Afkmaarsche Courant. Radionieuws üeuilletoH Honderd irt/i en dertigste Jaargang. DINSDAG 23 HEI Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot; J. v. d. Het mysterie van het diamanten kruis. a]s sla«- 1933 No. 121 Woensdag 24 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA), o Orgelspel Cor Steyn. 8.30 Gramofoon- «iaten 10.— VPRO-morgenwijding. 1015 Lr 'Arb in de Continubedrijven: VARA- wiik süreker en Janny van Oogen, declama Wijk, spreK Notenkrakers o Lv_ D_ Wins er v0or de kinderen. 5.30 VARA-orkest «i v Hugo de Groot. 6 Gramofoonplaten. 6 15 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.— Causerie vanwege het N.V.V 7.20 V«nrolg erkestconcert. 7.59 SOS-benchten. 8. Cau serie F. van Meurs. 8.20 Uit de Stadsgehoor zaal te Leiden: Concert door „De Stem des Volks", afd. Leiden, het Haagsch Toonk. orkest o.l.v. Zeldenrust, J. Oskam-van Ran- gelroon, sopraan. Maartje Offers, alt. t. Miedema, tenor. W. Keizer, bas. Leiding O. de Nobel. 9.20 VARA-tooneel o.l.v W. v. Cappellen. 9.45 Vervolg concert. 10.45 Vaz Dias. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV) 8—Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Tom. 11— Harmoniumspel M. r llurjaanz m. m. v. mevr. L. J A. v. Neerden Z-Ongers, sopraan. 12.15 Gramofoonplaten 12.30 Kwartetconcert o.l.v. L. Lauenroth. 2.30 Voor Postzegelverzamelaars. 3Gra mofoonplaten. 3.30 Concert. Greta de Knegt —ter Haar, zang, Rie Beute, piano en H. J. Berghout cello. 5.— Kinderuur. 6.— Concert Th. v. d. Pas, piano. W. Brederode, viool en E. Röntgen, cello. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Gramofoonplaten. 8.Chr. Muziekvereen. „Vlijt en Volharding", o.l.v. IA. Jordaans. 9.— Carillonbespeling, J. Vin cent. 10.Vaz Dias. 10.1011.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. Ï0.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing, il 1.2011.30 Empire Day, boodschap aan de scholieren door Admiraal Jellicoe. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 1.50 Gramo foonplaten. 2.05 Speeches aan de Empire Day Lunch. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. •orkest Bournemouth o.l v. Godfrey m. m. v. iM. Lambert, viool. 5 05 Orgelspel R. Foort 5.35 Kinderuur. 6.2C Ber. 6.50 Brahms pianoduetten. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen 8.20 Empire Day Programma. „News ol: Home", van E. A. Harding. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Kamermuziek door het In strumentaal Kwartet van Parijs, fluit, viool, viola, cello en harp. 11.10 Voordracht. 11.15 —12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. 1.25 Vervolg orkestconcert. 7 Gramofoonplaten. 7.40 Dito. 9.05 Kam'er- concert, cello, piano, harp en viool. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit hotel Angleterre. 3.20 Gramofoonpl. 3.50—5.50 M. Hansen's orkest. 8.50^12.20 Dansmuziek voor de oudere generatie door het Omroeporkest o.l.v. L. Gröndahl Langenberg, 473 M. 6.40 en 7.23 Gramo foonplaten. 12.20 Concert. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 2.50 Gramofoonplaten. 4 50 We- ragorkest o.l.v. Kühn. 7.20 Uit München: Concert door het Nat. Soc. Rijks-Symphonie- orkest o.l.v. Adam. 8.50 Radiotooneel. 10 45 —12.20 Concert o.l.v. Eysoldt Rome, 441 M. 9 05 Viering van het Nat. Feest. Brussel, 508 en 338 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gra mofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest. 8.20 Omroeporkest m. m. v. solisten o.l.v. André. 10.30 Max Alexys en zijn orkest. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 en 7.20 Gramofoonplaten. 8-20 Brahmsconcert door strijkkwartet en piano a quatre mains. 8.45 Hoorspel. 