srSfta&ip1'en d= »-«- iB ^Binnenland 3mgezonden Stukken dit eventueel op den betrokkene kon worden yeïj?taht antwoord van den minister van Koloniën bleek, dat de verschillen eensdeels waren ontstaan als gevolg van vermoedelijk een leegde fraude bij zandleveranties, ander- Kl?£ gevolg waren van onvoldoende öeeis een g s,r de magazijnvoor- controle. Tevensbleek.^dat^ opgenomen" en dientengevolge de inventaris- girek aan personeel, en werd eerst m 1931 daAli°SenVdefSenen, die tot de groote ver gif LhhPti bijgedragen, noemde de 1 Hirvteur de omstandigheid dat zand. K onder den blooten hemel moesten wor- den opgeslagen, waardoor de mogelijkheic van clandestiene wegvoering zéér groot was en bovendien veel kon verloren gaan door verstuiving, wegspoeling en ïnklmking. Naar aanleiding van deze mededeelingen deed de Kamer den minister opmerken, dat naar haar oordeel de controle op het mate rieel ten zeerste was verwaarloosd en Cura- cao dientengevolge belangrijk benadeeld. Zij meende het vertrouwen te mogen uit spreken, dat strenge maatregelen tegen her taling waren genomen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname m ae rubriek, tAwi/si geenszins dal de redactie er mede instemt I. Oudorp, 18 Mei 1933. f Mijnheer de Redacteur! Sta mij toe, een kleine ruimte te mogen gebruiken in uw veel *elezen blad, om een kleine beschrijving te geven over de situatie van het zg.n. „Ooievaarsnest'', een gedeelte van de zoo bekende gemeente Oudorp. Bij voorbaat mijn dank. Het zal menig lezer en lezeres van dit blad bekend zijn, dat het „Ooievaarsnest" in het bezit is van een parkje, als ik het zoo maar mag noemen. Niet een parkje, beplant met fleurige heesters, bloemen en planten, waartusschen keurig aangelegde wandelpaden, waarlangs hekjes en banken, zooals men vindt in de keurig aangelegde parken der gemeente Alkmaar. Neen, geachte lezers en lezeressen, het park in ,,'t Ooie vaarsnest" krijgt een idee van te zijn een iwoeste steppenbodem, waar men vindt uit elkaar gegroeide graszoden, hier en daar een doode boom, een docde heester en op de muren der huizen prijken nog de witte letters en zwarte doodshoofden als herinnering aan de nog zoo kort geleden verkiezingsactie Thans vraag ik mij af: „Zal het gemeente bestuur van Oudorp dit kunnen aanzien, als straks de ooievaar arriveert uit het zonnige Zuiden en met betraande'oogen neerziet op een zoo toegetakeld nest. (De beeldspraak is een beetje gewaagd. Red. Alkm. Crt.1 Geacht gemeentebestuur van Oudorp, thans richt ik tot u de vraag: „Zijn er niet een paar menschen te vinden, die onder uw leiding deze wildernis eens herschepp-n tot een keurig uitziend gemeentegedeelh Mijnheer de redacteur, nogmaa's m'n har- telijken dank voor de plaatsruimte. L. G. SLOOTEN Eén der bewoners HOUDT DE HONDEN IN DEN HOUT VAST. Er wordt in den laatsten tijd veel geschre Ven en raad gegeven om den mooien Hout en de andere plantsoenen niet te beschadigen door takken aftrekken, bloemen plukken, vo gelnestjes uithalen enz. Maar ziet men, Zon dags vooral, het publiek kuieren met' hun kleine of groote honden van alle rassen, dan moet men zich toch verbazen dat zij die honden maar laten vliegen en hollen door het mooie aangelegen park voor huize „Wester- licht". Steller dezes is overal geweest waar mooie plantsoenen zijn aangelegd, maar daar staat een groot bord voor den ingang „losloopende honden worden niet toegelaten'^ Zou deze verordening ook hier in Alkmaar niet toegepast kunnen worden, daar het toch bij de heeren aanleggers van plantsoenen algemeen bekend is, dat die beesten zeer veel vernielen en zij daar als toezichthouder machteloos tegenover staan. Met dank voor de plaatsing, Een bewoner van Huize Wesierlïchl. (Wij zijn het met inzender eens, dat het, Vooral bij het open plantsoen vóór Wester- licht, zeer wenschelijk is, dat wandelaars hun honden aan het lijntje houden. Laat ieder er toe medewerken dit prachtig aange legde open parkje tegen vernieling te be- ichermen. Red. Alkm. Crt.) Mijnheer de Redacteur. Gelieve een klein plaatsje in Uw veel gele ien blad. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het geschrift van den commissaris van politie en het ingezonden 6tuk van den heer S., zou ik gaarne het vol gende onder de aandacht van het publiek willen brengen! Zooals er door de jeugd in de Alkmaar- der Hout wordt huisgehouden, is meer dan treurig. .Geen vogelnestje dat er gespaard blijft. Minstens 95 pCt. worden er kapot ge maakt en uitgehaald. Aangezien ik lid was van de Ver. tot bescherming van dieren, en wij in Februari een algemeene vergadering hielden kwam ik met het volgende voorstel naar voren Dat er door de Ver. het verzoek aan de gemeente gedaan moest worden, op dat er in den tijd dat de vogel zijn nestje bouwt en broeden gaat wat meer politietoe zicht (en dan in burger) moest gehouden worden. Als voorbeeld baalde ik verschllende ge vallen die ik zelf in den Hout heb meegemaakt naar voren. Zoo heb ik eens op een Zondag morgen een vijftal jongens betrapt die een vogelnestje met jongen in brand gestoken hadden. Her heb ik aangifte van gedaan, «och nimmer er iets van vernomen. Ten tweede: Als de tijd is aangebroken dat «e boomen weer in blad zijn en de vogel zijn nestje bouwt, loop ik altijd in den Hout, en zie *en Plekje dat ik denk. hier komt weer een vogelnestje dan houd ik dat altijd in het oog. Zoo had ik dan ook voor eenige jaren een lijsternest dat gespaard gebleven waas doch op zekeren dag ga ik er weer langs, en het nestje was verdwenen. Toen ging ik het bosclije in, en daar lag het nest aan flarden Een jaar later heb ik nog eens een geval gehad in den Bergerhout waarbij de commis saris van pohtie nog te pas kwam. Toen ik dan ook dit laatste geval naar voren bracht werd mij op de vergadering het woord ontno men. Er werd door den voorzitter gezegd- Ie kan toch voor elk nestje geen politieagent neer zetten, en er zijn nestkastjes genoeg in den Hout Maar ik zei direct: „Ja, maaï de vogel gaat zijn vrije natuur. Ik moest nu zelf dat verzoek indienen. Nu zeg ik bij mij zelf, is dat nu een Ver tot bescherming van dieren? Ik voor mij zeg van niet, daar zij anders mijn woorden had den moeten aanhooren en mijn voorstel had den moeten aannemen. Misschien was het wel van invloed dat de commissaris zelf ter vergadering aanwezig was. Ook is het een goede leer, dat er eenige jongens betrapt zijn wegens het stelen van eendeneieren uit de hertenkamp, waardoor zij nog wel eens aan mijn woorden zullen denken. Hierbij dank ik U nogmaals voor de ver leende plaatsruimte en verblijf hoogachtend een dierenvriend en natuurliefhebber J. B. JANSSEN Jr., Van der Woudestraat 35 ALKMAAR. „DE HOOGE VELUWE" NATIONAAL PARK? De juiste bedoeling van den aankoop. „Er blijkt veel misvatting te bestaan om trent de juiste bedoelingen van de commissie tot stichting van een nationaal park en van de regeering ten opzichte van het denkbeeld om het landgoed „Hooge Veluwe" het eigen dom te doen worden van den staat", al dus jhr. G. F. van Tets van Goidscholxoord uit Zeist, toen deze als voorzitter van ge noemde commissie een groot aantal verte genwoordigers der Nederlandsche pers wel kom heette in het St. Hubertus Jachthuis te Hoenderloo, de woning van den heer Kröl ler op het landgoed „Hooge Veluwe". In Juli van het vorig jaar heeft zich de commissie tot stichting van een nationaal perk gevormd, oorspronkelijk met de bedoe- lin gronden te verkrijgen, waarop de enorme onverkoopbare voorraden der boomkweeke- rijen te Boskoop etc. zouden kunnen worden uitgeplant, iets wat bovendien als nationaal park een bijzondere attractie aan Nederland zou verleenen. Tevens zou dan getracht wor den de reeds tientallen jaren door dendrolo- gen en kweekers gekoesterde wensch van een Arboretum verwezenlijkt kunnen worden. Het