DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De economische wereldconferentie. Ho. 139 Donderdag 15 Juni 1933 135e Jaargang Dr. Colijn spreekt een uitstekende rede uit, waarin hij o.m. het werktoozen- vraagstuk behandeld heeft. EEN DAG VAN REDEVOERINGEN. Wat vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DnqeUikscfi Oveczicfit Het is gisteren op de economische wereld conferentie een dag van echte redevoeringen geweest. Voor Nederland was deze dag voor al van belang, nu onze minister-president dr. Colijn zijn redevoering zou houden. De luisteraars, die deze door de radio uitgezon den rede hebben willen beluisteren, moesten echter veel geduld hebben, want Colijn was de laatste der sorekers en kwam pas gis teravond tegen 6 uur aan het woord. 0 Bij den aanvang der middagzitting hield de Amerikaansche staatssecretaris Huil een redevoering, welke geen tastbare voorstellen bevatte. Huil verklaarde o.m., dat volgens zijn meening de economische wereldconferen tie volkomen capabel is om den toestand ter wereld te zuiveren. Het zou een catastrophe zijn. wanneer de conferentie zou mislukken en de sinds den oorlog gevolgde economi sche politiek zou worden voortgezet, een po litiek welke de naties vernietigt en de wereld aan den rand van den afgrond heeft ge bracht. Egoïstische belangenbehartiging mag ter conferentie niet overheerschen en de staat, die door een dergelijke politiek de mis lukking der conferentie zou teweegbrengen, verdient de minachting der menschheid. Huil verklaarde zich energiek tegen een economisch nationalisme, zooals het sedert den oorlog wordt bedreven en dat door de hooge rechten, invoerverboden, deviezenbe- perkingen e.d. vernietigend heeft gewerkt. De staten zijn op vergaande wijze weder- ziids afhankelijk van elkander in economi sche dingen. Internationale samenwerking is daarom thans een principieele noodzaak. Huil eischte ten slotte de stabiliseering der valuta, zonder een tastbaar voorstel te doen. zoomede etappegewijze en effectieve opruiming der overtollige tariefmuren en andere handelsbelemmeringen. Ten slotte eischte hij. dat de conferentie de taak van een permanente valutastabiliseering zal aanvat ten en het juiste functionneeren van goud en zilver bij een nieuwen standaard zal vast leggen. Redevoering van Hymans De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans verklaarde zich in zijn rede voering voor een volledig herstel van den gouden standaard en een verlaging der handelsbelemmeringen. België is voorge gaan met een goed voorbeeld door het slui ten van de Belgisch-Luxemburgsch-Neder- landsche douaneovereenkomst. Indien de groote mogendheden niet tot overeenstem ming komen betreffende de moeilijkheden, dan mogen zij in geen geval de kleinere sta ten hindernissen in den weg leggen bij wederzijdsche verdragen. De kleine staten hebben behoefte aan handelsvrijheid om te kunnen leven. De meestbegunstigingsclau- sule moet worden beperkt tegenover staten die geen concessies op douanegebied doen. Litwinof spreekt. De volkscommissaris der Sovjet-Unie, Litwinof, heeft vervolgens beweerd, dat d Sovjet Unie er in zou kunnen toestemmen, dat in de naaste toekomst, behoudens de na koming van zekere voorwaarden, orders in het buitenland zouden worden geplaatst ter waarde van een milliard dollars. Niets dan practische methodes in de sfeer van ontwa pening en vredeswaarborgen door bilateriale non-agressie-pacten kunnen de geschikte atmosfeer vormen voor vredige economische betrekkingen. De rede van Litwinof werd met grooten ernst aangehoord, wat eigenlijk een vergis sing was. De wereld zal heusch niet beter worden van Russische orders ter waarde van een milliard! Na de rede van Litwinof spraken nog de Argentijnsche. Tsjechische en Hongaarsche vertegenwoordigers en tenslotte was het woord aan dr. Colijn. De rede van dr. Colijn Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende factoren, die dezen ernsti gen toestand in het leven hadden geroepen wees dr. Colijn op het groote gevaar van het verlaten van den gouden standaard, die ten gevolge heeft, dat de valuta als een hefboom voor de handelspolitiek wordt gebruik', waarop weder de vergelding volgt, en dit maakt, dat in de verschillende landen be langhebbenden steeds op meer manupulatie van den wisselkoers aandringen. De verwar ring neemt hierdoor steeds grootere afmetin gen aan. De radicale genezing van de ernstige monetaire kwaal zou zijn de onmiddellijke terugkeer tot den gouden standaard, maar hij twijfelde er aan of zulk een genezing on der de huidige omstandigheden mogelijk zou zijn. Er moet gezocht worden naar de beste oplossing, ondersteld, dat men zou trachten de middelen te vinden om de schommelingen der valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd zou eventueel een uiteindelijke stabilisatie kunnen worden bereikt. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wanorde kunen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot een volkomen ineenstorting. Dii staat eveeens te vreezen, indien niets zou worden gedaan om de handelsbelemmering gen op te heffen. Iedere stabilisatie van de valuta leidt tot een mislukking, tenzij zij ver gezeld gaat van een vrijer goederenverkeer dan thans bestaat. Dr. Colijn voegde hieraan toe, dat hoewel Nederland de Fransche meening deelt, dat men een onderzoek behoort in te stellen naai de mogelijkheid van een betere verdeeling van het bestaande aantal arbeiders over de beschikbare werkgelegenheid, de werkelijke oplossing der werkloosheid lag in een ver meerdering van de hoeveelheid te verrichten werk. Dit kan alleen tot stand worden ge bracht door een stijging van den omvang van den internationalen handel. Een billijke algemeene ontwikkeling van landbouw, in dustrie en handel is eveneens een eerste ver- eischte. Spreker bepleitte een afschaffing van de subsidieering van de scheepvaart, de afschaffing of ten minste een aanzienlijke verlaging van de handelsbelemmeringen over de geheele wereld is noodzakelijk voor een economisch herstel. Nederland is zich er van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt ten gevolge van de bestaande omstandigheden, weshalve hij het principe van de handelsov°reenkoms: tusschen Nederland en Belgie, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en afschaf fing der andere handelsbelemmeringen, aan beval. Chamberlain over de oorlogs schaden. Wij mogen hier nog wel even de rede van Chamberlain memoreeren. Deze Engelsche minister van financien verdedigde het ver laten van den gouden standaard door Enge land. Chamberlain herhaalde MacDonalds ver zekering dat de oorlogsschuldenkwestie, of schoon niet behoorend in het kader van deze conferentie, opgelost behoorde te worden voordat andere maatregelen voor het uit den weg ruimen van de crisis beraamd konden worden. Chamberlain adviseerde voorts dat de cen trale banken veel goud tegen lagen rentevoet beschikbaar moesten stellen, opdat men zou kunnen komen tot verhooging van het prijs niveau. Groot-Britannië is bereid mede te werken tot bestrijding van de werkloosheid, i Daarna sprak de minister lang over de stabilisatie der koersen. Hij stelde voor: le een beperkte stabilisatie te bereiken tusschen de voornaamste landen, 2e. den gouden standaard weer in te voeren door de oorzaken weg te nemen die aanleiding gaven tot het verlaten van de goudbasis. Wat betreft de douanetarieven verklaarde hij, dat het beschermend element van een tarief alleen mag dienen om gelijkstelling te verkrijgen tusschen het eigen en het buiten landsche product. Engeland zal medewer ken tot tariefverlaging, maar de minister achtte de beste weg daartoe de procedure van tweezijdige verdragen en toepassing van de meestgunstigingsclausule. Chamberlain maakte onderscheid tusschen contingenteering uit beschermingsoverwegin gen (deze moet verdwijnen) en contingentee ring uit internationale verdragen. Chamberlain besloot met te zeggen dat Groot-Britannië aan de besprekingen zal deelnemen met een soepele houding. tBuiteutand OOSTENRIJK EN DE NAZI'S. Gespannen toestand in Weenen. In Weenen heerschte gisteren groote op winding over de nieuwe moeilijkheden, welke thans met Berlijn ontstaan zijn. In het Konzerthaus een groote vergadering gehouden van de Heimwehren, waar vele dui zenden luisterden naar redevoeringen var. minister dr. Fey en prins Starhemberg, die beiden in zeer krachtige bewoordingen tegen het Hitler-regiem en het drijven der nazi's in Oostenrijk opkwamen. Prins Starhemberg kreeg een minutenlange ovatie van de enthousiaste menigte. Ook later in de stad was het „Heil Itarhemberg!" niet van de lucht. De vergadering was een ongekende reactie op de bomaanslagen in Weenen, welke aan de nazi s worden toegeschreven. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge- trotfen om de veiligheid van minister Fey en van prins Starhemberg te verzekeren, maat regelen, welke ook gehandhaafd bleven. Overal in Weenen stonden Ueberfallkom- niando s g€r€€d en in d€n loop van den da^ waren reeds honderden personen 'eerd. gearres- repres- Oosten- Paniekstemming; geen saille-maatregelen van rijk. Meer dan 7000 man zijn onder de wape nen. In den loop van den dag geraakte Wee nen in groote opschudding toen bericht bin nenkwam, dat de Oostenrijksche persattaché in Berlijn, dr. Wasserbaeck, gearresteerd was. (Wij vernemen, dat de persattaché van het Oostenrijksche gezantschap, dr. Wasser baeck, Berlijn in den loop van den dag zal verlaten. Hij is overgeplaatst naar de Oos tenrijksche legatie in Londen). Men rukte op de boulevards de kranten- verkoopers de kranten uit de hand. Men hoort de menschen zich in heftige bewoor dingen uiten tegen het nazi-systeem. Van zeer bevoegde zijde werd nadrukkelijk medegedeeld, dat Oostenrijk niet zijn toe vlucht zal nemen tot repressaillemaatregelen, welke men „kinderachtig" noemt. Er werd echter verzekerd, dat Oostenrijk deze schending der exterritorialiteit bij den Volkenbond aanhangig zal maken, indien Duitschland ten minste geen volledige vol doening geeft. In verband hiermede werd ons verzekerd, dat bondskanselier Dollfuss gisteren nog in Weenen zou arriveeren. Als gevolg van een en ander ontwikkelen de nazi's in Weenen een steeds grooter acti viteit. Ook gisteren werden weer eenige per sonen gearresteerd. Er hebben ook weer eenige vechtpartijen plaats gehad, waarbij verschillende personen zijn gewond. Op ver schillende plaatsen in de stad is door nazi's geschilderd: „Ein Volk, ein Reich!" met de hakenkruisemblemen. Voorts wordt nog uit Linz gemeld, dat dr. Habicht bij Passau over de grens gebracht zal worden en dan op vrije voeten zal wor den gesteld. De berichten dat op verschillende plaatsen aan de grens S.A.-troepen samengetrokken zouden zijn, heeft hier in Weenen groote on rust verwekt, hoewel men er nog geen beves tiging van heeft. Scherpe verwijten aan het adres der nazi's. Het door de Heimwehren uitgegeven „Wie ner Mittagsblatt" publiceert een extra-editie, welke scherpe verwijten bevat aan het adres der nationaal-socialisten. Bondskanselier Dollfuss zou besloten hebben redicale maat regelen te nemen. Alle directeuren voor de veiligheid zijn ontboden bij den minister voor de veiligheid majoor Fey (den minister van binnenland- sche zaken). In dezelfde editie wordt een mededeeling gepubliceerd van den bondsminister Schumy, volgens welke de compensatiekas, waartoe de regeering principieel heeft besloten, nog niet in functie is getreden. Men zal zich evenwel breedvoerig bezig houden met de kwestie van het warenverkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk. De „compensatiekas" zou er toe dienen om te zorgen, dat Oostenrijk slechts zooveel in Duitschland koopt, als Duitschland in Oos tenrijk besteedt. Het Centrum en Oostenrijk. De persafdeeling van het Centrum deelt mede: In verschillende uitlatingen in de pers betreffende de ontwikkeling in Oostenrijk wordt gesproken van een contact tusschen het Centrum en de christelijke sociale partij van Oostenrijk en de regeering Dollfuss. Dit contact zou zelfs zoo ver gaan, dat vertegenwoordigers van het Centrum trach ten invlced uit te oefenen op de binnen- landsche Oostenrijksche verhoudingen in den zin van een verscherping der tegenstellingen tusschen de regeering Dollfuss en de N.S.D. A P. In verband hiermede wordt dan gespro ken van de noodzakelijkheid van een optre den tegen het Centrum. In verband met deze uitlatingen wordt ge constateerd, dat deze beweringen en geruch ten van iederen grond ontbloot zijn. Van den kant van het Centrum, zoowel van de leiding als van de lagere instanties bestaat noch een betrekking, noch een con tact met de christelijk sociale partij en de re geering Dolfuss. Het Centrum heeft door zijn leider Brue- ning zijn bereidwilligheid tot positieve me dewerking aan den opbouw van den nieuwen staat duidelijk tot uiting gebracht. Het blijft aan dit standpunt vasthouden. De S.A.-formaties en de Oosten rijksche grens. Het Wiener Tageblatt publiceerde gisteren een extra-editie, waarin meldimr werd ee maakt van een opmarsch van S.A.