JUcfitsaaken handel in blanke slavinnen. Minderjarig meisje bijtijds gered. Woensdagavond heeft de Haagsche politie op het station Hollandsche Spoor een Italiaan aangehouden, die met een minderjarig Fransch meisje met den Parijschen trein uit de Fransche hoofd stad hier was aangekomen. Zij werden od het perron opgewacht door een Itali aan en een Nederlander, die eveneens beiden in arrest zijn gesteld. verdacht van blanke slavinnenhandel. Het min derjarige meisje is onder hoede van de Aflader herneemt De Crt., dat het in het voornemen der Italianen lag de minder- 'iarige Frangaise in Den Haag in het huwelijk te doen treden met den gear resteerden Nederlander, die hiervoor een flinke belooning zou ontvangen. De bedoeling van het huwelijk was, het Fransche meisje de Nederlandsche nati onaliteit te laten verwerven en haar voor niet'te noemen redenen voortaan in Nederland verblijf te kunnen laten hou den. Vrouwen van verdacht allooi van vreemde nationaliteit worden steeds zonder pardon de grens overgeleid. Het is niet de eerste maal, dat men hier op deze wijze getracht heeft door de mazen der wet te kruipen. Voor de po litie is het steeds zeer moeilijk geweest .tegen genoemde handelingen op te tre den. Het huwen zelf kan niet als een misdrijf worden aangerekend. Een paar maal heeft de politie al lij delijk moeten aanzien hoe meerderjari ge Fransche en Duitsche vrouwen naar Den Haag kwamen om hier huwelijken met Nederlanders te sluiten om zich kort daarna dan weer te laten scheiden. Een tweetal Italianen had zich hier 'gevestigd dat zich met medewerking jvan een Nederlander speciaal op dit iverachtelijke bedrijf toelegde. De Haag sche politie volgde hun gangen nauw keurig en zoo was men er achter geko men dat gistermiddag met den Parij schen trein wederom een slachtoffer uit de Fransche hoofdstad zou arriveeren. Een inspecteur vergezeld van verschu ilende rechercheurs van den Vreemdelin gendienst stelde zich verdekt op liet perron van het Hollandsche Spoorstati on op en toen de Parijsche trein stil stond stapte inderdaad de gezochte er uit. Ditmaal was de huwelijkscandidate. zooals gezegd, een minderjarige en kon de politie dus met goed resultaat ingrij pen. De twee Italianen en de Nederlan der zijn aan het hoofdbureau ingesloten en zuilen door de justitie vervolgd wor den. Het meisje zal naar Frankrijk wor den teruggezonden. 1 BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID Aandrang tot verwijdering van machines in den tarwebouw. Het gemeentebestuur van Poortvliet (Zl.) heeft ingevo.ge een besluit van den iraad dier gemeente een adres gezonden aan de regeering met het verzoek om bij steunverleening aan den lan lbouw een regeling te treffen, waarbij bepaald is, dat boeren, die per te verbouwen hec tare een subsidie van het rijk ontvan gen, verplicht zijn een bepaald aantal arbeiders in loondienst te nemen op een loon, vastgesteld in overeenstemming met plaatselijke omstandigheden, of al thans voor te schrijven dat de zooge naamde regeeringstarwe niet machinaal gesneden en gedorschen mag zijn. De gemeenteraad bedoelt hiermede het ne men van maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid onder de arboi Iers- bevolking ten plattelande, omdat thans jvan den steun, welke uit 's rijks kas verleend wordt aan de landbouwers voor het zaaien van tarwe en suiker bieten, slechts een zeer gering deel ten goede komt aan de landarbeiders in den vorm van werk. Aan de gemeente-aden in Zeeland is Vc -zocht adhaesie aan dit adres te be tuigen. NED. HERV. VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID. Onder leiding van prof. dr. J. R. Slotema- Iker de Bruine had dezer dagen te Utrecht de oprichtingsvergadering plaats van boven staande vereeniging. Onder de aanwezigen bevonden zich vele personen uit