DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Afschaffingvan militaireluchtvaart DagelijkscH Ouetztifit ^Buitenland No. 125 Maandag 29 Mei 1933 135e Jaargang De Ontwapeningsconferentie te Genève heeft zich bezig gehouden met het hoofdstuk over de luchtvaart. Het militaire luchtwapen door alle landen beschouwd als de ernstigste be- dreiging der volken. Frankrijk goed gestemd. Wat vandaag de aandacht trekt,,.) Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Op de ontwapeningsconferentie te Geneve is de aigemeene commissie thans met groote energie aan den arbeidper dag worden twee vergaderingen gehouden en onder voor zitterschap van Henderson hoopt men dat in de veertien dagen die nu nog resten, voor dat de Londensche conferentie begint, de lan den nog tot een overeenstemming zullen mo gen komen. Zaterdag was de bespreking over de militaire luchtvaart aan de orde. Engelsche voorstellen. Het Engelsche voorstel over de ontwape ning in de lucht bevat de volgende begin selen 1. Volledige afschaffing van het luchtbom bardement behalve voor politioneele doelein den in ver verwijderde gebieden. 2. De permanente ontwapeningscommissie zal tot aan de volgende ontwapeningsconfe rentie belast worden met het onderzoeken van de mogelijkheid van volledige afschaf fing van de militaire en marine luchtvaart, die gepaard zal gaan met de controle van de civiele luchtvaart. 3. Het aantal militaire vliegtuigen wordt volgens een bepaald schema verminderd. De groote mogendheden mogen niet meer dan 500 militaire vliegtuigen bezitten. 4. Luchtschepen behoeven niet te worden vernietigd, maar nieuwe mogen niet worden gebouwd. De vertegenwoordigers van Hongarije, Oostenrijk en Spanje spraken zich uit voor volledige afschaffing der militaire lucht vaart. In een sarcastische verklaring wees de Sovjet-Russische vertegenwoordiger de uit zondering in het Engelsche plan, volgens welke het bombardementsverbod niet zou gelden voor ver verwijderde gebieden, af Het was hem niet duidelijk, waarom'juist aan ver verwijderde gebieden de moderne beschaving zou worden gebracht in den vorm van uit vliegtuigen geworpen bommen De Sovjet-vertegenwoordiger verklaarde beslist, dat hij onder geen omstandigheden deze reserve kon aanvaarden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour verklaarde, dat Frank rijk iedere vermindering der Fransche lucht- bewapening afhankelijk maakte niet alleen van de internationaüseering der civiele luchtvaart, maar ook van een automatisch werkende ingrijpende controle der lucht vaart. Onder die voorwaarden is Frankrijk bereid, het Engelsche plan te aanvaarden. In het slot van zijn rede deed hij nog een concessie en zeide, dat Frankrijk den duur, genoemd in het Engelsche plan aanvaardt, maar een nadere bespreking verlangt over het aantal vliegtuigen en de bijzondere be palingen. Ook de Duitsche gedelegeerde Nadolny voerde nog het woord en verklaarde, dat in» dien de conferentie inderdaad zou besluiten tot een volledige afschaffing van het lucht wapen, Duitschland bereid is, een militair gebruik van de civiele luchtvaart zoo veel mogelijk onmogelijk te maken. Hij zeide o.a., dat men heeft ingezien, dat het luchtbombardement, het hoofdwapen eener luchtvloot, een verschrikkelijke bedrei ging voor iedere beschaafde natie vormt, daar het naast de soldaten ook vrouwen en kinderen treft en beschavingsgoederen ver nielt. Volkomen afschaffing van dit wapen geeft de eenige zekerheid, dat dergelijke aanvallen niet meer zullen plaats hebben. Nadolny betreurde, dat in de laatste jaren echter steeds grooter sommen voor de lucht- bewapening op de begrootingen der staten waren uitgetrokken. Hij verwierp het onder scheid tusschen vliegtuigen met defensieve en die met offensieve beteekenis. De hoofdcommissie zal beginnen met de beraadslaging over de veiligheidsbepalingen van het Engelsche plan en in het bijzonder behandelen het reeds uitgewerkte ontwerp van een Europeesch veiligheidspact. Commentaar van prof. Rutgers. De uitzondering in het Engelsche ont- werpconventie op de