DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. boodschap van roosevelt aan de geheele wereld. Afschaffing der aanvalswapenen een vereischte voor den wereldvrede. !Bümeuiand De kabinetscrisis. No. 116 Woensdag 17 Mei 1933 135e Jaargang Dagetijhsch Overzicht Beroep op de naties. U^af vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. nm ui wuiiwii'Min—n— ni7namme7bestaat uit drie bladen. President Roosevelt heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een boodschap gezonden aan 59 naties, waarin hij ver klaart, dat de economische wereldconfe rentie spoedig tot een resultaat moet ko men, mede omdat de ontwapeningsconfe rentie na meer dan een jaar werken niet in staat is, voldoende resultaten te berei- ken. Verwarde plannen zijn op gevaarlijke wijze met elkaar in strijd. De algemeene plicht bestaat in het leiding geven, om practische resultaten te bereiken door een gemeenschappelijke actie, welke geba seerd is op het principe van zooveel mo gelijk goeds voor zooveel mogelijk per sonen. Het einddoel bij ontwapening moet zijn de volledige elimineering van alle aan valswapenen; het directe doel moet zijn krachtige vermindering der bewapening. Teneinde dit te verkrijgen en den wereldvrede te handhaven gedurende de periode der ontwapening, stelt Roosevelt voor, dat alle naties, ter wereld plechtig een non-agressiepact zullen sluiten, waar in zij plechtig zullen bevestigen hun ver plichtingen, welke zij hebben aangegaan op het gebied der beperking en verminde ring van de bewapening. Wij hebben hierboven een zeer kort resumé gegeven van de boodschap van Roosevelt. Laten wij thans een meer volledig relaas ge ven. President Roosevelt heeft n.1. het vol gende schrijven tot de reeds genoemde lan den gericht: „Witte Hui?, Washington, 16 Mei 1933. Mijn volk verwacht van mij als hoofd zij ner regeering, dat ik mij tot u wendt en door uw bemiddeling tot het volk van uw land Deze hoop bestaat hierin, dat de vrede door practische ontwapeningsmaatregelen moge worden verzekerd, en dat wij allen onze ge meenschappelijke strijd zullen aanbinden te gen den economischen chaos. Te dien einde hebben de naties twee groo te wereldconferenties bijeengeroepen. Het ge luk, de welvaart en zelfs het leven der man nen, vrouwen en kinderen, welke de geheele wereld bewonen, is nauw verbonden met de beslissingen, welke uw regeering in de naaste toekomst zal nemen. De verbetering der so ciale toestanden, de handhaving der indivi- dueele humanitaire rechten en de eischen der sociale gerechtigheid hangen van deze beslis singen af. De economische wereldconferentie zal spoedig bijeenkomen en snel tot beslissingen moeten komen. De wereld kan niet meer wachten op beraadslagingen, welke reeds lang slapend gehouden zijn. De conferentie moet door de stabiliseering der valuta, door de bevrijding van den wereldhandel en door internationale maatregelen tot verhooging van het prijzenniveau orde scheppen in plaats van den huidigen chaos. Zij zal, in het kort gezegd, nationale programma's voor het economische herstel aan moeten vullen door een wijs en wel overwogen internatio naal optreden. De ontwapeningsconferentie duurt reeds meer dan een jaar en heeft tot nu toe nog geen bevredigende besluiten kunnen nemen. Verschillende plannen zijn nog gevaarlijk met elkander in strijd. Het is onze plicht tastbare resultaten tot stand te brengen door gemeenschappelijk optreden. Kleinzielige hin derpalen en bedoelingen moeten worden op zijde geschoven. Een zelfzuchtige overwin ning moet eveneens leiden tot een nederlaag De eisch van een duurzamen vrede voor onze generatie in ieder deel der wereld is het eeni- ge doel, dat onze beste krachten waard is. Wanneer wij vragen, welke de oorzaken zijn voor de bewapening, welke ondanks de les en de tragedie van den wereldoorlog een grootere last vormen voor de volken op aar de dan ooit tevoren, dan blijkt duidelijk dat deze van tweeërlei aard zijn: lo. De openlijke of verholen wenschen van regeeringen, hun gebieden te vergroo- ten ten koste van een nabuurstaat. Ik geloof, dat slechts een kleine minder heid van regeeringen of volken zulk een doel nastreeft. 