DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. QaqeUiksdi Overzicht De economische wereldconferentie. Soc. Dem. Partij in Duitschland verboden. ^Buitenhuid No. 146 Vrijdag 23 Juni 1933 135e Jaargang De Conferentie in een zeer kritiek stadium naar aanleiding van een verklaring der Amerikaansche dele gatie. DE VALUTA-STABILISATIE. Al Ie leden der S. P. D. die nog deel uitmaken van volksvertegenwoordi gingen en gemeenteraden van hun functie ontheven. OPHEFFING VAN ALLE VAKBONDEN. Wat vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. bezorgdheid bestaan, dat zij gedwongen zou den worden den gouden stanaard te verlaten indien het pond den dollar zou volgen. De Socialistische Daily Herald gelooft ondanks de hiermee in strijd zijnde officieele verkla ringen, dat ook Frankrijk spoedig gedwon gen zou kunnen worden tot het verlaten van den gouden standaard. De Amerikaansche delegatie ter econo mische conferentie heeft gisteren een verkla ring afgelegd inzake de tijdelijke valuta-sta bilisatie. De Amerikanen verklaren officieel, dat de stabilisatie nooit een aangelegenheid is geweest, welke de delegaties betrof, maar steeds de vertegenwoordigers der ministeries van financiën van Engeland, Amerika en Frankrijk. De regeering in Washington beschouwt een tijdelijke stabilisatie als prematuur, om dat zij gelooft, dat de pogingen de prijzen te doen stijgen de belangrijkste bijdrage daartoe vormen. In de economische commisie dienden de Amerikanen een resolutie in met betrekking tot de kwestie der douanetarieven, welke we gens de ondersteuning van het Russische standpunt en wegens haar tegenstelling met vroegere Amerikaansche zienswijzen in con ferentiekringen druk wordt besproken. Deze resolutie bevat vier punten: 1). Het is in strijd met de algemeene be langen van een politiek den weg van ex treem economisch nationalisme in te slaan of te vervolgen, zoomede handelsbeperkingen of discrimineeringen op te leggen; 2.) Volkomen intrekking van alle invoer verboden, van alle maatregelen betreffende contingenteering van den invoer en eenige andere beperkingen; 3.1 Verlaging der tariefmuren langs den van bilaterale en multilaterale verdra gen tot een graad, dat de vrije en normale beweging van den handel wordt gewaar borgd; 4). Bij bilaterale of multilaterale verdra gen moet er voor worden gezorgd, dat zij geen verdere discrimineerende bepalingen bevatten, welke weliswaar de verdragsluiten de partijen misschien voordeel, doch den we reldhandel in zijn geheel nadeelen zou be zorgen. De Iersche vertegenwoordiger Connoly maakte stemming tegen de Engelsche regee ring, welke er op uit zou zijn de regeering De Valera ten val te brengen. Connoly wees op het verschil in houding van Engeland itegenover Amerika en tegenover Ierland in de kwestie der schulden. Naar zijn meening is de oplossing van de douanekwestie niet mogelijk, zoolang straftarieven welke den handel doodmaken, nog bestaan. Een kritiek stadium. 1 Naar aanleiding der Amerikaansche ver klaring schrijft de financieele medewerker van het Hbld. te Londen het volgende: Het zou overdreven zijn te beweren, dat de economische wereldconferentie door deze i Amerikaansche verklaring bijzonder is te leurgesteld. Reeds eenige dagen geloofde men niet meer aan de mogelijkheid van een voorloopige stabilisatie, al werd deze ook door velen van buitengewoon belang be schouwd als voorwaarde voor een met succes bekroonden arbeid der conferentie. Over één ding bestaat echter geen twijfel en dat is, dat de conferentie tengevolge van het feit, dat de Amerikanen hun opvattingen over de stabilisatie zwart op wit hebben ge steld, in een zeer kritiek stadium is gekomen. De gedelegeerden van Groot Brittannië en Frankrijk zijn, nadat zij van de Amerikaan sche verklaring reeds gistermorgen kennis ,badden genomen, deze tamelijk stilzwijgend voorbijgegaan. Chamberlain zeide, .niets aan de verkla ring van de Amerikaansche delegatie te heb ben toe te voegen. Bonnet, de Fransche mi nister van financiën, antwoordde slechts: „Nu, goed". Hij had zich moeilijk op een meer den toe stand kenschetsende wijze kunnen uitdruk ken. Ook in de kringen der Nederlandsche de legatie acht men den thans geschapen toe stand zeer ernstig. Dit is ten slotte ook