Alkmaarsche Courant. Radionieuws UetfbmeSfacde fH fauilletoii VERDUISTERING DIJ DE RECHTBANK IE ALKMAAR. Dendert] «UI ei dertigste Jaargang. WOENSDAG 10 MEI GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag. 2.Handwerkcursus. 3.—3.30 Vrouwen- halfuur. 4.Bijbellezing door ds. G. Ger- brandy m. m. v. mej. C de Jager, zang en to. F. Jurjaanz, orgel. 5.Zang door Siets-1 'M. 7 20 Omroeporkest en solisten olv Wal \v/at heling van sigaren. gevonden. Er was blijkbaar gewelde hard at! u trecht te Alkmaar deelt mede, Het mysterie van het diamanten kruis. (Wordt vervoljjd). k 1933 No. 110 Donderdag 11 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 11Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Zang door To Schoolt. IAan den vleugel Egb. Veen. 12.—2.Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Bcholte. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Piano- fecital door M. Salomons. 3.Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door Fran^oise "Vetter—Hendriks. 5.Verhalen voor groote kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. />.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7. K'ervo 1 gOmroeporkest. 7.30 W. P. F. van Deventer: NederlandNoordzeekust en ach terliggende gebieden. 8.Vaz Dias. 8.05 ■Jit het Concertgebouw: Kinderkoor v. d. R/ereen. tot Verbet, v. d. Volkszang o.l.v. H. pot. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule- mans. 9.30 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Das Schwei- neschlachten", comedie van A. Hindrichs. 8.35 Dansmuziek uit Königsberg. 9 20 en 10.05 Berichten. 1020—11.20 Dansmuziek uit Langenberg. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Liin 3: Lond. Reg. 9.35—9.50, Daventry 9.50—10.20, Lond Reg. 11.20—13.20, Midi. Reg. 13.20—14.20, Daventry 15.25— 16 05, Lond. Reg. 16.05—19 20, Notala 19.20—22.20. Liin 4: Langenberg 9.3017.25, Zeesen 17.25—19.20, Kalundborg 19.20—23 50. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 9 Mei. Uitspraken van Dinsdag 2 Mei 1933. L leen. iv/t (J den Hartog met begeleiding van het Con- wn)p_ w, fert gebouw-orkest. Soliste: Suze Luger, alt. s{rafhaflr tr«Lu^n' Schagen, bedrotr P 15 Zang door Lotte Leenhard, aan den strafrecht r oi urtllceI 329 sub. 2 wetb (Vleugel E. Veen. 9.30 Radiotooneel. 9.50 E ^te 25 dagen 5 raroeporkest o.l.v. N. Treep met medewer- telUS en f 10 schadeloosstelling. S n heCh - J 11.— tSmrnpnorkest O.l.v. N. ireep nici POLITIERECHTER. Sng van Lotte Leonhard, sopraan^ (Buitengewone zitting.) Doede D., Bovenkarspel, gedetineerd, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf voorwaar- ,.HU - - ,A1e Mor- delijk met 3 proefjaren en onder toezichtstel- h ie 'pn 10— Gramofoonplaten. ÏOia ïiuor voor den tijd van 1 jaar en nader om- ïmdiSst -o.l v. Ds. J. J- van Petegem.10.40 schreven bjjz voorwaarden Voorts wordt gramofoonplaten. 11-3C ^jj£iaten'. hij gedeporteerd naar een landkolonie. 12.15 Orkestconcert en^ tong van Lotte Leonhard, sopraan Vaz Dias. 11.1012.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, 10.—11.— en 2.—11.30 NCRV). 8— - 11 - - Jmpvr. ■ce Donai, du-uicLtv. wv»0 |M. Hoogers. 5.45 Cursus handenarbeid v. d. fea jg CaUS€rje 545 Knipcursus. 7.15 PLATTELANDSROOVERS EN ZWIJNTJESJAGERS UIT DEN BLAUWEN REIGER POLDER. Een belangrijke rijwieldiefstalzaak, waar in twee jonge lieden uit het boerenland een belangrijke rol speelde, was heden aan de orde. ■e Bolbm'/art-mezzo. Aan der.vleugel 15 hl door C. A. "Crayé. 