DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BxiqeÜiksch OvevzicfU De economische wereldconferentie. ^Buitenland No. 137 Dinsdag 13 Juni 1933 135e Jaargang De honing van Engeland opent de conferentie met een lange begroetingsrede. Daarna spreekt MacDonald. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele*Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Londen stond gisteren geheel in het teeken der Economische Wereldconferentie, die te ruim 3 uur officieel geopend zou worden m het Geologisch museum. Vele rijen dik stonden de menschen langs den weg en voor het museum geschaard en de ramen van het aan de overkant gelegen Albert Museum en Victoria Museum waren eveneens zwart van de menschen. Voor den ingang van het conferentie-ge bouw, waar de koning wordt ontvangen, is een baldakijn opgesteld en de trappen en de hall zijn geheel met bloemen versierd. Tegen half drie begon zich de conferentie zaal te vullen. De diplomaten nemen rechts in de zaal plaats, terwijl het midden gevuld wordt door de 168 vertegenwoordigers der 66 deelnemende mogendheden met hun des kundigen en assistenten. Rondom de gedele geerden aan weerskanten van de zaal zijn de plaatsen voor de 400 journalisten uit alle landen ter wereld, die de conferentie zullen verslaan. De aankomst van den koning Te drie uur precies wordt het stil in de zaal. Vaag dringt van buiten het gejuich van de menigte door, waaruit blijkt, dat de ko ning met zijn gevolg is gearriveerd. Aan den ingang wordt de koning ontvan gen door minister-oresident MacDonald als voorzitter der conferentie, door den secre taris-generaal van den Volkenbond Sir Erlc Drummend en door den secretaris der Conferentie Avenol Als de koning de zaai binnentreedt, verheffen allen zich van huri zetel en links en rechts buigend begeeft hij zich door den middengang naar het podium, waar een gouden microfoon de plaats aan wijst. waar hij zijn rede zal houden, die wordt uitgezonden naar alle deelen dei- wereld. De rede van den koning. Het is ruim drie uur als koning George het woord neemt om de Economische Wereld conferentie te openen met de volgende rede: „Mijne Heeren. In dezen tijd van alge- meene economische depressie begroet ik U met een gevoel van diepe verantwoordelijk heid in dit land. Ik geloof, dat dit de eerste maal in de geschiedenis is, dat een souverein heerscher bij de opening van een conferentie treedt. Ik wensch mijn bevrediging er over treedt. In wensch mijn fcevreidiging er over uit te drukken, dat een dergelijke vergade ring mogelijk was en spreek als mijn ver wachting uit, dat dit algemeen streven tot resultaten zal leiden. Ik heet de vertegen woordigers van de staten, die deel uitmaken van den Volkenbond, welkom. Ik heb het werk van den Volkenbond steeds met de grootste belangstelling en waardeering ge volgd. De Volkenbond heeft deze conferentie bijeengeroepen en heeft het program ervoor met behulp van de waardevolle diensten van de Commissie van Deskundigen voorbereid Zonder den Volkenbond en zonder de idealen van den Volkenbond betwijfel ik of deze groote vergadering ooit gehouden had kunnen worden. Ik verwelkom de vertegenwoordigers van de staten, dfe geen lid van den Volkenbond zijn, even hartelijk. Ik erken den geest van bereidheid tot samenwerking, die hen er toe gebracht heeft deel te nemen aan deze be sprekingen. Ik wensch voorts de vertegenwoordigers van mijn Dominions en mijn Indisch Rijk in het bijzonder te begroeten. Mijne Heeren afgevaardigden. Met groote ontroering zie ik om mij deze representa tieve vergadering, die zoo groot schijnt, doch die een veel grootere idee vertegenwoordigt, n-L de hoop en de verwachting van de ge- heele wereld. De wereld verkeert in een ver ontrustenden