dui delijk gebleken uit het standpunt, dat de pre sident van de Nederlandsch Bank, mr. Trip, eergisteren in aansluiting aan de resolutie van Chamberlain ten gunste van een politiek van goedkoop geld. heeft ingenomen. Waarheen thans? De besprekingen, die toch al op zoo trage ^ijze verliepen, missen thans een vaste basis. De Engelschen, mede verantwoordelijk voor de tot standkoming van deze economi sche wereldconferentie, trachten met alle hun ten dienste staande middelen, de sombe re meeningen die overal in de wandelgangen van het conferentie-gebouw ten beste worden gegeven, te ontzenuwen, Zij wijzen er op, dat er niets is geschied, dat niet reeds bekend was en dat veeleer thans een toestand is ge schapen die een grootere medewerking van Amerikaansche zijde mogelijk maakt. De Amerikanen zelf beweren hetzelfde. Maar hoe en waar zal deze medewerking aanvangen, gezien het feit, dat er zeer ge ringe neiging bestaat om zich bij de Ameri kaansche politiek t.a.v. verlaging der douane tarieven en t.a.v. inflatie aan te sluiten. De Engelschen wijzen er verder op, dat de consekwenties der Amerikaansche houding zeer worden overdreven. Dit klinkt bij den huidigen stand van zaken, zeer optimistisch en men dient af te wachten, in hoeverre de uiteraard wat tendentieuze uitlatingen ge grond waren. Niemand wenscht een mislukking der con ferentie, maar men doet er goed aan op za kelijke wijze den toestand te onderzoeken en de eventualiteiten onder de oogen te zien. MacDonald over de situatie. MacDonald, heeft toen hij kennis had ge nomen van de Amerikaansche opvattingen, het bureau der conferentie bijeengeroepen voor een zitting, w .arin de nieuwe situatie werd besproken. O.m. heeft MacDonald nog besprekingen gevoerd met den Amerikaanschen staasse- cretari3 Cox en den Franschen minister Bon net, die na publicatie der verklaring zeide: „zeer goed". De Amerikanen beschouwen het als een verdienste een klare situatie te hebben ge schapen. Cordell Huil deelde gisteren aan de pers mede, dat hij de tijdelijke stabilisatie niet be schouwt als een vitale kwestie vergeleken bij de ruimere taak der conferentie. Wij vernemen, dat Groot-Brittannië de Amerikaansche verklaring met betrekking tot de stabilisatie niet als onhoopvol of on redelijk beschouwt. De Amerikanen wachten thans af. Bonnet ontkent het bericht, dat Frankrijk den gouden standaard zou prijsgeven. De weigering van Amerika, thans een valuta wapenstilstand te aanvaarden, is niet tra gisch. Dr. Colijn bemiddelt in een merkwaardig geschil. In de ochtendvergadering van de economi sche commissie ter Londensche conferentie viel gisteren een grappig incidentje voor. Er waren namelijk vrij veel commissieleden die bezwaar hadden tegen het begin-uur van de middagvergadering, dat door den voorzitter dr. Colijn was vastgesteld oo 3 uur. Deze leden beweerden dan geen tijd genoeg te heb ben voor het gebruiken van de lunch en stelden voor het begin-uur vast te stellen op half vier. Dr. Colijn, die op de commissie vergaderingen optreedt als een welwillende vader die kinderen tot de orde roept, stond dit verzoek toe, maar besliste tevens dat hier door geen half uur verloren mocht gaan van het werk. Hij wenschte daarom dat de ver gaderingen 's morgens een half uur eerder zouden beginnen. De Britsche delegatie was daar echter tegen, omdat zij dan te weinig tijd zou hebben om „raad te plegen". Tenslotte deed dr. Colijn een bemidde lingsvoorstel dat al! partijen tevreden stelde. De tijdstippen van begin der commissie-ver gaderingen werden vastgesteld op elf uur en half vier, maar de middagvergaderingen zullen inplaats van om zes uur, om half zeven eindigen. De valuta-moeilijkheden. In Engelsche politieke kringen neemt men volgens persberichten met zekerheid aan, dat" Amerika een voorloopige stabiliseering slechts nog ongeveer drie of vier weken zal weigeren. Deze periode zal voldoende zijn om de inflatiegolf in Amerika haar volle uit werking te doen hebben op de stijging der prijzen. Daarna zal Roosevelt waarschijn lijk geen bezwaar meer tegen stabilisatie van de dollar hebben. Officieel wordt zoowel van Amerikaan sche zijde als van Engelsche zijde gezegd, dat de toestand door de Amerikaansche ver klaring opgehelderd is. Deze verklaring