£and: en JuinBouux Jiimmeums Jmeezonden Stukken. diefstal in den haag. Van 8000 straatklinkers. Fen inwoner van Oegstgeest heeft aan gifte gedaan van diefstal, vermoedelijk g.fte geaa tweetal bewoners, van fè 8000 straatklinkers, welke lagen n JS voor in aanbouw zijnde huizen al daar. DE HAAGSCHE GEMEENTERAAD. Van der Bilt in vacature Marchani gekozen. r»e Haagsche gemeenteraad heeft met van de 38 uitgebrachte stemmen tot J «o nn tn o reVi e n dubbele waarde hebben, zoodat men van die 1 De Vereeniging van reeders van visschers- voorzijden slechts 13 stuks behoeft, inplaats vaatruigen deelt ons mede, dat de geruchten van 2o, waardoor het sparen vlugger gaat als zouden werkwilligen, die thans te werk Van waar^e" I w°rden gesteld, bij beëindiging van de sta man* kiagr hun plaats moeten afstaan aan vroeger in dienst geweest zijnd personeel, van allen grond ontbloot zijn. volle cadeaux?' DE TROUWLUSTIGE WEDUWNAAR. Maar toen hij ,/ieenT zei, bleef het neen. Een bedaagd persoon uit Hengelo (O) hij was de zestig al eenigen tijd voorbij had genoeg van het weduwnaarsbestaan en i wilde nogmaals in het huwelijkshulkje de I baren van den echt klieven. Daartoe zocht hij een passende tweede levensgezellin en meende die gevonden te hebben in een juf frouw uit Almelo, die al aardig de zes kruis- wethouder in de vacature-Marchant ge- jes naderde, maar niettemin gaarne geneigd J— ":,i 1 scheen in het huwelijksleven te treden. In afwachting van de groote gebeurtenis had de man reeds zijn heele hebben en hou den naar Almelo doen transporteeren en bij kennissen ondergebracht. Met ongeduld ver beidde hij aldus den dag, waarop hij in den echt verbonden zou worden door den ambte naar van den burgerlijken stand. Die dag zou echter niet komen, want zoo als het vaker gaat: er kwam een donkere wolk opzetten, die Cupido's gezicht verbor gen hield. De vrouw gaf kort en goed te ken nen, dat zij bij nader inzien toch maar liever alleen het haar toekomende levensdeel wilde doorbrengen. De weduwnaar kreeg congé Daar hem toen niets meer aan Almelo bond dacht de man: „Ik zal mijn spullen maar weer opladen en naar mijn oude woon plaats terugkeeren" Aldus geschiedde en er kwam een groote verhuiswagen, waarin de meubeltjes en het huisraad nogmaals gebor gen werden. Toen kwam echter het tragische slot. De liefde bleek in het hart der juffrouw toch dieper wortel te hebben geschoten dan zij zelve had gedacht; in elk geval had er een wonderlijke ommekeer in haar plaats. Hoog stond de auto opgeladen, toen ijlings een vrouwengestalte naderde. Het was de ge wezen adsprirantbruid. Zij vertelde hijgend, dat ze toch maar besloten had wel den groo- ten stap met den weduwnaar te wagen. Maar nu had de bruigom zich bedacht en ondanks de tranen van zijn geliefde was hij niet van zins op de trouwplannen terug te komen. Er stonden heel wat personen te wachten op den afloop, maar toen de twee naar buiten kwamen en er niet afgeladen wérd, begreep men dat de tranen der vrouw het mannenhart niet vermurwd hadden. De weduwnaar klom op den auto en toerde naar Hengelo. Waarschijn'ijk zal hij zijn levens avond niet door nieuwe avonturen laten ver storen. kozen den heer van der Bilt. De heer L. de Visser (communist) kreeg 2 stemmen. NEDERLANDERS NIET IN BELGIE TOEGELATEN. De drie personen uit Nederland, die de Dietsche vergadering te Mechelen wilden bijwonen, zijn door de marechaussee naar de grens teruggezonden, zonder dat verder iets aan de organisatoren van den studiedag werd meegedeeld over de redenen der uitwij- ling. DREIGEND CONFLICT OP DE FRUITVEILINGEN. De Centrale van Vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel te (Den Haag deelt mede: Voor de kisten en manden, waarin de kwee kers hun fruit ter veiling brengen, moet door de koopers behalve een statiegeld, ook nog een