GTmü! Man en vrouw zijn één r HAAR WERKWIJZE EN INTRIGES yicoviaciaai Tlieuws JBiwiwland BEVERWIJK. TEXEL. BERGEN. Kool. rijkste takken van Bondsbemoeiing ge worden. Van welke een groote beteekenis de reisinlichtingendiensten die der grens- documenten zijn geworden, blijkt wel uit bet volgende: Verstrekte reisinlichtmgen in 193*: 'Autotochten Motortochten Fietstochten Wandel- en ruitertochten .Watertochten Algemeen (trein- en bootreizen d.) 16 657 1.109 3.900 2.182 1.427 9.835 /'Aantal in 1932 afgegeven inenten: Triptieken Carnets 1 1 Douanekaarten Int Rijbewijzen Int. wagenbewijzen 35.110 grensdocu- a 32.856 6.863 4.569 k 34.078 k 30.825 109.191 Xog op een ander gebied was de A. N W b pionier: dat van „veilig verkeer" Begonnen met het populariseeren vau de wettelijke verkeersvoorschriften in een voor een gewoon mensch begrijpe- 4ijken vorm, heeft de Bond jaar op jaar op tal van manieren en met groote gel delijke opofferingen het publiek, vooral de jeugd, bekend trachten te maken met de regels, waaraan het verkeer zich dient te onderwerpen. „Veilig Verkeer" ithans een algemeene leus, is oorspron kei ijk denkbeeld van den A.N-W-B., die bij de bevordering daarvan nog steeds (vooraan staat en blijft strijden voor een (verkeerswet en uniformiteit op het ge bied der verkeerswetgeving. Ook dank zij zijn actie voor veilig ver (keer, mogen wij dezen Bond een sociale instelling noemen, welke geprezen en gesteund dient te worden door het gan- eche Nederlandsche volk. Want zijn werk is sterk maatschap pelijk, nationaal en internationaal, be schavend en ontwikkelend ,practrch en ideëel. Zijn werk is inderdaad een volksbelang. vc Hnlde en stenn aan den 30-jarigen A. N. W, B.I We leven in een moeilijken tijd, waar van ook de A. N. W. B. de gevolgen on dervindt, evenals zoovele andere ver- eenigingen. Ten deele zijn deze gevolgen toe te schrijven aan de veranderde mentaliteit der menschheid, aan het verminderde maatschappelijk besef en aan de toe neming van egoisme en onverschillig heid, van zin naar genot. Talloos velen zijn er nog, die wel in staat zijn in deze benarde tijden te hel pen nuttige instellingen in stand te Ihouden, maar niet schijnen te beseffen, dat negatief blijven een factor is tot ver dere verwording van land en volk. Wie de maatschappij niet verder wil doen einken en begrip heeft van de eischen, aaraan de samendeving behoort te voldoen, zal ten volle bereid moeten zijn offers te brengen of in deze tijden te helpen, nuttige instellingen in stand te houden. Tot deze instellingen behoort onge twijfeld de A. N. W. B. Nooit bij de pakken neer! is het devies van den Bond. Moge het ieders devies worden ,want stilstaan en zich onttrek ken aan den gemeenschapsplicht is voor deder, die zich hieraan uit egoïsme of lakschheid schuldig maakt, een aan klacht. De A. N. W. B. moet de trots blijven van het Nederlandsche volk. Zijn werk Is een landsbelang, een belang voor lederen Nederlander. En daarom steune men het Bonds werk en doe men dit zoowel op moreele en ideëele als op practische motieven. Men doe het met geestdrift en met den aandrang der overtuiging, dat iedere Nederlander op den 50sten verjaardag van den Bond hem op daadwerkelijke wijze een blijk dient te geven van waar- peering en genegenheid. Huldeprachtig! Maar stenn daarbij. Als de tienduizenden Nederlanders, ctie zich tot dusver afzijdig hielden, er toe zouden kunnen besluiten, spontaan en met overtuiging, zich te scharen onder de vaan van den A. N. W- Bdan zal deze Bond, die in éénheid en eens gezindheid, in onverzwakten arbeid en onbaatzuchtigheid groot is geworden, dank zij zijn vrienden, zich in Juli a s. aan Nederland kunnen vertoonen, krachtiger, actiever en veelzijdiger dan ooit. Pan zuUen honderdduizend en wel licht meer Nederlanders het jubileum van hun Bond kunnen meevieren, daad werkelijk of in gedachter met de ge rechtvaardigde voldoening, dat dit zoo veel geprezen Bondswerk voor een deel toch óók hnn werk is! door ESS.