2o. De angst van eenige staten voor een binnenrukken van vreemde troepen. Ik geloof, dat de overgroote meerderheid der volken zich verplicht gevoelt buiten sporige bewapeningen te handhaven, om dat zij aanvallen tegen zich vreezen eg niet omdat zij zelf willen aanvallen. Er is een rechtvaardiging voor dezen angst. Moderne aanvalswapenen zijn veel gevaarlijker dan moderne verdedigingswa penen. Indien alle naties zouden kunnen overeen komen, de wapenen, welke een succesrijken aanval mogelijk maken af te schaffen, dan zullen de grenzen en de onafhankelijkheid van iedere natie weer veilig worden. Het einddoel der conferentie moet zijn de volkomen elimineering van alle aanvalswa penen, Het directe doel is een aanzienlijke vermindering van eenige dezer wapenen en de afschaffing van vele andere. De Amerikaansche regeering gelooft, dat het program voor de directe vermindering der aanvalswapenen, waarover thans in Ge- neve wordt gesproken, slechts een eersten stap beteekent op den weg naar ons eind doel. Wij gelooven niet dat de voorgestelde stappen ver genoeg gaan. Niettemin juicht de Amerikaansche regeering de thans voor gestelde maatregelen toe en zij wil haar in vloed aanwenden om verdere etappegewijze vorderihgen te bereiken op het gebied van ontwapening. Er zijn, duidelijk uitgedrukt, drie stappen, waarover men het bij de huidige besprekin gen eens zal moeten worden: lo. Het direct doen van den eersten definitieven stap in deze richting, zooals wordt voorgesteld in het plan MacDonald; 2o. Het verkrijgen van overeenstem ming betreffende den datum en het ver dere optreden tot het doen van volgende stappen 3o. Er overeenstemming over te berei ken, dat gedurende den tijd van den eer sten en de volgende stappen geen natie haar bewapening zal verhoogen boven de haar bij verdrag toegekende sterkte. Maar de vrede op de wereld moet verze kerd zijn gedurende de geheele ontwape ningsperiode. Ik stel daarom een vierden stap voor en wel parallel met en volkomen afhankelijk van de nakoming van deze drie voorstellen en onder voorbehoud der be staande verdragen: Alle staten der wereld moeten een plechtig en definitief niet-aanvalspact sluiten. Zij moeten plechtig de verplichtingen bevesti gen, welke zij op zich hebben genomen voor de beperking en vermindering van hun be wapeningen. En mits deze verplichtingen getrouw worden vervuld door alle staten- onderteekenaars ieder voor zich de verkla ring afleggen, geen bewapende macht, van welken aard ook, over haar grenzen te zen den. Het gezonde verstand toont, dat vorderin gen kunnen worden geremd en definitief wor den tegengehouden, wanneer een of andere sterke natie weigert zich oprecht aan te slui ten bij deze gemeenschappelijke pogingen om een politieken en economischen vrede te waarborgen in Geneve en in Londen. In zulke gevallen zal de geciviliseerde wereld, welke beide vormen van vrede nastreeft, we ten, waar de verantwoordelijkheid voor een mislukking ligt. Ik verzoek dringend, dat geen staat een dergelijke verantwoordelijk heid op zich laadt en dat alle bij deze groote conferentie betrokken staten hun politieke doeleinden, in practijk zullen brengen. Dit is de eenige weg tot den politieken en economi schen vrede. Ik hoop, dat uw regeering zich zal aanslutien bij de vervulling van deze verwachtingen. w.g. Franklin D. Roosevelt". Een afschrift aan het Ameri kaansche Congres. Roosevelt heeft het Amerikaansche congres een afschrift gezonden van zijn boodschap met een begeleidend schrijven, waarin hij er den nadruk op legt, dat zijn stap noodzake lijk geworden was, daar zelfzuchtige en kort zichtige belangen van een geringe minder heid van volkeren den economischen en mili tairen wereldvrede in gevaar brengen. Het is de hoogste tijd voor de V. S. en ieder ander volk het eenvoudige feit te begrijpen, dat de vrees van een land voor vernieling van zijn nationale soevereiniteit alleen kan worden opgeheven door de volledige