DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een radiorede van Roosevelt. buitenland No. 109 Dinsdag 9 Mei 1933 135e Jaargang Daqetiiksdi Overzicht duitschland. Waf vandaag de aandacht Irchf,,., !Bimtm£and ALKMAAR RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HhRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De economische toestand van Amerika. President Roosevelt heeft Zondag zijn iang verwaune raüioreüe genouden over aen eco- nomiscnen tcestanü van de Vereenig de sta ten en net program van opbouw der Ameri- kaauscht regeering. Roosevelt gat ai.ereerst een overzicht van den caiasiropnalen toestand van drie maan den geleden en verklaarde, dat de hem tot nog 10e verleende volmachten geheel in over eenstemming met de grondwet waren, r.ij was ook niet voornemens, het Congres ook maar van eenig recht te berooven. De president besprak vervolgens de tot nog toe ten uitvoer gebrachte en de reeds ontworpen wetgeving. Hij waarschuwde voor herhaling van net verkeerde inzicht, dat pro ductie en consumptie tot in het oneindige konden worden opgevoerd De tot dusver ge nomen maatregelen beteekenden geen regee- ringscontrole, doch een soort deelgenoot schap van regeering en particuliere onderne mers. De anti-trustwet zou gedeeltelijk op geheven dienen te worden om uniforme pro- ductievoorwaarden te scheppen. Roosevelt verdedigde de handhaving van het goud-uit voerverbod en noemde het voornaamste doel der regeering de stijging van de prijzen der grondstoffen om den schuldenaren de terug betaling van hun schulden mogelijk te maken tegen dezelfde dollarwaarde als waarin de schulden toen zij werden aangegaan, waren uitgedrukt. Parallel met de binnenlandsche problemen waaraan de regeering voornamelijk haar aandacht zal schenken liepen de problemen der buitenlandsche politiek. De positie van Amerika is onverbrekelijk verbonden met de ontwikkeling van de rest van de wereld en een ingrijpende verbetering der Amerikaan- sche verhoudingen hangt af van den opbloei van de wereldwelvaart. De te Washington gevoerde besprekingen hadden ten doel, de bewapening te beperken, de tarieven te ver lagen, de valuta te stabiliseeren en het ver trouwen tusschen de naties te herstellen. De toekomst der wereld eischt, dat de economi sche conferentie te Londen een succes wordt. Tenslotte verklaarde Roosevelt dat hij als president en ook het Congres het Ameri kaansche volk groote dank verschuldigd wa ren voor de houding die het tot nog toe had aangenomen. Alles zal gedaan worden om het daarom uitgedrukte vertrouwen te recht vaardigen. Men had een goed begin gemaakt en Roosevelt was voornemens in deze rich ting verder te gaa- Een „twee-jaren plan'. Naar aanleiding van Roosevelts radiorede wordt medegedeeld, dat Roosevelt zich deze week zal wijden aan de opstelling van een „twee jaren plan" ter reorganisatie van de Amerikaansche industrie, opdat deze weer een belangrijke rol zal kunnen spelen in het proces van het economisch herstel. Vandaag zal de democratische senator van New-York, Robert Wagner, een ontwerp-wet indienen waarbij een vorm van controle op de natio nale industrie wordt nigesteld teneinde de productie te stabiliseeren en verspillende con currentie te vermijden, en voorts tot het scheppen van werkgelegenheid voor een grooter aantal arbeiders door vermindering van den werktijd alsmede verhooging van de huidige lage loonen. Onafhankelijk hiervan werken de senato ren La Follette, Cutting en Costigan aan een wetsontwerp inzake de uitvoering van open bare werken, waarvoor een bedrag van 50 nullioen dollar gevoteerd zou moeten wor den. Men verwacht dat zij het wetsontwerp nog deze week zullen indienen. DE