Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Jladiottieuws Siad en OmqewtQ, feuilleton Honderd vtf en dertigste laargang. VRIJDAG MEI OPENLUCHT-SAMENKOMST VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN. Dezen avond waren zij blij, dat zii bin 1933 No. 123 Zaterdag 27 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA), e Gramofoonplaten. 10 VPRO-morgen- wiiding 10.15 Voor Arb. in d Continubedrij ven- De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst; E. PhiiiDse zang; Gramofoonplaten; VARA- g» l.v W. van Cappllen. 12.- VARA- kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 2.15 Gra- mofoonplaten. 2.50 Causne. 3.10 Kinderkoor De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher en gramo- Vnnnolaten. 3.50 Boefening Huismuziek o.l.v. P Sers. 4.30 Causerie A. F. Muller. 4.50 n Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramo- loonol 3.50 Beoefening Huismuziek o.l.v. w 6- De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 6 3<f Causerie K. Singer 7 - Orgelspel Joh. jong. 7.30 VARA-Mandol.ne-Ensmble ol.v. j B Kok én gramofoonplaten. 7.59 SOS- hn'ehten 8 - De Flierfluiters o.l.v. J. v. d. Kt m m. v. Hilde Harmat, zang. 8.30 Toespraak. 8.45 Vervolg concert. 9.— Decla matie Hetty Beek. 9.15 ^ARA-orkest o.l.v. H de Groot. 10.— Vaz Dias. VARA-Varia 1015 Vervolg concert. 11— Gramofoonpl. 11.15—12.— VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KrO).8.— Gramofoonpl. 10.Zangspel. 11.30 I onH p,„ ii"aV""Jr^r'I 'öuustuc ciecors re jaren opvoeren en luid-1 waardeerd worden. In ieder geval kan wor- fXTi 605-1.24— 405—16.05, Da- sprekers aan te brengen, waardoor duizen- den vastgesteld, dat de heer Judell het op J.iWenbero- ioojcoaoa ir j K™ J" gelegenheid worden gesteld dit1 -gr- nnHfrnnmpn borg 20 26—24 1025—2020, Kalund-1 oud-Hollandsche stuk ook woordelijk te kun- HET 300-JARIG BESTAAN VAN DEN POLDER SCHERMEER. Op initiatief van een voorloopig comité werd Woensdagavond onder leiding van den heer B. Spaan, wethouder van Oterleek, een drukbezochte vergadering gehouden om de plannen voor de herdenking en viering van het derde eeuwfeest van den polder te be spreken. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de heer D. J. Govers den stoot had gegeven aan de vorming van een voorloopig comité, bestaande uit de heeren Pos, Spaan Groot, van der Laan en Klomp. Dit voorloopig comité was van oordeel, dat, ondanks de voor den landbouw depri- meerende tijdsomstandigheden het derde eeuwfeest in ieder geval herdacht en zoo mo gelijk gevierd moest worden. Voor het bespreken van de plannen wa- ren de vertegenwoordigers van de daarvoor nen volgen. Dezer dagen zal het comité aan de bur- gerij circulaires verzenden, waarin men opge wekt wordt een bijdrage voor de herdenking te schenken. Aan het polderbestuur en de besturen van aangrenzende gemeenten zal het verzoek ge richt worden te teekenen voor een te vormen garantiefonds. Woensdag a.s. komt het comité voor de tweede maal, wederom in café Kamsteeg bij een om de plannen nader vast te stellen en een werkcomité samen te stellen. uitstekende wijze heeft ondernomen Gister op de officiëele openingsdag mocht de heer Judell tal van bloemstukken ontvan gen. Ondanks het ongunstige weer maakten nog een 150 baders van deze badgelegenheid gebruik. 9.15 Sextetconcert Godsd. halfuur. 12.15—1-45 en gramofoonplaten. 2.— Voor de eugd 2.33 Kinderuur. 4.- Gramofoonpl Schla- germuziek en lezingen. 7.15 Causerie. 7.3o Gramofoonplaten. 7.45 Voordracht 8.- 11 15 Gevarieerd programma. Ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 11.15—12.— Gramofoon- tn"Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten, 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Com modore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 2.05 Gramofoonplaten. 2.50 Voor de kinderen uit Wales. 