Agenda J&imtett Spoet £uchtvaact Jlackt&ecicFUeti - y^ouUiciaal 7lieuws Stad en Omgeving. lOeec&ecicfa Sducgeclii&e Siuwd Bioscopen. Cinema Americain, hedenavond half 8, hoofdnummer Geluk bij vrouwen (rom.), hoofdrol Ramon Novarro. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., hedenavond half 8, hoofdnummer Autobandieten (sens.), hoofdrol Buck Jones. Toegang boven 14 jaar. Vktoria-theater, hedenavond half 8, hoofdnummer Wie is Moreno? (avonturen film); hoofdrol Harry Piel. Toegang boven 14 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met Vrijdag in de Harmonie, tweede 'Alkmaarsche kruideniersbeurs. Zaterdag 20 Mei. 8 uur, dancing Harmonie, propaganda- avond Ned. Trekkersbond, afd. Alkmaar. Zondag 21 Mei. Muziekconcours te Heerhugowaard. voor het einde van het jaar zal zij volkomen ontbonden zijn. De rechtsgelijkheid. 1 Onmiddellijk aan dit legervraagstuk knoop te Hitier de rechtsgelijkheidskwestie vast. En hij zeide: indien van de zijde van Frankrijk steeds weer de these wordt opge- .'steld, dat naast de rechtsgelijkheid van Duitschland de veiligheid van Frankrijk moet staan, dan mag ik daartegenover twee vragen stellen: 1. Duitschland heeft tot nu toe alle vei ligheidsverplichtingen op zich genomen, wel ke voortvloeien uit de onderteekening van het verdrag van Versailles, van het pact van Kellogg, arbitrale verdragen, het pact inza ke niet toepassing van geweld e. d. Wat zijn de concrete verzekeringen, welke Duitschland nog op zich zou kunnen nemen? 2. Welke verzekeringen daarentegen heeft Duitschland? Volgens de gegevens van den Volkenbond heeft Frankrijk alleen 3046 vliegtuigen in dienst, België 350, Polen 700, Tsjecho Slowakije 670. Daarbij komen ont zaglijke hoeveelheden reserve-vliegtuigen, duizenden strijdwagens, duizenden stuks zwaar geschut, zoomede alle technische mid delen om met gifgassen oorlog te voeren. Heeft Duitschland niet meer recht daarte genover in zijn weer- en wapenloosheid vei ligheid te verlangen dan de door coalities met elkander verbonden bewapende staten? Niettemin is Duitschland op ieder tijdstip bereid verdere veiligheidsverplichtingen van internationalen aard op zich te nemen, wan neer alle naties harerzijds daartoe bereid zijn en dat Duitschland ten goede komt. Duitschland zou ook verder bereid zijn zijn geheele militaire inrichting op te heffen en de kleine rest van wapenen te vernietigen, indien de naburige staten hetzelfde zouden doen. Indien deze andere staten niet bereid zijn de bij het vredesverdrag ook hun opgelegde verplichtingen na te komen, dan moet Duitschland tenminste persisteeren bij den eisch van zijn rechtsgelijkheid. De Duitsche regeering ziet in het Engelsche plan een mogelijke basis voor de oplossing dezer kwestie. Het plan-Roosevelt. Het voorstel van president Roosevelt, dat juist bekend was geworden, verplicht de Duitsche regeering tot warmen dank. Zij is bereid toe te stemmen in deze methode om de internationale crisis terzijde te stellen. Want ook zij is van meening, dat zonder de oplossing der ontwapeningskwestie op den duur geen economische wederopbouw denk baar is. Zij is bereid aan dit werk der in orde brenging der politieke en economische toe standen der wereld onbaatzuchtig deel te ne men. Zij is ervan overtuigd, dat thans nog slechts een groote taak kan bestaan: Den vrede der wereld te verzekeren. Duitschland en zijn regeering zien de crisis van dezen tijd. Jarenlang is door Duitsch land gewaarschuwd voor de methodes, welke hebben moeten leiden