Alkmaarsche Courant. buitenland Spoel PERZISCHE REISBRIEVEN Honderd vijl en dertigste Jaargang. DONDERDAG 15 JUNI Ho j 139 1933 door TORAVO ALEXANDRIE (Vervolg). Alexandrië heeft ook heel mooie wijken; jemand vertelde me dat er veel heel rijke in woners zijn. Daar zijn geasfalteerde straten, prachtige gebouwen van witten steen, om ringd door tuinen waarin de mooiste en kleu- rigste bloemenbougainville bedekt soms een geheele zijde van het huis met prachtige paarse ranken. De Boulevard Moustapha 1. is eindeloos lang, maar aan het eind gekomen stond ik in een publiek park, heel mooi aangelegd met hooge palmen, cactussen zoo Oostersch aandoend. Daar liet ik me fotografeeren. De fotograaf was een Italiaan die geen Fransch verstond, maar met gebaren enz. begreep hij toch dat ik gekiekt wilde worden. Toen wou hij me zetten op een banale plaats: bruggetje over een watertje dat heb je in Lutjebroek ook! Neen! ik wou onder palmen staan, met allerlei gefezde en gekaftande lui op den achtergrond en ik sleepte hem mee naar een geschikte plaats. Intusschen heel wat fezzen om ons heen èn praten èn lachen, mij aan spreken in 't Arabisch of wat 't dan voor taal was, en ik kalm in 't Fransch terugde conversatie was heel geanimeerd! Er kwam een heer voorbij, die uit nieuws gierigheid bleef staan en in 't Fransch zei „attention Madame votre sac". Maar dat wist ik, allang! En toen al die menschen zoo aan 't redeneeren waren heb ik ook kiekjes genomen. Die heer heeft me den weg gewezen naar Nouzza, een park verderop, nog 'n kwartier met de tram. Het ging weer door armenwij ken en tenslotte moest ik uitstappen bij een rivier. Oh wat was dat alles mooi! Daar gin gen tientallen zeilbooten door een sluis, die juist geopend werd. De mannen, die hun boot voorttrokken aan lange touwen boven aan den mast bevestigd, moesten welhaast over den grond kruipen zoo zwaar was het in beweging zetten van hun boot. En zooals altijd een geweldig gegons, ge gil, gevloek, gegestikuleer, uitstooten van al lerlei geluiden 't was een geweeklaag, ge kerm en gezingzang. Door 'een laan, waarin het halfduister was zoo grijpen de takken boven in elkaar kwam ik weer in een park. Perken vol bloemen, ook een heel groote soort gladiolen met vuurroode trossen bloemen. En in die omgeving past geen Europeesche kleedij vandaar dat al die mannen er zoo schilder achtig uitzien. De enkele vrouwen waren zonder uitzondering gesluierd. Een aardig gezicht is het mannen, rijk en arm, met hun jongste spruit op den arm te zien loopen, terwijl meestal een of twee oudere kinderen zich vastklampen aan hun kleed. Die kindertjes zien er schattig uit zulke mooie oogen en mooie trekken. Vele mannen hadden kleurige hemden aan «n waren prachtig uitgedost en geschoeid met meestal gele boxleeren laarzen, en ze loopen in afgemeten passen, een staf in de hand en kijken uit de hoogte rond. Soms knij pen ze hun oogen half dicht om dan, nader bij gekomen, je plotseling vlak in de oogen te zien gewoon ,,eng"Ü of ze nemen je brutaal van hoofd tot voeten op en vaak ook kijken ze minachtend. Verbeeld je! Dan had ik lust om mijn tong u!t te steken en ze uit te schelden: „luilakken! grootdoeners! en jullie vrouwen sloven zich thuis halfdood voor jul lie"' Daar was gelukkig een restaurant, waar ik een kopje thee heb gedronken terwijl ik ge nieten kon van c!e omgeving en de voorbij gangers. Heel veel auto's met gefezde chauf feurs stonden te wachten op hun meesters die wat rondwandelden met