is afgelegd in het geloof, dat de binnenland- sche prijsontwikkeling Amerika op het oogenblik een stabilisatie van den dollar niet mogelijk maakt. Terwijl Frankrijk nog steeds vastbesloten is den gouden standaard te handhaven, zou er nog steeds volgens de berichten in de En gelsche pers bij de kleinere mogendheden als Zwitserland. Nederland Selgiëi ££9fiIS De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft gisteren de sociaal-democratische partij van Duitschland verboden. In een in structie aan de regeeringen der landen heeft de rijksminister verzocht maatregelen te ne men om het verbod ten uitvoer te leggen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben het onomstootelijke bewijs geleverd, dat de Duitsche sociaal-democratie voor hoog- en landsverraderlijke ondernemingen tegen Duitschland en zijn rechtmatige regee ring niet terug schrikt. Leidende personen in ring niet terugschrikt. Leidende personen in fer, Vogel, bevinden zich reeds sinds weken te Praag om van daar uit den strijd te voe ren tegen de nationale regeering in Duitsch land. Wels heeft een verklaring gepubli ceerd, volgens de welke zijn uittreden uit het bureau van de Tweede Internationale slechts gefingeerd is geweest. Hij heeft aan den voorzitter van de arbeidersgroep ter Interna tionale Arbeidsconferentie in Geneve een te legram gezonden, waarin hij de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duit sche regeering probeert op te zetten. De par tijleiding der S.P.D. heeft zich in de eenige dagen geleden in Berlijn gehouden zitting slechts naar buiten van lieden zooals Wels en Breitscheid op een afstand gehouden. Zij heeft evenwel nagelaten deze personen we gens hun landsverrader!ijk optreden uit de partij te zetten. Integendeel. In een door de politie overvallen geheime vergadering van sociaal-democratische leiders in Hamburg is eveneens landsveraderlijk materiaal gevon den. Dit alles noodzaakt er toe de S.P.D. te beschouwen als een staats- en volksvijandige partij, welke geen aanspraak kan maken op een andere behandeling dan de K.P.D. is deelachtig geworden. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft daarom de regeeringen der landen verzocht op grond van de verordening van den rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 de noodige maatregelen te treffen tegenover de S.P.D. In het bizonder zullen alle leden der S.P. D., die thans nog deel uitmaken van volks vertegenwoordigingen en gemeenteraden, worden uitgesloten van de verdere uitoefe ning van hun mandaat. Natuurlijk zullen de schadeloosstellingen dezer uitgestotenen worden ingehouden. Der sociaal-democratie kan ook niet meer de mogelijkheid worden gelaten, op een of andere wijze propagandis tisch werkzaam te zijn. Vergaderingen der S.P.D., zoomede van haar hulp- en nevenor ganisaties zullen niet meer worden toege staan. Evenmin zullen nog sociaal-democra tische dagbladen of tijdschriften nog mogen worden uitgegeven. Het vermogen van de S.P.D. en haar hulp- en neven-organisaties, wordt, voor zoover het niet reeds bij de ont binding der vrije vakvereenigingen „veilig gesteld" is, in beslag genomen. Drie verordeningen van dr. Ley. In aansluiting aan zijn Woensdag gepubli- ceerden oproep aan de Duitsche arbeiders publiceert de leider van het Duitsche arbeids front, dr. Ley, naar de Zeitungsdienst meldt, drie verordeningen, waarin o.a. staat: Het is de wil van den leider, dat er buiten het Duitsche arbeidsfront geen organisaties bestaan tusschen werknemers en werkgevers. Uitgezonderd zijn de corporatieve opbouw en de organisaties die alleen en uitsluitend de volksopvoeding in het beroep dienen. Alle overige vereenigingen, ook de zoogenaamde katholieke en evangelische arbeidersvereni gingen moeten worden beschouwd als staats- vijandig, aangezien zij den grooten opbouw belemmeren. Derhalve wordt tegen deze ver eenigingen de strijd gevoerd en is het hoog tijd, dat zij verdwijnen. In de tweede verordening luidt het: Ten einde den wilden opbouw van z.g. rijksbon den, die met voorbijzien van den corporatie ven opbouw gevormd worden en die daar door de gedachte van corporatieve opbouw gevormd worden en die daardoor de gedach te van corporatieve opbouw slechts schaden, tegen te gaan wordt het volgende