fllkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Radionieuws Stad en Omgeving. QemeMtecadeu feuilleton Honderd W en dertigste Jaargang. ,LA?-U -t 8 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. JS5 vSdnüt R. Numan 10730 Orgel spelCor Steyn. 11— P. J- KotJr.: Onze keuken. 11.30 Zang door Elize de Haas m. m. v. Joh. Jong, piano. 11.45 Gramofoonpl 11 50 Vervolg zang en piano. 12.Gramo- foonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest Refreinzang: Bob Scholte. 2.— J. v. Doorn: Turkije. 2.30 Gramofoonpl. 3.— Drs. R Dijkema: Het rijpere meisje. 3.30 Gramo- jfoonplaten. 4.— Orgelspel Joh. Jong. 4.45 ,Voor de kinderen. 5.15 Gramofoonplaten. 6 16 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 7. •Dr W. Banning bespreekt Adolf Hitler's Mein Kampf". 7.20 Vervolg orkestconcert, 'g Causerie door Prof. Dr. M. C. v. Mou- rik Broekman. 8.30 Gramofoonplaten. 9.— Mevr mr. L. v. Westerouen—v. Meeteren— Francois- De vrouw in het gezin. 9.30 Gramofoonplaten. 10.— Vrijz. Godsd. Pers bureau 10 05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door Ds J N. Seulijn. 10.45 Gramofoonplaten. 11—12 Piatrogibas-kwartet o.l.v. J. Carl- quist en gramofoonplaten. TOELICHTING TOT HET ADRES AAN DEN RAAD VAN HET COMITÉ VAN ACTIE VOOR HET STICHTEN VAN EEN SPORTFONDSENBAD. (Vervolg.) HEILOO. Wandelpad tusschen Heilooër- dijk en Vierstaten. Verkoop bouwterrein. Ruiling grond. Aankoop van twee huizen en erven aan den Rijksstraatweg. Verbreeding en beharding van het Groenelaantje. 1933 No. 128 DONDERDAG 1 JUNI Vrijdag 2 Juni. V r ij d a g. Lijn 1: Hilversum. Üjn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50 Daven- ty 10.5011.20, Midi. Reg 1220-13 20 tr1405' Midl- Reg- 14.05 -15-2?' 15.20-16.35, North. Reg. 16.3517.35, Kalundborg 17.35 i^1*™nfr?lber? 10-35-15.50, Zeesen 15.50—16.20, Leipzig 16.20—17.20, War schau 17.20—19.20, Luxemburg 1920 24.—. i_ VPRO-morgenwijding. de VPRO van Huizen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door den KRO). 8.9.15 en 10—Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15—1.45 Sextetcon cert en gramofoonplaten. 2.— Orgelconcert. 3 15 Gramofoonplaten. 4.30 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoon platen. 7.45—12 Bont programma. Ca. g 35—8.40 en 10.40—10.45 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein, berichten. 11.05ll.è20 Le zing. 12.20 Orgelspel H. Peasgood. 1.05 Haydn Heard's orkest. 2.20 Voor de scho len. 3 20 BBC-orkest o.l.v. V. Hely—Hut- chinson. 4.05 Concert door het Grinke-trio. 4.35 Northern Studio orkest o.l.v. J. Bridge, 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Brahms' liederen door H. Heyner, bariton, 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Eerste acte van Verdi's „Othello o.l.v. Antonio Votto. 9.Pianorecital D. Lassimonne. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest o.l v. Stewart m. m. v. Orrea Pernel, viool. 11.10 Voordracht. 11.15—12.20 Geraldo's Tango orkest en de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05, 12.50, 6.50, 7.40 en 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 M. 12 20—2,20 Con cert uit het Bellevue-Stiandhotel. 3.505 50 C Rydahl's orkest. 8.30 Fransche muziek o.l.v. E. Reesen. 9.20 Hoorspel. 9.35 Saxo foon- en pianorecital. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Deensche liederen door H Björvig. 10.5011.25 KamermuzieK door het Breu- ning-Bache-kwartet. Langenberg, 473 M. 7.30 en 11.40 Gra mofoonplaten. 12.20 Populair concert. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 4.50 Weragorkest rl.v. Kühn, m. m. v. viool. 7.20 Concert door koor en Werag-orkest o.l.v. Kneip. 9.05 Radiotooneel. 10.50—11.50 Concert o.l.v. Wolf Rome, 441 M. 9.05 Concert m. m. v. orkest, tenor en pianist. 