DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ontwapeningsconferentie te Genève Qxtqeliiksch Oveezuht Jiuiteniatid No. 126 Dinsdag 30 Mei 1933 135e Jaargang Verschil van meening over de definitie van aanvaller. Waarschuwingen van Frankrijk en Italië. Rede van Politis. de ontwapeningsconferentie. dr. schacht over de transfer-betalingen. internationale kamer van koophandel. Wat vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer G.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Tijdens de debatten in de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie over de vaststelling van den aanvaller bleken Frankrijk en de met Frankrijk verbonden landen voorstander te zijn van een scherp omlijnde bepaling van den aanvaller. Hierbij werd uitgegaan van den door de commissie-Politis uit- gewerkten tekst, die gebaseerd is op een oorspronkelijk Sovjet-Russisch voorstel. De discussies brachten, aldus de Hbld.- correspondent, weer het bekende diep gaande meeningsverschil tusschen de groote mogendheden in de kwesties be treffende de veiligheid aan het licht. Eenerzijds verlangen Frankrijk en Sov jet-Rusland een zoo star mogelijke defi nitie van het begrip aanvaller, terwijl daarentegen Engeland en Italië een soepele definitie willen. Ofschoon Sato aan de discussies niet heeft deelgenomen, zal men zich op grond van de bekende Japansche argumenten in het geschil met China wel niet vergissen in de op vatting, dat Japan eveneens aan de zijde van Engeland en Italië staat. Duitschland houdt zich in dit geschil eenigszins op den achtergrond. De Duitsche delegatie zou het liefst slechts een soepele definitie hebben, maar hoe wel zij tegen het voorstel van Politis is, staat zij daar niet zoo beslist afwij zend tegenover als Italië en Engeland. Amerika heeft in het geheel geen deel aan de discussies genomen, doch naar mij van Amerikaansche zijde werd ver zekerd, schijnt de Amerikaansche dele gatie aan de zijde van Frankrijk en Sowjet-Rusland te staan. Hoe groot gewicht aan weerszijden aan deze kwestie wordt gehecht, bleek uit de verklaringen van Paul-Boncour, die opzeteiijk voor deze vergadering van Parijs naai Genève was teruggekomen ert van den Italiaanschen gedelegeerde Die Soiogna. Deze laatste herinnerde er- aa.i, dat Italië het ontwerp-conventie va.i MacDonald in zijn geheel heeft aan vaard onder het voorbehord echter dat geen belangrijke wijzigingen erin zou den worden aangebracht Die Sarogna achtte zich thans verplicht mee te dee- len, dat Italië een eventueel besluit van de algemeene commissie om naast de ontwapeningsconventie van MacDonald tevens een Voorstel van de commissie van Politis aan te nemen als een wijzi ging zal beschouwen, waardoor de ge heele structuur van het Britsche plan wordt aangetast, zoodat Italië zich dan het indienen van eigen amendement op het ontwerp van MacÖonald moet voor behouden. Naast deze ernstige waarschuwing van Italiaansche zijde liet Paul-Bon.cour een niet minder ernstige waarschuwing zijnerzijds hooren. Hij verklaarde, dat Frankrijk het vraagstuk van de defini tie van de aanwijzing van een aanvaller als het kernvraagstuk der geheele vei ligheidskwestie beschouwt. Indien de algemeene commissie het voorstel der commissie-Politis niet zou aannemen, moest Paul-Boncour de ergste bezorgd heid voor het verdere verloop der ont wapeningsbesprekingen koesteren. Argumenten pro en contra. Behalve Paul Boncour heeft vandaag ook Politis weer een warm pleidooi ten gunste van een strikte definitie van den aanvaller gehouden. Voor de rest spra ken zoowel Paul Boncour als Politis hun verwondering erover uit dat sommige regeeringen, die uitdrukkelijk haar in stemming met de bootschap van presi dent Roosevelt hadden uitgesproken, thans tegen de voorgestelde aanvallers definitie bezwaar maken. Politis kwam met kracht op tegen het door den Italiaanschen gedelegeerde aangevoerde bezwaar tegen een starre definitie, n.1. dat dan geen rekening met mogelijke uitlokkingsdaden van een an deren staat zal mogen gehouden wor den. Juist dit argumentvan Die Sorogna, zeide Politis, maakte de noodzakelijk heid van een strenge definitie des te duidelijker, want het mag in het