as JBüuienlatid 'Jijd.schcifiest Jjtq&iondeH Stukken HET TOEKOMSTIGE KABINET- f COLIJN. ^ede te werken tot verwezenlijking van het d TeriiilPv'raiïndelijke dames thee serveer^ werd het programma afgewerkt. Het bleek dat de wijze van vergaderen in den smaak was gevallen, want meerderen waren bereid mee te werken om in de toekomst op dé«5» dü?te f»-« He. was een ««II- ge avond SEVFRWIJK. Het totale gewicht dat door het in- en verkoopbureau dit voorjaar aan de con- vier te Beverwijk gevestigde veilin gen geleverd werd. A Jn de Horstermeerpolder de Prov. Staten van Noordhol a pn Schiedam v^t van Rot- aanleiding van een verzoek van den Natio- jwdam en Schiedam vertegenwoordigen nalen Woningraad om te komen tot een min van schipp ^nz' ^ur" ra€er regelmatige voorlichting van de be gemeester ^«Rotterdam heeft m een korte stuursleden der bij den Woninpaad aanï toespraak er op gewezen, dat de bouw van deze moderne sluizen noodzakelijk was ge worden door de toename van het binnen scheep vaartverkeer, de grootte van de sche pen en de noodzakelijkheid om sneller te kun nen schutten. Jhr. van Karnebeek heeft gewezen op het groote belang van deze sluizen voor de scheepvaart van Rotterdam en het achter land van Zuidholland, waarna hij door het ontplooien van de driekleur de sluizen offi cieel opende. Na de opening meldden zich al spoedig de eerste schepen voor het schutten aan. HET CONFLICT IN HET VISSCHER1J. BEDRIJF TE IJMUIDEN. Gisteren waren aan de markt de stoomtrei- Iers Sibrain IJm. 116 en Gerard Ilm. 123 die resp. 2400 en 2600 besomden. De sloten woningbouwvereemgingen op het ge bied van den aanleg en het onderhoud van tuinen. ROOFOVERVAL TE WATERINGEN. Een 83-jarige man mishandeld. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekende mannen den 83-jarigen L. CrLspijn, wonende aan de Schoollaan te Wateringen (Westland) overvallen. Te middernacht verschafte een onbekend persoon zich door verbreking van een ruil toegang tot de bescheiden dagloonerswoning van Crispijn, een alleenwonenden rentenier Chrispijn werd door het geluid van vallend glas wakker en snelde naar de kamer. Daar werd hem door een fel schijnende lantaarn voor het gezicht gehouden en werd hem toe geroepen: Je geld of je leven. Het lid van de Lrov. staten i "Zjw"wirn"itaTT I Crispijn verweerde zich hevig en sloeg land, de heer H. Beuzemaker, heeft de vo - visscherii vertrokken rden '"breker met een stoel op het hoofd. De reis ter visscherii vertrokken. Deze week zul len nog ter visscherij vertrekken de stoom-1 pende vragen aan Oed. Staten gericht: mïdïrhS'bes^urvan' de*Ho^temJrpV I treilers Eveline IJm. 115, Spaarnestroom der dwangbevekn heeft laten uitreiken aan IJm. 7, Leent,e Jacoba IJm. 68 en Magp.e. verscheidene ingelanden wegens achterstal- lige polderlasten over 1931? RK. VOLKSPARTIJ. I# het Ged. Staten bekend, dat deze ach- ierstand gering was in vergelijking met het Jaarcongres. over 1931 reeas door deze ingelanden be- Zondag hield de R.K. Volkspartij :n Ne- •taalde' Zijn Ged. Staten niet van meening. derland te Utrecht in het gebouw „De 'dat een dwangbevel met eisch tot betaling piompe Toren" haar elfde jaarlijksche alge- binnen 2 dagen in deze moeilijke tijden on- ^ene vergadering. De groote zaai. weike toelaatbaar moet worden geacht? En dat banieren en vlaggen der plaatselijke af- deze dwangbevelen die op een achterstand deelingen gedecoreerd was, was om 10 uur van 18.14 b.v. J 12.25 onkosten brengen, bjj opening reeds geheel gevuld met afge- de moeilijkheden van de kleine landbouwers vaardigden der afdeelingen en ande.e be zeer sterk vergrooten? Zijn Ged. Staten be- jangstellenden. reid het polderbestuur te adviseeren het uit reiken van dergelijke bevelen achterwege te laten en maatregelen te