POLITIEKE TOESTAND IN From van Duitsche vrouwen onder Hitier. De Zeitungsdienst verneemt, dat de Vrij dag aangevangen onderhandelingen tus schen dr. Robert Ley en de vertegenwooi digsters der voornaamste vrouwenorgani saties gisteravond beëindigd is. De leidster van den bond Koeningin Luise, Freifrau v Handeln geb. Natzmer, heeft de volgende verklaring afgelegd: Als verantwoordelijke leidster van den Bond Koenigin Luise verklaar ik, dat ik mij en dezen bond onvoorwaardelijk stel onder de N.S.D.A.P. en Adolf Hitier. Oproep aan de Dnitsche vrouw. De Zeitungsdienst weet nog mede te dee- len, dat de leider der partij-organisatie van de N.S.D.A.P., dr. Dobert Ley, naar aan leiding van de vorming van het Duitsche vrouwenfront de volgende oproep heeft uit gevaardigd: ,De bond Koenigin Luise heeft zich Maandag onvoorwaardelijk geplaatst ondei de leiding van Adolf Hitier. Hiermede is de weg voor de vorming van het Duitsche vrou wenfront vrij. In vriendschappelijke onder handelingen tusschen de leidster van de nationaal socialistische vrouwen en het bondsbestuur van Koenigin Luise werd de volgende organisatievorm vastgesteld voor de nieuwe groote vrouwenbeweging: 1) Aan het hoofd staat de leidster van het front van Duitscht vrouwen fraulein Gott- schewski. Zij zal de leiding over de natio naal socialistische vrouwen behouden; 2) De bond Koenigin Luise staat onder leiding van Fraulein v. Handeln, die tegen over fraulein Gottschewski als gevolmach tigde van den leider Adolf Hitier verant woordelijk is. De leden van den bond Koeni gin Luise gelden als medewerksters aan het werk van Adolf Hitier in het rijk; 3) Het doel van het front van Duitsche vouwen is de groote vrouwenbeweging, welke bezield is met een gemeenschappelij ken wil en geest der nationaal socialistische wereldbeschouwing. Indien deze innerlijke gemeenschap zal zijn bereikt, zullen de uiterlijke vormen in een eenige organisatie worden samengevat. Reeds thans moeten alle verantwoordelijke dienstinstanties der politieke organisatie, zoomede der N.S.- vrouwen en den bond Koenigin Luise reke ning houden met dezen nieuwen vorm om ook reeds op die wijze dat eenheidsfront te vormen. Dit stelt als voorwaarde, dat de plaatselijke leidsters der N.S.-vrouwen en van den bond Koenigin Luise e'kander wederzijds moeten respecteeren. In dit histo rische uur richt ik het appél aan alle nog afzijdig staande vrouwenorganisaties zich bewust te zijn van de Duitsche revolutie en dit voorbeeld te volgen. Het volk verlangt naar eenheid en gemeenschappelijke leiding Moge Uw leiders niet kleiner zijn dat het volk". Dr. Ley over de arbeidersklasse. In een door de N.S.K. gepubliceerd in terview van den leider van het comité van actie tot bescherming van den arbeid, Dr Ley, met Engelsche en Zweedsche persver tegenwoordigers deelde deze mede, da: evenals de Duitsche staat met zijn naburen in vrede wil leven, ook de Duitsche arbei dersklasse met de arbeiders van andere lan den in vrede en vriendschap wil leven. Wij zullen alle verplichtingen jegens het inter nationale arbeidsbureau in Genève erken nen en nakomen, evenwel op voorwaarde dat c,e Duitsche arbeider gelijkgerechtigd zal zijn ir.el de arbeiders van andere landen en de vertegenwoordigers van andere landen erkennen, dat zij zich niet te mengen hebben in Duitsche binnenlrndsche aangelegen heden i De eerste burgemeester van Oppeln gearresteerd. De met het onderzoek naar het beheer van den vroegeren eersten burgemeester van Oppeln, dr. Berger, belaste commissie is gister bijeengekomen onder voorzitterschap van den commissorialen burgemeester Leuschner. Tegen dr. Beregr is een arresta tiebevel uitgevaardigd. Dr. Berger