DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het 'fiaclaneut De Duitsche rijksdag bijeengeroepen. ^Buitenland Dahlia's Crisisprijzeri No. 113 Zaterdag 13 Mei 1933 135e Jaargang Ttaqeliik&ch Oxnczicht Rijkskanselier Adolf Hitier zal Woensdag in een groote rede de buitenlandsche politiek en de gebeurtenissen in Genève bespreken. Een verrassing! Wat vandaag de aandacht trekt... uit onze bekende sortimenten. Kweekerij „Sursum Corda" f5- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HfcRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 12 Mei 1933. De Tweede Kamer heeft zich heden door gewerkt door de laatste formeele handelingen welke moeten voorafgaan aan haar wetge- venden arbeid. Eerst evenwel heeft mr. J. R. H. v. Schaik, die vrijwel met algemeene Remmen opnieuw als voorzitter is gekozen en die dan ook als zoodanig door H M. is aangewezen, zijn ambt aanvaard met een rede, waarin hij in het bijzonder een terugblik wierp op het jongste verleden. Zonder namen te noemen herinnerde hij er aan, dat vele leden der Ka mer uit eigen wil dan wel onvrijwillig niet zijn teruggekeerd en in het bijzonder herin nerde hij er aan, dat het aantal vrouwelijke afgevaardigden was gehalveerd. Zijn verma ning: „laten wij haar die ons resten, in eere houden", werd terecht met vroolijk gelach beantwoord. „Intusschen", vervolgde mr. Van Schaik, „is het niet louter een persoonsverwisseling die heeft plaats gegrepen in de overtuigingen .en gevoelens van ons volk zelf. Indien wij dit verschijnsel niet enkel in oppervlakkige cij fers zien, zoo zal zijn diepere en wezenlijke beteekenis te peilen een middel zijn om de staatskundige wijsheid en wijze staatkunde in ons te bevorderen". Er op wijzend, dat het aantal in de Kamer vertegenwoordigde partijen gestegen is van 11 tot 14, betoogde mr. van Schaik, dat dit geen vertraging in den arbeid behoeft ten ge volge te hebben. Als men goed inziet wat het parlementaire werk beteekent, behoeft men niet te herhalen al wat er buiten de Kamer is gezegd, maar kan men uiting geven aan eigen inzicht en daarbij spaarzaam zijn met zijn woorden: een goed amendement kan zijn verwerping te wijten hebben aan een te uit voerige toelichting. „Geachte medeleden", besloot de heer van Schaik, „veler oogen zijn op ons gericht. Door een juiste opvatting omtrent de plaats der Kamer in ons staatsbestuur, door inhoud en vorm van ons parlementaire werk, hebben wij het in de hand dat de Volksvertegenwoor diging zal blijven wortelen in het volksver trouwen. In dit licht onze verantwoordelijk heid ziende, hoop ik, zij het niet alleen op eigen krachten steunend, wederom uwe be raadslagingen te mogen leiden" Applaus volgde, waarna de voorzitter voortging met voorlezing van ingekomen stukken enz. Daaronder was ook het overlij densbericht van prof. Anton van Gijn waar in de voorzitter aanleiding vond om den veel- zijdigen geleerde, die een zevental jaren deel had uitgemaakt van de Kamer te huldigen als een sterk en kundig man, een voorlichter op financieel en economisch gebied. Toen de voorzitter hierna mededeeling deed van een voorstel van den communistische afgevaar digde L. de Visser tot wijziging van de Kies- wet, ten einde de termijnen tot indiening van de geloofsbrieven van een op drie maanden te brengen, drong deze aan op spoed met de behandeling van zijn voorstel. Dezelfde af gevaardigde nam vervolgens het woord om in verband met eenige adressen waarbij aan gedrongen werd op de vrijlating