-tD BEY. HOOFDSTUK VI. MEESTERS DER SPIONNAGE. De G. P. oe is niet almachtig, maar toch zeer sterk. Zij is zeker gewichtiger dan de politie van andere landen en kan ïic heel veel veroorloven. Een van de belangrijkste taken van 1e G. P. oe :n bet buitenland is de bespionneering en oe bestrijding der Russische emigran ten, die naar de meening der G. P. oe nog altijd gevaar voor Sovjet-Rusland opleveren. De middelen, waarvan zij «ich daarbij bedient, zijn altijd dezelfde: lokeenden, pseudo-samenzweringen enz. Intusschen vreest de G. P. oe voortdu rend, dat naast de valsche ook echte samenzweringen van emigranten kun nen bestaan- Deze samenzweringen moe ten worden ontdekt, haar deelnemers gevat en onschadelijk gemaakt. De lei ding van dergelijke eventueele complot ten kan slechts liggen in de handen van de leiders der emigratie, en daarom wijdt de G. P. oc aan deze leiders haar zeer bijzondere aandacht. Onder deze emigranten bevond zich een voornaam en waardig antibolsje wist, Sjoelgin genaamd. Reeds vóór de emigratie was Sjoelgin een vooraan staand man, die zich met politiek bezig hield, boeken schreef en alle revolutlon- nairen bestreed. Door de emigratie nam zijn aanzien natuurlijk belangrijk toe terwijl hij nog iets behouden Ier werd! Toen kwam de G. P. oe op de gedachte! dat Sjoelgin de leider van een geheim monarchistisch complot was en dat dit complot zich reeds tot in Sovjet-Rusland vertakt had. Bijzonderheden waren ech ter niet te krijgen en zooa'.s altijd in dergelijke gevallen vermoedde de G. P oe, dat minstens half Rusland deel had aan de samenzwering. Zij besloot dus tot iederen prijs de plannen en relaties van Sjoelgin te onderzoeken. De heer Sjoelgin had inderdaad een monarchistische samenzwering georga niseerd. Die samenzwering was wijdver takt en Sjoelgin zag den tijd reeds komen, dat hij het Bolsjewisme niet meer alleen door zijn boeken zware sla gen zou toebrengen. Het complot nader de steeds meer de grenzen van Rusland en op zekeren dag kon hij juichend con- stateeren, dat zijn agenten reeds op Sovjet-gebied werkzaam waren. Andere samenzweerders sloten zich bij hem aan .deelden hem hun plannen mede en weldra was hij het middelpunt van den anticommunistischen arbeid der emi granten. Om gewichtige ondernemingen voor te bereiden .besloot Sjoelgin zelf naar Rusland te gaan. Dat besluit ge tuigde natuurlijk van zijn grooten moed Want een reis naar Rusland is voor iederen emigrant een waanzinnige on derneming. Ieder, die de grenzen over schrijdt, valt in handen der G. P. oe en eindigt zijn leven in den kelder des doods. Dat weet elk emigrant en er is d »s wel zeer veel moed noodig voor een besluit als dat van Sjoelgin. Sjoelgin waagde het. Hij trok naar een grensland, maakte kennis met smokke laars ,trad in directe verbinding met zijn agenten in Rusland en bereidde zijn overschrijden van de grenzen voor. Wel dra wist hij precies, waar de grensoosten stonden, waar de sluipwegen liepen en waar zijn agenten hem verwachtten. Toen begon het avontuur. In het holst van den nacht, door niemand gezien vergezeld door goedbetaalde smokke laars, naderde hij de grens, die de we reld der oplichterij scheidt van de eer ste vrije republiek der wereld. Na een laatsten blik achter zich te hebben ge worpen, bevond Sjoelgin zich in het sprookjesland der Sovjet-Unie. In een klein grensdorp wachtten de Russische monarchistische samenzweerders hem. Met hen reisde hij, onontdekt, in boeren- kleeren het Russische binnenland