tot dit politieke en eco nomische resultaat. Als op de tot nu toe gevolgde methodes wordt voortgegaan, kan net einde niet twijfelachtig zijn. Na schijn bare politieke successen van enkele naties zullen des te heviger economische en daar mede politieke catastrophes voor allen het gevolg zijn. Dit te vermijden beschouwen wij als eerste en grootste taak. Tot nu toe is daartegen niets effectiefs ondernomen. Sinds het vredesverdrag van Versailles heeft het Duitsche volk een politieke en economische ellende ondervonden, waarvan de andere we reld zich geen voorstelling kan maken. Mil- lioenen verwoeste existenties, geheele be roepsstanden zijn geruineerd en een ontzag lijk leger werkloozen bijna 224.900 men- schen heeft uit nood en ellende zelfmoord gepleegd, mannen en vrouwen, grijsaards en Kinderen. De onomkoopbare getuigen zijn aanklagers tegen den geest en de vervulling van een ver drag, van welks werkzaamheid eens niet al leen de andere wereld, maar ook millioenen Duitsche menschen heil en zegen hadden verwacht. Mogen de andere naties daaruit evenwel ook den onwrikbaren wil van Duitschland begrijpen, 'n periode af te sluiten van menschelijke dwalingen, ten einde den weg te vinden tot een uiteindelijk begrip van allen op den grondslag van gelijke rechten. De verklaring door den Rijksdag goedgekeurd. Na de redevoering van den rijkskanselier werd het volgende voorstel, dat door de Nationaal-Socialisten, de Duitsch-Nationa- len, het Centrum en de Beiersche Volks partij was ingediend, met algemeene stem men aangenomen De Ehiitscbe Rijksdag, als vertegenwoor diger van het Duitsche volk, keurt de ver klaring van de rijksregeering goed en stelt zich in deze voor het leven der natie beslis sende kwestie van gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk gesloten achter de rijks regeering. Ook de Sociaal-Democraten stemden voor dit voorstel. Nadat het Duitschland-lied en het Horst- wessel lied waren gezongen, werd de rijks dag verdaagd. DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. De brandweer heeft den geheelen nacht van Dinsdag op Woensdag bij het verbrande pand 17 aan de Boompjes, van de N V. Ko ninklijke Pharmaceutische Fabriek v/h Bro- cades-Stheeman en Pharmacia, waar ten ge volge van een ether-ontploffing brand is ontstaan, een motor3puit aanwezig gehouden met uitgelegde slangen, ten einde onmiddel lijk te kunnen ingrijpen als dit noodig mocht zijn. Om acht uur 's morgens is de motor spuit ingerukt en daarna hebben tot 's mid dags twaalf uur brandweerlieden met twee stralen de wacht behouden. Van de gewonden verkeeren er vijf in zorgwekkenden toestand; de toestand van de zes anderen is bevredigend. EEN GROOT WERK IN WERKVERSCHAFFING. In de gisteren gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Nijmegen goedgekeurd een voorstel van B. en W. om de Nieuwe Ha ven uit te breiden, welk werk in werkver schaffing met subsidie van het rijk zal wor den uitgevoerd. De kosten voor dit werk zijn geraamd op 225.000, waarvan het rijk bijdraagt 90.000. Aan B. en W. werd thans een crediet ver leend voor de resteerende 135.000. INCIDENT MET EEN HAKEN- KRUISVLAG. Gisteren heeft het uit Houston gekomen s.s. „Gonzenhim" ligplaats genomen bij loods Oost-West aan de Rijnhaven, 't Schip voerde de hakenkruisvlag. Er is van commu nistische zijde actie gevoerd onder de haven arbeiders, die het schip zouden lossen en die hebben daarop geweigerd te werken. Nadat de kapitein van de „Gonzenheim" de vlag had gestreken en opgeborgen, is men aan den arbeid gegaan. KORTE BERICHTEN. Een vrouw heeft bij de Utrechtsche poli tie aangifte gedaan, dat een onbekend geble ven man haar Achter St. Pieter een hand- taschje met ongeveer 13 aan geld en onge veer f 50 waarde aan voorwerpen heeft ont stolen. Mej. G. J. V., oud 44 jaar, wonende aan de Kalvermarkt te 's-Gravenhage. is gister avond in den Dierentuin aldaar uit een draai molen gevallen. Zij is met een lichten schedel breuk naar het r.