toestand en voor U, mijne hee ren, die thans met het werk van den wederop bouw begint, is de taak, zwaar. Zij kan slechts met goeden wil en door ernstige sa menwerking worden vervuld. Mijne heeren, ik reik U de hand en ik hoop van ganscher harte, dat Uw bemoeiingen tot een gelukkig resultaat zullen voeren, dat door de volken der geheele wereld met ongeduld wordt ver wacht. Ik erken ten volle den omvang van de taak van deze conferentie. Maar er zijn tee kenen van den oprechten wensch om tot overeenstemming te komen, die mij met hoop vervullen. Alle naties lijden aan een gemeen schappelijke kwaal. Dit blijkt slechts al te duidelijk door het voortdurend stijgen van het werkloosheidscijfer De beteekenis van dit cijfer en zijn uitwerking op het lijden der menschheid was in de laatste jaren mijn voortdurende zorg, zooals het de zorg is ge- '♦eest van elk Uwer, die hier bijeen is en op wien de verantwoordelijkheid der regeering heeft gedrukt. Tegenover een crisis, waarvan wij allen te lijden hebben, doe ik een beroep op U allen om voor het hoogste welzijn der geheele wereld samen te werken. Het kan niet bui ten het vermogen der menschheid liggen om de groote bronnen der wereld zoodanig te gebruiken dat zij den materieelen vooruit gang der beschaving veilig stellen. Deze bronnen zijn niet verminderd. Integendeel zijn door uitvindingen, ontdekkingen en or ganisatie de mogelijkheden zoodanig ver groot, dat door den overvloed der productie zelf nieuwe wegen zijn geschapen en tege lijk met dezen verbazingwekkenden mate rieelen vooruitgang is een nieuwe erkenning ontstaan van de wederzijdsche afhankelijk heid der naties en de waarde van hun sa menwerken. Thans bestaat de gelegenheid dit nieuwe bewustzijn van de gemeenschapoelijke belan gen der menschheid uit te buiten, in het vaste geloof dat de onderlinge discussies op deze conferentie de eerste stap op den juis- ten weg zullen zijn. Ik zal Uw besprekingen met de grootste belangstelling en de grootste opmerkzaam heid volgen en ik hoop vurig, dat het resul taat van Uw arbeid de wereld zal terug brengen op den weg van de welvaart en den geordenden vooruitgang". MacDonald voert het woord. Nadat de koning van Engeland zijn rede voering had beëindigd en hij door een depu tatie naar buiten was geleid, hield de Engel- sche minister-president Mac Donald zijn openingsrede in zijn kwaliteit van president der ccnferentie. MacDonald zeide o m., dat de taak dezer conferentie buitengewoon be langrijk is. Hij wees oo de schade, welke de internationale handel in den loop der laat ste jaren heeft geleden en lichtte een en an der met cijfers toe. Overgaande tot de kwestie der oorlogs schulden zeide hij, dat deze als eerste moet worden behandeld en als eerste hinderpaal uit den weg moet worden geruimd. De rege ling der oorlogsschulden is een logisch ge volg van de overeenkomst van Lausanne en, aldus MacDonald. de overeenkomst van Lausanne mag onder geen omstandigheden te niet gaan, maar moet worden nagekomen. Vervolgens wees MacDonald er op, dat reeds in de overeenkomst van Lausanne de afzon derlijke richtlijnen voor de regeling der oor logsschulden zijn aangegeven. De taak der conferentie resumeerende, zei de MacDonald, dat deze beperkt moet wor den tot datgene, waarvoor de regeeringen verantwoordelijkheid op zich kunnen nemeiv zcodat zij gemeenschappelijk kunnen hande len. Het bureau voor de conferentie samengesteld. De economische wereldconferentie beëin digde haar openingszitting, na de redevoe ring van MacDonald, met het nemen van eenige technische maatregelen. Eerst werd een commissie benoemd voor het in ont vangst nemen der geloofsbrieven, welke na een korte pauze rapport uitbracht. Op voorstel van den president der confe