in Tien jaar had Sjoelgin als balling ge leefd, nu was hij weer in het vaderland, in de steppen, met welke hij vertrouwd was, in de dorpen, waar de boeren wei nig van levenswijze waren veranderd. De overmoedige streek was gelukt. Sjoel gin werd niet ontdekt; de G. P. oe be wees ook ditmaal niet almachtig te zijn. Gretig ademde Sjoelgin de vaderland- sche lucht in, gretig luisterde hij naar de verhalen, die zijn vrienden hem de den. Wat zij hem mededeelden, verheug de hem zeer. De oreanisatie was uitge breider dan hij had verwacht. In alle grenssteden waren in het geheim cellen van samenzweerders gevormd. Hoewel de moeilijkheden in het begin groot wa ren geweest, stond niets aan de verdere ontplooiing van den arbeid in den weg. Da grootste wensch van Sjoelgin was, al zijn aanhangers in Rusland te leeren kennen en hun directe aanwijzingen te geven. Zoo werd besloten, te Kiew een geheim congres der binnenlandsche mo narchisten bijeen te roepen, waar Sjoel gin rapport zou uitbrengen over den toestand in het buitenland en de verdere planen der monarchisten. Sjoelgin kwam prachtig op tijd te Kiew aan. De oude heilige stad was hem goea bekend en het gelukte hem, ook daar onontdekt te blijven. Uit alle deelen van Rusland kwamen nu de deelnemers tezamen. In de katakomben van Kiew werd het ge heime congres geopend. Sjoelgin hield een lange rede, vermeldde bijzonderhe den over het werk en de plannen in het buitenland en vroeg van de leden voor stellen voor de campagne in Rusland Deze voorstellen waren zeer energiek. Sjoelgin zou eerst zijn reis voortzetten en ook de organisaties te Moskou en Leningrad leeren kennen. Daarna moest hij naar het buitenland terugkeeren en met de andere emigrantenleiders weer naar Rusland komen. Dan kon de groo te slag beginnen. Sjoelgin ging met dit plan accoord. Ook te Moskou en Lening rad liep alles van een leien dakje: de G. P. oe scheen ditmaal werkelijk niet op haar quivive te zijn. Toen de tijd van zijn vertrek naderde, deelde Sjoel gin zijn getrouwen mede, dat hij ie indrukken van zijn verblijf in Rusland den vorm van een boek zou publi- De samenzweerders hadden ver- Rusland gekeurd en daarna gepubli ceerd onder den titel „De drie hoofd steden". Men wenschte Sjoelgin geluk en bewonderde hem, want het groote waagstuk was hem gelukt. Een tijdlang duurde de feestvreugde; toen begon men in kleinere kringen der leiders te be merken, dat de G. P- oe blijkbaar uit haar slaap was ontwaakt. Plotseling wilde niets meer lukken! De boden wer den gearresteerd en de geheime zendin gen in beslag genomen. De G. P. oe scheen eensklaps uitstekend ingelicht te zijn. Eenige maanden duurde de spanning, tot de groote sensatie kwam. Niemand minder dan Wladimir Boer- zef, de bekende publicist, veroorzaakte deze sensatie. Boerzef had een roemrijk verleden achter zich en zijn genialiteit in het onderzoeken van geheimen en complotten was boven eiken twijfel ver heven. Het meesterstuk van zijn loop baan was geweest, de ontmaskering van Asef, den grootsten agent provocateur ter wereld. De onthullingen, waarmede hij thans voor den dag kwam, waren voor de emigranten ontzettend. Met de documenten in de hand bewees Boerzef, dat alle agenten van Sjoelgin in Rusland ambtenaren der G. P. oe waren, dat de geheele reis door de G. P. oe was geënsceneerd en dat Sjoelgin, die zich van geen verraad bewust was, cp het geheim" congres te Kiew alle relaties en plannen der emigranten voor de G. P. oe had uiteen gezet! En even erg was, dat het boek van Sjoelgin vóór het drukken door de G. P. oe was nagekeken en verbeterd, zoodat alles, wat voor de G. P. oe onaangenaam was, uit het ma nuscript was verdwenen! Sjoelgin was niet onmiddellijk gear resteerd, omdat men