9.20 Kamer muziek door Trio. 10.30 Gramofoonmuziek Zeesen, 1635 M. 7.20 Orkestconcert o.l.v. Adam. 8.20 Causerie over het tooneelspel „Totila", van W. Kube. 9.05 Dansmuziek uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E v R 67 „O, vader heeft hem meegenomen op een lang uitgesteld vischpartijtje", ant woordde Amy, terwijl zij en James Dar- cy de gerechtszaal verlieten, te midden van een groote menigte volks, die zich niet kon weerhouden te juichen, niette genstaande het geroep om „stilte!" van een gerechtsdienaar. „Maar hoe wist hij, dat Larch haar had gedood?" vroeg Darcy, toen hij en Amy in haar auto wegreden, toegejuicht bouw de menigte buiten het gerechtsge- „Door zijn methode in toepassing te brengen, alles uit te sluiten, wat er niet bij betrokken was, zooals hij aan vader vertelde. Hij geloofde geen oogenblik aan jou schuld. Jimmie-boy, zelfs niet na de ontdekking van die' electrische draden, hoewel hij die twee detectives den waan liet van wel." „En wat was er met Singa Phut Harrv King?" „O, die kwamen er maar toevallig te Paé, zegt kolonel Ashley", ging nex gelukkige meisje voort, terwijl de auto .voortgleed, u^eifs .die grappige in en bij het door Ludwig Rüth en zijn orkest. 9.35 Be richt van het Rij- en Springtournooi der D L. G. 9.50 Dansmuziek (Vervolg). 1020 en 11.05 Berichten. 11.20-12.20 Concert Königsberg o.l.v. E. Wilckai m GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen try IO.dO—11.30, Lond. Reg- 12 20nu Midi. Reg. 13.35-15.20X^5 24.—. Liin J-angenberg 10.35—19.20 Iein- zig 19.2020.20, Zeesen 2020^-23^0 Heilsberg 23.20—24.—. ^J/20' PROEFRIT VAN DEN A. T. O.-AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. SSman, Efnst Brinck van wiens hand in 1610 zoon interessante beschrij- ving van Hollands Noorderkwartier ver scheen, zou wel heel verwonderd opkijken wanneer hij kon vernemen, dat ruim drié eeuwen later de nazaten van de toenmalige bewoners een verbindingsweg over een door de zee gelegden dijk tot stand hebben ge bracht, waardoor het mogelijk is in kracht wagens dagelijks zeven maai in den tijd van 3 uur van uit Alkmaar Leeuwarden te berei ken en hetzelfde in omgekeerde richting te doen. 6 Alkmaar, zoo vermelden de aanteekenin- gen van den Franschman, is een schoon? herlieke staat, seer polijt ened net, oeck seer plaisant. Hier comen 72 dorpen te marckt, alle weken door, die allen op dien dach' weder thuys gaen". Zoo is het in Alkmaar gebleven tot op dezen dag. Nog steeds komen de bewoners uit de omliggende dorpen op de Alkmaar- sche markt en dat het daar dikwijls naar het oordeel van de vroedschap plezieriger is dan wenschelijk wordt geacht, bewijst het door Ged. St. vernietigde raadsbesluit, waarbij het aan dames verboden werd in café's te bedienen. Vooral om de Vrijdagsche Kaasmarkt is Alkmaar een centrum gewor den van internationaal tourisme en het is vooral de tegenwoordige burgemeester Mr. Wendelaar, die de waarde ervan voor de be volking heeft ingezien. Het gereed komen van den afsluitdijk deed bij hem reeds het beeld ontstaan om ook in Friesland en Gro ningen propaganda voor die kaasmarkt te maken en binnenkort zal men in die provin cie kunnen genieten van een autotocht, waarvan de wereldberoemde Alkmaarsche kaasdragersgilde het centrum zal vormen en het nabij Alkmaar gelegen schoone zomer- oord Bergen, zich eveneens niet onbetuigd zal laten. Voor Alkmaar en de Friesche hoofdstad was het heden een bijzondere dag; vandaag toch werd de autobusdienst van de A. T. O. (N.V. Algemeene Transportonderneming) in dienst gesteld en is het mogelijk gewor den, dat men vanuit Leeuwarden zevenmaal per dag Alkmaar kan bereiken. Officieel duurt deze tocht 3% uur, doch wanneer de toegangswegen naar den goeden betonweg over den afsluitdijk verbeterd zullen zijn (vooral vanaf Zürich naar Harlingen is de wegverbetering dringend noodzakelijk), zal er op