werd direct gearresteerd. Hem wordt een aantal knoeierijen ten laste gelegd. Volmachten voor dr. v. Winter- feldt. Toen dr. Hugenberg tot de Rijksregee ring toegetreden is, heeft hij den voor znter van de Duitsch Nationale land- dagfractie dr. v Winterfeldt belast met de waarneming van de partijleiding Dr Hugenberg heeft dr. v. Winterfeldt thans al. volmachten voor de leiding van het Duitsch Nationale Front over gedragen. Interview met minister-president Siebert. De Beiersche minister-president Sie bert heeft in een interview met N'eue te Zeitung o.m. verklaard dat de Beiersche regeering en de Rijksregeering niets af wisten van putschplannen in Oostenrijk en ev op geen enkele wijze aan denken zich te mt.igen in de binnenlandsche toestanden of de buitenlandsche aange legenheden van Oostenrijk. „Men is er van overtuigd, dat ook in Oostenrijk he, Duitsche Volk uit eigen kracht den juisten weg zal weten te vinden." Ministerialdirektor gearresteerd. De persdienst voor de justitie deelt mede, dat de vroegere ministerialdirek tor Suckdorf is earresteerd. Gevreesd wordt dat Suckdorff documenten zou kunnen verduisteren, welke ven belang worden- geacht in een tegen hem aan hangig gemaakt proces wegens het in ontvangst nemen van steekpenningen. Max Liebermann treedt uit de Academie van Kunsten. De 85-jarige schilder, professor Max Liebermann, heeft naar het Berliner Tageblatt meldt, verklaard uit de Urui- sische Academie van Kunsten ce treden Prof. Liebermann motiveert zijn stap met het feit, dat zijn opvattingen van kunst en natie niet in overeenstemming zijn met de thans heerschende. ZIJ DIE VERBRAND WORDEN. Berlijn „zuivert" zijn bibliotheken. Het strijdcomité, tegen den on-Duitschen geest" zal, Woensdag in alle plaatsen van Duitschland auto-da-fé's aanrichten, waar bij boeken, die door Joden, vredesstrijders en Marxisten zijn geschreven, zullen worden verbrand, aldus de Tel. Tot de schrijvers, wier werken, of althans een aantal er van, bij die gelegenheid in vlammen zullen op gaan, behooren o.a. de kunstenaars Thomas en Heinrich Mann, Upton Sinclair, Henri Barbusse, Ernst Toller, Peter Lampei, Lion Feuchtwanger, Arthur Schnitzler, Ericli Maria Remarque, Arnold en Stefan Zweig, Franz Werfel en Schalom Asch; de socialis tische en communistische theoretici Karl Marx, August Bebel, Ferdinand Lassalle, Eduard Bernstein, Friedrich Engels, Hilfer- ding, Kautsky, Lenin, Liebknecht, Stalin en Zinowjef; de pacifisten Bertha von Suttner. graaf Coudenhove-Kalergi, prof. F. W. Foerster, Freiherr von Schoenaich en LuC- wig Renn en verder Rathenau, Hugo Preuss (de optelier van de grondwet van Weimar), dr. Van de Velde en de publicisten Emil Ludwig, Egon Erwin Kisch en Kurt Tucholsky. De stedelijke autoriteiten van Berlijn heb ben ook hunnerzijds tot een „zuivering" be sloten. Eenerzijds zullen tal van werken uit de stedelijke volksbibliotheken en de Berliner Stadt-bibliotheek verdwijnen, anderzijds zul len boeken moeten woraen aangeschaft van leidende nationaal-socialisten of schrijvers, die den thans in Duitschland heerschenden koers volgen. Zoo moeten b.v., behalve vrijwel alle boe ken van bovengenoemde kunstenaars, ook de werken (of althans bijna alle) verdwijnen van Richard Beer-Hofmann, Max Brod, Kasimir Edschmid, llja Ehrenburg, Fjodor Giadkow, Ernst Glaesser, Iwan Goll, Jaro- slav Hasek, Weiter Hasenclever, Erich Kaestner, Alexandra Kollontay, Jack Lon- don, Robert Neumann, Theodor Plivier, Anna Seghers, Adrienne Thomas, Ben Tra ven, Jakob Wassermann (op een vijftal na, o.a. „Das Gansemannchen" en „Caspar Hauser"). Dit wat de lirteratuur betreft. Wat de rubriek politiek sociale wetenschap en economie