hun heele hofhouding van vrouwen en kinderen. Half zes stond ik op, 't was al donker ge worden en ik was drie kwartier van mijn boot af maar ik wilde juist de stad zien met zijn lichten. In de tram, volgepakt met man nen altijd mannen! ook Europeanen kon ik gelukkig nog een plaatsje vinden Rembrandt had zijn sujetten hier moeten halen! Ik kan het onmogelijk onder woorden brengen je moet dat zélf zien. Zoo n koe- kebakker bijvoorbeeld, die bij het licht van een walmende fakkel en zijn brandenden even zijn lekkernijen staat te bakken! Bij het vuur de hel verlichte „troniesvan lief hebbers wachtend op hun portie; vrouwen erom heen gehurkt, die kinderen zoet houden 't geheel aan de achterzijde afgezet door een stuk zeil en van voren twee knoestige boomen oh, onbeschrijfelijk fantastisch! Die gloed die donkerte opzij en achter, die helle kleuren hier zwijgt de spreekster stilzij kan nier meer! Intusschen zat ik in de benauwdheid, want ik herkende natuurlijk niets meer; vroeg links en rechts waar de Bourso was, want daar moest ik een andere tram nemen. Ik had wel heengaande, de ligging van de Place Moha med Ali goed in me opgenomen, en zoo kwant tenslotte alles goed terecht. Maar mijn hart klopte in mijn keel soms van angst! Wat was ii< blij toen ik de loopplank van ons schip weer opging en triomfantelijk al mijn weder waardigheden aan de dames kon vertellen! Ook .Mme D. was blij me veilig terug te zien; ik moet zeggen, de dames zijn bizonder aardig voor mij. Twee dames waken over mijn welzijn, en be 1 oer en met argusoogen den griezeligen „Turk" en den vriendelijken heer met den onuifsprekelijken naam, die me telkens komt mee vragen. Dan is het achter zijn rug een gegestikuleer dat ik weigeren moet, groote oogen opzetten en hoofdschud den ik proeste het gisteren opeens uit Het was ook zóó grappig! Beyrouth Om 1 uur kwamen we hier aan. Beyrouth ligt prachtig aan den voet van besneeuwde bergen; dat doet zoo vreemd aan want de zon is brandend heet en in die Oostersche omgeving is sneeuw wel wat je het minst verwacht te zien. T°en land in zicht kwam, haalde de vrien delijke Syriër me uit mijn dekstoel hij juichte bijna van vreugde. Toonde me den Hermon; kleine dorpjes waarvan hij de na men noemde, heel schilderachtig halverwege de bergen gelegen; de haven in de verte, het groote complex gebouwen van de Université Americaine dat alles moest ik bewonderen Het water was spiegelglad; de blauwe lucht, de mistige bergen hij zei dat dit véél mooier was dan de Cóte d'Azur en daaraan heeft hij wel gelijk. Toen het schip aan den steiger lag, was het één geklim en geklauter van alles wat twee beenen had in één oogwenk was het dek vol en werd je omver gestooten door ge rokte mannen. In de hut lag Mme. D. om de beurt in de armen van haar man en van een vriendin dus ik er vandoor! Op de trap hoorde ik mijn naam roepen zoo grappig spreken ze dien uit! het was de Cookman die me bracht bij Mr. P., die aan boord was geko men om me af te halen. Wat was ik blij het certificaat van de inenterij te kunnen toonen zonder dat had ik het zoowaar over moe ten laten doen, en daarvoor zeker een dag of tien in Beyrouth moeten blijven! Ik wist gewoon niet waar een veilige Maats te vinden voor mijn paspoort kon ik het maar inslikken! Je moet zoo geweldig oppassen een kruier griste fluks in mijn beurs toen ik hem betalen wilde en van den deftigst aangedanen meneer tot den viesten kruier tracht je af te zetten en te be- gappen! En heb niet