Alkmaarsche Courant TUSSCHEN DONKERE HEIDEHEUVELS. Romeinsche brieven. Honderd vilt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 23 JUNI !BuiteMand pa°' Knco"vo,ife £cutdwJMH&QUW Geneeskundige brieven JJo. 1933 Terugkeerend uit de lage- en drukkend warme landen, woei ons in Italië een verras send koele wind tegemoet; opwekkend is hier de lucht, heel de atmosfeer is vol vreugde over de vooruitzichten van vrede en eenheid tusschen de volkeren en men is hier trotsch over het feit, dat Italië, dat de Duce, den eer sten steen legde waarop het Verdrag tusschen de vier mogendheden opgetrokken kan wor den. Een groote blijheid doortrilt de lucht, die niet als een egaal blauwe koepel boven ons staat, maar waar de witte wolken met elkaar krijgertje spelen en plaagziek nu en dan met een regenbuitje stoffige straten en parken verkwikken. Hoe vaak releveerden de couranten Musso- lini's oorlogzuchtige bedoelingen; hoe scherp werden de militaire oefeningen der jonge ba- 'lilla's gecritiseerd; hoe ergerden zich de sen- timenteele dames, die vredesvereenigingen or ganiseerden en bonden stichtten van moeders die eventueel weigeren zouden hun jongens 'naar het slagveld te sturen, over het feit, dat hier de kinderen zoo jong moeten leeren naar commando's te luisteren en met een geweertje te exerceeren! Maar Mussolini wist, dat al leen met eerbied en vrees de man wordt aan gehoord, die een volk achter zich heeft, dat ook in komende jaren tot aan de tanden ge wapend is. Ethische noch religieuse beschou wingen richten iets uit bij gouvernementen en beursspeculanten, die over het lot van millioenen beschikken, en pas nu zoovelen van deze gewetenlooze woekeraars hun eigen (graf gedolven hebben, kan een sterk man uit zijn sterke vesting de eerste poging doen om een einde te maken aan de toenemende ellen de en verwarring. Het kan niet meer zijn dan een eerste po ging, dan het steken van een klaroen, die de menschen, die van goeden wille zijn, samen roept om zich met elkaar zoo mogelijk te verbroederen maar het geluid is vernomen en vond een weerklank in alle landen, in alle harten, en dat is reeds veel, dat is genoeg om Mussolini dankbaar te zijn en het enthou siasme te wettigen, waar mede hij begroet wordt waar hij zich vertoont. De Duce heeft openlijk verklaard, dat dit verdrag niet meer is dan een beginietter, dan een uitgangspunt, maar de pers, die hier zijn spreekorgaan is, verzekert dat zij er niet aan twijfelt, of in tien jaren van eerlijke samen werking zullen brandende strijdvragen opge lost en gevoelens van wrok en haat overwon nen worden. „Op deze wijze wordt het recht beter gediend dan in welken oorlog ook. On ze blijde verwachting zal geen teleurstelling ondervinden, aldus de „essagero", politiek geknoei en geharrewar kan ons niet deren, het verlangen naar vrede is te diep in ons ge worteld, is een te groote behoefte voor ons geworden. Dit Verdrag wil niet alleen allen oorlog uitschakelen maar den economischen strijd oplossen; het egoïsme en de hebzucht, die de wereld te gronde richten, moeten aan banden worden gelegd; voor de werkende klasse opent dit Verdrag nieuwe horizonten; zij zullen zich dichter aaneensluiten. Eenige dagen geleden defileerden de land bouwers van Italië, die in de loopgraven meevochten, voor den Duce; hoog droegen zij een schild met het opschrift: „Dit is de oorlog dien wij verkiezen", hun landbouw werktuigen waren hun liefste wapenen; en hoe beijvert Mussolini zich om den landbouw te bevorderen,, hoe ontroerend schoon was de tentoonstelling van het graan hier in het najaar gehouden, die ons liet schrijven: „Waarlijk, wie hier rondgaat, voelt dat Mussolini een man des vredes is. Wie de lucht van Rome inademt, is zich bewust te le ven onder een volk, dat zich onder een wijs en krachtig bestuur harmonieus ontwikkelt; het zelfde ideaal bezielt het opkomende geslacht; deze jonge mannen met hun overeind staan de haren willen hun land groot en machtig zien. Al wordt hier ook onder de crisis gele den, het volk stelt niet zulke hooge eischen aan het leven; met een koesterend zon, een teug wijn en wat brood met vruchten zijn de werklui al gauw tevreden. De vrouwen schij nen ons soms van eer geheel ander ras; niet alleen in het zuiden van Italië, maar hier in de volkswijken, waar ze in slecht verlichte woningen in enge stegen huizen, zijn ze nog als gevangen in de kluisters van een duister en luguber bijgeloof. Daarvan zien we angst wekkende staaltjes als in de door proleta- riëers bevolkte voorstad een Maria-beeld wordt rondgedragen waaraan een bijzondere macht wordt toegeschreven. Oorverdoovend is de leelijke muziek, die door de mannen ge< maakt wordt, schrijnend de kreten, waarmede in de kerk het vrouwenvolk te keer gaat tegenover het grove beeld, dat met strakke oogen voor zich uit staart! Bedroefde moe ders en grootmoeders smeeken, ja bevelen aan die pop een wonder te doen en een ver lamd kind te genezen, dat zij op de armen dragen; het is of we ons hier bevinden onder een troep wilden, die fetisch-dienaars zijn! rMaar hoeveel heidensche begrippen woelen n-j yoort °ndor het volk, dat in den grond altijd behoefte heeft iets tastbaars