inter- nationa'e leven niet worden geduld, dat een staat onder voorwendsel van provo catie tot gewapende feitelijkheden tegen een enderen staat zou ovj gaan, zonder dat deze laatste staat zelf eerige feite lijkheid heeft begaan. Met klem wees Politis ook nogmaals erop, zooals hij reeds Donderdag had gedaan, dat zijn commissie volstrekt niet verlangt, dat alle staten tot de akte omtrirt de d«;i- nitie van den aanvaller zullen toetre den. Indien Engeland en Italië bezwaar hebben, kunnen ze buiten de akte blij ven. De commissie-Politis vraagt slechts, dat Engeland en Italië de andere staten niet zullen verhinderen hun onderlinge betrekkingen overeen te komen, door welke strikte regelen de kwestie van het aanvallerschap zal worden opgelost. Hier hebben wij echter de grootste moeilijkheid: Engeland en Italië hebben inderdaad niets er tegen, dat de andere staten onder elkaar afspreken in welke gevallen een staat als aanvaller zal worden beschouwd .doch zij komen er tegen op, dat Engeland en Italië als leden van den Volkenbondsraad of van een consultatieve conferentie, verplicht zouden worden bij de aanwijzing van dien aanvaller zich naar die overeen komst tusschen de andere staten te ge dragen. Tenslotte werd op voorstel van Hen- derson besloten dat een nieuwe poging om de bijna onverzoenlijk schijnende tegenstellingen nader tot elkaar te bren gen zal ondernomen worden in een kleine onder-commissie, bestaande uit Politis, Eden, de Madariaga en de Sow- jet-gedelegeerde Dovgalefski. Intusschen zal de algemeene commis sie morgen voortgaan met de bespreking van de andere voorstellen van de com missie-Politis betreffende de schepping va.i commissies voor de vaststelling van aanyalsdaden en betreffende het conti nentale Europeesche veiligheidspact. Hierna zullen nog de andere hoofdstuk ken van MacDonald's ontwerp-conventie over den chemischen en bactereologi- schen oorlog over het internationaal toe zicht en over den geldigheidsduur der conventie in eerste lezing worden be sproken. Henderson verklaarde het daar heen te zullen leiden dat de geheele eerste lezing in deze week zal zijn afge- loopen, zoodat dan de tweede lezing waarbij over de verschillende artikelen en de ingediende wijzigingsvoorstellen zal gestemd worden, op Pinkstermaan dag zal aanvangen. DUITSCHLAND EN HET BUITENLAND. De uitslag der verkiezingen in Danzig. De uitslag der verkiezingen in Danzig, die öen nationaal-socialisten de meerderheid hebben verschaft, wordt in Poolsche politieke kringen kalm opgenomen. Men is van mee- ning, dat er geen aanleiding bestaat te vree zen voor ernstige verscherping van de I oolschDanzigsche betrekkingen, gezien de geruststellende verklaringen van den lei der der nat.-soc. in Danzig, Foërster. Dit neemt niet weg, dat de openbare Poolsche meening de tactiek van deze verklaringen doorziet, en er zich van bewust is, dat de po litiek van Danzig voortaan onderworpen zal zijn aan de richtlijnen van Berlijn, hetgeen niet ten voordeel kan strekken aan de betrek kingen van Polen met de vrije stad. In ieder geval is Polen vastbesloten te waken over het eerbiedigen van de Poolsche rechten in Ddn- zig die door de verdragen worden gewaar borgd cn met aandacht de gebeurtenissen in Dantzig te volgen De dagbladen wijzen, behalve op het suc ces der nat.-soc. op het echec der nationalis ten van Ziehm, wiens anti-Poolsche politiek tot de huidige situatie heeft geleid De „Kur- jer Warszawski, het orgaan van de natio nalisten der oppositie eischt van den Volken bondscommissaris de nietigverklaring van de verkiezingen in Danzig, daar deze hebben plaatsgevonden onder een terreur der nat.- soeialisten. Naar hier vernomen wordt zal tot president van den senaat waarschijnlijk Reuschning worden aangewezen, die aan het hoofd stond van de nat.