afschaffing van het luchtbombardement door dit voor politie doeleinden mogelijk te maken in verafgelegen gebieden lokte nog het noodige commentaar uit, in de eerste plaats van prof. Rutgers, zoo schrijft het Hbld. Deze meende, dat deze uit zondering om juridische redenen niet ge handhaafd behoeft te worden. Men maakt hier een internationale conventie, en daar mede hebben interne maatregelen niets te maken. Wanneer men de maatregelen, waar mede de staten de binnenlandsche orde ver zekeren, zou gaan bespreken, zou dit wel cenigszins ver van het doel leiden. Ook het chemsiche wapen, dat verboden is, kan door de politie worden gebruikt. Deze argumentatie van prof. Rutgers werd hevig door Bcris Stein bestreden, die meen de, dat wanneer men de conventie op deze wijze uitlegde, men de politie ook het ge bruik van zwaar geschut zou mogen toe staan. Ook de gedelegeerden van de Ver. Staten, Zweden, Noorwegen, Polen, de Kleine En tente, Zwitserland, China en Afghanistan konden de uitzondering op 't verbod van het bombardement uit de lucht voor politie-doel- einden in verafgelegen landen niet toelaten. Gibson begreep de administratieve redenen voor deze uitzondering, doch meende, dat het voor de versterking van het verbod beter was, geen uitzondering te maken en hij hoopte dat dit argument ten slotte het zwaarst zou wegen. De eenige delegatie, waarbij Eden steun vond, was Irak, terwijl de gedelegeerde van Perzië hetzelfde standpunt innam als prof. Rutgers en de kwestie alleen van internen aard achtte. Trouwens, de Engelsche gedelegeerde Laen erkende dat hij aan de mogelijkheid in de oplossing, die prof. Rutgers voorstelde. ie gedacht had en het kan dus heel goed zijn, dat men daar tenslotte naar toegaat. Roosevelt ongerust over de i i-t tv/ Vn^aPenin£sconferentie. U.t Washington wordt gemeld dat de menkaansche president Roosevelt gisteren RntÏÏ„00n?CSP,rek heeft ^had met den Bntschen minister van buitenlandsche za ken Sir John Simon. Roosevelt gaf uitin» aan zijn ongerustheid over den gang van za ken ter ontwapeningsconferentie te Geneve en hij zou Sir John Simon's aandacht nog maals gevestigd hebben op het feit, dat Ame rika zich van alle Europeesche kwesties afzij dig zal houden ingeval de ontwapeningscon ferentie een mislukking wordt. Amerika is vastbesloten dan alle Europeesche kwesties op hun beloop te laten en slechts in te grij pen, indien de bescherming der zuiver Ame- rikaansche belangen dat noodig maakt. Het „Journal" ziet in dit telefoongesprek een poging om een gemeenschappelijk front tusschen Amerika en Engeland te vormen teneinde druk op Frankrijk uit te oefenen HET PACT VAN VIER. Beraadslagingen nog in vollen gang. Met het oog op de geruchten volgens wel ke de onderhandelingen over het vier mo gendheden pact weldra zouden worden af gesloten, hebben de officieele Engelsche in stanties een mededeeling gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat de beraadsla gingen over het pact tusschen Londen en parijs nog in vollen gang zijn Sir John fcimon heeft Vrijdagmiddag het kabinet rapport uitgebracht over den stand der be sprekingen. Naar verluidt is Engeland het met den Franschen eisch nog niet eens. Nieuwe basis voor het pact. De diplomatieke medewerker van de Ob- •erver meldt, dat men er in geslaagd is een nieuwe basis te vinden voor het pact van vier mogendheden. Men is dan ook te Linden van meening, dat binnen de eerstvolgende dagen op deze nieuwe basis overeenstemming tot stand zal komen. De Sunday Times is van meening, dat men reeds tot overeen stemming gekomen is. Parijs zal den nieuwen text mededeelen aan Polen en de Kleine Entente en kan Dinsdag in het bezit zijn van het antwoord, zoodat dan nog in den loop van de week de onderteekening van het pact kan geschieden. In het pact zou worden opgenomen samenwerking voor de zaak van den vrede de andere staten zullen worden opgeroepen met de vier groote mo gendheden met hetzelfde doel samen te werken, de looptijd van het verdrag is 10 jaar. In dien tijd zullen problemen als rechtsgelijkheid