treffen waardoor de lasten van deze en andere polders verlaagd kunnen worden b.v. door het overnemen van de rente en aflossingen van de schulden van 'deze waterschappen voor rekening van de iprovincie? Zijn Ged. Staten bereid de onkosten van de reeds uitgereikte dwangbevelen voor re kenlng van de provincie te nemen? Wij lezen in de N.R.Crt.: Naar wij vernemen, zal de samenstelling 'Van het crisis-kabinet-Colijn thans spoedig haar beslag krijgen In hoofdzaak zal de sa menstelling overeenkomen met hetgeen onder ernstig voorbehoud in ons Zaterdagavond blad is medegedeeld. Intusschen blijft be doelde opsomming niet ongewijzigd; de heer Rutgers, de gouverneur van Suriname, die als minister van koloniën genoemd was, zal van het kabinet geen deel uitmaken. Men meent te weten, dat de bezetting van kolo niën voor velen een verrassing zal zijn. In dit verband dient wellicht waarde toege kend te worden aan een bericht in De Maas bode van gisteravond, dat de premier mis schien zelf deze portefeuille (en dus niet die van binnenlandsche zaken) voor zijn reke ning zal nemen. Het a.r. Kamerlid De Wilde zal ook deel van het kabinet uitmaken, niet echter als hoofd van het departement van financiën, gelijk aanvankelijk door sommige bladen gemeld was. man greep daarop een breekijzer en bracht Crispijn eenige zware wonden aan het hoofd toe, tengevolge waarvan hij buiten gevecht werd gesteld. Op het hulpgeroep waren inmiddels eeni ge buren toegesneld, zoodat de onbekenden het raadzaam vonden de vlucht te nemen Voor zoover uit het onderzoek is gebleken, wordt geen geld vermist. Het breekijzer is ir beslag genomen. Gistermorgen heeft de Haagsche recherche ter plaatse een onder zoek ingesteld. Een verdachte uit Den Haag is ter confrontatie met den aangevallene meegebracht. Het onderzoek duurt nog voort. land wilden oversteken. Van de opvarenden geen spoor, zoodat het vermoeden, dat zij zijn omgekomen, wel zeer sterk wordt. Van zeevarenden, die Zondag j.1. op het IJselmeer hebben gekruist, vernam de Tel. nog, dat het dien dag onder Schokland erg mistig is geweest en dat er een vrij hooge zee stond. Men neemt aan, dat de kano bij een dwarse zee is omgeslagen. Een tragische bijzonderheid is dat de heer Stekelenburg over enkele maanden in het huwelijk zou tre den. DEFECT AAN DE SCHROEF. Hedenmorgen heeft de stoomboot Bingat de stoomboot Meppel, die hedennacht met een defect aan de schroefas op het IJselmeer ten anker was gegaan, op sleeptouw geno men. De Meppelerboot was gisteravond met bestemming naar Meppel vertrokken. Beide booten behooren aan de reederij Koppe en Verschure. HET EERSTE SLACHTOFFER. Nauwelijks heeft de zomer zijn intrede ge daan of er komt al weer een bericht van een verdrinkingsgeval bij het baden. Deze eerste ling is de 20-jarige Bongers uit 's-Heeren- berg, die in den Ouden IJsel den dood vond. KLADDEN EN PLAKKEN. Bij de commissie voor de strafverordenin gen uit den Amsterdamschen gemeenteraad is thans onder handen de algemeene herzie ning van de Amsterdamsche politieverorde ning. Het Hbld. verneemt, dat bij deze revisie den raad zal worden voorgesteld, het be ruchte „kladden en plakken" te verbieden. EEN NEDERLANDSCHE FABRIEK IN ENGELAND. Noodig geacht in verband met de Engelsche moeilijkheden, die Enge land onzen handel in den weg legt. Gister is, door het openen van een nieuwe Des morgens om half acht was in de paro chiekerk van Sint Dominicus aan de Maria-1 plaats een H. Mis opgedragen voor de over ledene leden der partij, onder welke H Mis het partijbestuur en de afgevaardigden tot de H. Tafel naderden. Zaterdagavond had de afdeeling Utrecht een „gezellig samenzijn" georganiseerd Er werden hartelijke begroetingswoorden ge sproken, o.m. door den heer W. C Setteur voorzitter