-soc. lijst. Deutsche algemeine Zeitung in beslag genomen. De avondeditie van de Deutsche algemeine Zeitung van Maandag 29 Mei is wegens een artikel getiteld „Bruderkampf door het politiepresidium in beslag genomen. Het blad is verboden voor den duur van drie maanden. Duitsch bezoek aan Italië. Ter ontvangst van de Zepp waren op het vliegveld te Rome o m. aanwezig de koning van Italië, de Italiaansche minister van luchtvaart, Balbo, en rijksminister Goebbels. Om over zessen daalde het luchtschip pas Na weer te zijn opgestegen voor een vlucht boven Rome werd om kwart over zeven de tweede landing uitgevoerd. Even later werd de terugreis naar Friedrichshafen aanvaard. Ook de ministers Sirianni (marine) en Gazzera (oorlog) waren nog op het vlieg veld aanwezig. Dr. Goebbels heeft gisterochtend eerst een bezoek gebracht aan den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Suvich, hierna aan den koning en vervolgens aan Mussolini. Om half twee werd door den president van de conferentie van hoofdarbeiders ter eere van dr. Goebbels een noenmaal aangeboden. Het Calmette-proces voor het gerechtshof. De derde strafsenaat van het rijksgerechts hof zal Donderdag 1 Juni a.s. het Calmette- proces in hoogste instantie behandelen. Er is revisie aangevraagd van het vonnis der groote strafkamer bij het landsgerecht in Lubeck d.d. 6 Februari. Tien geboden voor den Duitschen burger. Reuter meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Luitenant-kolonel von Cochenhausen van het batalojn Jagers te Hirschberg, heeft tien geboden opgesteld, welke iederen Duitschen burger van middelmatige lichaamssterkte tot een goed soldaat moeten maken.' Deze „tien geboden" worden voorafgegaan door een inleiding welke zegt, dat elke Duit sche burger eens te wapen kan worden ge roepen, doch dat zuiver militaire opleiding tot de bevoegdheid van de legerautoriteiten behoort. Op de volgende wijze dienen de Duitsche burgers zich volgens den overste op dezen mogeliiken oproep voor te bereiden. 1. In staat zijn 30 K.M. per dag zwaar bepakt te marcheeren. 2. Alvorens andere kleedingstukken aan te schaffen, zorgen dat men een soort uni form heeft, of tenminste een tegen alle weer bestand costuum en flinke schoenen. 3. Zichzelf oefenen in hardloopen, speer werpen en schieten. 4. In staat zijn een auto te besturen en met paarden om te gaan. 5. Weten hoe een radiotoestel in elkaar te zetten en zendtoestellen te hanteeren. 6. Eens per jaar een boek lezen over krijgsgeschiedenis en geregeld een tijdschrift lezen over de nationale verdediging. 7. Zichzelf op de hoogte stellen van de belangrijkste militaire ontwikkelingen in de naburige landen. 8. Alvorens buitenlandsche reizen te ma ken, zichzelf goed vertrouwd maken met de ligging van het land in de Duitsche grens streken. 9. In staat zijn kaarten te lezen en des nachts den weg weten te vinden met behulp van kaarten en een compas. 10. Zoo veelvuldig mogelijk legerma- noeuvres in binnen- en buitenland bijwonen. dieten, die noodzakelijk verbonden zijn met zeer hoogen import van waren, mogen con- trarieeren. Daar de politici steeds weer heb ben aangedrongen op herstelbetalingen is geen ander middel overgebleven dan dat men de gelden, welke door buitenlandsche credieten waren binnengekomen, niet slechts voor den import van waren, doch ook ter be taling der herstelschulden aanwendde. Het is thans algemeen bekend, dat van de 30 mil- liard buitenlandsche credieten ruim de helft voor niets anders dan voor herstelbetalingen is gebruikt. Dit geheele systeem is volko men onjuist en ongezond geweest. Het is verkeerd gegaan op het oogenblik, dat de buitenlanders ophielden credieten aan Duitschland te verstrekken, d.i. sedert Octo- ber 1929. Sindsdien heeft de terugslag plaats gehad, n.1. dat 1. Duitschland geen herstelschulden meer kon betalen en 2. dat wij in plaats van een import-surplus een export-surplus kregen. Deze geheele ont wikkeling is aan Duitsche zijde goed inge zien. De rijksbank heeft steeds weer iedere ge legenheid aangepakt om dit verband duide lijk te maken. 