4.05 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G Daines m. m. v. W. Shanks, bariton. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5 35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh In termezzo. 7.25 Lezing. 7 50 Concert door het Londensch Zigeuner-orkest 8.20 „Our Hour", variété-programma m m. v. mr. Flot- sam mr. Jetsam. 9.20 Berichten en lezing 10.05BBC-orkesto.lv. Adr. Boult. 11 Voordracht. 11.0512 20 Dansmuziek door Ambrose en zijn band. Parijs ,Jladio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten 12.20 Concert door het Om roeporkest, 6.50 en 7.40 Dito. 8.20 Cabaret programma. 9 05 Radic-tooneel. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.50—3.20 Gramofoonpl. 3 50—5.50 Omroeporkest m. m. v. solisten O.l.v. Gröndahl. 8.20 Bach-concert door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl m. m. v. zan- feres, hobo en piano. 9.20 L. Preii's orkest. .35 Reportage. 10.35 L. Preil's orkest. 11.25—12.50 Dansmuziek door Louis Preil's Radio-Dansorkest. Langenberg, 473 M. 6 40, 7.23 en 8.23 Gramofoonplaten. 12.2C Werag-orkest o.l.v. Breuer. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 8.25 Blaas- orkest o.l.v. Kühn. 8.55 „Schötzekünning" 6pel van Fuchs. Regie: Anheisser. 11.— Gramofoonmuziek. Rome, 441 M. 9.20 „La Cenerentola". opera van Rossini. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroeporkest o.l.v Walpot. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Ope rette „lm weissen Rössl" van Benatzky—Gil bertStolz. 11.50 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot m. m V. tenor. 1.30 Gramofoonplaten 5.20 Dans muziek uit Antwerpen. 6.35 Gramofoonpla ten. 8.20 Symphonieconcert m. m. v. orkest en solisten o.l.v. A. Meulemans. 10.30 Dans muziek uit St. Sauveur. 11.50 Gramofoon muziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Uitzending gewijd aan het Zwarte Woud. 8.20 Schrammelmu- ziek uit München. 8.50 „Seemannsgarn" 9 20 Militaire muziek uit Weenen. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.20 Concert uit München o.l.v. Kloss. 12.20—12.50 Herdenkingsplech tigheid aan het graf van Schlageter te Schö- liau in het Wiesental. HET FAMILIE-BAD „DE BERGERMEER'. Het familiebad „De Bergermeer" is He melvaartsdag geopend. Wij brachten er der dag te voren een be zoek en ofschoon er door vele arbeiders nog hard gewerkt werd (ons raadslid Bulens was zelfs vol ijver bezig er voor te zorgen dat het benzine vulstation goed kon functionneeren en keek, als een echte sportman, met zijn vriendelijke blauwe oogen op sympathieke in aanmprtin^ 5 i wijze naar de komende drukte bij deze con- wnninrr van men(k wreenigingen tot bij- current wiens zuigkracht hij voor Alkmaar u„..1 j vergadering uitgencodigd zoo zeer vreesde) het werd ons toch aanstonds GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. en het verheugde spr., dat nagenoeg allen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. In het bijzonder heette hij welkom aen dijk- graaf, den heer Kramer Glijnis, den burge meester van Oterleek, den heer Huyser van Reenen, den burgemeester van Ursem, den heer van den Heuvel, den heer D. de Boer Dzn., voorzitter van de afd. Schermer van den H. M. v. L., Ds. Heep en de hoofden der beide scholen, alsmede mevr. Kruimel. Hierop gaf hij het woord aan de vergade ring ter bespreking van de plannen. Bij die bespreking kwam vast te staan, dat algemeen de herdenking van het 300-jarig bestaan van dezen 4000 H.A. grooten polder, die met zijn trapsgewijze bemaling een grootsche schep ping van onze vaderen kan worden genoemd, herdacht moest worden. Men was van oordeel, dat de geschiedenis van den polder een zoo belangrijke was, dat aan de herdenking een historische en folklo ristische tentoonstelling verbonden moest worden en dat de kern van de tentoonstel- ling moest zijn een demonstratie van hetgeen de polder aan veeteelt- en tuinbouwproduc ten oplevert. De vertegenwoordigers van de gymnastiek vereniging „Nieuw Leven'', den L.T.B., de Land- en Tuinbouwver., de H. M. v. L., de Fokvereeniging, de Ver. voor T.B.C.