DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (Daqdiiksdi De economische wereldconferentie. ^Buitenland SBinnentand No. 145 Directeur: C. KRAK. Donderdag 22 Juni 1933 135e Jaargang Een meeningsverschil tusschen Mac Donald en dr. Colijn over de leiding der valuta-commissie R00SEVELT NAAR LONDEN? Wal vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de kringen der economische wereldcon ferentie doet sedert gisteren het gerucht de ronde, dat er een vrij belangrijk meenings verschil is gerezen tusschen den voorzitter der conferentie MacDonald en den voorzit ter der economische sub-commissie Colijn. Naar verluidt, zou dr. Colijn aan MacDo nald hebben medegedeeld, dat hij er de voor keur aan geeft, de economische commissie op zijn eigen wijze te leiden en te laten voort- werken en indien zich een crisis voordoet, deze naar gelang der omstandigheden op te lossen. Hoewel men niet nauwkeurig weet, wat er tusschen beide staatslieden is voorgevallen, wordt algemeen aangenomen, dat het gerucht er in alle geval op wijst, dat er iets aan de hand is. Men neemt aan, dat MacDonald eveneens den wensch koestert, de behande ling van de monetaire kwestie der conferen tie uit te stellen tot de aankomst van den specialen gevolmachtigde van president Roo- sevelt, prof. Moley, en totdat Amerika een besluit zal hebben genomen t. a. v. de door Amerika te volgen geldpolitiek. (Intusschen weet de Tel. mede te deelen, dat dit meeningsverschil tot het rijk der labelen behoort). De besprekingen van gistermiddag. Er is gistermiddag veel gesproken over het Engelsche standpunt in de valuta-commissie. Zoo heeft de Duitsche gedelegeerde, de di recteur der rijksbank Vocke er den nadruk op gelegd, dat het niet gemakkelijk zal val len, omtrent prijs- en credietvraagstukken een algemeene regeling te treffen, want men dient het belangrijk verschil, dat bestaat tus schen de positie der landen, die grondstoffen koopen, eenerzij ds, en zij die grondstoffen verkoopen, anderzijds, niet uit het oog te verliezen. Vocke wees er op, dat de Duitsche delegatie het niet raadzaam acht, valuta stelsels in het belang van een prijzenpolitiek te veranderen; integendeel wenscht de Duit sche delegatie, dat onvoorwaardelijk zal worden vastgehouden aan een gezonde fi- nancieele en valuta-politiek. Bij een dusdanige gezonde financieele en valuta-politiek is de bewegingsvrijheid van circulatiebanken met geringe reserves zoo als b.v. de Duitsche rijksbank gering Overigens neemt de Duitsche delegatie het standpunt in, dat het vraagstuk i.z. het prij- zenpeil niet door monetaire, doch slechts door economische middelen kan worden opge- De algemeene koopkracht moet wezenlijk worden vergroot, maar niet kunstmatig, doch op een werkelijk natuuilijke wijze. Hetzelfde geldt voor het noodzakelijke herstel van het vertrouwen. Ook vertrouwen kan niet door kunstmatige middelen worden ingeboezemd. Inzonderheid wees dr. Vocke er op, dat men voorheen zijn toevlucht heeft genomen tot het afsluiten van leeningen om op kunst matige wijze schijnbaar het vertrouwen te herstellen of te handhaven, doch dat men thans moet erkennen, dat deze weg niet naar het doel leidt. Ten slotte merkte hij met nadruk op, dat de Duitsche economische politiek ten doel heeft het economische leven te stimuleeren en aan te moedigen. Van de andere sprekers van gistermiddag verklaarde de N oorsdie gedelegeerde, dat een actie tot verhooging van het prijzenpeil niet zonder een nauwe samenwerking der groote circulatiebanken mogelijk zou zijn. De Bulgaarsche afgevaardigde sloot zich feitelijk bij de