afschaffing van zoodanige wapenen, die een dergelijk optre den mogelijk maken, d.w.z. door de afschaf fing van de aanvalswapenen. Blijvende versterkingen, zooals verster- kingswerken tot verdediging der kusten eischen ook minder uitgaven dan zware aan valswapenen, die voortdurend moeten worden verbeterd. Juist dit laatste feit is meer dan ieder ander verantwoordelijk voor de tegen woordige schulden en de dreigende bankroe ten in de verschil'enae landen. Er bestaat slechts één weg tot ontwapening, nl. de ont wapening zelf. Er bestaat ook slechts één middel om invallen te verhinderen, nl. door ze onmogelijk te maken. Een volk heeft aan valswapenen slechts noodig. wanneer andere volkeren aanvalswapenen bezitten. Het zou ze gaarne opgeven, wanneer de anderen ze zouden afschaffen. De boodschap door het Congres gunstig ontvangen. In kringen van het Amerikaansche con gres is de boodschap van Roosevelt gunstig ontvangen. De democratische afgevaardigde van het Tennessee, Mac Reyn lds, die voor zitter is van de commissie 'an buitenland- sche zaken van het Huis van Afgevaardig den, verklaarde: Wanneer de politiek van Roosevelt nu ook maar dc-or de groote mo gendheden zal worden aangenomen, betee kent dit de verzekering var den 'rede en het begin van het herstel der wereld" De republikeinsche afgevaardigde Fish (New York), lid van de comr. iss voor bui- tenlantfsche zaken, verklaarde: De oproep van Roosevelt volgt de lijnen van het Briand- Kellogg-pact en beteekent een logischen stap in de richting van ontwapening en de vredelievende betrekking op de wereld. De boodschap mag niet aldus worden geïnter preteerd, dat de Amerikaansche regeering partij trekt voor die mogendheden, welke met geweld den status quo willen behouden, welke door het verdrag van Versailles is vastgelegd. Borah tegen de vredesverdragen. Senator Borah verklaarde in verband met de boodschap van president Roosevelt, dat de feitelijke oorzaak voor de overmatige bewa peningen gezocht moet worden in de z.g. vredesverdragen. De hieruit voortvloeiende verwarde problemen houden Europa in voortdurenden onrust en de betrokken volke ren in voortdurende vrees. Dat Roosevelt de boodschap ook aan de Sowjetregeering ge richt heeft moet worden toegejuicht, daar de groote wereldproblemen niet zonder Rusland kunnen worden opgelost. Moskou over Roosevelt's bood schap. De boodschap van Roosevelt, die aan den voorzitter van het Russisch executief comi tie Kalinin, is gericht, heeft in Moskou groot opzien gebaard. Zij wordt beschouwd als een nieuw begin tot de normaliseering van de Sowjet-Russische betrekkingen. Van officieele wijze wordt er op gewezen, dat de regeering der Sowjet-Unie eerlijk heeft medegewerkt aan de kwestie der ont wapening en wel in dien zin, dat het onder scheid tusschen overwonnenen en overwin naars moet worden opgeheven. De Sowjet regeering zal iedere ernstige poging in de ontwapeningskwestie ondersteunen, welke ook leiden kan tot bijlegging van de econo mische wereldcrisis. De Sowjetregeering is bereid alle ernstige voorstellen te aanvaar den met betrekking tot de economische sanee ring onder voorwaarde, dat de structuur var. dtn Russischen buitenlandschen handel on aangetast blijft. De indruk in Genève. E>e tot alle staatshoofden gerichte bood schap van Roosevelt trekt in alle conferen tiekringen te Genève ten zeerste de aan dacht. Bij de op het oogenblik zoo uiterst gespannen en critieke positie der ontwape ningsconferentie wordt de boodschap in de eerste plaats opgevat als een zekere verhel dering van den toestand en als een impuls tot het voortzetten der onderhandelingen. Van Duitsche kant wordt gewezen'op de Rijksdagredevoering van Hitier, die alle nog gewenschte ophelderingen zal geven Van Duitsch standpunt uit kan echter reeds thans er op gewezen worden, dat de rijks- regeering het Engelsche ontwapeningsplan reeds principieel onder zekere voorwaarden heeft aangenomen en ook het Amerikaan sche voorstel geenszins een onvoorwaarde lijk aanvaarden van het Engelsche plan eischt, doch