-k. ziekenhuis vervoerd. De Ned. Vereeniging van kantoorboek handelaren heeft gister in het Parkhotel te Den Haag haar jaarvergadering gehouden en haar 15-jarig bestaan herdacht. Motoren. DE T. T. RACES TE ASSEN. Behalve de reeds eerder door ons genoem de rijders schreven nog voor de T. T. Races op 24 Juni de volgende rijders in: In klasse 175 cM3.: Radamès Bianchi, Lugano. C. en M. De heer Bianchi schreef reeds in de 350 cM3. in met Guzzi. Wie op dezen zal starten is nog niet bekend. K. Ch. van Egmond, Den Haag met Co- ventry Eagle. In klasse 250 cM3.: W. Voigt. Gladbach, met D. W. K. compressor. Ch. H. W. Man deis. Dublin, met Rudge Whitworth; G. G. W. Timmer, Assen, met New Imperial. In klasse 350 cM3.: G. Fumagalli, Lec- co, Italia met Miller; F. J. Binder, Harlin- gen, met Excelsior; H. Bertholet, Köln Riehl met Rudge Whitworth. In klasse 500 cM3.: H. Bertholet, Köln Riehl, met Sunbeam; Ch. H. W. Manders, Dublin, met Rudge Whitworth; A. R. K. v. d. Pluym, Amsterdam, met Husqvarna. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Gisteravond om 8 56 is het Indië-vliegtuig de Havik op Schiphol aangekomen. Aan boord bevonden zich vier passagiers, bestemd voor Londen, die vanaf Calcutta de reis hadden meegemaakt. De Oehoe (heenreis) is gister uit Cal cutta vertrokken en te Bangkok aangekomen. De Rijstvogel (thuisreis) heeft heden het traject Singapore-Bangkok en de Oehoe (uit reis) heeft heden het traject Bangkok Singapore afgelegd. Hedenmorgen te 10.25 uur is het K.L.M.- vliegtuig De Snip naar Indië vertrokken. Twee passagiers hebben geboekt voor Am sterdam—Batavia en drie voor Amsterdam— Boedapest. Medegenomen wordt 279.542 K.G. post, 3.800 K.G. pakketpost en 58.730 K.G. goederen. De bemanning bestaat uit den gezagvoer der W. C. van Veenendaal, Th. W. J. F. M. Supheert, tweede bestuurder, J. den Hartog, werktuigkundige en P. Pronk, radio-telegra fist. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. Piloot Silberstein is geen vluch teling en is uitsluitend gekozen op grond van zijn bekwaamheid. Naar aanleiding van in de pers verschenen commentaren betreffende de aanstelling van den Duitschen piloot Silberstein bij het corps vliegers der Kon. Luchtvaartmaatschappij hebben wij ons tot de directie van deze Maat schappij om inlichtingen gewend. Van deze zijde is ons medegedeeld dat Silberstein geen vluchteling is en dat hij op de lijst stond met een groot aantal anderen van verschillende nationaliteit. Hij is gekozen in overleg met zijn vorigen chef in Duitschland en uitslui tend op grond van zijn bekwaamheid. BESPREKINGEN OVER HET VLIEGVELD EELDE. Gisteravond had in restaurant Riche te Groningen een bijeenkomst plaats, welke uit ging van de K.L.M. en ten doel had nadere besprekingen te houden met belangstellenden en belanghebbenden over het vliegveld Eelde. De heer A. v. d. Paauw, chef van de afdee- ling vervoer van de K.L.M., heette de aanwe zigen, o.w. de burgemeesters van Groningen en Eelde, hartelijk welkom. Spr. wees op den buitengewonen vooruitgang van het