DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De economische wereldconferentie. Bxufetij&sch Ovecsicht Jbxiitenland No. 144 Woensdag 21 Juni 1933 135e Jaargang Chamberlain dient een resolutie in inzake het prijspeil en de crediet- poliiiek. CRITIEK VAN Mr. TRIP. Waf vandaag de aandacht trekt... Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Engelsche gedelegeerde in de economi sche wereldconferentie, minister Chamber lain, heeft gisteren in de sub-commissie der financieele commissie een resolutie ingediend inzake het prijspeil en de credietpolitiek. Daarin betoogde Chamberlain het volgende: lo. het is noodzakelijk om een herstel te weeg te brengen in het wereldpeil van de groothandelsprijzen der goederen, voldoende om een economische opbrengst te bieden aan den producent van primaire goederen en om het evenwicht te herstellen tusschen de pro ductiekosten en de prijzen in het algemeen; 2o. optreden op monetair gebied is een der essentiëele factoren om een herstel der wereldprijzen te verkrijgen. Fundamenteele monetaire voorwaarden voor een herstel der prijzen zijn dat de deflatie ophoudt, dat er goedkoop en overvloedig crediet beschikbaar wordt gesteld en dat de beweging er van actief wordt aangemoedigd. 3o. de centrale banken der voornaamste landen dienen op zich te nemen samen te werken met het oog op het verzekeren van deze voorwaarden en dienen haar voorne men kenbaar te maken om met kracht een politiek van goedkoop en overvloedig geld te voeren door operaties op de open markt. De voorstellen toelichtend zeide Chamber lain dat goedkoop geld onmisbaar was voor het herstel van den handelhij drong er bij de banken der wereld op aan haar geldpoli tiek aan handel en industrie bekend te ma ken. Chamberlain herinnerde er aan dat se dert 1929 de groothandelsprijs der goederen, in goud uitgedrukt, met een derde waren ver minderd en de prijzen der grondstoffen met 5 tot 60 pCt. Zoolang de handel meende dat de prijzen nog slechter zouden worden, zou hij geen zaken gaan doen. Daarom zou ieder optreden, dat naar deflatie zweemt van de zijde der centrale banken buitengewoon na- deelig zijn. „Wij hechten", aldus Chamberlain, „ge wicht aan het denkbeeld dat de bedoelingen der banken zoodanig worden meegedeeld dat de heele wereld het doel en de politiek kent, die zij voornemens zijn na te streven. Wij moeten een politiek van goedkoop geld niet aldus beschouwen dat zij op zichzelf een re medie vormt voor alle kwalen die de wereld teisteren. Maar goedkoop geld in financieele centra is de onmisbare achtergrond tegen welken het economisch herstel der wereld kan geschieden. Duur geld of zelfs onder de huidige omstandigheden matig duur geld is «en handicap voor het wereldherstel. Chamberlain wilde den nadruk leggen op de butiengewone wenschelijkheid van een coördinatie ten aanzien van de credietpoli tiek tusschen de voornaamste centrale ban ken. Als die banken een politiek volgen die in tegenovergestelde richting leidt of zelfs als zij verschillende methoden toepassen om te trachten hetzelfde doel te bereiken, zullen wij niet verkrijgen wat wij willen. Chamber lain voegde er aan toe dat de regeeringen er voor dienden te zorgen dat haar centrale banken de bevoegdheden verkregen, vereischt om een open credietpolitiek te handhaven. Critiek van mr. Trip. Onze Nederlandsche gedelegeerde, de pre sident der Nederlandsche bank, mr. Trip, heeft gistermiddag critiek geleverd op de re solutie, die Chamberlain des morgens had ingediend. Mr. Trip vroeg, of de Engelsche delegatie bedoelde, dat de landen bij het in evenwicht brengen van hun begrootingen op zettelijk tot inflatie moesten overgaan en dat de centrale banken haar regeeringen in staat moesten stellen die politiek te volgen Voor gesteld werd aan de centrale banken de taak op te leggen samen te werken om een over vloedig crediet te verzekeren. Mr. Trip ge loofde dat de voornaamste taak der centrale banken diende te zijn de waarde van de munt te handhaven en het evenwicht in de beta lingsbalansen harer landen te herstellen als dat evenwicht verloren was. Hij vroeg of d- Britsche delegatie dit als de voornaamste taak en plicht van de centrale banken erken de daar hij het niet mogelijk of aannemelijk achtte voor de centrale banken om op zich te nemen wat in de