hoopte dat hij met een groot aantal leiders zou terug kee- ren. De G. P. oe had dan een goede vangst kunnen doen. Slechts de onthul lingen van Boerzef verijdelden deze G. P oe-plannen. De arrestaties en terechtstellingen, die volgden, toonden aan, dat Boerzef zich ook thans niet had vergist. Sjoelgin zelf moest dit toegeven. Waarmede weer be wezen is, dat men in alle Russische kwesties noch zijn eigen oogen noch zijn beste agenten kan vertrouwen. in ceeren daartegen geen bezwaar, maar zij zochten den leider, waar hij niet geheel met de verhoudingen bekend was, hun het boek vóór de publicatie voor te leg gen. Weliswaar zou het boek slechts uiterlijke indrukken weergeven, maar zij wilden het manuscript toch van te voren doorzien, om de G. P. oe niet het geringste aanknoopingspunt te geven. Dit verzoek willigde Sjoelgin in. Hij kon ongehinderd naar het buiten land terug keeren. Daar bracht hij len emigranten rapport uit en begon aan zijn boek te werken. Daarna zou hij met zijn terroristen en de beide leiders naar Rusland reizen. Het manuscript weed iu PROVINCIALE STATEN. Prov. Staten van Noordholland kwamen gister bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der koningin. Bij voorlezing der ingekomen stukken en kon. besluiten stelde de voorzitter aan de orde de verkiezing van een buitengewoon lid van Ged. Staten. Gekozen werd de heer E. Luden (c. h.) Bij een ingekomen brief van Ged. Staten, houdende mededeeling van den aanleg van provinciale wegen voor doorgaand verkeer en van kanalen, stelde de heer Luden de vraag of Ged. Staten ook geregeld aan de Staten kunnen meedeelen, welke gronden voor den Prov. Waterstaat zijn gekocht en welke voor aankoop in aanmerking komen en welke gronden niet zullen worden ge kocht. Gedep. Kooiman (v. d.) merkte op, dat aan het doen van dergelijke mededeelingen bezwaren zijn verbonden en zeker zal het moeilijk zijn mee te deelen welke gronden niet zijn gekocht Maar Ged. Staten zullen nagaan in hoever zij aan den geuiten wensch zullen kunnen tegemoet komen. Ingekomen was een motie-Seegers—Wijn koop, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de veroordeeling van den heer H. Sneevliet en Ged. Staten wordt verzocht bij de regeering erop aan te dringen, dat de heer Sneevliet onmiddellijk worde in vrijheid gesteld, opdat hij zijn mandaat als lid der Prov. Staten naar behooren zal kunnen ver vullen. De motie werd niet ondersteund en kwam dus niet in behandeling. De heer De Jongh Schouwenburg (c. h.) verdedigde een voorstel om het punt vast stelling van een nieuw provinciaal wegen reglement van de agenda af te voeren, deze voordracht dus niet in de commissiën te be handelen, omdat de voorbereiding onvol doende is geweest, maar haar in de afdeelin gen te doen behandelen. Er komt dan een schriftelijk antwoord van Ged. Staten en dan kan de voordracht in de winterzitting worden behandeld. De heeren Van der Waerden (s. d.) en Ankersmit s. d.) bestreden dit voorstel. Gedep. Kooiman (v. d.) had geen be zwaar tegen afdeelingsonderzoek, indien de behandeling nu werd voortgezet en de open bare behandeling zal geschieden in de Octo bervergadering. Het voorstel-De Jongh Schouwenburg werd verworpen. De vergadering werd hierna verdaagd tot 23 Mei half elf. De nieuwe Gedeputeerde. De heer Luden werd te Amsterdam boren 14 November 1863. Hij bezocht gemeentelijk gymnasium, hij studeerde ech ter niet af, maar begaf zich in Indische en andere handelszaken. Hij was degene, die de Electrische Spoor weg Mij. oprichtte en aan wien dientenge volge de aanleg der tram Amsterdam- Haarlem te danken was. De heer Luden was de eerste reserve officier en sedert 15 Aug. 1904 comman dant der Amsterdamsche tamboerdistricten, welke hij organiseerde. Op 