dezen tijdsduur nog wel belangrijk zijn te bekorten. Op uitnoodiging van de A. T. O. maakte gisteren een aantal journalisten de proefrit over dit traject mede. Om kwart voor elf werden zij in den Sta tionswachtkamer te Alkmaar ontvangen door den heer Chr. Grauw, exploitatiechef van de A. T. O. en den heer W. L. Tiel, chef v. d. technischen dienst van deze onderne ming. De heer Grauw deelde mede, dat de A. T. O. van een officieele opening had afgezien, omdat de onderneming niet voor den dag kon komen, zooals zij wel had gewild. Voor den dienst op het 130 K.M. lange traject had de A. T. O. n.1. een zestal nieuwe Sauer- reiswagens aangeschaft, met stalen fauteuils, welke wagens, doordat de toegangswegen nog niet gereed zijn gekomen, en omdat de dijk nog slechts voor beperkt verkeer is opengesteld, nog niet in gebruik mochten worden genomen. Alle bussen, die de z.g. geuzenvlag voe ren, en dit zijn practisch alle autobussen, aangezien bijna iedere bus een hoogere wiel druk heeft dan 1200 K.G., mogen van den afsluitdijk nog geen gebruik maken. Sproetige werd geëlimineerd, zooals on ze beste, oude visscher het noemt, toen hij uitgelegd had, hoe hij aan het dia manten kruis was gekomen. En wat mr. Grafton aangaat, hoewel die ook betrok ken "was bij dat deel van het geheim, waarbij sprake was van de juweelen, hij heeft er zich alleen maar mee bemoeid, om miss Ratchford te helpen, zooals die zich laat noemen. Arme vrouw! Zij heeft ook een moeilijken tijd doorgemaakt! Ik hoop, dat zij even gelukkig wordt „Als wie?" vroeg Darcy, toen Amy op hield. „Als ik!" luidde het hartelijke ant woord, terwijl Amy met schitterende oogen den man aan haar zijde aankeek. Langford Larch had alles verteld in den korten tijd, die hem nog gelaten was tusschen zijn noodlottigen sprong en den overgang van zijn ziel naar een Hoogeren Rechter dan dien van het ge rechtshof. Eenigen tijd vóór de gebeur tenissen plaats grepen, die aanleiding waren tot de scheiding, had een van Larch's hotelbedienden een samenkomst tusschen zijn vrouw en Grafton verra den, en er het gewicht erg van overdre ven. Larch's jaloersche aard was opge wekt en er greep een stormachtige scène plaats tusschen hem en zijn vrouw. Hij sloeg haar neer, en dit was voor haar het eind van hun huwelijk. Zij ver klaarde hem, dat zij van hem af wilde. Zij gaf toe, dat zij nog van Grafton hield, maar ontkende ten stelligste, dat er feÈAige iatujjit£H tusschen ben zou heb- Voor de kleine bussen, waarmede de dienst thans voorloopig onderhouden zal worden moest nog een aparte toestemming van den minister worden verkregen. Met het oog op het bezoek van de journa listen waren er toch een paar Sauerwagens die in de toekomst op het traject dienst zul len doen, naar Alkmaar getransporteerd Wij werden in de gelegenheid gesteld, deze prach tige reiswagens te bewonderen. De motor, één van 108 P.K. is evenals het chassis af komstig uit Zwitserland. Het koetswerk is vervaardigd in de fabriek van Verheul te Waddinxveen en dus van Nederl. fabrikaat. De wagen heeft een afmeting van 9 bij 2.35 Meter en biedt plaats aan 33 passagiers. De ruiten zijn van onbreekbaar glas en boven dien is de auto voorzien van een bijzonder remstelsel, waardoor men de beschikking heeft over drie onafhankelijke remmen. Deze wagens zijn waarlijk een lust voor het oog en hebben bovendien het groote voordeel dat ze zeer scherpe bochten in een draai kunnen nemen. De heef Grauw deelde mede, dat de dijk niet het minste bezwaar oplevert om reeds dadelijk met dezen wagen bereden te worden; de toegangswegen zijn echter nog niet ge reed. In Juli kan echter de betonweg langs den Balgdijk in gebruik komen en dan zal het traject van Zurich tot Alkmaar een eerste klas weg zijn. Ook van Harlingen naar Leeuwarden