hervormde kringen, die een leidende positie innemen in vereenigingen en stichtingen welke op het ge bied van de feestelijke volksgezondheid werk zaam zijn, terwijl bovendien van verschil lende zijden adhaesiebetuigingen waren in gekomen. Reeds is contact gezocht met andere dan 'berv. organisaties, die op hetzelfde terrein werkzaam zijn vanuit protestantsch-christe- lijke overtuiging. Een commissie werd benoemd, die een Bchema van organisatie zal ontwerpen. Be sloten werd een tweedaagsche conferentie voor te bereiden, waar principieele en prac tische vragen zullen worden behandeld. HET PAEDOLOGISCH INSTITUUT het bureau voor beroepskeuze en tevens ob servatiehuis. Het is een inrichting waarvan geen tweede bestaat in Europa. Dit instituut is door de „Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idiote en ach terlijke kinderen" ingericht, alleen de inrich- ting van de laboratoria was voor rekening van de Vrije Universiteit. Boven den hoofdingang van het gebouw is een gebrandschilderd raam aangebracht ver vaard.gd door De Vonk te Haarlem, 'vZl stellende de genezing van den waanzinnige knaap door Jezus. Dit raam is een gescheS van de Vrije Universiteit. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN. Een verdachte gearresteerd. Naar wij vernemen is Woensdagmiddag te Den Haag gearresteerd de omstreeks 30-jari- ge J. A., die verdacht wordt schuldig te ziin aan den roofoverval, Zondagmorgen ge pleegd op den 83-jarigen L. Chrispijn te Wa teringen. Deze A., die vroeger in het Westland woonachtig was, moet ook in de omgeving van Wateringen goed bekend geweest zijn De man is na verhoor voorloopig in bewa- gesteld. TE AMSTERDAM. De eerste inrichting aard in Europa. van dezen Het vroegere gebouw van het Blinden instituut in de Vossiusstraat te Amsterdam is van bestemming veranderd. Het paedolo- gisch instituut, dat tot nu toe was gevestigd naast de Valeriuskliniek aan de Lairesse- straat, heeft er heden officieel zijn intrede ge daan in tegenwoordigheid van prinses 'Juliana. De paedologie, de wetenschap van psychi sche ontwikkeling zoowel van het normale g's van het abnormale kind, zal hier prac- sisch en wetenschappelijk worden behan deld Het instituut zal de ouders adviseeren bij de opvoeding van moeilijke kinderen en daarnaast het vraagstuk van het buitenge onderwijs onder de oogen zien. Ook is De ring JONGEN UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gistermorgen is tusschen Blokpost tien en Hekendorp (Z.H.) een knaapje, genaamd J de Visser, uit Rotterdam, uit den trein ge vallen. In de coupé bevond zich een klas met hun onderwijzer. De onderwijzer trok aan de noodrem; de trein stond met een schok stil, waardoor de knaap, die nog aan het portier hing, op den grond viel. Met ernstige wonden werd hij opgenomen en naar Rotter dam vervoerd. Uit een onderzoek bleek, dat de deur van de coupé goed functionneerde, zoodat de schuld van het ongeval te wijten is aan het feit, dat de jongen met de deurknop van de coupé stond te spelen. De trein had ongeveer 20 minuten vertra ging. AUTOBANDEN VERBRAND. Bergsche hoek nabij Rotterdam heeft gis termorgen op origineele wijze een ontzagge lijken stroom vreemdelingen getrokken. Een inwoner van Bergsche hoek had een opslag plaats gemaakt voor duizenden autobanden afkomstig van oen brand die eenige maan den geleden bij de firma de Vries te Rotter dam heeft gewoed. Deze banden heeft hij gistermorgen ter vernietiging doen aanste ken. De rubber verwekte echter zoo een ge weldige rookmassa, dat honderden uit Rot terdam en omliggende gemeenten naar Berg sche Hoek trokken. Het bussenverkeer werd hierdoor zeer ver traagd. Spoedig arriveerde de brandweer van Hil- ligersberg en Terbregge, zelfs is de in den vorigen week ingebruik genomen autospuit van Schiebroek