van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije en verdragsherzieningen bin nen het kader van den Volkenbond worden 1 overwogen. Einde dezer week geteekend? De Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour is gisteravond onver wachts uit Parijs naar Genève terugge keerd, om bij de besprekingen van heden tegenwoordig te zijn. Deze plotselinge terug keer van Paul Boncour heeft in parlemen taire kringen verbazing en ook teleurstel ling gewekt, omdat men er op rekende, dat hij voor de buitenlandsche commissie van Kamer en senaat mededeeling zou doen over den stand der onderhandelingen te Genève en te Rome. Het schijnt echter, dat minister president Daladier groote waarde hecht aan de komende besprekingen te Genève en Bon cour derhalve heeft verzocht terstond terug te keeren. Gisteravond vond aan de Quaie d'Orsay een bespreking tusschen Boncour en Daladier plaats in verband waarmee in goed ingelichte kringen verluidt, dat het viermogendhedenpact practisch gereed is. Morgen komt het Fransche kabinet bijeen om zijn houding te bepalen, terwijl voorts nog wordt gewacht op een verklaring van de kleine Entente, die haar tegenstand echter heeft opgegeven, zoodat men in politieke kringen verwacht, dat het viermogendheden pact nog voor het einde dezer week zal wor den geteekend. DUITSCHLAND EN HET BUITENLAND. Hitier spreekt voor de be volking van Danzig. Vanuit het Bruine Huis te München heeft Adolf Hitier over de zenders Kö- nigsbergen, Heilsberg en Danzig een rede gehouden tot de bevolking van Dan zig aan den vooravond van de verkie zingen te Danzig. Hij zeide o.a.: Toen in 1918 de ineenstorting plaats had, voelden wij deze catastrofe dubbel zwaar, omdat niet de troepen als zoo danig hadden gefaald, maar het vader land. Het Duitsche volk is niet gevallen, doordat de staat faalde, maar de staat stortte ineen, doordat het volk in verval verkeerde. Het comunisme begon groote vorderingen te maken en bracht gewei dige vijandschap tusschen proletariaat en de overige burgers. Het is den Marxis tischen partijen nooit gelukt, de natie tot een waarlijk Duitsch geheel te vor men Wij nat.-soc. willen geen oorlog al leen met het doel een paar millioen men- schen tot Duitschers te maken, die geen Duitschers willen zijn en het ook niet kunnen. Wij zullen nooit trachten, vreemde mogendheden te onderwerpen Maar wie zelf den weg naar de bron van onzer eenheid heeft gevonden, ziet dan duidelijk den weg naar de Duitsche vrijheid. Voorloopig eindresultaat der verkiezingen te Danzig. Het voorloopig officieele eindresultaat der verkiezingen luidt: Nat.-soc. 107.335; Soc.dem. 38.103; Communisten 14.766; Centr. 31.339; Zwart-wit-rood (ADNVP) 13.595; Huizenbezit 976; Jong-Duitsche Beweging 1.698; Polen 4.363 en Lijst dr. Loczinski (Poolsch) 2.375. Dc vermoedelijke verdeeling der zetels. Voor den Volksdag van Danzig zal de Volksdag, na verrekening der reststem- men er als volgt uit zien: (tusschen haakjes de vorige aantallen zetels). Nationaal-socialisten 37 (12); Sociaal democraten 13 (19); Communisten 5 (7); Centrum 11 (11); Zwart-wit-rood (DNVPj 4 (10); Huisbezitters 0 (0); Jong-Duitsche Beweging 0 (3) Poolsche lijsten 2 (2). De overige middenpartijen die tot dusverre 8 zetels bezetten, hadden ditmaal geen kieslijsten ingediend. Aangezien deze berekening gemaakt is aan de hand van niet-officieele cijfers blijft de mogelijkheid bestaan, dat bij de officieele eindcijfers nog een kleine wij ziging intreden zal, welke voldoende zou kunnen zijn om de NSDAP 38 zetels en daarmede het Centrum slechts 10 ze tels te geven. De nationaal-socialisten zijn er dus in geslaagd de absolute meerderheid te veroveren, daar de Volksdag in totaal slechts 72 zetels telt. Voor het bijeenroepen van den Volks dag heeft de huidige reegering, volgens den grondwet 4 weken den tijd. S.A.-man neergeschoten. In het dorp Schoeneberg in de kies kring Grosseswerker is een S.A.