DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. haqdiik&ch 0veezicht De Economische Wereldconferentie. ^Buitenland No. 143 Dinsdag 20 Juni 1933 135e Jaargang Ameriha dient een voorstel in, waarin het herstel van den internationalen standaard wordt gesteund en o.m. een valutadekhing van 25 wordt voorgesteld. De dag der sub-commissies. Wat vandaag de aandacht treht,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per Z maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het is op de economische wereldconferen tie te Londen Maandag de dag der sub-com missies geweest. Zoo hebben o.m. de beide sub-commissies der Valuta-commissie verga derd. De eerste sub-commissie behandelde de voorloopige financieele maatregelen. Aller eerst werd het program besproken. De kwes tie van den gouden standaard werd na uit voerige besprekingen verwezen naar de twee de commissie. In de tweede sub-commissie, welke perma nente maatregelen behandelt voor het her stel van een internationalen valutastandaard, diende de Amerikaan Pittman een voorstel in, waarin het definitieve herstel van een in ternationalen standaard wordt gesteund en o.m. een valutadekking van 25 Wordt voorgesteld. Hiervan zullen 20 als reserve worden gebruikt en 5 waarbij een groot gedeelte in zilver, voor de circulatie. De woordvoerders van eenige landen, o.m. van Zwitserland en Nederland verklaarden zich voor het herstel van den gouden standaard Dit voorstel baarde groot opzien. In de resolutie werden de volgende verplichtingen voorgesteld, welke de aan de conferentie deelnemende staten op zich zouden nemen: 1) Spoedig herstel van de stabiliteit dei- valuta 2) Herstel van het goud als valuta standaard; 3) Het gebruik van goud zal beperkt wor den tot de dekking der bankbiljettencircula- tie en de regeling van den internationalen betalingsbalans; 4) Standaardiseering van de wettelijke gouddekking, welke lager moet zijn dan de huidige gemiddelde dekking; 5) Uitnoodiging aan de centrale circula tiebanken direct bijeen te komen ter bespre king van de kwestie der metaalreserve. Hier voor wordt voorgesteld 25 6) Met het oog op de belangrijkheid van het zilver en de noodzakelijkheid het ver trouwen in dit metaal in het Verre Oosten te herstellen, wordt voorgesteld, dat de a) landen, welke het meest zilver voort brengen, den verkoop van zilver beperken; b) de staten zich verplichten een devalori- satie van het zilver te verhinderen c) de staten gaan er toe over zilver weer te gebruiken voor valutadoeleinden; d) den centralen circulatiebanken wordt aanbevolen 80 van hun valutadekking in goed te houden en de overige 20 naar verkiezing in goed of zilver, dat tegen lage- ren prijs dan den algemeenen prijsstand van dit metaal moet worden gekocht. Nog een sub-commissie. In de middagzitting der economische com missie van de economische wereldconferentie werd een sub-commissie ingesteld ter behan deling van de afzonderlijke voorstellen van deet I van het werkprogram. Tot president dezer sub-commissie, welke het geheele ge bied der douanekwesties en handelsbelem meringen behandeld, werd de nationaal- socialist Krogmann met algemeene stemmen gekozen. Dr. Colijn zeide, dat eerst was voorgenomen, deel A (handelsbelemmerin gen) en B (douanerechten) in twee verschil lende commissies te behandelen. Posse heeft in zijn redevoering voorgesteld de douane kwesties en die der handelsbelemmeringen (contingenten, invoerverboden, contingen- teeringssystemen, ruilovereenkomsten tege lijkertijd en in verband met elkander te be handelen. In de sub-commissie zullen alle landen vertegenwoordigd zijn, die