voorgestelde Engelsche resolu tie aan. Hij meende, dat een actie tot opdrij ving der prijzen minder zou moeten uitgaan van een daling der deviezenkoersen dan van een herstel van het vertrouwen in economi sche en politiek opzicht. De Zweedsche gedelegeerde sloot zich bij de Engelsche voorstellen aan. De stabilisatie der valuta. In verband met de weigering der Ameri- kaansche regeering om thans over te gaan tot stabiliseering van den dollar streeft men van Fransche zijde er naar Engeland te winnen voor een Europeesche stabilisatie der valuta Deze stabilisatie zou volgens den diploma tieken medewerker van de Daily Tekgraph den vorm moeten aannemen van een Euro peesche valuta-Unie en een uitbreiding moe ten worden van de voormalige zgn Latijn- sche munitie met een internationale zilver valuta in kleine eenheden. Van Engelsche zijde toont men echter weinig neiging hier toe, des te minder omdat daardoor een spoe dige goudstabilisatie van het Pond tot stand zou komen In tegenstelling hiermede, meldt de ge woonlijk goed ingelichte City-correspondent van de Daily Herald, dat de onderhandelingen over een stabilisatie-mogelijkheid in de bank van Engeland en in het Britsche depar tement van financiën worden voortgezet Het doel van deze onderhandelingen zou een sta bilisatie van het Pond zijn in een bepaalde verhouding; tot de Franc, wat indirect ook zou beteekenen een stabilisatie van het Pond t. o. v. het goud. De Amerikaansche senator Couzens heeft gisteravond verklaard, dat de vrede in de Amerikaansche delegatie naar de jongste be sprekingen, die o.a. ook liepen over de valuta kwestie, volkomen is hersteld. Roosevelt naar de conferentie? De correspondent te Washington van de Daily Telegraph meldt aan zijn blad een ge rucht, dat Roosevelt misschien naar Londen zal komen om ter economische wereldconfe rentie persoonlijk te kunnen ingrijpen. In Amerikaansche kringen verklaart men, dat het niet uitgesloten is, dat Roosevelt op grond van zijn overtuiging, dat het herstel der Ver- eenigde Staten grootendeels afhankelijk is van den internationalen handel, bereid zou zijn een reis naar Londen te maken. Een zekere ontmoediging als gevolg van de laatste telegrammen uit Londen zou daarbij een rol spelen. Naar verluidt zou de Amerikaansche krui ser Indianapolis" gereed worden gehouden om te allen tijde naar het Oosten te kunnen vertrekken. Nieuwe Engelsche voorstellen. De Engelsche delegatie heeft bij de econo mische commissie der economische wereld conferentie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin o.a. de volgende voorstellen worden gedaan Invoerverboden zullen worden afgeschaft, afgezien van internationaal algemeen erkende uitzonderingen. De conferentie zal de groot ste beteekenis hechten aan de geleidelijke af schaffing van alle soorten invoercontingenten. Tenslotte wordt het Fransche voorstel ge steund om internationale overeenkomsten te sluiten voor een betere regeling van produc tie en afzet. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De Stahlhelm sluit zich aan bij de nat.-soc. beweging. In een bespreking, welke Woensdag heeft plaats gevonden tusschen den rijkskanselier, den rijksminister van arbeid, den rijksminis ter voor de weerbaarheid en vice-kanselier v Papen werd overeengekomen, dat ter verzeke ring van de ten uitvoer legging der nat.-soc. revolutie de Stahlhelm, bond van frontsolda ten, zich op de volgende wijze bij de nat.