vlieg- wezen en gaf een kort overzicht van de ont wikkelingsperioden der K L.M. Ook Gronin gen zoo zeide hij zal thans in het luchtnet worden opgenomen. De dienst zal worden ingesteld per 1 Juni a s. De vertrek uren zijn in overleg met verschillende belang hebbenden vastgesteld en wel zoodanig, dat de uren van aankomst te Amsterdam corres- pondeeren op aansluitingen naar het buiten land. De tarieven zijn zeer laag, terwijl bo vendien zeer voordeelige tienvluchtenboekjes, welke niet persoonlijk zijn, verkrijgbaar ge steld zullen worden. Voorts heeft de P. T. T. het postkantoor te Groningen opengesteld voor luchtpostver- voer naar Engeland en Frankrijk. Aanslui tend op den dienst Groningen—Borkum zal door de Lufthansa van Borkum een dienst ingesteld worden naar Norderney. DE GRAF ZEPPELIN UIT ZUID- AMERIKA TERUG. Het luchtschip Graf Zeppelin is gister avond van zijn eersten tocht van dit jaar naar Zuid-Amrika teruggekeerd. Om 20 uur 6 landde het luchtschip vlot. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 18 Mei 1933. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard beien per 100 doos 8—35; Andijvie per 100 stuks 3.207.30; Bloemkool le s. 18—27, 2e s. 10—16 per 100; Krop sla per 100 stuks 1 3.50; Komkommers per 100 stuks 10—16; Prei per 100 bos 1-103.40; Postelein per bakje 0.56— 1.01; Rabarber per 100 bos 1 3; Raapstelen per 100 bos 0.30—1.30; Ra dijs per 100 bos 0.80—/ 4.10; Selderie per 1Ó0 bos 1.803.40; Spinazie per groote bak 0.331.12;Tomaten per 100 25; Uien per 100 K.G. 3.50; Wortelen per 100 bos 8—12.50. HOORN, 18 Mei 1933. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 16 stapels kleine fabriekskaas 25; 13 stapels kleine boerenkaas 23.50, 4 stapels boerencommissiekaas 26. Totaal 33 stapels, wegende te zamen 30517 K.G. Handel vlug. EIERENVEILING SCHAOEN. SCHAGEN, 18 Mei 1933. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 150000 stuks Kipeieren aangevoerd, waar van d prijzeen als volgt: 52—55 1.90; 55 —57 1.90—2.10; 64—67 2.40— 2.60; 68-70 2-ƒ 2.30; 61-63 2.10 2.30. 8000 stuks Eendeieren 1.70— 1-90. SCHAGEN, 18 Mei 1933. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 15 Stieren 50—150; 73 Geldekoeien (mag.) 80—140; 53 Geldekoeien (vete) 140—225; 30 Kalf- koeien 120—180; 6 Pinken 20—50; 121 Nuchtere kalveren 3—20; 179 Overhouders 8—12; 1629 Lammeren 4—11; 20 Varkens (mag.) 12—20; 12 Varkens (vette) pr K.G. 30—32 cent; 78 Biggen 8—13; Konijnen 0.301; 16 Kippen 0.501; Hanen 0.251. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Mei '33. Langendijker Groentenveiling. 300 K.G. Uien: gele uien 1.60, gele drielingen 140; 3450 K G. Tomaten: A 45 50, B 42—46.10; C 04.80, CC 22.90; 325 K.G. Rabarber 1.20, alles per 100 K G. NOORDSCHARWOUDE, 17 Mei 1933. 4500 K.G. Uien: Drielingen 0 80—r0.90, Uien 1.401.70, Grove uien 1.60— 1.90; 700 K.G. Peen 0.60; 20000 K.G. Deensche witte kool 0.601, alles per 100 K.G. Doorgedraaid: 2700 K.G. Deen sche en 700 K.G. Peen. PURMEREND, 17 Mei 1933. „Afslag vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardbeien 16—28 cent en 7—16 cent per doosje; Komkommers 9—13 per 100; Tomaten: A 0.60 per K.G.; Bloem kool le s. 1527 en 2e s. 414 per 100; Savoye kool 2.80—6.50 per 100; Spinazie 8—65 cent per mand, 6 K G.; Pos telein 0.901.32 per mand, 6 K.G.Sla 0.50—2.40 per 100 krop; Andijvie 12— 79 cent per 4 .KG.; Radijs 1.20—3.20 per 100 bos; Pieterselie 2—f 6 per 100 bos; Selderij 1—/ 7 per 100 bos; Raap stelen 0.701.80 per 100 bos; Rabarber 3.205.60 per 100 bos; Wortelen