Britsche resolutie werd voorgesteld. Mr. Trip gaf in overweging dat er een klein comité zou worden benoemd om de Britsche resolutie verder te overwegen en tot een nieuwen tekst te geraken. Volgens Wolff zeide mr. Trip nog dat valutamaatregelen alleen dan met succes bekroond konden wor den als zij hand in hand gingen met econo mische maatregelen. Indien er een resolutie moest worden aangenomen inzake een poli tiek van goedkoop geld, dan moest zij afhan kelijk gemaakt worden van een opheffing der deviezenbeperkingen. Ook de president van de Tsjechische cen trale bank critiseerde de Britsche resolutie. Een Amerikaansche persoonlijkheid heeft volgens Reuter verklaard, dat het ontwerp resolutie van Maandag inzake herstel van den gouden standaard ingediend werd na mens de geheele delegatiehet verwierf de goedkeuring van Roosevelt en is het resul taat van conferenties van verscheidene weken te Washington met vertegenwoordigers van verschillende regeeringen. Het ontwerp kan natuurlijk worden gewij zigd en er kunnen reserves aan worden toe gevoegd. Het beginsel van het voorstel kan niet onmiddellijk worden toegepast. Radiorede van von Neurath. Gisteravond heeft de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken vanuit Londen een radiorede gehouden tot het Amerikaansche volk, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het verheugt mij oprecht, dat ik als leider van de Duitsche delegatie ter economische wereldconferentie hier van Londen uit het Amerikaansche volk kan begroeten en het de verzekering kan geven van de sympathie van het Duitsche volk. Het Duitsche volk ziet met gewondering met welken moed en met welke energie het Amerikaansche volk den strijd tegen de crisis heeft aangebonden en hoe on verschrokken de regeering der Vereenigde Staten nieuwe wegen inslaat, die men nog kort geleden voor te gewaagd zou hebben gehouden. Ik geloof te mogen zeggen, dat het Duitsche volk dit bijzonder kan begrijpen, want het heeft zelf in de laatste 15 jaar meer dan andere volkeren bijna ononderbroken strijd moeten voeren tegen financieele en po litieke moeilijkheden en crises. Wij hebben nooit den moed verloren. Alle slagen van het noodlot hebben ons slechts aangevuurd onze inspanning te verdubbelen. Het Duitsche volk gevoelt het derhalve als een gemeen schappelijk lot, wanneer het de heroische in spanning ziet van het Amerikaansche volk om de crisis te overwinnen. Inderdaad lijdt Duitschland in dit opzicht onder dezelfde moeilijkheden als de Ver. Staten. Het ergste kwaad daarbij is de werkloosheid. Wanneer wij het aantal der werkloozen in de Ver. Sta ten en in Dutischland vergelijken met het aantal der totale bevolking, blijkt, dat de beide landen onder dezelfde werkloosheid lijden Bij deze getallenvergeüjking mogen wij echter niet vergeten, dat in Duitschland de werkloosheid reeds sedert vele jaren bestaat en dat de individueele werklooze in Duitsch land niet met deze zelfde reserves aan ge spaard kapitaal en ander vermogen de crisis is ingegaan als in de Ver. Staten. De ver woestingen, die de werkloosheid in econo misch en sociaal opzicht in Duitschland heeft aangericht zijn dus nog grooter dan in de Ver. Staten. In de Bankcrisis hebben wij in de Ver. Staten en in Duitschland ongeveer dezelfde moeilijkheden gehad en deze ook in vele op zichten met dezelfde middelen getracht te overwinnnen. In beide landen is de landbouw ten zeer ste gehandicapt door het feit, dat de oude schulden niet meer in overeenstemming zijn met de prijzen der goederen. Hoe kan een rechtvaardige oplossing worden gevonden tusschen een schuldeischer en een debiteur? In Duitschland is dit probleem te moeilijker, daar schulden in het buitenland zijn aange gaan. Deze voorbeelden toonen, dat in ons beider landen de moeilijkheden veelal gelijk zijn en dat daarom ook de geneesmiddelen gelijk moeten zijn. Onzerzijds zou het echter ver keerd zijn te meenen, dat de moeilijkheden in alle hier in Londen vertegenwoordigde lan den steeds gelijk zijn. Vaak blijkt zelfs, dat de belangen tegenover elkaar staan. W ij moeten ons dan ook hier op de economische wereldconferentie, wanneer wij tot een resul taat willen komen laten leiden door een meer omvattend standpunt. Wij moeten ons stellen boven de schijnbare belangen en inzicht ver krijgen in de