-man in den nacht op Zondag door een sociaal democraat neergeschoten. De man werd levensgevaarlijk gewond. Vergaderingen van het Centrum. Zooals bekend is de rijksdagfractie van het Centrum tegen 31 Mei bijeengeroe pen. Ook de fractie in den Pruisischen Landdag zal dan vergaderen. Rijksdagafgevaardigde Leber veroordeeld. De rechtbank te Lübeck heeft den rijksdagafgevaardigde dr. Leber wegens mishandeling met doodelijken afloop veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden. Beklaagde Rath werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar. Een groet van Roosevelt aan Von Hindenburg. Rijkspresident Von Hindenburg heeft in tegenwoordigheid van den rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken, den rijksstadhouder v. Mecklenburg Schwe- rin, Mecklenburg Strehlitz en Lübeck, den rijksdagafgevaardigde Hildebrandt ter beëediging ontvangen. Verder ontving de rijkspresident den president van de rijksbank dr. Schacht iie hem rapport uitbracht over zijn reis naar de Vereenigde Staten. Dr. Schacht oracht bij deze gelegenheid den rijks president de persoonlijke groenten over van den president der Vereenigde Staten Roosevelt. 23 nationaal-socialisten ver oordeeld in de Balkan. Zaterdag is in Kronstadt in de Balkan de zaak behandeld tegen 23 Duitsche na tionaal-socialisten, die verboden unifor men haden gedragen. Een hunner werd veroordeeld tot vier weken gevangenis straf. de andere tot een of twee weken met een proeftijd van drie jaren. Zij zijn allen in hooger beroep gegaan. Woensdag zulen nog eenige nationaal- socialisten voor den rechter moeten ver schijnen. DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN OOSTENRIJK. Bemoeilijking verkeer. van het reis- Officieel wordt medegedeeld, dat de maatregelen, die door de Oostenrijksche Bondsreegering zijn genomen tegen de nationaal-socialistische beweging in Oostenrijk en die o.a. het dragen van vlaggen en insignes der nationaal-socia listische beweging verbieden, het gevaar met zich hebben mede gebracht, dat de Duitsche nationaal-socialisten, die als gasten in Oostenrijk verblijven, in con flict zouden komen met de Oostenrijk sche autoriteiten, doordat zij deze bepa lingen niet kennen. Dit zal moeten lei den tot een verstoring van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Oos tenrijk en het Duitsche rijk. Met het doel, de Duitsche reizigers voor onaangename incidenten te beschermen en alles te vermijden wat kan leiden tot verstoring van de vriendschappelijke betrekkingen, zal de rijksminister van Binnenlandsche Zaken een verordening uitvaardigen, volgens welke vanaf 1 Juni de reis van Duitschers naar Oostenrijk afhankelijk wordt gemaakt van de uitreiking van een visum, dat tegen betaling van 1000 R.M. wordt verstrekt. Uitgezonderd zijr. al er. het gewone zakenverkeer en het grensverkeer in kleinen omvang, niet daarentegen het toeristenverkeer. De verordening zal op 29 Mei worden uitge vaardigd. Van bevoegde zijde wordt nog ver klaard, dat de Duitsche reegering niet in staat is, botsingen in Oostenrijk tus schen Duitsch nat.-soc. en Oostenrijk sche regeerings- en politieorganen in Oostenrijk te voorkomen. Zij moet ech ter verhinderen, dat de Duitscher in Oostenrijk in de pijnlijke situatie ver keert, te worden beschouwd als lastige vreemdeling. De regeering legt er den nadruk op, dat zij alles wil vermijden, wat den indruk zou kunnen wekken, als of zij Oostenrijk haar wereldbeschou wing wil opdringen. De Weensche pers over de maatregelen. De geheele pers houdt zich bezig met de bespreking der Duitsche maatregelen betreffende het reizen van Duitschers naar Oostenrijk. In regeeringskringen wordt toegegeven, dat een verordening als de aangekondigde van buitengewoon looft echter, er zich mede te kunnen groote draagwijdte zou zijn. Men ge troosten, dat een eventueele verminde ring van het verkeer buiten Duitschland zou worden goedgamaakt door een ster keren toevloed uit de staten van het Westen, vooral uit Amerika en de Ver eenigde Staten. Van Christ.-sociale zijde wordt op den voorgrond geplaatst, dat de Duitsche maatregelen onder geen omstandigheden de politieke geste van de regeering zul len veranderen. Het nat.