DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De economische wereldconferentie. De toestand in Oostenrijk. Vil kil JUuiement DaqeÜiksch Overzicht No. 138 Woensdag 14 Juni 1933 135e Jaargang Freiherr von Neurath, Duitsche minister van buitenlandsche zaken, houdt een rede op deze conferentie. EEN BOODSCHAP VAN HET INTER NATIONALE ARBEIDSBUREAU. De Oostenrijhsche regeering, en alle goedgezinden slaan thans in den zwo ren strijd voor de wederoprichting van land en volk. HET WERK VAN DOLLFUSS. Wat vandaag de aandacht trekt.,. PUIT thans de LUIS BRANDSPIRITUS Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. ■MBMMMMaraCMaaiMB Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 13 Juni 1933. De vergadering, welke de Tweede Kamer heden heeft gehouden, heeft zeker niet veel meer dan een kwartier geduurd. Feitelijk was de Kamer dan ook bijeengeroepen ter wille van het afdeelingsonaerzoek van een heele waschlijst van ontwerpen, waarvan on getwijfeld nog wel het een en ander zal wor den afgedaan alvorens het zomerreces aan vangt. Op de agenda voor de openbare ver gadering was enkel gebracht een suppletoi- re begrooting op de begrooting van finan ciën. De nieuwe minister van financiën, Mr. Oud, had evenwel aan den voorzitter ver zocht het voorstel niet te doen behandelen omdat hij het wilde intrekken en daar was natuurlijk geen bezwaar tegen. Het eenige wat er verder van deze open bare vergadering valt te vermelden, dat na goedkeuring van de geloofsbrieven der heeren Schilthuis en Kooimans als opvolgers van de tot minister benoemde vrijz.-dem. leden Marchant en Oud op de gebruikelijke wijze zijn geïnstalleerd. De Kamer is daarop in de afdeelingen ge gaan, in de eerste plaats tot bespreking van de ontworpen Omzetbelasting. Ook morgen zal er afdeelingsonderzoek plaats vinden. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ter open bare vergadering uiteengegaan. Van een interpellatie-aanvrage van Dr. Moller betreffende zijn utizetting uit België hebben we niets bemerkt, evenmin als van een ook reeds bij geruchte aangekondigde interpellatie van den heer L. de Visser over de uitzetting van een communist, die uit Duitschland naar hier was gekomen. schien wenschelijk zou zijn voor te stellen dat de conferentie als vice-president benoem de een persoonlijkheid van hooge internatio nale positie, die ervaring heeft in internatio nale discussies. Wat de kleine Noordelijke sta ten in petto hebben. Scandinavië, Nederland, België en Luxem burg zouden volgens een Reuterbericht uit Londen maatregelen getroffen hebben voor geval de economische wereldconferentie mocht mislukken. Ingeval de groote mogend heden niet tot een besluit mochten komen, zouden genoemde staten onafhankelijk hun gang gaan. De bovengenoemde staten zouden zich waarschijnlijk op den grondslag van een van overig Europa zooveel mogelijk onaf hankelijke economische groep aaneensluiten. Twee hoofdcommissies ingesteld. Het bureau der economische wereldconfe rentie heeft in zijn zitting van gisteravond besloten twee hoofdcommissies in te stellen, n.1. een voor het valuta-vraagstuk en een voor de algemeene economische kwesties. Elk der commissies zal haar eigen voorzitter kie zen, waarover nu reeds verschil van mee ning schijnt te bestaan tusschen de Ameri- kaansche en de Fransche delegatie. Voorge steld was, dat de voorzitter der valuta-com- Bij den aanvang der middagzitting van de Economische wereldconferentie las sir Atul Chattergie de boodschap voor van het inter nationale arbeidsbureau in Geneve, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid van een onverwijlde oplossing der crisisvraag stukken, in het bizonder van het werkloozen- vraagstuk. Deze boodschap bevat een resolutie, waar in de volgende punten het meest urgent wor den genoemd: Stabiliseernig der valuta; verhindering van catastrophale prijsfluctuaties door inter nationale samenwerkingopheffing der han dels- en valutabelemmeringen; verhooging van de koopkracht der arbeiders en het scheppen van een behoorlijken levensstan daard; beschikbaarstelling van liggend ka pitaal in het bizonder voor openbare wer ken. In alle landen, aldus wordt aangegeven, moeten direct grootsche openbare werk zaamheden worden aangevangen, welke eco nomisch nuttig zijn. Tusschen de crediteur- staten en de verarmde of debiteurstaten moet een samenwerking