10.20 Gramofoonplaten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 „Reinaart de Vos", van Hubert Melis. 9.45 Gramofoonpl. 9.50 Concert uit Antwerpen o.l.v. K. Candael. 10.30 Dansmuziek. 508 M.: 12.20 Omroep kleinorkest ol.v. Leemans. 1.30 Gramofoon platen. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Piano recital. 8.20 Symphonieconcert m. m. v. vocale soliste o.l.v. A. Meulemans. 10.45 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 8.20 Italiaansche muziek door het Leipziger Symphonieorkest m. m. v. solisten o.l.v. Th. Blumer. 9.50 Dansmuziek door Waldemar Hasz en zijn orkest. 10.35 en 11.05 Berichten. 11.20-12.20 Concert uit Frankfurt. Hierna oude dansmuziek o.l.v. Walter Caspar. Hiertegen stelde de N.V. „De Sportfond- lo. dat het zwemmen dank zij de goed rria 1 J 0 29. Deze belangstelling blijkt vooral ook uit het feit, dat in korten tijd het door de N.V. „De Sportfondsen" noodig geachte aantal spaarders belangrijk overschreden Elke inrichting heeft namelijk de gedaante I werd, waarmede vast komt te staan, dat men ner (afzonderlijke) Naamlooze Vennoot- de exploitatie met een gerust hart t°~-uoet Gemeente garant is voor de afbetaling van hoofdsom en betaling der rente der leening, welke de op te richten plaatselijke N.V Sport- fondsenbad sluit sen gevoerde propaganda steeds en steeds meer beoefenaren vond, 2o. dat het bezit van de phalasx van Spaarders, d.w.z. van hen die de totstandkoming financieel wilden steu nen, een garantie voor een groot en steeds grooter wordend bezoekt vormt en als het ware van te voren een gunstige exploitatie waarborgt. De juistheid van deze stelling blijkt wel uit de Jaarbezoekcijfers van het Sportfond- senbad te Amsterdam: 1929 136.344 baden 1930 343.207 baden 1932 423.678 baden 1931 368.506 baden Het spreekt vanzelf, dat de financieele resultaten van het Sportfondsenbad te Am sterdam ook zeer gunstig zijn, hetgeen te zien is in de aan dit request aangehechte staten. 21. Het streven, het werken en het resul taat van de N.V. „De Sportfondsen" is in geheel ons land met de grootste belangstel ling gevolgd door allen, die zich willen be ijveren voor de verbreiding van het baden en zwemmen en plannen voor de stichting eener Overdekte Bad- en Zweminrichting koesteren 22. De N.V. „De Sportfondsen" wil, nu zij het vertrouwen in haar werk van de zijde van het publiek gewonnen heeft, dit dienst baar maken ten behoeve van de Volksge zondheid en Volksveiligheid in ons geheele land. 23. De N.V. „De Sportfondsen" richt daar toe, indien zij de overtuiging heeft gekregen, dat ter plaatse een rendabel te maken be hoefte aan eene Overdekte Zweminrichting bestaat, afdeelingen op, welke spaarkassen formeeren op de wijze als te Amsterdam ge schiedde (conferte bijlagen); echter met dit verschil, dat in het spaarkasreglement der afdeeling de uitdrukkelijke bepaling voor komt, dat de door de deelnemers gestorte gelden alleen en uitsluitend voor de van te voren aangewezen inrichting aangewend mogen worden en zoo deze nog niet ge bouwd is daarvoor gereserveerd moeten worden (tenzij het geheele kapitaal bijeenge- spaard is. in welk geval het daarenboven nog binnenkomende voor de inrichtingen elders aangewend mag worden). 