1 Mei 1908 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel en op 21 Januari 1919 tot kolonel. Gedurende den wereldoorlog was hij onderscheidenlijk com mandant der groepen Edam en Abcoude van de stelling Amsterdam en na den af loop van den wereldoorlog werd hij com mandant van het Noordfront der Vesting Holland Hij is gepensionneerd in den rang van generaal-majoor. De heer Luden is offi cier der Oranje-Nassau-orde met de zwaar den. alsmede drager der Watersnood medaille 1916 in zilver en van het onder- scheidingsteeken voo? 35-jarigen dienst als officier via en Deli-Batavia rubber Mij. en lid van den raad van bestuur der Waterleidingen in Nederland in hun lof over „Zjj"-crême. Zy is inderdaad even onmisbaar voorde verzorging vanhnld en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prjjzen van 2075 cent. De B. e. i. e. Zaterdagmiddag precies om 2 uur werd in een der veilinggebouwen der R. K. Coöpe ratieve tuindersveiling „Kenr.emerland" waar de expositie is ondergebracht der Be- verwijksche Tentoonstelling voor Handel en Industrie, kortweg genaamd B. e. t. e. door den heer H. J. de Groot in het bijzijn van vele neringdoenden en andere belangstellen den geopend. Spr. zegde dat deze tentoonstelling in hoofdzaak uitging van de Beverwijksche V. V. V. en roemde o m. het fraaie interieur van het gebouw dat voor een groot deel uitge voerd was geworden door de Alkmaarsche Lichtreclame Centrale. Na hem voerden nog het woord Mr. A. Moens als bestuurslid van genoemde Ver- eeniging, gevolgd door nog enkele anderen die begrijpelijkerwijs allen den wensch uit spraken dat deze tentoonstelling aan haar doel beantwoorden mocht. Daarna zette de muziek het Wilhelmus in dat door de aan wezigen staande werd aangehoord. Het ruime gebouw is geheel door de tal rijke stands in totaal 29 ingenomen en vermelding dient nog dat een gratis stand verstrekt is aan het Nijverheidsonderwijs in Kennemerland welke expositie vertegenwoor digd werd door den heer Zeeman, dir. der Nijverheidsschool te Velsen. Nut. De afdeeling Beverwijk van 't departe ment van 't Nut van 't Algemeen vergader de Maandagavond in het Kennemer-Hotel. Na opening deelde de waarnemend voor zitter nog mede dat de afdeeling ongeveer 200 leden telt die meest allen bij veigaderin gen schitteren door afwezigheid. Nog wenscht hij de penningmeesteresse, mej. A. Smit, geluk met haar 40-jarig jubilé als onderwijzeres welk feit zij enkele dagen terug onder vele blijken van belangstelling en hoogachting herdacht heeft. Tijdens de be stuursverkiezing werd de aftredende pen ningmeesteresse mej. A. Smit met algemeene stemmen herkozen, welke herkiezing door haar wederom aanvaard werd. Beschrijvingsbrief 197ste algemeene gadering. Deze wordt op 17 Juni fe Amsterdam ge houden en leverde geen stof tot nadere be sprekingen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer J. Hofstede, die de volmacht der vergade ring mee kreeg. Tijdens de rondvraag werd door den heer J. Teer een overzicht gegeven aangaande verschillende vakken van onderwijs welke door de afdeeling ten bate aan de jeugdige werkloozen te Beverwijk in den afgeloopen winter verstrekt worden en waarvan de uit komsten niet zoozeer een succes moge ge noemd worden. Nog diene vermeld te worden dat in het komende winterseizoen voor een nutsvoor- dracht o.a. wederom op de gevierde dr. v. d. Sleen als spreker kon gerekend worden. ver- Op Maandag 15 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jan Trap en A. Trap—Bremer te Oosterend, zijn 60-arige echtvereeniging te herdenken. Beide echtelieden verheugen zich nog in een zeer goede gezondheid en vervullen nog trouw hun dagelijksche bezigheden. DE SNELHEID OP DE TRAMWEGEN ALKMAAR—SCHAGEN EN