DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Economische wereldconferentie. No. 136 KSaandag 12 Juni 1933 135e Jaargang (DageÜlkscA 0veezicht Heden opening van het economisch wereld-parlementDinsdag vangen de delegatie-discussies aan. DE NEDERUNDSCHE DELEGATIE AANWEZIG. iBuiimimtd Wat vandaag de aandacht trekt GEZONKEN DUIKBOOT GEVONDEN. In de Letlandsche wateren. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. 1'elef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. In het gebouw der economische wereldcon ferentie in South Kensington te Londen is den geheelen Zaterdag en ook in den nacht op Zondag koortsachtig gewerkt. Deson danks is alles nog niet gereed; zco zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn den hoofd ingang van de conferentiehal Maandagmid dag gereed te hebben, zoodat de koning door een achteringang, waar reeds een baldakijn is opgericht het gebouw zal moeten betreden. Op enkele plaatsen is de cementlaag nog vochtig, zoodat de voorloopig voor het pu bliek bruikbare gangen nog gesloten moeten blijven. De groot Londensche hotels, waar de verschillende delegaties haar intrek hebben genomen, of zullen nemen, zijn prachtig uit gedost De Nederlandsche delegatie logeert in het DorohneSter hotel, waar ook de Duit- sche, Japansche, Braziliaansche en nog eeni- ge andere delegaties hun intrek hebben geno men. De vlaggen der vertegenwoordigde landen wapperen van het hotel. De openingsplechtigheid. De persafdeeling van den Volkenbond heeft Zaterdag haar intrek genomen in het Geologische instituut en is haar werkzaam heden begonnen met het uitgeven van het eerste nummer van het conferentie-orgaan Dat orgaan brengt het programma van de plechtige opening der conferentie Maandag middag te 3 uur. De Engelsche koning zal worden ontvan gen door den voorzitter. MacDonald, den secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond en den secretaris-generaal van den conferentie Avenoi. Door hen bege leid begeeft de koning zich naar het podium in de conferentiezaal, v/aar hij de openings rede in het Engelsch zal uitspreken. Daarna verlaat hij het gebouw in gezelschap van de zelfde personen die hem hebben ontvangen, Een pauze van eenige minuten heeft dan plaats. Nadat MacDonald aan den uitgang af scheid van den koning heeft genomen, keert de premier naar de zaal terug, waar hij zijn rede als voorzitter zal houden. Deze rede zal ongeveer 15 minuten in beslag nemen. Van 15 uur tot 15.08 zal de rede van den koning in het Engelsch en iaarna in andere talen per radio worden doorgezonden Het verdere program voor den eersten dag bevat: Installeering van een commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven der gedelegeer den en aanhooren van het rapport dezer commissie, inrichting van een bureau der conferentie en andere zakelijke aangelegen heden. Haar programma. In totaal zullen 66 staten in de Economi sche Wereldconferentie vertegenwoordigd zijn. De me;ste landen hebben verschillende leden der ministeries afgevaardigd. De conferentie vergadert in het nieuw in gerichte Geografische Museum in Zuid-Ken- sington. Zij dankt het zij in herinnering gebracht haar ontstaan aan een besluit van de conferentie te Lausanne. Intertijd werd een commissie van experts benoemd, die het resultaat van haar arbeid heeft neer gelegd in een rapport, dat reeds in Januari van dit jaar is verschenen. Dit rapport be vat een programma van de te behandelen punten. De volgorde van behandeling is nog niet vastgesteld. De belangrijkste kwesties ter bespreking zijn: 1. Financieele kwesties: Valuta- en crediet- politiek, deviezenmoeilijkheden, prijsniveau, kapitaalcirculatie. 