LUXE VERHUUR Nederlandse!) Tractatenrecht. £amL en JmhAoim JAC. MET VOOR DE KLEINTJES :k URSEM. RUIME WAGENS BILLIJKE TARIEVEN AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. TEL. 572—873 ALKMAAR Raadselhoekie ZOEKPLAATJE IN DEN VIJVER (Nadruk verboden), ZOO'N BENGEL 11. 12. 13. (Nadruk verboden). In „De Volkenbond", het officieel or- caan van de Vereehiging voor Volken hond en Vrede, tevens maandelijksch tijdschrift voor internationale vraag stukken, is tusschen prof. Frangois te 1-s-Gravenhage en prof. de Savornin Xohman te Utrecht een merkwaardige strijd gestreden over het Nederland- sche tractatenrecht en de practische be snoeiing ervan. Bij het begin van den oorlog werden de volken opgeschrikt door de macht, krachtens geheime tractaten aan de re geeringen verleend. Gevolgen, voortgc vloeid uit de absolute onbekendheid met de verplichtingen van offensieve en {defeniseve verdragen, moesten worden gewijzigd en beperkt. Dies houdt art. 18 va.i het Grondverdrag van den Volken bond een regeling in, krachtens welke ■tractaten tusschen twee leden van den Volkenbond en ook tusschen een lid en een niet-lid, moeten worden geregis treerd. Dat wil zeggen: die tractaten tinoeten in een register te Genève wor den ingeschreven; voordat dit is ge schied, zijn zij niet rechtsgeldig; door- !dat zulks geschiedt, worden zij vanzelf openbaar, want de Volkenbond drukt deze tractaten af. Nu is reeds in 1921 komen vast te staan, dat de tekst van het goed bedoel de art. 18 allesbehalve duidelijk is. Im mers, zouden alle Staten, alle overeen komsten, protocollen, schikkingen, die zij aangingen, willen laten registreeren, waar zou het einde zijn? Bovendien, er zijn. b v. financieele overeenkomsten of militaire schikkingen, welke door pu blicatie alle efiect zouden verliezm. Vandaar e§n poging om door wijziging Van art. 18 den stroom van tractaten binnen zekere grenzen te houden Maar onzekerheid bleef bestaan wat de ware uitlegging van art. 18 was, totdat deze wijziging zou zijn aanvaard en dus in wjrking getreden. De Engelschen wilden den knoop doorhakken en per resolutie eer.e lezing van dit artikel aannemen, die met den tekst ervan waarlijk niet klopte. Dat is velen juristen te machtig geweest; het voorstel werd niet aange nomen, maar een ander werd niet inge diend De critiek op het artikel en de twijfel dienaangaande bleven bestaar. Nu is bij de behandeling van de laat ste Grondwetsherziening in de Tweede Kamer krachtens amendement bepaald, cat alle overeenki rnsten zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaai moe ten worden medegedeeld Minister Ruys de Beerenbrouck en het Kamerlid Prof Visser van IJ/.endoorn waren het beteekenen; zoodra het landsbelang het er destijds over eens, dat deze woorden toelaat of wel zoodra het technisch uit voerbaar is. Nederland, dat deze hou ding heeft aangenomen, werd korten tijd geleden opmerkzaam gemaakt op het niet registreeren van een eventueel hernieuwd Fransch-Belgisch militair accoord. Dit heeft de tongen aan weers zijden van de grens wat los gemaakt. Prof Frangois blijkt nu de meening toegedaan, dat een der beide nenoemde criteria het tijdstip van mededee'ing der overeenkomsten kan bepalen Dat blijkt de heer Lohman, die het advies van den betrokken Utrechtschen Hoosr- leeraar heèft gevraagd, niet toe te stem men. Integendeel, naar r n oordeel kan de publicatie wel worden uitgesteld, maar zeker niet verzuimd, gelijk prof. Frangois had te kennen gegeven, dat hij mogelijk achtte En al moge de dis cussie in de Tweede Kamer niet ondub belzinnig zijn geweest, het betreffend