is de weg goed. Maar van Zurich naar Harlingen is de weg allerbedroevendst, aldus de stem van een heer, die zich als voorzitter van de K. v. K. te Leeuwarden had voorgesteld en die zelfs tegenover den heer Grauw met stellig heid volhield, dat het op dat weggedeelte niet mogelijk was de hoeken te passeeren. Een der journalisten maakte een eind aan dit gesprek, dat een twistgesprek dreigde te worden, door op te merken dat de heeren straks hun oogen wel de kost zouden geven. De Friesche collega's waren van oordeel, dat hun streekgenoot een slechte beurt had gemaakt, doch zij troostten zich met de ge dachte, dat hij een Hollander van geboorte was. Na dit intermezzo werd ingestapt en met een flinke snelheid langs het Kanaal ge reden tot de vlotbrug bij de Kooij, een brug van de gemeente Den Helder, waar tol be taald moet worden, doch die in de toekomst vervangen zal worden door een behoorlijke rijksbrug. De dienst loopt vandaar langs eenige polderwegen, doch de directie heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland gevraagd, om In plaats van langs deze onmogelijke wegen, langs den nieuwen betonweg van het Balg- zandkanaal te mogen rijden (het nog ontbre kende goede gedeelte tot Zurich). Aan den Breezand werd gestopt. De be doeling is, dat de diens hier regelmatig 10 minuten halt houdt, om aan passagiers ge legenheid te geven van de toiletten gebruik te maken en eventueel zich een verversching te verschaffen. Hier komt een vulstation voor het eigen bedrijf en voor particulieren. Een daar tijdelijk geplaatst directiegebouw wordt verbouwd tot café-restaurant, dat geëxploi teerd zal worden door den pachter van de bekende gelegenheid van den heer Spaander te Volenaam, die ten behoeve van de water sport de vluchthaven aldaar denkt te benui- ten en zoo het watertourisme op het IJssel- meer van Volendam met de Breezand hoopt te verbinden. Van Zurich tot Harlingen is de weg in het typische Friesche land inderdaad voor dit verkeer te smal. Het beharde gedeelte is on geveer drie M. breed, zoodat men op ver schillende afstanden verbreedingen heeft ge maakt, om het passeeren mogelijk te maken. Door Harlingen, een aardige Friesche havenstad met 10.000 inwoners, gaat het verkeer ook door onmogelijke straten, even als door Franeker, een oud Friesch markt stadje met 7000 zielen, dat zich vroeger nog in een hoogeschool mocht verheugen. Overigens kan de weg van Harlingen naar Leeuwarden goed genoemd worden. Het vlakke Friesche land met z'n weiden en greide-bedrijven is ongetwijfeld van een eigen bekoring. Om vier uur 30 werd het station van de Friesche hoofdstad bereikt waar ter verwel koming de Inspecteur van het vervoerwezen uit Groningen, de stationschef van Leeuwar den en de chef van van Gend en Loos ter verwelkoming gereed stonden. In Amicitia te Leeuwarden werd een goed- ben bestaan. Daarop volgde de schei ding. Van te voren had Larch echter het diamanten kruis van zijn vrouw gemist en haar beschuldigd, het te hebben ver kocht. Bij hun laatste onderhoud ver telde zij hem naar waarheid, hoe er op was getrapt, en dat Grafton het had meegenomen, om het te laten reparee- ren. Toen zag Larch eensklaps de kans schoon, zich van de kostbare steenen meester te maken, want hij had drin gende schulden en, hoewel maar weini gen het wisten, had hij een groote som baar geld noodig. Op een avond, toen hij half beschon ken was, wat ongewoon voor hem was, maar misschien in wanhoop expres voor deze gelegenheid gedaan, ging Larch naar den juwelierswinkel. Mrs. Darcy kwam juist beneden, toen hij aankwam, en daar zij hem goed kende, liet zij hem binnen, hoewel de winkel al lang gesloten was. In de eene hand had zij het Indische horloge, dat zij mis schien gedachteloos van de werktafel had