DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlogsverklaring van Paraguay aan Bolivia. fiagdifisch Oveczicht 38xiitentaiid 1'Binnenland, No. 112 Vrijdag 12 Mei 1933 135e Jaargang U'af vandaag de aandacht trekt»,,t ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De eerste oorlogsverklaring door een Volkenbondslid. Paraguay heeft gisteren aan Bolivia den oorlog verklaard, hebben wij reeds gemeld. Het Hbld. merkt bij dit bericht op, dat dit de eerste oorlogsverklaring is als zoodanig door een Volkenbondslid smds den wereldoorlog. Niet. dat er sinds 1918 niet gevochten is. maar tot dusver gaven de oorlogvoerenden er de voorkeur aan, hun troepen tegen elkaar in het veld te zenden zonder het „ouderwetsche gebruik te volgen, om daarvan officieel gewag te maken. Zulk een niet-verklaarde oorlog, aldus schrijft het blad verder, wordt in het Verre Oosten gevoerd, waar Japan zijn expeditie tot verovering van het Mandsjoerijsche pro tectoraal stelselmatig voortzet en daartoe eenerzijds China, anderzijds Rusland van het begeerde object wegdringt. Duizenden men- schenlevens worden vernietigd bij de gewa pende tenuitvoerlegging van deze expansie politiek; steden worden verwoest; luchtbom bardementen leiden gevechten in op groote school. Maar oorlog is en wordt niet ver klaard De diplomatieke betrekkingen tusschen de in conflict liggende partijen duren voort. Een soortgelijke toesiand van niet-ver klaarden oorlog bestaat tusschen de Zuid- Amerikaansche republieken Peru en Colum- bia die het met elkaar aan den stok hebben Wegens het bezit van de stad Leticia aan de Amazonerivier, welke stad eertijds bij ver drag door Peru aan Columbia was afge staan, maar verleden jaar September door een groep Peruanen plotseling weer is bezet (aan werke actie de Peruaansche regeering Tater haar sanctie heeft verleend). Niettegen staande verschillende bemiddelingspogingen door oml'ggende staten en door den Volken bond gedaan werden, verkeeren beide landen sindsdien in feitelijken oorlogstoestand In verband met de voor grootere troepeneenheden onbegaanbare terreinen in het grensgebied trachten zij elkaar via de Amazonerivier aan het lijt te komen, waartoe Armada's" wor- den uitgerust, die een geweldige zeereis moe- ten maken om het operatieterrein te kunnen bereiken een tocht, welke o.a. geleid heeft tot de bekende moeilijkheden in de havens van onze West. Maar met Japan en China, Peru en Co lumbia zijn de voorbeelden van de „moderne'' methode om met elkaar tc vechten zonder dat er „oorlog is een methode, die in zwang is gekomen sinds langs den weg van ver dragen en overeenkomsten de strijd is aan gebonden eerst tegen „oorlog" en toen tegen „geweld" nog niet uitgeput. Sinds enkele jaren bestrijden twee andere Zuid-Amerikaan- sche staten, Paraguay en Bolivia, elkaar in verband met de vage grensregeling in het z.g. Gran-Chaco gebied, waarop beide aan spraak maken, omdat de exploitatie van dit territoir, hetwelk verschillende belang rijke grondstoffen moet bevatten, voordeelen belooft, terwijl het bovendien heet, dat Co lumbia via de rivier de Paraguay een uitweg zoekt voor zijn handel. Ook hier zijn herhaaldelijk pogingen ge daan om de partijen tot elkaar te brengen en hen over te halen door arbitrage hun geschil len te laten oplossen. Hoewel het soms scheen, dat de bemiddelaars succes zouden hebben, mislukten de pogingen op het laatste oogenblik telkens weer en grenen de tegen standers weer naar de wapenen. Doch het was tot dusver oorlog