beschikt: Alleen bevoegd voor den corporatieven op bouw. van de N.S.D.A.P. is het permanente bureau van de hoogste leiding der politieke organisatie voor de uitvoering, dr. h.c. Wa- gener; Slechts de door laatstgenoemde ge vormde organisaties en dienstinstellingen zijn verantwoordelijk en ook bevoegd voor den corporatieven opbouw. De benaming „Rijksstand" wordt eerst dan gegeven, wan neer de principieele gedachte aanwezig is van vereeniging van werkgevers en werkne mers in één organisatie en wanneer de aard en wijze van deze organisatie zoo uit gevoerd is, dat aan den eenen kant een hooge bloei van het bedrijf en aan den anderen kant de hoogste bescherming der arbeiders gewaarborgd is. In de derde verordening heet het: Het nat.- soc. handelt door zijn kracht grootmoedig. Toch wordt dit optreden hier en daar door zijn kleine tegenstanders als zwakte uitge legd. Zoo geloofde het nat.-soc. ook tegen over de christelijke vakvereenigingen en an dere burgerlijke groepen grootmoedig te kunnen zijn. Deze daad is met ondank en de- loyauteit beantwoord. Daarbij komt, dat bij gelegenheden zeer groot corruptie is geble- gelegenheden zeer groot coruptie is geble ken. Derhalve wordt het volgende beschikt: Alle dienstinstanties der christelijke vakveree nigingen en der bediendenbonden moeten worden bezet met nat.-soc. De led'jr van het groote arbeidsconvent van het Duitsche ar beidsfront Bernhard Otte, Baltrusch. dr. Theodor Brauer, Franz Behrend en de lei ders der christelijke vakvereenigingen worden uit het Duitsche arbeidsfront uitgesloten. Zij mogen natuurlijk geen enkele functie uit oefenen en het is hiermede aan alle dienst instanties van het Duitsche arbeidsfront ver boden onderhandelingen met deze lieden aan te knoopen. Hierdoor moet kenbaar worden gemaakt, dat ieder, die het waagt den groo ten revolutionnairen opbouw der natie aan te tasten, voor alle tijden wordt gekentee- kend. De economische conferentie in een critiek stadium? (Dag. Overzicht). De sociaal-democratische partij in Duitschland verboden. (Buitenland). Gisteren heeft zwaar noodweer gewoed in Europa. (Buitenland). Filmopnamen te Castricum. (Film- nieuws). Circulaire van den minister van binnenlandsche zaken over het plaat sen van orders in het buitonland door officieele en semi-officieele in stellingen. (Binnenland). Zie eventueel verder laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S, VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DI1 BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Oproep aan de Oostenrijksche N.S.D.A.P. De landelijke organisatie der N.S.D.A.P. (Hitler-beweging) van Oostenrijk, publiceert een oproep aan de nat.-soc. van Oostenrijk, waarin o.m. wordt verklaard: De regeering Dollfuss heeft den laatsten wanhoopsstap gedaan en onze beweging ver boden, nadat zij alles had geprobeerd om met andere middelen onzen opmarsch tegen te houden. Niets geleerd hebbende van de historische gebeurtenissen van den laatsten tijd, gelooft zij door deze actie van geweld een beweging te kunnen uitroeien, welke reeds lang bij verre de meerderheid van ons volk omvat. Terwijl zij aldus het eigen volk overwel digt en het van zijn politieke rechten be rooft, laat zij alle vijanden van het Duitsche wezen zich vrij in het land ontwikkelen en in woord en geschrift onbelemmerd ophitsen, terwijl de vloek van het in nood en ellende gebrachte eigen volk de handelingen van ieder individu vergezelt. De leiding van de N.S,D.A£ ia PdStéflttlk heeft getrouw ana de instructies van haar oppersten leider Adolf Hitier en in volle te genstelling met de thans in de regeering Dollfuss vertegenwoordigde praetorianen- garde van prins Starhemberg nooit an ders dan met legale middelen gestreden en nooit daden van geweld goedgekeurd of er toe laten overgaan. Dit geldt ook voor de da den van geweld der laatste dagen, waarvoor zij iedere verantwoordelijkheid afwijst. De partij is verboden,'iedere activiteit zal op draconische wijze worden bestraft. Daar om onthef ik formeel en openlijk alle leiders en bestuurders der N.S.D.A.P. (Hitler-bewe ging) van hun functies en ontsla ik de par tijleden van hun overige verplichtingen. De beweging leeft evenwel en zij was nooit zoo sterk als in dit uur. De strijd, welke