Alkmaarsche Courant. buitenland Honderd vljt en dertigste Jaargang. WOENSDAG 31 MEI jSS' No. 127 Ï933 KENNISGEVING. vastges»ld bij Konmk^ laatste- g'S'aR K-lj; Beslui. ,an 31 lanuari 1920, Staatsblad No. 51; Gehoord dm Heer Procureur-Generaal bq ^BepaaUdafde Kamer van Vacantie van dit Gerechtshof hare zittingen zal houden gedurende de maanden Juli en Augustus van dit jaar en wel voor de behandeling van Strafzaken op: Maandag 3 en 10 Juli. Vrijdag 21 Juli en Maandag 24 Juli, Vrijdag 4, 11, 18 en 25 AmUX?noodig voor de behandeling van spoedvereischende Burgerlijke- en Handels zaken op: Dinsdag 4,11, 18 en 25 Juli, Donderdag 3, 10, 17 en 24 Augustus, en dat alle zittingen zullen aanvangen ten tien uur ^Af^hrift^ckzer beschikking zal worden uitgereikt aan en Heer Procureur-Generaal, met verzoek daaraan de noodige openbaar- Gedaan te Amsterdam, in de Algeim Ver gadering van het Gerechtehof voormeld, g houden op Maandag 22 Mei 1933. Gezien, pr0cureur-Generaal (get.) VAN GEUNS. De President (get.) J. KRUSEMAN. i De Griffier (get.) J. M. VAN ASCH VAN WIJCK. Voor eensluidend afschrift, de Griffier van het Gerechtshof te Amsterdam I. M. VAN ASCH VAN WIJCK. en DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De besprekingen te Genève. In de hoofdcommissie der ontwapenings conferentie werd Dinsdag het verdrag in zake de Europeesche veiligheid in eerste le zing niet-bindend behandeld. Het bevat in het eerste hoofdstuk het afzien van geweld in Europa, in het tweede hoofdstuk de we- derzijdsche hulpmaatregelen der staten. Op grond van de verklaring van Norman Davis werd het afzien van geweld, dat tot nu toe beperkt was tot Europa, universeel ver klaard. In Engelsche en Amerikaansche kringen neemt men aan, dat de conferentie slechts tijdens de algemeene beschouwingen ter eco nomische wereldconferentie van Londen, on geveer 14 dagen zal worden onderbroken en dat zij vervolgens tot in de maand Augustus '.al worden voortgezet. Het werpen van bommen op af gelegen gebieden. De Geneefsche correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat de Engelsche mi nister voor de luchtvaart, lord Londonderry, ip verband met de kritieke ontwikkeling van de kwestie der ontwapening in de lucht zelf naar Geneve zal komen om de andere dele gaties ervan te overtuigen, dat Engeland het recht om in afgelegen gebieden het lucht bombardement te kunnen toepassen in wer kelijkheid noodig heeft. De Engelsche verte genwoordiger te Geneve, Eden, heeft naar Londen gemeld, dat wanneer Engeland vast houdt aan zijn recht om in afgelegen gebie den het luchtbombardement te mogen toepas sen het hoofdstuk betreffende de ontwape ning in de lucht van het Ehgelsche ontwa peningsplan geheel teniet zou worden ge daan. Eden zou niet verborgen hebben, dat bij zeer weinig zin heeft persoonlijk de ver antwoordelijkheid hiervoor te aanvaarden. De leider der Labour-oppositie in het La gerhuis, oud-minister George Lansbury pro testeerde in een vergadering te Londen van de Indische Liga tegen de ontoegevende hou ding der Engelsche regeering inzake de luchtstrijdkrachten voor politiedoeleinden in afgelegen gebieden. Hij verklaarde dat het werpen van bommen in Irak of in Palestina *en even groote misdaad was als in Europa HET PACT DER VIER MOGENDHEDEN. De conferentie der Kleine Entente Gistermiddag werd de conferentie der Kleine Entente te Praag plechtig geopend met de overhandiging der ratificatieoorkon den van het verdrag in zake den permanen ten raad van de Kleine Entente. De mi nisters van buitenlandsche zaken van Zuid olavië en van Roemenië hebben kransen neergelegd aan het graf van den Tsjechi schen Onbekende Soldaat. De permanente raad van de Kleine En ten te heeft zich in zijn eerste zitting bezig gehouden met het pact der vier mogend heden en de aan de