DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoteljassau Bergen" Een viermogendheden-pact. HEMELVAARTSDAG - 25 MEI. No. 121 Dinsdag 23 Mei 1933 135e Jaargang DxuteÜiksckOwxzkk De vier groote mogendheden hebben in principe besloten tot aanvaarding van een pact voor de bestendiging van den Europeeschen vrede. Ifatië's buifenlandsche politiek. ^Buitenland Wat vandaag de aandacht trekt..., BERGEN AAN ZEE. AbKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Er is te Rome vrij langdurig onderhandeld over internationale samenwerking. De gede legeerden van Italië, Frankrijk. Engeland en Duitschland hebben geprobeerd een pact te vormen, wa.arbij deze vier mogendheden zich voor de komende tien jaren zouden verplich ten, om samen te werken voor den Europee schen vrede. Deze onderhandelingen hebben plotseling een verrassend goede spurt genomen en aan genomen wordt, dat de onderhandelaars hun besprekingen reeds beëindigd hebben en in principe hebben besloten tot aanvaarding van het vier mogendhedenpact. Het besluit om het viermogendhedenpact te sluiten schijnt gevallen te zijn na een confe rentie tusschen Mussolini en den Duitschen Rijksminister Göring, waarna de Italiaansche minister-nresident den Engelschen ambassa deur te Rome. Sir Ronald Graham. en zijn Franschen ambtgenoot, Henry de Jouvenel, op de hoogte stelde van wat er besproken was. Göring heeft toen Rome weer verlaten en is per vliegtuig naar Berlijn gereisd. De besprekingen van Göring met Mussolini. Over de besprekingen van Göring met Mussolini wordt van welingelichte zijde te Rome vernomen dat op grond van de bood schap van Roosevelt en de rede van Hitier een groote verbetering van de internationale atmosfeer is verkregen, waardoor de kwestie van het viermogendhedenpact'zeer dicht bij een oplossing is gekomen. Men kan rekening houden met de mogelijkheid dat het vier- mogend heden verdrag binnenkort ondertee kend zai worden, ofschoon men, zoo gezegd, natuurlijk, in het oog moet houden dat de verdere onderhandelingen over deze kwestie, en de uiteindelijke beslissing over de al- of niet-onderteekening bij de betrokken regee ringen ligt. Men zal zich herinneren dat het viermo gendhedenpact uitgegaan is van Mussolini, wiens meening is dat tot handhaving van den vrede in Europa een duurzame, vertrouwe lijke samenwerking van de vier Europeesche groote mogendheden, vooral bij de groote politieke vraagstukken, noodzakelijk is. Deze meening ligt ten grondslag aan het verdrag, waarvan de inhoud echter nooit gepubli ceerd is. Mussolini heeft MacDonald bij zijn bezoek in Rome op 18 Maart het ontwerp van een verdrag in dien zin voorgelegd Over dat ont werp werd sindsdien hoofdzakelijk tusschen Londen en Parijs onderhandeld. Frankrijk stond principieel afwijzend tegenover de ge dachte van dit verdrag, waarin het een ..direc torium" zag en een gevaar voor de positie die Frankrijk 'hans inneemt in de internatio nale politiek Tevens vreesde het dat dit ver drag zijn verbintenissen met de Oostelijke staten zou verzwakken, omdat er in het ver drag sprake is van eventueele verdragsher ziening. Daarom bepleitte Frankrijk een wijzi ging van het eerste ontwerp van dit ver drag zoodat het binnen het kader van het Volkenbondsverdrag zou blijven en zoo doende een versterking daarvan zou op leveren. Over de brandende kwesties van herzie ningsmogelijkheden der verdragen en rechts gelijkheid tusschen overwinnaars en overwon nenen in der. grooten wereldoorlog, ontspon zich een levendige gedachtenwisseling tui- schen Rome en Parijs, welke nu tot een be vredigend e;nde schijnt te zijn gekomen. o Voor de internationale politiek komt de te verwachten ondexteekening van het vier mogendhedenpact als een verrassing aldus gaat het Wolfftelegram uit Berlijn, waaraan wij het een en ander ontleenden, voort. Toen minister Göring naar Rome vertrok wist men zelfs nog niet dat zulks geschiedde in ver band met de onderhandelingen over het vier mogendhedenverdrag Men wist s'echts dat sir.ds Paschen de onderhandelingen tusschen de vier betrokken regeeringen wel niet afge broken waren, maar dat eer. spoedig positief resultaat niet goed verwacht kon worden in verband met de wending die de internationale politiek had