aangaat moet vrijwel datgene weg wat op het Marxisme betrekking heeft. Men handhaaft echter de niet- en vóór-Mar xistische Duitsche boeken over het socia lisme en ook een enkel werk van Engels (zooals „Der Deutsche Bauer-krieg") en van Lenin („Der Radikalismus, die Kinder- krankheit des Kommunismus"). Verdwijnen moeten alje boeken over „Planwirtschaft'', met name in de Sovjet-Unie, alle werken tegen het fascisme, Lindsay's „Huwelijk in Kameraadschap", Fülop-Miller's „Lenin und Gandi" en voorts de boeken, die de gevaren van een toekomstigen oorlog schil deren. Uit de afdeeling „geschiedenis van den wereldoorlog" moet alles worden verwij derd. wat een pacifistische of „defaitisti sche" strekking heeft; uit de afdeeling „Rus sische geschiedenis" al wat pro-boljewis- risch is. Onder de boeken, die moeten worden aan geschaft, indien zij nog niet aanwezig zijn, zijn er verscheiden, waarbij de opmerking staat, dat zij zich in meer dan één exemplaar in Berlijns stedelijke bibliotheken moeten be vinden; Hitler's „Main Kampf" b.v. in 5 tot 10 exemplaren, Möller van den Bruck's wer ken minstens driemaal. Ook Spengler's boe ken staan op de lijst der geprezenen. MINISTER BLOMBERG OVER ONTWAPENING. De Duitsche rijksweerminister v. Blomberg heeft in een interview betreffende een stand der besprekingen ter Oniwapeningsconferen tie verklaard: De gebeurtenissen, welke zich in de laatste weken in Genève hebben afgespeeld, zijn veelal verkeerd begrepen. Dat is bij de soort materie en de moeilijk heid der problemen, welke ter Ontwapc ningsconferentie worden behandeld, niet te verwonderen. Ik heb daarbij in het bizonder op 't oog de kwestie der unificatie der leger- systemen der continentaal-Europeesche sta ten. Velen meenen, dat Duitschland hier bui tengewone en onnoodige moeilijkheden maakt, zonder te erkennen, dat de kwestie, zooals zij te Genève is gesteld, Duitschland buitengewone moeilijkheden bereidt. Duitschland was, zooals bekend, een der landen, die den algemeer.en weerplicht het eerste hebben ingevoerd. De ondervindingen, welke wij er mede hebben opgedaan, waren goed. De algemeene weerplicht is niet alleen bewaard uit militair standpunt, doch heeft ook bewezen te zijn een belangrijk middel voor de volksopvoeding. Na de ineenstorting van hei jaar 1918 werd ons evenwel bij het dictaat van Versailles de algemeene dienst plicht ontnomen en in zijn plaats een geheel vreemde legersoort opgedrongen Indertijd was het het Engelsche legersysteem, het lang dienende beroepsleger, dat bij ons moest worden ingevoerd. Thans is de Ontwape ningsconferentie er op uit ons weer een ander vreemd weersysteem te dicteeren, nl. dat van het korten tijd dienende militieleger, dat ge baseerd is op Fransche voorstellen. Waar blijven onze eigen sociale en andere behoeften? Op welke wijze wordt rekening gehouden met onze bizondere omstandighe den? De tegenover ons toegepaste methode geeft mij aanleiding er op te wijzen, dat thans de tijd van dictaten voorbij is. Wij heb ben bewezen bereid te zijn in Genève loyaal te werken, maar wij nemen in een zoo beslis sende kwestie als die van het Duitsche leger systeem geen ultimatum aan. Rijkweerminister v. Blomberg verklaarde nog, dat Duitschland bereid is den diensttijd aanmerkelijk te verkorten en daardoor essen- tiëel tegemoet te komen aan het Engelsche plan. Doch iedereen, die niet vooringenomen is, zal begrijpen, dat wij niet van vandaag op morgen van den twaalfjarigen diensttijd, welke thans bij ons bestaat, kunnen overgaan op een van acht maanden, zooals wordt voor gesteld in het plan-MacDonald. Voor ons kan slechts een geleidelijke verkorting van den diensttijd in aanmerking