DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De groote wereldvraagstukken. Wi het 'fiadement Tfaqdiiksdi Ovtxüdit ^Buitenland No. 110 Woensdag 10 Mei 1933 135e Jaargang MacDonatd vertelt in het Engetsche Lager huis over zijn reis naar Amerika. IVat vandaag de aandacht treht..^ COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 9 Mei 1933. Nadat de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbruck, Zater dag 1.1. de zitting der Staten-Generaal had gesloten met een zeer kort woord, waarin hij niets zegde, heeft hij heden, met machtiging van H. M. de Koningin de nieuwe, buitenge wone, zitting namens H M. geopend met een ivde, die al even kort en nietszeggend was als de toespraak van Zaterdag. Het kou ook niet anders, gelijk een ieder zal toegeven, maar dan moet ons toch de vraag van het hart, waarom daarbij zooveel ceremonieele omhaal, zooveel noodeloos ver toon? Waarom een hoirijtuig met huzarenoe- geleiding, een eerewacht voor het gebouw der Tweede Kamer, een commissie van ont vangst en uitgeleide enz.? Minister Ruys heeft in zijn rede tot ope ning der zitting er op gewezen, dat op den dag vóór de verkiezingen het ministerie zijn ontslag heeft genomen, als het ware om toch duidelijk te doen gevoelen, dat de uitslag der verkiezingen geen grond is geweest voor het 'heengaan van het kabinet, zoodat het des noods zou kunnen aanblijven en verder den heeren veel succes in dc- korte zittingsperiode met September wordt weer op de gebrui kelijke wijze Je nieuwe zitting geopend toegewenscht. En daarmede is medegedeeld, wat de inhoud van de rede was. Een uur later heef' de Eerste Kamer haar eerste vergadering in de nieuwe zit tingsperiode gehouden. De voorzitter, de heer De osvanSteenwijk, opende haar met een korte, deftige rede, welke de leden staande aanhoorden, en waarin hij in de eerste plaats de Koningin dank bracht voor zijn herbenoeming tot voorzitter, verder den wensch deed hooreu, dat de crisis kort zou duren en in gunstige richting zou worden opgelost. Hierop werden de huishoudelijke commis sies, de commissie voor de stenografie en de commissie voor de verzoekschriften gekozen. Vervolgens werden de afdeelingen opnieuw bij loting vastgesield. Tot voorzitters der nieuwe afdeelingen werden gekozen de heeren Van Sasse van IJsselt (r.k.), Mi- chiels van Kessenich (r.k.), Jans sen (r.k.). Van Citters (a.r.) en Van L a n s c h o t (r.k.), tot ondervoorzitters de heeren Ter Haar (c.h.). Polak (s.d.a.p.), D e V 1 u g t (a.r.), Diepenhorst (a.r.) en De Gijselaar (c.h.) Terwijl de Eerste Kamer aldus een uur ver gaderde, is de Tweede Kamer misschien nog geen tien minuten bijeen geweest. De voorzitter, de heer Van Schaik, be noemde tot leden der commissie voor het on derzoek der geloofsbrieven mei. K a t z (c.h.) en de heer Bongaerts (r.k.), de Wilde (a.r.), J o e k e s (v.d.) enVander Waer- den (s.d.a.p.) Vermoedelijk zal de voorzitter tegen mor genmiddag de Kamer weder bijeenroepen, ten einde de commissie haar verslag te hooren uitbrengen en naar aanleiding daarvan een beslissing te nemen. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Gisteren, Dinsdag, is in het Engelsche La gerhuis, uitvoerig van gedachten gewisseld over internationale kwesties en over het be zoek, dat de premier MacDonald aan de Ver. Staten heeft gebracht. MacDonald opende de debatten, doch hij begon al direct met op te merken, dat hij slechts zeer weinig kon toevoegen aan wat hij Donderdag j.1. reeds had gezegd betref fende de schuldenkwesties, behalve, dat men het er te Washington volkomen over eens was, dat de economische conferentie geen volledig succes kan worden als de moeilijk heden ten aanzien der schulden niet vóór het eind der conferentie werden opgelost. Er is nooit over gedacht om de kwestie der oorlogsschulden aan de conferentie zelf voor te leggen. De onderhandelingen over de schulden moeten gelijktijdig en langs paral- lel-loopende lijnen door een andere groep mannen worden voortgezet. Het doel moet zijn een duurzame regeling. De datum van 15 Juni zal een moeilijk te overschrijden slagboom zijn maar men moet de mogelijkheden kalm de revue laten passee- ren en intusschen mag er niets worden ge zegd waardoor de moeilijkheden zoodanig zouden kunnen worden vergroot, dat het on mogelijk zou worden dien slagboom weg te nemen Zinspelend op het douanebestand zeide MacDonald, dat er een nieuwe gedachten- wisseling had plaats gehad met de regeering dor Ver. Staten en dat hij thans in staat was mede te deelen dat er, onder bescherming van de essentieele positie der beide regeerin gen, alle uitzicht bestaat op het verwezenlij ken van een overeenkomst nopens de opportu- u Vrln een onmiddellijk douanebestand. voegde er bij, dat het bestand ni€t de voortzetting zal verhinderen 5Jn((re werkzaamheden waarmede Groot- Brittannie reeds begonnen of bezig is in met de re*ds in het Lager huis afgelegde verklaringen Verder deelde MacDonald mede, dat de regeering der Ver. Staten bereid is nog meer deel te nemen aan de pacificatie van Europa door er in toe te stemmen om als de ontwa peningsconferentie tot een resultaat komt dat bevredigend wordt geacht, deel te nemen aan consultatieve pacten waarvan de uitwer king zal zijn de veiligheid van Europa en die van door oorlog bedreigde naties te ver- greoten. Dit is, aldus MacDonald, een aanzienlijke vooruitgang. Stimson ts met het werk begon nen en de huidige regeering van Amerika is geneigd verder te gaan en haar verklaring definitief en gezaghebbend te maken. De ver klaring zal te zijner tijd te Washington wor den afgelegd wanneer de kwestie opnieuw zal zijn onderzocht en de bijzonderheden zul len zijn uitgewerkt. Beide regeeringen, zoo ging de Britsche premier voort, begrijpen elkaar thans precies en volkomen, vastbesloten al het mogelijke te doen, opdat de conferentie tot een goed einde gaan met te helpen de vrees, in het hart der vreedzame naties van Europa bestaande, te doen verdwijnen. MacDonald, die ruim een half uur had ge sproken, legde sterk den nadruk op het woord „vreedzame". Lansbury, de leider der oppositie, die na MacDonald het woord nam, zeide dat hij nu niets méér wist ten aanzien van de politiek der regeering dan wat hij al wist na de ver klaring van Donderdag en verklaarde dat de rede van MacDonald niet meer dan een reeks woorden was die geen enkel concreet voor stel bevatte. MacDonald gaf nog te kennen dat men zijn denkbeeld dat de kwestie van de oorlogs schulden door een groep mannen moest wor den onderzocht, niet als een formeele verkla ring moest uitleggen. Gegeven het feit dat de vertegenwoordi gers van zestig naties, met inbegrip van de naties, die bij de oorlogsschulden betrokken zijn, zich te Londen zullen bevinden, had hij zich veroorloofd het denkbeeld te opperen dat dat vrije uren de gelegenheid zouden kunnen bieden om het probleem der oorlogsschulden te onderzoeken. Men moet door overeenstemming komen tot een politiek die een verhooging van de groothandelsprijzen zal veroorlooven en een stabilisatie van de waarde van het geld. Dit is een andere kwestie verbonden aan de eco nomische conferentie welke de regeeringen van Groot-Brittannië en de Vercenigde Sta ten zeer interesseert en waaraan zij het