- soc. beweging aansluit. a. De kern van den Stahlhelm blijft onder de leiding van den bondsleider; b. De bondsleider verbiedt van stonde ai aan de leden van den Stahlhelm lid te zijn van een andere partij dan de N.S.D.A.P. c. De leider der N.S.D.A.P., Adolf Hitier, laat de leden van den Stahlhelm toe tot de N.S.D.A.P. d. De Jungstahlhelm komt naast S.A. en S.S. en onder leiding van den oppersten lei der der S.A. De Scharnhorst wordt opgeno men in de Hitler-jeugd. e. De leider van den Jungstahlhelm v. Mo- rozowicz treedt toe tot den staf van den op persten leider der S.A. Berlijn, 21 Juni 1933. w.g. Adolf Hitier, Franz Seldte. De motieven voor het verbod van de Duitsch-nationale strijd- kringen. Het verbod der strijdknngen van het D N.- front en van de Bismarckjeugd is Woensdag in geheel Pruisen door de geheime staatspo litie in samenwerking met Schupo uitge voerd. De Pruisische premier, heeft zien, naar van bevoegder zijde wordt verklaard, tot dezen maatregel te meer genoodzaakt ge zien, daar de leiding der Kampfstaffel een ongelooflijk gebrek aan inzicht aan den dag heeft gelegd en geen einde heeft gemaakt aan ondraaglijke toestanden. In het Rijk is de overeenkomstige maatre gel op gelijke wijze gevolgd. De aanwijzing daartoe is uitgegaan via de rijksstadhouders van de centrale instantie uit. De uit het rijk ontvangen rapporten toonen aan, dat over al een vérgaande communistische ondermij ning heeft plaats gevonden. De Bismarck- bond, welke zich heeft vrij gehouden van deze ondermijning, is verboden, omdat de onderstelling gerechtvaardigd scheen, dat hij als toevluchtsoord zou worden gebruikt voor de in gevaar gebrachte Kampfstaffel Tot de te Berlijn gearresteerden behoort ook de neef van Dr. Hugenberg, die volontair is bij de Deutsche Zeitung. Intusschen is hij weer op vrije voeten gesteld. In Berlijn bevon den zich ongeveer 40 personen in arrest, van wie bewezen kan worden, dat zij tot den laatsten tijd toe communistische actie hebben bedreven. Tot de gearresteerden behoort ook een neef van den communist Torgler. Een zeer groot aantal leden der Kampfstaffeln is na verhoord te zijn, weer op vrije voeten ge steld. Uniformen, wapenen en insignes zijn hun ontnomen. De leider van den Reichskampfring v. Bis- marek zal voor een verhoor worden ontbo den. Hij weigert toe te geven, dat communis ten zouden zijn toegelaten tot de Kampfstaf feln. In toonaangevende kringen heeft men niet den indruk gekregen, dat het ernstig zijn bedoeling was de Kampfstaffeln te re- organiseeren. Uit het in beslag genomen materiaal zou blijken, dat de Kampfstaffeln voor meer dan 60 tot 70 pt. communistisch en marxistisch waren geïnfecteerd. Het onderzoek der ledenlijsten heeft uitge wezen, dat niet alleen slechts de meer onbe kende leden der marxistische organisaties, maar dat ten deele zelfs functionnarissen zich in de Kampfstaffeln hebben laten opne men. Het betreft ten deele elementen, die reeds vroeger uit nationale weerorganisaties waren verwijderd wegens hun verdachte houding. In het 82ste politiedistrict zijn lijsten aan wezig van 5 leden van Kampfstaffeln. Van dezen zijn de politie 18 personen bekend als leden, functionnarissen en gestrafte elemen ten van K.P.D., S.P.D., Roode Frontstrijders- bond, anti-fascistische jeugdbonden, rijksba nier e.d. De gestraften waren veroordeeld wegens bedrog, diefstal, toebrengen van lichamelijk letsel, koppelarij, e.d. Uit andere lijsten zou blijken, dat K S.