dit verklaart tot grondslag van de onderhandelingen der ontwapenings kwesties. Vooral de eisch tot radicale af schaffing van de aanvalswapenen wordt door de Duitsche ambassade dankbaar on derschreven. Het derde punt moet volgens de hier naar voren gebrachte Duitsche opvatting aldus uitgelegd worden, dat een wederaanpassing van den Duitschen stand van bewapening aan dien van de overige staten binnen het kader van het Engelsche plan moet geschie den. De regeling in details hiervan zou ter conferentie moeten worden vastgelegd. De meening van MacDonald. Tijdens een diner van de Pelgrim Society te Londen verklaarde MacDonald gister avond o.a.: „Ik verklaar het voor onwaar, dat wij ons zouden willen mengen in de zui ver binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Wij moeten echter redevoerin gen aanhooren en op daden letten Wan neer iemand een revolver op mij richt en schiet, dan kan zijn bedoeling de vreed zaamste en christelijkste zijn geweest, doch voor mij hangt het gevolg niet af van zijn goede bedoelingen, doch van zijn werkelijke handelingen en daarom kunnen wij ook tegenover den toestand in Duitschland niet onverschillig staan. De Europeesche vrede is de wereldvrede". MacDonald begroette voorts de bood schap van Roosevelt en verklaarde, dat men bijna kon spreken van een verklaring van historische beteekenis. Van nu af zou Ame rika, zooals het zelf had verklaard, niet meer koel tegenover zaken staan, die den vrede betroffen. Het voornaamste punt der Engelsche politiek was de actieve samenwer king met Amerika in alle vredesaangele^en- heden en in alle kwesties van menschelijken vooruitgang en wereldwelvaart. Ten aanzien van de economische wereld conferentie zei MacDonald, dat hij hoopte, dat met Frankrijk, Italië, Duitschland en de andere mogendheden de conferentie tot een goed einde te zullen brengen. Het stemde tot voldoening dat Engeland op de medewer king van Frankrijk en Italië en op den on- schatbaren invloed van Amerika kon reke nen bij de afkeuring van elke politiek, die den vrede van Europa zou kunnen bedrei gen. H. M. de koningin heeft gisteren dr. Colijn, minister van Staat, ontvangen, die mededeelde, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft Hare Majesteit de hee- ren jhr. mr. De Geer en mr. Aalberse, voorzitters van de christelijk-historische en roomsch-katholieke Kamerfracties, ont vangen. Daarna heeft H- M. aan dr. Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vor ming van een crisis-kabinet. Dr. Colijn heeft, als gebruikelijk, ver zocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Dr. Colijn als een phoenix uit zijn asch herrezen. De N. R. Crt. schrijft: De opdracht om een crisis-kabinet te vor men, in tegenstelling tot het z.g. parlemen taire kabinet, waarvan de eerste opdracht sprak, schijnt er op te duiden, dat thans be doeld wordt een z.g. extra-parlementair kabinet. De partijen aanvaarden dan niet bij voor baat de verantwoordelijkheid voor het nieuwe bewind, waarvoor speciaal de roomsch-ka- tholieken zoo huiverig waren, omdat ook de liberalen tot medewerking waren uitgenoo- digd. Parlementair blijft intusschen zoowel het cene als het andere, indien het kabinet zijn steun wenscht te zoeken bij een vaste meer derheid in de Tweede Kamer. De formateur geniet echter thans voor de formatie van zijn crisis-kabinet een grootere vrijheid, doordat hij niet zoo afhankelijk is van speciale wen schen der partijen. Het verzoek van dr. Colijn om van de eer ste opdracht ontheven te worden, wijst er op, dat hij voornemens is ook het crisis-kabinet op de breedere basis der vijf groote partijen te vestigen en niet te voldoen aan 't verzoek der roomsch-katholieken om de liberalen bij de formatie van zijn kabinet prijs te geven. Deze standvastigheid om zich niet tevreden te stellen met halve oplossingen, waarin het radicale element een grooter overwicht had verkregen, siert hem. De voorgeschiedenis van de nieuwe opdracht. Wij lezen in de Residentiebode: Dr. Colijn zou reeds, na de mislukking van zijn poging om een