DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Motorraces te Alkmaar De besprekingen te Genève. Hit het Jlademeut DxtqeÜfksch O veezicht ^Buitenland Bezoekt de Ho. 129 Vrijdag 2 Juni 1933 135e Jaargang Fransche controle-voorstellen in principe aangenomen met reserves, van Engelsche, Ame- rikaansche, Italiaansche en Russische zijde. PAUL BONCOUR BLIJFT IN GENEVE Isten Pinksterdag 4 Juni 1933. Aanvang half twee. „Alcmaria" V. V. V. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar j 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 1 Juni 1933. De Tweede Kamer heeft het gewenscht ge oordeeld over de regeeringsverklaring eens na te praten en twee dagen züüen daarvoor zijn bestemd. Heden, den eersten dag, werden de bespre kingen geopend door den leider der sociaal democratische fractie, ir. Albarda, die er in den aanvang van zijn rede nadruk op leg de, dat de verkiezing den lande eenige mil- iioenen schade had berokkend door de stag natie in de wetgeving. Maar ook de s. d. a. p. heeft schade geleden, doordat de verkie zingsstrijd een anti-socialistische veldtocht is geweest, waarbij de partij in de Kamer van 24 tot 22 leden is achteruitgegaan. Dat is een tegenslag doch geen nederlaag. Die is veel eer te zoeken bij de burgerpartijen. Want wel ds de anti-revolutionnaire partij twee zetels sterker geworden, doch daarmede is het ver lies bij de burgerlijke partijen niet opge heven. De sociaal-democraten hebben enkel een kleine deuk gekregen, waarmede in de toekomst rekening moet worden gehouden. De regeeringsverklaring noemde de heer Albarda vaag en onduidelijk. Met de instel ling van een ministerie van Sociale Zaken ging bij accoord. doch hoe is het te rijmen, dat de heer Marchant. die altijd op versobe ring aanstuurde, nu de eerste is, die met een nieuwe dignitaris aankomt: een directeur- generaal voor het onderwijs. En hoe zal het gaan met de militaire uitgaven? Zijn de heeren Marc'hant en Deckers het met elkan der eens geworden? Maar ook op andere punten heerscht vaagheid, op economisch ge bied, zoowel op het stuk van handelspolitiek, zorg voor de werkloosheid, het vraagstuk der werkverruiming enz. En dan de kwestie: hoe denkt de regeering aar: het noodige geld te komen? En hoe meent zij te kunnen zorgen voor een behoorlijken toestand der gemeente- financiën? Hoe zal het met de weeldebelas ting gaan? Handhaving van orde en gezag is goed, maar men dient daarbij met recht vaardigheid te werk te gaan. Het is dringend noodig, dat er paal en perk wordt gesteld aan het optreden van particuliere gewapende korpsen, en spr. herinnerde in dit verband aan zijn nog steeds onafgedaan gebleven des betreffend wetsontwerp. Maar minister Deckers heeft een volslagen ketterjacht op de S. D. A P. georganiseerd en een terreur in het leven geroepen. Dat daarmede andere leden van het kabinet zouden instemmen, ge looft hij niet en onder deze omstandigheden kan hii zijn vertrouwen in dit kabinet niet uitspreken We kregen hierna een eerste maidenspeech heden door ettelijke gevolgd. Zij was van den heer Westerman. den vertegenwoor diger van het Verbond voor Nationaal Her stel. Toen hij begon te verklaren met ver langen naar de regeeringsverklaring had uit gezien als afgevaardigde van een groep, viel de afgevaardigde der Sovjetrepubliek, L. d e Visser, hem in de rede met den uitroep: „U is heelemaai niet afgevaardigd!" (Hamer- geklop van voorzitter Ruys), waarop de heer Westerman uiteenzette, dat de regeerings verklaring alles bij het oude liet. niet veel meer was dan een troonrede met algemeen heden. Hij ontkende, dat we hier met een echt crisiskabinet