ƒ8 21 per 100 bos; Uien 62 cent per 25 K G.; Uien drielingen 31 cent per 25 K G.; Prei 2.306.20 per 100 bos; Slaboonen 96 cent per K.G. ZAANDAM, 17 Mei 1933. Veilingver. „De Zaanstreek". Sla 38-50 cent per kist; Andijvie 0.60—1.20 per kist; Peen 15 cent per bos; Pieterselie 34 cent per bos; Selderie 6—9 cent per bos; Prei 6'A cent per bos; Uien 1.30 per zak; Bloemkool le s. 21—26 cent, 2e s. 10—20 ceflU_per stuk; Raapstelen 2'A—3A cent per bos; Witte komkommers 11 cent per stuk; Rabarber 4 cent per bos; Spinazie 21—75 cent per kist; Postelein 1.05ƒ1.18 per kleine kist; To maten 2526 cent per pond; Radijs 1—4 ct per bos; Asperges 2038 cent per bos; Aardbeien 25 cent per doos; Rapen 1— 1.05 per zak; Aardappelen 16 cent per K.G. n bergen. Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) zal het familiebad „De Bergermeer" op het terrein van den heer Judell aan den Groeneweg onder Bergen worden opengesteld. Zooals bekend heeft dit bad een water- ?^r w3!1 van M2. (maximum diepte hTP nX wD een afzonderlijk kinderbad (4070 c. M.) DEN HELDER. In de Dinsdagavond gehouden raadsverga- dering werd een voorstel tot instelling van een dienst yoor sociale zaken, dat den vori gen keer was aangehouden, thans na vrij uit voerige discussie en met eenige amendemen ten aangenomen. Deze dienst zal de bestaan de diensten der arbeidsbemiddeling, werk loosheidsvoorziening, beroepskeuze, wees huis, armbestuur enz. vervangen. WINKEL. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in den morgen van Woensdag brand ont staan in een onbewoonde boerderij van den heer A. Strijbis, alhier. De boerderij is tot den grond afgebrand DE TWEEDE ALKMAARSCHE WINKELBEURS. We waren werkelijk van plan. om vandaag nog eens een kort overzicht te geven van alle stands, doch plaatsgebrek noodzaakt ons daarvan af te zien. Volstaan wij dus met een enkel woord. 't Was gisteravond druk op de tentoon stelling, doch wij hadden dezen keer andere bezoekers, dan gewoonlijk. Immers, voor het gewone publiek was de beurs hermetisch ge sloten, omdat de congressisten, allen leden van den Ned. Kruideniersbond, dezen keer de stands wilden bezichtigen. Welnu, zij hebben de tentoonstelling be zocht en zijn uiterst tevreden geweest. En de standhouders waren ook al best tevreden,, omdat ze zaken gedaan hadden. Dat be teeken t wat in dezen tijd. 't Was niet bij elke stand even druk. Dat spreekt welhaast vanzelf, omdat het eene product nu eenmaal meer aantrekkingskracht heeft dan het andere. En zoo kon het dikwijls gebeuren, dat op sommige plaatsen een ware opstopping ontstond, omdat het artikel, in die buurt tentoongesteld, aller aandacht trok. 't Was gezellig en 't was goed. Iedereen toonde zich tevreden. En nu nog twee avonden en één middag 't Wordt natuurlijk vanavond heel erg druk, want nog lang niet iedereen heeft de beurs bezichtigd. Welnu, er is vandaag en morgen nog gele genheid voor iedereen, om kennis op te doen. Nog tot morgenavond kan iedereen goede producten koopen of proeven en er t. z. t zijn voordeel mee doen. Daarom nog eens: bezoekt deze beurs, 't Is wellicht in het belang van uw beurs! DE POGING TOT INBRAAK. Nog een derde gearresteerd. In aansluiting op het bericht van gisteren betreffende de arrestatie van een tweetal jonge menschen, die gepoogd hadden door middel van valsche sleutels bij een tabaks firma alhier in te breken, kan worden mede gedeeld, dat gisterenmiddag door de politie nog een derde dader, een 15-jarige jongeman, is gearresteerd. EEN LANTAARNGLAS