het ongeluk te glim lachen tegen een paar arme kinderen, of te gen een stakkerigen bedelaar je raakt ze niet meer kwijt! Met mijn bagage heb ik nogal moeite ge had; om te beginnen was opeens mijn groote valies weg! Ik zei den Cookman, dat hij ge rust op zijn hoofd kon gaan staan, maar dat ik niet van boord ging, voordat ik het terug had. Gerèn, gevlieg, de noodige vloeken en daar kwam het te voorschijn uit de baga ge van een ander! En later was mijn groote koffer weg stel je voor, kalmweg laten staan bij de douanen! Ik er op uit maar de douanen waren naar huis toe en ik kreeg eerst den volgenden dag met veel moeite mijn koffer! Ik zag hier veel „antiquiteiten" winkels; zijden stoffen; Damascus-koffers, heel eigen aardig van metaal, ingelegd met steenen van allerlei kleuren. Geen wagentjes, geen ezels; wèl taxi's en geasfalteerde straten. De menschen zijn vrij blank; ik zag veel lichte oogen en bijna allen spreken Fransch De omgeving is zoo bizonder en bij mijn te rugreis hoop ik eenige mooie excursies te maken, o.a. naar Baalbec, waarvoor ik nu geen tijd had, helaas. In dezen hotel-salon zit op eiken fauteuil een Syriër met fez op en in eigen of Europee sche kleederdracht. Aan tafel een Syrische dame, erg opgepoetst, die kaart speelt met eenige heeren, omringd door nieuwsgierig kijkende Syriërs. Het diner was ook vreemd: soep die naa» lever smaakte, een vol au vent gevuld met gevogelte, uien, aardappels en nog wat heel akelig; schapenvleesch met een ander soort aardappels, spinazie met eieren, pudding, vruchten en koffie; zonder mpik of suiker en toch was het zoetig net een papje, maar wel smakelijk. R u t h b a De tocht Beyrouth Damascus was prachtig zeldzaam mooi. Het hotel was goed, maar de buurt waar het staat niet, al thans mijn chauffeur raadde mij aan niet de deur uit te gaan. Dikke tapijten lagen er, naast en over elkaar gelegd; banken met kleurige kussens, versierd met pompons. Heel hooge plafonds, geverfde kale muren, waar tegen soms ook kleeden hangen; kleine ta fe.tjes, ingelegd met paarlemoer en gekleurde steenen. 't Geheel is altijd gezellig, Oos tersch. De buitenkant en de straat waarin het gebouw staat maken een groot verschil met dit rijke intérieur. En vanmorgen om 7 uur vertrokken we uit Damascusen daar zit ik nu te schrij ven midden in de woestijn, 's avonds na het diner. Ik was de eenige vrouwelijke passagier en de eenige mannelijke was een Engelschman en samen verdronken we in dien reuze-wa gen, gehaakt aan een tractor. Toen we zoo twee uren gereden hadden, dacht ik dat ik niet meer leefde zoo werden we door el kaar geschud. Je weet dat we bij Cook de plaats naast den chauffeur besproken hadden voor mij, maar daar ging een jong soldaat zitten, een telegrafist van een caravanserail dat meteen fort is, met een bezetting van 12 man werd me verteld. Hij stapte uit toen we vier uren gereden hadden. Omstreeks half één werd er halt gemaakt bij een steenen terpje, om de lunch te gebrui ken, in cartonnen doozen door de Compagnie meegegeven. Na de lunch ging ik naast den chauffeur zitten, waar ik lang niet zoo door elkander geschud werd als achterin. De arme Engelschman zat heel alleen te schudden op zijn fauteuil. Je weet niet half wat een rare gewaarwor ding het is, al maar eindelooze vlakten door te gaan, waar niets, maar dan ook werkelijk niets te zien is. Soms zag ik witte beenderen liggen, reuze botten, van kameelen geloof ik. Twee keer kon ik in de verte een troep schapen zien, be waakt door keeshonden en door een in veel kleuren gehulde Bedouin witten doek om 't hoofd vastgebonden door twee zwarte ban den, die achterop zijn rug met kwastjes ver sierd neerhingen. De heuvels hier en daar zijn bedekt met kiezelsteenen, zoo scherp dat je je vingers eraan bezeeren kunt; wat plukjes gras. net stompjes hei zou je zeggen en daarvan le ven die schapen, hoe 's 't mogelijk? Verder kaal en nog eens kaal. Weet je wat leuk was .