der afd. Utrecht en den heer C. D. Wesseling uit Den Haag. den voorzitte. der R.K Volkspartij. Zondagmorgen werden allereerst de ge-| wone huishoudelijke onderwerpen behandeld: Onderzoen der geloofsbrieven, notulen van de Kerstvergadering, jaarverslagen van secre taris en penningmeester, erz. TER BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. De Kwatta-fabriek vervangt haar vrouwelijk personeel door manne lijke werkkrachten. Bij de Kwatta-fabrieken te Breda is dezer dagen een verandering voltrokken, die in al haar eenvoud een daad is die in dezen tijd van ingrijpend belang kan worden geacht De directie heeft vrouwelijk personeel ver vangen door mannelijk ter wille van de be strijding der werkloosheid. De meisjes die belast zijn met het bedienen der machines zijn vervangen door werklooze jonge man nen. Het zijn er vijftien, terwijl er zoo spoe dig mogelijk nog vijftien zullen volgen. De drijvende kracht van deze verandering is de heer Alph. v. Iersel, de directeur der fabriek, een man wien de practische bestrij ding der werkloosheid zeer na aan het hart ligt. De heer v. Iersel heeft trouwens plannen van nog verder gaande strekking, die, al zullen ze wellicht niet spoedig verwezen lijkt kunnen worden, toch het vermelden alleszins waard zijn. Zoo is hij voorstander van de 40-urige werkweek en van een fiscaal recht op artikelen die worden geïmporteerd uit landen waar deze arbeidsauur-regeling nog niet is ingevoerd, dit ter verkrijging van een internationale regeling van deze mate rie. Voorts meent de heer v. Iersel, dat het pensionneeren van arbeiders boven de 55 jaar, of het verleenen van steun aan die categorie arbeiders, ons een stap nader tot de oplossing van het werkloosheidsvraag stuk zal brengen. De jongemannen, die de meisjes vervan gen, werken in stukloon. Zoodra de noodige routine verkregen zal zijn in het bedienen fabriek in Engeland, wederom blijk gegeven der machines, zullen zij weekloonen van 'lat -<hJm 5I circa 18 kunnen bereiken. De loonregeling is opgesteld in overleg met de bonden, zoo wel de christelijke, r.k. als moderne. dat de Nederlandsche industrie zich door de vele moeilijkheden, haar in het land zelf in den weg gelegd, zoowel wat betreft den ex port als de bloei en ontwikkeing harer be drijven, niet laat ontmoedigen. De N.V. Benninga's Friesche Margarine- fabrieken te Leeuwarden slaagde er eenige 'jaren geleden in een belangrijken afzet van haar producten in Engeland te verkrijgen. •Dit was wel in de eerste plaats aan de kwa liteit dezer producten te danken. Deze export werd echter door het verlaten van den gou den standaard in Engeland, later door de in voerrechten en de „Buy British" leuze vrij wel onmogelijk gemaakt en tot een minimum teruggebracht. ^aa,r aanleiding hiervan werd door de fsederlandsche directie besloten een fabriek in Engeland op te richten Na lang zoeken werd een geschikt terrein gevonden met ge bouwen, ter oppervlakte van 7000 M2. te Mitcham, waarna in Mei 1932 de eerste voorbereidingen voor den bouw van de fa briek werden getroffen. In November 1932 werd besloten, in samenwerking met eenige zakenvrienden in Engeland, een Engelsche Gompany op te richten, welke den 22en Dec ^in V" ,lsDln?es,ch.r.even °"der den naam Bern Limited MarKar>ne Produce Comp De fabriek is thans geheel gereed en gis- heid °r?en °m i6'* UUF v°"d_,in te?enwoordig- plaats. van vele genoodigden de opening OPENING PARKSLUIZEN TE ROTTERDAM. Gistermiddag zijn in tegenwoordigheid Van een groot aantal genoodigden de Park- Siuizen te Rotterdam door den commissaris van de koningin in Zuidholland, jhr. mr. dr. a van Karnebeek officieel geopend. On- de aanwezigen waren het college van der p - vvc»ij uci cuucge van wea. Staten van Zuidholland, de hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat ir. J. Ged. St DE BARMATS. Gister was de termijn van drie dagen ver streken, waarbinnen de gebroeders Barmat, conform het desbetreffend ministerieel be sluit, als „ongewenschte vreemdelingen" het land moesten verlaten hebben Naar het Hbl. verneemt, heeft Henri Barmat het bevel reeds opgevolgd, doch Julius, die te Amster dam woont, heeft op het laatste moment als nog opnieuw uitstel verkregen. De tijdsduur van dit uitstel zal nog nader worden vast gesteld. KON. NED. MIJ. V. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vrijdag werd te Apeldoorn de algemeene vergadering gehouden van voorzitters en secretarissen van de Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. Voorzit ter was jhr. G. F. van Tetz van Goid- schalxoord. De commissie, ingesteld op de algemeene vergadering van 27 October j.1. teneinde verslag uit te brengen omtrent de noodlij dende gemeenten, deelde mede, dat uit de in- gtkomen rapporten was gebleken, dat van noodlijdende afdeelingen niet gesproken kon worden. Wel werd voor verschillende leden halve contributie-betaling verzocht, vooi sommigen geheele vrijstelling. De commissie ad hoe inzake het onder zoek, om na te gaan of in de toekomst con tributieverlaging mogelijk was, adviseerde contributieverlaging nader te overwegen, zoodra de toestand geconsolideerd is en het loopend contract van het orgaan beëindigd De heer K. C. van Nes, lid van het hoofd bestuur, hield vervolgens een referaat over hof ui1 «ilm J' LI-ii VERDUISTERING VAN 80.000. De justitie te Middelburg heeft doen aan houden den landbouwer uit Krabbendijke, thans verblijvende te Rotterdam, die ver dacht wordt van oplichtingen tot een geza menlijk bedrag van meer dan f 80.000. De man is naar het Huis van Bewaring overge bracht. ALS DE BURGERWACHT DAADWERKELIJK OPTREEDT. De Limburgers willen uitkeering bij ongevallen en vragen bovendien verwijdering uit den stadsdienst van allen, die het gezag onder mijnen. De Limburgsche Burgerwachtdag, in het St. Christoffelhuis te Roermond, is Zondag onder groote belangstelling gehouden. Be halve vele burgemeesters der provincie was ook de commissaris der koningin voor Lim burg bij deze vergadering tegenwoordig. De burgemeester van Maastricht, mr. L. van Oppen behandelde in de ochtendbijeen komst de kwesties van meer internen aard, o.a. de vergoeding bij het daadwerkelijk op treden der burgerwacht; over de wensche- lijkheid van evenredige vermeerdering van het aantal wapens bij uitbreiding van het aantal gewapende leden van de burger wacht en de wenschelijkheid ten aanzien van de regeling van de burgerwachtschietwed strijden. In dit verband werden twee moties samen gesteld, waarvan de formuleering aan het hoofdbestuur werd overgelaten, n.1. de drin gende wensch om een regeling te treffen, op dat aan burgerwachten bij daadwerkelijk op treden of bij ongevallen of sneuvelen, een be hoorlijke vergoeding wordt toegekend ter- wille van hen, die zich vrijwillig beschikbaar stelden tot het helpen handhaven van den Staat. De twee motie bevat de uitgesproken wenschelijkheid, dat uit den staatsdienst worden beweerd die elementen, welke krach tens hun beginsel er op uit zijn ons wettig gezag te ondermijnen. KANO OMGESLAGEN OP HET IJSELMEER. Met twee opvarenden. Zaterdagmorgen hebben twee jongelui, de heeren H. Stekelenburg, redacteur van de Prov. Overijselsche en Zwolsche Courant, en H. Scheen uit Lochem, in een blauwe twee persoons kano, waarmede zij een tocht had den gemaakt door de wateren van N.W. Overijsel, de haven van Vollenhove verlaten om Kampen te bereiken. Naar eerstgenoemde Donderdag uit Blokzijl schreef, lag het in de bedoeling, mits het puik weer was, Schok land aan te doen. Sedert 't vertrek der