drie ministers van bui tenlandsche zaken uit Parijs geworden in lichtingen. Met algemeene stemmen werd geconstateerd, dat de inhoud van het pac van vier thans in overeenstemming was ge bracht met. het memorandum van Frankrijk van 10 April en dit dus het viermogend- hedenpact slechts betrekking mocht hebben op zaken, die uitsluitend de belangen der onderteekende staten betref.en. De drie mi nisters van buitenlandsche zaken namen acte van de verzekering der mogendheden betreffende grenzen en de onaantastbaar heid van de bevoegdheid van den Volken bond. Wat de ontwapeningsonderhandelin gen betreft, geeft de permanente raad uiting aan de overtuiging, dat deze onderhande lingen tot het doel zullen leiden. Zij geven dan ook toestemming in het punt der rechts gelijkheid, die etappegewijze en binnen het kader der algemeene veiligheid moet worden verwerkelijkt. Zij zijn van meening. dat de ontwapeningsconferentie nog dit jaar be '4 Te* worden. Het pact m de Fransche Kamer. Bij de derde lezing der begrooting in de Kamer bracht afgevaardigde Ybarnegaray de debatten op het pact der vier mogend heden. Zijn uiteenzettingen kwamen hierop neer, dat hij er op wees, dat de regeenng met het pact der vier mogendheden een ver plichting zou aangaan zonder de Kamer om haar standpunt te vragen Premier Dafadier legde daarop een korte verklaring af, waarin hij er o.a. aan herin nerde, dat hij zich verplicht heeft de Kamer niet voor voldongen feiten te plaatsen De onderhandelingen duren op het oogenblik nog voort. Parafeering is nog geen onder- teekening. Frankrijk heeft er goed aan ge daan in te gaan op de onderhandelingen zonder op eenigerlei wijze zijn rechten prijs te geven Het heeft de plicht over de gren zen te kijken. Spr. zeide te gelooven, dat deze onderhandelingen den vrede dienstig kun nen toestemmen. Wanneer de parafeering geschied is, zal de Kamer onmiddellijk de text worden toegezonden .Zij zal dan kun nen verklaren of de regeering niet toch in het belang heeft gehandeld van den vred- het vaderland. Debatten in de Kamer. De bovengenoemde verklaring van Dala- dier inzake het pact der vier mogendheden is het gevolg geweest van aanvallen van rechts. Eerst trachtte Marin een verdaging van de beraadslagingen over de begrooting door te zetten, teneinde de Kamer gelegen heid te geven zich bezig te houden met het viermogendhedenpact, dat hij scherp aan viel. Op het moment, waarop men, aldus Marin Frankrijk in denzelfden raad zal zien als Hit Ier on Mussolini^ die overtuigde revisionnisten zijn, zullen de volkeren der Kleine Entente aan Frankrijk wanhojjen. Met 434 tegen 135 stemmen werd het voorstel tot verdaging van Marin verwor- pen. Desondanks bracht Ybarnegaray het pact der vier mogendheden opnieuw ter sprake. De onderteekening van het pact be- teekent de wijziging der verdragen, aldus spr. De onderstaatssecretaris van het Ita- liaansche ministerie van buitenlandsche za ken heeft de aanpassing van de verdragen aan de eischen der werkelijkheid geëischt Von Papen heeft er aan herinnerd, dat de na-oorlogsverdragen de haarden van on rust hebben vermeerderd. Beiden hebben hei principe der revisie vertegenwoordigd. Men weet, wat dat voor Duitschland beteekent. Italië heeft slechts één gedachte: de duali- seering van »Zuid-Slavië. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN JAPAN EN CHINA GETEEKEND. Officieel wordt medegedeeld, dat heden middag te Tangkoe bij Tientsin de wapen stilstand tusschen China en Japan, die voorloopig een einde maakt aan den strijd in Noord-China, is geteekend. Voor Japan werd de overeenkomst getee kend door generaal Okamura, voor China door generaal Hsioeng Ping. DE GEBEURTENISSEN IN autotocht gemaakt naar Littoria, waar hij een bezoek heeft gebracht aan de droogge legde moerasgronden. Hierna begaf hij zich naar de Luce (het Italiaansche filminstituut), waar een noenmaal werd aangeboden in vil la folciniere, welke vroeger aan den ex-keizer heeft toebehoord. Om drie uur keerde het ge zelschap in Rome terug. Hij zou nog een be zoek brengen aan Starace in het Palazzo -ittorio. Vanavond zal de Duitsche ambassa deur een banket aanbieden. DE OORLOGSSCHULDEN. Roosevelt zal 10 Joni zijn pro gram uiteenzetten. De New York Times verneemt uit Washington, dat de situatie ten aanzien van J" oorlogschulden nog steeds zeer verward Het verluidt, dat president Roosevelt voornemens zou zijn na verdaging van het congres op 10 Juni in een verklaring aan het Amerikaansche volk zijn program in zake de oorlogsschulden uiteen te zetten Jet tijdstip is zoo gekozen, dat Roosevelt geen moeilijkheden ondervindt van de stel- ig te verwachten oppositie op dit congres. Men acht een moratorium voor de in Juni vervallende schulden termijnen zeer waar schijnlijk. VERDEELDHEID IN HET ENGELSCHE KABINET. Over de betaling van den Juni- termijn. Het Engelsche kabinet heeft tot nog toe geen beslissing genomen over de betaling van den op 15 Juni a.s. vervallenden termijn der oorlogsschulden aan Amerika, welke ter mijn bij den tegenwoordigen wisselkoers ruim 22 millioen pond sterling bedraagt. In Engelsche regeeringskringen wacht men nog steeds op een teeken van Washington of al thans op een juiste mededeeling omtrent het standpunt der Amerikaansche regeering. In de kringen van het Engelsche departement van de schatkist heerscht volgens den poli- tieken medewerker van de „Daily Telegraph" evenals bij de schuldenbetaling in Decem ber, de meening, dat de termijn niet betaald zal worden. De meerderheid van het kabinet zou echter voor betaling zijn indien Amerika deze betaling geheel of gedeeltelijk wenscht. Nog een aantal kabinetszittingen zal hier aan gewijd zijn. Zoowel de socialistische „Daily Herald" als de liberale „News Chronicle" spreken van de mogelijkheid, dat het kabinet zeer verdeeld is in zijn opvatting over de kwestie der oorlogsschulden. De beslissing over de betaling zal tenslotte bij het Lagerhuis blij ven in den vorm van een stemming. Men kan aannemen dat de meerderheid van het Lager huis vóór betaling zal stemmen. DUITSCHLAND. Duitsch-nationale vergaderingen in boden. studenten Jena ver De strijdgroep Jena van Duitsch nationale studenten had voor gisteravond een vergade ring belegd, waar het probleem der Gleich schaltung der corporaties ter sprake ge bracht zou worden. Als sprekers zouden op treden de adviseur voor hoogeschoolproble men Bothe uit Berlijn, de strijdleider voor Thueringen, dr. Bergmann uit Gotha en professor Lent uit Erlangen. Op bevel van net Thueringsche ministerie is de vergade ring echter verboden, evenals een in aanslui ting hierop bijeengeroepen, besloten leden vergadering der Duitsch nationale studenten en leden van het Duitsch nationale front. Een motiveering van dit verbod waarover vandaag in Weimar besprekingen zullen worden gevoerd, is voorloopig niet bekent gemaakt. Skaggerak-dag Naar aanleiding van den Skaggerak-dag heeft de marinestad Kiel Dinsdagavond bi het gedenkteeken in Laboe een plechtigheic georganiseerd, waar delegaties aanwezig waren van alle troependeelen, van den che Ër rijksmarine en van de scheepspolitie, de Sa, SA en Nat.