Alkmaarsche Courant. Stad en Omq£owq Jladimieuws feuilleton Gemeenteraden. £attdr en Hmh&oum Honderd rt/l en dertigste Jaargang. HAANDAG 22 MEI GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Het mysterie van het diamanten kruis. iWordt vervolgd), 4 1933 No. 120 Dinsdag 23 Mei. Hilversum, 296 M. (AVRO-uitzending) fi__ firamofoonpl. 10.- Morgenwijding. ?015 Gramofoonplaten. 10.30 Concrt. A. v. d Laan, piano. Gr Haentjes, zang met me ewerking van E. Veen, piano. 1- Kook- •n hakoraatie door mevr. R. Lotgenng- Hilfebrand 11.30 Vervolg concert. 12—2.15 SrSkest o.l.v. N. Treep en gramofoon- «uten 2 30 Gramofoonplaten. 3— Knip- cuism. 4 Vioolrecital Boris Lensky. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v Jacob Hamel. Verhalen voor de kinderen door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 VPRO-jeugdhalfuur. 6— Gramofoonplaten. 6.30 RUV. Th. Ligt- fcart: Liberia, voorbeeld van te vroeg ver- üeende zelfstandigheid. 7.Gramofoonpla ten. 7.30 J. G. P. Sabel: Noorwegen. 8.— Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert P. Palla, m. m. V Henk Viskil, tenor en Jan Sevenstern, saxo foon 9.— „De gestolen Documentenhoor spel door P. van 't Veer. Regie: Kommer Kleyn. 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Zang door de AVRO-girls en Bob Scholte. 110.Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg Ko vacs Lajos. 11.Vaz Dias. 11.10 12. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Orkestconcert en gra mofoonplaten. 2.— Vrouwenuurtje. 3.— Gra mofoonplaten. 4.— Orgelconcert en gramo foonplaten. 5.— Sextetconcert en gramofoon platen. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten. 7 45 Causerie. 8.Oratorium-concert. Ca. 9.15 en 11.Vaz Dias.. 11.0512.Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Kookpraatje. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l.v. H. Fryer. 2.20 Voor de scholen. 2.50 Muzikale causerie. 3.55 F.ansche les. 4.25 Lezing. 4.45 R. Tapponnier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Brahms' sonates voor cello en piano. 7.15 Italiaansche conversatie. 7.45 Radio-Militair-orkest o.l.v. B Walton O'Donnell, m. m. v. G. Ferrari, tenor. 8.50 Lezing en berichten. 9.40 2de en 3de acte van Juccini's „La Bohème" o.l.v. J. Barbirolli. In de pauzes: Voordracht. 10.50 —12.20 Dansmuziek door Lewk Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 1£.20 Concert door het Krettly-orkest. 1.25 Concert. 1.55 en 7.40 Vervolg orkestcortcert. 8.20 Cabaret-pro gramma. 9.05 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.205.20 C Rydahl's orkest. 8.20 Radio-tooneel met muziek. Leiding Fritz Mahler. 10.20 Deen sche liederen met pianobegeleiding. 10.55 Volksdansen door het Omroeporkest o.l.v. Hahler. 11.2512.50 Dansmuziek o.l.v. Teddy Petersen. Langenberg, 473 M. 7.30 en 12.20 Gra mofoonplaten. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 4.50 Concert o.l.v. Kloss 8.25 Sted. orkest van Münster o.l.v. Wolf m m v. bas. Rome, 441 M. 9.05 „Siberia", opera van Giordano. Orkestleiding: Santarelli. Koor- leiding: Casolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.t 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v André. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8 20 Gevarieerd programma. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meu lemans. 6.35 Orgelconcert. 8.20 Omroep orkest o.l.v. André. 8.55 „Rerum Novarum" uitzending. 9.20 Symphonieconcert o.l.v Meulemans. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Stunde der Nation „Das grüne Banner". 8 20 Concert uit Ham burg, m. m. v. orkest en solisten o.l.v. A Secker. 9.20 Actueele uitzending. 9.30 Volks liederenconcert door solisten, koor en orkest o.l.v. E. Prade. 