beide heeren uit Vollenhove is niets meer van hen vernomen. Alle pogingen werden in het werk gesteld de vermisten te vinden en bij te lefonische navraag op Schokland bleek dat de kano aldaar niet aangekomen was. Met motorbooten werd, ook gister 't IJselmeer af gezocht, echter zonder resultaat. Op draadlooze verzoeken om inlichtingen. Zondagavond uitgezonden, (was gister in den loop van den dag nog geen antwoord ingekomen. De heer Scheen zou uitkomen op een voet balwedstrijd, welke Zondag te Deventer werd gehouden. In verband daarmede waren de kanovaarders voornemens om direct van Schokland naar Zwolle door te peddelen aangezien de heer Stekelenburg er weinig voor gevoelde alleen te Kampen te overnach ten. De familieleden van den heer Scheen en ook diens verloofde uit Lochem zijn Zondag in den loop van den dag naar Zwolle geko men om te vernemen of daar wellicht eenige tijding was ontvangen, doch hun reis was vergeefs. De vader van den heer Scheen is daarop naar Blokzijl vertrokken ten einde te trachten in Schokland of Blokzijl nadere be richten te verkrijgen, doch hij keerde in den loop van den nacht zonder eenig resultaat terug. Tot den inventaris van de kano behooren o.m. twee blauwe kussens, die ook als zwem vest kunnen worden gebruikt en twee lage rugleuningen. De heer Stekelenburg staat als een uitste kend zwemmer bekend. Hij is 28 jaar oud, de heer Scheen ruim 20 jaar. De vermiste boot gevonden. Bij het Mirnser Klif Gaasterland, is een kano aangespoeld, inhoudend een thermos flesch en een jas. BOSCHBRAND. Aan de Nederlandsch-Belgiscke grens. Laat in den middag drong gister te Breda het gerucht door, dat bij Zundert een gewel dige boschbrand zou woeden. Ver in het zui den vielen zware rookwolken waar te nemen Telefonisch ingewonnen inlichtingen bij be woners te Zunaert deden blijken dat het vuur niet op Nederlandsch grondgebied woedde, doch even over de grens, bij de Belgische ge meente Wuest wezel" Om 10 uur des morgens moet de brand zijn uitgebroken. Vele tientallen H.A. bosch en heide staan in volle vlam. De Belgische brandweerlieden bestrijden het vuur energiek, doch voor overslaan op de Noord-Brabantsche bosschen bestaat niet veel gevaar daar tusschen de Belgische en Nederlandsche bosschen een breede strook weiland ligt. Het vuur trok veel belangstel ling. Van heinde en ver kwam men om de vlammen, die boven de boomtoppen uit slaan. waar te nemen. Of ook boerderijen midden in de bosschen zijn verbrand is nog niet bekend. Om zeven uur gisteravond was van een vermindering nog niets te bespeuren. BRANDEN Te Groningen drie woningen ge heel en vier gedeeltelijk verbrand. Gisteravond omstreeks elf uur brak brand uit in perceel no. 8 van een blok woningen, staande aan den Papiermolen te Groningen Deze woningen, waarvan de zolders slechts door een dun muurtje gescheiden zijn, zijn alle onder één dak gebouwd. De brand wel ke ontstaan was door een brandend petro leumstel, hetwelk in aanraking kwam met gordijnen, greep zeer snel om zich heen en breidde zich weldra naar links en naar rechts uit. De bewoners van perceel nr. 8 waren niet thuis. Twee kinderen die op zolder slie pen konden bijtijds gered worden. De be woners van de overige woningen konden zich allen redden. De brandweer was met veel materiaal ter plaatse en kon na een uur het vuur bedwingen. In totaal zijn drie wo ningen geheel en vier gedeeltelijk afgebrand Er was in verband met de Kermis uiteraard veel belangstelling voor het biusschings werk. Het talrijke publiek werd door de po litie op een afstand gehouden. Een paard verbrand, negen rijwie len verloren. Terwijl alle bewoners afwezig waren, is gistermiddag omstreeks 4 uur door onop gehelderde oorzaak brand ontstaan in c« boerderij van den landbouwer J. Hoeks te Lage Mierde (N.