8.- Orgelconcert door J. I Cornelis Maria G. uit Heerhugowaard, thans I tijds CJ> mr. Q A. de Groot, die ook thans, nu - - O. Haft, cello. 9. in voorarrest en zijn makker Hendrik Joze- de veroordeelde van 't vonnis in hooger be- iu:C\ QA nramf). I nline T? ie\r\ urno An/+U --li 1 - -- - Jeugd. 6.15 Causerie. 6.4» Kmpcmaua. oluc. gramofoonplaten. 7.30 Johiti. weekoverzicht Terecht stonden de 19-jarige smidsknecht I door verdachte werd ontkend. 4 rravp Orgelconcert door J. Cornelis Maria G. uit Heefhufowa™rd thanS raads^^ «cmachtigde trad des- n A ner.rerwf C de Graaf, m. m. v. Dr. G. Bakker: Homoepathie. 9.30 Gramo foonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein en berichten. 10.05—10.20 Le zing. 11.20 Orgelspel Q. Maclean. 12.50 Coventry Hippodrome orkest o.l.v. Ch. Shad- well. 1.20 Voor de scholen. 2.20 Vesper 3.10 g1- I 1 phus R. (op vrije voeten), doch eveneens uit Heerhugowaard afkomstig. Die groene knapen hadden zich gedurende een tijdsverloop van eenige maanden schul dig gemaakt aan geraffineerde diefstallen van rijwielen in verschillende plattelandsge meenten en ook te Alkmaar. Zoo maakte eerste verdachte te Alkmaar heer Wiggers het een zwak geval. Het is een geconstateerd. Op de politie maakte verdach te den indruk een aardig portie alcohol te hebben genoten. Dr. Oterdoom had zelf ook iets gedron ken, dus aan diens oordeel hechtte tnig.-tit. Vroom cs. weinig waarde. Op 6 Juni voortzetting der behandeling, Derde Pinksterdag. Wij willen nog even rele veer en dat mr. Verdoorn opponeerde als ver dediger. ALWEER 'N WONDERLIJK CHAUFFEURTJE. Na de pauze stond terecht een autobe stuurder die ook al niet bepaald 18 karaats kon worden genoemd. Hij was n.1. door den kantonrechter te Schagen veroordeeld tot twee geldboeten: één van 20 en één van 60, te vervangen resp. door een gelijk aan tal hechtenisdagen Voorts was hem de rij bevoegdheid ontzegd voor den tijd van een jaar. Bedoelde chauffeur, de 29-jarige arbeider Arie S. uit Anna Paulowna, zou dan in den avond van 16 October 1932 links op den Rijksweg onder St. Maarten hebben gereden, zonder voldoend lichtgevende koplampen, tot groote ontsteltenis van een motorrijder, den heer G. Wit, die bijna met dit vehikel in aanrijding kwam. Voorts had gezegde heer in den nacht van 16 op 17 Oct. gereden op 't Kerkpad, onder de gem. Petten, onder den invloed van gebruikte alcoholhoudende drank, zig-zag laveerende langs den rijweg, tot hij ten slotte met het geheele spulletje in een sloot terecht kwam. Bovenaangeduide autobestuurder kwam te en deze vonnissen in hooger beroep, hetwelk leden werd behandeld. Niet minder dan zes getuigen a charge waren door den officier gedagvaard. Volgens get. Wit was de kleur van den wagen bruin-rood en beweerde verd. dat de kleur groen was. Ook mej. E. Spaan, duogirl van den heer Wit, stemde echter voor rood-bruin. Appellant hield zich pertinent bij groen. Eenige getuigen hadden verd. met neutraal. Hij was niet voor bruin, noch voor groen. Eenige getuige hadden verdachte met zijn wagen over het Kerkepad zien zwieren, tot hij ten slotte in het water sukkelde. Ook getuige Rens beweerde, dat de auto bruin was, dus appellant kelderde met 4—1, aan gezien ook veldwachter v. d. Heide, die den verdronken auto in de Kerkpadsloot vond, dezen auto bruin noemde. De bestuurder zelf zat in een café, nat van binnen en bui