10.20 en 11.05 Berichten 11.29—12.20 Concert uit Hamburg o.l.v. O E. von Sosen. Dinsdag. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50 Daven- ry 10.50-11.20, Midi. Reg. 12.20-14 Lond. Reg. 14.2015.20, Daventry 16.45— */-,I^ng?lberS 10.3016.20, Leipzig 16.20—17.20, Zeesen 17.20—20.20, Ham burg 20.2021.20, Zeesen 212021 30 Breslau 21.30-22.20, Zeesen 22^-24^'. uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A. W v. E.—v R. 66, „Ja, malligheidJe weet, in wat voor moeilijkheden ik zit! Ik moet geid Iieüben en jij kunt het mij bezorgen". „Ik?" „Ja. En bij God, je zult het doen ook Denk je, dat ik geruïneerd wil worden, om dat jij een beetje ruwe behandeling nu en dan niet kon verdragen? Wel, betere vrou wen dan jij zouden blij zijn, bij mij terug te mogen komen! Ik zal je terug nemen!" „Terugnemen? O, mijn God!" „Schei uit met dit hysterische onzin!" be val hij. „Ik ben wanhopig! Ik moet geld heb ben Ik kan het krijgen, als jij het orderbrief je onderteekent en deze ketting als pand geeft, en bij Hij greep haar zoo vast bij den pols, dat zij het uitkreet van pijn. en draaide haar om om haar te dwingen, hem aan te kijken. „Ik moet je handteekening hebben en de obligaties!" riep hij met een stem, waarin zijn bedwongen hartstocht klonk. „De obligaties!" riep zij uit. „Je weet, wat er bijna mee gebeurd is! Ik liet er je eens geld op opnemen, en verloor ze bijna. En nu durf je ze mij weer te vragen?" „Ja, en ik zal mijn verzoek kracht bijzet ten! Ik moet geld hebben. Ik durf je diaman tea niet te yerkoopen tenminste, ik doe PROPAGANDA-AVOND NED. TREKKERSBOND. Nu de zomer voor de deur staat en daarmede de lust om er op uit te trek ken weer grootcr wordt, achtte de afd. 7V.1Hrj:-^r \an den >,ed. Trekkersbond N.T.B.) het noodig om het doel en stre ven van dezen bond nog eens duidelijk uiteen te zetten. Zij schreef daartoe voor Zaterdagavond een propaganda- vergadering uit. Er bleek groote belang stelling voor te bestaan, de dancing van do Harmonie was geheel gevuld met jongeliedenslechts met moeite had men in het midden eenige ruimte kunnen openhouden voor de dansen, die op het programma stonden. Na een kort openingswoord van de presidente der afd. Alkmaar werd ge zamenlijk een trekkerslied gezongen, waarin het blij werd uitgegalmd, „dat regen en wind ons niet kan deren" en dat het zoo fijn is jong te zijn. Daarna liet de afd. Haarlem in een vijftal dansen zien hoe de blijde jeugd zich buiten weet te vermaken. Aardige dansen, waaraan na slechts weinige oefening ieder kan meedoen en die zeker in s.i'-at zijn het gezellig-uit-zijn en de kameraadschap te bevorderen. Wat mede doe lis van den N. T. B. en de heele jeugdherbergbeweging. Over hetgeen beoogd wordt sprak de voorzitter van den Bond, Gé Houtzagers. Hij begon met te vertellen van het ont staan van de jeugdherbergbeweging in het begin van deze eeuw op initiatief van een onderwijzer in Westfalen. Riohard Schirmann. Ondanks het weinig aantal jaren zijn er in Duitschland thans reeds 2500 jeugdherbergen. Al heel spoe dig. sloeg de beweging over naar andere landen en een vijftal jaren geleden maak ten we hier te lande er kennis mee. De jeugdherberg te Petten was de tweede in Nederland; thans zijn er een vijftigtal. En zooals het aantal jeugdherbergen toenam, gaat het ook met de trekkers: de 1700 in 1929 zijn gegroeid tot 20.000 met 100.000 overnachtingen. De oprichting van den N T. B. had plaats den 5 Mei 1931 in het Centraal station te Amsterdam en thans reeds zijn er 22 afdeelingen, terwijl nog in een paar plaatsen de oprichting van een afdeeling heel spoedig verwacht mag worden. Deze trekkers vormen de vier de groep in de jeugdherbergcentrale en zij kunnen, gelijk spr. met een