-lieden voor het grootste deel tot 5 Maart 1933 lid waren van staatsvijandige. marxistische organisaties en tot den laatsten tijd actief zijn opgetreden. Enkele gevallen worden nader toegelicht. Na tuurlijk behooren tot de leden ook fatsoenlij ke, nationale lieden die te goeder trouw zijn geweest. Hugenberg en de ontbinding van het Duitsch nat. strijdfront. In verband met de protesten van afgevaar digde von Winterfeldt uit Hannover betref fende de ontbinding van de Duitsch nationa le strijdorganisaties verluidt van in nauw contact met Hugenberg staande zijde, dat deze het niet eens kan zijn met de aangevoer de dringende motieven en dat hij ook reeds uiting gegeven heeft aan zijn opvatting over dezen maatregel. Opleidingscursus Duitschnatio- naal Front ontbonden. De commissarieele Polizeidirektor deelt mede, dat gisteravond op bevel van het mi nisterie van binnenlandsche zaken een huis zoeking is gehouden in het gebouw van het Duitschnationale Front zwart-wit-rood. Te vens is de opleidingscursus van het Duitsch nationale front, waar 110 leden van den Kampfring deel aan namen, ontbonden. Strafbare feiten zijn niet aan het licht ge komen. De actie tegen de Kampfstaffel. Het aantal leden van Kampstaf fel in Ber lijn zal ongeveer 3000 hebben bedragen. Hiervan zijn naar schatting tot in den laat sten tijd 2000 personen in het Marxistische kamp werkzaam geweest. In een bij een Berlijnschen communist in beslag genomen brief gericht aan een com munist in Pommern staat, aldus wordt ver klaard: Hier wordt alles lid van het Kampf- front. Zij is marxistisch tot op het merg ge ïnfecteerd. Hitier zal de organisatie waar schijnlijk laten bestaan. Tot in de opperste leiding der K.S. zouden communisten zijn doorgedrongen. De leider van de staatskampfstaffel, Schus- ter, zou volgens mededeeling van een K.S.- man bekend lid zijn geweest van het Roode leger en opruier bij de Roode Volksmarine Een andere leider van een bijzondere Kampf staffel, Dietrich, was lid van het vreemdelin genlegioen. Hij zou niet de eenige zijn. Liedemann naar concentratie kamp overgebracht. De vroegere ober-president van Neder-Si- lezie, Liedemann, is gearresteerd en Woens dagmiddag overgebracht naar het concen tratiekamp bij Breslau. Eveneens werd gear resteerd amtsgerichtsrat Freund, die in Tsjechoslowakije gruwelberichten in omloop zou hebben gebracht. Groote protestbetooging in Lust- garten tegen de gebeurtenissen te Geneve. De arbeiders van Berlijn hebben in den Lustgarten geprotesteerd tegen de gebeurte nissen ter internationale arbeidsconferentie in Geneve. De meeting werd geopend met een toe spraak van den rijksleider der N. S. B. O., Srhnhmann. die deel heeft uitgemaakt van de Geneefsche delegatie, die zeide dat de Franschman Jouhaux den leider van het Ehiitsche arbeidsfront, dr. Ley, den gevan genisbewaker der Duitsche arbeiders heeft genoemd. De Duitsche vertegenwoordigers zijn hier tegen opgekomen. Aangezien de Duitsche delegatie geen satisfactie is gege ven, heeft zij de conferentie verlaten. Dr..Ley zeide o.m. uit Geneve de overtui ging te hebben medegebracht, dat de Marxis ten in Geneve niet anders zijn dan de Mar xisten in Duitschland. De internationale we reld maakt geen verschil tusschen het lot van den Duitschen arbeider en het lot van den Duitschen ondernemer. Zij kent slechts een ding: Hoe gebruik ik en hoe misbruik ik de menschelijke zwakheid van den klassen strijd van het Duitsche volk om het geheele Duitsche volk te vernietigen. Oproep van Goering aan de Duitsche vliegers. Gistermorgen heeft de rijksminister van luchtvaart, Goering, de leiders der S.A.- en S.S.-vliegerafdeelingen benevens de lands- groepsleider van den Duitschen luchtsport- bond in het rijksministerie van luchtvaart ontvangen. Het doel van deze ontvangst was het overhevelen van de S.A.- en S.S.