Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER (Radionieuws üeuilteton Stad en Omgeving. JUovinciaai 'ïlieuws Vo. 126 Bonden! vf/l en dertigste Jaargang. WOENSDAG 31 MEI 1933 10.30 11— Vaz 11.30-12.— Donderdag 1 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO) g._ Gramofoonpl. 10— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. P. v. d Vange, piano. Gantzert, viool en Egb. Veen, begeleiding. 11 Knipcursus. Kin derkleed ing. 11.30 Vervolg concert 12— 2 15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3— Cur- «us door Mevr. I. de Leeuw—van Rees. 3.45 Gramofoonplaten. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door de heer Bracony. Aan den vleugel: Egb. Veen. 5.— Voor de Gnderen 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Pefreinzang Bob Scholte. 6.30 Sportpraatje ff Hollander. 7— Kovacs Lajos. 7.30 H. SFelderhof: Centraal Zwitserland. 8— Vaz Dias 8 05 Gramofoonplaten. O.— Concert- gebouworkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg m. m v. Mia Peltenburg, sopraan. Meta Reidel, alt. J. Urlus, tenor. Th. Denys, bas. Toon kunstkoor. Beethoven's 9de symphome (met Blotkoor). 10.15 Gramofoonplaten, Omroeporkest o.l.v. N. Treep, Dias. 1110 Vervolg concert. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.-9.15 enll-2- iK-oo 1011 en 2.11.3i/NCRV), o 9 15 'en 10.— Gramofoonplaten 10.15 Mor- Fiofoonplaten. 11.30 Godsd. ha fuur. 12.15 Orkestconcert en gT^ofoonpbten. 2. IHandwerkcursus. 3.—3 30 Vrouwenhalfuur. 4 Bijbellezing door dr. J. Riemens m. m. v mevr A. Stokvis—Kramer, zang. 5— Zang door mevr. H. Ludoiph, sopraan. Aan den vleugel: Th. v d. Pas. 5.45 Cursus han denarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie R- Steenstra. 6.45 Knipcursus. 7.15 Ned. Chr Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C A. Crayé. 8.Uitz. voor Enkrateia (Bond van Prot. Chr. Drankbestrijders-Vereenigin- gen). 9.Arnhemsche Orkestvereeniging o.l.v. H. J. Manks m. m. v Miep Vroemen, sopraan. Ca. 9.45 Vaz Dias. Hierna vervolg concert. 11.11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel R. Foort. 1.05 Para- mount Astoria-orkest o.l.v. Anton. 1.50 Co- ventry Hippodrome orkest o.l.v Ch. Shad- well. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Voor de scholen. 4.25 Hotel Metropole orkest o.l.v. E. Colombo. 5.05 Northern Studio orkest o.l.v. J. Bridge. 5.35 Kinderuur. 6.20 iBerichten. 6.50 Brahms' liederen door H. Tieyner, bariton. 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen B.20 Will C. Peppers „White Coons", bew IHarry S. Pepper. Revue-programma. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. M. Foster, sopraan en A. Sala, cello. 10.50 Korte dienst 11.0512.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-P arid'1724 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten. 7.40 Orkestconcert. 8.20 Beetho ven-concert uit Bazel. 10.50 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con eert uit Hotel Angleterre. 3.20—5.20 Dans muziek door de Sabbar-Band. 8.30 Radio symphonie-orkest m. m. v. solisten o.l.v. Ree sen en Gröndahl. 10.35 Literair-muzikaal Érogramma. 11.2012.50 Dansmuziek o.l.v. rik Tuxen. Langenberg, 473 M. 7.30 Gramofoonpl •72.20 Concert. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt, 2.50 Gramofoonplaten. 4.50 Mozart-concert, viool, viola, piano en sopraan. 7.20 Leipziger Symphonie-orkest o.l.v. Blumer m. m. v so listen. 8.50 Vroolijke voordrachten. 