-soc. blad „Nachtpost" is heden in beslag genomen .evenals „Der Kampfruf". De nat.-soc. pers beweert dat de maatregelen voor Oostenrijk een verlies van 300 millioen schilling in dezen zomer beteekenen. Botsing tusschen Heimatwehr en nationaal socialisten. Zondag is het in het dorp Aldrana bij Innsbrück, waar een nat.-soc. verga dering zou woro.en gehouden tot hevige botsingen gekomen met de Heimatwehr Uit Innsbrück was met vrachtauto': Bijlage van B. en W. over den steen aan de gasfabriek. (Stad en Omgeving). Monumentendag te Alkmaar. (Stad en Omgeving). Afschaffing van militaire lucht vaart. (Dag. Overzicht). De nationaal-socialisten hebben bij de verkiezingen in Danzig de ab solute meerderheid behaald; achter uitgang van communisten en socia listen. (Buitenland). Ernstige mijnramp in Japan; meer dan honderd dooden, vierhonderd vijftig vermisten. (Buitenland). De bekende Duitsche vliegster Marga von Elzdorf is bij het dalen op het vliegveld te Aleppo veronge lukt. (Luchtvaart). Een paar doodelijke verkeerson gelukken. (Binnenland). Grenswacht door smokkelauto aangereden en gedood. (Binnenland.) Brand in een veilingsloods te Naaldwijk. (Binnenland). Het bierverbruik in Nederland verminderd. (Binnenland). Salarisverlaging voor gemeente en provinciale ambtenaren? (Bin nenland). De actrice Anna HesseSlauderof overleden. (Biunenland). (Zie veriler e.v. laatste berichten). een afdeeling Heimatwehr verschenen, die het dorpje bezette. Toen de nat.-sco! verschenen .ontstond er een geregelde veldslag, waarbij verscheidene personen zwaar en talrijko anderen licht gewond werden. Drie gewonden moesten naar overgebracht. Ook gendarmes bekwa- het ziekenhuis in Innsbiück worden men kwetsuren. 1 WEERORGANISATIE IN DENEMARKEN. Volgens het systeem der S. A. De Deensche politieke partij, welke ver want is met de nationaal socialistische, heeft besloten een weercorps te organiseeren vol gens het systeem der SA. Deze weerorgani- satie zou in de eerste plaats moeten dienen als zaalwacht bij vergaderingen en voor de handhaving van de orde bij demonstraties. Daar in Denemarken een wapen- en uni formverbod bestaat, zullen alle leden eer cursus in jiu jitsu moeten volgen. REGEERINGSCRISIS IN FINLAND? Na de onlusten in Tammerfors. Volgens berichten in de bladen zijn wegens de onlusten in Tammerfors politieke verwik- kelingen en een regeeringscrisis te verwach ten. De regeering zou het directe ontslag van Overste Pajari eischen, die aan het hoofd van een groep officieren van het Fin- sche afweercorps de roode vlaggen heeft verwijderd bij de demonstratie der sociaal democraten. Staatspresident Svinhufvud heeft het op treden der officieren verdedigd. Reeds tij dens de onlusten in Tammerfors zouden in verschillende deelen van het land leden der Lappobeweging en van de organisatie var frontsoldaten paraat zijn geweest. Een vergadering van burgemeesters, welke in Hauho is gehouden, heeft telegrafisch het ontslag geëischt van den districtscommissa ris van Tammerfors. ERKENNING VAN SOVTET RUSLAND DOOR AMERIKA? Wederzijdsche benoeming van gezanten verwacht. De Amerikaansche organisatie tot steun- verleening aan boeren onderhandelt op het oogenblik met de Sovjet-regeering over den uitruil van groote voorraden vee en katoen tegen papierhout en mangaan-ijzer. Deze onderhandelingen beteekenen een stilzwijgende erkenning van Sovjet-Rus land door de Vereenigde Staten. Naar ver luidt zou de wederzijdsche benoeming van gezanten nog slechts een kwestie van tijd zijn. DE GOUDCLAUSULE IN AMERIKA. Binnenkort wordt zes millioen papiergeld uitgegeven. De speaker van het Huis van Afgevaar digden, Rainey, heeft verklaard, dat het Congres weldra een wet zal aannemen, waardoor de goudclausule in alle particu liere overeenkomsten en verplichtingen wordt opgeheven. Het Amerikaansche ministerie van Finan ciën heeft het plan, binnenkort 5 tot 6 milli- ard dollar papiergeld uit te geven ter aflos sing van vervallende leeningen en ter fipaa- ciering van het noodprogramma.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1