gekomen. De hilariteit in Bergsche hoek was zeer groot. De café's maakten intusschen goede zaken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. (Meervoudige strafkamer). DE ONVOLDANE MOTORRIJDER. De 27-jarige machinist Cornelis E. was door den Helderschen kantonrechter veroor deeld, omdat hij op 1 Oct. rijdende met een motor op den Koningsweg te Wieringen, bij 't inhalen van 'n voorrijdenden woonwagen, het verkeer had afgesneden, waardoor een aanrijding volgde met een van de andere zij komenden tegenligger, een vrachtauto, be stuurd door zekeren heer P. A. M. Spijkers, chauffeur uit Haarlem. De kantonrechter gaf den roekeloozen motorrijder een zoodanige reprimande dat hij hooger beroep aan teekende, ten einde billij ker condities te kunnen bedingen. De officier bleek echter niet geneigd betere voorwaarden voor te stellen en requireerde bevestiging van het gewezen vonnis, waarbij hem onder meer ook de rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden was ontnomen. MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg te Ruurlo een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de 20-jarige M. B. den weg wilde oversteken lette hij niet op den trein welke om 13.30 uur uit Ruurlo naar Borculo vertrekt. Hij werd gegrepen en op slag gedood. AANGETEEKENDE BRIEF DOOR EEN ONBEVOEGDE AFGEHAALD. Hij droeg denzelfden naam als de geadresseerde. Naar het „Limburgsch Dagblad" ver neemt, is aan het postkantoor te Heerlen een aangeteekenue zending uit Duitschland waarin zich voor 6000 aan marken bevond, in verkeerde handen terecht gekomen. Er is hier sprake van deviezensmokkel, waarvan iemand, die denzelfden naam als de gedu peerde draagt, op de hoogte is geweest. Deze heelt het ontvangbewijs afgeteekend en het stuk in ontvangst genomen. Toen degene, aan wie het stuk geadresseerd was aan het loket verscheen, kwam het bedrog uit. KORTE BERICHTEN. Tijdens een bezoek aan het zeestrand te IJmuiden is een te Amsterdam woonachtige Hongaar plotseling overleden. Het lijk is naar Amsterdam gebracht. In een aannemerskeet op het Sluiseiland te IJmuiden is ingebroken. Een bedrag van 400 werd ontvreemd. Een veel grooter be drag, dat gereed stond voor het uitbetalen der loonen, bleef onaangetast. De Leeuwarder commissienoteering voor boter is gisteren vastgesteld op vijftig cents per kilo. Naar gemeld wordt, zullen de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 1 Jan a.s. overgaan tot invoering van de volledige Kunze—Knorr-beremming. De 17-jarige sleeper D. Mulder uit Eygelshoven is bij zijn werkzaamheden in de mijn „Laura" in een tusschenschacht geval len. De dood trad onmiddellijk in. In parlementaire kringen neemt men al gemeen aan, dat de aftredende minister ihr. Ruys de Beerenbrouck, die van 19231929 het voorzitterschap der Tweede Kamer heeft bekleed, opnieuw voor deze functie zal wor den aangewezen. Te Leiderdorp, waar hij ruim dertig jaar geleden zijn ceramisch bedrijf begin, is 55 jaar oud, de bekende pottenbakker en beeldhouwer Willem C. Brouwer overleden. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. Terpstra, heeft Zater dagmiddag afscheid genomen van de ambte naren van zijn departement, benevens van de inspecteurs en inspectrices van het nijver heidsonderwijs. POGING OM HET GEMEENTE BESTUUR OP TE LICHTEN? Een uit Oude Pekela naar Barsingerhorn overgewaaide arbeider, de 25-jarige Rieko de R vervoegde zich op 15 Maart op de secre tarie ten einde werkloozen-steungeld te erlan gen. Hij beweerde in de week van 5 tot 11 Maart geenerlei steun of inkomsten te heb ben genoten en teekende ook den volgenden dag de desbetreffende aanvraagformulier. Vóór het echter tot uitbetalen toekwam, kwam het den gemeentesecretaris Logger ter oore, dat de heer Rieke in genoemde week omstreeks 20 gulden had