9.55 Or- kestconcert. 10.4512.2C Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 „Othello", opera van G. Verdi. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Svmphonieconcert o.l.v. Kumps. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Omroeporkest m. m. v. koor o.l.v. Walpot. 9.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps, m. m. v. koor o.l.v. A. Persoons 70.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramo Afoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot |6 35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphoniecon- ücert m. m. v. vioolsolist o.l.v. Kumps. 9.20 frfarmonie-concert. 10.30 Gramofoonmuziek Zeesen, 1635 M. 8.20 Herdenking van Paul Ernst. 9.20 Oude Dansmuziek o.l.v. Görlich. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2(F- 12.20 Zie Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Donderdag. lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Ujn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.5011.20, Mdl. Reg. 1220-13 35 Lond. Reg. 13.35—14.30, Midi Reg 14 30 —15.20, Daventry 16.25-1-24—' Jjfc ^Langenberg 10.25-16.20, Zeesen i?" LeiPz« 19-20-20.20, Zeesen 20.20—24.—. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. Eeslfe volgde hem naar de schuur. Hier garen de voetsstappen op den leemen vloer (duidelijk te onderscheiden, maar niet r" El afgeteekend, en hier en daar over heen. Maar zij leidden duideliik zicht- naar een ladder, die naar een hooizol der voerde. t Brace ging hem voor, de ladder op. „Hier kunt u ons van diensst zijn", zei toen ze boven waren gekomen. Hij wees bet stroo, dat in een hoek lag. „Dat is kort geleden beslapen, en kijk hier eens!'' Hij wees op eenige vieze lompen, die .uitzagen, alsof zij als verband waren Jbruikt. ofschoon er geen enkele vlek opzat, dan alleen van modder. „Waarschijnlijk een of andere landlooper. Dat zijn lappen, die zij meestal bij wijze Bokken om de voeten winden. Zij hechten gewoonlijk nog aan ook! Het lijkt wel de kerel gestoord werd en er overhaast door ging. Het zijn waarschijnlijk zijn voet- Btappen onder het raam. Kunt u zich herin ueren, in de laatste dagen een landlooper de schuur te hebben gejaagd?" schudde het hoofd. hij op er ge- van er of van uit 1. TOELICHTING TOT HET ADRES AAN DEN RAAD VAN HET COMITÉ VAN ACTIE VOOR HET STICHTEN VAN EEN SPORTFONDSENBAD. Het geregeld baden en zwemmen bevor dert de hygiëne ten zeerste en oefent in alle opzichten een heilzamen invloed op het men- schelijk lichaam uit, zoodat het daarom voor de gezondheid en de weerkracht van ons volk van het grootste belang is, dat de be- otfening van het geregeld zwemmen en baden steeds meer voor ons volk eene ge woonte wordt. 2. Blijkens de statistieken verloren gedu rende de laatste jaren ongeveer 700 men- schen door verdrinking en alleen omdat de slachtoffers de zwemkust niet machtig wa ren, het leven (dit is dus gemiddeld 2 per dag!). Uit een oogpunt van veiligheid is het daarom dringend noodig, dat in ons land de zwemkunst algemeen verbreid wordt. 2. Wil men deze verbreiding bereiken, dan is het in de eerste plaats noodig, dat de ge legenheid tot zwemmen uitgebreid worde, en Vel in het bijzonder de gelegenheid om gedurende het geheele jaar te kunnen zwem men. 4. Immers de zomers in ons land zijn maar kort; het verblijf in het.buitenwater is hoog stens 8 a 10 weken per jaar aangenaam, en juist het gemis aan warmte en aan vele warme zomerdagen is oorzaak, dat zwem men en baden door de massa van ons volk niet beoefend wordt. 