-soc. Bedrijfscellenorganisa tie. tr was zeer veel belangstelling. Vertrouwensmannen bij de Schupo Bij de wet tot wijziging van de wet be- tieffende politieambtenaren moeten direct vertrouwensmannen worden benoemd voor jaar 1933. In het vervolg zullen deze ver trouwensmannen, die in de plaats komen van de commissies van ambtenaren, per ka lenderjaar worden benoemd uit die ambtena ren, van wie vast staat dat zij reeds voor 20 Juli 1932 tot de nationaal socialistische beweging waren toegetreden. Zij zullen den schakel vormen tusschen de politieofficieren en de lagere politiebeambten. Duitsch Nationale rijksdagleden bij den rijkskanselier. De rijkskanselier heeft Dinsdag een depu tatie van de Duitsch Nationale rijksdagfrac tie ontvangen, bestaande uit de heeren Berndt, v. Freytag Loringhoven en v. Res torff. Het onderhoud duurde ongeveer an derhalf uur en betrof kwesties van binnen- en buitenlandsch politieken aard. Nationaal socialisten en het buitenland. De leider van bet bureau voor buitenland sche politiek der NSDAP publiceert de vol gende verordening: Alle reizen van functionnarissen naar het buitenland met het doel daar voordrachten te houden of op andere wijze in het openbaar op te treden, moeten de toestemming hebben van de afdeeling buitenland der NSDAP. 34 personen bij razzia gearresteert Bij een groote razzia in de beruchte Gre nadier-strasse te Berlijn werden 34 personen o w. misdadigers wier opsporing was ver zocht en ongewenschte buitenlanders, gear resteerd. Een hoeveelheid gestolen goed is in beslag genomen. Dr. Goebbels bezoek aan Italië Rijksminister dr. Goebbels heelt een ENGELSCHE MINISTERS NAAR GENEVE. Men hoopt nog op overeenstem ming. De Engelsche regeering heeft lord Lon donderry den minister voor luchtvaartaange legenheden naar Geneve afgevaardigd. Volgens berichten in de Engelsche pers zal de Britsche minister van buitenlandsche zaken Simon, zich na de komende zitting van het Engelsche kabinet per vliegtuig naar Geneve begeven. De Daily Herald voegt hier aan toe, dat ook lord Stanley de parlemen taire onderstaatssecretaris der Britsche ad miraliteit naar Geneve zal vertrekken om in de eerste plaats de Japanners te bewegen tot aanvaarding der Engelsche ontwape ningsvoorstellen ter zee. Het kabinet moet in zijn komende zitting beslissen of Engeland zijn luchtvaartontwapeningspolitiek zal handhaven of met het oog op de bezwaren tegen het gebruik van bombardementsvlieg tuigen in de koloniale gebieden concessies zal doen. De Daily Herald schrijft, dat Simon bij de ontwapeningsconferentie een gewijzig- den tekst van het Engelsche plan heeft voor gelegd in de hoop nog op het laatste oogen blik overeenstemming te kunnen krijgen. Een groep afgevaardigden die achter de nationa le regeering staat heeft een voorstel in het Lagerhuis ingediend om het huis te doen uitspreken, dat de regeering te Geneve vol ledige afschaffing van bombardements vliegtuigen zonder eenig voorbehoud zal eischen. MAATREGELEN INZAKE REIZEN NAAR OOSTENRIJK. Een uiteenzetting van Habicht In het Adolf Hitlerhuis te Weenen heeft tijdens een persconferentie de landsinspec teur der Oostenrijksche NSDAP, rijksdagaf gevaardigde Theo fiabicht een uiteenzetting gegeven van de motieven, die de rijksregee- ring aanleiding hebben gegeven tot haar maatregelen inzake reizen naar Oostenrijk. Sfr. keerde zich tegen de bewering, dat de door de rijksregeering aangegeven motieven slechts voorgewend zouden zijn geweest en dat zij in waarheid een politieken druk wilde uitoefenen op Oostenrijk. Groot opzien baarden de mededeelingen van dr. Habicht over onderhandelingen, die tusschen bondskanselier Dollfuss en hem zouden zijn gevoerd over een nieuw te vor men Oostenrijksche regeering. Deze onder handelingen waren vertrouwelijk. Daar ech ter de vertrouwelijkheid door de regeering niet in acht is genomen, heeft Habicht den bondskanselier er in een schrijven van in kennis gesteld, dat hij de eerste gelegenheid benutten zou om van zijn kant een juiste uit eenzetting te geven van de besprekingen Deze besprekingen gingen hiervan uit, dat de door de Christelijk-socialen geleide Ne der-Oostenrijksche landsregeering in moei' lijkheden verkeerde door de ontwikkeling der begrooting, en zich derhalve tot de