genomen. Van samenwerking tusschtn de groote mogendheden, hetgeen de basis van het plan van xMussolini vormt, was ■toen minder dan ooit sprake. Algemeen is thans de meening dat het te danken is aan de verbeterde atmosfeer in de internationale te- trekkingen. dat de onderhandelingen over het verdrag een dusdanige vordering hebben ge maakt. Gunstige Britsche pers. Het bericht, dat door het bezoek van Göring aan Rome het Vier-Mogendhedenpact zoo goed als gesloten is, wordt door de ge heele Britsche pers als een zeer gewichtig feit beschouwd, aldus Reuter. De „Times"' ziet in een aaneensluiten van de vier groote mogendheden een mogelijkheid om een splitsing van Europa in twee kampen te verhinderen. Verder zal het kalmeerend werken op de kleinere staten en moreele ge noegdoening verschaffen aan Duitschland en Frankrijk de gewenschte veiligheid ver schaffen. De „Daily Telegraph" wijst er op. dat de gematigde en verzoenende rede van Hitier de ontwapeningsconferentie over het doode punt heeft heen geholpen en daardoor het weer opnemen van de besprekingen van het vier mogendhedenverdrag mogelijk heeft ge maakt. De Fransche pers. De Fransche pers publiceert een uitvoerig bericht, volgens hetwelk het oorspronkelijke voorstel van Mussolini inzake een vier- mogendheden-verdrag tot tevredenheid van alle vier mogendheden gewijzigd zou zijn. Ook de dubieuze kwesties, zooals de positie der kleine mogendheden en de ratificatie van het pact zijn opgelost. De tekst van het nieuwe pact is langer dan de oorspronkelijke. Er is een beschouwing aan toegevoegd over de herziening der verdragen binnen het kader van den Volkenbond. De nieuwe overeen komst, die waarschijnlijk te Genève onder teekend zou worden, bereidt bovendien den weg voor de aanvaarding der Engelsche ont wapeningsvoorstellen voor. De kleine staten zouden van het nieuwe pact niets te vreezen hebben. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat het directorium der vier mogendheden zich niet tegen de kieine staten richt, doch zijn taak er in ziet, den vrede in Europa ie waarborgen. De vier groote mogendheden hebben ook niet het voornemen op eenigerlei wijze te treden in de bevoegdheden van den Volkenbond en de kleine staten hebben te allen tijde het recht zich tot den Volkenbond te wenden wanneer zij vreezen dat hun be langen benadeeld worden. Italië en de internationale samen werking. In de Italiaansche Kamer heeft staats secretaris Suvich na afloop der debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven over de houding der Italiaansche regeering tegenover de proble men van den tegenwoordigen tijd. De eerste en grondleggende voorwaarde voor de ontwapening, aldus Suvich, is een beperking van het materiaal. Er moet kwali tatief worden ontwapend, d.w.z. er moet wor den afgezien van aanvalswapenen. De ont wapeningsconferentie kan haar doel niet be reiken, wanneer niet de ongelijkheid in de rechten tusschen de beide machtsgroepen ter zijde wordt gesteld. Na de voorloopige mis lukking der onderhandelingen over het plan- MacDonald, dat door Italië is goedgekeurd, is de situatie door twee nieuwe factoren wel dadig beïnvloed: door de boodschap van Roosevelt en door de redevoering van Hitier, hun wil tot samenwerken en overeenstem ming moet nadrukkelijk op den voorgrond worden geplaatst. Een zeker vertrouwen is in de geesten teruggekeerd. Een grondeuvel van deze internationale discussies zijn de tallooze kleine groepen en groepjes met hun politieke manoeuvres en perscampagnes, welke de openbare meening der wereld ver giftigen. Een openhartige en vertrouwelijke samenwerking tusschen de vier verantwoor delijke Westersche mogendheden van Europa alleen kan den toestand verbeteren. Een der meest ernstige problemen, naast dat der ontwapening, is de herziening van de vredesverdragen. Het is absurd niet van deze revisie te mogen spreken. De taken der economische wereldconferen tie zijn moeilijk, maar niet onoplosbaar. Alle tot nu toe genom:'. economische maatregelen der afzonderlijke staten hebben als verdedi- gings- en repressaillemaatregelen den alge- meenen toestand slechts bemoeilijkt en daar mede ook de positie van ieder afzonderlijk Uit dezen gevaarlijken kringloop moet men geraken De voorwaarde voor het welslagen is een uitgesproken politieke: de terugkeer van het politieke vertrouwen, vooral tusschen de belangrijkste mogendhedeu- Frankrijk en het viermogendheden pact. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, verklaarde gisteren, dat nog niet gesproken kon worden over het sluiten van een pact der vier mogendheden, zoplang de Fransche regeering haar stand punt nog niet had bepaald. Vandaag wordt een ministerraad gehou den, waar de stand der te Rome gevoerde on derhandelingen diepgaand zal worden be sproken, terwijl tevens de Fransche houding ten opzichte van de ontwapeningsconferentie in het bijzonder in verband met de verkla ring van Norman Da vis, zal worden be paald. De algemeene opvatting inzake het pacmt der vier mogendheden is optimistisch. Anders staat net met de ontwapeningsonder handelingen, waarbij het laatste besluit van decommissie vóór de effectieven over de Duitsche hulppolitie een differentiatie in houdt. De bizondere correspondent van Havas te Genève verklaart, dat Boncour nog in den loop van deze week ter ontwapeningsconfe rentie het standpunt der Fransche regeering zal uiteenzetten. Polen en het pact der vier mogendheden. Een communiqué van het officieuze Pool- sche agentschap Iskra verklaart, dat de hou ding van Polen even afwijzend is blijven staan ten opzichte van het pact der vier mo gendheden in zijn gewijzigden vorm. De Poolsche opinie zonder onderscheid van partijen ziet er een poging in, om het prin cipe der gelijkheid der volkeren op zijde te zetten en er voor in de plaats de suprematie der groote mogendheden te plaatsen. Polen is een soevereine staat, aldus eindigt het com muniqué en zal slechts gebonden zijn door de internationale actes tot de bespreking waar van het werd toegelaten en waaronder het zijn handteekening heeft geplaatst. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Toespraak Van Hitier tot de rijksmarine. Rijkskanselier Hitier heeft gistermiddag op het binnenplein van de Wijker kazerne een toespraak gehouden tot de aangetreden troepen. Hij zeide o.m.: Er is een nieuwe gemeenschap ontstaan Daar ligt geen dreigement in opgesloten. Wij willen den vrede, misschien nog meer dan alle anderen, want wij hebben den vrede noodig oni brood te verschaffen aan onze millioenen werklooze volksgenooten. Zoo dringend ons verlangen naar vrede is, even zoo dringend is echter onze vastbeslotenheid om het Duitsche volk gelijk recht en vrijheid te hergeven. Geen commissarissen van het Duitsche arbeidsfront in het Saargtbied. Naar de Zeitungsdienst meldt, maakt de leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Ley, het volgende bekend: Voor het Saargebied wordt geen vakver- eenigingscommissaris van het Duitsche Ar beidsfront aangesteld. Een in beslag nemen van het vermogen der vakvereenigingen in het Saargebied wordt niet overwogen en be hoeft dan ook niet gevreesd te worden. De- Nat. Soc. Bedrijfscellen Organisatie in het Saargebied heeft geen vakvereenigingsfunc- ties en moet zich onthouden van iedere vak- vereenigingsactiviteit. Duitsche gemeentedag. De aaneensluiting der vereeniging van gemeenten tot „Duitsche gemeentedag" ge schiedde in een zitting, welke op instigatie van den president van den Pruisischen Staatsraad, dr. Ley, in overleg met rijksmi nister dr. Frick was bijeengeroepen. De ver tegenwoordigers der vereenigingen van ge meenten teekenden de volgende verklaring: „Wij hebben er kennis van gkregen, dat de nationaal socialistische Duitsche arbei derspartij in de toekomst nog slechts de ..Duitsche getneentendag" kent en zijn lan delijke organisaties als eenige corporatieve vertegenwoordiging der Duitsche gemeenten en organisaties van gemeenten zal erken nen. Wij verklaren hiermede met alle krach ten mede te zullen werken aan den opbouw en de organisatie van den Duitschen ge meentendag en verplichten ons onherroepe lijk en onvoorwaardelijk voor ons en voor de door ons geleide organisaties in den door den leider van den Duitschen gemeentendag gewenschten vorm onverwijld 'alles te doen om onze organisaties corporatief na ont binding derzelver te laten toetreden tot den Duitschen gemeentendag". Reorganisatie van Kyffhauserbond. De grootste Duitsche