24. De N.V. „De Sportfondsen" heeft af deelingen opgericht in Amsterdam-West. Haarlem, 's-Gravenhage, Arnhem, Bussum, Breda, Zwolle, Venlo, Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, Delft, Amersfoort, Eindhoven, Maastricht, Haarlen, Deventer, terwijl tal van afdeelingen thans nog in voorbereiding zijn. 25. De taak van elke afdeeling is: a. de daadwerkelijke behoefte aan eene Overdekte Zwemgelegenheid te peilen (worden er voldoende inschrijvingen eener schap, derhalve een geheel op zich zelf staand lichaam, dat bestuurd en beheerd wordt door een eigen Raad van Beheer. Meestal bestaat dit Bestuur uit 7 leden, waarvan de grootste helft uit inwoner» van de Gemeente in kwestie bestaat. (Dit is vast gelegd in het contract, dat de N.V. „De Sportfondsen" met de plaatselijke Comités sluit). Voor de vorming van het kapitaal dezer Vennootschap zijn nu juist de spaarkassen der N.V. Sportfondsen" opgericht Ook de spaarkassen zijn zuiver plaatselijk gehouden. Zoo staan de stortingen steeds onder controle van een plaatselijken Raad van Toezicht, welke uit 3 leden bestaat, die gekozen worden door, en desgewenscht ook uit de plaatselijke spaarders. De gestorte gelden blijven voor de in richting ter plaatse gereserveerd; zoo is het gewoonte, dat zij bij een plaatselijke Bank instelling worden gedeponeerd onder de be paling, dat deze instelling alleen dan tot af gifte gerechtigd is, indien de plaatselijke Raad van Toezicht daartoe mede zijn goed keuring heeft gegeven. (Kunnen eventueel de stichtingsplannen niet verwezenlijkt worden, dan worden de gelden vermeerderd met de gekweekte rente en verminderd met de contractueel vastge legde administratie-kosten aan de inschrijvers gerestitueerd, zoodat deze bij niet doorgaan der plannen deelgenomen hebben een gewone spaarkas). 27. Zooals bovenvermeld, werden in tal van Gemeenten op bovengemelde wijze Af deeling der N.V. „De Sportfondsen" opge richt, hetgeen overal tot een groot succes leidde: In Arnhem is in April 1933 het Sport fondsenbad aan de Boekhorstenstraat ge opend, dat door zijn openschuifbaar dak en andere moderne toepassingen den aandacht van binnen- en buitenlandsche autoriteiten en experts tot zich trekt. In Zwolle is de bouw in vollen gang. Om streeks September 1933 vindt de opening van het Sportfondsenbad-Zwolle plaats. In Haarlem kwam men dezer dagen gereed met den afbraak van het Brongebouw, op de plaats, waarop het Haarlemsche Sportfond senbad zal verrijzen. De bouw van het Sportfondsenbad-Breda is op het moment, dat we deze ^regelen schrijven, begonnen. De opening vindt in het einde van 1933 plaats. De Gemeente 's-Gravenhage verleende reeds meer dan een jaar gelden de ge vraagde garantie; het bouwplan op een ge meentelijk terrein wordt thans door de Af deeling Bouwbureau van „De Sportfondsen" geteekend. Ook in Den Haag zal zeer binnen kort met den bouw kunnen worden begon nen. Zeer binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van het groote Sportfondsenbad, dat wellicht ooit ge maakt zal worden,' ö.l. het tweede Amster- damsche Sportfondsenbad, omtrent de finan ciering waarvan met het Gemeente Bestuur van Amsterdam volledig overeenstemming werd bereikt. In de eerste helft van 1933 zal met den bouw van Sportfondsenbaden te Schiedam en Delft begonnen worden. Op 16 Februari 1933 besloot de Gemeente raad van Maastricht, dat deze Gemeente voor de totstandkoming van het Sportfond- senbad-Maastricht voor de te sluiten leening garant zal zijn In Venlo en Apeldoorn werd m zeer korten tijd het vereischte aantal spaaraandeelen ge plaatst, werd een Request bij den Gemeente raad ingediend, en wordt van dezen een gunstige beslissing verwacht. In tal van andere Gemeenten kan zien. (WdTdtréervol In de gisteravond gehouden raadsverga- werden dering was de heer Franken afwezig met kennisgeving. De publieke tribune was goed bezocht. Ingekomen waren eenige berichten van aanneming van benoemingen. Ged. Staten deelden mede, niet te kunnen meewerken aan de door den raad voorgeno men verhooging van jaarwedden voor de wet houders, zulks op grond van den financiee- len toestand. De heer Greeuw protesteerde tegen dit besluit van Ged. Staten, de raad kan