1 let heeft evenwel lang ge duurd voor het buitenland eindelijk heeft In gezien, dat de politiek van de jaren 1924 1930 volkomen onjuist is geweest. Men heeft er geen rekening mee gehouden dat de terug betaling der credieten niet kon plaats vinden zonder een ernstige verzwakking van de rijksbank. Wij houden onze mark stabiel door middel van de Deviezenbepalingen Maar de rijksbank kan niet ingrijpen, omdat zij geen goud- en deviezenreserves meer heeft. Thans bestaat het gevaar, dat de rijks bankreserve inkrimpt tot O. Indien wij de zaken zoo laten voortgaan, komt de rijks bank in gevaar dat zij den verkoop van rijks marken in het buitenland niet meer zal kun nen verhinderen, wij zullen dan zeer zeker tot een officieel disagio van de rijksmark ko men en zullen dan een nieuwe devalorisatie van de rijksmark beleven, welke nog erger zal zijn dan in 1923. Een catastrophe, welke de rijksbank bereid is toe te laten, noch er de verantwoordelijkheid voor te dragen. De legersterkte in Duitschland. De commissie voor de effectieven ^er Ont wapeningsconferentie heeft gisteren het rap port aan de hoofdcommissie inzake het mili taire karakter der politie beëindigd In het rapport wordt geconstateerd, dat van de ge heele Duitsche Schupo 34.000 man, die in kazernes zijn ondergebracht en 4000 candi daten voor de Schupo zullen worden bere kend bij de vaststelling van de legersterkte Bij de opening der transfer bijeenkomst in Berlijn wees de president van de Rijksbank, Dr. Schacht, er op dat de besprekingen noch onderhandelingen, noch een conferentie kun- en worden genoemd, doch slechts zijn een gedachtenw isseling zonder vorm. De regee ringen hebben niets met deze bijeenkomst te maken. Schacht gaf een overzicht van de voorge schiedenis der transfercrisis. Hij wees er op, dat deze slechts begrijpelijk is, wanneer men de geheele politieke ontwikkeling der laatste 15 jaren volgt. De oorlogsschulden hebben den doorslag gegeven. De gelden, welke Duitschland in het bui tenland heeft opgenomen, hebben niet an ders dan in den vorm van waren kunnen bin nenkomen. De bovenmatige opneming van credieten is oorzaak geweest, dat zeer hooge import naar Duitschland zijn gegaan, die in de jaren van 1924 tot 1930 een invoerover- schot hebben opgeleverd. De idee der politici evenwel, die Duitschland de herstelbetalin gen hebben opgelegd, is geheel anders ge weest. Zij komt hierop neer, dat Duitschland het geld voor de herstelbetalingen zou ver dienen door zijn export. Indien men dat evenwel wilde bereiken, dan zou men niet te gelijkertijd door hooge buitenlandsche cre- Congres te Weenen. Maandagochtend is in het Konzerthaus te Weenen het congres der Internationale Harrdelskamer, waaraan wordt deelgeno men door ongeveer 800 vertegenwoordigers der verschillende landen, plechtig geopend. Duitschland en Italië hebben ongeveer 70 vertegenwoordigers gezonden, Groot Brit- tannie en Frankrijk elk 50 a 60, de Vereenig- de Staten meer dan 40. Het congres zal een rapport uitwerken, dat voorstellen zal be vatten voor de a s. economische wereldcon ferentie. De president van de groep Oosten rijk, die tevens president is van het congres in Weenen, Friedrich Tilgner, sprak het openingswoord en verklaarde dat de taak van het congres hierin bestaat, dat de uit regee r i ngs ve rtege nwoord igers sa me n gestel de economisce wereldconferentie in Londen den weg moet worden gewezen tot redding van het bedrijfsleven. Na hem voerden het woord de Oosten- rijksche bondskanselier, Miklas, die even eens wees op de belangrijkheid van de con ferentie van Londen. Dr. Dollfuss namens de Oostenrijksche regeering. De plaatsver vangende secretaris-generaal vaij den Vol kenbond, Trendelenburg, gaf een over zicht van de voorbereidende werkzaamhe den voor de conferentie van Londen, waar na de president van de Internationale Han delskamer Abraham Frown de openingsre devoering hield, waarin hij er op wees, dat op het oogenblik 30 millioen menschen werk loos zijn. CORSICA ANSCH BANDIETENHOOFD NA 11 JAREN GEVANGEN GENOMEN. De meest beruchte van alle Corsicaan- sche bandieten der laatste decennia, André Spada, die zich sedert 11 jaren in het z.g. maquis, d. i- het onherbergzame binnenland van Corsica, had terugge trokken, van waar uit hij de geheele bevolking terroriseerde, is in den nacht op Maandag in de directe nabijheid van Coggia (bij Ajaccio) door de gendarme rie gearresteerd. De vele misdaden Van Spada en zijn medeplichtigen hebben verleden jaar, zooals bekend is, geleid tot een militaire expeditie naar Corsica, waar de troepen tezamen met de gendarmerie en eenige torpedo's die de geheele kust bewaakten, het eiland doorzochten. Het gelukte een aantal bandieten te