van den in Beven-Digoel vertoevende Sardjono en den in hechtenis verkeerenden Sneevliet eenige moties in dien geest in te dienen. De voorzitter wees er evenwel op, dat der gelijke moties niet zijn in te dienen zoolang de commissie voor de verzoekschriften geen verslag heeft uitgebracht op de desbetreffen de ingekomen adressen en daarmede was de ze netelige kwestie voorloopig weer van de baan. Nadat vervolgens een viertal leden, die bij de eerste comparitie afwezig waren geble ven. de heeren Van Voorst tot Voorst (r.k.), Bakker (c.h.), Krijger (c.h.) en Kupers (s.d. a P waren „ingezworen", werden enkele vaste commissies opnieuw samengesteld, werd opnieuw Vrijdagmiddag als vragendag aangewezen en werden de afdeelingen op nieuw samengesteld. Voorzitters der afdeelingen werden vervol gens de heeren Colijn (a r.), Snoeck Henke- mans (c.h.), Marchant (v.d.), Vliegen (s.d. a p.) eri Aalberse fok.), terwijl tot ondervoor zitters werden benoemd de heeren Albarda (s.d.a.p.), Knottenbelt (lib.), Bongaerts (r.k.), Duymaer van Twist (a.r.) en De Geer (c.h.). Alvorens de Kamer huiswaarts keerde acht te de heer Wijnkoop (comm.) het oogenblik gunstig voor de indiening van een interpel latie over de wijze waarop zijn partijgenoot De Kom in Suriname is behandeld. Daarover zal in de volgende vergadering worden be slist. Wanneer die volgende vergadering zal plaats hebben, schijnt echter nog niet vast te staan. De Kamer is ten minste gescheiden „tot nadere bijeenroeping". De president van den Duitschen rijksdag, Goering, heeft in overleg met de rijksregee- ring den rij-^dag tegen Woensdag 17 Mei fl s. des middags om drie uur bijeengekomen. Op de agenda staat als eenig punt: afleg- g'ng van een regeeringsverklaring over de gebeurtenissen in Genève. Uit bovenstaande mededeeling zou men opmaken, dat er geen sprake is van omend debat tuschen de verschillende P utieke groepen en men neemt aan, dat durenZ'^'n^ n'C* 'an£er ^an ^a£ za' .Intusschen heeft de plotselinge bijeenroe- "S van den rijksdag overal in Duitschland f. oot 0Pzien gebaard, zegt het W. B. Het vo'gens dit bureau vast, dat de regee- ng voor den rijksdag haar standpunt zal eenzetten betreffende de onderhandelin gen in Genève en betreffende den algemet- en buitenlandsch-politieken toestand. ue rijkskanselier Adolf Hitier zal zelf het woord voeren. Men heeft het forum van den rijksdag voor deze politieke uiteenzetting gekozen, waarschijnlijk omdat een verklaring te Ge- neve niet de aandacht zou vinden die aan een verklaring voor de Duitsche volksvertegen woordiging geschonken wordt, vooral oox omdat het corps diplomatique bij dergelijke gelegenheden bij de Rijksdagvergadering aanwezig pleegt te zijn. Niet alleen de onderhandelingen te Ge nève, maar ook de ongerechtvaardigde aan vallen in het Britsche Hoogerhuis, welke alle tot nog toe gedane aanvallen verre overtref fen, dwingen de Duitsche Rijksregeering tot een verdediging. De regeering kan tegenover dergelijke ongerechtvaardigde, vijandige maatregelen tegen Duitschland niet meer zwijgen. Het is mogelijk dat ook de sociaal-demo cratische Rijksdagfractie aan de vergade ring deelneemt. Over de bijzonderheden be treffende een eventueel debat over den bui tenlandsch-politieken toestand wordt wellicht nog in de volgende week met de verschillen- d; fracties onderhandeld. Politieke conferenties te Berlijn. Gistermiddag ontving Rijkspresident Von Hindenburg den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Freiherr