z.i. beter over de financiën der gemeente oor- deelen dan het provinciaal bestuur. In verband met het raadsbesluit tot het plaatsen van lichtmasten van zoogenaamden edelsteen langs het nieuwe gedeelte van den Rijksstraatweg had de wegencommissie ver gunning daarvoor gevraagd bij den rijks waterstaat. De hoofdingenieur-directeur had geantwoord uit aesthetisch-oogpunt bezwaar te hebben tegen die lichtmasten. De rijks waterstaat wilde voor de plaatsing ervan dan ook geen toestemming geven, wel voor de zoogenaamde Mannesmann-masten, die door genoemden dienst geregeld worden ge bruikt. De commissie van bijstand had daar na aan B. en W. geadviseerd om de ver lichting voorloopig te laten zooals ze is, omdat in elk geval niet van een noodtoe stand kan worden gesproken en de motor voertuigen en rijwielen immers eigen ver lichting hebben. B. en W. hadden dit voor stel overgenomen. De heer Greeuw keurde de houding van den Waterstaat af Devoorzitter ook, mede omdat de Mannesmann-masten ook nog geen Neder landsch fabrikaat zijn. De heer K o s t e 1 ij k betoogde, dat het aspect van het dorp verbeteren zou door de voorgenomen masten. Spr. vond de houding van Waterstaat niet in overeenstemming met de circulaire van den minister inzake voorkeur voor Nederlandsch fabrikaat De heer V a h 1 achtte de bestaande ver lichting niet voldoende. De heer MaasGeesteranus daar entegen oordeelde verbetering niet urgent Ten slotte werd het schrijven, evenals de andere ingekomen stukken, voor kennis geving aangenomen. De rekening en verantwoording over 1932 van de gezondheidscommissie werd zonder bemerking goedgekeurd. Een verzoek van de L.E.T.T. om beschik baarstelling van een of meer medailles werd ingewilligd, omdat daarop reeds bij de be grooting was gerekend. Geen toeslag werkloozen ■Van de Landelijke Federatie van bouw vakarbeiders was het verzoek in gekomen om vertegenwoordiging in de commissie voor werkverruiming en om aan de werkloozen, die te werk gesteld zijn, een toeslag van 2.50 per week toe te kennen. B. en W. adviseerden op beide verzoeken afwijzend te beschikken. Niet elke organisa tie behoeft in de commissie te zijn vertegen woordigd en wat het loon betreft, dit was zeer zeker behoorlijk. De heer Greeuw was het met het prae advies niet eens en sprak er teleurstelling over uit, dat een adres van 11 April niet in de raadsvergadering van 19 April was aan de orde gesteld. Overigens stelde spr. voor de Landelijke Federatie van bouwvakarbei ders alsnog in de commissie voor werkver ruiming vetregenwoordigd te doen zijn. Devoorzitter vond dit noch noodig V W W1VIV11 tl v uiuwiiuv iiwwuijwii6i-u 1 l I vv/01 Z. I lici VUliU UIL IlUlii llUUUIg verkregen, dan is daarmede toch t wel groote vorderingen gemaakt, zooaat net zie nocj1 wenschelijk, omdat er dan voor nog bewezen, dat de burgers zelve voor de totstandkoming ook iets over hebben) b. een in verband met de grootte van het project dat op zijn beurt samen hangt met de grootte en de gesitueerd heid der bevolking voldoend aantal spaaraandeelen te plaatsen, een grond- kapitaal bijeen te brengen en voor de verdere financiering zorg te dragen. De verdere gang van zaken in de Af deelingen is, dat, indien een voldoend aantal inschrijvingen verworven zijn, en een grond kapitaal bijeengebracht is, de Gemeente uit- genoodigd wordt hare medewerking aan een snelle verwezenlijking der Stichtingsplannen te verleenen, welke hierin bestaat, dat de 26. Taat aanzien, dal er in 1933 nog zeer vele plannen tot uitvoering zullen komen (te samen voor eenige millioenen guldens, het geen met het oog op de werkverruiming toch ook zeer belangrijk is, daar immers een groot deel van het voor een Overdekte Zweminirchting benoodigde kapitaal be stemd is om uitgegeven te worden voor be taling van loonen). 