5. De temperatuur van lucht en water kan in de Overdekte Zweminrichting steeds op de verlangde hoogte gebracht worden, het verblijf in en om het water is in dergelijke inrichtingen wel aangenaam. 6. Het aantal Overdekte Zweminrichtingen in ons land is maar zeer gering, doch het is een gelukkig verschijnsel te noemen, dat de behoefte aan uitbreiding van het aantal Overdekte Zweminrichtingen overal in ons land wordt gevoeld. In deze behoefte kan worden voorzien, vooral nu gebleken is, dat door samenwerking n.1. op Sportfondsen grondslag inrichtingen gesticht kunnen worden, wier exploitatie niet alleen sluitend is, maar zelfs winst kan opleveren. Hetgeen ock geldt voor de inrichtingen in z.g. klei nere gemeenten. 7. De pogingen in verschillende plaatsen in ons land om het kapitaal voor den bouw eener Overdekte Zwemschool bijeen te bren gen hetzij doordat men voor eene op te rich ten N.V. Overdekte Zweminrichting, aan deelen of obligaties van 500 of 1000 elk wilde plaatsen, hetzij doordat men aan de betrokken gemeente het stichtingskapitaal vroeg, mislukten op een enkele uitzondering na steeds, omdat eenerzijds er niet een vol doend aantal dier aandeelen of obligaties geplaatst kon worden, anderzijds de Ge meentelijke Autoriteiten, hoewel zij steeds meer het nut en de beteekenis van de stich ting eener dergelijke inrichting zijn gaan in zien, geen kans zagen voor dit doel gelden uit de gemeentelijke kas beschikbaar te stel len, vooral ook waar de financieele perspec tieven van dergelijke inrichtingen steeds na deelige saldi op de exploitatie te zien gaven en men nooit van te voren met zekerheid kon zeggen, of eene Overdekte Zweminrichting voor de exploitatie voldoende bezoek trekken. 8. In Amsterdam, waar eveneens een groot tekort aan Overdekte zwemgelegenheid be stond en nog bestaat, is in 1923 op partlcn lier initiatief opgericht de Naamlooze Ven- a^Üi wp- "P6 Sportfondsen", wier taak en aoel het is het voor den bouw van Over dekte Zweminrichtingen noodige kapitaal bijeen te brengen en de stichting van deze inrichtingen voor te bereiden. J?,® kapitaals-vorming geschiedt door de aandeelen, welke langzaam >.,Ik gelooof niet, dat ik ooit een heb weg gejaagd. Soms vind1 ik s morgens sporen van hen, maar zelfs als ik wist, dat er hier een zat, zou ik waarschijnlijk een oogje toe knijpen en hem laten begaan. De kippen zijn goed opgesloten en de landloopers hier in den omtrek zijn gewoonlijk ongevaarlijk, zoo lang zij niet rooken in het stroo en bet oude huis in brand laten vliegen. Het zou overi gens zoo heel erg niet zijn. als zij dat deden het is niet eens waterdicht" „Hebt u*de laatste dagen niemand in de buurt gezien?" „Neen, zij komen gewoonlijk niet overdag voor den hond. Zij sluipen 's nachts binnen als die aan de ketting is gelegd". „Die hond heeft een gezonde sslaap," zei Brace. „We hebben leven genoeg gemaakt en hij heeft geen kik gegeven." „Hij is hier niet. Ik was eerst van plan vanavond naar Londen te gaan, en daarom bracht ik hem vanmorgen bij de Grey's." „En achteraf bent u toch niet geaan?" „Dan zou ik nu niet hier zijn", zei Leslie ongeduldig „Ik kreeg een telegram, dat mijn komst niet noodig was." „Wat was de afspraak, als ik vragen mag?" In weerwil van zichzelf voelde Leslie zich geprikkeld. Zijn zenuwachtigheid was aan het verdwijnen, zonder twijfel dank zij de koffie, die zijn moeheid had