- vliegerafdeelingen in den Duitschen Lucht- sportbond. Naar aanleiding hiervan richt minister Goering den volgenden oproep tot de Duit sche vliegers: „De leider heeft bevolen, dat alle krachten van de Duitsche luchtvaart in één verband moesten worden samengevat. Ik ben derhal ve met den stafchef van de S.A. en den rijks- leider der S.S. overeengekomen, dat deze krachten zullen worden samengevat in het kader van den Duitschen luchtsportbond. Zij zullen daar het materiaal vormen van nieuwe vliegerafdeelingen. Ik weet, dat het den leden der oude vlieger afdeelingen zwaar valt het bruine en zwarte eerekleed der S.A. en S.S. uit te trekken. Ik weet echter ook, dat zij het zullen doen om in den nieuwen rok van den nat.-soc. sport vlieger met dezelfde vanzelfsprekendheid hun plicht na te komen en met dezelfde over gave en trouw de groote gedachte van het vliegende volk te dienen. Het gaat er om een einde te maken aan de versnippering in de Duitsche vliegsport. De mannen der S.A.- en S.S.-vliegertroepen zijn in de eerste plaats geroepen den geest van eenheid en doelbewustheid, waardoor de nat.-soc. beweging groot is geworden in den Duitschen Luchtsportbond te verbreiden en te versterken. In de overtuiging, dat ieder afzonderlijk het vertrouwen zal rechtvaardigen, dat in hem wordt gesteld, heet ik hem in zijn nieu wen werkkring hartelijk welkom". Hugenberg bij Hitier. Gisteravond heeft rijkskanselier Adolf Hitier met rijksminister Hugenberg een on derhoud gehad waarin de gebeurtenissen te Londen en de maatregelen tegen de Duitsch nationale Kampfring besproken werden. De rijkskanselier zette de motieven uiteen, die geleid hadden tot ontbinding der Duitschna tionale Kampfring. Het gedesavoueerde memoran dum van dr. Hugenberg. De rijkskoloniale bond heeft rijksminister dr. Hugenberg een telegram gezonden, waar in wordt verklaard, dat de bond zijn man haftig optreden in de kwestie van koloniale eischen in Londen toejuicht. Voorts wordt de wensch uitgesproken, dat het dr. Hugenberg vergund moge zijn, reeds spoedig resultaten op dit gebied te verwerven. Landsleiders van den Stahlhelm bij Seldte. De Kreuzzeitung meldt, dat de bondslei der van den Stahlhelm, rijksminister van ar beid Franz Seldte gistermiddag met het oog op de hangende kwesties de landsleiders van den Stahlhelm naar Berlijn had ontboden. Hij deelde hun hier mede de met den leider der nat. soc. beweging. Adolf Hitier gesloten overeenkomst. De hiercoor gewekte indruk was buitengewoon groot. De vergadering sprak volledig vertrouwen uit in den bondsleider en gaf belofte van trouw en toewijding. Huiszoekingen. Gisteravond wilden SA-lieden in de Alte Dahlwegstrasse in Koepenick een huiszoe king verrichten. De 23-jarige soc. dem. An- ton Schmalf vuurde op de SA-lieden en dood de een SA-man, een in burger gekleed per soon en verwondde twee SA-lieden zwaar. De dader is gearresteerd. CHR. VERPL. VALLENDE ZIEKTEN. De Chr. Ver. voor de verpleging van lij. dvrs aan vallende ziekte heeft onder leiding van ds. C. J. van Paassen te Haarlem haar jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen van den secretaris, ds J. A. van Leeuwen, en van den genèesheer dr. B. Ch. Ledeboer getuigden van den groei en den bloei der vereeniging. Er zijn in de inrichtingen (voor mannen te Heemstede en voor vrouwen te Haarlem) thans meer dan 400 patiënten. Te^ Heemstede is men begon nen met den bouw van een nieuwe zieken- Meeningsverschil tusschen Mac Donald en dr. Colijn? (Dag. Over zicht). Boerenopstand in Galicië, negen opstandelingen gedood (Buitenland). De gebeurtenissen in Duitschland. (Buitenland). In verband met den geheimzinni- gen