ten, met het eendenkroos nog in zijn broeks pijpen. Natuurlijk requireerde de officier te gen dit gevaar op den weg, bevestiging van het vonnis. onverschillig joDgmensch. Deze verdachte verklaarde echter thans, tot inkeer te zijn ge komen. De officier bracht in herinnering, dat de dagvaarding feitelijk geen juist beeld gaf van de verdachten. Veel meer dan daarin stond vermeld, hadden deze jeugdige boefjes uitgehaald. Sinds Mei 1931 hadden zij zoo ongeveer half Noordholland leeggestolen. Zij verdienden dus in de eerste plaats een flinke afstraffing in den vorm van een defi nitieve gevangenisstraf. De officier wilde dan voorstellen een gecombineerde straf en vor derde tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf, te verdeelen in 6 maanden onvoorwaardelijk en 6 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. v. Leeuwen, verdediger van Cori. Ma ria Gr., bracht eenige familie-omstandighe den naar voren, die de oorzaak waren van de misdadige handelingen van zijn cliënt en stelde daarbij in het licht dat verdachte door zijn familie gedwongen was het ouderlijk huis te verlaten en in een varkensboet zijn intrek had genomen. Pleiter stelde vertrou wen in zijn cliënt en concludeerde een alge- heele voorwaardelijke straf, mede omdat ver dachte reeds drie maanden in Voorarrest had doorgebracht, wat op zichzelf reeds een straf uitmaakte. Mr. Prins bracht ter sprake, dat zijn cliënt niet zoo zwart was als hij werd afge schilderd en dat hij geen misdadiger was, doch slechts een slappeling. Pleiter betwij felde de paedagogische waarde van een ge vangenisstraf en gaf in overweging een al- geheele voorw. straf op te leggen. Geen repliek. DE STRIJD OM HET RIJBEWIJS. De 46-jarige expediteur en caféhouder Wil lem C. te Bakkum, gem. Castricum, was, naar aanleiding van een gepleegde aanrijding van een wielrijder, den theologische candi- daat P. B. Lengkerk te Castricum, door den kantonrechter te Alkmaar tot 40 boete of 40 dagen hechtenis en ontzegging rijbe voegdheid voor den tijd van zeven maanden veroordeeld. Als verzwarende omstandigheid werd aangenomen, dat de expediteur ver keerde onder invloed van sterken drank, wat Ew He «-holen 3 25 Hotel Metropole-orkest zijn slachtoffer in den medicus dr. Van Hil- ;?°vr f Colombo 405 Russische muziek ten, wiens rijwiel werd ingepikt en verkocht o.i.v. A loc 1aan zekeren Kramer. Voorts roofde hij te Spanbroek een dames karretje van mej. L. Caarls. Daarna op 18 Febr. een damesfiets, toebe- hoorende aan mej. C. Stam, mede aldaar. Eveneens een damesrijwiel, eigenaar mej. Portegies te Heerhugowaard, dochter van den caféhouder aldaar. Obdam werd ook niet vergeten en hier maak te hij buit het rijwiel van den heer A. Bart. Ook versmaadde hij niet een damestaschje met inhoud, toebehoorende aan mej. B. van Egmond te Heerhugowaard. Ook nog een rijwiel toebehoorende aan J. H. v. Amstel te Alkmaar, uit de bekende „Au Gastronome" op de Laat. Aan ieder der verdachten was een verde diger toegewezen en wel mr. v. Leeuwen voor eersten en mr. Prins voor tweeden ver dachte. Een vijftal rijwielen decoreerden als „cor pora delicta" de rechtszaal. De diverse slachtofers en getuigen werden in volgorde gehoord. Specificatie van deze verklaringen lijkt ons onnoodig. Samen en in vereeniging hadden de heeren eindelijk een heerenrijwiel ontvreemd, dat toebehoorde aan N. J. Henzelman te Noord- scharwoude. Deze heer vorderde 35 scha