28 Ook in Uwe Gemeente werd met zeer aroot succes eene Afdeeling der N.V. ,.De Sportfondsen" opgericht, waarvoor al da delijk groote belangstelling onder de bur gerij bestond, hetgeen duidelijk blijkt uit de samenstelling van het Comité van Actie van het Comité van Aanbeveling. en andere vakvereenigingen ook vertegenwoor digers zouden moeten worden opgenomen. De commissie zou dan te groot worden en te moeilijk werken. De vrees zou bestaan, dat de zitting hebbende raadsleden dan zouden worden overstemd. Spr. wilde de zaak weer regelen zooals verleden jaar. De heer Greeuw betoogde, dat ver schillende personen meerdere organisaties kunnen vertegenwoordigen. Overigens bleef spr. erbij, dat principieel anders georgani- seerden vertegenwoordigd moeten zijn. De heer K 0 s t e 1 ij k geloofde, dat dit niet in het belang is van de werklieden. Beter is, dat zij één man hebben, die allen vertegenwoordigt.. Spr. was het eens met het prae-advies. Hij geloofde echter, dat een definitieve beslissing wel uitgesteld kon worden tot het najaar. De heer Greeuw bleef bij zijn meening en vroeg stemming over het prae-advies. Met de stemmen van de heeren Greeuw en Keesman tegen werd het prae-adviea goedgekeurd. Van den heer Jb. Bakker e.a. en den heer J, Bankert was een adres ingekomen inzake het wandelpad langs den Rijksstraatweg tusschen Heilooërdijk en Vierstaten. B. en W. antwoordden hierop, dat deze aangelegenheid meerdere keeren reeds is be. sproken en dat de raad daarbij het stand punt innam, dat wel een bijdrage in de kos ten van aanleg van een verhoogd voetpad doch niet in die van aankoop van grond diende te worden verleend. Deze zaak houdt nauw verband met de vraag of en zoo ja welk deel van de kosten de gemeente voor hare rekening dient te nemen van de werken die in verband staan met de verbetering van den Rijksweg in de kom van het dorp. Daar over kan thans nog geen beslissing worden genomen, in verband waarmede B. en W. voorstelden thans de bedoelde adressen voor kennisgeving aan te nemen. AIzoo werd besloten. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot verkoop van 14 perceelen bouwter rein voor prijzen varieerend van 3 50 tot 6 per vierk. M., aan totaal negen perso nen. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om, ten behoeve van verbete. ring van de aansluiting tusschen den ooste lijken verbindingsweg tusschen Tuindorp en den nieuwen weg over het bouwterrein, een gedeelte grond van den heer C. Langedijk te ruilen tegen een gedeelte grond, gelegen ten zuiden van diens tuin. B. en W. stelden voor: a. aan te koopen een huis en erf aan den Rijksstraatweg sectie B nummer 381, groot 1 Are 67 c.A. van de heeren N. Brouwer en P. Houtenbos te Heiloo, voor 3500 en een huis en erf aan den Rijksstraatweg sectie B nummer 310, groot 1 Are 71 c.A. van den heer P. G Overtoom voor eveneens 3500 en b. te be. pa.en, dat deze gebouwen zullen worden ge sloopt en het vrijkomend terrein, voor zoo ver het uitbreidingsplan oat toelaat, zal worden bestemd voor bouwterrein. De voorzitter geloofde, dat de ter reinen spoedig wel weer bebouwd zullen zijn en dat de gemeente geen nadeel zal lijden bij deze zaak. De heer K 0 s t e 1 ij k ging met het voor stel accoord, hoewel hij hoopte, dat ook op dat punt een ruime betxiuwing zal komen. Het voorstel werd zonder stemming goed gekeurd. Op advies van de wegencommissie stelden B. en W. voor, den voor dit doel door de eigenaren aangeboden grond te accepteeren en het dan nog noodige terrein aan te koo pen voor 239. De weg zal dan 10 M. breed worden, d.w.z. 5 M. beharding met ter weerszijden een berm van 2V, M. breedte. De heer K o s t e 1 ij k