fusthuur betaald worden. Dit statiegeld moet ongeveer gelijk zijn aan den kostenden prijs van nieuw fust en is de laatste jaren door de daling der nieuw- aanschaffingsprijs, geregeld verlaagd. De fusthuren, die door de fruitveilingen berekend worden, zijn evenwel niet verlaagd Toen voor jaren het statiegeld oi kisten 1 bedroeg, was de huur een dubbeltje. Nu het statiegeld op kisten tot/ 0.50 is teruggeloo- pen, bedraagt de huur nog steeds een dub beltje gebleven, dus de huur van 17 tot 15 pet. verhoogd. De kooplieden staan op hei standpunt, dat de producenten verplicht is vernoogd. Het statiegeld op manden be droeg destijds 0.60 en de huur een dub beltje, sindsdien is het statiegeld op manden verlaagd tof 0.40, maar de huur een dub- beitje gebleven, dat de producenten verplicht jzijn om het fruit behoorlijk verhandelbaar en vervoerbaar op de veilingen aan te bie den en voor die verpakking slechts statiege'd doch geen fusthuur mogen berekenen. Even vel wenschen de fruitveilingen de fusthuur niet af te schaffen, zelfs niet te verminderen, ofschoon de fusthuur op de groentenveilin gen vrijwel geheel is afgeschaft. Daardoor zijn de kooplieden op de fruitveilingen zeer verbitterd en vreest men, dat eerstdaags ecu zeer scherp conflict zal uitbreken. NEDERLAND'S BELANGEN BIJ HET DUITSCHE MORATORIUM. Bespreking op de Londensche conferentie. Wij hebben te bevoegder plaatse de vraag gesteld of ons iets kón worden medegedeeld met betrekking tot het standpunt dat de re geering inneemt ten aanzien van het trans- fermatorium, dat de Duitsche regeering voornemens is on 1 Juli a.s. af te kondigen. Men verzekerde ons, dat de Nederlandsche regeering ten volle doordrongen is van den ernst der schade, welke uitvoering der plan nen van de Duitsche regeering Nederland zou berokkenen, dat, gelijk trouwens vanzelf spreekt, deze aangelegenheid de voortduren de aandacht der regeering heeft en binnen de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden nagelaten, waardoor de betrokken Nederlandsche belangen zouden kunnen worden beschermd. Daarbij valt intusschen in het oog te houden, dat de Duitsche regeering de inwer kingstelling van het moratorium heeft be paald op 1 Juli a.szoodat de gelegenheid geopend is en ongetwijfeld oox zal worden benut, om Let geheele complex van vraag stukken aan het transfermatorium verbon den te behandelen op de gister te Lon den aangevangen economische en monetaire conferentie. De uitslag dier besprekingen zal mede op de door de Nederlandsche regeering aan te nemen houdin zijn invloed doen gei len. DE S. D. A. P. Een commissie ter onderzoek naar wijzigingen in de tactiek der partij. Blijkens een verslag in „Het Volk" van een Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur der s.a.a.p. heeft de voorzitter, de heer J. Oudegeest, medegedeeld, dat hij op zijn in Januari j.1. kenbaar gemaakt voorne men om tegen het partijcongres van 1934 af te treden, in verband met de ernstige tijds omstandigheden en de belangrijke vraagstuk ken, die er aan de orde zijn, is teruggekomen. Voortgezet werden de reeds vroeger aange vangen besprekingen over de oorzaken van den teruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezingen; de mate- iieele en moreele gevolgen van den langen duur en de hevigheid van de economische crisis; de veldwinnende gedachte van dicta tuur en terreur; de vernietiging van de orga nisatie der socialistische beweging in Duitschland en de, naar aanleiding van al deze dingen, in de partij opkomende vraag, of een nieuwe oriënteering voor de partij noodzakelijk is. De discussie leidde tot het besluit een com missie in te stellen, die tot taak zal hebben, na te gaan, of en zoo ja, welke eventueele wijzigingen noodig zijn in programs, resolu ties en tactiek der partij. Deze commissie zal zoodanig worden samengesteld, dat zij, zon der al te groot te zijn, toch een veelzijdige be handeling der problemen waarborgt. Zij zal zoo spoedig mogelijk en uiterlijk in September uitvoerig aan het partijbestuur rapporteeren. Het partijbestuur zal, na be handeling in eigen kring, het rapport met eventueele voorstellen of conclusies publicee- ren en in de partij ter discussie en ter amen- deering aan de orde stellen. Een vervroegd partijcongres kan dan eventueel de noodige beslissingen nemen. GRONDVERZAKKING IN Z.