-telkens onderweg leek het of je heele vlakten water zag, zoo iets als de Loosdrechtsche plassen, met een bootje en begrensd door wilgen. Gezichtsbe drog: fata morgana! want heel langzaam werd de plas een streep om tenslotte te ver dwijnen. Met ons ging nog een auto mee, een parti culiere, w.i. twee heeren. Het is namelijk verboden om alleen de woestijn in te gaan 7 men verdwaalt allicht en dan moet de po litie gaan zoeken. Soms reeds die auto voor ons uit maar dan kon je niets meer zien zoo ontzettend veel stof waait er op. In de verte zagen we herhaaldelijk zandhoozen meters hooge torens van zand en stof. Heel eigenaardig. I DE VERVALLENDE SCHULDEN TERMIJN. Antwoordnota van Roosevelt aan Engeland. Roosevelt heeft den vertegenwoordiger der Britsche ambassade zijn antwoordnota over handigd Men neemt aan, dat het Engelsche voorstel in zake een betaling ad 10 pCt. woidt aanvaard met het bekende voorbehoud. In welingelichte kringen wordt evenwel verklaard, dat de nota nog een verrassing bevat. De publicatie geschiedt tegelijkertijd in Londen en in Washington. Publicatie van de antwoord-nota. In zijn tot de Engelsche regeering gerichte verklaring over de oorlogsschulden verklaart Roosevelt bereid te zijn 10 millioen dollar (2 millioen pond sterling) als gedeeltelijke 6e- taing van de vervaljende annuiteit van Enge land in ontvangst te nemen. (Roosevelt ge bruikt het woord „receive", hetgeen nog niet hetzelfde is als „accept"). De hieruit ont staande toestand zal hij niet als een in ge breke blijven beschouwen, daar door de ge deeltelijke betaling een duidelijke erkenning van schuldverplichting door Engeland is ge geven. Het ligt niet in het vermogen van den president een uitstel van betaling of een re visie van oorlogsschuldenprobleem toe te staan. Het Amerikaansche congres heeft alleen het recht het bedrag en de betalingsmethodes der schulden te veranderen. Daar de Britsche nota een algemeene ge- dachtenwisseling over den schuldentoestand op een zoo spoedig mogelijk tijdstip heeft voorgesteld, verklaart Roosevelt. dat hij be reid is den vertegenwoordiger der Britsche regeering in Washington zoo spoedig moge lijk te ontvangen. In tegenstelling tot de Britsche nota, waarin verklaard was, dat een volledige be taling van de schulden niet mogelijk was zonder bijzonder ernstig in gevaar brengen van het succes der economische wereldconfe rentie en dat de schuldbetalingen de oorzaak van de tegenwoordige wereldcrisis vormden, legt Roosevelt er den nadruk op, dat hij de Britsche verklaringen geenszins erkent. Vol gens zijn meening brengen de schuldbetalin gen de wereldconferentie niet in gevaar en zijn zij evenmin verantwoordelijk voor de we reldcrisis. Roosevelt doet vervolgens de Brit sche regeering het voorstel haar wenschen zoo spoedig mogelijk in Washington bekend te maken. Roosevelt zal er dan voor zorgen, dat de Britsche we schen het congres in zijn volgende zitting aan het eind van dit jaar ter beslissing worden voorgelegd. Roosevelt houdt het echter voor doelmatig, wanneer