aanbod van de „Hooge Veluwe" lokte de commissie al terstond aan. Reeds jaren lang beschouwden de heer en mevrouw Kröller het als hun ideaal, de „Hooge Ve luwe" voor het Nederlandsche volk te behou den. Tengevolge van de wereldomstandighe den zijn zij verhinderd geworden aan deze plannen vasten vorm te geven. Uit de eerste alinea van artikel 3 der stichtingsacte van de KröllerMüller-stich- ting, blijkt reeds dit ideaal der stichters. Deze luidt: „Doel der stichting is het scheppen en instandhouden van een monument, hetwelk een beeld geeft van de geestesrichting van den huidigen tijd, zulks tot nut en genot der gemeenschap". Een lusthoi voor een 20ste eeuwsch koopmansechtpaar. „Uit onze geschiedenis weten we zoo deelde de heer W. M. de Beaufort uit Maarn, lid der commissie vervolgens mede hoe in tijden van bloei de Hollandsche kooplieden uitspanning zochten op 'n weelderig buiten goed, dat hun stempel dragen moest. Een zekere wedijver op dit gebied deed lustoor den ontstaan als „Kennemerland", de Vecht stroom met zijn „Menistenhemel", de „Sticht- sche Lustwarande" enz. Welnu, geheel dezelfde drijfveeren hebben een koopmansechtpaar uit het begin der 20e eeuw geleid, toen zij in de verlatenheid der woeste Veluwe hun lusthof gingen scheppen Alles wat men op dit landgoed vindt, moet een beeld geven van het beschavingspeil on zer huidige samenleving. Zoo verraadt het jachthuis St. Hubertus, bouwwerk van Berlage, diens meesterschap in het verwerken van den Nederlandschen baksteen. Ginds staat, in de eenzaamheid der heidevlakte, de heldenfiguur van Chris- tiaan de Wet. En in het Veluwsche zand, verderop, moet eerlang het Kröller-museum, van der Velde's machtige roode zandsteen- bouw, verrijzen, met zijn pylonen-voorhof. De verdeeling van het landgoed. Het ongeveer 6000 H.A. groote landgoed bestaat uit 1700 H.A. bosch van 2080-ja- rigen leeftijd, eveneens plm. 1700 H.A. stuif zanden, 2400 H.A. heide- en buntstepne en nog enkele honderden H.A. bouwland, tui nen, wegen enz. Het grootste gedeelte is omrasterd als ge volg van den grof-wild-stand, welke op een belangrijk gedeelte bleef, terwijl het goed doorkruist wordt door tal van verharde we gen, die naar meer dan ééne zijde aansluiten op het algemeen wegennet. In het Noordelijk deel bevindt zich een plm. 700 H.A. groote boschkora, welker bo dem het parkbosch dragen kan, dat den Ne derlandschen boomkweekers voor oogen zweeft. De bodemgesteldheid is hier van dien aard, dat zelfs na een bii uitstek droog voorjaar, zooals wij thans beleven, onze siergewassen het zeer goed zullen uithou den. Het plm. 250 H.A. groote arboretum denkt men zich om de zoogenaamde „Deelensche Wasch", een meertje tegenover het gehucht Deelen. Hier ligt een vlakte van frisschen grondwaterstand, waar een boom- en hees tercol lectie kan opgroeien, die naast attractie als park, ook hooge waarde uit wetenschap pelijk oogpunt kan hebben. Een derde object is het tot 8 a 900 H.A. in te perken wildpark, dat te midden van dit veelzijdig recreatieoord een attractie temeer zal zijn, daar het onze grootste in het wild levende zoogdieren: herten en reeën voor het nageslacht bewaart. Naast deze objecten blijven als natuurre servaat de woeste Veluwsche zandverstuivin gen, waarin heide en bunststeppe een wel kome afwisseling zijn. Tenslotte ligt in het Zuiden nog een cultuurbosch: „De Kemper- berg", waaromheen een uitgestrekt woeste- grond-terrein. Dit boschgebied van een 600 H.A. zal door ontginning tot een boschkom \an een 2000 H.A. uit te breiden zijn, zon der dat de eigenlijke natuurreservaten wor den aangetast. Dit is een uitstekend terrein om een 1 eer-houtvesterij voor de Wagening- sche Hoogeschooi te vormen. Dit laatste ge bied zal het beste door het Staatsboschbe- heer, het verdere natuurpark door een met staatssteun werkende stichting bestierd kun nen worden. Uitgezonderd het museum wordt voor het geheele