komen, daar er ook rekening med«- moe* worden gehouden, dat Duitschland riet beschikt over geoefende reserves. Voorts moeten wij kunnen overzien hoe de organisatie van andere legers, hun be wapening en uitrusting, is geregeld. Zoolang wij dat niet weten, is het voor ons in het ge heel niet mogelijk een beslissing te nemen. Hierover hebben wij ,ot nu toe niets verno men. Hoe radicaler de algemeene ontwape ning zal zijn en hoe elastischer de over gangsperiode voor wat betreft de bepalingen in zake organisatorische kwesties, des te eerder zal het mogelijk zijn tegemoetkoming te betoonen op het gebied der unificatie van het legerstelsel. Van Blomberg eindigde: Wij zijn slechts bereid te onderhandelen, wij zijn niet bereid een ultimatum of een dictaat aan te nemen. KARDINAAL CERRETTI. f Kardinaal Bonaventura Cerretti is in den ouderdom van 60 jaren te Rome overleden. OMWENTELINGSPOGING IN SPANJE ONTDEKT? Vandaag algemeene staking? Gisterochtend is de politieke politie op het spoor gekomen van een aanslag, welke vandaag zou worden jUgevoerd en beraamd zou zijn geweest tegen de regeering. Volgens mededeelingen van het ministerie van binnenlandsche zaken betreft het een po ging van monarchistische elemenien om, te zamen met syndicalisticcre vakvereenigingen en militairen, de regeering-Azana ten val te brengen en het parlement te ontbinden. Ais leider der beweging wordt geuc-emd ge neraal Gomez, die sin s een jaar op non-acti viteit is gesteld. Hij is gearresteerd en ver bannen naar de Cana-ische eilanden. Hij is reeds op transport gesteld. De politie heeft nog een groot aantal per sonen gearresteerd. Het schijnt, dat het door de syndicalisten uitgegeven stakingsparool voor geheel Spanje van kracht blijft, zoodat verwacht kan worden, dat Dinsdag een alge me ene illegale staking zal aanva gen, voor zoover het de syndicalistische arbeiders be treft. In hoeverre militairen bij de samenzwering betrokken zijn, kon nog niet worden vastge sfeld. Slechts wordt medegedeeld, dat de ze vende brigade, welke te Valladolid in garni zoen ligt, bij deze zaak betrokken is. GANDHI IN HONGERSTAKING. De vrijlating van Gandhi heeft in geheel Indië groot opzien gebaard. Zij geschiedde onvoorwaardelijk. Men wil in ieder geval vermijden, dat Gandhi in een gevangenis sterft ingeval hij de voedselstaking niet zou kunnen doorstaan. Tegelijkertijd wordt van regeeringszijde verklaard, dat de vrijlating geen wijziging der regeeringspolitiek tegen over de Indische ongehoorzaamheidsbewe ging beteekent. Toen Gandhi Maandagmiddag zijn voed selstaking voor de zaak der paria's begon, hadden duizenden Indiërs zich voor de poor ten der gevangenis verzameld. De mahatma legde een verklaring af, waarin hij de voed selstaking onvermijdelijk noemde. Het doel der voedselstaking is de loutering van zich zelf en van zijn aanhangers. Gandhi ver klaarde allen te moeten teleurstellen, die meenen dat de voedselstaking hem zou doo- den. Na deze verklaring legde Gandhi de handen op de schouders van zijn vrienden en nam afscheid. Tegelijkertijd met Gandhi is Margarete Spiegel in Madras een sympathievoedselsta king begonnen. De secretaris-generaal van het Indische congres, Daulautram, is Maandag gearres teerd. Het schijnt, dat hij de congresorgani saties heeft aangespoord de ongehoorzaam heidscampagne weder aan te vangen, wan neer Gandhi de voedselstaking begint. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. Het nieuwe Japansche offensiel. Het hoofdkwartier deelt mede, dat de Ja pansche troepen in den nacht op Maandag de Chineesche stellingen bij de rivieren Loean en Sjicho en het Zuidelijke deel van den Groote Muur na een krachtig artillerievuur De radiorede van Roosevelt. (Dag. Overzicht.) Omwentelingspoging in Spanje ontdekt. (Buitenland.) De politieke toestand in Duitsch land. (Buitenland.) Duitschland en de ontwapenings conferentie. (Buitenland Tusschen Roermond en Echt een woonwagen door een autobus aan gereden Eenige gewonden. (Bin nenland.) Een woord van ernstig vermaan tot de joden ,om erde en wet te handhaven. (Binnenland./ Een persoonlijk woord van de koningin aan het Nederlandsche volk. (Binnenland.) Beeldhouwwerk aan de Rochdale- brug. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. hebben bestormd. Japansche bombarde- mentseskaders hebben met 35 toestellen aan den strijd deelgenomen Zes Japansche tor pedojagers en een kruiser zijn Maandag uit Tsjing Wangtau vertrokken om een aanval te ondernemen op de vesting Takoe. In kringen van het Japansche ministerie van oorlog wordt verklaard, dat het verloop der militaire operaties zou kunnen leiden tot de bezetting van Peking en Tientsin. In het bizonder zal er op worden gelet, dat buitenlandsche be langengroepen geen schade zullen ondervin den. Peking in staat van verdediging gebracht. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de troepen „wegens de voortdurende Chineesche aanvaller, op de lijn Sjanghai- kwan—Koepeikow" naar het Zuiden optrek ken. Uit Peking wordt gemeld, dat om de stad loopgraven zijn aangelegd. Belangrijke do cumenten en voorwerpen van waarde wor den naar Paoting-Newel overgebracht. DEMONSTRATIE VAN NEGERS VOOR HET WITTE HUIS. 2500 negers, onder aanvoering van com munisten, hebben een demonstratie gehouden voor het Witte Huis te Washington. Zij eischten de in vrijheidstelling van de acht negers, die ter dood veroordeeld zijn, omdat zij twee blanke meisjes zouden hebben lastig gevallen. Een delegatie der negers is door den secretaris van Roosevelt, Howe, ontvan gen, die verklaarde, dat Roosevelt juist in onderhandeling was met buitenlandsche di plomaten over economische vraagstukken. De ieider der delegatie, James Ford, die candi- daat der negers is geweest voor het presi dentschap der V. S„ verklaarde, dat Roose velt in de eerste plaats aan Amerikaansche burgers het oor behoorde te leenen. EEN TWEEDE METHUSALEM OVERLEDEN. Chinees van 256 jaar dood. Li Tsjing-joen, een bekend kruidkun dige, de oudste man van China en waar schijnlijk van de geheele wereld, is op 256-jarigen leeftijd overleden. Li Tsjing- joean, die in 1677 werd geboren, heeft verscheidene echtgenooten gehad. Hij heeft 70 kleinzoons en kleindochters. Zijn jongste achter-kleinzoon is 70 jaar oud. Li Tsjing-joean zag er uit als een man van 70 jaar. Hij heeft zijn lange leven toegeschreven aan het eten van een zeldzame plant, waarmede hij zich ge voed heeft. JUWELIERS-ETALAGE GEPLUNDERD. Een buurman, die alles zag gebeu ren, durfde geen alarm, maken. Een diefstal, waarbij een hoeveelheid gouden ringen en horloges is gestolen, werd Zondag in den vroegen morgen ge pleegd in de juwelierszaak van den heer J. van Wittene, aan de Kipstraat 20 te Roter- dam. Niet minder dan 84 gladde gouden ringen, 75 monogramringen en 12 gouden horloges, in totaal een verkoopwaarde van 3000.— vertegenwoordigende, werden ge stolen. Op brutale wijze is men bij dezen diefstal te werk gegaan, aldus de Tel. Driemaal is de dief teruggekomen om zijn slag te slaan en tot driemaal toe wist hij door een groot fat, dat hij in de étalageruit geslagen had, e schilden met ringen en horloges buit te maken. Opmerkelijk is het, dat deze inbraak door eenige buren is gezien, doch dat blijk baar niemand den moed had iets te doen. zoodat de dief rustig zijn gang kon gaan.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1