-formaties aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. Naar het schijnt heeft dit betrekking op het volgende: Reeds sedert eenigen tijd was gebleken, dat de bewaking van de Duitsch-Oostenrijksche douanegrenzen door de op het oogenblik al daar gestationneerde douaneambtenaren niet in voldoenden mate kan worden waargeno men. De vermeerdering van werkzaamheden dezer douaneambtenaren is vooral het ge volg van de bekende maatregelen inzake rei zen van Duitschland naar Oostenrijk. Dien tengevolge heeft het betreffende ministerie zich er mede accoord verklaard, dat eenige S.S.-manschappen worden aangesteld voor een tijdelijke versterking van den grens- dienst. Deze S.S.-manschappen zullen geen swasticabanden dragen, maar het groene douanelint. Zij worden ook niet als formatie in dienst gesteld, maar met ieder afzonder lijk wordt een contract gesloten en de betref fende zal alleen als hulpambtenaar van de grenspolitie optreden, in het normale aantal aer gevallen begeleid door een douaneambte naar. Wanneer eenigerlei samentrekking van S.S.-manschappen aan de grens is opge merkt kan dit alleen betrekking hebben op het feit, dat men juist voor het in dienst stel len van deze mannen hen derwaarts heeft gezonden om hun instructies te geven. Hier in ligt niets alarmeerends en het is een vol strekt tijdelijke maatregel. Habicht naar Duitschland. Volgens te Berlijn ontvangen berichten is dr. Habicht gistermiddag om vijf uur met zijn eigen auto uit Linz vertrokken om naar Duitschland terug te keeren. Twaalf arrestaties in verband met bomaanslag in Weenen. In den nacht op Woensdag heeft de politie in verband met den bomaanslag in het heel twaalf personen gearresteerd. Het t treft in hoofdzaak rijks-Duitschers, wien ten laste wordt gelegd, dat zij een geheime ter roristische groep hebben gevormd. Deze groep wordt door getuigenverklaringen en door verschillende aanwijzingen ernstig be last Voorts zou de verdenking zijn gemoti veerd, dat deze groep bij de organisatie en bij de pleging van bomaanslagen een leiden de rol heeft gespeeld. De politie bevestigt deze mededeeling nog niet officieel. Proclamatie van Frauenfeld aan de Duitsche bevolking van Weenen. De leider van den gouw Weenen der N.S. D.A.P. publiceert een proclamatie aan de Duitsche bevolking van Weenen, waarin hij o.m. zegt, dat nog wel nimmer een feit zal zijn geweest, dat een partij bestaat, maar dat haar leiders worden vastgehouden, dat voorts haar tehuizen en kanselarijen welke door individueele personen of vereenigingen slechts voor gebruik worden verhuurd, wer den verzegeld en dat de autoriteiten dan nog tot de weinigen zich in vrijheid bevin dende leiders het verzoek richten, kalmee rend te willen werken op de aanhangers. Frauenfeld verklaart, dat de N.S.D.A.P. niets te doen heeft met de gebeurtenissen der laatste dagen en deze ook niet goed keurt. De gebeurtenissen moeten verklaard worden uit de toestanden welke in de laatste maanden in Oostenrijk zijn geschapen. Daar de N.S.D.A.P., aldus Frauenfeld, deze toe standen niet heeft geschapen, kan zij er ook niet verantwoordelijk voor worden gesteld. De huidige toestand in Oostenrijk is niet in de laatste plaats ontstaan, doordat de ver schillende politieke partijen zich bediend hebben van de machtsmiddelen van den staat om een andere politieke partij (de N.S. D.A.P.) te bestrijden. De beschuldiging van staatsvijandigheid wijst Frauenfeld als on gemotiveerd van de hand. De gouwleider wendt zich tegen de mee ning dat een ontbinding der partij het einde der beweging ten gevolge zou hebben. Het r.ationaal-socialisme is onafhankelijk van de omstandigheid of zijn aanhangers in een partij zijn aaneengesloten of niet. Ik weet mij een van zin met de besten van het Duitsche volk in Oostenrijk, wanneer ik verklaar, dat de strijd vcor de leer van Adolf Hitier de inhoud en het doel van ons leven is gewor den. De worsteling om de vernieuwing van ons volk, ook in Oostenrijk, is een missie, welke wij met evenveel liefde als fanatisme willen vervullen. Wij zijn de herauten van een groot idee, dat in Duitschland heeft overwonnen en dat in Oostenrijk zal over winnen en moet overwinnen, om het even of men de partij ontbindt, of niet. Onze strijd gaat voort. Hij zal pas eindigen door de schepping