verdiend. In plaats van steun, kwam hij alstoen als ver dacht van poging tot oplichting in aanmer king voor een strafvervolging en stond hij heden voor dit tenlaste gelegde feit terecht, pro deo als raadsman en verdediger bijge staan door mr. C. A. de Groot. Volgens meening van den afgewezen steuntrekker, zou hij volkomen gerechtigd zijn geweest, dezen steun te ontvangen. In deze zaak waren voorts 5 getuigen a charge gehoord en er ontbraken hier niet, ter raadpleging der administratie en andere gegevens, de onvolgbare conferenties bij de groene tafel. De verdachte gaf te kennen, dat hij van de stempelkunst een geheel andere voorstelling had, dan de officier in zijn dag vaarding. Hij bleef er voorts bij, in bedoelde week geen inkomsten te hebben genoten Hij had in ieder geval niet de bedoeling het ge meentebestuur er tusschen te nemen, want dan had hij wel iets anders kunnen bedenken. Verdachte had in die week aan den Kaag polder gewerkt. Het eindelooze getuigen verhoor werkte als een verdoovingsmiddel en het was een opluchting, toen eindelijk de of ficier aan het woord kwam om na meer uitvoerige toelichting omtrent de opvatting van den verdachte, te requireeren in 't voor deel van den delinquent en het opzet niet be wezen achtende, vrijspraak te vorderen. Mr. de Groot sloot zich volgaarne bij dit requisitoir aan. HET RIJBEWIJS OPNIEUW IN GEVAAR! Hernieuwde succesvolle krachttoer voor het behoud. De bekende heer Willem C., van Bakkum, moet ter wille van het dagelijks brood den vrachtauto en de tapkast bedienen. Hij is zandrijder en kastelein! Een gevaarlijke combinatie! De gevolgen van de verzoekin gen bleven dan ook niet uit en ook op 15 Fe bruari verscheen Willem voor den kanton rechter, ter zake een op 13 October 1932 plaats gehad hebbende aanrijding op den weg van Egmondbinnen naar Bakkum met een door den heer A. Admiraal bestuurden vrachtauto. Deze chauffeur leed 175 scha de aan zijn wagen en beweerde dat Willem C. verkeerde onder den invloed van alcohol. Hij noemde hem den schrik van den rijweg. De verdachte, ook nu bijgestaan door mr. de Groot, werd door den kantonrechter niet bij zonder hoffelijk verwelkomd. Mr. Bastert twijfelde sterk aan ziin braafheid als chauf feur en gaf het onheilspellende voornemen te kennen, hem van den rijweg te zullen afboe- nen. Er ontkiemde toen een klein incidentje, aangezien mr. de Groot het voornemen te kennen gaf, nu zijn cliënt a priori al zóó on vriendelijk werd bejegend, van de verdedi ging te zullen afzien, waarop hij, de daad bij het woord voegende, onmiddellijk ver trok. De zaak werd daarop voortgezet met het voor den delinquent niet zeer hoopvolle resultaat, dat hij werd veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen, benevens ontzegging rij bevoegdheid voor den tijd van 9 maanden. Natuurlijk berustte de veroordeelde niet in dit, 'n gedeelte van zijn broodwinning vernie tigende vonnis en kwam hij in hooger beroep heden ter beoordeeling door het college in behandeling genomen. Mr. de Groot was nu ook weer als een Phoenix uit zijn asch ver rezen en nam met hernieuwen moed en op gewektheid de verdediging waar. Als getuigen a décharge had verdediger een drietal personen uit de omgeving doen dagvaarden. Gedurende de behandeling stegen de kansen van den appèllant bij de minuut en werd ten slotte door den officier, die alleen het pri mair te laste gelegde bewezen achtte, slechts 25 boete of 25 dagen gevorderd. Schor sing der rijbevoegdheid werd niet gerequi reerd. Dat de geachte verdediger met het nieuwe succes in zijn schik was behoeft geen nader betoog en hij sloot zich dan ook na aanvoering van diverse argumenten, vol gaarne bij dit requisitoir aan. EEN AUTOGEVECHT OP DEN KANAAL WEG. Een 20-jarig chauffeur te Helder, Nico laas G., besturende een vierwielig