-Br.) In minder dan geen tijd had de oostenwind het vuur zoo aange wakkerd, dat er aan blusschen niet te denken viel. De geheele hoeve brandde af. Een paard kwam in de vlammen om. Ook negen fietsen, die daar gestald waren door bezoe kers van de wielerwedstrijden in de nabij heid, werden een prooi der vlammen. KORTE BERICHTEN. De Maasbode spreekt het bericht tegen, dat de benoeming van mr. P. J. Reijmer tot burgemeester van Beverwijk kan worden te gemoet gezien Gistermiddag is op de Maas bij Maas tricht een kano omgeslagen, waarbij een 28- jarige jonge man verdronken is. De 77-jarige man, die op 19 dezer op de Oostelijke Handelskade te Amsterdam tusschen de buffers van een spoorwagen en ten vrachtauto bekneld geraakte, is thans in het Binnengasthuis aldaar overleden. De politie te Haarlem heeft twee man nen gearresteerd, die een talrijk aantal rij wielen van particulieren bleken te hebben gestolen. In die rijwielen en onderdeden dreven zii handel. schrijving van de Zondagmorgen, een dag boek fragment. Onze bijzondere aandacht trekt voorts een interessant artikel van den Rotterdamschen kinderrechter enz. H. de Bie over „Het om streden kind", als besluit van zijn artikelen reeks onder den verzamelnaam .Kindeirecnt- spraak" gepubliceerd; voorts een beschou wing van Ida Heyermans over „Naar aanlei ding van het avontuurlijke in jongensboeken betreffende het uit het Deensch vertaalde boek „De Ziiverschedels". Dit boek werd o.m. door de Deensche jeugd uitgekozen bij een prijsvraag door een blad uitgeschreven Door de keuze van dit zonderlinge boek maakt de schrijfster een analyse ten opzichte van de mentaliteit der jeugd. De redactie sluit hierbij een artikel aan over dit sensatieboek. Door verschillende steekproeven in de iagere klassen der middel bare scholen, heeft men een staatje gemaakt, waarin sterk naar voren Komt. welke soort boeken door de leerlingen geprefereerd worden Onder de nog talrijke artikelen vonden wij o.m „Gezaghandhaving" door G. A. van Rede wel het interessantste; een steeds zeer moeilijk probleem voor de opvoeders, die uit deze beschouwing nog wél het een en ander kunnen opsteken. Als bijbladen zijn „Zuigeling en kleuter" en „De Merel", een jeugdblad wederom op genomen. Ditmaal een nummer met een groote kwantiteit en een goede kwaliteit. In de zeer omvangrijke Mei-aflevering van het Maandblad Nederlandsch Fabrikaat treffen wij als naar gewoonte allereerst aan een uitvoerige en belangwekkende opgave „Wat de vereeniging de laatste maand deed". Ongetwijfeld zal de uiteenzetting „Onze Volkseconomie in internationaal verband" zijnde de lezing, die de heer E. D. van Walree onlangs vooi de afdeeiing Amsterdam der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft gehouden, veel belangstelling trekken. In verband met de Algemeene Ledenver gadering der vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", die op 2 Juni a.s. te Maastricht zal plaats vinden, is een belangrijk gedeelte van den inhoud van deze aflevering gewijd aan Limburg. De rubriek voor „De Nederlandsche Huis vrouw" wordt op de gebruikelijke aantrekke lijke wijze verzorgd door Eleonora. Hetzelfde kan worden gezegd van de rubriek „De jeugd en Nederlandsche fabrikaat" door den heer van Zuylen. Het Kind, veertiendaagsch blad voor ouders 0t Vermoedelijk is een en ander van de jonge :n opvoeders, uitgever J. Ploegsma. Zeist „het uiterlijk van woningstichtingen", naar lui, die per kano van Blokzijl naar Schok opent dit keer met een sobere en fijne be- Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat zij daarmede instemt.) Geachte Redactie! Gaarne een plaatsje voor onderstaande: kelsluitingswet waren wij, kleine winkeliers zonder personeel, zoo gelukkig in de zomer