voorstel len hebben uitgewerkt. De Engelsche minister Runciman ver klaarde, dat ook Engeland een verlaging der interationale handelsbelemmeringen wenscht. Hij verklaarde, dat volgens de ondervinding van Engeland slechts bilaterale verdragen resultaat hebben gehad. Het is onmogelijk concessies te verkrijgen zonder concessies te doen. Engeland is niet van plan zijn bilate rale verdragen op te offeren voor een onvoor waardelijk nastreven der meestbegunsti gingsclausule. Deze kan slechts worden toe gepast op landen welke hunnerzijds geen tegenprestie verrichten. Runciman steunde voorts het voorstel eener productiecontrole De commissie ging vervolgens over tot de en wel niet met het doel de producie te ver- grooten, maar om de prijzen te doen stijgen bespreking van deel II van het werkpro gram (planmatige aanpass ,ig van productie aan afzet De onderhandelingen betreffende credietverdrag ten einde. De onderhandelingen, welke te Londen zijn gevoerd met betrekking tot het crediet verdrag voor Duitsche openbare debiteuren van 1933 zijn ten einde. Het betreft verplich tingen op korten termijn tegenover de landen en de gemeenten. De Duitsche debiteuren commissie bestond uit Ministerialdirektor Ruppel (Berlijn) den burgemeester van Hamburg Krogmann en Dr. Stroelin uit Stuttgart. Dr. Stroelin heeft den moeilijken finan- cieelen toestand der gemeenten uiteengezet Het jaar 1933 is voor de gemeenten een zeer ongunstig jaar. In het nieuwe Duitschland worden evenwel alle organisatorische, juri dische en financieele voorwaarden geschapen voor een spoedige saneering der Duitsche gemeenten. Hiermede zullen evenwel ver scheidene jaren heengaan. De Duitsche com missie van debiteuren heft in de transfer- kvestie in voortdurend contact gewerkt met den president van de Rijksbank, Dr. Schacht, die eveneens te Londen vertoefde. Het cre dietverdrag van 1933 blijft allereerst be staan in zijn ouden vorm. Betreffende detail kwesties zullen in den loop van het jaar op nieuw onderhandelingen worden gevoerd. Ministerialrat Posse over den Duitschen export. In de zitting der Economische Commissie heeft Maandagmiddag eerst de Russische vertegenwoordiger Litwinov het woord ge voerd. Spr. hoopte, dat de Russische resolu tie inzake de uitschakeling van alle agres sieve en discrimineerende epalingen spoedig in behandeling zal komen. Hij steunde voorts het door de Amerikaansche en andere dele gaties voorgestelde uitbreiding van het tarie- venbestand. De voorzitter der commissie, dr. Colijn, zeide, dat niets een espreking der Russische resolutie in den weg staat, doch hij gaf te kennen, dat zulks met het oog op het bizon- dere van de Russische voorstellen pas later het geval zal zijn. Na den vertegenwoordiger van Urugay was het woord aan den Duitschen Ministe rialrat Posse. Deze wees op de bizondere positie van den Duitschen buitenlandschen handel. De Duitsche uitvoer is den laatsten tijd in buitengewoon groote mate achter uitgegaan. Het heeft daarom den indruk als of de erkenning, dat de debiteur zijn schul den slechts in waren kart betalen, nog steeds in theorie bestaat en nog niet in practijk is gebracht. De eigenlijke oorzaak voor de be lemmeringen van het ruilverkeer is de alge meene verwording der productie. De Duit- sche delegatie begroet daarom het Fransche voorstel in zake coördinatie der productie Men mag niet vergeten, dat de boer het meest stabiele element in Duitschland is en dat zijn handhaving daarom een vitaal be lang voor Duitschland beteekent. Een bevre digende en volkomen oplossing der finan cieele kwesties door de financieele commissie is onvoorwaardelijk