van het heilige derde Duitsche rijk. Tot dan luidt het parool: Met Hitier voor Oostenrijk! w.g. A. E FRAUENFELD. Politieke pogingen. Bij de arrestatie van nationaal-socialisti- sche leiders in Karnten kwam het in verschil lende plaatsen tot politieke botsingen, waar bij de gendarmerie moest ingrijpen. De economische wereldconferen tie. De rede van dr. Colijn (Dag. Overzicht.) Amerika is op het voorstel van Engeland,inzake den vervallenden oorlogsschuldentermijn ingegaan. België betaalt geen oorlogsschulden. (Buitenland). De strijd van Oostenrijk tegen d« Nazi's duurt voort; talrijke arresta ties gedaan. (Buitenland). Verbetering in den omvang der werkloosheid. (Binnenland.) Binnenkort aanvang van de ka- nalanisatie van Westfriesland; uit voering in werkverschaffing. (Stad en Omgeving.) Adres van de K. v. K. aan de Sta« ten-Generaal tegen de omzetbelas ting. (Stad en Omgeving.) (Zie eventueel verder laatste berichten ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.JL VOOR MINSTENS 3 KAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEKEN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. komst der NSDAP van gistermiddag stond de groote redevoering vai; den leider, die uit voerig het probleem behandelde van de ver houding tusschen NSDAP en staat. Vervolgens behandelde Hitier de pro blemen, welker oplossing aan de nat.-soc. beweging tot taak is gesteld. De grootst- mogelijke bevordering der krachten van het Duitsche volkswezen moet steeds en overal het uitgangspunt en het richtsnoer zijn van handelen. Aan het slot van zijn uiteenzettingen gaf Hitier uiting aan de juist in de laatste maanden bijzonder sterk geworden over tuiging, dat de nat.-soc. beweging in de mate, waarin zij meester wordt over de bin- nenlandsche politieke moeilijkheden, dit ook wordt over alle economische en buitenlandsche politieke moeilijkheden. Nitler is er rotsvast van overtuigd, dat dit geweldige door on gehoord idealisme gedragen werk der nat.- soc. beweging eeuwen zal duren en door niets meer kan worden opgeheven. Het niéuwe Duitschland, dat door deze beweging gedragen wordt, kan door geen macht meer geschokt worden. Aan het slot van de ltidersvergadering werd een telegram gezonden aan landsin- specteur Habicht en de NSDAP in Oosten rijk, waarin de rijksleiders en gouwleiders der NSDAP Habicht en de Oostenrijksche partij een groet zenden en waarin verder gezegd wordt: „Wij denken in achting en eerbied aan alle partijgenooten, die door een waanzinnig systeem in de gevangenis zijn geworpen met voorbijgaan van ieder recht en met het op dringen van een verantwoordelijkheid voor handelingen, waarvoor zij niet verantwoord© lijk zijn". DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN RUSLAND. Groote opgezette zuiveringsactie. De zuiveringsactie, welke sinds 1 Juni wordt doorgevoerd binnen de Communis tische partij, heeft tot gevolg gehad, dat reeds 12.000 personen uit de partij zijn gezet. Er zouden nog duizenden leden wor den geroyeerd, daar hun aanwezigheid de communistische dictatuur in Rusland zou verzwakken. De partijinstanties verklaren, dat de zuive ringsactie met groote scherpte is gevoerd. COMMUNISTISCHE MUNITIEDEPOTS ONTDEKT. Ongeveer 55 bommen. Volgens een bericht uit Waldkirch (D.) is bij den Kasilberg een comm. depot van ont plofbare stoffen ontdekt. Er bevonden zich twee karabijnen in met eenige patroonban den, zoomede ongeveer 55 bommen. Verder zijn handgranaten en een bom in beslag ge nomen. Vijf jonge mannen, die lid zijn ge weest van de KPD. werden gearresteerd. Bij Ennepe (in de buurt van Essen) is een hoeveelheid van eenige honderden K.G. dy namiet ontdekt. Deze ontplofbare stof zou toebehooren aan linksradicale elementen. Ta1 van personen zijn gearresteerd. DE VERHOUDING TUSSCHEN NSDAP EN STAAT. De meening van Hitier. De rijkspersafdeeling van de NSDAP deelt mede: In het middelpunt van de leidersbijegg- CHINEEZEN TERUGGETROKKEN. De Japanners trekken zich ook terug. Volgens officiëele berichten hebben de Chineezen reeds het grootste gedeelte van hun troepen uit het geneutraliseerde gebied van Noord-China teruggetrokken. De Japan ners trekken zich eveneens terug, in de rich ting van den grooten Muur. Naar men ver wacht zal binnen een week de terugtocht geëindigd zijn. -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1