devergoeding voor zijn karretje. Het dames taschje had Cornelis Maria G. verbrand en een zich daarin bevindend kerkboek devote- lijk in de kerk neergelegd. Het gestolen geld was hij zoo vrij voor zichzelf te reserveeren Door verdachten werden de diefstallen er kend. Het leeuwenaandeel kwam natuurlijk toe aan den jeugdigen smid, die van het zwijntjes jagen een formeel beroep had ge maakt. Gehoord werd de heer Wiggers in kwali teit van ambtenaar van het genootschap. E>eze heer had een uitvoerig rapport ingele verd en noemde de reclasseeringskansen voor O.I.V. I—' Wiunifw doorhet Northern Studio-orkest. 4 35 Kinder- uur. 5.20 Berichten. 5.50 Brahms' sonates voor viool en piano. 6.15 Spaansche causerie 6 45 Officiëele berichten. 6.50 Literaire causerie. 7.20 „Satrdust and Sawdust", hoorspel van L. Denine en T. W. Rees. 8.20 Berichten en lezing. 8.55 Concert. Alma Moodie, viool en Iv. Phillippowsky, piano 9 35 Derde acte van „Tristan und Isolde", opera van Wagner. Leiding: Sir Thomas Beecham. 10.4511.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris?'1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Orkestconcert. 12.25 Pianoduetten. 12.55 Vervolg orkestconcert. 5.50 Gramofoonplaten. 6.40 Orkestconcert. 7 20 Symphonieconcert o.l.v. Bigot. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.20—4.20 Omroeporkest en solisten ol.v. E. Reesen. 7.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen, m. m. v. D Knudsen, zang. 8.50 Gramofoonplaten. 9.40 Hedendaagsche Dëensche muziek voor Strijkkwartet 10.1011.50 Dansmuziek uit rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6.35 11.20 Concert o.l.v. List, m 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. foonplaten. 3.50 Weragorkest kotter. 7.50 Operetteconcert ol.v. Wolf. 8.20 „Der Liebe Lust und Leid", m. m. v. orkest en boerenkapel o.l.v. Dr. Wagenfeld. 9 50-— 11.20 Concert ol.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Manzocchi-concert o.l.v. Santarelli, m. m. v. orkest, koor en so listen. 9.20 Populair concert m. m v. Lydia Johnson. 10.15 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 7.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule Gramofoonpl. m. v. solisten 1.50 Gramo- o.l.v. Busch- mans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.30 eersten verdachte gunstig, mits hij zich ge- 1 k e\e\ 11 O/A A.J P J roep was gekomen, hem juridischen bijstand verleende en als getuigen a decharge had op geroepen een drietal politiemannen en wel de gemeenteveldwachters Bleyendaal en Tol en den gep. brig.-tit„ den rijksveldwachter A. Gorter, allen te Castricum. De aanrijding had plaats gevonden op 19 September 1932 en de heer Lengkerk was nogal tamelijk toegetakeld, terwijl zijn rij wiel zwaar werd beschadigd. Door de getuigen a decharge werd ver klaard, dat den laatsten tijd geen klachten kwamen omtrent het gevaarlijke rijden van den appellant Deze verklaarde op den be- wusten dag niet meer te hebben gedronken dan twee potjes bier. De oficier, het drankgebruik bij chauffeurs heftig geeselend, vorderde bekrachtiging van het gewezen vonnis. Mr. de Groot bracht in 't midden, dat appel lant alle schade had vergoed en drong na uitvoerig pleidooi aan op behoud van het rij bewijs. NOG EEN HOOGER BEROEP ZAAK MET EEN ALCOHOLISCH LUCHTJE. De 26-jarige taxi-chauffeur Lambertus G. uit Alkmaar had op 6 November op den Rijksweg onder den Helder onder den in vloed van