verdere onderhandelingen over het schulden- vraagstuk tot een later tijdstip worden uitge steld. De Londensche conferentie is onder gunstige voorteekenen begonnen. Verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. De minister van financiën Nevilie Cham berlain legde gister in het Lagerhuis een verklaring af over de oorlogsschuldenkwestie. Spr. zette uiteen, dat het bezoek van Mac- Donald aan Washington een atmosfeer van begrijpen en goeden wil aan beide kanten heeft geschapen. Bij haar besluiten inzake de Junibetaling liet de regeering zich er door leiden, dat zij op gelijke wijze rekening moest houden met de uitwerking op Engeland en de geheele wereld, teneinde niet vooruit te loopen op een definitieve regeling stelde de regeering derhalve voor een betaling van 10 millioen dollar te doen als een soort erken ning der schuld met voorbehoud van een de finitieve schuldenregeling. Roosevelt heelt een mededeeling gezonden, waarin hij den geest der voorstellen erkent. De betaling wordt in zilver verricht. Tegelijkertijd met de verklaring van Cham berlain werd in het Lagerhuis een Witboek over de oorlogsschuldkwestie ter hand ge steld. België betaalt geen oorlogs schulden. De Belgische regeering heeft in Washing ton medegedeeld, dat zij niet in staat is de op 15 Juni vervallende oorlogsschuld-annuiteit te voldoen. Het antwoord van Roosevelt en de pers. Hoewel de Amerikaansche pers het ant woord van Roosevelt aan Engeland in haar hoofdartikelen min of meer noodgedwongen gunstig beoordeelt staat men in de kringen der belanghebbenden met zeer gemengde ge voelens tegenover de ontwikkeling van het schuldenvraagstuk. In beide huizen van het congres kwam het tot opgewonden discussies. Vcoral eenige republikeinsche afgevaardig den vielen woedend uit en verklaarden op scherpe wijze, dat Engeland doodgewoon in gebreke was gebleven al zei Roosevelt het ook anders. Een hunner liet zich zelfs verleiden tot de uitlating dat Roosevelt Wallstreet po litiek maakte in het belang van Morgan. De democraten verdedigden Roosevelt doch ver klaarden eveneens beslist dat zij in geen ge val accoord zouden gaan met schrapping of vermindering der schulden. Slechts op enkele voorwaarden wil Frankrük betalen. Volgens de Echo de Paris heeft de Fran- sche regeering haar ambassadeur te Washington opdracht gegeven te bevoegder plaatse te verklaren, dat Frankrijk zijn Juni- termijn evenmin zal betalen als zijn Decem- ber-termijn zoolang een al omvattende oplos sing voor het schuldenvraagstuk is gevon den. Daladier zal den Amerikaanschen staatssecretaris Huil bij wien hij voor zijn vertrek uit Londen een bezoek aflegde het zelfde hebben meegedeeld en tegelijkertijd hebben gewezen op de noodzakelijkheid van de stabilisatie van den dollar. Huil zou er .over verbaasd zijn geweest, waar dit de Echo de Paris concludeerd dat Frankrijk voor doovemansooren spreekt. In verband met dit gebrek aan begrip van de situatie in Amerika blijft Frankrijk zich verzetten tegen de benoe ming van een Amerikaan tot voorzitter der valuta-commissie te Londen, want dit zou een overwinning beteekenen van de aanhangers der inflatie. Polen verdaagt den vervallenden termijn. Officieus wordt medegedeeld, dat te Washington de Poolsche antwoord-nota op" de Amerikaansche aanmaning om den heden vervallenden termijn der oorlogsschulden te betalen is overhandigd. De Poolsche regee ring beroept zich hierbij op haar eerste nota van December 1932 en verklaart, dat