grootste belang hechten. Belangrijke besprekingen van Rosenberg in Londen. De leider van de afdeeling bniienland der Duitsche N.S.D.A.P., Rosenberg, heeft Dins dagochtend gedurende bijna twee uren in Hydeparkhotel geconfereerd met Norman Davis. Des middags werd hij door den minister van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis en een half uur later door den minister van oorlog, in het Hoogerhuis ontvangen. Het onderhoud met Norman Davis, die niet alleen als vertrouwensman is van Roosevelt, maar ook met kennis van zaken over de be doelingen en opvattingen van de Engelsche en Fransche regeeringen kon spreken, had een zeer openhartig karakter. Naar verluidt heeft Norman Davis ver klaard dat Amerika nooit zal kunnen instem men in de herbewapening van een of andere natie, en in overeenstemming met de Fran sche en Engelsche politiek een bevredigende oplossing der ontwapeningskwestie als con- ditio sine qua non beschouwt voor een suc ces der economische wereldconferentie Omtrent de besprekingen met Sir John Si- mon en Lord Hailsham verluidt nog slechts, dat dezen er prijs op stellen de opvattingen van Rosenberg te vernemen in het licht der hem door Norman Davis verstrekte mededT lingen. wordt gebracht en om vervolgens voort te l DE TOESTAND IN DU1TSCHLAND. De verbranding van „on-Dnit- sche boeken en geschriften". De actie der Berlijnsche studenten tegen de on-Duitsche boeken zal vandaag onder het motto: „opengaan van den Duitschen geest haar bekroning vinden door een sym- oolische handeling". Na een toespraak van den uit Dresden ontboden professor Daeumler, welke in de universiteit zal worden gehouden over „hoo- feschool, wetenschap en staat", zal op den legelplatz een fakkeloptocht van de studen ten worden opgesteld. Deze zal langs het Kaiser Friedrich Museum naar het studen tenhuis in de Oranienbnrgestrasse trekken, waar de wagens met de „on-Duitsche lec tuuri' zullen worden afgehaald. De optocht zal dan met vlaggen, muziek en spreekkoren naar het plein bij de Opera Unter den Lin den trekken. Tegenover de universiteit zal een brandstapel worden opgericht, waarin de boeken, welke verbrand zullen worden, zullen worden geworpen. Rijksminister dr. Goebbels en de leider der studenten zullen in toespraken wijzen ,.op de symbolische beteekenis van deze ge beurtenis". „Voelkische Beobachter" tegen Reichspost. De Voelkische Beobachter wendt zich scherp tegen de recente uiteenzettingen van de Christelijke Sociale Weensche Reichs post, welk blad het bezoek van Duitsche ministers aan Weenen ongewenscht heeft ge noemd. De V. B. schrijft: De Reichspost is zoo onvoorzichtig hier de onpersoonlijke haat der Christelijk Socialen tegen de nationaal socialistische vrijheidsbeweging in zijn ge- heelen omvang te laten optreden. Wij nemen evenwel aan. dat de Christelijk Sociale leden van het kabinet in Weenen zich deze onge hoorde beschimpingen van Rijks Duitsche ministers door hun partijblad niet te eigen zullen maken, en n<>£ tijdig zullen erken nen, tot welke niet te overziene gevolgen het zou moeten leiden, wanneer aan dit minder waardige gedoe zou worden toegegeven aan officieele zijde. De verwelkoming der natio- naal-socialistische ministers door de bevol king van Weenen zal overigens de Reichs post zeer zeker leeren, dat zijn opvatting door de „verweldigende meerderheid" der bevolking niet wordt gedeeld en dat het Oostenrijksche Volk nauwkeurig weet, dat slechts in Parijs bijval wordt geoogst. Communist uit concentratie kamp ontsnapt. Maandagnacht is de communist, Johann Beimler, ontsnapt uit het concentratiekamp Dachau. Er is een belooning gesteld op zijn terugbrenging. Twee soc.