nat. soc. landdagsfractie wendde om steun. Later, toen moeilijkheden binnen de bondsregeering ontstonden werd door tusschenpersonen ge tracht ook hier contact te verkrijgen met de NSDAP. Bij deze besprekingen, die door de tusschenpersonen niet-bindend werden ver klaard, werd reeds door Habicht als voor waarde voor een medewerking in de regee ring gesteld, dat een parlementair kabinet moest worden gevormd, waarvoor bij van zelfsprekende uitschakeling der sociaal-de mocraten, op grond van de machtsverhou dingen alleen Christelijk socialen en nati onaal-socialisten in aanmerking konden ko men. Dit zou practisch dus neerkomen op een uittreden van de Landbund- en Helm- wehrvertegenwoordigers uit de regeering. De uitgetredenen zouden dan door nat. soc. ver vangen zijn. Vervolgens zouden onmiddellijk, op den legaal zoo spoedig mogelijken dag verkiezingen moeten worden gehouden. Na de verkiezingen zou dan een definitief kabi net op grond van de verkiezingsuitslagen worden gevormd. Bij de besprekingen bleek, dat noch de Christelijk socialen, noch de Landbund, noch de Heimwehr iets tegen een zoodanige regeeringsvorming in te brengen hadden, mits zij zelf daarin zouden zijn ver tegenwoordigd. Daar Habicht niet voorne mens was over zijn eischen te laten onder handelen en daar verder bleek, dat deze be sprekingen met personen, die nadrukkelijk verklaarden geen bevoegdheid te hebben tot onderhandelen, niet tot het doel konden lei den, heeft Habicht de besprekingen afgebro ken, waarbij hij echter verklaarde, dat hij te allen tijde den bondskanselier zelf ter be schikking zou staan, wanneer deze wenschte. Habicht is vervolgens door den bondskanse lier uitgenoodigd tot een bespreking, die on der vier oogen plaats vond. De bondskanse lier verklaarde hierbij, at hij er van over tuigd was, dat met de nat soc. als machts factor rekening moest worden gehouden en dat zij niet meer tot verdwijnen konden wor den gebracht, weshalve, hoe eerder hoe beter, een overeenstemming over den vorm der sa menwerking tot stand gebracht moest wor den. Bij een tweede bespreking, eenige dagen later, heeft de bondskanselier eveneens inge stemd met de door Habicht uiteengezette op vatting en alleen een uitstel gevraagd ter voorbereiding van de grondwetshervorming en voor voorbereidingen binnen zijn partij, ofschoon Habicht hem opmerkzaam had ge maakt op het ongunstige van. een dergelijk uitstel. De bondskanselier verzekerde toen nog, dat de besprekingen, die hem zeer ge ïnteresseerd hadden, zoo spoedig mogelijk zouden worden voortgezet. Kort daarop ge lukte het echter aan die groepen in de regee ring, die volgens de eiscnen van de nat. soc. verder zouden worden uitgeschakeld, een voortzetting van die onderhandelingen te voorkomen en onmiddellijk daarop begon de tijd der vervolging. De laatste bespreking heeft ongeveer 10 dagen geleden plaats ge vonden. De eerste ongeveer 8 dagen eerder. De toestand, aldus Habicht, kan dus zoo worden samengevat, dat de nationaal socia listen, wanneer zij slee hls 2 portefeuilles eischen, „hoffachtig" zijn en wanneer zij vier of vijf portefeuilles eischen, de bruine pest zijn. OOSTENRIJKSCH-DUITSCH CONFLICT. Vergoeding aan Oostenrijk sche hotels. Het hoofdorgaan der christelijk sociale partij der Reichspost verklaart te hebben vernomen, dat de economische commissie uit het kabinet voornemens zou zijn maatrege len te nemen tegen de Duitsche grensbelem- meringen voor het reizen uit Duitschland naar Oostenrijk. In de eerste plaats over weegt men, het instellen van een uitreisvisum naar Duitschland om het verkeer naar het Duitsche rijk te kunnen controleeren. Aan de Oostenrijksche hotels, die op het vreem delingenverkeer uit Duitschland zijn aange wezen zou de volle schade die zij door ide Duitsche maatregelen ondervonden op