kabinet te formeeren op een breede basis van vijf partijen, voor de opdracht hebben bedankt, indien de koningin, die zeer grooten prijs stelt op het tot stand- Ged. Staten van Noord-Holland hebben het besluit der gemeente Alkmaar vernietigd, waarbij de ge vraagde medewerking aan de Neu trale schoolvereeniging is gewei gerd. (Stad en omgeving.) Cr. Colijn ontving opdracht tot vorming van een crisis-kabinet. (Binnenland.) De boodschap van Roosevélt (Dag. Overzicht.) Ernstige explosie in Engelsche kolenmijnen; drie dooden. (Buiten land.) Werkloozen te Kattowitz ondei vallend steen bedolven. (Buiten land.) Het conflict DuitschlandOos tenrijk nog niet bijgelegd. (Buiten land.) Liefdesdrama te Bergen op Zoom. (Binnenland Een 65-jarig huwelijk te Hinde- loopen (Binnenland.) Drie kinderen verdronken te Workum. (Binnenland.) Zie verder laatste berichten. komen van een parlementair kabinet, niet een dringend verzoek tot hem had gericht, alsnog te pogen een dergelijk kabinet op een smal lere basis te vormen, nl. zuiver rechtsch georiënteerd. Dr. Colijn, hoewel peisoonlijk daartoe wei nig kans ziende, heeft toegestemd deze moge lijkheid nog eens met zijn fractie te bespre ken. Deze bespreking heeft gistermorgen plaats gehad en daarbij is gebleken, dat de anti-rev. fractie het standpunt van den heer Colijn deelt, nl. dat een meerderheid van 52 te ge ring is. om daarop ten sterk parlementair kabinet te bouwen. De heer Colijn wil dit althans, ook na het gebeurde van 1925, niet meer riskeeren. De mogelijkheid is toen in de anti-rev. fractie geopperd, dat een katholiek de taak van den heer Colijn zou overnemen en dat deze zou probeeren een rechtsch parlementair kabinet te vormen, waaraan dan de anti-rev. in beginsel hun medewerking zuilen verlee- nen. Ook de chr.-historischen zijn bereid daaraan hun medewerking t° geven. Over de vraag, of thans de katholieken be reid zijn de formatie van een dergelijk kabi net op zich te r.emen, heeft de katholieke Kamerfractie gistermorgen vergaderd. De moeilijkheid is hier de keuze van een forma teur. De heer Aalberse, die de aangewezen man zou zijn, heeft persoonlijk ernstige be zwaren. Ook de heer van Schaik zou niet in aanmerking willen komen. Men acht het ook niet gewenscht, dat de heer Ruys andermaal, nu weer met een parlementair kabinet, naar voren zou treden. Er worden ook nog wel eenige andere namen genoemd, o.a. van mr. dr. Kooien. Mocht de katholieke fractie de mogelijk heid zien voor de vorming van een parlemen tair kabinet, onder een katholieken formateur, dan zou de heer Colijn voor de hem gegeven opdracht bedanken en zal H. M. zeer waar schijnlijk een katholiek de opdracht geven een parlementair kabinet samen te stellen. De anti-rev. fractie is gistermorgen ook opnieuw bijeengekomen om over de bespre king in de kath. fractie een definitieve beslis sing te nemen. EENHEID IN CHEQUE-VERKEER. Bij de Staten-Generaal zijn twee wetsont werpen ingediend, waarvan het eerste in houdt de goedkeuring van de verdragen tot invoering van een eenvormige wet op chèques; tot regeling van zekere wetscon- flicten ten aanzien van chèques; betreffende het zegelrecht ten aanzien van chèques. Het tweede betreft wijziging van het wet boek van Koophandel, van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, van de Zegel wet 1917, van de Geldschieterswei en van de wet van 25 Juli 1932 naar aanleiding van het verdrag tot invoering van een eenvor moge wet op chèques. ORGANISATIE DEFENSIE PERSONEEL. Personeel van de artillerie-inruk* tingen gaat naar een neutrale vak- vereerd ging over. Te Zaandam is een afdeeling opge richt van de Nederlandsche Vereeniging van Personeel in dienst bij Defensie. Alle op de oprichtingsvergadering aan wezige personen, die tot nu toe in den modernen bond van overheidspersoneel georganiseerd waren en door de direc tie der Artillerie-inrichtingen voor de keuze waren gesteld daarvoor te bedan ken of ontslag uit hun betrekking te ne men, traden tot de afdeeling toe.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2