gebleven zonder oorlogsverklaring. Daarin is thans verandering gekomen en de eerste oorlogsverklaring sinds 1918 door Paraguay in zee gestuurd. Aan den feitelijken toestand verandert dit natuurlijk niets. Met of zonder oorlogsver klaring is de realiteit, dat de twee partijen trachten met wapengeweld den tegenstander tot onmacht te dwingen en hem den wil van den overwinnaar op te leggen. Voor de mogendheden echter, die tot dusver getracht hebben verzoenend op te treden, is de toe stand. in theorie althans, wel veranderd, en deze kant van de zaak gaat daarom, van een algemeen standpunt bezien, in belangrijkheid uit boven de op zich zelf overigens niet ge wichtige aangelegenheid van de ruzie tus schen twee miniatuurrepubliekjes. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Een nieuw Pruisen. „Erfhofrecht" in De Pruisische minister van Justitie heeft een nieuw burgerlijk „Erfhofrecht" samen- festeld, dat principieel is goedgekeurd door et Pruisische staatsministerie en Maandag a.s zal worden afgehandeld. Volgens dit nieuwe recht wordt een boe- renbezit iji Pruisen, binnen het kader der voorbehouden van de rijkswet, geschapen, dat niet belast zal zijn met hypotheekschul den en schuldvrij zal zijn. In de motiveering wordt verklaard: Een boer heeft ook slechts een tot erven gerech- boer heeft ook slechts een of erven gerech tigd kind. De overige kinderen hebben slechts het recht op opvoeding, bruidschat en onderdak. Inzake het nieuwe erfhofrecht zette Mi- nisterialrat nog uiteen, dat het hierbij gaat om een oeroud Germaansch recht, in tegen stelling tot het Romeinsche recht, dat grond en bodem als koopwaar verkocht heeft, ter- *"jl het Germaansche recht den grond en nodem beschouwt als het erfdeel der zede lijkheid, ja van het geheele volk, waarover enkeling niet mag beschikken. Er is hier- y°°r een speciaal gerechtshof ingesteld, da: pstaan zal uit een jurist als voorzitter en *ee boeren als assessoren. De organisatie van het Duitsche arbeidsfront. e Zeitungsdienst meldt, dat de leider n het Duitsche arbeidsfront, Dr. Robert vaard dV°'^ende ^^^ikking heeft uitge bet Duitsche arbeidsfront bestaat uit het centrale bureau, uit de leiding en de beide zuilen (de arbeiders en de Bedienden). Het centrale bureau heeft tot taak de vroegere organisaties in den nieuwen organisatie vorm over te doen gaan en den opbouw der standen mede voor te bereiden. Het verbond van arbeiders en het verbond van bedienden hebben ieder een leider er. een adviseur van den leider. Het centrale burau heeft de laatste beslissing. De eerste taak der verbonden is de samenvatting der tn de verschillende vakvereenigingen voor handen beroepsstanden, zooals bijv. de hou»- bewerkers de bouwvakarbeiders en de metaalarbeiders. De coöperatieve vereenigingen „in veilige handen". Teneinde de groote waarden, die zijn vast gelegd in de installaties van de coöperatieve vereenigingen en die zonder twijfel in ge vaar verkeeren, niet tot verval te doen ko men, aldus de Voelkische Beobachter, is het volgens de opvatting van den rijksminister voor economische zaken en de overige in stanties, noodzakelijk de coöperatieve ver eenigingen ten behoeve der afwikkeling in veilige handen te brengen. Het is gewenscht, dat de coöperatieve vereenigingen vooreerst niet gehinderd worden in hun activiteit. Het werkverschaffingsplar. van Seldte. Het bondsorgaan van den Stahlhelm pu bliceert uitvoerige mededeelingen over de voorstellen van den rijksminister van arbeid, Seldte, inzake een