2. Economische kwesties: verbetering der productievoorwaarden en van den goederen- ruil, vooral op het gebied der tarievenpoli tiek, in- en uitvoerverboden, contingenteerin- gen en andere hand?lsbelemmeringen, over eenkomsten tusschen de producenten. De commissie van experts heeft zich in haar rapport niet gebonden aan vast om schreven oplossingen, maar slechts een reeks mogelijkheden aangegeven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de eerste moeilijkheden zullen ontstaan naar aanlei ding van de volgorde van behandeling. Want sommige staten zullen er belang aan hechten, eerst de economische kwesties en die van de gocderenprijzen te behandelen, alvorens tot cle bespreking van valuta en particuliere schu'den over te gaan, terwijl andere mo gendheden meer zijn geïnteresseerd bij de valutaproblemen en de punten van financi- eel-iechnischen aard. Tot die laatste landen behoort Duitschland. Van Duitsche zijde verluidt, dat de Duit- sche delegatie waarschijnlijk het standpunt zal verdedigen, dat allereerst orde moet wor den gebracht in de nationale economie, waarna de opleving van het goederenver keer weer kan plaats hebben. Men verwacht, dat de conferentie onge veer zes weken zal du n. Frankrijk waarschuwt voor over dreven verwachtingen. De Fransche minister van Landbouw, Queuille, heeft zich naar Londen be geven. Het vertrek van Paul Boncour is nog niet vastgesteld. Verder zullen economische en financieele experts aan de conferentie deel nemen. De minister van Financiën, Bonnet, heeft tegenover een verslaggever van de „Intran- sigeant" verklaard, dat Frankrijk naar Lon den gaat met het vaste voornemen, mede te werken aan het tot stand komen van wel omlijnde overeenkomsten. Hij waarschuwt de publieke opinie echter voor overdreven verwachtingen om haar te behoeden voor mogelijke teleurstellingen. De valuta-kwestie is de pijler der geheele conferentie. Hij acht het onjuist, de schuldenkwestie op te werpen, omdat daardoor een oplossing van het valuta probleem nog meer wordt vertraagd. Het is echter onmogelijk, de huidige betalingen van staat tot staat langer te doen plaats hebben De Conferentie te Lausanne heeft ze plechtig veroordeeld en Frankrijk houdt zich aan dit besluit. Betreffende de schuldenregeling gelooft de nationalistische „Liberté" te weten, dat men in regeeringskringen nooit van plan is ge weest den op 15 Juni vervallende termijn te voldoen. De Fransche regeering zal eerst dan aan betaling dénken, als een definitieve nieuwe regeling van de schuldenkwestie ver zekerd is. Aankomst verschillende delegaties. Op het Victorie-station zijn Zaterdagavond ongeveer 10 delegaties aangekomen, waar onder de Fransche, de Zuid-Slavische, de Ar- gentijnsche, en italiaansche. voor zoover deze laatste Zaterdag niet reeds was aangekomen. Aan het station Liverpool-Zuid is de Duit sche delegatie gearriveerd. De Fransche delegatie ter Economische wereldconferentie is reeds Zondagmiddag onder leiding van minister-president Daladier uit Parijs vertrokken Daladier verklaarde dat hij hoopt den terugkeer tot monetaire en eco nomische stabiliteit te kunnen bespoedigen en dat de conferentie zou leiden tot een nauwe samenwerking tusschen de groote mogend heden om gemeenschappelijk de crisis te be strijden. Tusschen den Engelschen minister van Bui- tenlandsche Zaken. Sir John Simon en Nor man Davis. heeft Zaterdagmiddag in de bad plaats Le Touquet een vertrouwelijk onder houd plaats gevonden. Sir John S'.mon is Zondagmiddag per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. De minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, is Zondagavond in Londen aange komen. Hij begaf zich direct naar Downing- street. waar hij een bijeenkomst heeft gehad met MacDonald. Runciman en Chamberlain De president van de Duitsche rijksbank, dr. Schacht, is per vliegtuig op Croydon aange komen. Tegelijkertijd arriveerde de Oosten- rijksche bandskanselier Dollfuss in gezelschap van vorst Schwarzenberg. De aankomst van dr. Schacht werd zeer geheimzinnig behan deld. Detectives waren te zijner bescherming aanwezig. DE KATHOLIEKE GEZELLENDAG TE MÜNCHEN. Door politie verder verboden. Bij geruchte verluidt, dat het in den afge loopen nacht in verband met den Katholie ken Gezellendag in Munchen tot incidenten is gekomen. De voor Zondag vastgestelde laatste bijeenkomsten zijn afgezegd. Ook de tegen 10 uur vanochtend vastgestelde gods dienstoefening in de groote hal van het ten toonstellingspark is door kardinaal Faulha- bc-r afgelast. De deelnemers zijn gesommeerd zoo spoe dig mogelijk naar huis terug te keeren. Vice-kanselier v. Papen bij de Gezellen. Vice-kanselier von Papen heeft voor de Duitsche Gezellen in de Groote Hal van het Tentoonstellingspark een redevoering gehou den, waarin hij er op wees, dat de gezellen de eerste der Katholieke organisaties vormen, welke zich in een groote