rentie MacDonald werd daarop het bureau der conferentie samengesteld. Het bestaat uit een vertegenwoordigers van ieder der vol gende staten: Argentinië, China, Tsjecho Slowakije, Frankrijk, Duitschland, Enge land, Hongraije, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Spanje, Zweden, Amerika, Rus land en Canada. MacDonald heeft een vertegenwoordiger van ieder der in het bureau opgenomen sta ten uitgenoodigd voor een particuliere zit ting, welke onmiddellijk na de openingsbij eenkomst zou worden gehouden. Hierna werd de conferentie verdaagd tot Dinsdag ochtend half elf. Onderhoud Dr. SchachtMon- tagu Norman. De president van de Rijksbank, Dr. Schacht, heetf Maandag een onderhoud ge had met Montagu Norman, den gouverneur van de Bank of England. Hierbij zou montagu Norman zijn Duit- schen collega op de hoogte hebben gesteld van den stand der onderhandelingen betref fende de stabiliseering der valuta, welke ge voerd worden tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika en mogelijk ook betreffende de kwestie der oorlogsschulden, terwijl Dr Schacht de kwestie der Duitsche schulden zou hebben aangesneden. Volgens berichten in de bladen zou ook Huil een onderhoud hebben gehad met Dr. Schacht. Een studentengrap. Tijdens de openingszitting der economi sche conferentie hebben Engelsche studenten voor het conferentiegebouw eenige honden losgelaten, die door de groote menschen menigte zenuwachtig werden en begonnen 'e blaffen. Een groot aantal studenten maakte eveneens blaffende geluiden tot groote vreugde van het publiek. Het lawaai was duidelijk hoorbaar tot in de conferentiezaa', waar juist de koning het woord voerde Direct schoten politiebeambten toe om de orde te herstellen, hetgeen dadelijk gelukte. In het conferentiegebouw was inmiddels het ge rucht verspreid, dat communisten betoog den. Eenige belangrijke besluiten. Het bureau der Economische Wereldcon ferentie heeft gisteravond eenige belangrijke besluiten genomen voor de bespoediging van de afwikkeling van het program der confe rentie. Op initiatief van MacDonald werd besloten, de algemeene beschouwingen zoo mogelijk reeds Donderdagavond te beëindi gen. Om dit te bereiken, zullen bij de alge meene beschouwingen slechts die vertegen woordigers aan het woord komen, die be langrijke voorstellen hebben in te dienen Hun redevoeringen zullen worden beperkt tot een duur van 10, hoogstens 15 minuten. Den anderen landen, die geen belangrijke voorstellen gereed hebben, zal worden ver zocht hun verklaringen schriftelijk te doen, opdat deze aan de deelnemers der conferen tie zullen kunnen worden gedeeld. Tenslotte werd besloten terstond twee of drie commis sies in te stellen, die reeds Donderdagavond of Vrijdagmorgen met hun werk kunnen aanvangen en de details van de ingediende voorstellen kunnen behandelen. Vandaag zullen het woord voeren de Ame- rikaansche staatsecretaris Huil, de Fransche minister-president Daladier, de Italiaansche minister van financien Jung ^n de leider der Japansche delegatie, graaf Ishi. Uit het feit, dat de algemeene beschouwin gen worden geopend door de Amerikaan- schen en den Franschen vertegenwoordiger, leidt de pers af, dat de conferentie zich van den aanvang af zal bezighouden met het va- lutavraagstuk. ONRUST IN OOSTENRIJK. Bomaanslagen Gistermorgen tegen half elf werd in Weenen (Oostenrijk) door een onbeken de, in een juwelierswinkel in de Meid- li ngerstraat een in papier gewikkelde bom geworpen, waardoor de juwelier werd gedood en vier andere personen ernstig werden gewond. Het interieur van den win kel werd vernield. Tezelfdertijd ontplofte in de Stadion Gasse in de binnenstad eveneens een bom, waardoor echier geen schade werd aangericht. Aan de universiteit