Von Neu- rath, bij zich om zijn rapport te vernieuwen over den buitenlandschen politieken toestand. Naar het W. B. voorts mededeelt zal de voorzitter der Duitsche delegatie ter ont wapeningsconferentie te Genève, Nadolny, zich a.s. Maandag voor eenige dagen naar Berlijn begeven om aan de Rijksregeering rapport uit te brengen over de situatie bij de ontwapeningsconferentie. Donderdag oi Vrijdag keert hij weder naar Genève terug. Het Rijkskabinet, dat, zoals boven reeds gemeld, gistermiddag vergaderde, heeft, be halve de buitenlandsch-polifleke vraagstuk ken ook nog eenige andere kwesties behan deld: een wijziging in de strafprocedure voorschriften, economische kwesties, ue scheiding van „spaarkassen" en „bijzondere" spaarkassen; de economische wereldconfe rentie en ten slotte de verscherping van straffen op mishandeling van dieren en kin deren. Rijkskanselier Hitier is daarna met een vliegtuig naar München vertrokken. Iets ecwijziede Rijksdag. Het bureau van den Rijksdag, aldus een nader bericht, was geheel verrast door het besluit den rijksdag bijeen te roepen. De tele grafische uitnoodigingen aan de rijksdag leden zullen pas Zaterdag worden verzon den. Het betreft de derde plenaire zitting van den nieuwen rijksdag, welke in de zalen van de Krollopera zal worden gehouden. Sinds d° rijksdagzitting in de maand Maart zijn de partijverhoudingen iets gewijzigd. Het aan tal leden der N. S p. A- P- is van 2SS tot 291 gestegen. Er zijn verder 120 sociaal democraten, 73 Centrumafgevaardigden, 53 van het D. N. front, 19 Beiersche Volkspartij en voorts 5 leden der staatspartij, 4 van den Volksdienst en een lid van de Duitsche Volkspartij. Door de uitschakeling der com munisten telt de rijksdag nog slechts 566 leden, zoodat de fractie der NSDAP de meerderheid heeft. Men neemt aan dat de meeste fracties reeds op IQ Mei bijeen zullen komen. Toch veel debat? In tegenstelling met het reeds hierboven vermelde, weet V. D. mede te deelen, dat in de zitting zeer zeker ook de verschillende fracties aan het woord zullen komen. De rijkskanselier zal niet op bizonderheden in gaan, maar slechts principieel de buitenland sche politiek bespreken. Verklaard wordt, dat het juist na de ontw ikkeling, welke de gebeur tenissen te Genève hebben genomen, drin gend vereischt is, dat de wereld eens gezegd wordt, hoe Duitschland staat tegenover het probleem der buitenlandsche politiek. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Vermogens van alle vakver eenigingen in beslag genomen. Thans is beslag gelegd op het vermogen van alle vakvereenigingen. De leiding van deze actie is overgenomen door den leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley. Naar de Zeitungsdienst nog meldt, heeft het O.M. van Landgericht 1 de volgende ver ordening uitgevaardigd. De op 9 Mei bevolen in beslag neming van het seciaal-democratische partijvermogen, is in zoo verre uitgebreid, dat ook het vermogen der vrije vakvereenigingen van den Algemee- nen Duitschen Vakvereenigingsbond, den Al- gemeenen Vrijen Bond van Bedienden, alle daarbij aangesloten vakvereenigingen en aangesloten beheer-instanties van vermogens, in beslag wordt genomen. Als tot beschikken bevoegd beheerder dei- in beslag genomen vermogens wordt aange wezen de leider van het Duitsche arbeids front, dr. Ley, die ook het recht heeft, gevol machtigden aan te wijzen. De genomen maat regelen blijken noodzakelijk om een ordelijk gebruik van het Duitsche