openbare bijeen komst voor den nieuwen opbouw van den Duitschen staat verklaren. Het doel van het congres is de taak af te bakenen, welke het Duitsche katholicisme moet vervullen op het groote omvangrijke gebied van het openbare leven. Reeds in het keizerrijk hebben de Duitsche katholieken slechts een defensieve politiek ge voerd. Toen in 1918 het keizerrijk is ineenge stort en daarmede de zekerheid, welke het katholieke volksdeel zich in het keizerrijk had verworven, is deze politiek van defensie voortgezet. Thans gaat het er weer om te bewijzen, dat de gedachte van den klassenstrijd door den echt Duitschen en echt katholieken op bouw van de Duitsche gemeenschap is te overwinnen Het herstel' van de maatschap pelijke ordening is de elementaire voorwaar de voor de definitieve handhaving van onze christelijke cultuur. Juist hier kan en moet de Duitsche katholiek ren weg wijzen. Want ook de sterke staat, welke thans de regeling der maatschappelijke ordening in handen heeft genomen is een eisch, welke de encyclie ken van den Paus aangeven. Juist omdat de schade van de hcdendaagsche economische ordening niet langs charitatieven weg niet te herstellen is, kan het initiatief van den staat en een strenge handhaving van de economi sche moraal van de zijde van het staatsbe stuur niet worden ontbeerd. Arbeiders en ondernemers moeten weer rechtgelijke diena ren zijn iet van de waren, niet van de mate rie, maar van de gemeenschap, verbenden in hetzelfde doe! der onderwerping van het ma- terieele onder de heerschappij van den geest. De leider van het nieuwe Duitschland, de rijkskanselier, heeft het ondubbelzinnig ge zegd: de basis van het nieuwe worden van de natie kan slechts gevonden worden in de onveranderlijke principes van het christelijke geloof. De christelijke belijdenis zou daarom in het nieuwe Duitschland haar geestelijke krachten volkomen en ongehinderd kunnen ontplooien en daarom kunnen de Duitsche katholieke niet meer het voorwendsel gebrui ken, dat uit de herinneringen van den cul tuurstrijd een eigen uitzonderingspositie in het nieuwe rijk zou moeten worden gebouwd. Vandaag is slechts het meest volkomen en meest onbeperkte vertrouwen op zijn plaats. De kanselier, hijzelf de vice-kanselier en allen die op verantwoordelijke posten staan in het rijk en in de landen zullen waarborgen zijn voor deze belofte. Daarom is het gebod wan het uur de eenheid in den geest van de natie te herstellen. Bismarck's schepping van het Rijk was een staatsrechte lijke aad, welke eenmaal werd voltrokken, Hitiers seculaire doel, het vrijmaken van den weg voor volksontplooiing en daarmede naar schepping van het rijk van alle Duitschers, daarentegen is een taak, welke dagelijks op nieuw ter hand moet worden genomen en welke alleen volbracht kan worden door al len in geloovige toewijding door een ieder van ons. Hier is misschien het nimmer terufikeeren- de uur der Duitsche geschiedenis in den strijd tegen het bolsjewisme en de goddeloos heid voor het herstel van de maatschappelij ke ordening van Europa den v/eg te wijzen en daarmede van de Europeesche zending van het rijk. Cultuurstrijd en parlementaire coalitionnair denken zijn slechts korte episo den in de duizendjarige geschiedenis van het Duitsche rijk. De Duitsche gezellen kunnen er trotsch op zijn op den drempel van een nieuwen tijd mede te behcoren tot de ver wekkers van deze nieuwe rijksidee en geroe pen te zijn tot de verkondigers van de ge dachten waravan de dichter zingt: „Wij wil- In het woord niet breken, niet gelijk worden aan kwajongens, maar prediken en spreken van het heilige Duitsche rijk". De Beiersche politieke politie en de gezellen. Zondagmiddag heeft de Beiersche politie ke politie nopens ae incidenten in München een rapport uitgegeven, in welks inleiding er op wordt gewezen, dat de Duitsche Gezellen- dag bij beschikking van 2 Juni 1933 was verboden en waarin de motieven nog eens nadrukkelijk worden herhaald: „Op voorstel van de leiding van den Duit schen Gezellendag heeft de Beiersche regee ring onder verschillende voorwaarden toege laten dat deze dag zou worden gehouden. De vervulling dezer voorwaarden was door de leiding toegezegd Daar evenwel een groot aantal deelne mers van den Gezellendag zonder rekening te houden met