voorbeeld illustreerde, door de door hen beoefen de zangen en dansen in de jeugdherber gen de sfeer in handen nemen. Dan gaf spr. aan wat er aantrekke lijk is in den N. T. B.: de weekends en de tochten van twee of meer dagen. Dit jaar zullen er 38 groote tochten plaats hebben, die zich zullen uitstrekken over een groot deel van West Europa, zoo mogelijk in overleg en samenwerking met de jeugdherbergbeweging aldaar. Zoo was ook de bito in Twente, met Paschen gehouden (binnenlandsche tocht, buto beteekent buitenlandsche tocht) uitgestippeld in samenwerking met de Twentsciie afdeeling en daar door konden de deelnemers veel meer zien en medemaken dan zonder die sa menwerking mogelijk zou zijn geweest: de mooiste plekjes worden bezocht en men was getuige van en deelnemer aan de oude Twentsche Paaschgebruiken. De buitenlandsche tochten gaan al thans dit jaar niet naar Duitschland, omdat daar de huidige regeering het neutraal karakter aan de jeugdherberg beweging heeft ontnomen: bepaalde volksgroepen (politiek links georiën- teerden en de joden) mogen niet in de jeugdherbergen komen, terwijl de ge bouwen de hakenkruisvlag moeten dra gen en er een portret van Hitier moet hangen. De gebouwen zijn thans eigen lijk ingericht voor zoogenaamde werk- loozengroepen, maar deze vormen een verkapte militaire organisatie. De stichter der jeugdherbergbeweging is als voorzitter afgezet en zijn plaats wordt tbans bezet door een officier, die in volle uniform er bewapend inspec ties verricht Door een en ander is in Duitschland de jeugdherbergbeweging vernietigd, hoewel de stichter (thans eere-voorzit- ter) nog wel aan wederopleving gelooft Gelukkig blijft er nog terrein genoeg over waarheen de tochten kunnen gaan: België, Engeland, Zweden en Noor wegen. De N. T. B. biedt zijn leden zeer veel: behalve de bito en de buto elke week een weekend. Het motto is: de natuur in en genieten van gezonde buitenlucht die niet is te vinden in dancings en bioscopen. Getracht moet worden het peil der jeugdherbergen steeds hooger op te voeren, want al gebeurt er wel veel in die richting spr. wees op Castricum en Assumburg bij Heemskerk er kan en moet nog steeds meer ge daan worden, ook in Alkmaar, al wilde spr. wel zeggen, dat de afdeeling hier ter stede bij het hoofdbestuur heel goed staat aangeschreven. Hij hoopte dat nog zeer velen als lid zullen toetreden en hij verzekerde, dat den bezoekers der jeugdherbergen behalve wandelen, mu ziek, zang en dans ook geleerd wordt de handen te gebruiken voor huiselijke bezigheden de jongens zoowel als de meisjes. Na de pauze, die op de propaganda- speech volgde, werden eenige films ver toond, waarin te zien werd gegeven wat e/ zoo al op de tochten te zien is. De „bito" naar Twente tijdens de Paasch- dagen bracht menige bij de aanwezigen bekende figuur op het doek en dit ont lokte steeds uitroepen van herkenning. Voorts zagen we de film „Wann wir schreiten Seit an Seit". Deze film geeft een indruk van het groote stadsleven met zijn gebrek aan lucht, licht en ruimte, en vestigt dan de aan dacht op de mooie natuur in de omge ving en tenslotte het trekken langs de jeugdherbergen. Hierna werd nog een smalfilm vertoond van een trektocht in Nederland. De voorzitster sloot den propaganda- avond met een woord van dank aan allen die medegewerkt hadden, dezen avond zoo goed te doen slagen. CASTRICUM Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Voorzitter de burgemeester, de heer Lommen. Nadat de notulen, behoudens eenige kleine opmerkingen waien goedgekeurd, waren de ingekomen stukken aan de orde waaruit we aanstippen een schrijven van Ged. Staten, waarbij de gemeentefondsbelasting voor Cas tricum is gestuit, welk schrijven aanleiding