arbeidsvermogen te waarborgen. De Zeitungsdienst deelt verder nog mede, dat de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, de volgende oproep heeft gepubli ceerd: De revisie van de kassen en de boeken der vakvereenigingen heeft geleid tot de consta teering, dat groote sommen der aan de vak- vereeniging. behoorende gelden op particu- leire rekeningen, voor een deel zelfs naar het buitenland zijn overgeschreven. Verschillen- der dezer rekeningen zijn dan ook reeds in beslag genomen. Ik richt hiermede de open lijke oproep tot allen, die betrokken zijn bij dergelijke overschrijvingen, zich tot uiterlijk I Juni aan te melden. Ingeval van een vrij willig aanmelden, zal het Duitsche ar beidsfront een aanklacht achterwege laten. De betrokkenen bij deze onwettige bedriege rijen, die zich voor 1 Juni niet hebben aan gemeld. zullen meedoogenloos de scherpste bestraffing ondergaan. Vakvereenigingshuis in Dantzig bezet. Vrijdagmiddag om twee uur werd het te huis der vrije vakvereenigingen door een af- deeling Schupo bezet. Een uur later werd de hakenkruisvlag uitgehangen. Een persoon is gearresteerd. Het S.P.D. Partijbestuur te Bremen gearresteerd. De politiedirectie deelt mede: Vrijdag is in Bremen het partijbestuur der S.P.D. gear resteerd, bestaande uit den vroegeren sena tor Kaisen, den voorzitter, en de leden Ethe, Mester en Boehm. Aanleiding tot dezen maatregel is een door het bestuur der S.P.D. aan de aanhangers der partij uitgegeven vlugschriit. waarin maatregelen der plaatse lijke autoriteiten worden besproken en o.m. staat: „Wij weten, dat mettertijd een nieuwe organisatie zal ontstaan tot leiding tot den strijd der uitgebuiten, onderdrukten en on- rechten.. Hieruit blijkt aldus vervolgt de officieele mededeeling dat het bestuur der S.P.D. ondanks alle verklaringen dat zich te genover de nat. regeering op loyale' wijze zal gedragen, verder den klassenstrijd predikt Op deze wijze wordt het streven der natio nale regeering een gemeenschappelijk front als voorwaarde voor den wederopbouw e:i de marxistische leuze van den klassenhaat en klassenstrijd cp te geven tot nadeel van het volksgeheel door de marxistische partijlei ders gesaboteerd. Tegen de bestuursleden is een strafvervolging ingesteld. De „Allehanda" te Stockholm meldt nog. dat een aanzienlijk deel van het vermogen der S P.D. naar Zweden is overgebracht. Het blad meldt, dat de S.P.D. sinds eenigen tijd haar vermogen heeft overgebracht naar Zwe den, Denemarken en Nederland. De S.P.D. in Danzig Gisteravond tegen 8 uur vormden leden der sociaal-democratische partij ondanks het bestaande verbod van optochten een stoet. Aan den kop droegen zij een transparant, waarop de woorden stonden: „Volkenbond, bescherm onzen grondwet". Hiermede trok ken zij op tot voor het gebouw van den Vol kenbondscommissaris van Danzig, Rostine De politie trad toen op en arresteerde de aan voerders en de dragers van het transparant. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Bemiddelingsvoorstel van Henderson aangenomen. Het presidium der Ontwapeningsconferen tie heeft Vrijdagmiddag in een zitting, welke nauwelijks een kwartier heeft geduurd, het bemiddelingsvoorstel van president Hender son met algemeene stemmen aangenomen Hierdoor wordt een voortzetting der Ontwa peningsconferentie mogelijk gemaakt. Maandag zal de hoofdcommissie in een algemeene beschouwing treden over de kwes ties betreffende oorlogsmateriaal en de effec tieven en die betreffende den