verdreven. „Ik moest naar het gerechtshof", zei h droog. „Evenwel niet in de bank der be klaagden. Alleen maar voor een zeer eerbiec waardig getuigenis, dat ik moest afleggen Een zaak van een gestolen auto, om het pre ses te zeggen. Ongelukkig voor mij was ik worden volgestort, welke uitgifte geregeld is in de gedaante van spaarkassen: de N.V. „De Sportfondsen" formeert telken iare voor den duur van 12 achtereenvolgende jaren eene spaarkas, geeft spaarkas-aandeelen uit, waarop de deelnemers hetzij maandelijks 2.50, hetzij driemaandelijks 7.50, hetzij ïalfjaarlijks 15 enz. storten; ln het regle ment der spaarkassen, het contract der halve tusschen den deelnemer en de N.V. De Sportfondsen'' gesloten, komt de uit drukkelijke bepaling voor, dat de gestorte gelden ten behoeve van het doel, waarvoor de N.V. „De Sportfondsen" werkt, n.1. de Overdekte Zweminrichtingen, aangewend en daarin belegd mogen worden. 10. Velen zijn niet in staat een aandeel van 500 of 1000 te nemen, doch zij zou den gaarne de totstandkoming van eene Overdekte Zweminrichting willen steunen. Het is hun op deze wijze mogelijk gemaakt de stichting financieel te steunen en mede te bewerkstelligen. I. De N.V. „De Sportfondsen" is in 1923 met het doel aldus eene Overdekte Zwemin richting in Amsterdam-Oost te stichten, hare werkzaamheden begonnen, met als resultaat, dat na een 4-tal jaren voor deze inrichting f 100.000 beschikbaar was. 12. Voor de groote inrichting, welke de ini tiatief-nemers zich voorstelden in Oostelijk Amsterdam te doen bouwen is ruim 560.000 noodig geweest. Het zou natuur lijk te lang geduurd hebben, eer dit geheele kapitaal „bijeengespaard" was, daar door den langen tijd, die verloopen zou eer de eerste steen gelegd zou kunnen worden, velen het vertrouwen in het welslagen van iet plan verloren zouden hebben. 13. De N.V. „De Sportfondsen'' heeft zich om deze reden voor den bouw van het Sport- fondsenbad Amsterdam-Oost tot de Rijks Verzekerings Bank gewend ten einde bij deze instelling eene geldleening voor het nog ontbrekende gedeelte van het benoodig- de bouwkapitaal te sluiten. 14. De Rijks Verzekerings Bank leent aan bouwvereenigingen en dergelijke gelden op langen termijn, mits de betrokken gemeente zich garant stelt voor de richtige betaling der annuïteiten. 15. De Rijks Verzekerings Bank heeft na ingewonnen advies bij den Rijksdienst der Volksgezondheid (dat de stichting eener Overdekte Zweminrichting inderdaad in het belang der Volksgezondheid is( zich onder gelijke garantie der gemeente Amsterdam be- reicf verklaard ten behoeve van de te bouwen zweminrichting gelden ter leen te verstrek ken. 16. Deze leening werd ook inderdaad ge sloten en op 22 Juni 1929 werd Het Sport- fondsenbad-Amsterdam-Oost aan de Lin- naeusstraat geopend. 17. Bij de exploitatie dezer inrichting is volkomen gebleken, dat degenen, die een spaaraandeel namen, dit in de eerste plaats deden om de inrichting zelve en om daar van gebruik te kunnen maken. 18. Het bezit van een aantal spaaraandeel- houders, nog vóórdat de inrichting geopend wordt, verzekert als het ware van te voren gunstige bedrijfsresultaten; immers de zweminrichting heeft dadelijk na hare ope ning een groot aantal klanten, die financieel bij den gang van zaken geïnteresseerd zijn en die daarom tevens warme propagan disten voor „hunne" inrichting zijn, die in kennissen en vriendenkring een even goed koop als doelmatige reclame voor de inrich ting maken. 