genoten alcohol verkeerende, een aanrijding veroorzaakt met een tegenligger, besuurd door zekeren heer C. G. v. Zeeland uit Amsterdam en voor welk feit de kanton rechter te den Helder hem strafte met 1 week principale hechtenis en 6 maanden ontzeg ging rijbevoegdheid. De aanrijding was ta melijk ernstig en werd door appellant niet ana drank toegeschreven doch aan plots ge doofde lichten, waardoor hij het gezichts- en oriënteerings-vermogen verloor en links van den weg kwam te rijden. Wel gaf hij toe drie tot vier glaasjes bier te hebben ge noten. De heeren v. Zeeland waren niet versche nen en hadden bericht van verhindering ge zonden, wat hen echter een strafvervolg niet zal kunnen besparen. Drukke zaken worden door den officier niet als reden van vrijstel ling aangenomen. De motorrijder P. Kossen uit Noordscharwoude en de rijksveldwachter brig.-tit. Vroom waren behoorlijk aanwezig. De heer Kossen gaf de schuld aan den verdachte. Hij botste eerst tegen een en toen tegen een anderen auto, die over den kop Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich gistermiddag wegens verduistering ten pa- leize van Justitie te Alkmaar te verantwoor den de heer Jac. P., rijksklerk 1ste klasse in dienst van het parket van het kantongerecht aldaar. Verd. had verschillende malen gelden door overtreders bij schikkingen ter voorkoming van proces-verbaal zich toegeëigend tot een bedrag van 108 en ter voorkoming van ontdekking verschillende stukken vernietigd. Toen het feit ontdekt werd door een collega had deze dit aanvankelijk stil gehouden, om dat verd. een leening had gesloten om het geld terug te betalen. Daarna had hij nog eenige malen het strafbare feit gepleegd, waarop de Off. van Justitie, Mr. B. v. d. Feen ae Lille, toen hem de zaak ter oore kwam, een strafvervolging had ingediend. Verd. was nadat hij een bekentenis had af gelegd als ambtenaar geschorst en voorloo- pi^op vrije voeten gesteld. 'oen de vorige week de zaak behandeld zou worden bleek dat hij poging tot zelf moord had gedaan, waarom de zaak werd uitgesteld en de man in het huis van bewa ring was ingesloten. De man was heden zeer nerveus, zat in gebogen houding op het beklaagdenbankje en snikte voortdurend Als eerste getuige werd gehoord de heer de Vries eveneens rijksklerk, die mededeelde, dat verd. verschillende vonnissen om ontdek king van zijn fraude te voorkomen had ach tergehouden en vernietigd. Verd. moet con- tractvonnissen hebben achtergehouden en het hebben laten doen voorkomen, of ze wel waren verzonden. Getuige van Ronkel verklaarde ter Griffie tegen kwitantie zeven gulden te hebben vol daan ,ter voorkoming van een strafvervol ging en dit geld te hebben gestort in de ver onderstelling, dat dit zou worden afgedra gen. Get. De Jong had een gelijke ervaring op- niet verleend; doch het was usance, dat de ambtenaren die op één kamer werkten bij af wezigheid van daarvoor aangestelden, elkan der hielpen. Het verduisterde bedrag was 104 Verd. erkende, zich vanaf begin Maart 1932 tot April '33 aan deze handelingen schuldig te hebben gemaakt en ter voorko ming van ontdekking stukken in de prulle- mand op de griffie te hebben gegooid en een proces-verbaal in zijn zak te hebben gehou den, om te onttrekken aan de stukken van het parket. Later had hij het voornemen om die weer te boeken. Mr. Brueys Tack, ambtenaar van het O M. van het kantongerecht, verklaarde, dat hem achteraf was