Grondwetsartikel is het wel, en waar dit dus geen nadere toelichting behoeft, doet die toelichtting er weinig toe. Tenslotte zullen de beide geleerden het over deze zaak wel eens worden Maar van meer belang is, dat daaruit blijkt, dat de Volkenbond werkt met een statuut, waarin het algemeen defectueus verklaard artikel 18 een blijvende plaats inneemt. Niet aan het beginsel van dit artikel, dat zich tegen de geheime ver- dragen keert, v^il men tornen, maar wel aan de wijze, waarop dit beginsel in het Grondverdrag is neergelegd Voor komen wil men boven alles, dat de be woordingen van art 18 zouden kunnen worden uitgelegd op een wijze, die zoo- danigen overbodigen overvloed van •tractaten ter registratie toevoert of toe voeren kan, dat daardoor het effect van deze registratie verl >ren zou gaan! De heer van de Reep meende, dat het in orde brengen van den Schulpweg zeer zou bijdragen tot verfraaiing van Egmondbinnen en tevens als werkverschaffing. De voorzitter deelde mede, dat hierover reeds met de provincie werd gesproken, dit was echter uitgesloten, zelfs bestond de kans dat de weg geheel zou worden gesloten, daar deze niet op het kadaster stond. Nogmaals bepleitte de heer v. d. Reep hel De voorzitter meende echter dat iemand die alleen voor zich had te zorgen, toch wel eens iets kon verdienen. De heer de Waard zou het geval aan den burgemeester willen overlaten. Vervolgens had de heer van de Reep het voorstel, omdat de raad overwegend christe lijk was, de vergaderingen voortaan met ge bed te openen. De heer Dekker vroeg wat spreker bedoel de met overwegend christelijk. De heer v. d. Reep wijzigde dan zijn verzoek in dien zin. dat de gemeente overwegend christelijk was. De voorzitter had hier in principe niets op tegen, meende echter, dat de raad als we reldlijke overheid buiten partijen moest blij ven. De raad ging hier eenstemmig mee ac- coord. Na sluiting der openbare zitting ging de Taad in comité ter bespreking en uitleg ver betering c.q. maken nieuwe verbinding Hei- Ioq—de Egmonden. Woensdag vergaderde de Raad. Een schrijven was ingekomen van het Alg. Burg. Armbestuur te Ursem, dat tot voorzit ter is benoemd de heer J. Schaap Czn., tot secretaris de heer G. Vet. Schrijven van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim dat tot voorzitter en secretaris dier commissie zijn benoemd de heeren G. Vet en N. J. M. Oud. Schrijven van Ged. Staten dat van de op gaaf krachtens art. 20, eerste lid, juncto art. 42, derde lid van het Kon, BesL van 4 Nov. 1928, een bedrag van 1353.74 moet worden afgetrokken, wegens ten onrechte in de op gaaf opgenomen uitgaven en ten onrechte niet in de opgaaf opgenomen inkomsten. Een aantal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van Polder Ursem was een schrijven ingekomen, waarin werd medege deeld dat alle risico voor aflevering van bag ger enz. in werkverschaffing, naar de meening van het bestuur, voor rekening van de ge meente komt. De voorzitter deelde mede dat dit schrijven is ingekomen naar aanleiding van een klacht van den heer Jb. Blauw te Spierdijk, die niet genegen was de ontvangen bagger te betalen, daar de afwerking van het baggerwerk niet tot genoegen was geweest. B. en W. hebben toen den polder verzocht hierin bij te dragen. De heer Dol zeide dat deze kwestie waar schijnlijk door het dagelijksch bestuur behan deld is. Hem is hiervan niets bekend. Besloten werd dat B. en W. nog in nader overleg met den polder zullen treden. Aan de orde is aanwijzing van een gevol machtigde voor verkiezing van hoofdingelan den voor het Hoogheemraadschap N. H. Noor derkwartier. De