motorrij tuig, reed op 23 November op den Kanaal weg en gaf alstoen niet den voorrang aan een uit de Lange Steeg van rechts komende vrachtauto, bestuurd door den korporaal-ma chinist der K. N. M. Corn. Forver. De ver keersfout veroorzaakte een aanrijding, be nevens voor den chauffeur G. een veroor deeling tot 15 boete of 15 dagen door den Helderschen kantonrechter. Veroordeelde kwam van dit vonnis in hooger beroep en trachtte met steun van een getuige a déchar ge aan te toonen, dat de schuld althans niet bii hem berustte. Het succes jyas echter tot dusver twijfelachtig, want de officier vorder de bevestiging van het gewezen vonnis. IN GEHEIME ZITTING 2 JAAR GEVORDERD. De 40-jarige arbeider Jan V. te Enkhuizen, thans gedetineerd, stond terecht ter zake een ernstig zedendelict, art. 249 v. strafrecht. In deze zaak, met gesloten deuren behandeld, waarin ondermeer twee psychiaters als ge tuigen deskundigen werden gehoord, trad mr. de Groot op als verdediger. Gevorderd werd 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis. De verde diger refereerde zich. DIEFSTAL IN EEN LOGEMENT. Een 20-jarige zwervende havenarbeider uit Breda, de heer Adrianus R. was door den drang der omstandigheden beland in het volkslogement van den heer Visser te Helder en zou aldaar op 24 Maart eensklaps zo<v veel belang hebben gesteld in de garderobe van zijn mede-logée v. d. Vlies dat hij zich ongevraagd in 't bezit stelde van twee witte hemden, 2 onderpantalons en 1 pul lover, 'n geste waarover de beroofde logementsgast zich niet onverdeeld ingenomen betoonde en het resultaat van deze manipulatie was dan ook dat de heer Adr. R. verhuisde van uit het volkslogement te Helder naar het rijks pension te Alkmaar. Hij stond heden terecht, verdacht van diefstal, doch beweerde de kleedingstukken, te hebben gekocht van den medelogé v. Veldhoven voor 1.50. De ver dachte had echter een tamelijk lijvig straf register en bleek van vermogensdelicten hee- lemaal niet vies te zijn. Zijn verdediging werd dan ook cum grano salis aangehoord, doch de heer van Veldhoven pro forma ge- interpelleerd, wierp deze blameerende aan tijging met verontwaardiging verre van zich. Hij beschreef de situatie van het logement om aan te toonen, dat hij niet ongezien die roederen door de conversatiezaal van het ïotel had kunnen vervoeren. De heer Brom- meijer, had in Alkmaar verdachte ontmoet, dragende een prachtige pullover, die hij voor 2.90 had gekocht, zeide hij althans Gerequireerd werd voor dezen minderwaar digen diefstal 8 maanden gevangenisstraf. Verd. mr. van Dijk vermeende dat men ck tegenspraak van getuige van Veldhoven met voorzichtigheid moest bejegenen en drong bij eventueele veroordeeling aan op een min der zware straf. DE STRAFRECHTERLIJKE EN ANDERE GEVAREN BIJ EEN CAFE MET DAMESBEDIENING. 7 maanden gerequireerd. De onrustbarende toename in alle moge lijke en onmogelijke buurten van Alkmaar van verlofzaken met genot van radio en da mesbediening heeft onze vroedevaderenraad genoopt tot het nemen van krachtige maat regelen, die echter niet de instemming van gedeputeerde staten schijnen te hebben ver worven. Hoe het echter zij, uit één dezer ge legenheden, kwam na ontdekking van een nachtelijke champagnefuif, opleverende een overtreding der drankwet, ter kennisse van politie en justitie, dat de verlofhouder, de 27-jarige J. J. v. d. K. werd gearresteerd als verdacht van misdrijf, strafbaar gesteld bij artikel 250 bis wetb. v. strafr., doch later onder borgstelling weer op vrije voeten ge steld. Bedoelde verlofhouder stond te dier zake met gesloten deuren terecht, juridisch bijge staan door mr. A. Prins Jr. als raadsman en verdediger. De officier vorderde 7 maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk. Pleiter verzocht clementie. Bedoelde