betoogde, dat de verbreeding meest in het belang is van de bewoners der laan en keurde af, dat zij voor waarden stellen voor de beharding (straat o! asfalt). Aan den grond aan het Groenelaantje is voor bouwterrein voorloopig nog geen behoefte De heer V a h 1 deelde mede, dat de be harding met straatsteenen of asfalt een idee is van de commissie van bijstand voor de wegen, omdat de andere manieren van be harding op den duur te kostbaar worden. Voor aankoop van bouwterrein aan de Groenelaan is wei behoefte, meende spr. De heer Keesman betoogde, dat de aanwonenden belang hebben bij den verkoop van bouwterrein. Zij moeten dan ook offers daarvoor willen dragen en zelf voor den weg zorgen. Weth. Opdam sprak met lof over de medewerking der bewoners, die zes meter grond afstonden. Dat de gemeente hare zand wegen heeft verhard, is tot haar welzijn ge* Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Moily Thynne, door A. W. v. E.v. R. e; »Dat geloof ik niet. Maar ik zou het niet op een uur na kunnen zeggen. In elk geval niet langer dan uur!" J» de dood onmiddellijk ingetreden?" „Zoo goed als zeker. Een schot in de slaap. Wie vermoordde haar?" Nog op rijn knieën liggend, draaide hij zich om, en keek naar den sergeant op. Brace antwoordde hem met een andere, even scherpe vraag. „Gelooft u aan de mogelijkheid van zelf moord?" mo^- voor een vrouw, die Enksch is. Den wond zit aan den verkeer den kant." „Aan den verkeerden kant voor iemand, rechtsch is," merkte Brace op. „Maar wij hebben geen reden om aan te nemen, dat *ij rechtsch was!" „c^ond op en sloeg zich het stof van 'Misschien niet. Vele vrouwen zijn het BNj1 zei hij langzaam. Hij bukte zich en peeeek de handen zorgvuldig. „Zij schreef melk geval met de rechterhand", zei hij, .kijk maar!" Fr zaten lichte vlekken, klaarblijkelijk van inkt, aan den eersten en tweeden vinger van de rechterhand. „Een goede aanteekening voor u, dokter", zei Brace in zijn schik. „Afgezien daarvan hebt u het bij het rechte eind gehad. Wij hebben geen wapen gevonden." „Wie vond haar?" „Mr. Leslie hier. De dader schijnt gevlucht te zijn." Brace keek Leslie aan. „Een vervelende geschiedenis, niet? Voelt u zich goed?" „Zeker, dank u. Maar het is een afschu welijke zaak, en ik wou, dat het ergens an ders gebeurd was." „Hebt u de dame wel eens gezien, dok ter?" vroeg Brace. Gregg bekeek de fijne gelaatstrekken van de ongelukkige vrouw nauwkeurig. „Geen kennis van mij", zei hij kortaf. „Hebt u eenig idee, wie zij is?" „Gunnet hier heeft haar herkend als een dame, die bij miss Allen van Greycross lo geerde. Hij denkt, dat het haar zuster is.' Leslie's verschrikte uitroep werd door Gregg overstemd. „Groote God!" riep hij uit. „Toch met miss Allen's zuster?" „Ik vrees van wel, naar wat Gunnet zegt Wij zullen het evenwel gauw genoeg weten Gregg scheen ontzet door de ontdekking. „Miss Allen's zuster!' herhaalde hij. „On mogelijk! Zij verschillen evenveel van el kaar als dag en nacht „Zij verschillen ook in leeftijd. Maar Gun net zag haar vanmorgen in het dorp.,, Gregg pakte zijn overjas op. „Het is een rare wereld," zei hij na denkend. „U zult me bij het gerechtelijk ver hoor wel noodig hebben, denk ik. Brengt u haar weg?" De sergeant knikte. „Gunnet is naar het dorp om een draag baar te halen en we zullen haar vanavond naar Whitbury brengen. Van hier ga ik naar miss Allen. Het is nu juist geen kar weitje naar mijn hart, om u de waarheid te zeggen.' „Hebt u mij daar nog noodig?" vroeg Gregg. „Het zou kunnen zijn, maar ik be twijfel het. Miss Allen is een vrouw met een sterken geest, en ik geloof niet, dat hevige aanvallen van droefheid in haar lijn liggen" „Toch zou ik u dankbaar zijn, als u mee ging. Het is geen prettige