-bestrij ding onder het rundvee, de Harddraverijver., de tooneelver. „Aurora", de Zangvereni ging, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Ver. van Plattelandsvrouwen, die van de leesgezelschappen te Stompetoren en Zuid- Schermer, de Brandassurantie, de Ver. voor Huisvlijt en FloraÜa, de Sociëteit „De Bur gerkring", het Witte Kruis, de afd. van 't Nut, en de IJsclub zegden toe een lid uit die vereeniging in het vormen comité te zullen aanwijzen, terwijl aan drie arbeidersorgani saties de uitnoodiging zal worden gedaan hetzelfde te doen. Tot leden van het eere-comité werden be noemd de heeren C. Kramer Glijnis, D. de Boer Dzn., D. Huyser van Reenen, ds. Heep, pastoor v. d. Marck, D. J. Govers, dr. v. Ba len Blanken en de heer H. Klaver, terwijl tot de burgemeesters van de acht aangrenzende gemeenten het verzoek zal worden gericht eveneens in het eere-comité zitting te nemen Het bestuur verkreeg de volmacht om het co mité, dat nog werd aangevuld met de heeren Fr. Otten (N.H. Dagblad), Burman, Broer- sen, Davelaar en de beide schoolhoofden, zoo noodig met meerdere personen uit te breiden. De heer Heringa nam op zich, om met tooneelspelers uit de gemeente en die van aangrenzende gemeenten het beroemde too- neelstuk „Tetjeroen" of „de Vrijstersmarkt van 1669 te Schermerhorn", in studie te ne men. Dit historische tooneelstuk werd ook bij de herdenking van het tweede eeuwfeest ge speeld, evenals in het Kroningsjaar van ko ningin Wilhelmina en zal zeker om de oud- Hollandsche costumes en de daarin voorko mende oud-Hollandsche gebruiken groote be langstelling trekken. Het voornemen bestaat om de tentoonstel- Jing en de feestelijkheden te doen plaats heb ben in de eerste week van September op een gunstig te Stompetoren gelegen stuk land, dat ook voor feestelijke attracties zal worden ingericht en de feestelijkheden twee tot drie dagen te doen duren. Op dit land zal ook een plankier worden aangebracht voor oud- Hollandsche dansen, terwijl het voornemen bestaat om „Tetjeroen" aldaar in oud-Hol - duidelijk, dat de bezoekers ontvangen konden worden. De gemeente is nog bezig den weg te ver- breeden en te asfalteeren, doch vanuit Alk maar kan men dit prachtig gelegen zwem- en zonnebad gemakkelijk ook reeds per auto be reiken. Aan den Bergerweg bij den ingang van den Groeneweg is een bushalte, waar van men het bad in 10 a 15 minuten loopende kan bereiken. Het grootste deel van de bezoe kers zal echter wel per auto en rijwiel komen en hierop is gerekend door het maken van een ruime parkeergelegenheid voor deze vehikels Wie dit zoo heerlijk in het polderland ge legen bad passeert, moet zich, door de vroo- lijke vlaggen en kleurige zonneparasols voor het terrasgedeelte van de ververschings- gelegenheid, waar men van alies kan beko men tegen zeer billijke prijzen en zelfs voor 0.50 een kostelijke Moezelwijn drinkt, wel aangetrokken gevoelen om daar een poos te toeven. De aanleg van de prachtige vijvers voor het mooie landhuis, bewijzen dat hier in dit polderland de tuinarchitect en de bekwame bouwmeester op voorbeeldige wijze hebben samengewerkt. Thans zijn deze vijvers, die een opper vlakte hebben van 6000 M2., op een maxi mum diepte van 1.70 M, gebracht en tot zwembad ingericht. Aan het noorden door het huis en beplanting beschut en aan het westen door de cabines en garderobe met de ververschingsgelegenheid die zoo is inge richt, dat men de zuidwand geheel kan open stellen, heeft men vanaf het er voor gelegen terras, dat van keurig meubilair voorzien is, een verrukkelijk uitzicht op het zwembassin in het polderland met zijn Hollandscthe mo lens Hier een dagje toeven moet, wanneer zoo als Woensdagmiddag de zon scheen, een dag genieten zijn. Wij hebben er Woensdagmiddag (die feite lijk een Zaterdagmiddag was) bij het bezoek van de journalisten, genoten. Het college van B. en W. van Bergen kwam tijdens dit bezoek in gezel schap van den gemeente-secretaris en den gemeente architect ook nog een kijkje nemen DE BEDRIEGERTJES. De bedrieger klinkt bepaald onsympa thiek, doch hetzelfde woord met den ver kleiningsuitgang doet al heel wat prettiger aan en als men den verkleiningsuitgang daarbij nog in het meervoud neemt dan wordt het sympathiek en in ieder geval aantrekkelijk. Wij hebben daarom eens een bezoek ge bracht aan „De bedriegertjes" te Bergen een naam waaraan vele van onze lezers zeker prettige jeugdherinneringen bewaren van bezoeken aan Arnhem, waar de bedriegertjes zeker al een kwart eeuw tot de attracties behooren. Bergen heeft nu ook zoo'n attractie, ten gevolge van het initiatief van den heer v. Keulen, die in een verbreeden bocht aan den Bergerweg tusschen den Turfweg en den Loudelsweg op een 10.000 M2. groot ter rein een dwaaltuin heeft aangelegd, met daaraan verbonden attracties, als een 8 M hooge glijbaan (van den klimtoren heeft men een mooi uitzicht op de bonte omgeving, een aangrenzende oude Meidoornhaag is zelfs één groot bouquet) een kettingbrug, een apenkooi en de bedriegertjes. In één van de gebouwtjes staat een door den heer van Keulen persoonlijk vervaardig de miniatuur waagtoren. Wanneer de kla roenblazer zijn trompet op heele en halve uren laat schallen, werken de bedriegertjes, met als beslist gevolg gelach en gegil van de bezoekers. Hoe dit alles nu precies werkt moet men maar eens gaan zien. Een bezoek aan dezen tuin is zeker voor de kinderen (ook grooteren kunnen zich er kostelijk vermaken) iets onvergetelijks Gister werd den tuin voor het publiek opengesteld. Ondanks den regen maakten zeer velen van deze vermaakgelegenheid ge bruik. MOEST STAANDE ETEN. Weken lang ischias. Met zijn ervaring helpt hij nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aan beveling van een middel tegen ischias van iemand, die zelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias gevoeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand kent, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schrijft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te pro- beeren, wat ik ook deed: ik nam eiken morgen een theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhalven fla con gebruikt had, verdween de ischias, en nadien heb ik het nooit meer gevoeld. Ik blijf doorgaan met eiken ochtend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van over tuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen ischias en rheumatiek. Iedereen, die aan deze kwa len lijdt, raad ik het dringend aan. IlC ben Kruschen Salts veel dank ver schuldigd". T. P. R. De pijnen van ischias zijn een symp toom van dieper kwaad hetzelfde euvel dat rheumatiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het teeken, dat er iets aan Uw stofwisseling hapert en on zuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes natuurlijke zouten, welke Uw in wendige organen tot geregelde werking aansporen. Kruschen verschaft U daar om een inwendige schoonheid en gezon den bloedsomloop. En wanneer de „kleine dagelijksche dosis" Uw stofwis seling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten O 90 en 160 per flacon. Stralende In den Muziektuin te Alkmaar. De dreigende lucht in den voormiddag heeft gister ongetwijfeld velen afgeschrikt van een tocht naar den mooien Alkmaar- schen Muziektuin ter bijwoning van de 23e prov. openlucht-samenkomst van vrijzinig- godsdienstigen in Noordholland. Bij velen van hen, die desondanks waren gegaan (hun aantal viel nog zeer mee, want de bei de waranda's waren geheel vol en bovendien zaten er nog wel tweehonderd menschen in den tuin), kwam de vraag op, waarom d( bijeenkomst niet in de Groote Kerk werd ge houden, omdat immers was