voorzitter deelde mede dat in vorige jaren den burgemeester deze volmacht werd opgedragen. Besloten werd hem voor de jaren 1933—1939 wederom dezen volmacht te verleenen. De rekening, dienst 1930, wordt overeen komstig de nota van opmerkingen van Ged. Staten, gewijzigd. Vastgesteld werd het kohier hondenbelas ting 1933, met een totaal van 65 honden. De af- en overschrijving, dienst 1932, werd conform het voorstel van B. en W. vastge steld. Eveneens werd vastgesteld de suppl. begrooting dienst 1932, wegens subsidie aan Crjsis-comité. autobuskosten schoolkinderen, steun aan werkloozen. Tot lid van het Burg. Armbestuur in de va cature van den Heuvel werd benoemd de heer van Dam. Van de Commissie uit de Westfriesche Ge meentebesturen is een schrijven ontvangen, met verzoek wederom 1 cent per inwoner be schikbaar te willen stellen als bijdrage in de kosten door deze Commissie te maken. Aldus besloten. B. en W. stelden voor om de reserve van het G. E. B. rentegevend te beleggen bij de Boerenleenbank. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat aangenomen wordt dat de raad indertijd een besluit genomen heeft tot het beleggen van de reserve bij de boerenleenbank. De voorzit ter deelde mede dat in de notulen een derge lijk besluit niet is te vinden, waarom B. en W. voorstellen alsnog het formeele besluit daar toe te nemen. Aangenomen. Op een adres van J. van Dort om 50 han- delsgeld, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ingekomen was een verzoek van Rijks- en C meentepolitie, om vergoeding vervoerkos ten naar hondendressuur. B. en W. stelden voor deze vergoeding te verleenen tot een maximum van 50. Het voorstel van B. en W. werd na eenige discussie aangenomen. Van de beide voetbalclubs te Ursem was een adres ingekomen om tot afdoende verbe tering van het sportterrein te willen overgaan. De voorzitter deelde mede dat hieraan reeds begonnen was, doch dat door onvoorziene om standigheden het werk weer stopgezet is. De rijkssubsidie, waarop aanvankelijk werd gere kend, laat nog steeds op zich wachten. Meerdere leden achtten het gewenscht met een grondige verbetering nog eenigen tijd te wachten, en het terrein alleen zoover in orde te maken dat het weer bespeeld kan worden Aldus besloten. Van den minister was bericht ingekomen dat de verhooging van steunbedragen voor georganiseerden en ongeorganiseerden met 1.50, waardoor deze resp. gebracht zouden worden op 9 en 7.50, niet kan worden goedgekeurd. Wel gaat hij er mede accoord dat de steun norm voor ongeorganiseerden wordt gebracht op 6.50. De voorzitter deelde mede dat B. en W. het noodzakelijk achten dat een verschil in ateun- uitkeering blijft bestaan tusschen georgani- seerden en ongeorganiseerden van 2, en der halve voorstellen de steunregeling voorloopig onveranderd te laten. De heer Broertjes achtte dit verschil te groot; Een uitkeering van 5.50 aan ongeor ganiseerden achtte hij absoluut onvoldoende. Na eenige discussie werd besloten de steun regeling onveranderd te laten. Daarna sluiting. DE NOOD IN DEN LANDBOUW Het voorloopig bestuur van de Samen werkende Boerenbonden in Nederland heeft een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken. Naar het oordeel der Boerenbonden zal er een samenstel van maatregelen noodig zijn om tot verbetering van den toestand in den landbouw te komen. De strekking dezer, naar hun meening noodzakelijk Ie nemen maatregelen zal h- i- de volgende moeten zijn: 1. Er wordt een invoerrecht geheven van alle, met onze landbouwproducten in concurrentie tredende buiten landscht producten, van voldoende hoogte, ten einde te komen tot een loonende binnen- landsche landbouwproductie. 