tijding, om aan een dame te moeten meedeelen," voegde hij er ernstig bij. Gregg keek Leslie aan. „Dat is zoo," zei hij droog. „Eigenlijk is het voor mij dagelijksch werk." Zij gingen naar de keuken, zetten zich bij de kachel en praatten over allerlei onder werpen, terwijl zij op Gunnefs terugkeer wachtten. Leslie haalde dranken te voor schijn en deed zijn best, heel naturlijk aan het gesprek deel te nemen, maar hij voelde zich niet op zijn gemak. Hij vroeg zich met verwondering af wat er wel in Gregg mocht zijn omgegaan. Was ook hij benieuwd naar het aandeel, dat Leslie in het tragische ge val had gehad? Leslie trachtte alles van het standpunt van een buitenstaander te bekij ken, maar het gelukte hem niet. Hij was al te zeer in dit afschuwelijke geval betrokken, om het in zijn rechte verhoudingen te kun nen beoordeelen. Hij was dankbaar, toen Gunnet met de baar en een drager kwam om het lijk weg te brengen. Brace en de dokter stapten vijf minuten later in Gregg's kleine tweeper soonsauto. Het kwam Leslie voor, dat er een ongewone warmte lag in Gregg's stem, toen die hem goeden nacht wenschte. Hij had den dokter nooit mogen lijden, maar nu was hij hem dankbaar, wi nt zijn hartelijke handdruk kwam vlak op Brace's laatste woorden, voordat hij in den auto stapte: „Ik moet u verzoeken, u tot nader order ter beschikking van de justitie te stellen, mr. Leslie HOOFDSTUK UI. „Wanneer hebt u Cynthia het laatst ge zien, mr. Fayre?" Lady Staveley's mooie oogen glinsterden van plezier, toen zij haar gast aankeek. Hij had juist op lady Cynthia Bel gezin speeld als op een preutsch klein ding, en verorberde nu zijn stuk cake met de kalmte van iemand, die er geen flauw besef van heeft, zich aan een ongeloofelijk verkeerde voorstelling van zaken te hebben schuldig gemaakt. Allen Fayre, die bij zijn vrienden beter be kend was als Flatter", een bijnaam, dien hij op of andere manier in zijn vroegere Ox- forddagen had gekregen, dacht even na. „Precies twaalf jaar, denk ik. Zij was een langbeenig, klein ding van zoowat acht, toen ik haar het laatst zag". Lady Staveley gichelde van pret „Lange beenen heeft zij nog! Die hebben al ie moderne meisjes, maar ik vrees dat de preuischheid verdwenen is. Zij is nu beslist. wat de oude kindermeid gewoonlijk noemde, een zielezorg". Hatter Fayre merkte e vroolijkheid in haar stem op en beantwoordde die. Als hij glim lachte, was het gemakkelijk te zien, hoe hij aan het netwerk van fijne rimpeltjes bij de hoeken van zijn verstandige grijze oogen was gekomen, en waarom de oude bijnaam uit Oxford gedurende die lange jaren van zijn ballingschap in Indië was blijven voort leven; want een bijnaam, behalve een met een onvriendelijke bedoeling, blijft zelden iemand bij, die niet bemind is onder zijn vrienden. „Ik lijk wat ten achter", gaf hij droevig toe. „Meisjes waren in mijn tijd gewoonlijk preutsch, ziet u." „Ik houd dolveel van Cynthia", ging zijn gastvrouw in gedachten voort, maar soms doet zij mij dankbaar zijn, dat mijn portie last bestaat uit zoons". Fayre wendde zich tot zijn andere buur vrouw. „Wat zegt jij er van, Sybel? Jij kent lady Cynthia immers?" Lady Kean, die zwijgend naar het gesprek geluisterd had, wierp een kwijnenden, spot- tenden blik op haar gastvrouw. „Eva is een kat", zei ze. „Ze probeert al* leen haar onafhankelijkheid te verdedigen. Cynthia kan haar om haar pink winden. Dat doet ze met ons allemaal, geloof ik, behalve misschien met Eward. Die laat zich niet om den vinger winden.' Sir Edward Kean, die zijn naam hoorde, liep naar hen toe. „Wat is er met Edward?" vroeg hij, vanaf zijn hoogte glimlachend op zijn vrouw neer- ziende. „Iets vleiends, hoop ik?" {Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5