-dem. gemeenteraads leden gearresteerd. Gisteren zijn de dagelijksche bestuurder van de Jeugdherbergen G.m.b. H., lid van de gemeenteraad. Meitmann (soc.-dem.) en de vroegere dageiijksche bestuurder van de Be'eeningskas, Max Leuteritz, gearresteerd Beiden worden verdacht van frauduleus bankroet, resp. medeplichtigheid. Verder is gearresteerd de 26-jarige Erich Lindstaedt, eveneens lid van den gemeente raad, evenals de 25-jarige handelsbediende Elfriede Felst wegens het vernietigen van oorkonden. Bediendenbetooging in Berlijn. Op een bijeenkomst van nationaal socia listische handels- en kantoorbedienden heeft de leider der vakvereenigingen van employés en arbeiders van den gouw Dantzig der N S D.A.P., Rijksdagafgevaardigde Forster, het woord gevoerd. Deze zeide o.m., dat de leider van het „Angestelltenfront" door den door Hitier benoemden leider zal worden benoemd. Dezen zal een raad van advies ter zijde worden gesteld. Wij zijn ons bewust van de ontwikkeling van de bcrcepsstanden in Duitschland en denken er niet aan, deze :e vernietigen. Wij zullen binnen het kader der groote nationaal socialistische bediendenorganisa ties onder-organisaties vormen voor de be dienden in afzonderlijke takken van bedrijf: kooplieden, technici, werkmeesters, vrouwen erz. Hiermede zullen de voorwaarden gescha pen zijn voor het toekomstige standenpar- lement Nog deze maand aanzienlijke renteverlaging? Dc N.S.K. verneemt, dat gister onder voorzitterschap van den Rijkscommissaris voor het bedrijfsleven, Dr. H. C Wagener, een bespreking heeft plaats gehad met ver tegenwoordigers van banken en credietin- stellingen betreffende een verlaging van de rente. Men is reeds tot overeenstemming geko men betreffende de te nemen maatregelen Het bedrijfsleven zal er op kunnen rekenen aldus N.S.K.dat nog deze maand een aan zienlijke renteverlaging zal worden inge voerd De definitieve beslissing zal pas val len na den terugkeer van den" president der Rijksbank uit Amerika. Het vermogen van de S.P.D. en de daarmee verbonden organi saties in beslag genomen. In verband met het onderzoek naar cor ruptie-beschuldigingen tegen het soc. dem. rijksdaglid Leipart en andere soc. dem. lei ders, is heden op bevel van de corruptie-af- deeling van het Pruisische ministerie van ustitie het geheele vermogen der S.P.D. in jeslag genomen. Nadere meedeelingen hier over konden in verband met het onderzoek niet worden gedaan. Behalve van de S.P.D. is ook het vermogen van alle met de S.P.D. in nauwe verbinding staande organisaties in beslaggenomen, o.a. van de organisatie Reichsbanner Schwarz- Rot Gold. GOERINGS VERORDENING OVER DE POLITIE. Een belangrijke maatregel voor de consolidatie van het nieuwe bewind. De N. R. C.-correspondent te Berlijn meldde gisteravond: De jongste verordening van minister president öoering in zijn eigenschap van Pruisisch minister van binnenlandsche zaken, over de politie, is van groot belang. Het Ber- liner Tageblatt tracht de strekking aan te geven met de woorden: „Entpolitisierung der Schupo", maar deze formuleering is niet ge heel juist. Minister-president Goering con stateert uitdrukkelijk, dat de politie thans ge heel en al nationalistisch is geworden en het doel van zijn verordening is deze thans na tionalistische politie te maken tot een be trouwbaar instrument van de nationaal-socia- listische regeering, hetwelk zij zal kunnen gebruiken zonder daaivoor door andere in stanties, waarover zij slechts indirect gezag heeft, te worden gehinderd. Deze andere in stanties waren, dat blijkt uit de bewoordin