noodzakelijk, voordat een bevredigende regeling der handelkwes- ties zal kunnen worden bereikt. Het is moei lijk het probleem der handelsbelemmeringen als detailkwestie te behandelen. Dit moet ge schieden binnen het algemeene kader der douanekwesties. Het zal te nauwernood mo gelijk zijn de lasten, welke door de restrictie toenemen, door douanebehandeling der douanekwesties worden gevoerd. INGRIJPENDE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. Stahlhelm voorloopig in Dus- seldort verboden. De regeeringspersafdeeling deelt mede: De fegeeringspresident van Dusseldorf heeft Zondag in het geheele gebied van het regee- ringsdistrict den Stahlhelm in zijn huidige organisatievorm tot nader order verboden. De onmiddellijke aanleiding tot dit verbod was gelegen in het ernstig in gevaar brengen van ae openbare veiligheid en orde door het zonder onderscheid opnemen van nieuwe le den, die vaak politiek onbetrouwbaar en staatsvijandig waren, hetgeen sinds 30 Jan. is geschied en door een in stijd met den wet zijnde houding, die door de Stahlhelmforma- ties in den laatsten tijd steeds dreigender aan den dag getreden was. De vermijding van conflicten en de handhaving van de openbare rust is echter, vooral in een district noodzakelijk, dat zoo bijzonder belangrijke deelen van het Duitsche bedrijfsleven omvat eP grensdistrict in een bijzonder blootge stelde positie verkeert. Het verbod is niet ge richt tegen den Stahlhelm als zoodanig, doch alleen tegen misbruiken, die in de laatste maanden zijn ingeslopen. Het optreden tegen het „zwarte front". In den loop van de vorige week zijn eenige leiders van de „strijdgemeenschap van revo- lutionnaire nationaal-socialisten" (het zwarte front) gearresteerd. Er werden eenige documenten in beslag genomen, waaruit zou blijken, dat den leden is aanbevolen zich aan te sluiten bij de na- tionaie strijdorganisaties. Ook zouden, naar verluidt, relaties hebben bestaan met de K. P.D. Het gevonden documentenmateriaai wordt nog onderzocht. De leider der organisatie, Otto Strasser, vertoeft niet in Duitschland. Zooals bekend, was de leiding direct na de nationale revo lutie naar Weenen overgebracht. Nieuwe leiding van de S.P.D. Van soc.-dem. zijde wordt medegedeeld: „In een gemeenschappelijke zitting van het uitgebreide bestuur der S.P.D. en de bestu ren van de fracties in rijksdag en landdag van Pruisen hebben de leden van het partij bestuur hun functies ter beschikking gesteld. De conferentie besloot de leiding der par tij-aangelegenheden over te dragen aan de leden Westphal, Stelling, Rinner en Kuenst- ler, zoomede aan de voorzitters van de frac ties van den rijksdag en landdag betreffende den zetel van de partijleiding der Duitsche soc.-dem. werd opnieuw door de goedkeu ring van de volgende verklaring bevestigd: „Alleen het nieuwe gekozen partijbestuur in Berlijn heeft de verantwoordelijke leiding der partij. Dutische partijgenooten, die naar het buitenland zijn gegaan, kunnen geenerlei verklaring afleggen namens de partij. Met nadruk wijst de partij iedere verantwoorde lijkheid van de hand voor al hun uitlatingen. De nieuwe bestuurders van de S.P.D. Van de vier nieuwe leden van het bestuur der S.P.D., die in de plaats treden van Wels, Vogel, dr. Breitscheid en Crispien, is West phal sinds 5 Maart 1933 lid van den Prui- sischen landdag. Westphal is oorlogsinva lide en bekleedt de functie van partijsecreta ris in Berlijn. Stelling is rijksdaglid. Hij was van 1921 tot 1924 minister-president in Mecklenburg-Schwerin. Rinner was econo misch medewerker in het bureau der soc.