in de toenmaals geschilderde situatie alsmede in de uiteengezette overwegingen geen verande ring is gekomen, zoodat Polen voorstelt ook dc betaling van den heden vervallenden ter mijn te verdagen. De Poolsche regeering is te allen tijde bereid met de U.S.A. over de schuldenkwestie te onderhandelen. Vertrek eener Engelsche delegatie naar Washington. De onderhandelingen voor een definitieve regeling der schuldenkwestie tusschen En geland en Amerika zullen zoo spoedig mo gelijk te Washington worden geopend. Vol gens de Morningpost kan reeds zeer binnen kort het vertrek eener Engelsche delegatie naar Washington worden verwacht. De Engelsche gedeeltelijke betaling van 10 mil lioen in zilver kost het Britsche departe ment van de schatkist bij den huidigen zil- verprijs slechts ongeveer 1.6 millioen i.p.v. de 2 millioen die in de nota var. Roosevelt worden genoemd. DEMONSTRATIEVERBOD TE ANTWERPEN. Naar aanleiding van de onlusten. Naar aanleiding van de onlusten welke Dinsdag te Antwerpen hebben plaats gehad, heeft de burgemeester van Antwerpen, Ca- mille Huysmans, gisteren 'n besluit genomen volgens hetwelk alle openbare betoogingen en optochten, zonder voorafgaande goedkeu ring'van den burgemeester, voor de stad Antwerpen verboden worden. Ongeregeldheden in Hoboken. Gistermiddag vond te Hoboken nabij Ant werpen een communistische bijeenkoms: plaats. Na afloop hiervan werd door de stad getrokken. Toen de demonstranten de ge meente rond gegaan waren, wilden zij naar Antwerpen trekken. Aan de grens van de gemeente stuitten zij echter op een sterke po litiemacht, die naar aanleiding van het uit gevaardigde verbod van burgemeester Huys mans den communisten niet doorlaten wilde. Toen de betoogers toch de stad wilden in trekken, werd gechargeerd en werden de communisten met de blanke sabel uiteen geslagen. Zij verzamelden zich echter weer op Hoboken's gebied en begonnen met stee nen naar de Antwerpsche politie te gooien. De gendarmerie, die inmiddels gewaar schuwd was, rukte in grooten getale op en er werd wederom gechargeerd. Door de de monstranten werden eenige revolverschoten gelost zonder evenwel iemand te raken. Een aantal belhamels iijn gearresteerd. LEIDERSCONGRES DER NSDAP. Langdurige debatten. Het rijksbureau der NSDAP deelt mede: Gisterochtend heeft in de Roode Zaal van den Pruisischen staatsraad te Berlijn de lel- dersbijeenkomst der NSDAP plaats gevon den. Dr. Ley zette de taak der leidersbijeen komst uiteen. Er had een langdurig debat plaats over kwesties van interne organisatie. De leider voor de propaganda dr. Goeb- bels kondigde voor den a.s. winter een hulp werk aan. De voorzitter van de commissie van enquete en arbitrage, Buch, behandelde de kwestie van de toelating van leden van ande re vereenigingen en organisaties in de N.S. D.A.P., zoomede de grondslagen voor de schepping van een bizondere partij recht spraak. Belangrijke aanwijzingen van inter nen organisatorischen aard gaven Mutsch- mann, dr. Frank II en Kube. De Pruisische premier Goering besprak de politieke verhoudingen in Pruisen. In het verloop van zijn rede sprak hij o.m. uit dat de kalmeering in Pruisen in economisch op zicht in de laatste weken verheugende vor deringen heeft gemaakt. Hij dankte de par- tij-dienst-instanties voor hun krachtigen steun in dit opzicht. Als Pruisisch premier bracht hij dank aan den leider van het Duit sche arbeidsfront, dr. Ley, voor diens werk ter internationale arbeisconferentie in Ge- nève. Ten slótte