gen van de verordening zelf, instanties van de nationaal-socialist'sche partij, resp. van ce S.A. „De bevoegdheid om bevelen aan de politie uit te deelen". zoo staat er oa.. in de verordening, „moet in de toekomst alleen worden uitgeoefend door de politieofficieren". Zulks geschiedde dus tot nu toe ook door anderen. Verder heet het in de verordening, dat verdachtmakingen en verklikking van din gen, die in het verleden liggen, moeten op houden. „Wenschen en bezwaren van per soonlijken en zakelijken aard moeten in de toekomst uitsluitend worden ingediend bij de bevoegde superieuren of den officieelen ver trouwensman van de betreffende formatie en niet meer bij de instanties van de partij (ge lijk derhalve tot dusver geschiedde)." Dat de politiedienaren voortaan geen lid meer mo gen zijn van de S.A., de S.S. en den Stalen Helm, is natuurlijk de noodzakelijke voor waarde om de ten uitvoerlegging van deze aanwijzingen mogelijk te maken. Slechts schijnbaar is er een inconsequentie in gelegen, dat Goenng vroeger de politie gelijk hij haar vond. toen zijn partij het staatsgezag in handen nam. practisch tegen over de S.A. machteloos maakte en thans weer een scheiding tusschen de beide formaties volstrekt. Van zijn standpunt echter handelt hij consequent. Het ging er toenmaals om de politie voor het nationaal-socialisme te ver overen en onder nationaal-socialistischen in vloed te brengen. Thans is dat reeds geschied en is de nationaal-socialistische revolutie in haar tweede stadium getreden. Het gaat er niet meer om haar vijanden te verpletteren Dat een tegenstander van het nationaal socialisme weer de hand zou uitstrekken naar de machtsmiddelen van den staat, meer in het bijzonder naar de po'-.tie, is onmogelijk ge worden. Iedere revolu,;onnairc beweging ech ter, welke er in slaagt het staatsgezag aan haar tegenstanders en concurrenten te ontruk ken, komt voor de taak te staan dit gezag te consolideeren ook ten opzichte van haar medestanders. De methode uit den tijd van de oppositie wordt onbruikbaar, ja schadelijk zoodra het regeeringsgezag in handen van de eertijds revolutionnaire partij gekomen is Zij moet door andere methoden worden ver vangen en reeds eenige aanvankelijk geslaag de revolutionnaire beweging, gelijk wellicht ook die van 1918. is over deze moeilijkheid gestruikeld. Dat dit probleem in Duitschland reeds zoo spoedig om oplossing vraagt, is aan het feit toe te schrijven, dat het nationaal socialisme, eenmaal aan de macht, geen tegen standers meer vond, welke de pretentie had den, haar die macht weer te ontnemen. Als minister van binnenlandsche zaken in Pruisen is Goering het hoofd der politie. Het zou wellicht te sterk uitgedrukt zijn als men zei, dat hij de politie nu reeds zoo vast in zijn hand wil hebben, dat zij desnoods tegenover iedere macht, welke dan ook, op zijn bevel kan optreden. Maar in alle geval wil hij be ginnen een einde te maken aan den toestand dat zij in de practijk bevelen ontvangt en uit voert van anderen dan van haar eigen supe rieuren, waarover de minister zelf recht streeks gezag heeft. Dat de politie half onder het gezag van de buiten de politie staand.