- dem. rijksdagfractie, terwijl Kuenstler voor zitter is van de afd. Groot Berlijn der S.P.D. Rede van Goebbcls in Berlijn. In het Sportpalast heeft minister dr. Goeb- bels gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Het nat.-soc. heeft het hart der massa's veroverd. Uit dit feit vloeit het recht voort de arbeidersorganisaties te reorganiseeren. Niemand kan den nat.-soc. het verwijt maken, daarbij gehandeld te heb ben tegen de belangen der arbeiders. Door het corporatieve grondwetswerk wordt de positieve positie van den arbeider tegenover den staat vastgesteld en verzekerd. De soc.- dem. zoogenaamde arbeidersleiders zijn naar het buitenland gevlucht om daar het bestaan van emigranten te leiden. Van daar voeren zij thans strijd tegen het nieuwe Duitsch land. Loebe en consorten moeten niet geloo- ven, dat de regeering de dupe is van hun schijnmanoeuvres. Het Marxisme is dood. Het nat.-soc. zal echter het opbouwende werk in het nieuwe Duitschland voortzetten en heeft daarbij de toonaangevende mede werking noodig van de arbeiders. Ontbinding van alle niet- nationaal socialistische jeugd organisaties. Op de groote bijeenkomst der Hitier jeugd van den gouw Mecklenburg-Lubeck heeft de rijksstadhouder van Mecklenburg-Lubeck aangekondigd, dat alle niet-nat.-soc. jeugd organisaties, ook de christelijke jeugdorgani saties, worden ontbonden. Alle vereenigings- huizen en bezittingen van de jeugdbeweging in Mecklenburg zijn op bevel van de rijksre- geering in zijn handen overgegaan. D. Bolz naar Asperg. De N.S. Kurier verneemt dat de gearres teerde vroegere staatspresident dr. Bolz zal worden overgebracht naar de vesting Asperg bij Ludwigsburg. Betreffende de arrestatie van dr. Bolz ver neemt de N.S. Kurier nog. dat dr. Bolz door een groot aantal S.S.-mannen naar een auto werd gebracht. De opwinding der duizenden was bizonder groot. De menigte trachtte eenige malen de afzettingen te doorbreken Slechts met zeer groote moeite is het den S.S.-mannen gelukt de situatie te beheer - schen en de massa terug te dringen. DE DUITSCHE DELEGATIE TE GENEVE. Verlaat de arbeidsconferentie uit protest wegens beleediging in de arbeidersgroep. Den president van het 17de congres der internationale arbeidsconferentie heeft de Duitsche regeeringsvertegenwoordiger, de Duitsche vertegenwoordiger der werkgevers en de Duitsche vertegenwoordiger der werk nemers vandaag de volgende verklaring overhandigd: „Bij den aanvang der conferentie zijn in een groepsbijeenkomst der werknemers ern stige beleedigingen geuit tegen Duitschland en zijn gedelegeerden. Deze zijn, zooals thans in alle openlijkheid moet worden ge zegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen ondanks het daar toe gedane verzoek ter bescherming van de Duitsche belangen. Vervolgens brachten Geneefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsche vertegenwoor diger der werknemers, de heer dr. Ley, ge daan zou hebben op een persbijeenkomst. De heer dr. Ley heeft alle hem toegeschreven uitlatingen met beslistheid gedementeerd. Daarenboven is door de toonaangevende Duitsche instanties verklaard, dat Duitsche groote waarde hecht aan vriendschappelijke betrekkingen met de bevolking van alle lan den in het bizonder die der staten van Zuid- Amerika. Niettemin werd op z.g. officieuse bespre kingen der groep werknemers der conferen tie, waarvan men de Duitsche gedelegeerden uitsloot, het voorstel herhaaldelijk besproken en door den voorzitter dezer groep in het openbaard behandeld. Deze z.g. officieuse bijeenkomsten zijn door communiqués in de officiëele stukken der conferentie opgenomen, hoewel wij te bevoegder plaatse geprotes teerd hebben tegen het niet correcte optreden. Wij zien in de genoemde gebeurtenissen een ernstige beleediging van de Duitsche de legatie in haar geheel. Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duitsche delegatie zich gedwongen de conferentie te verlaten. Zij betreurt levendig zoo lang verhinderd te moeten zijn deel te nemen aan den zakelijken arbeid, waartoe zij zich herhaaldelijk en ondubbelzinnig heeft bereid verklaard, als geen voldoening is ge geven aan de Duitsche eischen en de gerech te Duitsche orotesten niet zijn afgewikkeld". Genéve, 19 Juni 1933. W.g. Hans Engel, Mansfeld, Vogel, dr. Ley. GESPANNEN TOESTAND IN OOSTENRIJK. SA en SS verboden. In een buitengewone zitting heeft de mi nisterraad gisteravond laat Be SA en SS verboden en de NSDAP in Oostenrijk ieder optreden en de vorming van partijorganisa ties ontzegd. Alle insignes vallen onder het verbod. De aanslag te Krems aanleiding tot het verbod. Het officieele communiqué over den minis terraad luidt als volgt: „De bondskanselier, dr. Dollfuss, heeft onmiddelijk na het ontvangen van het be richt inzake den aanslag op een hulp-com pagnie in Krems den ministerraad bijeenge roepen, welke tot laat in den avond beraad slaagde. De minister voor de veiligheid rap porteerde, dat het politie-onderzoek en ge deeltelijk 'bekentenissen der gearresteerden met betrekking tot de laatste aanslagen in Weenen ondubbelzinnig aan het licht hebben gebracht, dat de deelnemers aan deze aan slagen behooren tot de Nationaal Socialisti sche Duitsche Arbeiders Partij, en derzelver beschermingsafdeelingen SA en SS. Op grond van deze feiten heeft de minis terraad besloten de SA en SS-afdeelingen benevens den Vaterlaendischen Schutzund te ontbinden en de Oostenrijksche Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij (Hitlerbeweging) iedere activiteit in Oosten rijk en vooral ook het vormen van welke par- tijorgansaties ook te verbieden. Hiermede zijn ook alle insignes der partij verboden. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Krems zijn alle maatregelen genomen om herhalingen volkomen te verhinderen. Het meest gestrenge onderzoek is ingeleid". De verbodsverordening inzake de NSDAP. In de verordening der bondsregeering worden in paragraaph 1 de reeds gemelde verboden uitgesproken. In Paragraaph twee worden op overtredingen geldboeten gesteld tot 2000 Schilling of hechtenis tot 6 maan den. Deze straffen kunnen ook tegelijk wor den opgelegd. Verder kunnen de voorwer pen waarop de strafbare handeling betrekking heeft in beslag worden genomen, ongeacht wien zij toebehooren. Ook een poging tot overtreding wordt strafbaar verklaard. Be straften, die geen Oostenrijksch staatsburger zijn zullen worden behandeld overeenkom stig de bepalingen op de uitwijzing. In Para graaf 3 wordt vastgesteld- dat beroep niet toegelaten is. wanneer de straf hooger is dan 6 weken of de boete meer dan 1000 Schilling. Radiorede van Schaschnigg. De minister van justitie Schuschnigg heeft voor de radio een redevoering uitgesproken, waarin hij uiteenzettingen gaf over de be sluiten van den ministerraad. Hij verklaarde o.a.: De regeering heeft er steeds weer den nadruk op gelegd, dat zij den vrede wil. Nu zijn de bommen geëxplodeerd. Tot Oosten rijk is in den loop zijner geschiedenis meer dan eens het verwijt gericht, dat het te laat gekomen is. De bondsregeering heeft een der gelijk verwijt met op zich en op Oostenrijk De economische wereldconferen tie. (Dag. Overzicht.) De Oostenrijksche regeering heeft de S.A.- en de S.S.