2. De opbrengst van het onder punt 1 ge noemde invoerrecht wordt gestort in een fonds, waarin ook wordt gestort de ac cijns op boter en vieesch die in bet bio- nenland worden geconsumeerd. Er beeft restitutie van het geheven invoerrecht plaats, wanneer het daaruit geprodu ceerde voortbrengsel wordt uitgevoerd. Daarnaast worden met behulp van dit fonds andere noodlijdende takken van het landbouwbedrijf tijdelijk loonend ge maakt (b.v. de pluimveehouderij). 3. Zonder uitstel worde overgegaan tot ver werking van bmnenteodsche vetten in de margarine en zoo noodig tot contingen- teering van den afziet van margarine ia het binnenland te bevorderen Daarnaast dient reeds thans de gelegenheid te wor den geopend om de te sterk uitgebreide rundveehouderij geleidelijk, zoo mogelijk langs vrijwilligen weg, in te krimpen. Deze inkrimping kan geschieden door een lichaam in het leven te roepen, dat het overtollige vee tegen redelijken prijs overneemt. Onvermijdelijk behoort ech ter hiermede gepaard te gaan, het loo nend maken van den akkerbouw op de wijze als in punt 1 is aangegeven 4. De teeltbeperking van varkens zal zoo danig geregeld dienen te worden, dat bij een loonende bodemexploitatie de beper king in de streken met groo+e bedrijven sferker wordt, waardoor aan den kleinen zandboer meerdere merken kunnen wor den toegewezen. 5. Met grooten spoed worde overgegaan tot maatregelen ter voorkoming van execu ties van pacht- en hypotheekboeren. OPLOSSING VAN DEN REBUS UIT HET VORIGE NUMMER. De kruidenier belde zooeven vreese- lijk hard aan bij den dominé. (Nadruk verboden). OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Gems, Ems, Em. 2. A Appelboom. E p e peper scherts Appelboom Z a m b e s i snoek vos m 3. Ze(e), bra(am); zebra. V -0' A L K A M E R L E N A K R A B Voor kleineren. Paars, baars, laars, kaars. Een kers. Mouw Margrieten. kalf bark vaag berk mier j M 1 eend O t t o been tien Een ezelsoor. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Verborgen rivieren in het buiten land. De jurk is niet te groot, hè Em? Sta eens even still (2' Liet iemand u er overal naar zoeken? Verleden week kwam u Rudolf tegen, doch u zag t --U nie!. Moeder liet schoenen voor mij op zicht ko Mijn geheel wordt met 11 letters ge schreven en noemt een plaats in Noord-Holland. 2, 3, 7, 8, 4, 7 is een stad in Engeland. Een 1, 9, 10, 11 is een zak of pak. 6, 8, 10, 5 is bekend om kaas. 5, 3, 6, 8 is een deugd. 5, 4, 6, 11 wordt zoowel door de huis vrouw als den bakker gebruikt. Mijn eerste gaat dik vijls met ver koudheid gepaard, mijn tweede en derde vormen samen een groote bloem en mijn geheel is een in sect. 'k Hoor tot de dierenwereld, Maar door elkaar geschud, Behoor ik tot die dingen, Waaruit men wijsheid put. Men vindt m' in boekerijen En nooit ben ik heel klein. Wat zouden die twee namen Dan, denk je, kunnen zijn? Voor kleineren. Mijn eerste is een deel van je gezicht, mijn tweede is iets, wat sommige dieren op hun kop dragen en mijn geheel is een viervoetig dier. Met n ben ik een, zwarte baas, Mt k kan k sprongen maken. Je ziet m' in weiland en in sloot. Maar nooit op boom of daken. Vul deze 9 vakjes in met: 4 E II 1 B 2 K 1P maar doe het zóó, dat er van links naar rechts en van boven naar be neden komt te staan: Een mooie, roode wagen Een flinke bok er voor Een jongen op het bankje, Ha! Dat gaat er van door! Een zweepje is niet noodig' De jongen heeft er geen De sterke, roode leidsels, Die doen het heel alleen. Wie hem daar heen ziet rijden Met 't mooie, nieuwe span, Zal zeker hem benijden Dien kleinen bokken-Jan. Maar luister eerst eens even: Jan is maar heel alleen, Want zusjes, broertjes, neven Of nichtjes heeft hij geen. Zeg. wil je nu nóg ruilen? Ik denk wel haast van Het; De dingen z ij n niet altijd Zuo mooi als jè ze ziet! HERMANNA. (Nadruk verboden). Waar is de hond, die nat gespoten moet worden? (Nadruk verboden). lo een lichaamsdeel van een dier. 2o een dorp op de Veluwe. 