gebied gevorderd een bedrag van 1 millioen gulden. Voor den opbouw van het museum de Staat zal hiervdbr moeten zorgen wordt 2 1/4 millioen gulden ge vorderd. Op het landgoed liggen de ruim 13.000 stukken roode zandsteen reeds klaar. Het ontwerp werd gemaakt door prof. Van de Velde. De Staat ontvangt dan kosteloos de bekende kunstcollectie der KröllerMul- lerstichting, welker waarde geschat wordt op 5 millioen gulden. Deze collectie bevat naast 70 doeken van de klassieke Hollandsche school, duizend stukken van moderne mees ters, waaronder 250 Vincent van Gogh's, 275 beeldhouwwerken, tallooze teekeningen en voorwerpen van grafische kunst, porseleinen, antiquiteiten enz. De commissie verwacht, dat het bezoek aan het museum de exploitatiekosten belang rijk minder zal maken. Het landgoed rond. Nadat ir. C. F. Moerlands, directeur van de rijkstuinbouwschool te Boskoop, de betee- kenis van den aanleg van een nationaal park als steunmaatregel ten behoeve van de boom- kweekerij had uiteengezet, en prof dr. J. Jes- wiet een en ander over de inrichting en de exploitatie van een arboretum had medege deeld, werd een rondgang gemaakt over het uitgestrekte landgoed. Men bezocht o.a. den Franschen Berg, welke midden op het landgoed gelegen is en van waaruit men een prachtig uitzicht heeft over het geheele landgoed. Ten zuiden van dezen berg is de z.g. wildbaan gelegen, be nevens de woeste gronden en zandverstui vingen, die als natuureservaat gespaard zul len blijven. Ten noorden van den Franschen Berg denkt men zich het parkgedeelte, waar men de honderdduizenden sierheesters van Boskoop etc. denkt uit te planten. In dit gedeelte van het landgoed be staat een weg, waarlangs reeds sinds jaren rhododenarons, azalea's, blauwspar- ren enz. geplant stonden. Zij stonden er fleurig bij. Én als over eenige weken de vele rhododenarons, die reeds het museumpark sieren, in vollen bloei staan, zal men reeds een goeden indruk krijgen van de pracht, die er heerschen zal als het Nationale Park eenmaal aangelegd zal zijn. EEN WREEDAARD. Dezer dagen is de radja van Insana geschorst. Thans meldt Aneta uit Koepang aan het Hbld., dat deze maat regel verband houdt met het feit, dat is bewezen dat de radja een man levend liet begraven en een andere gevangen hield en liet doodhongeren, terwijl een derde man een jaar lang in de particu liere gevangenis van den radja bleef opgesloten. De zaak zal vóór het einde van de maand door den Raad van Lands- hoofden worden onderzocht. DE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE Een telegram van Nijverdal s be volking. Het ontslag van een paar honderd werk lieden aan de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal als gevolg van de niet vol te hou den concurrentie tegen Japan heeft op de bevolking van Nijverdal, die toch reeds zoo zwaar onder de crisis in de textiel-industrie gebukt gaat, een verpletterenden indruk gemaakt. Wij deelden hierover reeds een en ander mee. Om nu uiting te geven aan de gevoelens, die de geheele bevolking in dit dorp beziel:, is er Zaterdagmiddag op initiatief van den burgemeester van Heilendoorn (waartoe Nijverdal behoort), dr. L. C. van der Steen van Ommeren, een bijeenkomst in de open lucht gehouden, waar hij het woord voerde. Hij zette uiteen de moeilijkheden, die de bevolking en de industrie ondervinden en gaf uiting aan de vrees, dat de bevolking de zware haar toegebrachte slagen niet te boven zou kunnen komen. Tenslotte liet hij toch weer doorschemeren, dat men de boop niet mocht laten varen. Hij las den tekst voor van een telegram, dat op zijn voorstel aan de regeering is ge zonden. Daarin wordt gezegd: „De in duizendtallen te Nijverdal in ver gadering bijeengekomen bewoners der ge meente Heilendoorn hebben zoo juist het nu weer voor honderden textiel-arbeiders, ge zinshoofden uit deze gemeente, dreigend ontslag besproken. Bij de reeds heerschende