gemeenschappelijke taak om onzen volkeren arbeid en een menschwaar- dig bestaan te verschaffen. Aan ieder land moet derhalve genoeg speelruimte worden gelaten om zijn natio nale huishouding weer gezond en krachtig te maken. Ook wij zijn van meening, dat slechts op de basis van gezonde nationa.e huishoudingen in internationaal opzicht iets tot stand kan worden gebracht. Russisch ontwerp voor een economisch non-agressiepact. De Russische delegatie heeft ter economi sche wereldconferentie het ontwerp inge diend van een economisch non-agressiepact. De pracambule gaat uit van de volgende drie gezichtspunten a. de staking van de economische agressie is de belangrijkste voorwaarde voor een vreedzame samenwerking tusschen alle lan den op economisch gebied en wel geheel on afhankelijk van hun politieke en economische systemen b. De staking van de economische agressie zou er toe kunnen bijdragen de bestaande atmosfeer van wantrouwen en bezorgdheid te doen verdwijnen; c. De op orde brenging van den huidigen drukkenden economischen toestand vereischt de volkomen stopzetting van alle vormen van openlijke en verborgen economische agressies van de zijde van alle landen en daarenboven de verplichting zich te onthouden van den oorlog als instrument om internationale ge schillen te beslechten. Het ontwerpverdrag bevat vijf artikelen: Bij art. 1 moeten alle staten verklaren, dat zij bij hun economische politiek de door de economische conferentie van 1927 vastgeleg de principes willen volgen, welke bekrach tigd zijn door een bizondere commissie van de Enquetecomissie voor de Europeesche Unie, in het jaar 1931 en zich voor de vrede lievende samenleving van alle landen uit spreken ongeacht hun sociale, politieke en economische systemen. Art. II bevat de verplichting voor alle sta ten zich te onthouden van iederen vorm van discriminatie. Dien overeenkomstig moeten de staten erkennen, dat bizondere stelsels, wel ke zich tegen een of ander land richten en waardoor andere staten in een ongunstige positie zouden komen, moeten worden be schouwd als onvereenigbaar met deze prin cipes. Volgens art. III moeten de staten zich in overeenstemming met de principes van de artikelen I en II verplichten in geen geval bi- zonder discrimineerende douanerechten, wel ke slechts tegen een land zijn gericht, of bi zondere maatregelen voor in- en uitvoer, ta rieven voor spoorwegen of scheepvaart, of bepalingen betreffende de toelating van eco nomische organisaties op hun gebied en ten slotte iederen soort van boyeottmaatregelen toe te passen, welke tegen een of ander land zijn gericht. Art. IV eischt, dat alle staten-onderteeke- naars van alle soorten van kracht zijnde dis crimineerende maatregelen zullen opheffen; Art. V bevat de gebruikelijke aanwijzin gen betreffende de ratificatie e.d. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Het blijft onrustig. De onrust in Oostenrijk duurt onver minderd voort. Het aantal arrestanten neemt eiken dag toe. Na een moeitevol len arbeid is de politie er in geslaagd ten aanzien van enkele bomaanslagen in Weenen voldoende bewijsmateriaal te verzamelen. Dit heeft tot de overtui ging geleid, dat de daders leden der S A. en S.S. zijn. In verband hiermede heeft de regeering een verbod van deze vereeniging uitgevaardigd. De terreur actie duurt echter voort. In Weenen werden verschillende telefooncellen in brand gestoken en spiegelruiten inge worpen. Ook uit de provincie worden vele gewelddaden gemeld. De politie heeft aan de regeering uitvoerige in lichtingen verstrekt. Verwacht wordt, dat van regeeringswege binnenkort een witboek zal verschijnen, waarin zij een overzicht geeft van de gebeurtenissen. De politie en gendarmerie is overal zeer versterkt. Ook de buitenlandsche jour nalisten reizen onder de meest strenge bewaking. Overal zijn voor hun bezoek de omvangrijkste maatregelen geno men. Nader wordt vernomen, dat in ver schillende plaatsen de gendarmerie ontwapend is door militairen, welke door de regeering gezonden waren. De autoriteiten waren n.1. niet geheel ge rust over de betrouwbaarheid dezer gendarmen. Botsing en talrijke arrestaties in Innsbruck. Gisteravond is het naar aanleiding van het verbod van de nat. soc. partij tot demonstraties en onlusten gekomen. Om zeven uur begonnen in de