werkverschaffingspro gram, dat nog in den loop van dit jaar ten uitvoer zal worden gelegd. Er wordt hierbij de nadruk gelegd op het feit, dat op het ge bied der werkverschaffing en uniform plan en een uniforme leiding noodzakelijk zijn. Dit is de taak van het rijksministeije van arbeid. Voor het aan het werk stellen van 700.000 werkloozen is een bedrag noodig van 1 Yi milliard Mark, voor welk bedrag zij een jaar werk kunnen krijgen. De rijks minister van arbeid stelt o.a. voor in 1933 op zijn minst 100.000 kolonisten met eigen huizen te kweeken, verder aanbouw van wo ningen, verlevendiging van het verkeers wezen, landbouwverbeteringen etc. De be slissende moeilijkheden moeten gezocht wor den in de financiering. Reeds eenigen tijd geleden heeft de rijksminister van arbeid ge wezen op de mogelijkheid de noodig midde len bijeen te brengen door middel van een binnenlandsche leening. Deze gedachte is weer opgenomen in het nieuwe werkver schaffingsprogram en er kan verwacht wor den, dat het opleggen van een nationale werkverschaffingsleening tot een belangrijk succes zal worden. Europeesche vasteland, in tweede lezing, en het Duitsche voorstel tot het aanvangen van onderhandelingen over het oorlogsmate riaal ter definitieve stemming voor te leg gen. Van Duitsche kant werd hiertegen ge stemd. De beslissing ligt thans bij het pre sidium van de ontwapeningsconferentie. De hoofdcommissie zal nog Zaterdag bijeen komen om in overeenstemming met het waarschijnlijk door het presidium goedge keurde Engelsche voorstel een onmiddellijke beslissing over de uniformiseering der legers van het Europeesche vasteland tot stand te brengen. De Duitsche delegatie heeft zich haar houding voorloopig nog voorbehouden. De Duitsche weercorpsen. De commissie voor de effectieven der Ont wapeningsconferentie heeft Donderdag bij eerste voorloopige stemming met negen tegen twee stemmen, bij acht onthoudingen, besloten de in het Rijkscuratorium voor de jeugdopvoeding samengevatte Duitsche weerorganisaties als organisaties met een mi'itair karakter te verklaren. Tegen het voorstel stemden Duitschland en Hongarije. Voor stemden België, Enge land. Frankrijk, Nederland, Polen, Roeme nië, Tsjecho Slowakije, Portugal en Joego Slavië. De Vereenigde Staten, Italië, Oostenrijk Spanje, Zweden, Finland, Japan en Turkije onthielden zich van stemming. Dit besluit wordt aan Duitsche zijde geenszins als bindend beschouwd. De Duitsche weerorganisaties. Bij de berekening der getalsterkten der Duitsche weerorganisaties, welke de grond slag zullen vormen voor de berekening van de Duitsche legersterkte, deelde kolonel Lucien, de Fransche vertegenwoordiger mede, dat de S.A. en S.S. organisaties 600.000 man sterk zijn, de Stahlhelm 250.000 man, de weerwolf 150.000 man. Volgens Fransche berekeningen moeten de weerorganisaties op 1 millioen man sterkte worden geschat. De Duitsche vertegenwoordiger maakte bezwaren tegen déze cijfers. «V-Neurafh over ontwapening. In antwoord op de vraag van de Leip- ziger Illustrierte Zeitung heeft Rijksminister v. Neurath medegedeeld, dat men zeer zeker niet kan hopen dat het vliegwapen of ook maar het bombardementsvliegtuig in de toe komst algemeen verboden zal worden. Dit beteekent, dat .Duitschland zich voor zijn eigen veiligheid een militaire en marine luchtvaart moet opbouwen. Kan men hopen, dat geschut van meer dan 10^ c.M. algemeen verboden en het voorhanden geschut vernield wordt? Onge twijfeld niet. Indien het mocht komen tot een verbod