bi Iden stu denten betoogingen die door de politie wer den uiteen gejaagd, evenals opstootjes bij het Burgtheater en bij het raadhuis. Een aantal personen werd gewond. Helsche machine in caié ge- venden, In het koffiehuis „Produktenboerse", dat gevestigd is in het in de Leopoldstraat gele gen beursgebouw, is een koffer gevonden. Volgens inededeeling der kelljers hadden twee jongelui die Swastica-insignes droegen zich even tevoren met opvallend grooten haast uit het café verwijderd. In de koffer werd een soort helsche machine gevonden. De lonten waren ontstoken geweest. Boven dien bevond zich in den koffer een uur werk. Op de Kohlmarkt in de binnenstad wer den in de „Konditorei Gerstner" door jonge mannen de vensterruiten ingeslagen en vuile eieren in het lokaal geworpen. De jongens blijken lid te zijn der N.S.D.A.P. De nat.-soc. Nachtpcst is in beslag geno men, omdat zij de aanslagen een gevolg noemt van de regeeringskoers. De aanslag op dr. Steidle, De auto van waaruit de schoten op den Tiroolschen Heimwehrleider dr. Steidle zijn gelost, is vanmorgen dicht bij de Oostenrijk- sche Beiersche grens nabij Scharnitz gevon den. Blijkens het nummer is zij afkomstig uit Zirl in het Ober-Inndal. Het nummer kan echter vervalscht zijn. V anmorgen zijn bijna alle national-soci- alistische leiders te Innsbruck gearresteerd, volgens een nog nog niet bevestigd bericht ook de gouwleider, het Gemeenteraadslid Hofer, die gisteravond uit het buitenland naar Tirol terugkeerde. De grens tusschen Tirol en Beieren is geheel bewaakt en 't ver trek naar Duitschland is niet meer mogelijk. Op de plaats, waar de schoten op dr. Steidle zijn gelost werden 17 kogelgaten gevonden. De nat. soc. zijn schuldig aan de aanslagen. De minister van oorlog Vaugoin heeft in een christelijk sociale vergadering het woord gevoerd over de gebeurtenissen der beide laatste dagen en kondigde hierbij aan, dat de ministerraad vandaag tot maatregelen zal besluiten, waarvoor de goedkeuring van bondskanselier Dollfuss reeds verkregen is. Spr. zelf heeft sedert eenige weken honder den dreigbrieven van nationaal-socialistische zijde ontvangen, waarin hij met de meest verschillende dreigementen werd lastig ge vallen. Wat de aanslag op dr. Steidle betreft, al dus deelde de minister vervolgens mede, de eigenaar van den auto is reeds bekend. De man beweert weliswaar, dat hij niet weet, wie met den wagen is weggereden, maar het is eveneens reeds bekend, dat de leerjongens van den eigenaar, die auto-monteur is, natio- naal-socialisten zijn. Het zal spoedig blijken, dat de nationaal-socialisten den moordaan slag op dr. Steidle hebben gepleegd. Ook de overige gewelddaden van Maandag waren, volgens Vaugoin, door nationaal-socialisten gepleegd. Spr. deelde mede, dat bij de studentende monstraties in de binnenstad een der studen ten een flesch petroleum en benzine had weggeworpen, zoodat de mogelijkheid be staat, dat er plannen bestonden tot het in brand steken van de bondskanselarij. Ver volgens deelde de minister mede, dat thans in geheel Oostenrijk alle Bruine Huizen ge sloten zijn. Bovendien zijn in alle districten de nazi-kazernes door politie bezet. Hierna besprak de minister de verordening inzake de activiteit van militairen voor de nat.-soc. par tij. Spr. deelde nog mede, dat het den mili tairen nog verboden was nat.-soc. kranten te hebben, op eenigerlei wijze omgang te heb ben met nat.-soc. en nat.-soc. vergaderingen te bezoeken. Verder kondigde spr. aan, dat de minister van onderwijs „grondig orde zou scheppen". Aan het slot van zijn redevoering sprak Vaugoin een warm pleidooi uit voor het be houd van de zelfstandigheid van Oostenrijk. Nog verdere maatregelen. Gistermiddag heeft een ministerconferen tie plaats gevonden tusschen den vice-kanse- lier, den minister voor het veiligheidswezen en Vaugoin, over het verloop waarvan de bondskanselier die te Londen vertoeft, tele fonisch rapport werd uitgebracht. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat de „Deutsche Soldatenbund" zou worden verbo den en 'n reeks buitenlanders worden uitge wezen die bij de nat.-soc. partij in dienst zijir en die geen regelmatig bedrijf uitoefenen in Oostenrijk. De verschillende lokaliteiten der nat.-soc. partij te Weenen zijn reeds gesloten. Volgens berichten uit Innsbruck zou het Bruine Huis aldaar aan de Heimwehr zijn toegewezen. Volgens een ander bericht zijn in de nabijheid van Innsbruck 200 helsche machines in beslag genomen. De bij de ver vaardiging daarvan betrapte personen, nat.- soc., zijn gearresteerd. Sluiting der nat.-soc. vereeni- gingsbureaux. In alle afdeelingsbureaux der N.S.D.A.P. in Weenen hebben evenals in het Adolf Hit- Ier-huis huiszoekingen plaats gevonden. In het Adolf Hitlerhuis is de huiszoeking zoo juist beëindigd. De politie heeft een aantal documenten in beslag genomen. De in het huis aanwezige personen werden uit het huis geleid. Zij megen slechts hun persoonlijk be zit meenemen. Wanneer !t huis op deze wijze zal zijn ontruimd, zal het voor onbepaalden tijd worden verzegeld. Het grootste aantal der districtsbureaux is reeds verzegeld, even als de S.A.-huizen. Het schijnt slechts een kwestie van uren of cok de partijlokalen der nat.-soc. in Weenen zullen gesloten wor den. Vanmiddag werd de politie medegedeeld, dat op openbare gebouwen, eveneens aansla gen zouden worden gepleegd. Er zijn voor zorgsmaatregelen getroffen. Er wordt naar ontplofbare stoffen gezocht. Barricade bij den ingang van de universiteit van Graz. Volgens berichten uit Graz is het aan de universiteit aldaar tot groote betoogingen gekomen. Tegen de regeering gerichte plak katen werden aangebracht. De studenten eischten dat de voor vandaag vastgestelde beëediging van professoren niet zou door gaan. Van banken en tafels, welke uit de college zalen waren aangesleept, werd een barrica de opgericht aan den ingang van het univer siteitsgebouw. Op de binnenplaats werd een groote hakenkruisvlag geheschen. In een der collegezalen zijn toehoorders bij de lessen der katholiek theologische faculteit opgeslo ten. Het verluidt, dat de beëediging in ver band met deze incidenten is uitgesteld. Afkeuring over de houding der studenten. De rector van de universiteit van Graz heeft aan de publiciteitborden der universi teit een verklaring laten aanslaan, waarin hij zijn scherpe afkeuring uitspreekt over de houding der studenten, in verband met de gebeurtenissen van Zondag j.1. Naar aanlei ding van deze gebeurtenissen heeft de rector met instemming van den academischen se naat besloten de universiteit tot nader aan kondiging te sluiten. Verklaring der Oostenrijksche nationaal socialisten. De afdeeling Oostenrijk der N.S.D.A.P. verklaart nopens de aanslagen op den commissaris voor de veiligheid van Ti rol, dr. Steidle en den landshopman van Stiermarken, dr. Rintelen, dat de N.S.D.A.P. niets met deze aanslagen te doen heeft en De economische wereldconferentie geopend. (Dag. Overzicht). Incidenten te Weenen en Oosten rijk. (Buitenland). De Macedoniër, de chef de bureau Baeff is op straat doodgeschoten. (Buitenland). Te Straelen bij Venlo een smok kelaar door de douane doodgescho ten bij een poging tot ontvluchting. (Binnenland). Doodelijk motorongeluk te Roer mond. (Binnenland). Te Hpedekenskerke Is bij een brand een 9-jarig jongentje omge komen. (Binnenland. (Zie eventueel verder laatste berichten). noch de aanstichters noch de daders zelf kent. Zij keurt, getrouw aan naar sinds