besprak Goering de voorgeno men reorganisatie van den Pruisischen staatsraad. De zin dezer reorganisatie is een nauwere verbondenheid en een krachti ger samenwerking tusschen Volk en staat in Pruisen dan de tot nu toe bestaande parle mentair-democratische organisatie van dit lichaam mogelijk maakte. Rijksleider dr. Frank II, de Beiersche mi nister van justitie, deelde in verband met deze uiteenzettingen mede, dat ook in Beie ren de organisatie van een staatsraad met overeenkomstige taak in voorbereiding is. Voetbal. VOETBALLENDE AUTO'S? Het personeel der Nassau Garage en der Auto Centrale hebben kans gezien, een elftal samen te stellen, dat onder den naam Auto boys dezen zomer eenige prettige avonden hoopt te hebben op het groene voetbalveld Wegens te kleine afmetingen der terreinen zal men niet met groote wagens, maar met eenvoudige autopeds op het strijdveld ver schijnen! raine Dietrich); No. 23 J. A. Nieuwenhuïs (Lagonda); No. 24 Pieter Bon Czn. (Fort); No. 25 Jan C. Brasem (Lancia Lambda); No 26 I A. van Beeck Calkoen (Ford); No. 2S K. S. O. van Kappen (Ford); Nó. 29 J. M. M. v. d. Meulen (Ford); No. 30 E. Hertzberger (Bentley). Met 50 strafpunten is aangekomen No. 20 C Schsdc De overige deelnemers komen niet voor een prijs in aanmerking. De uitreiking der prijzen zal plaats vinden op Zaterdag 17 Juni ^s. tijdens de thé welke het gemeentebestuur van Zandvoort in het Grand Hotel aldaar aanbiedt aan de leden der K.N.A.C. ter gelegenheid van het Con cours van Koetswerken. Motorrijden. DE ENGELSCHE T.T. OP HET EILAND MAN. Gisteren is op het eiland Man de Tourist Trophyrace voor lichtgewicht machines, n.1. met een cylinder-inhoud van 250 c.c. gehou den. Winnaar werd S. Cleave Excelsior) in 3 uur 41 min. 53 sec.; gemiddelde snelheid 71.59 mijl per uur, hetgeen een nieuw record is, aangezien 't hoogste gemiddelde tot nu toe 70.48 mijl per uur bedroeg, welke snelheid het vorig jaar door den winnaar werd be reikt. Tweede werd C. J. P. Dodson (New Impe- rial) en derde C. H. Manders (Rudge Whith worth). De bekende Excelsiorrijder Longmar werd tijdens de race ernstig gewond. Paarden. STAL KRUITHOF. Successen te Berlijn. De N.R.Crt. schrijft: De dravers Guy Bird, Hampelmann en Yquem, die eenigen tijd in training waren bij Stal Kruithof te Rotterdam, zijn thans te Berlijn, om aldaar met J. Kruithof Jr. aan verschillende draverijen deel te nemen. Guy Bird en Hampelmann waren bij hun eerste verschijning in dit seizoen op de baan te Ruhleben niet gelukkig. Eerstgenoemde werd als derde aankomende over 2300 M. gedis- qualificeerd en Hampelmann eindigde als zesde over 1980 M., niettegenstaande hij een K.M. toonde van 1.26.7 en geruimen tijd de leiding had. De 2-jarige hengst Yquem heeft dezer dagen een besie course gemaakt in het Versuchsrennen voor 2-jarigen over 1200 M waaraan 9 paarden hebben deelgenomen. Hij heeft het wel niet kunnen winnen, doch was met een minimum verschil tweede achter Bor- gia, gereden door R. Grcszmann. Yquem toonde een K M.-tijd van 1.30.7. Denzelfden dag won Guy Bird, die inmid dels verkocht is aan Th. L. Goldschmidt, heel gemakkelijk het Antrag-Rennen in een K.M.