was voor de heeren Aukes en de Nijs, enkele nadere inlichtingen te vragen. Daarbij kwam tevens uit dat de begrooting voor 1933 met opmerkingen van Ged. Staten is ingekomen en deze de volgende zitting zullen worden behandeld. Het bij de ingekomen stukken gevoegd schrijven van drie leden van de bedrijven- commissie om een onderzoek te doen instellen naar economische gasvoorziening, waaraan B. en W. gevolg hebben gegeven, ontlokte eenige vragen aan de heer Heliinga. die meende, dat daaruit wantrouwen blijkt ten opzichte van de leiding van het bedrijf. Dit werd speciaal ontkend door de heeren Spaansen en B. Res, leden van die commissie, terwijl de voorzitter uitvoerig uiteenzette, waarom dit stuk ter kennis van den raad is gebracht. De zaak zelve moet hier nu niet behandeld worden dat is beter af te wachten tot dat het rapport binnen is. Uitvoerig werd door den heer Aukes inge gaan op de oorzaken waarom dit verzoek is geaan en wel omdat binnen zeer korten tijd een gasoven moet gebouwd worden, omdat die, welke in bedrijf is, zulke afwijkingen vertoont, dat spoedig met nieuwbouw moet worden begonnen. Ten slotte werd besloten het rapport af te wachten. het liever niet. Ik wou liever, dat jij het deed!" Hij werd nu sentimenteel, „en wat de obligaties aangaat „Daar kom je niet aanriep zij bitter. „Is het niet genoeg, dat je mijn leven hebt ver woest? Nu moet je „Schei toch uit met die theatrale nonsens!" spotte hij. „Het is jammer, dat je geen too- neelspeelster bent geworden! Luister! Dit is je laatste kans! Ik zal je de diamanten ge ven, als je dit papier onderteekent, zoodat ik uit mijn moeilijkheden kan komen. Je zult het teekenenHet is je laatste kansAls je het niet doet, bij alle Zij rukte zich van hem los, en wendde zich om, om te vluchten, maar hij was haar te vlug af, en was op het punt, haar met zijn armen te omvatten, teen zij terugweek en een wanhopigen gil gaf. „Raak mij niet aan!" schreeuwde zij. Dat scheen den man dol te maken, want hij sprong op haar toe met woede en bedrei ging in elk zijner gebaren. „Aaron! Aaron! Hij wil mij vermoorden!" schreeuwde Cynthia. Snel als de gedachte sprong kolonel Ash- ley uit de schaduw te voorschijn om den man terug te houden, die met flikkerende oogen en een moordzuchtigen trek op zijn gelaat te genover Cynthia Ratchford stond. „Wat is dat?" snauwde de man, worste lend. om ziin evenwicht te bewaren. „Wat hebben we nu? Wie ben jij voor den duivel, om tusschen mij en mijn „Misbruik dien naam niet!" waarschuw de de vrouw. Ik ik o Aaron, waar ben ]p? Het was nu heel donker onder d.- boomen „Ha! Dat is 1'ij dus- J? oude liefje, Graf ton! Ik zal gauw een eind aan ziin leven maken! Ik zal maken, dat hij wou, nooit tus schen ons te zijn gekomen met zijn bescher mende manieren, en zijn diamanten kruis, dat hij zoo stilletjes wou laten maken! Bah! Een mooie vrijer! Hier heb je wat, gluipe rige gek Een vuurstraal doorboorde de duisternis en tegelijk met den knal hoorde men een kreet van pijn en het gillen vai een vrouw, toen een zware stok uit de hand van kolonel Ashley afkomstig, de hand brak, die de revolver vasthield. Een zwakke plot in de struiken duidde aan, waar het wapen was neergevallenterwijl de kogei de bladeren van llen boom, waaronder zij stonden, af schoot. „O, maar wie wie bent u?" vroeg de vrouw ontsteld, toen de kolonel tus schen haar en den man trad, dien hij had verminkt. „Ik dacht, dat het mr. Grafton was!" „Die komt daar al aan, geloof ik!" zei de oude detective rustig, toen het geluid van iemand, die het pad op kwam ren nen, tot hun gespannen geest doordrong. „Kijk eens aan!" zei de man met de gebroken pols, terwijl hij die met de an dere hand steunde. „Ben jij niet Hij sprong