maanden 's avonds na 8 uur nog eenige oogenblikken van de vrije natuur te mogen genieten. Het publiek was zoo welwillend om te steunen door vóór 8 uur inkoopen te doen. Door de krachtige medewerking van de middenstandsvereeniging „De Hanze1' komt hierin nu plotseling weer verandering. Als van ouds mogen nu de winkeliers hun zaken weer tot 's avonds 10 uur open hou den, gedurende de zomermaanden. De groote zaken zullen hiertoe natuurlijk niet overgaan, doch vele kleine winkeliets zullen ter wille van de concurrentie, hunne zaken om 8 uur niet durven sluiten, uit vrees, dat er misschien nog eens een cliënt aan de gesloten deur komt en naar z'n col lega gaat. Gevolg voor de kleine winkeliers is, Be zaken maar weer open van 's morgens 8 uur of eerder tot 's avonds 10 uur. Indien we nu door het prijsgeven van onze heerlijke zomeravonden nog maar iets na 8 uur kunnen verdienen, dan wordt 't gemis ten deele vergoed. Wat zien we echter in het zomerseizoen gebeuren? De Vreemdelingen, die onze stad bezoeken, blijven 's avonds zeker niet hier, terwijl zeer vele onzer ingezetenen eveneens 's avonds naar buiten trekken. Wanneer men op warme zomermaanden om 8 uur b.v. in de Langestraat een kijkje neemt, lijkt de stad wel geheel verlaten. Maar wij kleine winkeliers kunnen voortaan ook van 810 uur 's avonds af wachten, of er misschien nog eens een cliënt onzen winkel komt binnenstappen. Tenzij de kleine winkeliers het aandurven, om ook gedurende het zomerseizoen hun zaken na 8 uur 's avonds gesloten te hou den. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Een winkelier(tje) zonder personeel. (Het is zeker moeilijk het iedereen naar den zin te maken. Als inzender er van over tuigd is, dat de zomeravondklanten toch de moeite niet loonen. zal niemand hem belet ten zijn winkel om 8 uur te sluiten. (Red. Alkm. Crt.) Alkmaar, 21 Mei 1933. Mijnheer de Redacteur! Gelieve het volgende in Uw geacht blad op te nemen: Indirect onbezorgd is het leven van den kleinen koopman, als het venten goed gaat. Heel bezorgd is het als het verkoopen slecht gaat. Weet men wel, wat er aan vooraf gaat? Dat men eerst gemarteld heeft om op de plaats van bestemming te komen. Men heeft heel vaak een uur of twee uur geloopen. om daar te komen en men is na tuurlijk verplicht vroeg op te staan. Vermoeidheid door deze voorbereidingen ontstaan, voelt men niet. doordat men zijn gedachten heeft bepaald tot het willen ver dienen. Er mag een hap eten verdiend worden, maar verdienen, zoodat een behoorlijk pak klee- ren gekocht kan worden, .'at belasting be taald kan worden en men lid van een ver eeniging. zang-, sport of welke ook. kan worden, dat bestaat absoluut niet. Men zegt dikwijls: 't leven van den kleinen koopman Is onbezorgd; hij behoeft nergens aan te betalen, heeft geen belasting of derge lijke. Maar voelt men niet, dat wanneer men be lasting betaalt, men veel vrijer in 't openbare leven staat. En voelt men ook niet. dat hoe meer be lasting men in staat is te betalen, hoe meer men dan toch verdient, waardoor men toch alles kan bekomen, wat het materieele en t religieuse leven biedt. Nu zal men zeggen, wat de materiele zijde van 't leven betreft, is t niet steeds mogelijk naar behooren te verdienen, maar betreffende de geestelijke zijde daartoe be hoeft er niet zooveel verdiend te worden. Maar als men niet naar behooren kan ver schijnen. dan voelt men voor zichzelf toch heel goed. iemand te ziin. die niet zoo direct in iedere groep wordt gewenscht. In de hoop eens te hebben overtuigd, dat 't leven van den kleinen koopman wel terdege zorgvo; is. dank ik U mijnheer de Redacteur, hartelijk voor de opname van dit stukje. Hoogachtend. P VRIESMAN. Zaadmarkt No. 40.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7