178) konden de leden beboet wcrden wegens veizuimen, te laat komen e. d. De bestem- m;ng dezer boeten moest volgens genoemd artikel 12 bij huishoudelijk reglement worden geregeld, welk reglemer' nimmer is tot stand gekomen. Als vastst ande mag evenwel wor den aangenomen, dat <k boetekas niet per soonlijk aan de leden van iet voormalige stedelijk muziekkorps toebeho rde. maar on der beheer stond van het stedelijk muziek korps als zoodanig, dat een gemeentelijke in stelling was. ment de bestemming der boetekas bepaalde, bestond de gewoonte, dat ten behoeve van het stedelijk muziekkorps uit die kas uitgaven werden gedaan voor verschillende doelein den, als aanschaffing van instrumenten, re- dan is de zaak nog ingewikkelder! Ja, ik zie wel, dat ik mr. Kettridge moet hebben." Weer liep de kolonel naar de telefoon, met de bedoeling, den juwelier op te bellen. Voor de telefoon bleef hij even staan en bedacht, dat hij al eens had willen opbellen, maar daarin verhinderd was, doordat hij zelf was opgebeld toen men Aaron Grafton aandiende. Maar nu bleef het stil, en de kolonel vroeg verbinding met mr. Kettridge. Hij moest even wachten. „Ik heb Marcy 5426 opgebeld", kondig de de prettige stem van het meisje in de telefooncentrale aan. „Dank U!" antwoordde de detective. Weer wachtte hij en weer hoorde hii hei meisje, hoewel hij geen ongeduld had getoond. „Heel goed!" antwoordde hij. „Mis schien is er niemand thuis!" Blijkbaar beantwoordde niemand den oproep, en de kolonel hing den hoorn op. „Nu, Kettridge kan wachten", mom pelde hij, terwijl hij het horloge voor zichtig weglegde, daarbij met een zucht aan den armen, kleinen Chet denkend. Dj hond was een aardig dier geweest en had veel vrienden gehad in het hotel.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5