-tijd van 1.28.3 (2120 M. in 3 min. 7.2 sec.). Over de verrichtingen van beide paar den schrijven de Duitsche vakbladen met vee! waardeering. Zita van onzen landgenoot M. Brunt bleef in een andere draverij, waaraan niet minder dan 21 paarden deelnamen, met trainer M. Ringius, ongeplaatst. Wij vernemen, dat Zi ta het eigendom is geworden van J. Kruit hof Jr. Zoowel Yquem, a!s Guy Bird en Hampel mann, zullen Zondag a.s. weer op de baan te Ruhleben uitkomen, laatstgenoemde in een heerrijderscourse en vermoedelijk gereden door R. Brunt. Wij wenschen het drietal veel succes. Automobilisme. UITSLAG VAN DEN 24-UURSRIT DER K.N.A.C. De uitslag van den 24-uursrit der K.N.A. C., welke op 26 en 27 Mei j.1. in België werd gehouden, luidt als volgt: Zonder strafpunten zijn aangekomen: No 4 B. G. Smit (Ford); No. 5 Mr. A. A. Mul der (Fiat); No. 8 H. Müller (Standard Swal- lows); No. 9 G. Stapel (Ford); No. 10 Joh. H. Koerts (Ford); No. 13 R. Tappenbeck (Ford); No. 14 H. André de la Porte (Chrijsler)No. 15 P. G. Gerlings (Rockne); No. 16 F. W. Olland (Reo); No. 17 M. de Wit (Horch); No. 18 J. M. Kolff (Nash); No. 19 Mr. K. L. F. Kerssemakers (Swallow); No. 22 IJsbrandt Visser (Lor: DE DUITSCHE DRAVERSDERBY. Eenige bijzonderheden. De naam van onzen landgenoot B. J. Al kemade, die het vorige jaar kwam te overlij den, wordt in Duitschland nog steeds met eere genoemd en er gaat bijna geen dravers dag voorbij, of er winnen paarden, die op de stoeterij te Elten, welke thans op zulk een voorbeeldige wijze beheerd wordt door mevr. wed. Alkemade, gefokt werden. Zoo werd onlangs, volgens de N.R.Crt., de Duitsche Draversderby voor 3-jarigen over een afstand van 3200 M. gewonnen door Xi- fra, d. br. h. v. Dillon Axworthy u. Allowan- ce, toebehoorende aan J. Middeldorf, fokker B J. Alkemade. De K.M.tijd van dezen veel belovenden draver was 1.26.8. Er liepen 11 paarden mede. De winner werd gereden door J. Frömming, een nog jeugdigen, doch. zeer populairen trainer, die vooral in den Iaatsten tijd veel naam gemaakt heeft en voor de eerste maal de derby won. Behalve Xifra, wonnen dienzeltden dag nog twee fok- producten van den stal te Elten. Xiphias, 3-j. h. v. David Guy u. Alma Forbes won den Pinksterprijs in een K.M.-tijd van 1.25.2 over 2620 M., met Ch. Pütz op de sulkey en Xylograph, 3-j. h. v. David Guy u. Lizzie urg, zegevierde met Ch. Mille in het Adria Rennen over 1980 M. in 1.30.8. De Duitsche draversderby is thans voor de 39ste maal geloopen. Zij werd 27 maal door een hengst en 12 maal door een merrie ge wonnen. In 1895 won Bambus in een K.M.- tijd van 1.46.1 en thans Xifra in 1.26.8! De snelst getoonde tijd is van Semper idem in 1930, welke toen een snelheid bereikte van 1.25.7. Semper fidelis, een broer van Semper idem, was dit jaar tweede in de derby in een K.M.-tijd van 1 27.1. Van de winnende derby-eigenaren staat df stoeterij Damsbrück (stal Klausner) met S overwinningen aan den kop en van de rij ders de veteraan R. Groszmann met 11. Aan fokpremiën ontving mevr. wed. Alke made voor de overwinningen van Xifra, Xy lograph en Xiphias totaal 2225 Mk. DRAVERIJEN TE GRONINGEN. De afstanden van de handicap* draverijen 1ste klasse. De afstanden van de handicap-draverijen le klasse, die Zondag a.s. te Groningen ge loopen worden, zijn als-volgt: Heerrijdersprijshandicap-draverij 1ste klase, te rijden door werkende leden der Ne- derlandsche Heerrijdersclub, minimum af stand 2300 Meter. 1 Paulowna S., 2. Rini, beiden 2300 M., 3. Silkerschelle, 4. Willy A.,' 5. Maitrank, 6. Peter Harvester, 7. Rosel, al len 2320 M., 8. Remulus, 9. St. Bernhard, beiden 2330 M., 10. Oberamtmann 2340 M., 11. Anlezy, 12. The Harvester H., beiden 2360 M„ 13. Victoria, 14. Parmenio. 15. Lus- tiges Madchen, allen 2380 M.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9