Maria- Theresiastrasse in de binnenstad groe pen menschen samen te scholen, die het Horst Wessellied zongen. De samenscho lingen hielden aan, zoodat de politie en later ook de gendarmerie voortdurend handelend moesten optreden. Na 9 uur werd de Maria Theresiastrasse door een cordon politie en gendarmerie afgezet. Ook in andere straten in de binnenstad is het tot botsingen gekomen. Talrijke personen werden gearresteerd. Enkele personen werden gewond. Een student werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Nat. soc. bladen verschijnen in anderen vorm. Nieuwe inci denten. Terwijl nog gistermorgen volkomen onzekerheid heerschte over de interpre tatie, die de regeering zou geven aan de verordening, waarin aan de NSDAP iedere actie in Oostenrijk wordt verbo den, heeft men in den loop van den dag zekerheid gekregen, althans wat de nat. soc. dagbladen betreft. De nat. soc. dagbladen blijven met eenige veranderingen in de aanduiding van den eigenaar verschijnen. De Nacht- post heeft van nu af aan eenvoudig Nachtpost en begint met nummer 1 van den eersten jaargang en behoort niet meer toe aan de persvereeniging var de gouw Weenen van de NSDAP. Met be trekking tot de Deutsoh-Oostenreichi- sche iTageszeitung is het den chef-redac teur, bondsraad Schatten en Froh gelukt de juridische opvatting door te zetten, dat het blad niet beschouwd moet wor den als onmiddellijk partij-eigendom, zoodat het kan blijven uitkomen. Het tweede opschrift van het blad Hoofdor gaan van de NSDAP vervalt. Nieuwe incidenten. De kwestie der uitoefening der nat. soc. mandaten is nog niet opgehelderl. Vastgesteld kan slechts worden, dat een uitnoodiging tot een zitting van de Neder-Oostenrijksche Landsregeering, die reeds gezonden was aan de vertegen woordigers van de nat. soc. partij, inge trokken is en dat ook een uitnoodiging voor de a.s. zitting van den Neder-Oos- tenrijkschen Landdag niet is gezonden aan de nat. soc. fractie. Bijzonder onduidelijk is de beschik king tegen den Stiermarkschen Heimat- schutz. De in den nacht op Dinsdag ge publiceerde text der verordening die volgens par 1, alleen betrekking had op de nat. soc. partij en die eindigt met de woorden: het dragen van welke par tijinsignes ook is verboden, heeft in het bondswettenblad nog het naschrift: het zelfde geldt ook voor den Stiermark schen Heimatschutz (leiding Kammer- hofer). Merkwaardig is, dat terwijl het bondswekenblad reeds ter perse moest zijn gegaan, de Wiener Neueste Nach- richten volgens een uitgegeven extra editie uit Landbundkringen hadden ver nomen, dat tot dusverre bij de beraad slagingen der regeering van nieuwe maatregelen tegen den Stiermarkschen, resp. Duitsch-Oostenrijkschen Heimat- schutt geen sprake is geweest. Ook zou er geen gelegenheid geweest zijn tot het bespreken van een verbod van den Stiermarkschen Heimatschutz in den ministerraad. Men zou ook in regee- ringskringen van meening zijn, dat on derscheid moet worden gemaakt tus schen de nat. soc. partij en den Stier markschen Heimatschutz. In dit verband wordt opgemerkt, dat dit bericht van de Wiener Neueste Nachrichten uit Landwehrkringen af komstig is van een zijde, die beslist op de hoogte moet zijn van de gebeurtenis sen in den ministerraad. Door het verbod is geen einde geko men aan de afzonderlijke acties. Dit maal komen berichten over incidenten uit Kaernten, o.a. is een bom ontploft voor het huis van een lid van den Hei matschutz van Starhemberg, verder werden ontploffingen veroorzaakt in Klagenfurth en zijn een aantal telegr.iaf- leidingen vooral in Opper-Kaernten, doorgesneden. De Beiersche minister van bin- ncnlandsche zaken over Oos tenrijk. In het kader van een weldadigheids avond ten gunste van de uit Oostenrijk uitgewezen Duitschers heeft de Beier sche minister van binnenlandsche zaken, Wagener een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. het volgende naar voren bracht. Men moet zich voor het Duitsch-zijn schamen, dat Duitschers uit 'n Duitsch land worden uitgewezen. Er moet voor worden gezorgd, dat het Duitsche wezen in de toekomst gespaard blijft voor een herhaling van een dergelijke schande. Al reizen staatslieden ook door de ge heele wereld rond en al plegen zij ook onderhandelingen, zij kunnen de vrij heid toch niet koopen. De vrijheid der volkeren en naties