-afdeelingen ver boden en aan de N.S D A P ieder optreden en de vorming van partij organisaties ontzegd (Buitenland.) Ingrijpend^ maatregelen in Duitschland. Het optreden tegen het „zwarte front". Samenwerking met de K.P.D.7 (Buitenland.) Zwaar weer boven Engeland; in de omgeving van Londen drie per- so n door den bliksem getroffen (Buitenland.) De Duitsche delegatie te Genèvê veria:.- de arbeidsconferentie. (Bui ter' ,nd.) Bij Venlo duizenden ramen van broeikassen door v hagel vernield. (Binnenland.) Een tweede slachtoffer van het verkeersongeval bij Nijmegen over leden. (Binnenland.) Moordaanslag te Zeijen (Dr.) door een vluchteling uit de rijkswerkin richting. (Binnenland.) Inwijding en consecratie van het moederhuis en klooster te Hei'.oo (Kerk en School.) (Zie eventueel verder laatste berichten). kunnen laden. Vandaar het besluit van den ministerraad. Weenen gereed voor alarm. In Weenen is onmiddellijk na het besluit van den ministerraad de politie en het garni zoen in gereedheid voor alarm gebracht. Om trent de maatregelen, die op grond van de verordening genomen zullen moeten worden, heerscht nog niet volkomen klaarheid. Voor zoo ver tot dusverre kon worden vastgesteld, zullen de afgevaardigden der NSDAP hunne mandaten blijven behouden, daar zij als af gevaardigden immuun zijn. Ook de dagbladen zullen mogen verschijnen. Ieder partijpolitiek optreden is echter verboden. Verdere aanslagen. In de nabijheid van Graz zijn zes telefoon- en telegraafleidingen doorgesneden. In Leo- ben werden voor het Preisgericht bommen tot ontploffing gebracht. In Krems 17 zwaar gewonden. Het verbod van de NSDAP is ten slotte toch nog bij verrassing gekomen. Nog laat gistermiddag verluidde van in nauw contact met het veiligheidsministerie staande zijde, dat het niet in het voornemen lag om heden nog de aangelegenheid der aanslagen in Weenen in den ministerraad te bespreken, aangezien men nog nadere bijzonderheden verwachtte. Ook zou de Landbund zich tof het laatste oogenblik hebben verzet tegen een verbod van de NSDAP. De onmiddellijke aanleiding tot het verbod moet dus wel ge zocht worden in den aanslag in Krems. Volgens een thans uit Krems ontvangen bericht zijn bij den handgranatenaanslag al daar 17 personen zwaar gewond. Eenige der gewonden hebben reeds de laatste sacramen ten ontvangen. Drie hunner verkeeren in on middellijk levensgevaar. INTERVIEW MET DEN EX-KEIZER. „Hitier heeft in geheel Duitsch» land een golf van nationaal ge voel gewekt." In de „Evening Standard" wordt een in terview gepubliceerd van den ex-keizer met den Engelschen journalist Bradley-Birt. In dit interview zeide de keizer o.m., dat Hitier bereikt had, wat nog niemand tot stand had kunnen brengen, hij heeft het geheele Duit sche volk één gemeenschappelijke geest inge blazen. Hij heeft in geheel Duitschland een golf van nationaal gevoel gewekt, gelijk dat nooit tevoren in de geheele geschiedenis van Duitschland het geval is geweest. Vervolgens zeide de ex-keizer ook nog een en ander over de economische wereldcrisis. Een der belangrijkste dingen, die de na-oor logstijd geleerd hebben is, dat geen staat al leen kan staan. Er moet vriendschap en goede wil heerschen. De moderne machines zijn voor het grootste gedeelte verantwoorde lijk voor de huidige crisis. Zij moeten weer helpers der mensdhen worden in plaats va» hun meesters. AARDBEVING IN JAPAN. Weinig schade aangericht. Maandagochtend werd in Noord en midden Japan een aardbeving gevoeld, die geen groote schade aanrichtte, hoe wel zij IV, minuut duurde. In vele plaatsen vluchtten de bewoners beangst de straat op.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1