genomen. In de andere hand hield zij het diamanten kruis. Dadelijk vroeg Larch om dit sieraad, maar mrs. Darcy weigerde het af te ge ven, niet alleen met het oog op den toe stand, waarin hij verkeerde, maar ook omdat zij vond, dat hij er geen recht op had, daar zij wist, dat het reeds vóór haar huwelijk aan zijn vrouw had toe behoord. Larch bleef aandringen en probeerde ffiöu J&£££ bit diamanten kruis ai tg verzorgde lunch gebruikt, waarna na een bezoek aan de oude Oldenhove om vijf uur de terugtocht werd aanvaard. Om 7.48 uur werd het station Alkmaar bereikt, juist een minuut te laat voor den trein naar Amsterdam, zoodat de Amster- damsche collega's nog een uur hadden te wachten om de hoofdstad des lands te be reiken. Verwacht mag worden, dat zeer veel Ne derlanders van dezen dienst gebruik zullen njaken, om met het grootste Vaderlandsche werk onzer dagen kennis te komen maken. Op een mooien zomerdag als die van Maan dag is dit zeker interessant ZIEKENHUISVERPLEGING. Algemeene Vergadering dancing van de Harmonie. ui de Onder voorzitterschap van den heer W. van d e V a 11 kwam in de dancing van de Harmonie gisteravond de vereeniging Zie- kenhuisverpleging in algemeene vergadering bijeen. Zooals steeds met dergelijke bijeen komsten het geval is, was ook nu het bezoek zeer gering. De voorzitter toonde zich daar over niet bijzonder teleurgesteld, het mooie zomerweer was voldoende verontschuldiging voor de wegblijvers. Het bestuur was over den gang van zaken in de vereeniging niet ontevreden; het leden tal neemt steeds toe, dank zij den ijver van de agenten, wien spr. daarvoor dank bracht. De stand van de financiën baart geenerlei reden tot bezorgdheid, de contributies komen geregeld binnen, ondanks de crisis, die toch in vele gezinnen van leden zeer duidelijk merkbaar is. De samenwerking met de doktoren is uit stekend, er kwam op geen enkel punt eenige wrijving voor. Spr. hoopte, dat de thans gekomen zonne stralen een gunstige uitwerking mogen heb ben op de leden en vooral de patiënten onder hen. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer R. ter Brugge, werden onver anderd goedgekeurd. Jaarverslag secretaris. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Het ledental bedroeg op 1 Januari verleden jaar 10246 en op 1 Januari j.1. 10574 en is vermeerderd met 328. In den loop van het jaar werden 1257 nieuwe leden ingeschreven, terwijl 929 leden werden afgevoerd (wegens bedanken 315, verhuizing 371, achterstand contributie 131, overlijden 47 en wegens overschrijving naar andere vereenigingen of verzekeringen 65). In 1932 werden opgenomen in een zieken huis 403 leden, van wie in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar 165 vr. en 118 m. tegen enkele contributie en 25 vr. en 4 m. tegen dubbele contributie; in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar resp. 59 vr. en 22 m. en 3 vr. en 3 m.in ziekenhuizen buiten Alk maar 3 vr. en 1' m. Het aantal verpleegdagen bedroeg in totaal 8194, waarvan 7471 betreffend de enkele en 723 betreffende dubbele uitkeering. De kosten welke hiermede gepaard gingen bedroegen totaal 26.423.56. De inkomsten, welke hier tegenover staan, bedroegen aan enkele con tributie 25.979.88 en aan dubbele contri butie 6.494.94. Wegens roodvonk werden opgenomen 22 leden, hetgeen een bedrag vorderde van 2889. Het aantal verpleegdagen bedroeg 912; wegens huidziekte werden opgenomen 14 leden, met een aantal verpleegdagen van 453, met 1197 aan kosten. Bij de afd. operatie sloten zich 1299 leden aan met een contributie van 797.95, terwijl 689 uitgekeerd moest worden. De ontvangsten bedroegen in 1931 30.544.18, in 1932 33.718.92, bodeloon en provisie bedroegen 3497.42, de admi nistratie vorderde 2244.50. de verdere on kosten waren 834.22. De