gebleken, dat eenige proces- senverbaal niets waren ingeboekt. Het requisitoir. De Off. van Justitie Mr. v. d. Feen de Lille was van oordeel, dat men hier te doen heeft met een legio strafbare handelingen, voortspruitende uit het feit, dat verd. aan zijn tractement niet genoeg had en op onge lukkige wijze de gelegenheid gebruikte om zijn tractement aan te vullen. Voor zijn handelingen gebruikte hij het ge deelte van den dag, waarop niemand op de griffie tegenwoordig was en hij zich aanmel den kon als griffieklerk; wanneer er men- schen kwamen om transacties af te doen. Hij functionneerde dan als vertegenwoordiger van den griffier, al was hij dit niet officieel. Het geld dat hij dan namens den griffier inde, stak hij in zijn zak en voor hem was dit geld een aardige bijverdienste waar nie mand van wist. Gelukkig is het uitgekomen: één van zijn collega's sprak er over met verd. en denken de aan de gevolgen voor zijn gezin, is het begrijpelijk, dat deze collega de zaak onder vier oogen heeft gehouden. Deze collega maakte verd. duidelijk, dat het uit moest wezen, dat hij het tekort moest aanvullen en kreeg natuurlijk de beste belof ten. Verd. wist een geldleening te sluiten om het bedrag aan te zuiveren, maar de misda digheid was zoo groot, het kwaad geweten zoo aan de fraude gewend geraakt, dat hij ondanks het gebeurde ermede is doorgegaan. Sterkere maatregelen waren dus tegenover hem noodig, die spr. toepaste toen hem op een gegeven moment de feiten bekend werden. De ambt. van het O M. was stom van ver bazing over hetgeen allemaal achter zijn rug gebeurd was. Verd. gaf de feiten toe, die niet te ontkennen waren. Spr. drong er bij hem op aan om open kaart te spelen, maar zijn stiekume natuur speelde hem ook toen parten; hij gaf alleen een geval toe en deed verder of er geen vuiltje aan de lucht was. Hij begreep niet dat spr. meer gegevens had. Toen hij in verzekerde bewaring moest wor den gesteld kwam er een ruïne van feiten los en wel een aantal verduisteringen tot een bedrag van 108, spr. is er van overtuigd, dat het vermoedelijk nog wel meer zal zijn, doch het gaat hier meer om het principe van de zaak. Verd. bereikte zijn doel om zijn tractement aan te vullen, maar zijn vrouw wist van niets. Het is verschrikkelijk dat een rijksklerk eerste klas dergelijke feiten pleegde. Wat voor indruk moet het op het publiek maken, wanneer het op het parket is geweest om de zaken af te doen en desondanks zijn naam ziet prijken in de kranten als overtre ders, die bij verstek zijn veroordeeld. Het publiek krijgt den indruk, dat het een zoodje is bij de Nederlandsche rechtspraak. De handhaving van het recht is een van de hoogste goederen, die wij hebben, maar dan dient het recht in alle opzichten in goede handen te zijn. Verd. heeft dit met voeten getreden; hij heeft vele jaren in de praktijk gezeten, maar in plaats van het recht te handhaven, onrecht gepleegd tegenover de staat, het publiek, zijn vrouw en zijn gezin. Pas als er niet te ontkennen valt, heeft hij toegegeven, maar druppelsgewijze; hij had niet den moed voor zijn daden uit te komen. Wie durft te knoeien, moet er ook voor uit durven te komen. Heeft hij wel ooit overwo gen, wat hij zijn vrouw en kinderen heeft aangedaan; het schijnt, dat die menschen dit nooit bedenken. Zijn gehuil beschouw ik als het storten van krokodillentranen; als zijn vrouw huilt is dat iets anders; die is totaal onschuldig; daar heb ik meelij mee en met de kinderen ook; maar de man moest zich wel een beetje mannelijker gedragen. Hij heeft alleen getoond bang te zijn uit wi«Uö. w.