thans aanvangt, zal zich bewegen langs de lijn, welke de regeering Dollfuss zelf heeft aangegeven. Hij zal zich bedienen van alle vormen en middelen, welke noodzakelijk zijn ter bereiking van het doel en daartoe geschikt schijnen. Het doel is evenwel de regeering Dollfuss ten val te brengen en de bevrijding van Oostenrijk uit de handen van den eervergeten en volksverra derlijken klungel, die thans in dienst van de vijanden van het Duitsche volk zijn heer schappij wl ssmIÖ üüflgJsaL Deorganist verzetten. tie van den strijd in zijn nieuwen vorm is in vollen omvang. In de eerstvolgende dagen zullen de voorbereidingen ten einde zijn en zullen de noodige bekendmakingen volgen. Achter ons staan 1000 jaren Duitsche ge schiedenis, waarvan wij den laatsten zin zullen nakomen. Met ons staat het geheele Duitsche volk. Het resultaat van dezen strijd, hoe lang hij ook moge duren is niet twijfel achtig. De overwinning zal ons zijn. Leve Adolf Hitier, leve Groot Duitschland. De landelijke leider der N.S.D.A.P. (Hitler- beweging) van Oostenrijk, w.g. Proksch. De aanslag in Krems. Bevolking woedend op nat.-soc. In Krems aan de Donau is het in den nacht op Donderdag tot ongeregeldheden ge komen, die naar alle waarschijnlijkheid in di rect verband staan met den aldaar gepleeg- den aanslag. De menigte trachtte een natio- naal-socialistische localiteit te bestormen. Een reclamebord met het opschrift „Naar het derde rijk" werd vernield Ook de winkel van een reeds gearresteerden S.A.-leider werd be stormd. De gendarmerie verspreide de de monstranten, die echter op andere plaatsen weer bijeenstroomden en zich in hun woede keerden tegen de nat.-soc., die op sommige plaatsen tegen den grond werden geslagen en getrapt. Eerst toen de alarmcompagnie van het garnizoen ter plaatse verscheen ge lukte het de opgewonden menschen, die naar verluidt grootendeels zouden behooren tot de Wahrbanner van het bondsleger, te versprei den en de leden van het bondsleger naar de kazerne terug te drijven. In de drukkerij Faber in Krems, waar een reeks veelgelezen nat.-soc. blaadjes gedrukt werd, is een afdeeling van 12 man infanterie ingekwartierd. Het bureau van de drukkerij in St. Poelten is verzegeld. Het verschijnen van de daar gedrukte bladen is hierdoor on mogelijk geworden, ofschoon officieel nog geen verbod is uitgevaardigd. De journalis tieke leider en mede-eigenaar van de onder neming dr. Herbert Faber, bevindt zich van af den aanvang der politie-actie tegen de nat.-soc. in Weenen in arrest. De geruchten over een Oosten- rijksch-Hongaarsche aaneenslui ting. Betreffende de geruchten over belangrijke diplomatieke onderhandelingen over een Oos- tenrijksch—Hongaarsche aaneensluiting op den Quay d' Orsay publiceert de Temps, die in nauw contact staat met het ministerie van buitenlandsche zaken alhier een bericht, dat als volgt luidt: Inzake het plan tot een Oostenrijksch— Hongaarsche unie verklaart men van gezag- hebbende zijde nadrukkelijk, dat de geruch ten volgens dewelke een dergelijk plan op het oogenblik het onderwerp vormt van on derhandelingen tusschen de Fransche regee ring en vertegenwoordigers der Kleine En- tente, op een volkomen dwaling berusten. Intusschen is het feit, dat de Zuid-Slavi- sche minister van buitenlandsche zaken se dert Woensdagavond in Parijs vertoeft, dat Paul Boncour heden den apostolischen nun tius en den Tsjechischen gezant heeft ontvan» gen, terwijl de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, Zaterdag in Parijs wordt verwacht, voor sommigen aanleiding om dit bericht met scepsis te ont vangen. Zoo schrijft het Journal des Débats,' dat dit dementi herinnert aan de loochenin gen in den aanvang der onderhandelingen over het viermogendhedenpact. Volgens dit blad is het waar, dat een Italiaansch plan voorhanden is en dat de belangrijkste regee ringen daarvan in kennis zijn gesteld. De opwinding die dit plan in kringen der Kleine Entente te voorschijn heeft geroepen valt evenmin te betwijfelen. Het blad verwacht, dat de Fransche regeering zich niet op een gevaarlijken weg zal begeven, doch is van meening, dat deze ontkenning inhoudt dat de Fransche regeering er zich niet tegen zal' vpr7oHon

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1