-LIMBURG. Een beek volgeloopen en een molen zonder water. Zaterdagnacht is in de nieuwe spoorlijn SchaesbergSimpelveld nabij de Eygels- hovener molen te Eygelshoven, een groote grondverschuiving voorgekomen. Over een breedte van circa 50 M. zijn eenige duizen den M3. grond, in hoofdzaak leemgrond, verschoven, met het gevolg, dat de beek aan de Oostzijde van den spoordijk heelemaal dicht liep en het water aan de overzijde van den spoordijk geen afvoer kon vinden. Dank zij het aanwezige reserveriool kon het water hierdoor weer spoedig worden weggevoerd De molenaar van den Eygelshovener molen had als gevolg van de instorting, geen wa ter voor aandrijving van zijn molen. Men heeft daarom van Zaterdagmorgen af en verder den geheelen Zondag met man en macht gewerkt om de allernoodzakelijkste herstellingswerken te verrichten. Gister was men zoover gevorderd, dat het water weder om zijn gewonen loop had en de molenaar zijn bedrijf weer in werking kon brengen. Over de juiste oorzaak van deze verschui ving kon men nog niets met zekerheid verkla ren. Vermoed wordt, dat de regenval gedu rende de maand Mei, den aard van den grond ter plaatse in aanmerking genomen, niet vreemd is aan deze grondverschuiving Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Doch voor de Nederlandsche spoorwegen is deze verschuiving een niet onaanzienlijke schadepost. DE GEFINGEERDE INBRAAK OP HET KASTEEL NIJENRODE. Nog steeds duurt het justitieel onderzoek in deze zaak voort, en hangende dit onder zoek kunnen verschillende bijzonderheden omtrent verrichte huiszoekingen, e.d., zonder schade aan de constructie van het bewijs materiaal toe te brengen, niet gepubliceerd worden. Inmiddels verneemt het Hbld., dat één dezer dagen de officier van justitie te Am sterdam, mr. dr. Van Thiel, de hoofdcom missaris van politie, de heer Versteeg, twee rechtercommissarissen en de inspecteur Posthuma van de centrale recherche, een na der onderzoek op Nijenrode ingesteld heb ben, waarbij ook het misdrijf gereconstrueerd werd. Bij dit onderzoek was Onnes van Nijenrode aanwezig, alsmede het drietal „zware jongens'', dat als „verhuizers" van de zgn. gestolen kostbaarheden was opge treden. Op last van de justitie zijn voorts de bankrekeningen van Onnes van Nijenrode geblokkeerd, terwijl een accoutantsonderzoek wordt ingesteld naar de financieele positie van den „burchtheer" tijdens de zgn. in braak. ten slotte deelt het blad nog mede. dat de rechtbank een verzoek tot invrijheidstel ling van Onnes van Nijenrode heeft afge wezen. prof. Carnoy, oud-minister van binnenland- sche zaken van België, bezichtigden daarna den tentoonstellingstrein. MARGARINEFABRIEK STOP GEZET. De Boxmeer Bacon Cy. N.V. zal Zaterdag as. haar margarinefabrieken geheel stop zetten. Alle personeel, zoowel technisch als administratief is met ingang van genoem den datum ontslag aangezegd. PH. C VISSER DR. HONORIS CAUSA De bekende alpinist en ontdekkingsreiziger Ph. C. Visser werd door de universiteit van Innsbrück (Oostenrijk) benoemd tot doctor fil. honoris causa. Daar den heer Visser, die als consul-generaal der Nederlanden te Cal- cutta werkzaam is, bij de promotie-plechtig heid niet persoonlijk aanwezig kon zijn, werd hij bij deze plechtigheid Zaterdag j.1. vertegenwoordigd door den consul te Inns brück, jhr. J. A. E. A. van Panhuys. DOODELIJK ONGEVAL. Uit den kap van een stoom- caroussel gevallen. Gistermiddag is tijdens het afbreken der kermisvermakelijkheden de 18-jarige F. P. L. uit Antwerpen uit den kap van een stoomca- roussel gevallen. De man werd ernstig in wendig gekneusd en is later aan de bekomen verwondingen overleden. NIEUWE KAMERLEDEN. De heer D. Kooiman benoemd verklaard. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, vacature mr. P. J. Oud, dei heer D. Kooiman te Purmerend. Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen, dat de heer Schilthuis zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer heeft aan genomen. EEN PRACHT RECLAME VAN DE ZEEPFABRIEK ,.DE KLOK". Men verzoekt ons opname van het volgen- dei [Y~ V Er zullen weiniglabrikanten in ons land zijn die zoo goed de volkspsyche aanvoelen als.de eigenaars van de Zeepfabriek „De Klok". Telkens verbazen de verbruikers van «De Klokzeep" zich over de fraaie en nuttige cadeautjes die zij zoo spelenderwijze, door regelmatig gebruir van Klokzeep en Sneeuw wit Zeeppoeder, verkregen hebben. Inplaats van de gebruikelijke prullaria te geven, die zoovele verkoopmethoden ontsieren en die den fabrikant meer schade doen dan voor deel, blijkt de directie van de Hollandsche Zeepfabriek „De Klok" juist een bijzondere kijk te hebben op deze zoo moeilijke materie. Nog dezer dagen viel 't ons op dat in de pakken Klokzeep nieuwe cadeaux verpakt zijn, die kljnken als ten klok. Dezé maand heeft de firma zich weer veel moeite en inspanning getroost om nieuwe verbruikers te winnen en de oüdé, die zij ove rigens wel behouden, te gerieven. In een an nonce in dit blad kondigt zij aan dat zij, be halve de bekende cadeautjes (nikkelen klok jes, theezeefjes) thans op vertoon van 25 voorzijden Sneeuwwit Zeeppoeder of 25 Klokzeep Bons een echte Engelsche Theepot cadeau geeft, die zoolang de voorraad mo menteel strekt, aan de bekende depots te ver krijgen is. >.Wilt u de duizenden lezers van uw bla den", zoo schrijft ons de Klokzeep-directie, „vooral attent maken op het feit, dat op de Sneeuwwit Zeeppoeder, die heden gekocht Wordt, momenteel óók voorzijden zitten die HEFFINGSREGELING VOOR DE POEDER-INDUSTRIE Teneinde tegemoet te komen aan de toe nemende moeilijkheden, die de volle-melk poederindustrie bij den afzet harer produc ten ondervindt, heeft de Crisis-Zuivel-Cen- trale een regeling getroffen, die verwant schap vertoont met de heffingregeling ten aanzien van de kaas. In vérband hiermede brengt zij ter kennis van belanghebbenden dat ingaande Donder dag 15 Juni a.s. alle hier te lande geprodu ceerde volle melkpoeder met een vetgehalte van 24 tot en met 29 pet. in de waar, welkt ir. het-binnenland wordt geplaatst, wordt belast met een heffing van 15 ct. per K G terwijl van alle te exporteeren volle melkpoe der een bedrag van 8% ct. per K G. zal wor den geheven. Voor poeder met een hooger vetgehalte dan 29 pet. zal de heffing worden vastge steld op basis van het werkelijke vetgehalte en de heffing op boter en wel tot een be drag van 50 pet. bij aflevering voor het bin nenland en tot een bedrag van 2 deel van de berekende heffing bij export. Restitutie van heffing voor geëxporteerde poeder is niet mogelijk. DE STAKING TE IJMUIDEN VERLOOPT. Reeds 2 visschersschepen uitge gaan. Dat de staking te IJmuiden verloopt, blijkt nu wel duidelijk, aldus de Haarl. cor respondent van het Hbld. Er zijn thans 21 schepen ter visscherij gegaan en waren de besommingen niet zoo slecht, dan zouden zeker meer schepen uitvaren. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Hij bekommerde zich niet om de waarschuwingsschoten der douane. De man vervoerde slechts enkele ponden smokkelwaren. Zondagmiddag werd in het nabij Venlo gelegen grensplaatsje Straelen de 21-jarige smokkelaar Bergmann, terwijl hij enkele ponden smokkelwaren vervoerde, door een douane-beambte doodgeschoten. Toen de jongeman, die zich op den groo- ten rijweg bevond, de douane antwaarde, sloeg hij onmiddellijk een zijpad in en zette het op een loopen. Per rijwiel zetten toen de douanebeambten de achtervolging in. Bijna hadden zij den man Ingehaald, toen deze plotseling in het bosch sprong. Aan de waarschuwingsschoten, die afgegeven we den, stoorde de man zich niet. waaroo de grensbeambten op den jongeman richtten Een der schoten had doel getroffen en toen de grensbeambten bij den man aangekomen waien, bleken d? levensgeesten reeds ge ve ken te zijn Cok de dokter kon niet ande'S dan den dood constateeren. DE „ORANJETREIN". Gistermiddag heeft te Utrecht de opening plaats gevonden van den Oranjetrein, den eersten Nederlandschen tentoonstellingstrein Zooals men weet heeft deze ten doel het Ne derlandsche publiek op te wekken in deze moeilijke tijden handel en industrie te steu nen. De idee is van België afkomstig, waar een dergelijke onderneming reeds veel succes heeft gehad. De heer T. R. Neutelings, de algemeene organisator, heette alle aanwezigen welkom Vanuit België, aldds spr., was veel medewer king verkregen, de wagens zijn ook uit Bel gië afkomstig. Spr. gaf een uiteenzetting van het doel van den tentoonstellingstrein. Dr. H. Th. 's Jacob, commissaris der ko ningin in de provincie Utrecht, hield de offi cieele openingsrede, waarbij hij wees op den vooruitgang van het snelverkeer. De mensch- heid weet nog niet voldoende hiervan te pro- fiteeren. Spr. wenschte de onderneming veel succes toe en verklaarde den trein hierna voor geopend. Verschillende sprekers voer den hierna nog het woord. De aanwezigen waaronder wij nog opmerkten den directeur der Nederlandsche Spoorwegen ir. E. C. W van Dijk, verschillende chefs van diensten. NAAR HET MES GEGREPEN. In een perceel aan de Haarlemmer Hout tuinen is het gisteravond tusschen twee per sonen, een 72-jarigen en 35-jarigen man, die, ofschoon zij gescheiden wonen, voortdurend twist met elkander hebben, tot een vecht partij gekomen, waarbij de oudste zijn tegen stander met een mes een diepen steek in den arm heeft toegebracht. De G.G.D. heeft het slachtoffer, dat hevig bloedde, naar het Bin nengasthuis vervoerd. E>e dader is door de politie aangehouden en in het bureau Spaarndammerstraat ingesloten. DE GOUDSCHAT VAN DE ,4-UTINE". Naar wij vernemen is de bergingstoren thans geheel gereed. In den loop van deze week, wanneer de weerberichten zoo gunstig blijven als op het oogenblik, zal de toren op de „Lutine" worden neergelaten, hetgeen een der belangrijkste momenten zal zijn van de bergingswerkzaamheden van den goud voorraad van het gezonken schip. BRAND. Een sigarenwinkel en een kappers zaak te Oegstgeest afgebrand. Gistermorgen is brand ontstaan in den si- arenwinkel van den heer Verhulst aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest. Aange wakkerd door den wind sloeg het vuur over naar de naast den sigarenwinkel gelegen kapperszaak van den heer De Bruyn. Daar voor nog verdere uitbreiding werd gevreesd, werd de assistentie in geroepen van de Leid- sche brandweer, die in samenwerking met de brandweer uit Oegstueest erin slaagden den brand te beperken tot de beide genoemde perceelen, die echter geheel uitbrandden. De omringende panden kregen groote water schade. de overheid een taak weggeleged. Dan zal zij, wetende dat zij iets gaat verwezenlijken, dat in het volk leeft, zich met recht de vraag hebben te stellen: is na'ura-verstrekking mo- anneer de overheid, door den nood der tijden gedwongen, niet meer voor de hon derdduizenden werkloozen kan doen wat zij gaarne zou villen doen nl. een zoo goed mogelijk in stand houden van het levenspeil, is het oogenblik aangebroken, dat de over heid