de opgewonden stemming der bevolking optrad in een uniform, dat bruin van kleur is, werd de opwinding nog grooter daar in nationaal socialistische kringen dit uniform werd beschouwd als een misbrui ken van de bruine hemden. Hierdoor is het in de geheele stad- herhaaldelijk tot ernstige excessen gekomen. Ten einde verdere versto ringen vaa de openbare- orde en rust te ver hinderen, werd op- last van het ministerie van Binnenlandsche Zaken nog eens gewe zen op het reeds bestaande uniformverbod, te meer daar ook te vreezen was, dat zich ook excessen zouden voordoen tegen de tal-. rijk aanwezige geestelijke leiders van deze wereldlijke vereenigingen. Door de onjuiste weergave van de inder tijd aangevoerde overwegingen voor een ver bod bracht de leiding van den Gezellendag de heeren vicekanselier v. Papen en den mi nister van Economische Zaken graaf Quadt in de onaangename positie onder deze moei lijke omstandigheden als officieele vertegen woordigers deel te nemen aan dit congres. In den nacht op Zondag moesten de ge consigneerde „Uberfallcommando's" her haaldelijk uitrukken om bij de talrijke bot singen in te grijpen, w'elke door de ondanks het uniformverbod in uniform verschenen le den der Gezellenvereenigingen werden ver wekt. Deze herhaalde botsingen hebben bewezen, aldus vervolgt het rapport der politieke po litie, dat de leden der Gezellenvereenigingen niet de discipline hebben inacht genomen, welke men kon en moest verwachten voor 't ongestoorde verloop van dit congres. Uit dien hoofde zag de leiding van den Gezellen dag zich genoopt den Gezellendag vroegtij dig te sluiten. Als spontaan antwoord op het ongedisciplineerde optreden van een groot aantal leden van den Gezellendag organi seerde de SA en SS van München Zondag ochtend een opmarsch door de straten der stad, dat als een voorbeeld voor en Gezellen dag moest worden beschouwd en waarbij niet door de politie behoefde te worden in gegrepen. Resumeerend blijkt, dat het oorspronkelijke verbod van den Gezellendag maar al te ge rechtvaardigd was en dat de verantwoorde lijkheid voor deze onaangename gebeurtenis en voor de verwekte onrust berust bij de lei ding van den Gezellendag". De leiding van den Gezellendag heeft een korte persconferentie gehouden, waarin niet gespreken werd over de gebeurtenissen zelve. Er werd slechts verklaard, dat betreurens waardige misverstanden zich hadden voorge daan en dat het noodzakelijk is elkander de broederhand te reiken. DE DAG DER HITLERJEUGD. Toespraak van dr. Goebbels. In het Grunewaldvstadion heeft dr. Goeb bels Zondag 50.000 jongens en meisjes toe gesproken naar aanleiding van den dag der Hitlerjeugd. Dr. Gcebbels zeide veertien dagen geleden de fascistische jeugd in het Forum Musso- lini voor zich te hebben zien defileeren. Wat deze Italiaansche jeugd in tien jaren heeft tot stand gebracht, kan de Duitsche jeugd thans nadoen. Dit zal Duitschland veel eer der en sneller gelukken, daar Duitschland een jeugd bezit, bij welke de discipline en de orde, de toéht en het incorporatievermogen reeds van vader op zoon in vleesch en bloed is overgegaan. In de toekomst moet in Duitschland slechts een Rijk. een leider, een idee en een partij bestaan. Alle Duitschers moeten een zelfde gemeenschappelijke opvat ting hebben een gemeenschappelijke toewij ding en een gemeenschappelijk enthousiasme Napoleon heeft eens gezegd: Ik wensch oude majoors en jonge generaals. Dit woord heeft ook voor ons beteekenis. Jonge mannen moeten het lot van den staat in handen nemen, mannen die nog den moed hebben iets te zeggen, die zich nog met vreugde in hun verantwoordelijkheid schikken. Het zijn mannen die niet een leven achter zich, maar een leven voor zich hebben. Daarom zeg ik U: Ieder uwer draagt den maarschalkstaf in zijn ransel. Ieder van U heeft den weg vrij voor zich naar de hoogste functies in den staat. Ieder Uwer heeft de kans eens de hoogste spits van dit jonge Duitschland te vertegenwoordigen. Weest U er van bewust, dat thans in Duitschland weer geschiedenis wordt gemaakt. Ten slotte defileerden de deelnemers aan de betooging voor de leiders. SMOKKELAFFAIRES IN DUITSCHLAND. Bestrijding in de maand Mei. In de maand Mei zijn in het district Dus- seldorp door de grensbeambten 961 smokkel- affaires