groote werkloosheid beteekent het ontslag niet anders dan een ramp voor de burgerij van Heilendoorn, in al haar geledingen, waardoor ook de gemeente voor schier on overkomelijke moeilijkheden wordt ge plaatst. Onder algemeene instemming werd uitgesproken, dat al het mogelijk moet wor den gedaan om te trachten dezen zwaren slag niet alleen voor de desbetreffende ar beiders, doch voor heel de gemeente, te voor kon en. Betreurd werd, dat nog steeds geen doel treffende maatregelen konden worden ge troffen om bijv door tijdelijke contingentee- ring van katoenen manufacturen in Ned. Indië aan de Nederlandsche katoen-in dustrie den zoo noodigen steun te verleenen, zulks mtde tei bestrijding van de catastro fale werkloosheid, die ook reeds nu onder de textielarbeiders hier ter plaatse bestaat. De geheele bevolking van Heilendoorn doet een dringend beroep op de Neder landsche regeering om spoedig zooda nige maatregelen tot steun van het tex tielbedrijf te willen treffen, waardoor o.a. het nu weer dreigend ontslag aan honder den textielarbeiders te Nijverdal alsnog kan worden voorkomen en de gemeente voor de ernstige ramp, die daarvan anders nood zakelijk het gevolg is, gespaard blijft". De vergadering gaf door een krachtig ap plaus haar instemming met het telegram te kennen. Ds. Hymans, een der plaatselijke predi kanten, voerde hierna nog het woord. Hij drong vooral aan op kalmte en rustig af wachten. Deze merkwaardige bijeenkomst ging hierna in doodsche stilte uiteen. LUCHTPOST EN MAIL VOOR INDIE. In den nacht, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag, zal met de nachtposttrei nen geen postvervoer plaats vinden. Alleen met den nachttrein van Rotterdam naar Amsterdam zal post worden vervoerd Behalve voor de aan deze lijn liggende plaatsen is het dus noodzakelijk de gewone en de luchtpost-correspondentie voor Ned Indië zóó tijdig te posten, dat deze nog Woensdagavond Amsterdam bereikt. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Het veertigjarig bestaan herdacht. De Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken heeft te Assen haar algemeene vergadering gehouden ter herden king van haar veertigjarig bestaan. Het hoofdbestuur en de afgevaardigden zijn op het gemeentehuis officiéél ontvangen. Op de algemeene vergadering gaf de voor zitter een historisch overzicht van de vereeni ging gedurende haar veertigjarig bestaan. Het jaarverslag van den secretaris vermeld de een flinken vooruitgang in het aantal af- deelingen, hetgeen thans 56 bedraagt. Volgens het jaarverslag van den penning meester bedroeg het voordeelig saldo 221 en het balansbezit 5858. Vastgesteld werd, dat de volgende alge meene vergadering in 's Hertogenbosch zal worden gehouden. ROTTERDAMSCHE LLOYD VERKOOPT SCHEPEN. Behoudens bodem- en ketelonderzoek zijn de mailschepen „Insulinde" en „Tjerimai" van den Rotterdamschen Lloyd naar het bui tenland verkocht. De „Insulinde" is in 1914, de „Tjerimai" in 1916 gebouwd. Beide zijn s'^mschepen De „Insulinde" welke naar ankrijk is verkocht, is het stoomschip, waarmede in 1928 de Belgische kroonprins en zijn gema lin de reis naar Oost-Indië maakten. De „Tjerimai" heeft in den oorlog gevaren onder den naam „Marie Woermann" voor een Duitsche reederij. Na den oorlog is het schip naar Engeland gegaan, waar het ge moderniseerd en daarna aan den Rotterd. Lloyd verkocht werd. Het schip gaat nu weer naar Engeland. STRAATROOVERIJ TE ROTTERDAM. Avontuur van een melkhandelaar. Een melkhandelaar uit Barendrecht is in de Maasstad wat uitgegaan en daarbij heeft hij eenige café's op den Schiedamschedijk be zocht, waar hij ook al spoedig kameraad schap had gesloten. Zoo tegen het sluiten van de café's kwam men overeen met een rijtuigje naar een nacht lokaal aan den Terwenakker te gaan, maar daar aangekomen wilde men de gasten niet ontvangen, zoodat besloten werd door te rij den. In de Bleekersteeg gekomen, gaf iemand den melkhandelaar een zwaren slag op het hoofd, waardoor hij even buiten bewustzijn geraakte. In dien tijd heeft men hem zijn poriemon naie met 70 weten te ontfutselen De melk handelaar heeft van zijn avontuur aangifte gedaan. DE WEGWIJZERS VAN DEN A.N.W.B. Een practische verbetering. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land zal binnenkort een practische verbete ring aanbrengen aan de bekende, alom in den lande geplaatste Bondswegwijzers. Zooals men zich herinneren zal, heeft de A.N.W.B. tijdens de te Amsterdam in 1928 gehouden Olympische Spelen, ten gerieve van het snelverkeer op den weg, langs alk- belangrijke wegen die van de grens naar het Amsterdamsche Stadion leidden, de bonds wegwijzers voorzien van een speciale aar duiding, een boven op een der wegwijzer- armen bevestigd oranjekleurig bordje. Voor de toeristen was dat een groot gemak, want ze wisten, als ze in de verte zoo n oranje bordje zagen, dat door zijn sprekende kleur al op grooten afstand de aandacht trok, dat ze op den goeden weg waren. De maatregel werd door binnen- en buitenlandsche toeris ten zeer gewaardeerd en met lof werd er tot ver buiten de grenzen over gesproken. In navolging van dezen zoo practisch ge bleken tijdelijken maatregelen wil de A.N. W.B. thans een blijvende verandering aan de bondswegwijzers aanbrengen. In 't be lang van het doorgaande verkeer zal n.1. op alle wegwijzers langs de hoofd verkeers wegen in ons land naar Amsterdam worden verwezen, door middel van oranje gekleurde opzetbordjes, met het ojjschrift „Amster dam" en een getal, aangevende den afstand in kilometers. De plaatsing van deze honderden opzet bordjes, waarmede de A.N.W.B. in zijn jubi leumjaar het toerisme een goeden dienst hoopt te bewijzen, is een omvangrijk werk en de Wegendienst van den Bond zal er dezer dagen mee beginnen, opdat de verbe tering is aangebracht nog vóór den aan vang der herdenking van het Gouden Bondsjubilé, ter gelegenheid waarvan een groote toevloed van toeristen naar Amster dam kan worden verwacht. ONGUNSTIGE TOESTAND VOOR AMBACHTSBEDRIJVEN. De ministers van binnenlandsche zaken en van economische zaken en arbeid hebben op de schriftelijke vragen van dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, betreffende het zooveel mogelijk doen verstrekken van op drachten door gemeentebesturen aan zelf standige ambaentspatroons, geantwoord: Ontegenzeglijk is ten gevolge van den al gemeen slechten economischen toestand de positie van vele ambachtsbedrijven, ook op het platteland, niet gunstig. Gelijk voor de hand ligt, ondervinden deze bedrijven, even als andere ondernemingen in ons land, den invloed van de malaise. De ministers behoeven zeer zeker geen uit eenzetting te geven van den ongunstigen fl- nanciêelen toestand, waarin tal van gemeen ten verkeeren. Aangenomen mag worden, dat de gemeen tebesturen, voor zoover zij financiëel daartoe in staat zijn, opdrachten aan het bedrijfs leven niet achterwege laten. Onder deze omstandigheden achten de ministers, aangenomen, dat de strekking van de vraag is. dat meer werk door de gemeente besturen zal worden uitgegeven, het niet ver antwoord, een aanschrijving aan de ge meentebesturen te doen uitgaan. DIJKVERZWARING IN WERKVERSCHAFFING. Voor 320 arbeiders een jaar werk. Door den minister van binneniandsche zaken is aan het polderdistrict Maas en Waal een subsidie verleend voor dijkverzwaring in werkverschaffing en wel van de verzwa ring van den Waaldijk van Druten tot Dreumen, over een lengte van 17 K.M. Aan dit wérk zullen gedurende een jaar te werk worden gesteld 120 arbeiders uit de gemeenten Leerdam en Zwijndrecht, welke in barakken worden ondergebracht en een 200- tal otreekarbeiders. In totaal zal 140.000 M'. grond verzet moeten worden, waarbij 6 loco motieven en 10 K.M. spoor gebruikt zullen worden. De totale kosten van het werk bedragen 450.000. De