soldatenbond, welke 30.000 oudstrijdersvereeniging met 3 mil lioen leden omvat, zal bij besluit van een Maandag gehouden buitengewoon congres in het vervolg uitsluitend worden bestuurc door den bondspresident, die door twee plaatsvervangers zal worden geassisteerd, den gepensionneerden generaal van de artil lerie v. Horn. Bij de samenstelling van alle afdelingsbesturen zal de nationaal socia listische invloed aldus tot uiting komen, dat ten minste de helft van het aantal bestuurs leden lid zal zijn van de N.S.D.A.P., met name de leiders en hun plaatsvervangers. Alle bestuursleden moeten oud-strijders in den wereldoorlog zijn geweest. Marxisten, van welke richting ook, mogen geen lid zijn van den bond. Verduisteringen bij vakvereeni- ging. Bij de districtsleiding van Kassei van den eenheidsbond van spoorwegarbeiders in Duitschland zijn ongeregeldheden ontdek;. De districtsleider en vroegere soc. dem. afge vaardigde Hofacker wordt er van beschul digd 7200 R.M. te hebben verduisterd, ter wijl hem tevens ontrouw, bsdrog, valsch- heid in geschrifte en overhalen tot meineed worden ten laste gelegd. De plaatsvervangers van Bruening. De nieuwe leider van het Centrum, dr. Bruening, heeft volgens de „Germania" de afgevaardigden Joos, dr. Hackelsberger en Graaf von Dalen tot plaatsvervangers be noemd. Communistische centrale ontdekt. In Neheim-Huesten in het Sauerland is een communistische centrale ontdekt. De crimineele politie van Dortmund is er in geslaagd 4 hierbij betrokken personen op het spoor te komen, waarvan er twee worden be schuldigd van hoogverraad, landvredebreuk en onbevoegd bezit van wapenen. 27 com munisten konden worden gearresteerd. Drie militaire geweren en een aantal andere handvuurwapenen benevens ongeveer 200 kisten munitie zijn in beslag genomen. Alle nat.soc. dagbladen te Wee- nen onder censuur. Alle te Weenen verschijnende nat. soc. dagbladen zijn thans onder z.g. voorcensuur geplaatst, d.w.z., dat de censuur op de bla den wordt uitgeoefend voor hun verschijnen S.A.-man vermoord. Volgens een bericht van den Fraenkischen Kurier is in den nacht oo Maandag de eeni ge te Erlangen woonachtige S.A.-man ver moord. Hij werd door verschillende personen ge volgd en aangehouden. Men hield den man vervolgens zoo lang in een ijver onder water tot hij verdronk. De bijzondere commissaris voor Erlan gen, dr. Dehmel, heeft zich naar Kunreujt begeven. De voornaamste dader is gear resteerd. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Zitting der hoofdcommissie. In de hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie hebben de vertegenwoordigers der groote mogendheden nog korte verkla ringen afgelegd. De kabinetschef van Mus solini, ambassadeur baron Aloisi, gaf uiting aan de buitengewone voldoening der Itali aansche regeering over eb boodschap van Roosevelt en legde den nadruk op de vér gaande overeenstemming tusschen de Ame- rikaansche en de Italiaansche opvatting. De afschaffing der zware aanvalswapenen zal de meest effectieve garantie vormen voor de onschendbaarheid der grenzen. De Italiaan sche regeering is bereid groote oifers te brengen voor de onbeperkte aanneming van het Engelsche ontwapeningsplan, in geval de overige mogendheden dezelfde houding zullen aannemen. Dc Italiaansche regeering ziet zich evenwel genoopt zekere voorbehou den te kennen te geven nopens het Engelsche plan. De Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, Simon, bracht de Italiaansche regeering dank voor de vérgaande onder steuning der Engelsche ontwapeningspoli- tiek. Volgens de verklaringen der groote mo gendheden is thans de hoop op een aanne men van het Engelsche ontwapeningsplan geheel gemotiveerd. Simon wees er vervol gens met nadruk op, dat de verklaringen van rijskanselier Hitier en de uiteenzettingen van ambassadeur Nadolny van groote betee- kenis zijn, daar thans ook Duitschland het Engelsche plan niet alleen als basis voor de onderhandelingen, maar als basis heeft aan genomen voor de geheele toekomstige rege ling Simon stelt voor de onderhandelingen zoo snel mogelijk tot een einde te brengen en direct over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het Engelsche ontwape ningsverdrag. Paul Boncour legde hierna een