é-v Gramofoonplaten. 508 M.: 11.20 Gramo- dufendeto"""»» "*j «w» - WÊ foonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest o.l.v. landskolo™ v'Iiff. deed °Pnemen in een sloeg en in brand vloog. Brig.-tit. Vroom was „Jf':n Leemans. 4.20 Symphonieconcert o.l.v. Meu- veroordeeld H^r a Ti? aI eens voonv- jlrect na de aanrJJdln& ter plaatse en had ne amhlpnaar Mr h lemans. 5.35 Gramofoonplaten. 5.50 Zie 338 trof toen heli™ Politierechter. Dit be- den auto van verdachte links van den weg het LnTonaefth/ ^,i. a'ir![fier van P 801 StCn 01 V" XW1 ~Wat hveeden_verdachte betrof, noemde de gereden, zooals uit de wielsporfnTon woïden u n? ffbl^en was dat v€rd- boetegelden M ontvmg Machtiging was hem echter daartoe angst voor de gevolgen van zijn daad. Zijn karakter toont een groote stiekumigheid. Het geld heeft hij zich toegeëigend en de aanwij zingen voor zijn daad weggemaakt. Hij draait er nu een beetje om heen, maar de KWALITEITEN. 5»1— W W W W W W P w bit het Engeisch van Ch ester K, S. Steele door A W v. E.v R. 46) „En dat is van invloed op zijn zaak! „Wat bedoel je?" „Ik bedoel, dat vele van zijn beste Trienden hem in den steek laten. Vroe ger stond de Homestead onder de be scherming van een nette klasse men schen en vereenigingen, waarvan som mige zelfs geheel-onthouders waren. Zij wisten, dat zij al of niet gebruik van drank konden maken. Maar nu geeft Larch meer en meer gelegenheid aan lieden, die hier niet zouden komen, als er geen sterke drank te krijgen was, en die verdrijven de andere soort men schen'.' „Ja, dat heb ik den laatsten tijd ook opgemerkt." „En dat is nog niet alles", vervolgde King, „Larch is bezig over den kop te gaan, als U het mij vraagt." „Wat bedoel je?" Weer scheen de ko- Jonel verbaasd. „Ik bedoel, dat hij financieel op de flesch gaat Hij heeft den laatsten tijd een paar slechte geldbeleggingen gehad, en hij dobbelt zwaar, en zijn geld duurt niet eeuwig. Hij had vroeger veel geld, maar het meeste is wegl" „Dat wist ik niet!" „Het is zoo. Hij zat er warmpjes in, toen hij trouwde. Dat is ook de reden, waarom hij zoo'n aardige vrouw kreeg, naar ik hoorde. Haar familie was eer zuchtig. Wel, zij schitterde dan ook een tijdlang, want de Homestead was geen gewoon hotel. Het was meer een instel ling van Colchester. Maar het is nu snel bezig wat anders te worden. Larch wordt lastig gevallen om geld, en dat kan een reden zijn, waarom hij zoo dik is met Harry King. King moet geld leveren, als hij dat te pakken kan krij gen. Ik hoorde hem door Larch uithoo- ren over de kans, om een groote som gelds los te krijgen. Maar ik hoorde ze nog over iets anders praten." „Waarover?" „Larch gaf te kennen, dat hij en zijn vrouw zich misschien zouden verzoe nen". „Zoo'n duivel!" „Dat is hij, kolonel! Ik hoorde het hem aan King vertellen. Larch wil zijn vrouw opzoeken in haar vader's huis in Pompey. En hij wil een cadeau voor haar meebrengen. Ik geloof, dat dat het gewone verloop van zaken is na een twist". „Best mogelijk!" gaf de kolonel toe- Ach, had ik er mij maar nooit mee be moeid! Ik maak me ongerust over den jongen Darcy, en ik geloof Och, maar waarvoor is het noodig, er over te spre ken! Ik zit in het schuitje en moet mee varen. Dus Larch gaat zijn vrouw op zoeken?" „Ja. Hij zendt