VERNIELD. Gistermiddag zag een jongen kans om op het Verdronkenoord uit baldadigheid een iantaarnglas te vernielen. De dader zal door de politie ernstig onderhanden worden ge nomen. DOE MEE! De schrijvers van de jeugdboeken Rein Valkhof f te Bergen en Charles Heynen, com ponist te 's-Gravenhage, hebben voor den Jeugdvredesdag (18 Mei) en andere vredes bijeenkomsten een lied gemaakt: „Doe mee!" (in druk verschenen bij van Gorcum Comp. N.V. te Assen), om op te wekken tot het toonen van den goeden wil voor vrede. Onze stadsbeiaardier, de heer W. J. Cre- feld uit Bergen, zal de melodie bij zijn ge bruikelijke bespeling van het carillon van den Waagtoren morgenochtend (om 11 uur na het slaan en na kwart over 11 nog eens) ten gehoore brengen. DE NEDERLANDSCHE TREKKERS- BOND. Men schrijft ons: De Nederlandsche Trekkersbond houdt deze week een propaganda-avond. Het doel is den bezoekers op de hoogte te brengen met het werk van den N. T. B. en de speciale propaganda welke zij voert voor de Jeugdherbergen. De afdeeling Haarlem zal Volksdansen brengen en de afdeelingen Haarlem en Alk maar zullen vroolijke trekkersliedjes ten ge hoor e brengen. Bovendien zullen Smalfilms vertoond worden van gehouden trektochten, zoodat de wensch naar voren zal doen ko men dit zelf mee te maken, zelf zijn vacantie door te brengen, zwervende van stad tot stad en van dorp tot dorp, genietende van de mooie natuur, terwijl men 's avonds de ze kerheid heeft door den jeugdherbergvader hartelijk welkom te worden geheeten om be hoorlijk gevoed en uitgerust, voor weinig geld, den volgenden dag den tocht te kunnen voortzetten. De bondsvoorzitter zal hierover een woordje spreken. Daarna wordt de jeugd herbergfilm vertoond, zoodat het geheel een genoegelijke avond belooft te worden. HEROPENING WINKELZAAK. Hedenavond zeven uur zal de schoenhan- del H. J. de Graaff, gevestigd aan Laat 113, alhier, heropend worden. E>eze reeds 18 jaar bestaande winkelzaak heeft een belangrijke metamorphose ondergaan. De winkelruimte is aanzienlijk grooter geworden door een uitbouwing naar achteren, wat het aanzien van den winkel zeer ten goede is gekomen. Thans is er volop ruimte en licht. Toen wij hedenmiddag aldaar een kiikje zijn gaan nemen, wat de Robison-etaleur nog druk bezig de etalage een bijzonder aanzien te geven. Reeds waren er eenige mooie bloem stukken aanwezig, zoodat zonder twijfel de opening een feestelijk karakter zal eragen. Een schoenhandel met zoo'n smaakvol aan- gekleede winkelruimte en met prima artike len, zal over 18 jaar wel opnieuw uitgebreid moeten worden. EINDEXAMENS ZEEVAART SCHOLEN. De heer P. Bossen, oud-directeur eener zee vaartschool te Alkmaar, is door den minister van onderwijs benoemd tot gecommitteerde naar waarnemingen, verricht iriruT van 18 Mei. m°rgen Medegedeeld door het Kon. Nedori Instituut te De Bildt et- Hoogste barometerstand 7790 Vardö. AU Laagste barometerstand 750* Vest Manör. mM. mM. te ^Verwachting, geldig tot den avond van 19 Meest zwakke wind uit Oostelift» gen; licht tot half bewolkt, weini" -'1^1 regen; iets zachter overdag. feen Weeroverzicht. Tusschen de oceaandepressies, waarv vrij diepe kern zich nog weinig vemi?" doch die op IJsland den barometer drw17^ len en in Ierland daling geeft, en de da' noeg verdwenen depressie in het or»*- "a£e- zich over het vasteland en Scandal- strook van hoogen druk uitgebreid. Ur r Frankrijk komen vrij hooge teitipera5in voor en ook in onze streken is s%J n temperatuur te verwachten. De