verklaring af, waarin hij de traditioneele veiligheids- en ontwapeningspolitiek onbe perkt handhaafde.. Paul Boncour stelde de behandeling van de veiligheidskwestie als voorwaarde voor de definitieve houding van Frankrijk tegen over practische ontwapeningsmaatregelen. Hij stelde hierna voor de onderhandelingen aan te vangen met de artikelsgewijze behan deling van het eerste deel van het Engel sche plan in zake de veiligheid. Norman Davis wees het Fransche voorstel •net beslistheid van de hand. Hij legde er den nadruk op, dat de bootschap van Roosevelt reeds voldoende klaarheid heeft geschapen betreffende de Amerikaansche deelneming op het gebied der veiligheid, zoodat de Europeesche mogendheden het buiten de offi- eieele zittingen direct eens moeten worden over de regeling der veiligheidskwesties en dat de hoofdcommissie daarom niet verdei De Japanners zijn tot ongeveer drie kilomïter van Peking ge naderd. (Buitenland). Paraschuxist bij vliegdemonstratie te Buenos Aires te pletter geval len. (Luchtvaart). Het vier-mogendheden-pact. (Dag. Overzicht). Oude man te Wateringen over vallen met de bedoeling hem te be- rooven. (Binnenland.) Proefrit van den A. T. O -dienst over den afsluitdijk. (Stad en om geving). Belangrijke verduistering te Krabbeudijke. (Binnenland) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland.) Behandeling voor het Hof van het Egmondsche stroopersdrama. (Rechtszaken). Ter bestrijding van werkloos heid vervangt de Kwattafabriek haar vrouwelijk personeel door werklooze mannen. (Binnenland.) Wenschen van de Limburgsche burgerwachten. (Binnenland.) Felle branden te Groningen en Boxtel. (Binnenland.) De eerste haring aangovoerd en r.an de koningin aangeboden. (Bin nenland.) Vergadering met spaarders van het Sportfondsenbad. (Stad en omge ving). Op het IJselmeer een kano om geslagen; beide inzittenden vermoe- slijk, verdronken. (Binnenland.) Zié verder1 e.v. laatste berichten). OPENING: tijd behoeft te verbeuzelen met de behande ling der veiligheidskwestie. Norman Davis stelde voor direct over te gaan tot de arti kelsgewijze behandeling van het Engelsche plan inzake de materieele ontwapening. Henderson heeft in de zitting der hoofd commissie medegedeeld, dat Nadolny een schrijven heeft gezonden aan het presidium der Ontwapeningsconferentie, waarin ver klaard wordt dat de Duitsche delegatie thans haar amendement op art. 2 van het Engelsche plan terugneemt, waarbij Duitschland had voorgesteld de kwestie der inificatie van het continentaal Europeesche legersysteem over te dragen aan de toekom stige permanente ontwapeningscommissie. De Duitsche delegatie behoudt zich het recht voor op haar overige wijzigingsvoorstellen terug te komen en wijst opnieuw op het nau we verband tusschen de oplossing der leger- kwestie en de definitieve door Duitschland geëischte beslissing inzake het oorlogsmate riaal. De Duitsche delegatie heeft zich dus prin cipieel bereid verklaard deel te nemen aan een regeling der legerkwestie op grond van het Engelsche ontwapeningsplan. OPENBARE BEHANDELING TEGEN HET BANKIERSHUIS MORGAN. De Morgan-banken een machti gen invloed. Heden begint voor de valuta-commissie van het Amerikaansche congres de openbare behandeling tegen het wereldbekende ban kiershuis Jean Piermont Morgan. Na maan denlang aan de zaak te hebben gewerkt schijnt de proc.-gen. een reusachtige hoeveel heid materiaal bijeen te hebben gebracht waardoor onthuld zou worden, hoe het Ame rikaansche bankwezen de volkomen controle heeft over industrie en wetgeving en hoe speciaal de Morganbanken een machtigen in vloed op deze dingen in Amerika hadden. Een groote hoeveelheid boeken der Morgans werd in beslag genomen en tal van New- Yorksche bankiers werden verhoord. Uitvoe rig zal waarschijnlijk ook het werk in het buitenland door de firma Morgan ter sprake komen. Als eerste getuige zal worden ge hoord Jean Pierpont Morgan, die gisteren te Washington is aangekomen. De proc.-gen. wieu bij zijn onderzoek tal van gevallen van belastingontduiking onder het oog zijn ge komen, zal het onderzoek tevens uitbreiden tot de persoonlijke inkomens en belasting aangiften van de firmanten der Morganban ken,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1