19. Naast ideëele motieven bestaan er voor hen, die van een zweminrichting gebruik maken, ook materieele voor het nemen van een spaaraandeel. De bepaling is n.1. gemaakt, dat de spaar- aandeelhouders bij het nemen van losse baden en een abonnement reductie genieten. Wat de abonnementen betreft, is de be paling gemaakt, dat hij, die drie aandeelen elk volstort en dus, bij storting ineens, 900 voor de stichting der beoogde inrich ting beschikbaar stelt, zijn levenlang een grajis-abonnement verkrijgt, waarover hij zelf of ten behoeve van een door hem aan te wijzen persoon kan beschikken. (Dit abonne ment is geldig in alle Sportfondsenbaden in Nederland, voor zoover deze aangesloten zijn bij de N.V. De Vereenigde Sportfond senbaden, waarover straks meer). Iemand, die dus 3 spaaraandeelen vol stort, verkrijgt een gratis abonnement of anders gezegd, geniet een reductie van 100 Iemand, die éen aandeel volstort, verkrijgt voor een derde deel een gratis-abonnement of geniet 33 1/3 reductie. Iemand, die op één aandeel 90 stort (dus 1/10 deel van 900) krijgt 10 reductie en elke boven deze f 90 volbrachte aarstorting geeft hem recht op nog onge veer 3 reductie meer. Elk jaar, dat hij dus langer „spaarlid" is. stijgt zijn reduc tie; en dit is in de praktijk juist een prikkel gebleken om, als eenmaal de inrichtingen er staat, met sparen door te gaan. (Een volledigen reductie-staat, waarop de reductie-stijging in verband met de jaarlijk- sche toenemende participatie in het kapitaal is aangegeven, vindt Gij in de bijlagen.) Ten aanzien van de losse baden werd te Amsterdam bepaald, dat, terwijl de gebrui kelijke prijs van een los-bad 50 cent be draagt, deze voor den spaaraandeelhouder zijne echtgenoote en de bij hem inwonende minderjarige kinderen 30 cent is; eene reductie per bad derhalve van 20 cent of 40 (Daarbij is echter bepaald, dat deze reductie alleen geldt, indien men of een aan deel "heeft volgestort dan wel de periodieke betalingen ter volstorting volbrengt). 20. Te Amsterdam waren er destijds zeer velen ook onder de gemeentelijke autori teiten te Amsterdam die als hunne ver wachting te kennen gaven, dat het Sport- fondsenbad geen voldoende bezoek zou ver krijgen om de exploitatie sluitend te doen zijn. (Wordt vervolgd). met den eigenaar in gesprek, toen we den kerel er met de kar vandoor zagen gaan „Het ging er dus om, den dief te herken nen," merkte Brace met ambtelijke belang stelling op. „Precies. Ik wou nu waarachtig, dat ik gegaan was, dan zou ik met dit alles nu niets hebben uit te staan. Maar de zaak- werd uitgesteld. l>zou dat alibi toch zeker hebben aangenomen, sergeant?" „Ik zou elk alibi aannemen, dat u mij gaf, als het geloofwaardig was, mr. Lesiie,': antwoordde Brace kort. Dat de heele zaak uiterst onaangenaam voor hem was, was reeds sinds zijn eerste onderhoud met Brace langzaam tot Leslie doorgedrongen. Maar nu was er iets in de stem van den sergeant, dat hem voor de eerste maal een gevoel van vrees gaf. „Ik zou er u een geven, dat klonk als een Wok, ais »k dat kon." antwoordde hij sneb Brace richtte de lantaarn zoo, dat het licht vol op Leslie's gelaat vieL „Hebt u miss Allen kort geleden nog ge zien?" vrooeg hij plotseling. Verblind door het schijnsel van de lan taren en in de war gebracht door het onlo gische van die vraag, aarzelde Leslie „Miss Allen? Ik sprak haar gisteren in het dorp neen eergisteren. Waarom?" „Zei zij iets van een bezoek, dat zij