middelen der vereeniging bedroegen 4060.49. Het verslag eindigt met de bemerking: als conclusie zeggen de cijfers ons, dat de on kosten wat hoog zijn, en het reserve-kapitaal wat klein is. Dit neemt niet weg dat we mo gen constateeren dat de vereeniging in 1932 gefunctionneerd heeft zooals van haar ge hoopt en verwacht mocht worden. Het verslag werd goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester. Ook dit verslag werd zonder eenige be merking vastgesteld. Wij nemen er het vol gende uit over: Het kassaldo bedroeg op 1 Januari van het vorige jaar 7660.91, aan premie kwam nemen. Zij bood weerstand in den slecht verlichten, verlaten winkel, en toen nam hij den briefopener op en bedreigde er haar mee. Zij week voor hem terug naar de open brandkast, blijkbaar met het doel, er het kostbare sieraad in te doen en de brandkast te sluiten, toen Larch naar haar sloeg. Hierbij wiep hij het zware jagersbeeld omver. Het raakte haar aan het hoofd, waardoor zij doodelijk getrof fen werd. Toen het beeld viel, boog Larch zich voorover om het te grijpen, naar hij zei- de, maar hij gleed uit en het mes, dat hij in de hand had, drong in haar zij en zij viel er op, zoodat het er nog dieper in gedreven werd. Larch verklaarde, dat hij nooit de bedoeling had gehad. mis. Darcy te dooden, en haar zelfs geen let sel had willen toebrengen. Maar toch was hij de schuld van haar dood. Toen hij haar daar, naar hij dacht, ernstig gewond zag liggen, nam Larch het diamanten kruis, stommelde in den winkel rond en nam toen, door plotse linge vrees bevangen, de vlucht, ging naar de Homestead en dronk zich een stuk in den kraag. Larch's bekentenis bracht ook andere dingen tot klaarheid en zuiverde ver scheidene personen van de verdenking, die op hen rustte. Het bleek, dat het In dische horloge, niettegenstaande het vergif bevatte, niets met mrs. Darcy's dood te maken had gehad, hoewel zij toch een klein prikje had gehad met de £a Lel, geld, 4M fiaj-- in 1932 binnen 33.997.37, alsmede over 1931 nog 268.73. Aan de boden werd bei taald aan loonen en provisie 3.032.70; ge weigerd door verzekerden 398.66. De uitgaven waren totaal 30.220.77. Verschuldigd was nog 4.065.87de mid delen der vereeniging waren op 31 Dec. '32 totaal 4.06.49. Bestuursverkiezing, De beide periodiek aftredende bestuursle den, de heeren dr. R. G. C. Schröder en R. ter Brugge, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De voorzitter sprak de groote vol doening van het bestuur uit over dezen uit* Verslag commissie nazien rekening en administratie. De heer N 0 u w e n rapporteerde, dat al les door de commissie is nagezien en in orde bevonden en adviseerde namens haar de re kening en administratie goed te keuren on der dankbetuiging aan de functionnarissen. Alzoo werd besloten. Als lid van de genoemde commissie was de heer Nouwen aan de beurt van aftreding; in zijn plaats werd benoemd de heer G. Jim- mink met 13 stemmen tegen 9 op den heer S. Blom. Uitbreiding operatiefonds. De voorzitter deelde mede, dat, wan neer het operatiefonds 2000 of meer leden telt, het bestuur zal komen met een voorstel om de uitkeering te verhoogen tegen evenre dige verhooging van de contributie (thans 1 cent per week voor 25 operatiekosten; het bestuur denkt dan voor te stellen mogelijk te maken zich voor 4 cent per week te verzeke ren tegen 1000 uitkeering voor operatie kosten). Rondvraag, De heer S c h 011 e n s vroeg hoe de con trole is geregeld inzake het verloop van een ziektegeval, speciaal als een tweede ziekte geval zich kort na 't eerste voordoet en gere kend wordt samen met 't eerste één geval te zijn. Spr. deelde eigen ervaring mede, opmer kende dat het tweede ziektegeval door hem bedoeld, geheel iets anders was dan het eerste. De voorzitter