achteruit, toen de laatste weerschijn van het wegstervende licht over het gelaat van den kolonel viel. „Wie ben je, bij alle duivels in de hel!" schreeuwde hij. „Wat voor recht heb je „Het recht van de wet!" was het kal me antwoord. De hand van den kolonel gleed in zijn zak. waar iets van metaal klikte. „Het recht van de wet! Lang ford Larch, ik arresteer je voor den i Darcg, Ajafi'ttt DeugtT Het daarna aan de orde zijnde voorstel tot iet verleenen van een uitkeering voor meer der verkregen grond dan is afbetaald aan enkele ingezetenen ontlokte een heele dis cussie of deze billijkheid van B. en W. wel noodzakelijk is en niet zoo moet zijn dat de prijs die indertijd is betaald, nu ook vol ledig moet worden gegeven, terwijl B. en W. het meerder ontvangen willen betalen tegen de helft van den prijs. De voorzitter deed uitvoerig uitkomen dat hier geen sprake van recht is. Hetgeen indertijd door de gemeente is uitgezet is ook betaald, alleen is na opme ting gebleken dat meer is geleverd omdat een gedeelte reeds onder den publieken weg lag. Verhaal is verjaard, maar om de billijkheid zijn B. en W. met dit voorstel gekomen. Tevens blijkt dat aan een persoon meer be taald is dan ontvangen, maar dat dit niet meer is te verrekenen omdat de zaak verjaard is. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om geen grond aan te koopen van A. Dekker wegen te hooge vraag, werd aangenomen. Een verzoek van denzelfden omafwijking van de rooilijn voor een te bouwen woning werd door den voorzitter afgewezen omdat men geen zaken die met elkaar geen verband houden, moet verwarren. Met 7 tegen 4 stemmen werd het voorstel tot ontheffing van de rooilijn op 7.15 uit de as van den weg aaiieenomen. Het voorstel van B. en W. tot het aan wijzen van het gebouw van school 1 als voorloopig gebouw van de centrale open bare school, die met 1 Juni zal worden ge opend, ontlokte aan de heeren Res, Twisk, Weenk en Borst de mededeeling dat zij ge acht wilden zijn daartegen gestemd te heb ben. Het voorstel tot ontslag aan het personeel der opgeheven scholen 1 en 2 ging onder den hamer door, terwijl tot hoofd en onder wijzend personeel aan de centrale open bare school werden benoemd D. L. Zink- weg, P. J. Philipoom en D. Bakker. Hierna werd een strook grond langs den Kleibroekerweg van de Mij. Op hoop van Zegen overgenomen voor 1, terwijl het voorstel tot het geven van straatnamen aan de wegen op het plan De Puikman van Bur gemeester Lommenlaan, Burgemeester Bo- reellaan en Burgemeester Zaalberglaan alge- meene instemming had. Alleen werd door den heer Aukes er op gewezen dat het beter is dat in de toekomst bepaalde wijken eenzelfd -n naam krijgen. B. en W. zullen zeker in de toekomst aan een en ander de aandacht schenken. De heer G. F. Res vroeg eea an dere benaming voor Kleibroekerweg. De heer Weenk zou gaarne zien dat men namen geeft van de Kon. Familie. Een en ander zal de aandacht hebben van B en W. Over den aanleg van een ventweg langs den Beverwijkerstraatweg vroeg de heer de Nijs eenige inlichtingen omdat deze schijn baar ligt. op het eigendom van de combinatie De Puikman. De voorzitter zeide, dat dit juist is, alleen is die ventweg aangelegd op uitdrukkelijk voorschrift van het rijk. E>e gemeente heeft dit niet voorgeschreven, al leen heeft men gevraagd zoolang die ventweg niet behoeft aangelegd te worden dat de gemeente eenige beharding zal aanbrengen. Een en ander zal worden nagegaan. Hierna werd van de rondvraag gebruik gemaakt door den heer J. de Nijs die gaarne zou zien dat B. en W. trachten voor den aan vang van het seizoen te bereiken dat wagens op de verhoogde losplaats niet weken blijven staan zulks tot ontsiering van omgeving. Door den burgemeester werd