haar een cadeau of hij gaat er zelf heen. Ik verstond niet pre cies alles." „Wat voor cadeau. Jack?" „Een diamanten kruis." „Wat?" De kolonel moest zijn stem plotseling laten dalen, om niet meer de aandacht te trekken, dan hem lief was. „Een diamanten kruis, Jack? Ben je daar zeker van?" „Ja! Waarom ook niet? Ik zie daar niets vreemds in. Hij zou toch een dia manten kruis voor haar kunnen koopen als een soqrt zoenoffer? Harry King had dezelfde gedachte, maar die stond op een hooger peil. Zooals U weet, kolonel, zijn die dingen allemaal hetzelfde. De man van Waterstreet bedrinkt zich en brengt oesters mee voor zijn vrouw, ter- wille van den vrede. De boulevardbe woner doet hetzelfde met een parelket ting. Het is allemaal hetzelfde, alleen maar verschillend in vorm." „Ja, dat zal wel. Ik wist niet, dat jij een filosoof was, Jack!" „Dat ben ik ook niet. Het is alleen maar gezond verstand!" „Maar een diamanten kruis! En Larch doet niets dan geld verliezen!" „Nu, hij kan wat op zij gelegd hebben, of misschien is dat diamanten kruis niet zoo kostbaar. U weet, ze nemen tegenwoordig een heeleboel kleine dia mantjes, zetten ze in een groep, en ma ken, dat ze er even mooi uitzien als een enkele groote diamant In elk geval blufte Larch tegen King, dat hij een dia manten kruis als geschenk had. En dan is er nog iets anders". „Wat dan, Jack?" „Larch. en King hadden het over eeni ge groote diamanten, die zij onlangs verkocht hadden. Ik kon niet verstaan, wie ze had verkocht, King of Larch. In elk geval brachten ze een aardig som metje op. Misschien waren die wel uit den juwelierswinkel gestolen!" „Dan moet mrs. Darcy diamanten in haar bezit hebben gehad, waarvan James Darcy niets wist!" „Op een keer zag ik Larch en een anderen keer King met zoo'n wit stukje zijdepapier, waar juweliers diamanten in bewaren. De steenen zelf kon ik niet zien. Ik moest een beetje voorzichtig zijn. Nu zelfs vrees ik, dat zij mij wan trouwen. Als King niet zooveel dronk, hoewel hij er voor oppast, recht te loo- pen en geen onzin uit te kramen, geloof ik, dat hij zou probeeren, mij uit te hoo- ren. Hoe het zij, ik vond het het beste, U te laten weten, wat ik gehoord had." „Ik ben blij, dat je het gedaan hebt, Jack! Dus Larch heeft zijn vrouw een diamanten kruis gezonden, of wil er haar een sturen? Dan heeft Grafton ach teraf misschien gelijk gehad. Bij God, de zaak is werkelijk verward. Nu Jack Een kellner, die den kolonel kende, omdat deze een opvallend uiterlijk had en meer dan eens in Homestead was ge weest, trad de privékamer binnen, waar de detective en Jack zaten, en kondigde aan: „Excuseer mij, kolonel, U wordt aan de telefoon geroepen." „Goed. Waar is die?" „U kunt hier in gaan en U door onze centrale verbinden. En de man opende de deur van een kleine cel. De Home stead zat vol met privékamers, cellen en telefoons. „Ja, hier kolonel Ashley", sprak de de tective in het toestel, toen zijn naam werd gevraagd. „Wie daar? O, Shagl Ja, Shag, wat is er? Wat in den juwe lierswinkel, zeg je? Houdt dat dan nooit op? Ja, ik zal er dadelijk heengaan!" „Mat is er?" vroeg Jack, toen de ko lonel den hoorn had opgehangen. „Wel, Kettridge telefoneerde naar mijn kamer, en Shag nam de boodschap aan en bracht ze mij over. Sally Pager* de oude meid van mrs. Darcy, is juist in den juwelierswinkel door een electri» schen schok gedood!"

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5