voorzieningen treft. De meerderheid der commissie weerlegt in een slotnota de beschouwingen van de min derheid. CRISISINVOERWET 1931. De minister van economische zaken heeft het bedrag, waarvan alsnog toewijzing zal worden verstrek; bij den invoer van naai garen vastgesteld op 25 pCt. van het bedrag, waarop de aanvrager overeenkomstig de ge stelde regelen ten hoogste aanspraak kan makentafel- en servetgoed 25 pCt., kousen en sokken 15 pCt. STEUN IN NATURA. Een afwijkende meening van den heer Meyer de Vries. Aan het rapport van de commissie van ad vies inzake verstrekking van steun in natura aan werkloozen, waarover wij reeds een en ander meedeelden, is een nota toegevoegd van den heer Meyer de Vries, die zich met de zienswijze van de meerderheid der commissie niet kan vereenigen. Hoewel ook de heer de Vries met de meerderheid verstrekking in natura niet wenschelijk oordeelt, acht hij het invoeren van een geldbonnenstelsel dat de commissie voorstelt en dat z.i. tot tal van knoeierijen aanleiding kan geven, voorbarig en overbodig. Voorbarig, omdat de behoefte er aan thans uit niets blijkt; overbodig, omdat als het wer kelijk onverhoopt tot natura-verstrekking mocht komen, andere maatregelen noodig zijn. Het zal alsdan in de eerste plaats noo dig zijn, dat de overheid zich ontdoet van het teveel in het distributie-apparaat, dit in tegenstelling met de meening der commissie, dat alles wat nu betrokken is bij de distribu tie, in stand moet blijven. Eerste vereischte van een natura-verstrekking toch is het zoo goedkoop mogelijk leveren. Dit nu is niet mo gelijk wanneer aan ieder, die thans een groote of kleine portie meae eet bij de distri butie, die portie gewaarborgd wordt. Een dergelijke waarborg kan ook niet worden ge geven wordt ook niet gegeven aan an deren, die door de crisis getroffen worden. Echter is het niet noodig thans dieper te tre den in deze zaak; zulks komt aan de orde, wanneer er werkelijk behoefte gaat bestaan aan natura-verstrekking. In die behoeften dan vindt men ook de middelen; de achter ons liggende jaren hebben dit herhaaldelijk bewezen. De samensteller stelde o.m. de vraag, na fewezen te hebben op de daling van de in- omsten en de stijging van de uitgaven voor werkloozenzorg, of het mogelijk zal zijn, nu het steeds moeilijker wordt de eindjes bijeen te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, welke de werkloozenzorg biedt, tegen te houden. Hoe het zij, verandert niet spoedig heel veel ten goede in het wereld- en nationaal gebeuren, dan zal om ons uitsluitend tot deze groep te beperken zoo schrijft de heer de Vries, de gesteunde in afzienbaren tijd met zijn overheidshulp niet meer dezelfde hoe veelheden kunnen koopen, welke hij zich thans nog kan aanschaffen. Zullen deze op zich zelf zeer te betreuren doch bedriegen de teekenen niet onvermijdelijke sympto men zich voordoen, dan zal de drang sterk worden om met minder geld toch zooveel mo gelijk, hetgeen voor het leven noodig is, te kunnen koopen. Dan. eerst dan, ligt er voor LANGENDIJK. Meldden we eenige weken geleden, dat de werkloosheid practisch aan den Langen- dijk niet meer bestond, daar de werklooze arbeiders te werk konden worden gesteld bij de werkverschaffing in de Wieringermeer en bij den aanleg van den weg door het Geest- merambacht, die toestand heeft zich tot heden bestendigd. Voor de arbeiders is dit zeer toe te juichen en al zouden zij graag wat meer verdienen, over 't algemeen is men tevreden met dezen loop van zaken. Alleen is het een tegenvaller, dat nog zoo weinig arbeidskrachten geplaatst kunnen worden bij het werk aan den genoemden weg, waar wat meer is te verdienen dan in de Wierin germeer. Bij het intreden van dien gunstigen toe stand was er ook voldoening bij de gemeente besturen, die meenden, nu voorloopig vrij te zijn