plaajyx nog zware bewolking zal waarschijn® Z der aftrekken, zoodat aan den meest Wil regenval die in Duitschland nog voorW wel een einde zal komen, terwijl de nacht® ke uitstraling de kans op lichte nachtvorst vergroot. Het geheele gebied had zwakken wind. Alleen Valencia meldt een windkracht van meer dan 3 en 'n toenemen van den wind is alleen voor Ierland en IJsland waarschijn- lijk. bij de dit jaar te houden eind-examens aan de van rijkswege gesubsidieerde zeevaart- scholen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van F. J. v. Onzenoord, koopman en schoenmaker te Medemtelik. (Mr. Ubbens, rechtercommis saris en mr. Dwars, curator). Van S. Groenewoud, veehouder en tuinder te Avenhorn Mr. Ledeboer, rechtercommis saris en mr. Verdoorn, curator). Van J. Brommer te St. Maartensvlotbrug, gem. Zijpe. (Mr. Krabbe, rechtercommissa ris en mr. Eecen, curator). Ter griffie van de Arr. Rechtbank is gede poneerd de uitdeelingslijst in het faillisse ment van J. G. Kraakman te Heerhugowaard met een uitkeering van 11.01 procent. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer J. T. Hack; vann, slaagde gisteren te Amsterdam voor het doc toraal examen wis- en natuurkunde (hoold- vak scheikunde). GOOD WILL DAY 1931 Men schrijft ons: De tijden zijn moeilijk, niet alleen voor ons ouderen, ook voor de jeugd. Van alle kanten ziet het opgroeiende geslacht de meeningen tegen elkander botsen en de stroom van ar gumenten vóór- of tegen een bepaalde ziens wijze is zoo verbijsterend groot dat het heel wat inspanning vraagt om naar eer en gewe ten een eigen meening over de vraagstukken van den tegenwoordigen tijd te vormen. En toch zal dat noodig zijn, de jonge men schen van heden zijn de mannen en vrouwen van morgen en ieder die het wel meent met de toekomst van onze Maatschappij zal het met ons eens zijn dat men de jeugd niet stuurloos op deze zee van meeningen mag laten ronddobberen. u Het is van de allergrootste beteekenis dj» hun vertrouwen in de toekomst niet won1' geschaad en dat de oude beproefde begnfr pen van eerlijkheid en humaniteit niet in» teekenis gaan verliezen en evengoed tussen» den omgang van volkeren van verschillen® nationaliteit als tusschen de menschen v» één land in eere gehouden dienen te word» Dat hiervoor een instituut als de VwW bond is ingesteld en dat deze bond niet a- leen voor de regeeringen maar vooral voor de volkeren zelf bedoela mag zeer zeker door de jeugd wel goed grepen worden. fin Het is daarom dat elk jaar op den 10a Mei een algemeene herdenking aan de stic ting van den Volkenbond wordt georw«. seerd waarbij door woord en geschrift °P groote beteekenis van dit instituut in het v lang van de menschheid wordt gewezen- Deze z.g.n. Good Will Day heeft ook m onze gemeente al een zekere vermaardheidi j vele jongeren verkregen al zijn er nog je die de beteekenis daarvan nog niet scwj Aan de getrouwen, leerlingen van schillende inrichtingen voor MO en alsmede leden van diverse jeugdver^, gen, die in den adel van het menschel ij slacht blijven gelooven, is heden een op king uitgereikt. ,i GETROUWD: Arietje Willem Johannes de Jong en e Bliekendaal. Johannes Spekman ^^der Nieuwland. Jurianus Adrianus Al op de Weegh en Adriana Ahda M 7^. Harmanuus Swart en Martha Mar ver. OVERLEDEN: .a He0drik* Simon Pels 74 jaar. Antonia 44 van Kamperdijk gehuwd met Ders jl jaar. - £red«ikus Josephus Ouwen* jaar. GEBOREN: 14 -Ir An*4 Hans z. Cornelis Ruitenbeek^ Westra.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2