3o een groote steen. 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in Noord- Brabant. X lo rij een rivier in Duitsch- X land. X 2o een vaartuig. X 3o een deel van een X schip. X 4o het tegenovergestelde X van vroeg. X 5o een lichaamsdeel. X 6o een bloeiende struik. X 7o tuinmansgereedschap. 8o een metaal. 9o het tegenovergestelde van goedkoop. lOo een hol in een berg. (Ndaruk verboden). door C. E DE LILLE HOGERWAARD. Lot en Loe logeerden samen Bij hun Oma. Wat een feest! Nooit nog waren beide kleutetrs Zonder Moeder uit geweest. En hun Oma woonde buiten. Heerlijk dicht bij bosch en duin Maar het allermooiste vonden Zij toch eig'lijk Oma's tuin. Want die tuin had heusch! een vijver. Lotje nam een kloek besluit: Haalde vlug haar speelgoedeendje, Liet dat zwemmen onze guit! Wat gebeurde? Op een morgen Zwommen zeven donsjes daar In den vijver Loetje juichte. Lot riep blij: „Kijk eens, nee maar! Echte eendjes met hun Moeder! Onze eend zwemt er naar toe! Is die nu op eenmaal Tante? Vraagt heel ernstig kleine Loe- Zeven donsjes in den vijver Zwemmen vroolijk. 't Is een lust! Moeder heeft het druk, dat snap je! Uit is 't ook met Tante's rust. Steeds weer gaan de meisjes kijken En de eendjes groeien goed. Of die T a n te zullen missen, Als zij weer naar huis toe moet? Verhaaltje op rijm door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. t Mooi weer was 't en Pietje's Ouders Waren op oen middag uit. Pietje wilde graag naar 't bosch toe 't Zonnetje scheen door de ruit! 2 Maar zijn Vader had vóór 't weggaan Tegen hem gezegd: Weet goed: Jij moet op je zusje passen; Speel met haar en houdt haar zoet! 3. Eerst speelt Pietje met zijn zusje, Doch dan valt hem plots iets in: 't Is vacantie! Naar de bosschen! Daarin heeft hij toch zoo'n zin! 4. Maar zijn zusje kan niet meegaan, 't Is te ver voor 't kleine ding. Alshij haar eens thuis liet en dan Heel alleen het bosch in ging! 5 Nee, dat kan niet! Pietje denkt eens En dan plotshij weet nu raad! Met zijn zusje staat de bengel Even later In de straat. 6. Naar ,,'t beró" neemt hij haar mede, Zegt daar tegen een a-ent: 'k Heb een kleine meid gevonden! (Doet net, of hij haar niet kent!) 7. En mijn Ouders zeggen altijd: Als je soms op straat wat vindt, Moet je 't naar ,,'t bero" toe brengenI Nou hier hebt u dan een kind! 8. Pietje laat zijn „vondst" dus achter En de „slimmerd" is nu vrij, Gaat aan 't zwerven door de bosschen. Loopt een eind zelfs op de hei. 9. Tegen vijven keert hij weder En haalt dan zijn zusje aan. N u moet hij het wel bekennen Heel gemak'lijk zal 't niet gaan! 10. Hij krijgt er van langsgeweldig! Maar't is zijn verdiende straf Eind'lijk loopt hij met zijn zusje Dan naar huis toe op een draf. Als hij alles aan zijn Ouders Vol berouw nu heeft bekend, Zegt zijn Moeder: 'k Vind, dat jij toch Een heel domme jongen bent! Een verloren voorwerp breng je Naar 't bureau. Maar weet je niet Dat een kind geen ding kan wezen? Wat ben jij een domoor, Piet Pietje weet niet, wat te zeggen, Moet voor stiaf heel vroeg raar bed Dat is 't einde van zijn „slimheid", N u heeft hij niet langer pret!

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7