hebben te doen, het laat allerlei brandende vragen onbeamwoord en doet in zijn verklaring een beroep op de eendracht, die er nH is Wij zitten in den nevel en het nieuwe kabinet zal geen zon geven. De opvolger van den heer Peereboom. de heer L i n g b e e k (H.G.S.P.), die na een jaar van nonactiviteit in de kamer was terugge keerd, debiteerde enkele grappen gelijk men van hem gewend is Hij karakteriseerde de kabinetsformatie als een bankroet van de christelijke coalitiepolitiek, doch niettemin had hij vrede met het gemengde karakter van dit kabinet. Hierna kwam weer een woordvoerder van een éénmanspartijtje, de heer Var. Houten (Chr. Dem. Unie), zijn maidenspeech houden, die in de oneensgezindheid op politiek ge bied van de leden van het kabinet een bron zag van krachteloosheid, beweerde, dat de regeeringsverklaring geen uitsluitsel gaf om trent den geest der te nemen maatregelen, maar intusschen bereid was vooralsnog aan dit kabinet eenig crediet te geven. De volgende spreker, de heer Vervoorn, opvolger van den heer Braat als vertegen woordiger van de Plattelandspartij, heeft in zijn maidenspeech misschien zeer goede din gen gezegd, maar met den besten wil ter wereld hebben wij geen woord van hem kun nen opvangen. Hierna beter. Van den heer L. de Visser (comm.) hebben we een niet al te opstandige redevoe ring mogen aanhooren. Hij heeft even ge gnuifd over de winst door zijn partij bij de verkiezingen behaald, daarna betoogd, dat de regeringsverklaring te beschouwen is als een oorlogsverklaring aan het proletariaat, dat door de vorige regeering reeds deerlijk is nushandeld. Hij becijferde o.a. dat reeds 4 a 5 millioen op de loonen was gekort en te vens gelegenheid gevonden weer eens af te op de sociaal-democratische politiek. De heer Knottenbelt (lib.) heeft in het bijzonder stilgestaan bij de weigering der katholieken om mede te werken aan de samenstelling van een parlementair kabinet, wanneer ook de Vrijheidsbond daarin gekend zou worden. Al hadden de Vrijheidsbonders ook gaarne gezien, dat de radiokwestie en het winkelsluitingsvraagsluk op het pro gramma waren gebracht, zoo zouden zij ook zonder dc-ze punten dit hebben aanvaard. De katholieken weigerden echter elke sa menwerking met de liberalen en de spr. be treurde dit, al zal in de practijk deze gedrags lijn niet vee! invloed hebben. De heer Aal- be rse, de leden der katholieke fractie, heeft dit natuurlijk niet onder zich gelaten en in een tamelijk specieus betoog uiteengezet, dat zijn partij weigerde verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een kabinet, waarin ook liberalen zitting namen. Wel waren zij gun stig gestemd voor een parlementair kabinet met vrijz.-dem. elementen, doch voor libe ralen, waartegen de katholieken op econo misch en sociaal terrein vierkant tegenover staan, paste zijn parten. Wat intusschen niet wegneemt, dat in dit niet-parlementaire mi nisterie naast een liberaal ook drie katholie ken zitting" hebben. De laatste spreker van den middag was mr. Joekes (v.-d.). die natuurlijk best over dit kabinet was te spreken, en inzake de defensiekwestie verklaarde, dat zijn partij deze voor de eerste jaren op zijde wenschte te schuiven, maar op bezuiniging blijft aan sturen, ook in Indië. Morgen worden de besprekingen voortge zet en, naar wij hopen, beëindigd. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, die oorspronkelijk gis teren te Parijs terug werd verwacht, om met den minister-president Daladier deel te nemen aan de vergadering van de Kamer commissie voor buitenlandsche zaken, heeft naar van welingelichte zijde wordt verno men, op verzoek van Daladier daar vanaf gezien. Daladier zou Boncour verzocht heb ben in verband met de belangrijke discussies in de Ontwapeningscommissie over de con trole te Genève te blijven. In verband met de Woensdag gehouden vergadering der buitenlandsche commissie verklaart in de „Echo de Paris" Pertinax te hebben vernomen, dat alle leden op één na zich tegen het Viermogendheden Pact heb ben uitgesproken. Herriot zou zich zelfs vrij scherp hebben uitgelaten en hebben ver klaard, dat het pact het vertrouwen in den Volkenbond ondermijnt. Al verklaart men ook nog zoo uitdrukkelijk, dat de vier mo gendheden zich uitsluitend zullen bezig houden met kwesties die een hunner betreffen dan is dat nog niet voldoende geruststel lend voor de Kleine Entente. De Duitsche regeering kan bijv. steeds weer de kwestie van de herziening der Corridorgrenzen aan de orde stellen, aangezien deze kwestie Duitschland zelf aangaat. In de „Ere Nouvelle" publiceert Herriot een artikel waarin hij toegeeft, dat de regeering haar plicht inzake het Viermo gendheden Pact heeft gedaan, omdat zij tegenover de staten der Kleine Entente een aantal garanties op zich heeft genomen en er voor heeft gezorgd, dat de tekst van het Pact aanzienlijk verbeterd werd. Niettemin meet men de vraag stellen, waarop bijv artikel II van het pact betrekking heeft, aan gezien noch Italië of Frankrijk of Duitsch land of Engeland een territoriale herzie ning in hun nadeel zouden erkennen. Boven dien doet zich de vraag voor of het pact, zooals dat sedert 1919 mode is geworden en zcoals ook met het Engelsch-Fransche ver trouwenspact het geval is, open is, d.w.z. of ook andere staten tot het pact kunnen toe treden. De Fransche controlevoorstellen. De hierboven reeds terloops genoemde Fransche controlevoorstellen zijn gisteren reeds in de hoofdcommissie der ontwape ningsconferentie behandeld. Deze controle voorstellen bevatten o.m. de volgende pun ten: 1) Invoeging van een „landverraders paragraaf'', waarbij de regeeringen zich verplichten de cublicatie of de bekendma king van mededeelingen door personen die geen ambtenaar zijn betreffende de schen ding van het ontwapeningsverdrag, onder geen beding gerechtelijk te vervolgen. Deze immuniteit wordt zelfs den ambtenaren ge garandeerd, indien dezen hun superieuren zonder succes hebben ingelicht over de schending van het ontwapeningsverdrag. 2) Publicaties der protocollen of der docu menten van de permanente ontwapenings commissie van den Volkenbond bij het on derzoek mogen op geen enkele wijze worden beperkt. 3) De permanente ontwapeningscommissie moet ten minste een maal per jaar in iede- ren staat een onderzoek instellen naar den stand der bewapenig. 4) In geval van een schending van het ont wapeningsverdrag moet de permanente ont wapeningscommissie direct de betreftende mogendheden een termijn toestaan voor het herstel van den normalen toestand. Ingeval door de schending van het ontwapeningsver drag een oorlog uitbreekt, zal de betreffen de staat door alle staten-leden van den Vol kenbond als schuldige worden beschouwd »n den geest der sanctiebepalingen van art. 16 van het Volkenbondspact. Deze voorstellen zijn met principieele reserves van Engelsche, Amerikaansche, Italiaansche en Russische zijde en van tal rijke andere mogendheden aangenomen. Paul Boncour verklaarde, dat de ter confe rentie zoo vaak verlangde rechtsgelijkheid hier haaf verwerkelijking vond, daar Frank rijk bereid is, in de controle de rechtsgelijk heid van alle volkeren te erkennen. De prin cipieele instemming van Norman Davis wordt beschouwd als het resultaat van de diplomatieke