plaats vinden voor het verrichten van groote werkzaamheden in de debiteurstaten, opdat de laatste hun buiten landsche schuldverplichtingen beter kunnen nakomen. Deze maatregelen moeten op inter nationale basis worden getroffen. President MacDonald merkte op, dat de re solutie aan de desbetreffende commissie zal worden doorgegeven. Een rede van von Neurath. Daarna hield de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neu rath, een lange redevoering, waarin hij er op wees, dat de internationale schulden ten slotte slechts door waren en dienstverrichtin gen afgelost kunnen worden. Dit principe zal voor ons, aldus spr., bij den huidigen toe stand van het Duitsche bedrijfsleven het uit gangspunt moeten volgen. Het is duidelijk ik volg hierbij de opvatting van den heer president dat tusschen de financieele en economische problemen welke ter conferen tie worden behandeld, een innerlijke verbon denheid bestaat. Ik acht het van belang reeds thans met alle duidelijkheid op het volgende te wijzen: Volgens onze meemng zullen de economische en in het bijzonder de handelspolitieke problemen pas dan tot een oplossing kunnen worden gebracht wanneer men tevoren op bevredigende wijze tot over eenstemming is gekomen betreffende de fun- damenteele principes der crediet- en finan cieele kwesties. De wereld heeft tot nu toe ondersteld dat bij al deze problemen de belangen der verte genwoordigde staten niet gemakkelijk waren. Inderdaad schijnen wanneer wij ieder der problemen op zichzelf beschouwen ook de belangen tegenstrijdig te zijn. De landen met export van landbouwproducten hebben schijnbaar andere belangen dan de landen, welke op landbouwgebied voor zich zelf ge noeg produceeren of op zijn minst een groot deel van hun behoefte in eigen land produ ceeren. De crediteurlanden hebben schijn baar andere belangen dan de debiteurlan- den, de landen met goudvaluta andere dan de landen, welke den gouden standaard heb ben verlaten of hun valuta hebben moeten beschermen door een deviezenregeling. Zoo zou ik nog andere belangentegenstellingen kunnen opsommen. Deze conferentie in haar overweldigenden wil de gemeenschappelijke belangen te er kennen levert het bewijs dat al deze tegen stellingen slechts schijnbare tegenstellingen zijn. De industrie kan niet leven wanneer de landbouw niet leeft en omgekeerd. De credi teur kan niet leven wanneer de debiteur niet leeft. De goudvaluta heeft geen zin wanneer de vrije circulatie van het goud niet gewaar borgd wordt. Daar deze conferentie de leven dige uitdrukking is van deze meening zullen wij ook den moed moeten toonen de oplossin: gen welke daaruit noodzakelijk blijken, to: te passen. De president heeft gisteren gewezen op een dezer politieke taken. Dat dit groote po litieke probleem om welles oplossing wij se dert jaren worstelen voor deze conferentie niet meer kon worden opgelost was een ont goocheling. De Duitsche regeering kan zeg §en dat zij haar deel heeft bijgedragen om et vertrouwen te herstellen. Zelden nog is een regeeringsverklaring in de wereld met gelijke spanning verwacht als de recente ver klaring van rijkskanselier Hitier in den Duit- schen rijksdag afgelegd. Zelden wel is een regeeringsverklaring meer geschikt geweest dan deze rust te scheppen en den weg vereffenen voor den te rugkeer van het vertrouwen. De waarde de zer regeeringsverklaring kan niet worden verminderd door te zeggen dat het woorden zijn en dat wij de handelingen willen af wachten. De Duitsche regeering heeft gehan deld. Zij heeft haar volledig deel bijgedra gen om de groote door staatsmanswijsheid ingegeven initiatieven van den chef der Ita- liaanschen regeering te verwezenlijken en het Pact van Rome te scheppen. Zij heeft de Ontwapeningsconferentie te Geneve 'n nieu we impuls gegeven doordat zij het plan van MacDonald heeft aanvaard op basis van de toekomstige conventie. Zij heeft het gedaan hoewel de nakoming der verplichtingen waar Duitschland aanspraak op heeft nog niet in zicht is. Laten wij niet vergeten, dat zonder een op lossing der groote hangende politieke kwes ties de beraadslagingen in deze conferentie niet kunnen voeren tot een bevredigend re sultaat. Naar een douanebestand Een communiqué vermeldt, dat het bureau der economische wereldconferentie gistermid dag onder voorzitterschap van MacDonald bijeenkwam. Deze opperde het denkbeeld, om als het bureau toestemde, heden een verklaring ter conferentie af te leggen betref fende de inwerkingtreding van een douane bestand tusschen acht staten, n.1. België. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Ja pan, Noorwegen en Amerika. Bij deze sta ten zouden zich zeven andere staten aanslui ten, n.1. Argentinië, Estland, Hongarije, Ier land, Letland, Nicaragua en Zweden. Wat betreft het toekomstig program van werkzaamheden zeide MacDonald, dat het wellicht mogelijk zou zijn de algemeene be raadslagingen Donderdagmiddag te beëin digen. Het zou dientengevolge wenschelijk zijn, hedenavond of Donderdagmiddag of la ter twee commissies in te stellen, één voo: economische kwesties, de andere voor finan cieele en monetaire kwesties. De eerste com missie zou geen problemen meer hebben te behandelen, doch zou een groot aantal sub commissies kunnen instellen, wier arbeid ten slotte zou worden bekroond met een volledig rapport. MacDonald was van meening, dat iedere delegatie in deze twee commissies moest zijn vertegenwoordigd en stelde voor, dat buiten en behalve een president, die een zeer belangrijke taak zou hebben, iedere com missie eveneens een vice-president en een rapporteur kreeg. Het bureau hechtte zijn goedkeuring er aan dat MacDonald morgen zijn inzichten aan de conferentie voorlegt. MacDonald opperde eveneens, dat het mis missie een Fransche vertegenwoordiger zou kiezen en de voorzitter der economische com missie een lid van de Amerikaansche delega tie. Overeenstemming kon echter tot nog toe niet worden bereikt, aangezien de Amerika nen in het bijzonder aanspraak maken op het voorzitterschap der valuta-commissie, die in de eerste plaats de kwestie van de stabilisa tie der valuta zal behandelen. Het bureau hield zich voorts bezig met de kwestie van de benoeming van een vice-pre sident der economische wereldconferentie. Voor deze functie zal waarschijnlijk in aan merking komen de leider der Belgische dele gatie Heymans. In de gisteravond gehouden bureauzitting deelde MacDonald mede, dat tot nog toe slechts 15 van de op de conferentie vertegen woordigde mogendheden zich bij den doua ne-wapenstilstand hadden aangesloten. Hij wilde daarom in de plenaire zitting van he den een krachtig beroep op de 51 andere sta ten doen, om tot de overeenkomst toe te tre den. Zou dit niet baten dan zou hij waar schijnlijk een formeele resolutie inzake deze kwestie indienen. Het gevaar bestaat, dat de douane-wapenstilstand wordt ontbonden, wanneer de conferentie op 31 Juli uiteen gaat. De nieuwbenoemde Oostenrijksche zaakge lastigde voor Nederland, de heer Georg Alexich, heeft dezer dagen een redacteur van het Ned. Corr. Bureau een onderhoud toe gestaan en hem eenige mededeelingen ge daan over den politieken toestand in Oosten rijk De heer Alexich begon met zijn blijdschap uit te spreken over zijn benoeming tot zaak gelastigde in Den Haag. Oostenrijk is Hol land voor alles wat Holland gedurende den oorlog en wel zeer in het bijzonder daarna voor dit land gedaan heeft grooten dank verschuldigd. De Oostenrijksche bevolking is door vele banden met Nederland verbon den en de verzorging van de kinderen heeft in het Oostenrijksche volk een onuitwisbaren indruk achtergelaten. Alle kinderen die in die jaren in Holland zijn geweest, zijn geest driftige apostelen van de vriendschap tus schen beide volken. En, zoo vervolgde de heer Alexich, aan vrienden hebben wij in dezen tijd groote be hoefte. De Oostenrijksche Bondsregeering en alle goedgezinden in het land, staan thans in den zwaren strijd voor de wederoprich ting van land es volk. Het is eerst de regee ring Dollfuss geweest, die den weg, reeds aangegeven door wijlen Mgr. Seipel, die de eerste etappe van den saneeringsarbeid ter hand heeft genomen, vastberaden heeft ge volgd. Men is tot de erkenning gekomen, dat het economisch herstel van Oostenrijk- niet mogelijk is, zonder versterking van het gezag der regeering en zonder verruiming van de bevoegheden van den bondspresi dent. Sinds 1929 zijn er meerdere'gelegen heden geweest om de regeeringskracht en het regeeringsgezag wist te geven, toen het Darlement, dat tengevolge van de ongeluk kige partijverhoudingen reeds onmachtig was, zich zelf geheel uitschakelde. Van dien dag af aan kon men zien, wat ernstige mannen in staat waren tot stand te