bar zal worden ont ruimd. Uitspraak in alle zaken 30 Mei. ZOO KAN HET NIET LANGERI Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urine- .toornissen, hoofdpijn en duizeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer or ganen hangt uw welzijn af Zijn zij ver zwakt, dan hoopen urinezuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rug pijn, spit, waterzucht en blaasstoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te ge bruiken. Dit speciale middel werkt recht streeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijeb. hij alle drogisten enz a 1.1 75 en J mr doos. RIJKSVELDWACHTER VAN AUTO GESLINGERD. Een jaar gevaagenistraj tegen dader geëischt. Op 11 November van het vorig jaar hiel den een drietal politiebeambten onder Rosen- daal bij Velp (öld.) een luxe-auto aan, van waaruit een konijn geschoten was. De auto werd door den rijksveldwachter Bouman uit Velp, die op den treeplank stond, naar het politiebureau aldaar geleid. De beide nakomende politiemannen vonden eenigen tijd later den rijksveldwachter zwaar gewond op den hoek van de Piet Heinlaan te Velp liggen, terwijl de auto verdwenen was. De autobestuurder had klaarblijkelijk door het nemen van een scherpe bocht zich van den veldwachter willen ontdoen. De veld wachter verkeerde ruim een week in levens gevaar, doch is thans weer bijna geheel ge nezen. De autobestuurder, de 28-jarige P. E. uit Arnhem, - stond gistermiddag voor de Arnhemsche rechtbank terecht. Hij gaf toe door het nemen van de bocht in versnelde vaart zich van den rijksveldwachter te heb ben willen bevrijden, hij wilde hem echter geenszins lichamelijk letsel toebrengen. Door het O M. werd weeens het toebren gen van zware mishandeling één jaar gevan genisstraf geëischt, met bevel tot vernieti ging van den auto. Mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam pleitte voor een voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak 30 Mei a.s. DOODSLAG TE OVERASSELT. De dader wordt opgenomen in een krankzinnigengesticht. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 40-jarigen arbeider te Overasselt, die in Februari j.1. aldaar iemand met een schop op hoofd en schouders heeft geslagen, waardoor deze ten gevolge van de ontstane verwondingen is overleden. De rechtbank heeft verdachte ontslagen van alle rechtsvervolging en zijn plaats in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar verlangd, terwijl daarna ter be schikkingstelling van de justitie volgt. DIEFSTAL VAN BRANDSTOFFEN. Eenige werkloozen hadden inNovembei van het vorige jaar op het terrein van de gasfabriek te Krommenie brandstoffen weg gehaald en die onderling verdeeld. Het O.M. bij de rechtbank te Haarlem eischte dezer dagen tegen vier verdachten twee maanden gevangenisstraf. Verdachten beweerden, dat het slechts een demonstratie was geweest. De rechtbank sprak hen Maandag vrij. ONVOORZICHTIGE NALATIGHEID. De stoker A. V., die de onvoorzichtigheid heeft gehad een kraan te openen waardoor stoom drong in een ketel waarin zich eenige reparateurs bevonden, tengevolge waarvan een hunner lichamelijk letsel heeft bekomen, werd gister door de rechtbank te Den Haag, wegens overtreding van art. 308 W. v. S. veroordeeld tot een voorwaardelijke hechte- nisstraf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd. DE BRAND IN HET METEOROLOGISCH INSTITUUT IN DE BILT. Voor de Utrechtsche rechtbank is gisteren de behandeling van de zaak tegen den 26-ja- rigen H. M. van H., monteur te Zeist, voort gezet. wien ten laste was gelegd het ver oorzaken van brand in het Meteorologisch Instituut in de Bildt, waar verdachte in Oc tober van het vorige jaar een autogenisch laschapparaat gebruikte voor de buizen van een centrale verwarming op een der zolders, waardoor de ernstige brand ontstond, ten