van groote geldelijke offers voor steun- uitkeering. De opgedane ervaring wijst nu helaas het tegendeel uit. Er moeten nu wel geen offers voor steunverleening meer worden gebracht, doch de geldelijke bijdra gen zijn er niet minder op geworden. De ar beiders moeten n.1. naar het werk worden vervoerd. Een afstand van 20 en meer K M. kan natuurlijk niet per fiets worden afge legd, zoodat autobussen moeten worden ge huurd. De kosten daarvooi zijn niet gering: meer dan 300 per maand. Blijkens mede- deelingen, gedaan in een vergadering van de 50 Westfriesche gemeenten, zouden deze vervoerkosten geheel voor rekening van de gemeenten komen; in het allergunstige ge val zou van rijkswege een kleine subsidie in de kosten worden verleend. In het bedrag, dat voor loonen aan arbeiders uit de betrok ken gemeenten wordt uitbetaald, zullen deze ook nog een bepaald percentage moeten bij dragen, zoodat de kosten van deze werkver schaffing, die eigenlijk geheel buiten het kader der gemeenten omgaan, buitengewoon zwaar op deze gemeenten drukken. Hierbij toch dient niet te worden vergeten, dat zoo goed als alle inwoners buitengewoon ern stig door de crisis worden getroffende nood in den tuinbouw is er spreekwoordelijk ge worden en voor de talrijken, die bij den han del betrokken zijn staan de verdiensten bijna stil. Herhaalde verzoeken, om de bijdrage in de werkverschaffing te mogen vernemen, ble ven óf onbeantwoord óf werden naar de toe komst verwezen. Afrekening kon dus ook niet plaats hebben, zoodat zich in den kring der gemeentebestuurders de vraag opdringt, of het wel mogelijk zal ziin, deze groote bijdra gen voor werkverschaffing nog langer te kunnen doen. Dat in den winter als veel werk stil ligt, belangrijke geldelijke offers moeten wordm gebracht voor de werklooze arbeiders, is tot daar aan toe, doch dat een ri'kswerkverschaffing zoo diep in de finan ciën van de gemeenten moet ingrijpen, wijst op ongemotiveerde verhoudingen. De ge meentebestuurders willen graag alles doen, om de werklooze arbeiders te helpen, te zor gen, dat zij deze moeiliike tiiden doorworste len, doch als ten slotte het rijk de lasten voor zoo'n groot deel schuift op gemeenten, die geen bronnen van inkomsten hebben, om dat alles te beta'en, dan is bet te billijken, dat zij zich daar tegen verzetten. CINEMA EN THEATER. Het nummer van 10 Juni begin* met het verhaal „In den nacht van den 28sten April" door D'Alvarez, en wijdt verder aandacht door middel van portretten aan Hrns Albers, Warner Baxter, Nell O'Day, Jack Payne, Binnie Barnes. Charlotte Köhler. Jan Kiepura, Mimi Boesnach, aan verschillende films, en slui* met het eenvoudige liedje ,.Wij men- schen van Annie de HoogNooy, muziek van Charienzy. iBuilen verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat zij daarmede instemt.) Hooggeachte Redactie, Mag ik u namens het bestuur van het Ne- derlandsch Jack-Londen-Verbond een plaatsje in uw blad verzoeken, teneinde het publiek attent te maken, op een vrachtauto met vier beren in hokken, waarin zij zich niet bewe gen kunnen! De eigenaar geeft voor hierme de Europa af te reizen. In Duitschland is nu een eind gemaakt aan het bedrijf van beren leider, om de groote wreedheid ervan. Hoe ook hier deze rampzalige dieren, ononderbro ken in nauwe hokken moeten lijden, behoeft geen betoog. In de warmte zelfs onhoud baar! Vraagt gratis inlichtingen over die- rendressuur bij het Secretariaat, Wassenaar- scheweg 42, den Haag. Het is. benevens aan de autoriteiten, ó5k aan het publiek om hieraan een eind te maken door dit wreede bedrijf niet door het geven van geld, in stand te houden. U mijnheer de redacteur zeer dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte E. DES TOMBE," Secr. van het Ned. Jac London-Verbond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7