onderhandelingen tusschen Herriot en Roosevelt. Nadolny behield zich het definitieve Duitsche standpunt voor tot de tweede lezing, doch legde er den nadruk op, dat Duitschland bereid was iederen vorm van controlemaatregelen te aanvaarden, waardoor het nagestreefde doel zou kunnen worden bereikt, die voor alle staten gelden en binnen het noodzakelijke kader bleven. De Engelsche minister van luchtvaart London- derry, de Italiaansche gedelegeerde markies Soragna, de Japansche vertegenwoordi ger en de Hongaarsche generaal Tanczos verklaarden zich bereid tot onderzoek van de Fransche voorstellen, doch behielden zich hun standpunt tot de tweede lezing voor. Litwinow kondigde amendementen aan. De eestvolgende zitting zal Dinsdag plaats vinden. De kwestie van luchtbombarde menten in koloniale gebieden; ernstige meeningsverschillen in het Engelsche kabinet. De „Times," bericht, dat van een reis van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon naar Genève voor Pinksteren geen sprake meer zal zijn. Na 't begin van het Pinksterreces van het Lager Huis zal hij zich voor minstens een week op zijn landgoed terugtrekken, naar men zegt tot voorbereiding van de Economische Wereldconferentie. De kort op elkaar volgende wijzigingen in de plannen van den Britschen minister van buitenlandsche zaken hebben de belangstel ling van de Engelsche pers gewekt. Ver schillende bladen, voornamelijk die welke to; de oppositie behooren, schrijven dat de kwes tie van het al of n:et handhaven van het middel der luchtbombardementen in de Brit- sche koloniale gebieden een ernstige crisis in het kabinet hebben veroorzaakt. Sir John Simon zou er op hebben gestaan, dat Enge land zijn vcorbehouden tegen het gebruik van bombardementsvliegtuigen in de kolo niale gebieden zou laten vallen. De meerder heid van het kabinet heeft echter anders be sloten en den Britschen minister voor de luchtvaart, Lord Londonderry, te Genève opdracht gegeven de tot nog toe gevolgde Enge'sche politiek te verdedigen. Volgens sommige bladen zou Simon zelfs met zijn aftreden hebben gedreigd, wat echter van andere zijde wordt gedementeerd. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" schrijft, dat men in Engel sche regeeringskringen de veiligheid van Londen tegen een luchtaanval van meer be- teekenis. acht dan het behoud van bombarde mentsvliegtuigen voor de koloniën. Daarom zal Lord Londenderry te Genève weliswaar trachten alle opgeworpen bezwaren te weer leggen, doch Engeland zal eerder zijn ge maakte reserves laten vallen dan de ontwa peaing in de lucht geheel opgeven KORTE BERICHTEN. De commissaris der koningin 'in Noord holland, jhr. mr. dr. A. Röell, is tot 26 dezer afwezig. Gedurende dezen tijd zal het lid van Ged. Staten de heer A. H. Gerhard als commissaris optreden. B. en W. van Haarlem waarschuwen tegen het zwemmen aldaar in openbare wa teren wegens gevaar voor besmetting door de ziekte van Weil, 25 Nieuwelingen, 16 Juniores en 16 Seniores. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De NSK over Hitler's werk verschaffingsplannen. Onder het opschrift „Adolf Hitler's groo te werkverschaffingsprojecten" schrijft de NSK o.m.: Met het groote werk van den politieken opbouw van den nieuwen staat dat thans binnen het gróote kader ingeleid en geslaagd is zijn ook de politieke voorwaarden gescha pen voor de groote en fundamenteele econo mische taak, welke het nieuwe Duitschland zich heeft gesteld en op welks voorgrond de beslissende kwestie der werkverschaffing is geplaatst. Kon de Rijksregeering zich tot nu toe slechts bezig houden met afzonderlijke maatregelen op economisch