HOORN—GROOTEBROEK. Bij beschikking van den minister van wa terstaat is met wijziging van de beschikking van 22 Maart '32 de grootste toegelaten snel heid van vervoer voor de tramwegen Alk maar— Schagen en Hoorn—Bovenkarspel Grootebroek nader vastgesteld op 45 K.M. per uur. Ingekomen personen. Zoon, R.K., religieuse. Loudelsweg 20, van Haarlemmermeer. R. van der Mei, G.K., boekhouder, Geestweg 15, van Alk maar. G Schuitte, RK., z.'o, Loudelsweg 20, van Den Heider. G. van der Zee. N.H., kellner, Pier Panderstraat 14, van Hasker- land. A. Brammer. R.K., bloemb.kw., Wiertdijkje 6, van Koedijk. K. Roersma, (echtg. J. Hildama), N.H., huishoudster, Sta tionstraat 19a, van Koedijk. M. Peetoom, N.H., dienstbode, Heerenweg 25, van Alk maar. J. P. Doves, N.H., z.b., Guurtjes- laan 1, van Zaandam. C. Buwalda. N.H., F. Holst. R.K., apothefrersbed.. Kerkstraat 11, van Enschede. M. Schouten. R Kwinke lier, Oosterweg 32, van Krommenie. J. de Jong, R K-, boerenknecht. Kerkedijk 27, van Schagen. P. Smit. N.H.. monteur. Ruïnen- laan 11, van Anna Pauiowna. G. G van Bronkhorst, H.L, meubelmaker. Midden- geestweg 2, van Amsterdam. W. M Lutte- rot, geen, z.b., Loudeisweg 13, van Alkmaar. J. H. Slager. Ger., z.b., Beukenlaan 5, van Soest. J. de Heer. (wed. A. C. Grin). N.H., z.b., Ruïnelaan 26, van N. O. Indië. T« Vierhout, N.H., ploegbaas, v. Blaaderenw. 12, van Doornspijk. M de Waal, (wed. P. Ott), N.H., z.b., Jan Jacobl. 19, van Heiloo. Vertrokken personen. J W. H. Zeehuizen, geen z.b., naar Assen. J. P. Komen. R Kboerenknecht, naar Heemskerk. M. J. Hogguer. R.K., z.b„ n. 's-Gravenhage. M. van Eyk, R.K., z.b., n. 's-Gravenhage. M. Verschoot. R.K.. z.b., naar 's-Gravenhage. L. A. M. Bernards, RK.. z.b., naar Alkmaar H. Delver. N.H., z.b., naar Huizen. D. Rood, R.K.. dienst bode, naar Spanbroek. G. G Ludding, N.H., z.b., naar Amsteidam. C. J. Zillinger Molenaar, N.H.. z.b.. naar Wedde. J. de Vos, N.H., tuinder, naar Schagen. A San- towski R.Kdienstbode, naar Duitschland. G. W. Enserinck, N.H., z.b., naar Amster dam. P. B. GiTing. RK.. metselaar, naar Berkhout. N. Klaver. R.K., metselaar, naar Obdam. R. Proost. R.K., z.b., naar Velsen. A. Boelsz. R.K., dienstbode, naar Amster dam. B. Mol, D.G., z.b., naar 's-Graven hage. A. de Fouchier. (wed. J. F. Tevel), E.L.. z.b., naar Beverwijk. J. Lentz. (wei J. Stienstra), N.H., z.b.. naa Armsterdam. G. J. van der Vegt, G.K z.b., naar Haren. M. G. M. Bronsveld. R K., onderwijzeres, n. Spanbroek. G Kröner, R.K., onderwijze res. naar Spanbroek. G H. Boogmans, R.K., z.b., naar Hoogkarspel. D. Janse, R.K., tuinder, naar Egmond-Binnen. H. F. C. Weyl. geen, z.b., naar Rotterdam. Jb. Tromp, N.H., landman, naar Aalsmeer. J. W. Rijkenberg, (echtg. J. H. Reynders), R K., z.b., naar Amsterdam. J. W. van der Horst, geen, geleidster, naar Amsterdam. M. G. de Leth, geen. geleidster, naar Amster dam. P. A. C. van Zuylen, N.H., leerares, naar Amsterdam. G. van Gelderen (echtg. G W. Weteling), R.K., z.b., naar Amsterdam. J. Molenaar, N.H., kunstschilder, naar Schoor!. E. M. A. Aghina, R K., z.b„ naar Duitschland. DE RAADSKELDER TE MAASTRICHT FAILLIET VERKLAARD. Het Hbld. schrijft: 's Avonds een zwarte plek in het stads beeld, een donkerte en stilte in het allerlicht ste en drukste der straten van Maastricht Raadskelder en Stads taverne zijn gesloten, hebben na nog geen drie jaren van bestaan den strijd moeten opgeven. Een accountants rapport had uitgemaakt, dat de exploitatie van den Maastrichtschen kelder economisch onhoudbaar was, zoodat het geen zin had het faillissement uit te stellen. Dit werd dan ook dezer dagen te 's-Hertogenbosch, waar de zetel der exploiteerende maatschappij ge vestigd is, uitgesproken. De groote verliezen op deze onderneming