aangekondigd, dat zij daar zoo plaats hebben bij ongunstig weer. En ongunstig was het weer toch zeker wel: tijdens de meeting regende het nog ge ducht. Openingswoord. Ds. Baar van Alkmaar sprak een woord van welkom. Hij noemde het een goede ge woonte om jaarlijks een openluchtsamen komst te houden. Als de bedoeling ervan gaf spr. aan het bereiken van de menschen die van de kerk vervreemd zijn en het ver sterken van het saamhoorigheidsgevoel en de soliditeit. Spr. vond het jammer, dat het Al spoedig heerschte er onder het heerlijke regende, maar, zei hij, er is een omzetting ctomnnnn- Hat i van alk waardeili die we geestelijk Geautoriseerde vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.—v. R. HOOFDSTUK I. De wind gierde zoo hevig door de bochtige hoofdstraat van het kleine dorpje Keys, dat de gelukkige men schen, die niet door het een of ander van hun warmen haard waren weggelokt, hun stoelen dichter bij het vuur schoven en overpeinsden, hoeveel hoornen er den volgenden ochtend zouden zijn omge waaid. De geheele maand Maart had het bijna aldoor geregend en nu, in de vierde week, woei er in het noorden van Enge land een ijskoude wind, die reeds twee dagen had aangehouden en nog steeds geen teeken vertoonde, te zullen gaan liggen. De wegen, waar de modder weken lang tot op kniehoogte had gelegen, wa ren wonderbaarlijk vlug opgedroogd en rij, die tot de zuinige dorpelingen be hoorden, hadden een mooien voorraad hout verzameld van de afgewaaide tak ken. nen konden blijven zitten en van de I vruchten van hun arbeid konden genie ten. De wind, die zijn verwoestenden weg door het opep weiland, dat Keys om ringde, vervolgde, nam ieder oogenblik in hevigheid toe, zoodat de binten van de kleine boerenwoning, die ongeveer op een mijl afstands van het dorp aan het eind van een doodloopenden weg stond, kraakten en kreunden onder zijn schrik wekkend woeste aanvallen. De voordeur van de hoeve stond open en slingerde bij iederen windvlaag met een harden slag tegen den binnenmuur van den donkeren gang; maar niemand kwam ze sluiten, en door geen der vensters van het schijnbaar verlaten huis kwam licht. Voor een kort oogenblik bedaarde de wind en hoorde men het eentonig geblaf van een hond op een naburige hoeve; behalve dit geluid hoorde men niets dap het vernieuwde, lang aangehouden loei en van den wind, het protesteerend ge kraak der boomen, als de zware takken door elkander werden geslingerd, en het vervelende slaan van de heen en weer zwaaiende deur. De zon was ondergegaan en het was al donker, toen het eerste geluid van voetstap pen op den weg weerklonk. De wandelaar naderde snel, met een vreemden, schuifelen- den tred, die bijna geruischloos werd, toen hij dichter bij het huis kwam. Bij de poort gekomen, die naar den kleinen voortuin leid- glaasje moezel zoo'n prettige stemming, dat men zich één familie gevoelde en een van de collega's zich in een der cabines tot de eerste zwemmer omkleedde en pardoes in het water sprong, welk voorbeeld al heel gauw door een jonge dame werd gevolgd en die eveneens, door op sierlijke wijze van de springplank in het nat te duiken, toonde, de zwemsport uitstekend meester te zijn. Voor kinderen is er een afzonderlijk ge deelte met een diepte van 4070 c.M. Voor zwemonderricht wordt door een bevoegde zwemleeraar en leerares zorg gedragen, zoo wel aan de vaste als losse hengel. De waterverversching geschiedt door artesische bronnen en op praktische wijze wordt dit water (ongeveer 1000 M3. per dag) voor het in het bassin komt, door een lange goot geleid en dus door de natuur ver- Onze collega was dan ook verrukt over de temperatuur van het water en de heerlijke vaste zandbodem en voorzag zich dadelijk van een abonnement. Het familie-bad „De Bergermeer" zal zeker niet alleen door de Alkmaarders, doch onge twijfeld ook door de Bergenaren en de zomer- gasten als een heerlijke