werkzaamheden zullen reeo9 de volgende week beginnen, onder toezicht en uitvoering van de N.V. Grondverbeterings- en Ontginningsmaatschappij te Zwolle. VEERTIEN DAGEN VACANTIE VOOR IEDEREN HANDELS-, KANTOOR- OF WINKELBEDIENDE. Het mag inderdaad een verblijdend teeken worden genoemd en mede een resultaat van de sinds jaren door de betreffende vakorga nisaties gevoerde actie, dat het geven van vacantie hoe langer hoe meer gewoonterecht werd. Van werkgeverszijde wordt dan ook voor het overgroote deel het nut en de noodzake lijkheid eener jaarlijksche onafgebroken rustperiode zonder tegenspraak erkend. Even wel dient daarnaast onmiddellijk te worden vastgesteld, dat helaas nog lang niet alle be dienden een werkelijk behoorlijke vacantie genieten. De bediendenorganisaties ijveren voor een jaarlijksche vacantie van minstens 14 da gen (12 werkdagen) en vandaar dat zij zich thans vóór den aanvang van het komende vacantieseizoen mede op deze wijze tot de werkgevers wenden met het verzoek om aan alle bedienden minstens een vacantie van dien duur toe te kennen, waarbij zij tevens hun waardeering uitspreken voor hen, die sinds vele jaren dit verzoek inwilligden en zelfs meer deden dan het gevraagde. Op grond van de verschillende argumen ten, welke sinds een reeks van jaren inzake Het onderwerp „vacantie" door ons werden naar voren gebracht, waardoor wij talrijke werkgevers van het noodzakelijke en van het nuttig effect eener behoorlijke vacantie moch ten overtuigen, meenen wij met een dringend beroep op alle in deze nog achterblijvenden te kunnen volstaan. Wij zijn ervan verzekerd, dat herwonnen levens- en geesteskracht er het gevolg van zullen zijn en dat de wederom met frisschen moed opgevatte arbeid blijken zal ten goede te komen, niet uitsluitend aan de bedienden, doch tevens aan hen, die tot het geven van vacantie uit sociale overwegingen besloten en daardoor hebben getoond voor het alge meen bedrijfsbelang een open oog te hebben. Onderstaande organisaties vertrouwen, dat dit dringend beroep weerklank moge vinden bij dat contingent werkgevers, het welk tot heden nog niet tegemoet kwam aan hare verlangens inzake het geven eener be hoorlijke vacantie. Het gaat hier om een groot sociaal goed van een beduidende categorie werknemers! Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden; Ned. R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. ONGEWENSCHTE BUITENLANDERS, Een wisseltruc. Een paar dagen geleden zijn uit Antwer pen te Amsterdam aangekomen drie Alge- rijen en een Arabier, die tapijten wilden ver- koopen. In een winkel in de Binnen Bantam- merstraat gingen zij sigaretten koopen. Zij boden een biljet van 100 in betaling aan. De winkelierster liet eenige soorten kleiner papiergeld zien, met de bedoeling te vragen welk soort geld de mannen terug wilden heb ben. Zij ontrukten de winkelierster het geld, behielden ook het biljet van 100 en gingen er van door. Op straat zijn de roovers ge pakt. Zij zullen door de vreemdelingenpolitie over de grens worden gezet. VERBOD VAN OPTOCHTEN IN HAARLEM. Raadsbesluit geschorst. In de vergadering van den gemeenteraad te Haarlem van 12 April had het soc.-dem. lid de heer Joosten bij B. en W. vragen inge diend over het weigeren door den burgemees ter van het houden van een optocht op 1 Mei door de s.d.a.p. De raad stond met 1716 stemmen toe, deze vragen te stellen, maar de burgemeester schorste de vergadering en zei het raadsbe sluit ter vernietiging aan de Kroon te zullen voordragen. Thans is bericht gekomen, dat het raadsbe sluit door de Kroon is geschorst tot 1 Sept, BRANDSTICHTERS? In Leiden is een 51-jarige vrouw van een koopman, wonende aan het Hoogezand int Den Haag aangehouden, evenals de koop-J man zelf. Het tweetal wordt verdacht van brandstichting, twee jaar geleden in hun wo ning aan het Hoogezand gepleegd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7