vloeit alleen voort uit de aan vaderland gebonden manne lijke moed en uit banden des bloeds Wat de binnenlandsche politiek be treft verklaarde de minister: Ik verzoek U alles af te weren, wat reeds thans gepoogd wordt om het groo te werk in discrediet te brengen Wij weten, dat de tegenstanders van het nieuw ontwaakte Duitschland nog niet verslagen zijn. Wij weten, dat er nog krachten bestaan, waarmede rekening gehouden moet worden, maar omdat wij dit weten kunnen die tegenstar ders niet gevaarlijk voor ons worden. Ik ben ge machtigd hier vast te stellen, dat Adolf Hitier zijn leidende mannen in 100 steunt Ik ben gemachtigd hun Beieren in het Rijk en in Oostenrijk voor verder te zeggen, dat de revolutie haar Wat er op de economische werel I- conferentie gebeurde. Mr. Trip oefent critiek uit op het Engelsche voorstel. (Dag. Overzicht). Nieuwe staatsgreep in Bangkok van de liberale partij, toer de koning Prajadhipok naar zijn zomerresiden tie was vertrokken. De toestand in Oostenrijk blijff onrustig. (Buitenland). De schade in Japan ten gevolge van den hevigen storm. (Buiten land.) De Duitsche communiste Clara Zetkin is in een herstellingsoord op 76-jarigen leeftijd overleden. (Bui tenland). De gebeurtenissen in Duitsch land; de Kampfring ontbonden, (Buitenland.) Ongeluk op een onbewaakten overweg te Rotterdam en idem te Hoenlo nabij Olst. (Binnenland.) Tengevolge van hooge crisisuit gaven moet de rijksbegrooting met meer dan 57 millioen worden ver hoogd. (Binnenland.) Hoe groot het verkeer over den afsluitdijk reeds is. (Stad en om geving.) Staking op Letlandsche houtboo ten in de havens van Amsterdam, Zaandam en IJmuiden. (Binnen land.) (Zie eventueel verder laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DI1 BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCC EN GRATIS. DE DIRECTIE. weg vervolgt. Zij zal haar weg zoolang voortzetten, tot alles in feite zal zijn uitgeschakeld, wat niet mee wil. Aan het einde der groote beweging moet toch het vrije Duitschland staan, niet alleen innerlijk, maar ook naar buiten vrij. Freiherr v. Neurath's meening, Uit Londen wordt aan de bladen ge meld, dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr v. Neu rath, in een onderhoud aan Engelsche persvertegenwoordigers betreffende hel optreden van Oostenrijk tegen de na« tior.aal socialistische partij het volgen* de heeft verklaard: „Wij denken er niet aan ons te mens gen in de aangelegenheden van Oosten rijk. Natuurlijk volgen wij van buiten af de ontwikkeling, doch wij zijn niet voornemens te intervenieeren. Onze sympathieën zijn geheel bij het Oosten- rijksche volk, doch het betreft een aan gelegenheid, welke de Oostenrijkers zelf met hun regeering hebben af te hande len. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. „Kampfring" van Jonge Duitsch Nationalen ontbonden. Maandagavond is het naar aanleiding van de door het Duitsch-Nationale Front geor ganiseerde feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van rijksminister dr. Hugenberg tot ernstige botsingen gekomen met SA en SS, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat tal van personen zijn gearresteerd. Met het oog op deze gebeurtenissen heeft de eerste burgemeester dr. Kinne als chef der politie den „Kampfring" van Jonge Duitsch- Nationalen, district Frankfort a. d. Oder, ontbonden en het geheele vermogen van deze organisatie in beslag genomen. Het Duitsch Nationale Front heeft bij den Pruisischen minister van binnenlandsche za ken geprotesteerd. Geen tegenstellingen tusschen dr. Hugenberg en de DN strijd- kring. De Essener Nationalzeitung meldt dat ernstige tegenstellingen zouden bestaan tus schen dr. Hugenberg en de leiding van den Duitsch Nationalen strijdkring en dat dr. Hugenberg voornemens zou zijn den Duitsch Nationalen strijdkring te ontbinden, tenzij het bewijs wordt geleverd, dat de organisatie absoluut betrouwbaar is Dit bericht, dat afkomstig zou zijn uit de naaste omgeving van dr. Hugenberg is van A tot Z onjuist. Dr. Hugenberg is het met den leider van den strijdkring, v. Bismarck geheel eens, dat de in omloop gebrachte ge ruchten, dat de strijdhonden na 30 Januari communisten en rijksbgnierleden hebben op genomen, niet in overeenstemming zijn met

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1