- formaties stond en politiedienaren niet wis ten, aan wie zij eigenlijk hadden te gehoor zamen, aan hun eigen officieren of aan de functionarissen van de partijformatie, was een wantoestand, welke het regeeringsgezag op den duur afbreuk had gedaan. Deze verordening maakt daar een einde Inzake de kabinetscrisis zal nader overleg tnsschen de verschillende Kamerfracties noodig zijn. De kansen van dr. Colijn voor de vor ming van een parlementalde kabi net worden gering geacht. Boerenbonden vragen Instelling van een ministerie van landbouw. (Binnenland.) MacDonald over zijn reis naar Amerika. (Dag. Overzicht.) Oneenigheden in Spanje, bom aanslag op politieauto in Madrid; botsingen in Alicante. (Buitenland.)' Botsingen bij de universiteit van Weenen; tal van gewonden; 12 ar restaties. (Buitenland). Noorsch journalist in Duitschland gearresteerd wegens „terreurbe- schrijving". (Buitenland). Fransch vliegtuig omlaag gestort; zes dooden. (Luchtvaart). Watervliegtuig gevallen bij de Mok op Texel. (Lnchtvaart Dr. Reeser te Winterswijk uit zijn ambt ontzet in verband met de anonieme briefschrijverij. (Binnen land). De vervalschingsaffaire te Dirks- land. (Binnenland). Lijk gevonden te Middelbeers. Een geval van moord? (Binnen land.) Verduistering bij de griffie te Alkmaar. (Rechtszaken.) De snelheid op de tramwegen Alk maar—Schagen en Hoorn—Groote broek bepaald op -45 K M. per uur. (Provincie.) Eenige uitspraken inzake de dienstweigering te Soerabaja. (Ko loniën.) Zie verder laatste berichten. aan, zoodra het zal gelukt zijn haar geheel en al ten uitvoer te brengen, wat mogelijk nog eenigen tijd duren kan. Hoe gewichtig zij is, kan bijvoorbeeld blijken uit een bijzon derheid van een andere nieuwe verordening, welke betrekking heeft op het vervoer van personen met trams, staatsspoorwegen, on- dergrondsche spoorwegen, enz. Daarin komt de bepaling voor, dat deze ervoermiddelen voortaan niet meer mogen worden betreden met geladen schietwapenen, tenzij dan door politie-ambtenaren in dienst. Implicite wordt hier dus ook aan leden van de S.A. en de S.S< deze bevoegdheid ontzegd en men mag er be< nieuwd naar zijn of de politie daaraan nu de band zal kunnen houden. DUITSCHE STAATSLIEDEN NAAR WEENEN. „Ongewenschte gasten" schrijft de „Reichspost". De gouw Weenen der N.S.D.A.P. deelt mede, dat Zaterdag 13 Mei a.s. verscheidene officieele Duitsche persoonlijkheden, die aan het Congres van Juristen over Duitsch recht te Berlijn hebben deelgenomen, voor een langdurig bezoek aan Weenen in de Oostenrijksche hoofdstad zullen nakomen. Als bezoekers worden aangekondigd de Beiersche Minister van Justitie, en Rijks commissaris van Justitie Dr. Frank, de pre sident van den Pruisischen Landdag en Mi nister van Justitie Dr. Kerrl, de President van den Staatsraad Dr. Ley, de Opper-Pre- sident Kube, staatssecretaris Dr. Freissler en vele anderen. Deze vertegenwoordiger# van het nieuwe Duitschland zullen op groo te vergaderingen het woord voeren. De offi cieele partijverklaring knoopt aan deze mededeeling de veronderstelling vast, dat van de zijae der autoriteiten het houden van lezingen door vertegenwoordigers van een bevrienden nabuurstaat, geen moeilijkheden zal ondervinden. De „Reichspost", het hoofdorgaan der regeerende Christelijk-Sociale partij ont vangt deze mededeeling in haar ochtend blad van heden onder het opschrift „Onge wenscht bezoek" op zeer onvriendelijke wijze. Het blad schrijft, dat de gasten uit Duitschland niet als vertegenwoordiger# van hun regeeringen of landen ontvangen kunnen worden, aangezien een officieel be zoek van ministers langs diplomatieken weg wordt geregeld. Anderzijds heeft men ook niet met een zuiver particulier bezoek te doen. Eenige leden van eenige Duitsche landsregeeririgen begeven zich zonder mede- weten der Oostenrijksche regeering naar Oostenrijk, om een partij te bezoeken, die in openlijken en niet zelden met illegale mid delen gevoerden strijd tegen de wettige regee nng en tegen de staatsmacht staat. Het be-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1