gevolge waarvan een deel van het gebouw door het vuur werd verwoest. In December 1932 en Januari 1933 was deze zaak al voor gewees', doch geschorst om nog meer getuigen te hooren, nadat de zaak eerst was teruggewezen naar den rechtercommissaris. Nu waren opnieuw 10 getuigen gedagvaard. Ter zitting waren voorts ook teekeningen en foto's van den zot der aanwezig. De officier van justitie mr. Kamphuis zei- de in zijn requisitoir van oordeel te zijn, dat het getuigenverhoor opnieuw heeft bewezen, dat de brand door het gebruik van het lasch apparaat is ontstaan, en dat verdachle hoogst onvoorzichtig is te werk gegaan door niet voldoende voorzorgsmaatregelen te ne men en door ook niet van te voren te hebben gezorgd, dat er water bij de hand was om een begin van brand direct te blusschen. Hij handhaafde zijn eisch en vroeg veroordee ling van verdachte tot een geldboete van 50 of 30 dagen hechtenis. BELEEDIGING VAN EEN MINISTER. Accountant H. voor de rechtbank. Gistermiddag heeft de rechtbank te Den Haag de zaak tegen den oud-rijksaccountant R. H. behandeld, beschuldigd van beleedi- ging van den minister van iustitie, mr. Don- ner, in brochures en pamfletten, in verband met de actie van den heer H. tegen de Comm. Vennootschap W. Muller en Co., in welke brochures en pamfletten hij den minister he- schuldigde van opzettelijke onwaarheid te spreken in het parlement en als handlanger te fungeeren van een misdaJigersbende. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. ORDE-MAATREGEL TE IJMUIDEN OVERTREDEN. Was uitgevaardigd in verband met de staking te lJmuiden. Voor den kantonrechter te Haarlem ston den onlangs terecht zes havenarbeiders te IJmuiden, die zich schuldig hadden gemaakt aan de overtreding van h t door den burge meester uitgevaardigde verbod zich tusschen twaalf uur 's nachts ,n vijf uur 's morgens op straat te bevinden. Het O.M. had tegen ieder der verdachten zes dagen hechtenis geëis ht. De verdediger, mr. Drilsma, vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat er z.i. geen sprake was van overtreding v^n een alge meen politievoorschrift, doch van een bevel tot handhaving der orde. De kantonrechter wees Zaterdag schrifte- lijx vonnis: hij stelde zich op hetzelfde stand punt als de verdediger en ontsloeg de ver dachten van recatsvervolging. BESLAG OP GELDEN VAN HUUR- STAKERSCOMITE. De president der Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, waarbij twee leden van een huurstakers- comité in Amsterdam-West, als eischers, vor derden dat het door de bouwmaatschappij „At Home" op de gelden van hun comité ge legde beslag onrechtmatig zou worden ver klaard en gedaagde genoopt dit beslag op te heffen. De president heeft deze vorderng afgewe zen en eischers veroordeeld in de kosten, be groot op 45. Het Hbld. meent, dat deze uitspraak al heel weinig ten goede zal komen aan de on prettige verhouding, die tusschen leden van huurstakerscomité's en stakers langzamer hand ontstaat. De stakers hebben hun belan gen geheel toevertrouwd aan de comité's wier plannen en voornemens door de rechtsmaat regelen, die er tegen worden getroffen, danig in de wakr word.a gestuurd. Zoo kon het ge beuren, dat dezer dagen een comité-lid door de stakers op een pak slaag is onthaald En nu de gelden van het comité in West door de handhaving van het beslag geblok keerd blijven bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam ligt nu, althans voorloopig een bedrag van 33.0000 voor het comité onbereikbaar en alle voorspiegelingen, zooals geld voor nieuwe meubels, als de oude voor pandbeslag waren verkocht, wel op niets zullen uitloopen, is te vreezen, dat de verhouding tusschen stakers en hun leiders er wel niet vriendschappelijker op zal wor den.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7