een en ander toegezegd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Borst over het plaatsen van zomerhuis jes ontstond een diocussie en werd door den burgemeester gewezen op het ontsierende daarvan. Alleen als ze gebouwd worden achter bestaande perceelen zullen B. en W. overwegen of zij dit alsnog kunnen toe staan. De heer Aukes bepleitte in de zomermaan den beter schoonhouden van straten en het meerdere malen ophalen van huisvuil. Wel hebben B. en W. aan Castricum Vooruit ge schreven dat daar geen gelden voor zijn, maar de kosten zijn voor de weken in het zomer seizoen z.i. niet zoo hoog dat deze niet kun nen worden uitgegeven, al begrijpt hij wel dat B. en W. zonder post op de begroeting geen uitgaven kunnen doen. E)e heer G. F. Res ondersteunde het ver zoek van den heer Aulces. De voorzitter zette uiteen, waarom B. en W. afwijzend hebben beschikt, te meer omdat getracht wordt niet alleen huisvuil mede te geven, maar ook afval van tuinen enz. Dat gaat niet. Gevraagd wordt waar de men- schen daar dan mede moeten blijven. Geant woord werd dat men daarvoor dan moest betalen De wethouder voor openbare werken toonde aan dat hetgeen verzocht is niet overbodig is, maar daar is geen geld voor, bovendien moet er veel meer aan de wegen geschieden, maar het aantal werklieden is te beperkt. In het seizoen zal getracht worden om de straten zoo rein mogelijk te houden. Na eenige discussie wees de burgemeester er nog eens op, dat hier de opvoeding ook een rol spreekt. Eigenlijk moest ieder inge zetene de menschen die wat wegwerpen, op straat er op attent maken dat dit niet mocht. De heer Spaansen zeide nog dat het goed zou zijn als hier en daar papiermanden wer- oen neergezet. Dit idee zal onderzocht worden. Nog eenige bespreking werd ontlokt door de vraag van den heer G. F. Res of kam peeren op particulier terrein zonder vergun ning kan. Dit werd beaamd al zou de burge meester niet gaarne zien dat langs den open baren weg vele tenten zouden verrijzen. Vóór de burgemeester sloot, wenschte hij iet raadslid Borst, dat binnen eenige dagen 25 jaar getrouwd zal zijn, van harte geluk. Het was een oogenblik zóó stil, dat het geluid van een vogel in een boom boven hun hoofd, klonk als het suizen van den wind. Kolonel Ashley deed een stap naar den gekwetsten man toe, terwijl h« iets uit zijn zak haalde. Toen hij dat deed, barstte Larch in een woest gelach uit. „Zoo, dat is dus het spelletje! Je hebt mij bedrogen, Cynthia, duivelin! Jij hebt dit spelletje met je minnaar Grafton op touw gezet, nietwaar, jou „Langford, ik heb nooit „Bah! Nu, ik houd jullie allemaal voor den gek! Arresteer mij maar voor den moord op die vrouw, als je kunt, voor den duivel!" Hij ging een stap achteruit, door kolo nel Ashley gevolgd. „Blijf staan!" schreeuwde Larch. „Als je me aanraakt ik ben niet bang voor je! Ja, ik heb haar gedood! Het was niet mijn bedoeling, maar het is ge beurd! Ik zie wel, dat het spel nu uit is maar je zult mij nooit op den electri schen stoel krijgen! Ik houd jullie alle maal voor den gek! Ik ben niet bang om t© sterven Voordat'de kolonel of Aaron Grafton die juist op dat oogenblik uit het struik gewas langs het pad te voorschijn snel de, een beweging konden maken om hem tegen te houden, wierp Langford Larch zich met een kreet als van een ge pijnigd dier over den rand van de rots achtige kloof. En zijn lichaam viel een honderd voet in de diepte te pletter in NOORDSCHARWOUDE. „T uinbou w belang". De tuinbouwvereeniging „Tuinbouw- belang" hield Vrijdagavond een vergade ring in „Concordia". Ruim 40 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer G. Barten, opiende de vergadering met een woord van welkom, de medewerking der leden