brengen. De macht der soc. dein. gekortwiekt In voortdurend contact met de Heimweh- ren, de militante uitdrukking van de vader- landtrouwe bevolking van Oostenrijk en hun leider Vorst Starhemberg, is het dén bonds kanselier gelukt de macht der sociaal-demo cratische partij in Oostenrijk te buigen, een macht, welke tot dusver een Staat in den Staat was geweest en waar geen regeering zich aan gewaagd had. De huidige regeering en in het bijzonder de Rijkswehrminister Fev. heeft ingegrepen en het is hem mogen gelukken het partijleger der sociaal-democratische partij de z.g. repu- blikeinsche Schutzbund, welke zich echter nauwelijks van een communistische roode garde onderscheidde, onschadelijk te maken en den wapenvoorraad in beslag te nemen. Waar het nu gelukt is een werkelijk staats gezag te vestigen, zal de tijd, dat èén partij in Oostenrijk heerschen kan, zonder de ver antwoordelijkheid voor het staatsbestuur te dragen, eens en voor altijd voorbij zijn. De heer Alexich gaf vervolgens een over zicht van de vele meer positieve maatregelen welke de bondsregeering genomen had, om den economischen toestand te verbeteren en de werkloosheid te bestrijden. Hij wees er op. hoe men jarenlang zonder succes getracht had bepaalde maatregelen er «door te krijgen, welke thans in enkele weken genomen waren en uitgevoerd worden. De werklooze jeugd zal daardoor behoed worden voor verwaar- loozing en voor politieke agitatie. Een ander gedeelte van de jongeren, die tot nu toe in de Heimwehr en andere soortgelijke organi saties waren, zal, door de inlijving bij de Hulp-politie tot verantwoordelijken mede arbeid worden opgevoed. Aan het eind dezer maand zullen reeds 5000 man als hulp politie in het land aan de grenzen aange steld zijn. De handelspolitieke aangelegen heden. Komende tot handelspolitieke aangelegen heden, wees de zaakgelastigde er op, dat de regeering Dollfuss ook op dit terrein veel tot stand heeft gebracht. O.a. zijn de econo mische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije en Oostenrijk en Joego Slavië, op nieuw geregeld. Een belangrijke tak van het Oostenrijksche economisch leven is altijd ge weest de hout-productie. Hier ontmoetten wij bij den export groote moeilijkheden. Het onlangs tot stand gekomen hout-verdrag met Frankrijk zal echter dezen exporthandej nieuw leven geven. Hier betreden wij een terrein waar ook de goederenruil tusschen Oostenrijk en Holland zich zou kunnen ontwikkelen. Holland moet een groot deel van zijn hout uit het buitenland betrekken en het is wellicht mogelijk, dat beide landen elkaar hier tegemoet komen. Hoe zegenrijk het iniatief van de huidige Oostenrijksche regeering werkt, blijkt het beste uit den grooten bijval en belangstel ling van het buitenland. Door onze rustige en verstandige politiek hebben wij de vriend schap van Italië, Frankrijk, Engeland, Hon garije en ook van het Vaticaan verworven. Tegenover bepaalde landen, waarmee wij, zooals b.v. met Holland door eeuwenoude banden van vriendschap zijn verbonden, kunnen wij er op wijzen, dat wij ons deze vriendschap niet onwaardig hebben getoond. Ik kan en wil, zoo zeide de heer Alexich, niet verhelen, dat de eenige groote zorg in de buitenlandsche verhoudingen is de betrek king met het stamverwante Duitschland Wij, Duitsche Oostenrijkers, hebben met Duitschland meegevoeld en meegeleden toen dit land, evenals wij onder de gevolgen van een noodlottig Vredesverdrag, gebukt ging. Wij hebben ons met het Duitsche volk verheugd, toen de nationale regeering aan het hoofd van het land kwam te staan. Ge lijk het grootste deel der wereld, hadden ook wij gehoopt, dat een nieuw tijdperk voor het Duitsche volk zou beginnen. Het doet ons daarom des te meer leed, dat de tegenwoordige betrekkingen minder gun stig zijn. Alle Duitschvoelende Oostenrijkers hopen dat dit slechts van voorbijgaanden aard zal zijn en wij zijn er zeker van, dat onze regeering alles in het werk zal stellen om de oude hartelijke verhouding weer zoo spoedig mogelijk te herstellen. Om de maatregelen op economisch door te voeren, heeft de regeering noodig het ver trouwen zoowel van het eigen volk als van het buitenland. Juist thans krijgen wij dit van de zijde van het buitenland in ruime mate bewezen. Engeland en in den laatsten tijd ook Italië, hebben de tranche van de Oostenrijksche Herstelleening