geleden, zijn vooral veroorzaakt door den te grootschen opzet ervan. Natuurlijk is ook de crisis mede schuld en nog een paar andere oorzaken, als het feit, dat de raadskelder geen vergunning had, men kan er dus geen borrel krijgen. Verder schijnt het grondwa ter, dat in den eigenlijken kelder opkwam, de atmosfeer beneden geschaad te hebben en kwam het voor datzich ratten vertoon den. UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De St.Crt. van eergisteravond bevat de mi- nisterieele beschikkingen houdende regeling van den uitvoer naar Duitschland van roo- de-, witte- en savoye-kool. Met ingang van 10 Mei zullen certificaten afgegeven worden, met de afgifte waarvan belast is mr. L. Nie- möller te 's-Gravenhage. De heffing aan het uitgeven dezer certificaten verbonden, is be- paald op 5 cent per 100 K.G. met een mini mum van 50 cent per certificaat. Eieren. Voorts zullen certificaten worden uitgege ven voor den uitvoer van kippen- en eenden eieren naar Duitschland. Deze certificaten werden slechts verleend voor kippeneieren die voldoen aan bepaalde kwalfteits- en ge wichtsvoorschriften van de Duitsche „Eier Verordnung". Met het afgeven der kwali teitsverklaring is belast ir. J. C. Tukker, hoofd van den rijksvoorlichtingsdienst voor pluimveeteelt te Beekbergen. De kosten, aan het uitgeven der certifica ten verbonden, zijn bepaald op 15 cent per 100 KG. netto. DE MALAISE EN HET TELEFOON VERKEER. In het Rijkstelefoondistrict Amsterdam is planter, Eikenlaan 16, van Londen. J. Zui- het aantal van de in April gevoerde inter- dendorp (wed. A. de Bruyn), G.K., z.b., Ber- gerweg 79, van Amsterdam. R. A Hoog land, N.H., banketbakker, Dorpsstraat 1, van Zijpe. B. van Amerongen, H.A., tuinder. Berkenlaan 10, van Bloemendaal. J. M. Ahlers, geen, dienstbode. Pier Panderstraat 8, van Amsterdam. M. E. van der Ham, (echtg. S. M. Spruit), R.K., z.b., Eikenlaan 9, van Alkmaar. A. A. Harazin, R.K., dienst bode, Kerke!aan 8, van Amsterdam. C. C. E. Janse Kok, R.K., administrateur, Kerke- laan 8, van Amsterdam. H. Stam, N.H., reiziger, Meerweg 21. van Alkmaar. G. R Ramerman, E.L., pluimveeh., Buerweg 15, van Duitschland. T. Danker, N-H dienst bode, Komlaan 15, van Leiden. J. Alme- kinders, N.H., dienstbode, Komlaan 15, van Leiden. M. W. Schoolenaar. N.H., onder wijzeres, Verspijckw. 7. van Amsterdam. A. H. Madaus, D.E., kamermeisje. Pier Pan derstraat 14, van Amsterdam. H. B. M. Wittebrood, R.K., z.b.. Loudelsweg 20, van 's-Gravenhage. W. J. B. Lansdorp, D., ge leidster, Verspijckw. 7, van Haarlem. J. nationale gespreken achteruitgegaan voor alle landen op Zwitserland na, waarvan het aantal gevoerde gesprekken in April 1932 steeg van 4109 op 4743 in April 1933. De zelfde cijfers waren van België 9666 en 9232; Duitschland 23.520 en 21.641; van Engeland 7553 en 7247 en van Frankrijk 6624 en 6559. Ook het interlocaal verkeer liep terug van 29.693 op 216.243. HOUT UIT LENINGRAD. Maandag zijn de stoomschepen „Glück- auf" (Duitsch) en „Anneberg" (Finsch) met ladingen gezaagd hout van Leningrad in de houthaven te Amsterdam aangekomen De houtverschepingen uit Leningrad zijn reeds in vollen gang. VEEL STRAFZAKEN. Naar wij vernemen is het aantal strafza ken, hetwelk in hooger beroep voor de 4e Kamer van Het Haagsch gerechtshof wordt behandeld, wederom Sedert 1919 is de heer Luden lid der Pro- W. van Duren, geen, bakker, Julianaiaan 16, dat behalve de extra-zittingen op Zaterdag vinciale Staten van Noordholland, terwijl van Zaandam. C. J P. Cooymans, geen, het Hof ook des Maandags zal zitting hou- hij tevens is commissaris yan de Deli-Bftta- z.b., Buerweg 6, yan N. Q, Indië. Th. des en wel aaowmgencle cfi 22 Mei e.fc

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7