ver wachtte?" Leslie knipte met de oogen en keerde zijn gezicht van het schelle licht af. „Zij zei, dat zij haar zuster verwachte mrs. Die en Die. Zij noemde den naam maar ik ben hem vergeten." „Zou u die dame herkeaaen, als u haar HEILOO, Naar we vernemen zal de Joodsche Vereeniging „Beis Jisroeil" op 4, 11, 18 en 25 Juni en 2 en 9 Juli en daartusschen nog 2 dagen in de week een bezoek aan Heiloo brengen. Het is de bedoeling der leidsters der vereeniging om telkens op een der dagen meerdere kinderen en ook volwassenen met het mooie dat de bosschen bieden kennis te laten maken. B. en W. hebben hun medewer king toegezegd en het Schoolplein bij de O L. school beschikbaar gesteld. De gasten zullen hun intrek nemen in het gebouw voor Sport en Kunst. In de bestuursvergadering der V.V.V. is besloten om de verlichtingsavond einde Juli of begin Augustus te houden. Het ligt in de bedoeling om zooveel mogelijk de bebouwde kom van het dorp te illumineeren. Ten dien einde zullen buurtcommissies gevormd wor den. Theo de Witte met zijn Leeke- spel uit Den Haag. Zondagmiddag 3 uur had op de Bede vaartsplaats van O. L. Vr. ter Nood een ojïenlucht uitvoering plaats. Niemand min der dan de Haagsche kunstenaar Theo de Witte was naar Kapel getoogen om met zijn groep het Mariaspel op te voeren. Het rustieke rustaltaar met als achter grond het mooie plantsoen en voor de vijver en daaromheen meer dan 2000 bezoekers- (sters) was meer dan menigeen verwachtte. Doch een mooier en rustiger plek is moeilijk denkbaar. Heiloo was goed vertegenwoor digd, doch zeer velen uit de wijde omgeving hadden het moment benut om het spel van het begaafde gezelschap te zien en dank zij de lage entree was het meer dan voi. Het „Mariaspel" heeft een religieuse strek king en behandelt het scheppingsverhaal, de zondeval van het eerste menschenpaar en de foedertierendheid van God die erbarming eeft met de gevallen menschheid en een Verlosser belooft, geboren uit de reine Maria, de moeder van de tweede persoon der H. Drievuldigheid. De rol van „God" werd vertoikt door den auteur en regisseur de heer de Witte. Hij was de niet geziene God, die in de menschen zijn welbehagen had en hun schiep naar Zijn Beeld en gelijkenis. Men weet het, de eerste mensch was Adam en zijn gelijke in de vreugde in het paradijs was Eva. Het voor spel, de schepping der aarde, Adam en Eva, hun huwelijk. De drievoudige aanval der duivelen op Eva, de val van Eva die Adam verleidt de vervloeking van haar en al die na haar komen het medelijden van God die een verlosser belooft, worden in het voorspel en eerste bedrijf vertolkt op een wijze die geheel af is. In het tweede bedrijf komt de moeder van den beloofden verlosser. Mari2 naar vo ren. Intens mooi was de smeekzang van den gevallen mensch, die aan God om erbarming smeekt. Niet minder mooi was het strijdlied van Satan en de voorspelling» van Jezus lijden. In het derde bedrijf zien we de engel Gabriël die tot Maria- wordt gezonden en haar de blijde boodschap bracht dat zij de moeder zou worden van Jezus, den verlosser der menscheid. Devoot klonk de zang der zuiveren en geheel anders die der wereldlin gen. Het vierde en laatste bedrijf laat ons zien de viervoudige opdracht, de eed van trouw en ten slotte het Salve Regina (Ge groet Maria). Het rijk afwisselende spel door een 22-tal personen, allen gecostumeerd, trok de onver deelde aandacht. Mimiek en uitbeelding wa- ren uitstekend. Opvallend