zomergelegenheid ge- de, bleef hij een oogenblik staan, om dan, zonder ze te openen, als een schaduw weg te glijden in de richting van de schuur, die aan den anderen kant van de hoeve stond. Wat hij daar ook te coen had, hij maakte geen geluid, en nog bijna een uur, nadat hij voor bij was gegaan, bleef de woning stil en ver laten staan en bleef de open deur eentonig heen en weer slaan. Daarna doemde een tweede schaduw op uit de duisternis van den weg. Dezen keer was het geklik van den klink hoorbaar, toen de nieuw aangekomene de poort opende en vlug het pad opliep, dat naar de voordeur leidde. Hier bleef hij met een scherpen uit roep van verbazing staan en liep toen den gang in naar binnen. Een lucifer werd afge streken en vlamde op, gevolgd door een be- stediger schijn, toen de olielamp, die bij de deur stond, werd aangestoken. Met de lamp in de hand ging de eigenaar van de hoeve eerst naar de voordeur en on derzocht de klink, voordat hij ze sloot, om te zien, of die stuk was. Vervolgens begaf hij zich naar het keukentje achter in het huis en wilde het vuur aansteken, toen hij ont dekte, dat hij geen lucifers meer had. De laatste had hij gebruikt om de lamp aan te steken. Met een ongeduldigen uitroep nam hij de lamp weer op en ging naar de zitkamer, een van de twee kamers, die ter weerszijden van de voordeur lagen. Zijn bewegingen waren snel, vervuld als hij was van de gedachte aan voedsel en warmte, die hij hoog noodig jjad. want hij had een laqgea weg afgelegd, alleen kunnen aanbrengen. Met een herinnering aan „Pallieter" hoopte spr., dat er een gees telijke kracht zou zijn, die zou doen zeggen: „Wat valt die regen lekker malsch". Spr. merkte hierbij op, dat men in de kerk altijd droog zit. Maar boven alles gaat God, Hij is het eenige waar we altijd op aan kunnen. Hij kan de eenige waarde geven aan ons leven. Hem hebben wij noodig. Naast de vroomheid hebben we echter de vrijheid noodig tot opbloei van de waarachtige vroomheid. Daar volgt dan uit verdraag zaamheid, die alle vrijheid van geweten wil geven aan ieder. Grooten dank bracht spr. aan prins Willem van Oranje, die de groote strijder was voor vrijheid, vroomheid en de hoogste verdraagzaamheid, tegen tirannie en geloofsdwang. In onze dagen komt daar nog bij vrees voor dictatuur van Rome en Dordrecht. Hier is geen plaats voor geestes dwang, hier duldt de grond geen dwing- landing. Na het openingswoord werd gezamenlijk gezongen het eerste couplet van Ps. 38, waarna het kerkkoor uit Oostzaan zich in een tweetal liederen deed hooren, „Lent->- boodschap" en „Waak op". gezondheid voor één cent per dag. Met kaars en bezem. Ds. P. Cannegieter, herv. predi- kant te Krommenie, sprak hierna over het onderwerp „Met kaars en bezem". Ik weet niet zoo ving spr. aan in hoeverre gij godsdienstige menschen zijt, geregeld ter kerk gaat en veel in uw bijbel leest, maar al deedt gij dat wel, dan was dit nog geen bewijs voor uw godsdienst. In elk geval veronderstelde hij bij zijn gehoor eenige bijbelkennis. Spr. had zijn onderwerp ontleend aan de gelijkenis van de verloren penning, welk ver haal hij vertelde, eraan toevoegende, te moe ten beginnen met de bekentenis, dat wij een parel verloren hebben. Het is moeilijk te bekennen iets verloren te hebben, omdat wij gaarne willen door- Kaan voor menschen wie niets ontbreekt, ichter we moeten bedenken, dat de vrouw uit de gelijkenis niet stond op straat maar in haar kamer, toen zij zich durfde bekennen, dat zij iets verloren had. Zoo kan het ons faan, als wij in onze kamer zijn terugge- eerd en dan zullen wij kunnen zeggen, dat, al is er iets verloren, dit kan worden terug, gevonden. Jezus sprak van de verloren penning en noemde die het Koninkrijk der Hemelen, Dit is een woord, waarvan velen zeggen, dat het iets is alleen voor de kerk en niet voor het werkelijke leven, maar, zei spr.. Jezus had het nooit over iets