de basis van hun inkomsten van verleden jaar worden vergoed. Men schat deze schade op ruim 10.000.000 sh. De nationaal-socialisti- sche hotel-, café- en restauranthouders zou den buiten de regeling vallen. Als derde maatregel wil de Oostenrijksche regeering een bepaald evenwicht schepjjen, tusschen in- en uitvoer van en naar Duitschland. VERGIFTIGING IN GRIEKENLAND 300 soldaten in hospitalen op genomen. Te Piraeus traden bij 300 soldaten na het eten van visch vergiftigingsverschijnselen op. Zij werden naar de militaire hospitalen te Piraeus en Athene overgebracht. Een hun ner is inmiddels overleden. De toestand van twintig anderen is zorgwekkend. DE ITALIAANSCHE BETREKKINGEN MET RUSLAND. De Russische ambassadeur naar Genève. Van Italiaansche zijde wordt officieel me degedeeld, dat de Sowjet-Russische ambas sadeur te Rome, Potemkin, naar Genève zal vertrekken om daar met den commissaris van buitenlandsche zaken, Litwinow, een onder houd te hebben. Van Genève vertrekt Potem kin naar Moskou, waar hij besprekingen zal voeren met de Russische regeering. In verband met het feit, dat in den laat sten tijd de Italiaansch-Russische betrekkin gen ook openbaar en in de dagbladen 'een bijzonder hartelijk karakter hebben aangeno men, is men van meening, dat deze korte of ficieele mededeeling betrekking heeft op een belangrijke verbetering in de betrekkingen tusschen Rusland en Italië, welke verre uit gaat boven de economische overeenkomsten van de vorige week. DALADIER'S RAPPORT IN DEN MINISTERRAAD. Over de onderhandelingen in Genève en Rome. Betreffende den ministerraad van Dins dagochtend wordt officieel slechts een korte mededeeling uitgegeven. Minister-president Daladier heeft den ministerraad op de hoog te gesteld van de onderhandelingen in Genè ve en in Rome, welke een gunstig verloop hebben. De ministerraad heeft hierop met a! gemeene stemmen zijn vroegere besluiten be vestigd. Vervolgens heeft de ministerraad kennis genomen van een rapport van den minister voor de begrooting betreffende den stand der beraadslagingen over de begrooting in de Kamers en van den minister van Financiën betreffende den internationalen financieelen toestand. In politieke kringen wordt her haald dat de parafeering van het Viermo gendhedenverdrag waarschijnlijk Donderdag Zal Dlaats vindon ANTI-SEMITISME AAN ZWITSERSCHE HOOGESCHOLEN. Maatregelen tegen buitenland sche studenten en speciaal te gen de Joden te Zurich. Onder de buitenlandsche studenten te de zer stede alleen aan de Polytechnische Hoogeschool zijn er al 800 ingeschreven, terwijl het totaal aantal Nederlandsche stu denten in deze plaats 90 bedraagt heerscht momenteel groote beroering. Zoo schrijft een correspondent aan de Tel. De buitenlanders, welke de vorige week de Polytechnische Hoogeschool betraden werden n.1. door een door het rectoraat onderteekende proclamatie verrast, aan vangende met de verklaring, dat het te ver wachten was, dat onder de huidige politieke omstandigheden vele buitenlanders te Zü- rich zouden gaan studeeren, ten einde na be ëindiging van hun studie een beroep in Zwitserland te gaan uitoefenen. Hierom werd men er opmerkzaam op gemaakt, dat alle buitenlandsche studeerenden onmiddel lijk na beëindiging hunner studiën Zwitser land moeten verlaten. Verder, aldus de proclamatie, wordt het verblijf in Zwitserland slechts toegestaan voor den duur van elk semester -afzonderlijk. Alleen bij groote uitzondering wordt toe- stemming verleend, om, indien bijzondere om standigheden daartoe aanleiding mochten geven, de vacantie in Zwitserland door te orengen. Elk verzoek, hiertoe gedaan, zal door de vreemdelingenpolitie afzonderlijk worden gecontroleerd en op zichzelf worden beoordeeld. Onder geen voorwaarde zal het studeeren den buitenlanders worden toegestaan om