schoon was de ver- tolking van Eva en niet minder van Maria. Pracht momenten waren het huwelijk van Adam en Eva en van Maria en Jozeph. Het spel der engelen en duivelen was zoo zuiver als men zelden ziet. Theo de Witte, die met zijn gezelschap in de Stadsschouwburg te Amsterdam speelde, heeft velen verplicht om hier zijn kunst te laten zien. Met grooten aandacht en diepe stilte werd het spel ge volgd. ZUIDSCH AR W OUDE. Maandagavond vergaderde het Crisis comité ten raadhuize. Na verwelkoming deel de de voorzitter, de heer G. de Boer, mede, dat onder dankbetuiging de gift van den heer van Zuid-Scharwoude via het gemeente bestuur is ontvangen, en dat aan de ingeko men aanvragen vrij goed is voldaan kunnen worden. Daar evenwel de beschikbare mid delen zeer miniem werden, is het Dagelijks Bestuur naar het Hoofd-Comité in Den Haag geweest, om te trachten nog iets voor ZuidScharwoude gedaan te krijgen. Men bleek in Den Haag heel goed op de hoogte te zijn van onze gemeente en ons werd mede gedeeld dat Zuid-Scharwoude het meeren- deel reeds te pakken had. Echter, onze moei te had toch een mooi resultaat, zeide de voorzitter en deelde nu mede wat er zoo ont vangen was. Dit was een heele lijst, hoofd zakelijk in natura en schoeisel. Aan het ver zoek van de arbeiders die naar Wieringen te werk zijn gegaan, is zooveel mogelijk vol daan. Niet minder dan 40 arbeiders konden van schoeisel en kleedingstukken worden voorzien. Hierbij was het Dagelijks Be stuur even buiten zijn boekje moeten gaan, en heeft zonder machtiging van het comité ten behoeve dier arbeiders 20 meer uitbe taald dan het toereikende bedrag. Dit laat ste komt ongeveer weer van de gemeente te rug. De aanwezigen keurden de handelwijze van het bestuur goed. Het Dagelijksch Bestuur stelde nu voor, evenals het vorig jaar, de werkzaamheden van het Comité wegens het tekort nu weer tot den nazomer op te schorten. Ook hiermede konden de aanwezigen zich vereenigen. Dit besluit werd genomen nadat de heer Bekker het bestuur dank had gebracht voor de zeer vele werkzaamheden en deed opmerken, dat Zuid-Scharwoude per Crisis-Comité een goed figuur slaat. De heer Jn. Kramer deed hierna verslag van zijn gehouden beheer, dat een nadeelig saldo aanwees van 30. Het moge waar zijn, dat vele menschen nog sceptisch staan, om welke reden dan ook, tegenover het Cri sis-Comité, het feit kan toch ook niet ont kend worden, dat de plaatselijke Crisis-Co- mité's zegenrijken arbeid verrichten. Ten be wijze diene, dat hier in de kleine gemeente Zuid-Scharwoude, niet minder dan een be drag van 2270 is uitbetaald, ongeacht de waarde der goederen in natura, welke een bedrag van ruim 1000 bedragen. Ook ver melden wij dat de geregelde bus-collecte aan de huizen een bedrag van 340 opbracht. Nadat er weer onderscheidene aanvragen be handeld waren, ging de voorzitter tot slui ting over. Hoewel de manier van verstrek king hier anders gaat dan in andere ge meenten, is het toch gebleken, dat het een goede manier was. In dankbare bewoordin gen uitte de voorzitter zich voor de offer vaardigheid van hen, d;e door hunne gaven ons geholpen hebben anderen te kunnen hel pen en hij hoopte in de komende periode an dermaal van die offervaardigheid te mogen gewagen. Eveneens bracht hij dank aan de comité-leden. zag?" „Ik zou denken van niet, of ik moest haar in een andere wereld hebben ontmoet. Hier heb ik haar nooit gezien, als u dat bedoelt" „Zij was niet dikwijls bij