van zekere kalibers landartille- rie, dan zal de verbodsgrens aanzienlijk boven 10% c.M. liggen. Dit beteekent voor Duitschland de verplichting zich eveneens geschut van boven 1OY c.M. aan te schaf fen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De besprekingen in Geneve. De door president Henderson tegen gis teravond bijeengeroepen zitting der ver tegenwoordigers van de vijf groote mogend heden droeg een streng vertrouwelijk karak ter. Om half acht werd de bijeenkomst on derbroken tot negen uur. De geheele internationale pers volgt deze voor het verdere lot der ontwapeningscon ferentie beslissende bespreking met de groot ste spanning, daar volgens het algemeene oordeel thans het lot der ontwapeningscon ferentie en in verband hiermede zeer vér gaande politieke kwesties op het spel staan. De besprekingen van gisteravond. De besprekingen van gisteravond zijn zonder resultaat verloopen. Met het oog op de groote onoverbrugbare tegenstellingen is door de voornaamste mogendheden alleen overeengekomen het presidium der ontwape ningsconferentie vandaag het Engelsche voorstel tot onmiddellijke definitieve beslis sing over de kwestie der effectieven, de uni formiseering der legersystemen van het GANDHI LIJDT AAN GEELZUCHT. De toestand van mahatma Gandhi is Donderdag sléchter geworden. Hij lijdt aan geelzucht. Mevrouw Gandhi is Donderdag uit de gevangenis ontslagen. De dokter van Gandhi probeert hem te overreden de voedselstaking op te geven. WEGENS SPIONNAGE DOOD GESCHOTEN. Het speciale getechlshof tot bescherming van den ItaLiaanschen staat heeft Woensdag doodstraffen wegens spionnage uitgesproken tegen Ugo Ravigiia, en Camilla Agnardi, beiden fouriers bij de marine. Ravigiia is gisteren doodgeschoten, Agnardi nog niet, daar voor hem gratie is verzocht. DCOD MET DEN VALBIJL. Donderdagochtend om zes uur werd op de binnenplaats van de gevangenis te Deggen- dorff (Duitschland) de 43-jarige dienstknecht Josef Fraundorftr met den valbijl geëxecu teerd. Hij had in December 1931 een 24-jarige vrouw en een kindje van 3 jaar op afschuwe lijke wijze om het leven gebracht, waarna hij uit een winkelkas 30 M. had geroofd. DE GEBEURTENISSEN IN HET OOSTEN. Russische eigendommen in Mandsjoekwo in beslag ge nomen? De Mantsjoerijsche regeering heeft den sovjet Russischen consul generaal in Char- bin een nota doen toekomen, waarin wordt geconstateerd, dat Sovjet Rusland den eisch in zake de teruggaaf der wagons en locomo tieven niet is nagekomen. De Mantsjoerijsche regeering ziet zich daarom gedwongen tot economische en poli tieke dwangmaatregelen en zal de eigendom men van den Russischen staat in Mandsjoe kwo in beslag nemen. De opmarsch der Japanners. Grooter offensief dan in April Volgens berichten van het front in China ontwikkelen de operaties ten Zuiden van den Grooten Muur zich op grooter schaal dan tijdens het offensief der Japansche troepen in April. Reeds het geheele gebied ten Oosten van de Loeang rivier en de groote Muur tot Joengping is bezet. Woensdag reeds hebben de Japanners de Loangrivier overschreden. Zij rukken Zuidwaarts op. Japansche vlieg tuigen zetten de bombardementen voort. Bo ven Peking is een bommenwerper verscüe- nen. De Engelsche autoriteiten hebebn een ver zoek gericht tot twee oorlogsschepen die ko men van Weihaiwei en Inkoe zich gereed te maken om op te stoomen naar Tanghoe ten Oosten van Tientsin, teneinde de Engelsche belangen te waarborgen. De Japanners trekken over de Loeanrivier. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Japansche troepen de Loean rivier Donderdagmorgen overgetrokken zijn. Aan den mond van de rivier zijn Japansche oorlogsschepen verschenen om troepen aan land te zetten. STRAATGEVECHT TUSSCHEN ARABIEREN EN JODEN. In Rabat (Marokko) is het na afloop van een vechtpartij tusschen een Arabier en een tot nu toe onbekend gebleven inboorling, waarbij de messen werden getrokken, tot een waar straatgevecht gekomen tusschen Ara bieren en Joden, toen in de Arabische wijk het gerucht werd verspreid, dat óe aanval ler van den Arabier een jood was. Een groo te troep Mohammedanen trok naar de Jood- sche wijk, waar de vensterruiten van alle Joodsche zaken werden ingeslagen en de Jo den werden mishandeld. Politie, gendarme rie en troepen herstelden de orde en hebben Gedurende den geheelen nacht de wacht ge- ouden in dit stadsdeel. BRAND NABIJ MANILLA. 12 dooden, 30 gewonden. In een dorp in de nabijheid van Manilla (Philipijnen) brak brand uit in een school, waarbij 12 personen, vermoedelijk leerlingen, werden gedood, en 30 gewond. Naar verluidt zou het vuur door onvoorzichtigheid zijn ontstaan. DE ONDERWIJZERS IN CHICAGO Achter stellige salarissen wor den uitbetaald Na een conferentie met een aantal ban kiers verklaarde de burgemeester van Chica- go gisteren, dat reeds heden den onderwij zers een groot gedeelte van hun achterstalli ge salaKissen zal worden uitbetaald. Van daag zullen 3 millioen dollar worden be taald, de rest volgt in den loop van de vol gende week. De stad Chicago is haar onder wijzers aan achterstallig salaris schuldig een bedrag van ongeveer 30 millioen dollar. ONWEER. Gisteravond omstreeks 6 uur ontlastte zich boven Venlo een onweer, gepaard gaan de met een fiksche hagelbui, welke ongeveer een half uur duurde. Op sommige plaatsen lagen de grove hagelkorrels centimeters dik Op tal van plaatsen is belangrijke schade aan de te velde staande jonge gewassen toegebracht. ROODVONK IN DE KAZERNE TE VENLO. In de infanteriekazerne te Venlo is bij den dienstplichtige R. H. uit Rotterdam roodvonk geconstateerd. De patiënt is naar het stedelijk ziekenhuis gebracht. De mili taire autoriteiten hebben uitgebreide maat regelen genomen om uitbreimng der ziekte te voorkomen. De kamers, waarop de lijder vertoefde en welke door een 40 soldaten, hoofdzakelijk uit Rotterdam en omstreken afkomstig, worden bewoond, zijn geïsoleerd Tot dusver is slechts één geval geconsta teerd. DE BEROOV1NG VAN EEN ROTTERDAMSCHEN BANKLOOPER. Zooals destijds is gemeld, is op 28 April een banklooper in het gebouw van R. Mees Zoonen aan het Beursplein te Rotterdam beroofd van f 650. Het geld miste de man later uit zijn tasch, nadat hij even te voren voor de balie met een vreemdeling, die om inlichtingen had gevraagd en tegen hem was aangedrongen, had staan praten. Da delijk rende hij naar den uitgang, maar de vreemdeling was al verdwenen. Het vermoe den bestond, dat de beroover een handlanger heeft gehad, ook een vreemdeling, die op den bewusten morgen in de bank had rond gescharreld en die bij de poging om den dief te achterhalen de achtervolgers hinderlijk voor de voeten was geloopen. Ook deze handlanger had weten te ontkomen. Vorige week is te Amsterdam een diefstal bij een juwelier in de Kalverstraat geschied, waarna een Braziliaan en een Rus werden Straatgevecht in Marokko tns- schen Arabieren en Joden. (Buiten land). De politieke toestand in Duitsch land. (Buitenland). Een communistische leider in de nabijheid van Sofia (Bulgarije) ver moord. (Buitenland.) De oorlogsverklaring van Para guay aan Bolivia. (Dag. Overzicht). Afdeeling Alkmaar opgericht van de Chr. middenstandsvereeniging. (Stad en omgeving). Tarieven en dienstregeling voor den autobusdienst over den afsluit dijk. (Stad en omgeving). Oud-minister dr. A. van Gijn over leden. (Binnenland). Zie verder laatste berichten. gegrepen. Foto's van deze mannen zijn aan de getuigen van de berooving te Rotterdam getoond, waarbij eenige in hen de twee vreemdelingen, die in de bank aan het Beursplein waren gezien, herkenden. Het onderzoek wordt thans in de richting van deze twee vreemdelingen voortgezet. DE UITVOER VAN KAAS NAAR ENGELAND. Naar vrijwillige contingenteering. De Engelsche minister van landbouw heef) tegen volgende week te Londen een conferen tie bijeengeroepen van vertegenwoordigers der landen, die kaas ,in Engeland invoeren. De beraadslagingen zullen analoog zijn aan die, welke vorig najaar zijn gehouden met de alnden, die bacon naar Engeland uitvoe ren. ENGELAND EN WILLEM I. Naar Reuter uit Loden meldt, wijdt „The Times" van artikel aan de herdenking der geboorte van Willem van Oranje. In geen land buiten Nederland, aldus het blad, is deze groote figuur met meer sym pathie herdacht dan in Engeland. Menige Engelschman zal met toewijding den donkeren hoek in het Prinsenhof te Delft hebben aanschouwd. Ook kunnen de Engelschen nooit vergeten hoe veel de naam der Oranjes in hun geschiedenis beteekent. KLACHT TEGEN EEN RAADSLID WEGENS BELEEDIGINQ. Het raadslid Van Bree te Doetinchem heeft eenige weken geleden vragen tot den burgemeester verzocht daarop den heer Van gend waren voor den gemeentegeneesheer. In de laatste geheime raadszitting heeft deze ambtenaar gelegenheid gekregen zich tegenover den raad te verdedigen en werden de beschuldigingen geheel weerlegd. De buremeester verzocht daaroo den heer Van Bree zijn excuus aan te bieden, waartoe deze voorloopig niet bereid bleek. De gemeentegeneesheer is thans voor nemens tegen genoemd raadslid een klacht in te dienen wegens aanranding van eer en goeden naam. DE RENTESTAND VERHOOGD. De rentestand werd gister door de directie van de Nederlandsche Bank N V. vastgesteld als volgt: Wisseldisconto verhoogd tot 3H procent, promessendisconto verhoogd tot 4 procent, beleening van effecten verhoogd tot 4 procent, beleening van goederen ver hoogd tot 4 pet., voorschotten iri rekening- courant verhoogd tot 4 pet., alles met in gang van 12 Mei. DE 24E APRIL NATIONALE FEESTDAG. Een verzoek van het A. N. V. Het dagelijksch bestuur van de groep Ne derland van het Alg. Ned. Verbond heeft in gevolge een besluit van de te Delft gehou den vergadering, welke het wenschelijk acht" te, dat de eenheid van ons volk en het natio nale gevoel der Nederlanders blijvend tot uiting zullen komen en bevorderd zullen worden door de herinnering aan prins Wil lem van Oranje levend te houden, in een adres aan minister Ruys de Beerenbrouck verzocht, den 24sten April geboortedag van den prins in den vervolge tot nationa- len feestdag te verklaren. Voorts heeft genoemd bestuur een adres gericht tot den minister van onderwijs, met het verzoek het daarheen te leiden dat het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis op de scholen in dien zin worde hervormd en uigebreid, dat meer aandacht worde ge schonken aan de vaderlandsche geschiedenis en die van de wording en handhaving van den Nederlandsehe.0 staat

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1