buiten het leven en bedoelde met Zijn woord niet an ders dan het geloofsvertrouwen, dat God overal is. Dat geloofsvertrouwen geeft roerende oogenblikken. Spr. dacht hierbij aan de mo menten van ernstig nadenken, de uren waar. in men denkt aan dierbare afgestorvenen, Dat zijn uren waarin men het geloofsver. trouwen terug vindt, waarin men niet ont. komt aan de stem van het geweten en be« reid is vergiffenis te schenken aan wie ons kwaad deden en ook om de belofte te geven niet meer kwaad te doen. Zeker, wij verliezen wel vaak de penning, doordat zij op aarde viel en onder het stof raakte. Onze ziel zoekt het leven en het an dere deel van ons bestaan, het lichaam, nijgt naar de aarde, die ook onze ziel aantrekt. Daarom stellen wij vaak meer belang in aardsche dingen, de crisismaatregelen der- regeering of de prijzen van allerlei artike- len, meer dan dat wij zoeken naar het ge- loofsvertrouwen. Hoe dat te vinden? Met kaars en bezem? Echter, hoe velen kunnen die handteeren? in den harden wind en voelde zich zoowel hongering als vermoeid. Verblind door het schijnsel van de lamp in zijn oogen, was hij reeds goed en wel in de zitkamer, toen hij iets zag, dat hem deed opspringen met zoo'n scherpen kreet, alsof iemand hem onverwachts bij den schouder had vastgegrepen. Hij stond als aan den grond genageld en hield de lamp zoo schuin, dat ze hevig walmde. Doch de zwarte rook ging zijn neus onopgemerkt voorbij. Want de kamer, die hij, behalve zijn eigen persoon, leeg had gedacht, bevatte nog iemand anders. Voor de schrijftafel tegenover de deur, met haar armen er over uitgestrekt, en het hoofd op het open vloeiboek, zat een vrouw. Vanwaar hij stond kon hij slechts het bo venste deel van haar hoofd zien, een verwar de massa blonde krullen, die als gesponnen goud in het lamplicht schitterden, en de rij ke bontkraag van den mantel, dien zij aan had. Ook haar handen kon hij zien en het flon keren van haar ringen. Er was iets aan die handen met hun vreemd toegeknepen vingers, alsof zij plotseling, terwijl zij geslo ten werden, tegengehouden waren, a.sof iemand haar bedreigelijk een slapende hou ding had willen geven. Maar het waren niet haar handen of de schoonheid van heur haar, die de oogen van den man bij de deur geboeid hadden. Die bleven gevestigd op het open vloeiblok en de yiek die er zich over verspreid had, een vlek, die de blonde krullen, die zoo stil op het witte papier lagen, reeds tot harde kleine ringen had doen verstijven, en zelfs van zijn eerst helder scharlakenrood in een doffe roestkleur scheen te zijn overgegaan. De man bleef roerloos staan, onbewust van de doordringende lucht van de walmen de lamp, doch met een krachtige inspanning beheerschte hij zich eindelijk en liep de ka mer door. Hij zette de lamp op den schoor steenmantel neer, boog zich over de vrouw heen en legde zijn hand zacht op de hare; doch hij wist reeds voordat hij haar aan raakte, dat zij buiten het bereik van mensche iijke hulp was. Toen hij het dikke, blonde haar opzij van haar hoofd oplichtte, ontdek te hij een wond in den slaap, waaruit het bloed reeds had opgehouden te vloeien. Nadat hij zich weer had opgericht na zijn kort onderzoek, gingen zijn oogen instinct matig naar het raam, doch hij was niet snel genoeg. Had hij het 'n seconde eerder gedaan dan zou hij het bleeke gelaat van een man, die elke bijzonderheid van de kamer en van den grimmigen persoon er binnen opnam, tegen~de buitenzijde van het glas gedrukt hebben gezien. Doch juist, terwijl hij het hoofd ophief, was de glurende man achter het vensterkozijn weggedoken, en toen hij eenige minuten later, na een haastig onder zoek van het huis, de voordeur uitrende, was er niemand meer, noch in de schuur, noch in een der bijgebouwen. De ongeziene bespieder aan het raam was als een schaduw in de duisternis verwenen. XWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5