brand te Megen is de eigenaar en bewoner van het huis gear resteerd. (Binnenland.; Een motorongeluk te Lunteren vraagt twee dooden en twee gewon den. (Binnenland.) (Zie eventueel verder laatste berichten). paviljoen, annex kinderafdeeling. Te Haar lem komt men ruimte te kort. Het aantal toe vallen neemt dank zij nieuwe geneesmetho den, zeer af, en het getal relatief of geheel herstelden neemt elk jaar. De na-zorg voor ontslagen patiënten geeft goede resultaten, ERNSTIG MOTORONGELUK BIJ LUNTEREN. De bestuurder en de duorijder overleden, twee meisjes ge wond. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den asfaltweg Lunteren—Ede een mo torongeluk plaats gehad, waarvan da gevolgen zeer ernstig waren. Op dat moment reden nabij de z.g Goorsteeg, halfweg EdeLunteren, twee meisjes, de 12-jarige Jansje Meilink en de 12-jarige Hendrika v. d. Weyde, beiden woonach tig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daar toe een teeken met de hand. Op dat moment naderden met vrij groote snel heid de motorrijders T. Bakker uit Utrecht, die de motor bestuurde, en B. Lagerwey uit Lunteren, die op de duo was gezeten. Zij hebben hoogstwaar schijnlijk de signalen van de beide meisjes niet opgemerkt, althans eerst op het allerlaatste oogenblik hebben de beide mannen de fietsende meisjes ont waard. De bestuurder trachtte nog uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. De meisjes werden met fiets en al tegen den grond gesmakt, de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrij ders werden van den motor geslingerd er, zeer ernstig gewond blezen zij, bui ten bewustzijn, op den weg liggen. Onmiddellijk werden geneesheeren en rijks- en gemeentepolitie gewaarschuwd. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35-jarige.Bakker uit Utrecht aan de bekomen verwondingen. De eveneens 35-jarige B. Lagerwey uit Lunteren lag stervende op den weg, zijn toestand was hopeloos. In den loop van den avond is hij op de plaats van hei ongeluk overleden. Het stoffelijk over schot van de beide overleden personen zijn naar Lunteren overgebracht. Het 12-jarig meisje Jansje Meilink werd met een hersenschudding en ver schillende verwondingen opgenomen, terwijl het andere meisje licht gewond werd. De motor werd zwaar beschadigd, bei de fietsen werden totaal vernield. Het stoffelijk overschot is voorloopig door de politie in bewaring genomen. De motor is in beslag genomen. JUBILEUM RIJKSVELDWACHT. Défilé voor de koningin. Ter gelegenheid van 't 75-jarig bestaan van den rij ksveldwacht inspecteerde de koningin Dinsdagnamiddag voor het paleis Het Loo 175 manschappen van het derde district on der commando van districts-commandant F. Tielens. Besloten werd met een défilé voor de koningin, die vergezeld was van haar adju dant jnr. de Jonge van Ellemeet en haar or donnans-officier Verheijen. Ook de burgemeester van Apeldoorn be vond zich onder het gezelschap. DE GEHEIMZINNIGE BRAND TE MEGEN. In verband met den geheimzinnigen brand in de bakkerij van den heer H. J. Th. Beu kers te Megen (N.B.) is gistermorgen gear resteerd de eigenaar en bewoner van de al daar afgebrande bakkerij. Hij werd naar de kazerne van de marechaussee te Oss overge bracht, waar hem door den officier van justi tie uit Den Bosch een streng verhoor werd afgenomen. Hieromtrent kon nog geen mede deeling worden verstrekt. De heer Benkers zal vandaag naar den Bosch worden overge bracht en in het Huis van Bewaring worden opgesloten. Vermoedelijk zullen binnen eeni ge djjgeQ nog ©eerdere arrestaties volgen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1