inroepende. Aan de orde was de bespreking van het vaststellen van een prijs voor het bewaren van pootaardappelen in de poterbewaar plaats. Door het bestuur werd de meening der leden gevraagd. Verleden jaar is de prijs van 0.15 op 0.10 per bak terugge bracht. De heer K. van Dijk wilde de contributie- regeling, welke volgens spr. veel te laag was, herzien om aan de noodige fondsen te komen, waarmee de voorzitter echter liever wilde wachten tot den herfst. De heer G. Bakker Oz. vroeg naar het tekort als de prijs op 0.10 per bak werd gesteld en de geheele poterbewaarplaats werd volgezet. Het bestuur wilde den prijs op 0.15 per bak zetten. Dan zal de bewaarplaats even goed vol komen, want men moet er toch aan betalen, als hij niet vol komt. Er kunnen 8000 bakken in. Dan is er nog een tekort. Als het een dubbeltje wordt, heeft men on* geveer 700 te kort. De secretaris deelde mede, dat men dit aar 1500 zal noodig hebben. Als men in iet tekort der poterbewaarplaats wil voor zien, door een contributieverhooging in te voeren, zal men leden verliezen. De heer J. Ootjers stelde voor den prijs op 0.12J4 per bak te brengen en het 1/10 wat men van de veilingsvereeniging ont vangt voor 't tekort te gebruiken. Als dat nog niet voldoende is, kan altijd nog contributie verhooging plaats hebben. Hierna werd nog gediscussieerd over de vraag, wat de niet- 'eden moeten betalen. Tenslotte besloot men den prijs voor de leden op 0.12 Yt per bak en voor niet-leden op 0.15 per bak te stellen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Noordermarktbond besproken. Men kon zich met het voorstel van het Bondsbestuur, om de gelden, verkregen door het inhouden van een half procent van de uitgekeerde steungelden, te gebruiken voor dekking der exploitatie-kosten, vereenigen. Verder ging men met het prae-advies van het Bondsbestuur mee, om naar aanleiding van voorstellen der vereenigingen Sint Maarten en Nieuw Leven te Heerhugowaard een commissie in het leven te roepen, die In overleg zal treden met de betrokken perso nen, als een der leden wegens schulden van zijn bedrijf zal worden gezet. De heer G. Bakker Oz. was er voor, de voorstellen der vereenigingen te steunen, welke beoogden de betreffende producten dier bedrijven van de veiling te weren. De heer Abr. de Geus wenschte in prin cipe tot het door de vereenigingen voorge stelde te besluiten, terwijl de heer J. Ootjers op de groote moeilijkheden wees, welke er voor het marktbestuur verbonden zijn aan een boycot. Aan een principe-besluit zou men niets hebben, daar de tuinder de volle HOOFDSTUK XXII. Zijn laatste geval. Langzaam en moeilijk bewogen zich de gewonde, gehavende lippen. Flauw kwam een heesch gefluister uit de pijn lijke keel: „Ik heb het gedaan. Dit is het einde, ik zal alles bekennen!" En vóór zijn dood, die spoedig intrad, nadt hij uit het bruisende water was ge haald, legde Langford Larch een volle dige bekentenis af, en deelde mede, hoe hij mrs. Darcy had gedood. Snel verbreidde zich het nieuws tot in de gevangenis en later tot het gerechts hof, waar James Darcy, na een beraad slaging tusschen de ernstige rechters, als een vrij man vandaan kwam, eervol ontslagen uit zijn hechtenis, met vernie tiging van de aanklacht tegen hem we gens moord. Amy Mason was de eerste, die haar minnaar begroette, toen hij uit de bank der beschuldigden trad, waarin hij de aanklacht had hooren vernietigen. „O, Jimmie-boy, ik ben toch zoo blij!" zei ze met stralende oogen. „En ik dan, Amy! Als je wist, wat ik heb doorgemaakt!" „Alsof ik dat niet wist, Jimmie-boy! De kolonel heeft er me het een en ander van verteld!" „Ja? Is het geen kranige kerel? Waar is hij nu?"

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5