duur van het eerste ontwapeningsverdrag. Iedere mogend heid zal het vrij staan hierbij haar standpunt uiteen te zetten nopens de algemeene en af zonderlijke kwesties. Henderson bracht in het kort rapport uit over het mislukken der afzonderlijke bespre kingen. De vertegenwoordigers der groote mogendheden stemden direct toe in het be middelingsvoorstel. ZITTING VOLKENBONDSRAAD OP 15 MEI. Op voorstel van de bizondere commissie van den Volkenbondsraad heeft de secre taris-generaal van den Volkenbond van den fungeerenden raadspresident opdracht ont- vagen den Volkenbondsraad bijeen te roepen tegen Maandag 15 Mei des ochtends om half elf ter behandeling in buitengewone zit ting van het geschil tusschen Bolivia en Paraguay. VOLMACHTEN VOOR DE REGEERING. Het wetsontwerp, waarbij aan de Belgi sche regeering volmachten worden verleend, is in stemming gebracht en aangenomen met 96 tegen 82 stemmen bij drie onthoudin gen. Deze stemming heeft plaats gehad, nadat de Kamer gedurende 29 uren onafgebroken had vergaderd. DE POSITIE VAN AMERIKA EN ENGELAND. Een artikel van de Prawda- In een hoofdartikel „Van Washington tot Londen", schrijft de (Russische) Prawda o.a.: Door den gouden standaard te laten val len heeft Roosevelt het wapen uit der dum ping uit de handen der diehards geslagen Voor de besprekingen te Washington werden geopend was de economische oorlog tusschen Engeland en Amerikain een verscherpte phase getreden. Nooit nog sedert het eindi gen van den imperialistischen oorlog waren de antagonismen tusschen Engeland en Amerika zoo gespannen en scherp. Uitweidende over de met urgentie afgeslo ten handelsverdragen tusschen Engeland en Duitschland, Denemarken en Argentinië met het doel Engeland «en zeker uitvoerminium naar die landen te verzekeren en opmerken de, dat het schuldenprobleem het belangrijk ste wapen is der Ver. Staten schrijft het blad vervolgens: Washington heeft bondgenooten noodig, minder om den invloed van de V. S. op het Europeesche vasteland te versterken dan in het Verre Oosten en op den Stillen Oceaan, waar de tegenstellingen tusscnen de Ver. Staten en Japan op het oogenblik bijzonder ernstig zijn geworden. Verder schrijft i et blad nog o.m., dat wat het Verre Oosten aangaat, het Engelsche im perialisme tot dusverre onveranderlijk zijn standpunt heeft gehandhaafd. Een felle eco nomische ccrlog tusschen de V. S. en Enge land wordt begeleid door voorbereidselen op grooter schaal voor een oorlog dezer landen en er bestaat geen twijfel aan, dat men ge durende de economische wereldconferentie zal overgaan tot dezelfde pogingen als te Genève om met pseudopacifistische phrases de koortsachtige wedlcocen der generale sta ven te maskeeren. De eerste ronde der bespre- kinffen in Washington is met een fiasco ge ëindigd. De deelnemers begeven zich nu naar Londen in de hoop, dat de mist der Britsche eilanden in zekeren zin de greote ernst zullen verhullen van de opgekomen conflicten. Reeds thans echter k«n opgemerkt worden, dat de Londensche conferentie geen kansen biedt on een accoord tusschen de tegenstan ders. Zij zal de tegenstellingen en geschillen tuss^en de beide mogendheden slechts ern stiger maken. DE GEBOORTEDAG VAN DEN PAUS. De Paus heeft naar aanleiding van zijn geboortedag gistermiddag het college van kardinalen ontvangen De deken Granito di Belmonta las de gelukwensch voor. Paus Pius sprak in zijn antwoord zijn erfkenteliik- heid uit voor de vele bewijzen van geloofs ijver, die door