ja ren uitgesproken legale werking, dergelijke aanslagen af om het even van wie zij uit gaan doch zij ziet zich aan de andere zij de gedwongen te constateeren, dat deze aan slagen worden geprovoceerd door de terro ristische maatregelen der hoogste instanties. GOEBBELS OVER DE REVOLUTIE. De nat. socialisten de revolutie gemaakt. Rijksminister Goebbels heeft te Konings bergen in Duitschland een redevoering uit gesproken, waarin hij o.a. zeide, dat het tem po der revolutie niet door buiten de revolutie staande krachten kan worden gedicteerd. Er bestaat geen twijfel aan, dat de nationaal- socialisten de revolutie hebben gemaakt. De andere krachten, die zich niet bij deze revo lutie aansluiten, waren aanwezig, voor wij er waren, zonder dat zij revolutie hebben ge maakt. Zij hebben dus nog geen recht zich te beroepen op deze revolutie en haar resulta ten. Voortgaande zette Goebbels uiteen, dat de revolutie allereerst een politieke daad was en eerst daarna haar invloed deed gelden op de andere gebieden van het openbare leven. In Duitschland heerscht een totaliteitsprincipe. Op de tegenwerping, dat de Duitscher zich niet laat uniformiseeren, kan geantwoord worden, dat in Italië door het fascisme alles behalve een uniformiseering bereikt is. Het nat.-socialisme heeft niet de eerzucht alle problemen op te lossen. Alles moet vrij be sproken worden, maar binnen bepaalde gren zen. Vervolgens keerd. Goebbels zich tot de liberale opvatting van het wezen van de pers, die in een geestelijke anarchie bestond. Critiek, uitgeoefend in het bewustzijn van verantwoordelijkheid wordt door de nat.-soc. niet verhinderd. Dat de pers een instrument in de hand der regeering moet ziin, daarover discuseert men in Engeland heelemaal niet meer. Verder zeide Goebbels o.a. nog: Voor het nationaal-socialisme is een tusschenperiode geweest. Het Marxisme heeft geregeerd. Maar de burgerlijken zijn niet op zij gezet. De krachten der reactie waren zoo sterk, dat zij soms twee of drie maanden mochten re- geeren. Het zou een vergissing zijn, wanneer de openbare meening thans dacht, dat het nationaal-socialisme de macht veroverd had om uit deze twee of drie maanden twee of drie eeuwen voor de reactie te maken. Het nationaal-socialisme heeft de macht voor zich veroverd en is overtuigd, dat het iets is, dat men niet in boeken kan bestudeeren, maar dat men aan eigen lijf moet ondervin den. Men heeft niet het doel iederen Duit scher tot partijgenoot te maken. Wanneer hij het echter wordt, moet hij alles inhalen, wat de andere nat.-soc. in de afgeloopen 10 jaar hebben gedaan. Ten slotte zeide Goebbels ook nog een en ander over den algemeenen aanval op de werkloosheid. Het vertrouwen op de stabili teit van dit regiem is onwrikbaar en dat beteekent voor het bedrijfsleven, dat het zich thans kan installeeren. Reeds op grond van dit vertrouwen is het getal der werkloozen beginnen te dalen. Wanneer de regeering binnen den eerstvolgenden tijd oproept tot den algemeenen oorlog tegen de werk loosheid, zullen de nat.-soc. hierover meester worden. Duitschland wil geen oorlog, maar den vrede van zijn werk. VON PAPEN EN DE KATHOLIEKE GEZELLENDAG. Den rijkskanselier rapport uit gebracht. Vice-kanselier v. Papen heeft gistermor gen den rijkskanselier rapport uitgebracht over het verloop van den Katholieken Gezel- lendag in München en de incidenten, welke geleid hebben tot een vervroegde sluiting. De vice-kanselier constateert, dat hij door de lei ding van den Gezellendag niet is misleid, maar dat de demonstratie, welke hij bijwoon de en waar hij het woord heeft gevoerd ge dragen is geweest van nationalen geest en ondubbelzinnige trouw aan het nieuwe rijk.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1