opgenomen in Frankrijk en in verschillende andere lan den zal dat binnenkort het geval zijn. Dan zal de regeering overgaan tot een groote bin nenlandsche leening om de werkverruiming mogelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat het geheel in de lijn van de politiek der regeering ligt zoo spoedig mogelijk alle be- De economische wereldconferen tie. Rede van von Neurath. (Dag. Overzicht.) Dubbele moord in Sofia (Balkan) op Macedonische communisten; waarschijnlijk een afweermaatregel der Inro. (Buitenland). Het Italiaansche luchteskader wordt heden nog niet te Amsterdam verwacht. (Luchtvaart). Engelsch militair vliegtuig in En geland neergestort. Twee piloten omgekomen. (Luchtvaart). De toestand in Oostenrijk is nog zeer gespannen; eenige incidenten deden zich in de stad Weenen voor. (Buitenland). Mattern moest zijn wereldvlucht weer onderbreken door do slechte weersomstandigheden. (Luchtvaart) De weeldeverteringbelasting inge trokken. (Binnenland). De afsluitdijk wordt op 1 Juli voor alle verkeer opengesteld (Bin nenland). Congres Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer (Binnenland) Jaarvergadering vrijz. herv. in Nederland. (Kerk en School). Opheffing in- en verkoopbureau in Noordholland. (Land- en Tuinbouw). Ex-wethouder van den Helder voor het Amsterdamsche Hof. (Rechtszaken.) Zie eventueel verder laatste berichten). uit Uw ro»n «n planten Een halve fletch op 'n ommer zeepsop. Splritusvorkoopkanl. „Bergen op Zoom-Delft". perkingen in het betalingsverkeer weg te ruimen. Men vraagt zich onwillekeurig af, zoo be ëindigde de heer Alexich het onderhoud, vanwaar die frissche wond in Oostenrijk komt. Het is de jeugd, die aan het roer staat; de generatie van Frontstrijders. De kanselier is 41 jaar, evenals de minister van 1 landel. De minister van justitie is nog jón ger. Starhemberg is eerst 35, zijn naaste medewerkers niet veel ouder. Men noemt onze regeering dan ook wel eens schertsend de regeering van de „Oberleutnants". Ai deze menschen hebben reeds eenmaal alles voor hun vaderland overgehad. Zij zijn ge woon zich met alle kracht aan hun arbeid te wijden en zich ook in den strijd te begeven. Zij doen dit in de overtuiging, dat wie een moeilijke taak met vaste wil en krachtig aan vat, reeds bijna de helft gewonnen heeft. De meening van de „Völkische Beobachter". De hoofdredacteur van de „Völkische Beo bachter", Alfred Rosenberg, schrijft over de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk in het Duitsche Nationaal-Socialistische hoofd orgaan: „Wat zich op het oogenblik in het onge lukkige Oostenrijk afspeelt is van een bijna verpletterende tragiek, die wij schijnbaar tot den bodem moeten slikken. Met alle middelen der Fransche buitenlandsche politiek, den druk van de Joodsche geldmacht, en de Marxistische internationale ophitsingspro- paganda, heeft de z.g. Christelijk-Sociale Partij zich verbonden tegen groot-Duitsch- land en tegen de Duitsche gedachte. Het schijnt zelf, dat de Christelijk Sociale regee ring thans volkomen onder den al-Jood- schen invloed staat en werkt ten gunste van de duistere Habsburgsche plannen, waar door zij nog verder wil gaan dan zelfs de Tsjechen: zij wil de N.S.D.A.P. in Oosten rijk verbieden en ontbinden. Een groote kloof ontstaat echter tusschen de volksvijan dige Christelijk-Sociale regeering en het Oostenrijksche volk zelf. Duitsch-Oostenrijk bevindt zich in een moeilijken noodlottigen strijd en het geheele Duitsche volk slaat vol verwachting en hoop de mannen van den Oostenrijkschen staat gade, omdat zich daar reeds een actief verzet tegen het in handen van het zwart-roode regime zijnde Weenen, heeft gevormd. Wij weten dat ondanks alles het Duitsche karakter in zijn vurig ontwaken ook in Oostenrijk zal doorbreken en dat de dag van de werkelijke vrijheid ook voor onze Oostenrijksche broeders zal komen". Warenhuis door bomaanslag vernield. In de Weensche arbeiderswijk Favoriten is een bomaanslag gepleegd op een warenhuis, waardoor het gebouw geheel vernield werd. De ontploffing was ver in den omtrek hoor baar. Bij het onderzoek naar den bomaanslag te Meidlingen is aan het licht gekomen, dat twee jongelui, die blijkbaar niet in het bezit van geld waren een chauffeur onder bedrei ging met een revolver hadden gedwongen

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1