tij dens hun studie, op welke wijze dan ook, uit eenige bezigheid zooals door het geven van onderwijs inkomsten te verkrijgen. Den buitenlanders dit slaat hoofdzake lijk op Duitsche Joden, die zich voor 'de col leges hebben opgegeven met de bedoeling het Zwitsersche burgerrecht te verkrijgen - wordt verder geadviseerd, hun studieplan nen maar liever te laten varen. Ten slotte krijgen de studenten nog een scherpe terechtwijzing, ze moeten n.1. de Zwitsersche zeden en gebruiken respectee ren en met de belangen van de Zwitsersche studenten rekening houden. Deze laatste ver maningen betreffen natuurlijk niets buiten gewoons, maar de manier waarop men den studenten er op opmerkzaam maakt, heeft veel kwaad bloed gezet. De studenten beleggen dezer dagen een protestvergadering, waarop twee-en-twintig nationaliteiten vertegenwoordigd zullen zijn. Zij willen op deze wijze aan hun ontstem ming uiting geven en bij de verschillende bestuurslichamen officieel protesteeren. Enkele rectoren en professoren hebben in- tusschen verklaard, dat deze bekendmaking in hoofdzaak tegen de buitenlandsche Joder was gericht en dat andere buitenlanders zich hierover niet bezorgd behoefden te maken. Evenwel, ook tegen deze opvatting steller buitenlandsche studenten zich te weer. Bo vendien vraagt men zich af of deze handel wijze wel van veel tact getuigt. TAL VAN DADEN VAN TERREUR IN SPANJE. Geheime organisatie ontdekt. In geheel Spanje zijn weer tal van daden van terreur gepleegd. Bij Sevilla zijn bom men ontploft. In laatstgenoemde plaats werd heth uis van een.werkgever en vijf andere huizen ernstig beschadigd. In Madrid, Saragossa en Gijon zijn tal van leden van links radicale partij gear resteerd, nadat de politie een wijdvertakte organisatie van terroristen had ontdekt. DE VOEDSELSTAKING VAN GANDHI. Tempels voor paria's opengesteld. De voedselsaking van Gandhi heeft tot resultaat gehad, dat verscheidene Hindoetem pels geopend zijn voor de onaanraakbaren. De paria's hebben nu o.m. toegang tot den beroemden Sivatempel in Koensjang Gandhi is hiervan telegrafisch op de hoog'e gesteld, ook uit Nairobi, in de Afrikaansche kolonie Kenia, wordt gemeld, dat daar voor de eerste maal een tempel der Hindoege meente voor de paria's is opengesteld. JAPAN EN DE GROOTE CONFERENTIES. Japan maakt er bezwaar tegen in Genèvt tegelijkertijd te onderhandelen over ontwa peningskwesties en den economischen toe stand. 10 GEVANGENEN TE AMERIKA UITGEBROKEN. Tijdens een wedstrijd In Lansing, in Kansas, zijn 10 gevange nen, die op onverklaarbare wijze in het be zit waren gekomen van wapenen, tijdens een baseballwedstrijd, die zij als toeschouwers bijwoonden, uit de gevangenis gevlucht. Zij ontvoerden den directeur van de strafinrich ting en drie cipiers. Een vierde bewaker werd gewond. Het gelukte de bende in de auto van den directeur te ontkomen. Onder weg hielden zij nog twee particuliere auto's aan verjoegen de chauffeurs en zetten hun vlucht voort, waarbij zij de vrouw en de bei de dochters van een der beide autobestuur ders eveneens ontvoerden. De geheele politie in grooten omtrek van Lansing heeft last ge kregen de achtervolging op te nemen. De nasporingen geschieden met behulp van vliegtuigen en auto's. EEN MERKWAARDIG UURWERK.y Te Messina in Italië. Te Messina zal binnenkort een zeer groot en merkwaardig, stedelijk uurwerk in ge bruik worden genomen. Deze klok wijst niet alleen op 4 wijzerplaten de uren aan, doch bovendien de dagen en de weken, den stand van de maan en de planeten. Twee typische Messineesche figuren Tino en Clarenza, die volgens de overlevering, de bevolking ie wapen riepen, toen Karei van Anjou, in den nacht van 8 Augustus 1282, met zijn troe-, i pen ae wallen yan Messina naderde mi.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9