gebied, thans heeft rijkskanselier Hitier behalve de giste ren door het rijkskabinet goedgekeurde wet tot leniging van de werkloosheid ook hier met scheppende initiatieven ingegrepen. De grondgedachte van Hitier is dat een econo misch herstel waarbij millioenen werkloozen weer in het productieproces kunnen worden opgenomen, op den duur slechts kan worden tot stand gebracht door het Duitsche parti culiere bedrijfsleven. De belangrijke taak van den staat bestaat evenwel in het geven van een sitimulans. Uitgaande van deze voor waarden, heeft Hitier drie groote projecten ingediend: Het eerste project heeft ten doel het herstel van het Duitsche huizenbezit door een uitge breid bouw- en herstelplan. De tweede groote gedachte is de bouw van een uitgebreid Duitsche wegennet voor auto- mobielverkeer. De derde groote gedachte van Hitier be treft de belastingvrijheid voor overproductie en het verschaffen van meer werkgelegenheid door de bedrijven. Het begin van het vierjarenplan. Met betrekking tot het werkverschaffings plan der rijksregeering en het plan betref fende de liquidatie der schulden in den land bouw schrijft Voelkische Beobachter onder den titel „Het begin van het Vierjarenplan" o.m.: Het essentieele bij de werkverschaf- fings-„wissels" ten bedrage van een milll- ard is de omstandigheid, dat deze niet van invloed zijn op de openbare geldmarkt. In te gendeel. Zij vormen een suppletoir crediet. De vrijheid van bedrijf wordt op geen enkele wijze beperkt. Het plan inzake de liquidatie der schulden van aen landbouw wil leiden tot een bewusten overgang naar normale toe standen en wef door verlaging der rente. Het komt er voor de toekomst niet op aan, 3at een bepaald economisch systeem gehand haafd blijft. Het belangrijke is, de arbeid en de voeding van het Duitsche volk veilig te stellen en de werkloosheid niet alleen tijde lijk, doch voor goed te overwinnen. Hoe dat geschiedt, daarover beslist enkel en alleen de doelmatigheid der te nemen maatregelen. De tijden zijn evenwel voorbij, dat de economi sche politiek zuiver wordt geleid van het gezichtspunt dat een bepaalde economische ordening behouden blijft, zonder rekening te houden met de bestaande toestanden. Het be drijfsleven heeft met dit nieuwe werk van wetgeving een groote kans gekregen. Het moet toonen in hoeverre het bedrijfsleven, zooals dit is, haar kans zal weten te benutten en in hoeverre de werkloosheid verminderd is. Dr. Frank over het recht. Ter gelegenheid van de stichting van het nationaal socialistische front van het Duit sche recht heeft de rijkscommissaris voor de justitie dr. Frank verklaart, dat alles als recht kan worden erkend dat het Duitsche volk dient. Dit moet ook de voorwaarde zijn voor de onafhankelijkheid der rechters. De Duitsche studeerende jeugd is bizonder ge roepen op te groeien in den nieuwen rechts- wil. Hier ligt de brug naar de toekomst. Het Duitsche recht moet ook steeds een waarde volle bescherming zijn van het nationale Duitsche bedrijfsleven. Een ding is zeker: de misdadiger in Duitschland moet weer sidde ren, opdat de brave en eerlijk scheppende Duitscher vreugde en zekerheid kan vinden in den arbeid en in het leven. Het Calmette-proces. De derde strafsenaat van het Reichsgericht heeft gisteravond alle revisie in het Lue- becker Calmette-proces verworpen. In de motiveering van het verwerpen der revisie wordt o.a. geconstateerd, dat be klaagde Deiche de entstof met de hem ter beschikking staande ontoereikende middelen bewaard en verzorgd heeft. Wat dr. Altstedt betreft wordt o.a. opgemerkt, dat hij ook strafrechtelijk de verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat hij op 24 Februari order gegeven heeft tot het afleveren van den entstof. Wal vandaag de aandacht trekt.,* Besprekingen te Genève. (Dag. Overzicht.) Twee jubilarissen aan de am< bachtsschool en afscheid van den heer Koopman als leeraar. (Stad en omgeving.) Ongoval met een patroonhuls, (Stad en omgeving.) De tweede dader van den roof overval te Wateringen gearresteerd te Zutphen. (Binnenland.) Twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst; 8 dooden. (Lucht vaart.) Zie verder e.v. taaiste berichten 65.000 arbeidsvrijwilligers van den Stahlhelm. De Kreuzzeitung meldt, dat zich einde Mei in 1019 werkkampen van den Stahlhelm 65.000 arbeidsdienstwilligen hebben bevon den. Onlangs bedroeg hun aantal 51.000. De hoogeschool in Darmstadt gesloten. Naar aanleiding van de redevoering ter gelegenheid van de Schlageter-herdenking uitgesproken door den privaat-docen. dr. Lie- ser is deze op staanden voet ontslagen. Eenige studenten hebben op het „zwarte bord" een verklaring gepubliceerd volgens welke zij het geheel eens zijn met dr. Lieser. De Hoogeschool is opnieuw gesloten. Saechsische Volkszeitung" verboden voor 14 dagen. De „Saechsische Volkszeitung", het or gaan van het Saksische Centrum is voor 14 dagen verboden. De „Guilford Castle" gezonken. Het s.s. „Guilford Castle" dat op de Osta- Wand op het strand was gezet is gister avond plotseling gezonken. Naar het schijnt zijn een paar schotten bezweken, waardoor het water kon binnendringen, zoodat het schip spoedig in de golven verdween. HET PROCES TE ALTONA. Tegen vier communisten dood* straf geëischt. Tegen vier van de bij het groote proces te Altona betrokken communisten is heden de doodstraf uitgesproken. Twee anderen wer den veroordeeld tot tuchthuisstraffen van elk 10 jaar, vier tot straffen van vijf tot zeven jaar. CHAMBERLAIN IN HET LAGERHUIS. De oorlogsschulden. Op een vraag in het Lagerhuis, of de En gelsche regeering eenig resultaat had be reikt in haar onderhandelingen met de re geering der Vereenigde Staten, betreffende de weldra vervallende termijn der oorlogs schulden, verklaarde Chamberlain, dat het hem niet wenschelijk scheen, daarover op het oogenblik eenige mededeeling te doen. Betreffende de kwestie der wereldprijzen verklaarde de minister, dat de Engelsche re geering gaarne met de regeering der Ver. Staten en andere landen zou samenwerken tot het nemen van maatregelen, geschikt om het niveau der wereldprijzen op peil te hou den en zelfs te verhoogen. Over den aard dezer maatregelen kon hij niets zeggen voor dat de besprekingen met de betreffende re geeringen hadden plaats gehad. TEGEN HET NATIONAAL- SOCIALISME. Rede van den Oostenrijkschefl minister van oorlog. Tijdens een chr. sociale vergadering heeft de chr. sociale partijleider en minister van oorlog Vaugoin gisteren een redevoering uit gesproken tegen het nationaal-socialisme met een scherpte, gelijk hij tot dusverre nog niet gebruikt had. Hij verklaarde o.a., dat deze partij een volkomen on-Oostenrijksche partij was. Wanneer Landsinspecteur Habicht be weert, dat de Oostenrijksche regeering be* delbezoeken gebracht had bij de nationaal- socialisten, dan moet worden opgemerkt, dat het tegendeel waar is. Habicht heeft de kous op den kop gekregen. Vanaf het oogenblik, waarop de nationaal-socialisten inzagen, dat de chr. sociale partij en de regeering onder geen omstandigheden er aan denken met hen samen te gaan, hebben zij een strijd' ingezet, die ongehoorde vormen aanneemt. Deze strijd is echter nog niet ten einde. „Voor dezen zo<

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1