zegde onderzoek tot en beloofde opname van het te geven ant woord in de notulen. De heer van Sol was 26 Sept. in ABc- maar komen wonen en had zich direct als lid opgegeven; hij had gemeend dat de risico voor ziekenhuisverpleging voor rekening der vereeniging kwam, maar werd daarin te leurgesteld, toen op 9 Dec. zijn zoontje ziek werd. Hem werd n.1. medegedeeld, dat hij geen recht op uitkeering had, iets wat hem door het bestuur werd bevestigd na schrif telijke uiteenzetting van het geval. Spr, vreesde nu, dat de werkwijze van het be stuur niet vlot is en afhankelijk van een een maal gedane uitspraak van een agent der vereeniging. Devoorzitter antwoordde, dat het be stuur de kwestie lang en breed heeft bespro ken. Spr. wees erop, dat de heer van Sol in Haarlem niet was aangesloten bij de daar bestaande ziekenhuisverplegingsvereeniging en dus niet beschouwd kon worden als te zijn overgekomen uit een andere vereeniging, die hetzelfde doel heeft als onze vereeniging. Daarom moest hem door de agente worden medegedeeld, dat de vereeniging geen uitkee ring kon doen, omdat hij immers nog geen drie maanden lid was. De „Oude Boerhaa- ve", waarbij de heer van Sol was aangeslo ten geweest, wordt niet beschouwd als een vereeniging volgens art. 2 van het reglement. De heer De Ruiter vroeg naar de reden waarom de Oude Boerhaave niet als een soortgelijke vereeniging als „Ziekenhuisver pleging" wordt beschouwd. De voorzitter antwoordde, dat dit ligt aan het andere karakter der vereeniging; de „Oude Boerhaave" is een onderneming, evenals „Janus Tulp" e.a. Met de vereenigin gen in ons rayon, die hetzelfde karakter dra- gen als onze vereeniging, is een overeen komst getroffen voor overname van leden bij verhuizing, en als iemand, die uit een ander rayon komt, aantoont daar aangesloten te zijn geweest bij een vereeniging met eenzelf de karakter als de onze, wordt gerekend als of er ook in dit geval een overeenkomst was inzake overname van leden. De heer van Sol had bovendien niet behoeven te bedanken als lid van de „Oude Boerhaave" toen hij naar Alkmaar kwam. De heer de Ruiter vroeg nog of het dan nooit gebeurd is, dat iemand uit de ver zekering „Janus Tulp" e.d. is overgeschre ven door de Alkmaarsche vereeniging. De voorzitter geloofde het niet, maar in elk geval is de beslissing over de „Oude Boerhaave" gevallen zooals hij zei. De heer v a n S 01 zette uiteen, dat hij uit ry King den nacht van den moord ge kregen had, om er zijn verlies mee te betalen, was hem inderdaad, zooals hij gepocht had, door een vrouw gegeven- Hij weigerde haar naam te noemen, maar die werd later toch bekend, toen Kings' vrouw een eisch tot echtschei ding indiende overigens niet haar eerste. „Nu kolonel", merkte mr. Mason op, toen zij eenige dagen, nadat het myste rie van het diamanten kruis was opge lost, tezamen naar de forellenbeek lie pen, „ik ben blij, dat U evenveel ver trouwen in den jongen Darcy had als ik!" „O ja, dat kon niet anders! Jimmie- boy, zooals uw lieve dochter hem noemt, was wat zorgeloos, maar dat was dan ook alles! Eenige van die electrische draden, die hij in het geheim voor zijn electrische draaibank had aangelegd, raakten verward met de zwaar geladen leiding van het lichtnet, maar dat wist hij niet Het kan zijn, dat daardoor schokken veroorzaakt werden, ik ben daar niet zoo diep op ingegaan. En dan deed Darcy niets aan Singa Phut's hor loge, terwijl hij het beloofd had. En toen hij 's morgens vroeg opstond, om het uurwerk op den afgesproken tijd klaar te hebben, ontdekte hij het lijk van zijn bloedverwante." „Hoe kwam Harrv King aan die vreemde munt, waardoor het er een oogenblik zoo slecht voor hem uitzag?/1 vroeg mr. Mason- iSlot volgtj

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5