de talrijke pelgrimsstoeten uit de geheele wereld ditmaal reeds in het begin van het jubeljaar tot uitdrukking zijn geko men. Een groot aantal kerkelijke hoogwaardig heidsbek'eeders nam deel aan den ontvangst Ook de goeverneur van Vaticaanstad was aanwezig. Talrijke gelukwenschtelegrammen De Duitsche rijksdag komt 17 Mei a.s bijeen. (Dag. Overzicht). De Volkenbondsraad tegen 15 Mei bijeen geroepen. (Buitenland). De besprekingen in Washington tusschen Roosevelt en dr. Schacht. (Buitenland). De vermogens van alle Duitsche vakvereenigingen in beslag geno men. (Buitenland). Vliegtuigbotsing in Polen eischt drie dooden. (Luchtvaart). Felle brand in een opslagplaats van stroo te HelmoDd. (Binnenland) De pogingen van dr. H. Colijn tot samenstelling van een parlementair kabinet schijnen mislukt te zijn. (Uit de pers). Overgang tot den zomertijd. (Stad en omgeving). Doodelijk ongeval op een onbe- waakten overweg bij Lonneker. (Binnenland). Doodelijk auto-ongeluk bij Eind hoven. (Binnenland). Ontvangen schitterende collectie. zijn ontvangen en veel bloemen werden ge stuurd. Vaticaanstad is met veel vlaggen versierd en werd gisteravond feestelijk ver licht. Gistermorgen heeft de Paus de nieuwe hy draulische installaties van Vaticaanstad in gewijd. Deze brengen in een buisleiding van ruim 2 K M. het water van het uit den ze ventienden eeuw stammende aquaduct Paulo naar Vaticaanstad, waar het gebruikt zal worden voor fonteinen, bevloeiïng der Vati- caansche tuinen en voor het blusschen van branden. Cactus, Pompon, Mignon, 30 c.M. hoog Bestelt direct, dan heeft U den geheelen zomer Uw eigen bloemen. Telef. 28. SCHOORL. p. stuk per 10 per 25 t 0,30 2,50 0,30 2,50 5,— 0,20 1,75 3,75 0,15 1,25 2,50 ACTIE VAN DE OOSTENRIJKSCHE HEIMWEHR? De „Voelkische Beobachter" meldt uit Weenen, dat de herdenking van de bevrijding der Turken op 14 Mei aoor de Heimwehr, gelijk zou blijken uit vertrouwelijke mededee- lingen uit Heimwehrkringen, benut zal wor den om met bewapende afdeelingen de soc> dem. Vorwarts-drukkerij en het Weensche raadhuis te bezetten. Ook zouden er aanwij zingen zijn. dat de zetel der gouwleiding der NSDAP te Weenen, het Adolf Hitler- huis, eveneens bezet zal worden Verder doet het blad mededeelingen over den voorgeno men Heimwehr-opmarsch, waaraan 20 tot 23.000 man zouden deelnemen en verwijst naar uitlatingen van Starhemberg op den Neder-Oostenrijkschen Landsleidersdag, toen hij zeide, dat gedeeften van het program dei plechtigheden niet bekend gemaakt, maar uit gevoerd zouden worden. Deze niet bekend gemaakte gedeelten zouden bestaan in ge noemde actie. WAPENSMOKKELCOMPLOT. Spaansche monarchisten- De politie te Cannes in Frankrijk meent een wapensmokkelcomplot op het spoor te zijn gekomen door de arrestatie van 2 man nen, die bekend zijn als vurige Spaansche monarchisten en auwe relaties van ex-koning Alphonso. De wapens die uit de omgeving van Cannes gesmokkeld zouden ^worden naar een aldaar voor anker liggend jacht zouden bestemd zijn voor de bewapening der mo narchisten in Spanje. TOESTAND VAN OANDHI. Reeds 8 pond afgevallen. Gandhi heeft de eerste ziekte-crisis tijdens zijn voedselstaking overwonnen. Zijn toe stand was gisteren den vijfden dag van zijn vasten bevredigend. Op aanwijzing van zijn geneesheer spreekt hij niet meer, schrijft hij geen brieven en laat hij ook het spinnen na. Sedert het begin van zijn vaste is hij 8 pond afgevallen. -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1