haar zuster, wel?" „Ik geloof van niet. Miss Allen zei niet veel van haar, maar naar wat zij vertelde raadde ik, dat zij niet erg bevriend met el kaar waren. Ze vertelde, dat haar zuster zichzelf had uitgenoodigd en scheen daar nogal verbaasd over". Hij vond het niet noodig, miss Allen's eigen woorden te herhalen. Die bejaarde rondborstige, ongehuwde dame had met haar gewone scherpe vrijmoedigheid gespro ken. „Wat Tine in haar schild voert weet ik niet en dat verlang ik ook niet te weten. Een of ander kattekwaad, wil ik wedden, en mis schien wel iets heel verkeerds. Ik vertrouw haar niet. Zijn moet een goede reden hebben om een week bij haar oude zuster te willen doorbrengen. Ik heb haar gezegd, dat zij kon blijven, zoo lang zij verkoos, op voor waarde, dat zij niet op mijn paarden zou rij den. Zij zit er op als een zak aardappelen en dan die handen van haar! Geparfumeerde si garetten en een stoel bij den haard liggen meer in haar lijn!" De wind was gaan liggen en voor het eerst in drie dagen viel er een fijne regen Toen zij de schuur verlieten, hoorden zij het geluid van een auto, die den weg afkwam „Dat zal de dokter zijn, denk ik," zei Brace, zichtbaar opgelucht. „Als die er ge weest is. kunnen we naar bed gaan." De dokter ontmoette hen bii de deur. Na LANGENDIJK. De afd. van de Arbeiders Jeugd Centrale hield Zondagmiddag in samenwerking met de A.J.C.-afdeeling van Alkmaar een goed geslaagden propagandamiddag in het lokaal van den heer P. Kramer. Een groot aantal jongeren, meest leden van deze jeugdorganisatie, waren tegenwoor dig, alsmede een aantal oudere personen. Het fleurige programma dat bestond uit jeugddansen, muziek, zang, declamatie enz. werd uitstekend verzorgd door de afd. Alk maar. Door den heer Kees Sikma van Zaandam werd een propagandarede gehouden, waar bij het doel en streven der A.J.C. werd uit eengezet. Na afloop wandelde de Alkmaarsche af- deeling weer huiswaarts, wat van de zijde van het publiek op den openbaren weg veel belangstelling trok. eenige verklarende woorden van weerszijden haastte hij zich naar de zitkamer en knielde naast het lichaam neer, zijn dikke handschoe nen onderwijl afstroopend Zijn handen wa ren koud en het scheen hem eenige moeite te kosten, ze van het stijve leer te bevrijden. Terwijl hij aan de handschoenen trok, na men zijn vlugge oogen het lijk nauwkeurig op, waarvan geen uiterlijke bijzonderhheden hem ontgingen. Leslie, die precies tegenover hem sstond, werd getroffen door zijn scherpen, waakza- men blik en kreeg nu een andere meening over hem, dan hij eerst gehad had. Gregg had hem altijd vrij dom geleken, en hij trok er de les uit, dat men een man niet moet be- oordeelen, voordat men hem in zijn werk ge zien heeft. Gregg streek het haar opzij van het hoofd weg, juist als Brraee gedaan had. „Goede God. doodgeschoten!" riep hij uit Leslie merkte op, dat de handen, waar mee hij de japon van de vrouw losmaakte,' om een verder onderzoek in te stellen, niet; erg vast waren, en kwam weer tot het be sluit dat hij dien man nooit recht had laten, wedervaren. Hij was klaarblijkelijk oprecht bewogen bij het gezicht van die deernis waardige figuur voor hem. „Kunt u zeggen, hoe lang zij al dood is?* vroeg Brace, toen de schouwing was af ge- loopen. „Moeilijk te zeggen bij zoo'n vluchtig on derzoek, maar, ruw geschat, zal het wel vier of vijf uur zijn." „Niet langer?" (Wow* vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5