arresteeren. Het schijnt alsof de beruchte bandiet niet normaal meer is geweest. Reeds eenige dagen lang doolde hij half naakt in de buurt van zijn geboorteplaats. Dik wijls zag men hem met een houten kruis in de hand biddende knielen voor de kerk Niemand durfde hem te naderen, daar hij steeds eenige geladen revolvers bij zich droeg Bij zijn arrestatie bood hij geen tegenstand. De ontwapeningsconferentie. (Dag Overzicht). Een adres van het Comité van Actie tot oprichting van een Sport- fondsenbad aan den Raad. (Stad en Omgeving). Briefwisseling ColijnAalberso. (Binnenland). Relletjes te Gorinchem naar aan» leiding van het vernielen van een hakenkruisvlag op een Duitsch schip. (Binnenland). Dr. Posthuma over de vraag: In krimping van den veestapel? (Verg; Alg. Ned. Zuivelbond, Land - en Tuinbouw). fZie verder e.v. laatste berichten). FRANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. Besprekingen over het viermogend- hedenpact. De Fransche ministerraad komt heden morgen onder voorzitterschap van den pre sident der Republiek Lebrun bijeen, ten ein de nogmaals te beraadslagen over het vier- inogendheden pact. In politieke kringen ver wacht men met zekerheid, dat de regeering nog in den loop van vandaag het pact zal goedkeuren en den Franschen ambassadeur te Rome opdracht zal geven, het verdrag na mens Frankrijk te onderteekenen Men neemt aan, dat deze onderteekening dan reeds morgen of Donderdag zal geschie den. In dit verband schrijft de Republique dat men in het nieuwe pact een soort aan vulling van het verdrag van Locarno moet zien. Engeland en Italië die in Locarno den vre de aan den Rijn willen gegarandeerd, geveri thans dezelfde garanties voor den vrede in het Oosten. Duitschland verplicht zich gedu rende dé komende 10 jaren niets te onder nemen, zonder'de goedkeuring van Frank rijk, Engeland en Italië. Frankrijk ziet d.e.t. door de onderteekening van het pact van geen van zijn rechten af doch wint er slecht» nieuwe waarborgen uit. EINDE VAN DE VOEDSELSTAKING DOOR GANDHI. Groote belangstelling. Mahatma Gandhi heeft Maandag zijn drieweeksche voedselstaking ten gunste van de paria's onder groote plechtigheid beëin digd. Het huis yan lady TTiackery bij Poona, waar Gandhi den tijd van zijn voedselsta. king heeft doorgebracht, was door een groote menigte Indiërs, Mohammedanen en Europeanen omringd. Ongeveer 150 men schen mochten de hall binnen. Gandhi's bed werd opgerold en de menigte zong heilige liederen. De secretaris van Gandhi las met lyider stem een voor deze gelegenheid door Rabindranath Tagore geschreven gedicht voor. Na een kort gebed, dicteerde Gandhi een secretaris: „In Gods naam heb ik mijn voed selstaking aangevangen, in Gods naam be ëindig ik haar". Mevrouw Gandhi gaf den mahatma een glas sinaasappelsap Gandhi is geheel ver zwakt. Hij weegt thans nog maar 72 pond. Daar hij zich tijdens zijn voedselstaking niet heeft laten scheren, had hij een zware baard, dien hij Maandag liet afnemen. DE ONDERTEEKENING VAN VIERMOGENDHEDENVERDRAG. De datum nog niet vastgesteld. In Londen wordt bevestigd, dat een alge meene overeenstemming betreffende het vier- mogendhedenpact van Mussolini is tot stand gekomen, en dat ook Duitschland zijn toe stemming heeft gegeven voor het laatste ontwerp. Men verwacht dat, wanneer de debatten in de Fransche Kamer zonder inci denten zullen verloopen, de onderteekening van het verdrag Dinsdag in Rome zal plaats vinden. Ook in Parijs verwacht men in welinge lichte kringen, dat de parafeering van het viermogendhedenpact op z'n laatst Woens dagmiddag zal plaats vinden. Een uur later zal de tekst gelijktijdig worden gepubli ceerd in de vier betrokken hoofdsteden. Minister-president Daladier zou Maan dagmiddag in de wandelgangen van de Ka mer evenwel hebben verklaard, dat de on derteekening van het verdrag niet zal plaats vinden voor 9 Juni. VERJAARDAG VAN KONING GEORGE. Zaterdag 68 jaar. De koning van Engeland zal Zaterdag a.s. zijn 68sten verjaardag vieren. VERLAGING DER TRACTEMENTEN. In België. De tractementen der ambtenaren en offi cieren in België worden met ingang van 1 Juni a.s. met 5 verminderd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1