opgespoord. In het, geheel werden daarbij in beslag genomen: 47.000 sigaret ten. 6.500 beekjes sigarettenpapier, 3.400 K G. tabak, 1.350 K G. koffie, 5.000 KG tarwe, 670 K G. meel, 3.600 K.G. aardappe len, 400 K.G. kunstmest, 18.500 eieren en 550 K G. aan verschillende producenten. Voorts werden in beslag genomen 151 fiet sen, 7 auto's en een motorfiets, welke door de smokkelaars bij hun bedrijf werden ge bruikt. OPMARSCH DER HEIMWEHR IN KREMS. Aanvallen op Duitschland van Starhemberg. In Krems is Zondag de reeds aangekondig de opmarsch van de Heimwehr gehouden waaraan verscheidene duizenden Heimwehr leden deelnamen. Ook de bondsleider, vorst Starhemberg, en de Neder-Oostenrijksch landsleider graaf Alberti, waren bij den op marsch aanwezig. In een toespraak deed vorst Starhemberi scherpe aanvallen op het tegenwoordig» ha* De economische wereldconferen tie. (Dag. Overzicht.) Negen dooden bij een brand in een celluloidfabriek te North-Arlongtoa, 182 gewonden. (Buitenland.) Spoorwegongeluk in Turkije; 12 dooden. (Buitenland). Spoorwegongeluk in Noord-Bohe- men eischt 14 gewonden. (Buiten land.) 27 boerderijen afgebrand in Polen. (Buitenland). Op de wereldtentoonstelling te Chicago is een vliegtuig neerge stort; negen personen werden ge dood. (Buitenland). Ernstige incidenten te München. katholiek congres vervroegd ges'o- ten. (Buitenland). In de Chineesche provincie Tsjat- sjer een kruitmagazijn in de lucht gevlogen; 22 dooden. (Buitenland). Lijk van een der opvarenden van do Stella Maris aangespoeld od Ter schelling. (Binnenland.) Duitsche inbreker gearresteerd te Weert. (Binnenland). Zware brand te Hillegersberg. (Binnenland). Te Schaik nabij Oss een steen ge vonden van 3000 kilo. (Binnenland). Begrafenis van het slachtoffer uit Bergen aan Zee. (Stad en om geving. De Italiaansche ijsco-venters voor den kantonrechter. (Rechtszaken.) Gioote brand te Waarde (Zuid Beverland.) Te Rotterdam is een auto op een groepje spelende kinderen inge reden; twee meisjes ernstig ge wond. (Binnenland.) H F.C. en Excelsior promoveeren naar de eerste klasse. (Sport en Wedstrijden.) Go ahead favoriet voor het lands- Kampioenschap. (Sport en Wedstrij den.) (Zie eventueel verder laatste berichten). derde rijk zou verdwijnen en een door Oos tenrijk opgebouwd Duitschland zou opstaan. Door gendarmerie eli bondsleger waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Op enkele plaatsen kwam het nog tot kleine incidenten, waarbij de gendarmerie echtei met gevelde bajonet ingreep. Een persoon werd licht gewond. Tijdens den afmarsch der Heimwehreo ontstonden verschillende botsingen. HET TRANSFERMORATORIUM. Aanwijzingen van den Rijks minister voor Economie. Tot uitvoering van de wet betreffende be talingsverplichtingen tegenover het buiten land heeft de rijksminister van economie in een verordening van 9 Juni, die in den „Reichsanzeiger" wordt gepubliceerd, de noodige aanwijzingen voor de deviezenin- stanties gegeven. Deze hebben in het vervolg bij de verbin tenissen, die door het moratorium worden ge troffen, nog slechts betalingen aan de con versiekas voor Duitsche schulden aan het buitenland goed te keuren. Ook dividendbe wijzen, die tot nog toe vrij aan buitenlanders konden worden uitbetaald, mogen nog slechts worden voldaan aan de conversiekas op rekening van de gerechtigden. Inwoners van het Duitsche rijk kunnen, om ontduiking te voorkomen, de hun toekomende renten op Duitsche buitenlandsche aandeelen alleen in rijksmarken in het binnenland betaald krij gen en moeten hun eigendom aan de stukken bewijzen door affidavit. De banken zijn ver plicht, voor de renten op oude en nieuwe re keningen van buitenlanders goedkeuring aan te vragen voor betaling aan de conversiekas. Alle goedkeuring voor prestaties van de door het moratorium bestreken soort, die op 1 Juli of later vervallen, verliezen ingevolge de wet haar kracht. Letlandsche vischers hebben met be hulp van duikers tusschen Windau en Michelsturm een tijdens den wereldoor log in de Letlandsche wateren vergane, nog goed geconserveerde duikboot op 20 M. diepte aangetroffen. In Letlandsche militaire kringen on derstelt men, dat het de Duitsche duik boot C 26 of 57 betreft. Dezer dagen zal

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1