te vereeren en te aanbidden! Er is in Rome plaats voor j !"eest uiteenloopende uitingen van het denk- en gevoelsleven; het moderne leven land wordt in deze plechtige ommegang te ruggebracht naar de kapel, die haar tijdelijk afstond aan de „Moeder der basilieken"; zij is met rozen omkranst; eindelijk wordt de baldakijn zichtbaar, die den schrijn overhuift waarin een stukje van het ware Kruis is neer gelegd; een stoet van kardinalen in hun gloeiend purperen feestgewaad omsluit als met een vlammengordel de reliek. Hier zijn we niet tusschen de joelende be volking! van een voorstad, voor wie een feest ondenkbaar is zonder veel lawaai, fanfare muziek en wijn in stroom, maar in het hart van Rome; in de breede straten zijn de hui zen met tapijten en veelkleurige kleedjes ver sierd, duizenden staan geschaard langs den weg. dien de processie volgt: zij groeten eerbiedig de schilderij en de relikwieWat al verschillende aangezichten heeft het Rom? waar wij door zoo verschillende poorten en langs verschillende wegen kunnen binnenko men en hoe verheugt het ons in zulk een sterk levend milieu terug te keeren na een paar weken tusschen de oude vrienden in het oude vaderland vertoefd te hebben! ETHA FLES DE ORGANISATIE VAN DE DUITSCHE JEUGD. Verordeningen uitgevaardigd. De rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, heeft verscheidene verordeningen uitgevaar digd inzake de organisatie van de Duitsche jeugd. De eerste verordening bevat de instel ling van een Duitschen jeugdleidersraad, de tweede beschikt, dat de Groot-Duitsche bond met zijn onderorganisaties met ingang van 17 Juni als ontbonden moet worden be schouwd, het eigendom van deze organisaties wordt „veilig gesteld". Verder wordt beschikt, dat alle jeugdorga nisaties van Duitschland zich moeten aan melden bij den jeugdleider. In de derde ver ordening wordt het dragen van schouderrie men aan leden van de Duitsche jeugdorgani saties verboden met uitzondering van de Hitlerjugend. De rijksleider heeft tegenover 'n medewerker van Voelkische Beobachter verklaard, dat de organisatie van de Duitsche jeugd zoo is ge dacht, dat de rijksleider voor de deelen van het land, gevolmachtigde benoemt, die op hun beurt plaatselijke leiders benoemen. Deze gevolmachtigden zullen door de leiders van de Hitlerjeugd in de betreffende landen en plaatsen worden benoemd. Er zal een lei- dersraad voor de Duitsche jeugd worden ge vormd, waarin de opperste leiders zitting en stemrecht zullen hebben. De volgende groe pen zullen dezen leidersraad vormen: 1. de katholieke groep; 2. de evangelische groep3. de groep der beroepen4. de groep van de bonden en 5. de groep van de weer- organisaties. Aan het hoofd van ieder dezer groepen staat een gevolmachtigde van den rijksjeugd leider. Hiervoor zullen in aanmerking komen Monsignore Wolker, dr. Stange, Heinz Otto, dr. Daehnhardt. Voor de vijfde groep is nog geen beslissing genomen. De jeugdleider heeft tot taak het jeugd werk in Duitschland te uniformeeren. Er zal een groote organisatie komen. In het rijksministerie van binnenlandsche zaken zal een referent voor kwesties de jeugd betreffende worden benoemd. Dat zal ar Usadel worden. Deze zal de verbinding vor men tusschen den rijksminister en den rijks jeugdleider. Ook in het ministerie voor volks voorlichting en propaganda zal zulk een verbindingsman worden benoemd. Het doel zal zijn de jeugd op te voeden voor den staat. Men kon zulk een doel niet nastreven in een tijd, dat de staat een machi ne, een systeem beteekende. De socialistische en anti-kapitalistische houding en opvattin gen zijn het markantste teeken van het jonge nationale Duitschland. Het parool van mijn arbeid, aldus besloot Baldur v. Schirach, luidt: „Door socialisme tot de natie". rransche regeering en de vertegenwoordi gers der Kleine Entente, van allen grond ontbloot zijn. Politieke fusie tusschen Oosten rijk en Hongaren voor Groot- Brittannië aannemelijk. Naar aanleiding van de geruchten over de mogelijkheid van een politieke fusie tusschen Oostenrijk en Hongarije meent Reuter te weten dat een dergelijke fusie aannemelijk zou zijn voor Groot Brittannië dat op het oogenblik bezorgd is over de positie van Oostenrijk als punt van gevaar in Europa. Echter is Groot Brittannië er niet over ge polst. - ERNSTIG NOODWEER IN EUROPA. Zware sneeuwval in Zwitserland. Uit verschillende deelen van Zwitserland komen berichten over zwaar weer. Op tal van plaatsen regent het onophoudelijk, el ders is de sneeuw begonnen te vallen. Op den St. Gotthardt ligt de sneeuw 20 c.M. hoog. Het sneeuwen duurt voort. In het kanton Ury heeft een ontzettend noodweer, gepaard gaande met hevigen sneeuwval, zeer ernstige schade aange kicht. In het dorp Flieelen is de Gotthard-weg op drie plaatsen vernield. Vrouwen en kin deren zijn zeer vroeg in den ochtend over de daken der huizen gevlucht. Op verschillen de plaatsen moesten huisjes in de bergen des nachts worden verlaten wegens het verschui ven van bergsteen. In Altdorf en Erstfeld zijn groote percee- len bosch, tuinen en weiland onder water, ook Schattdorf dreigt overstroomt te wor den. De brandweer, werkt met man en macht. Tusschen Erstfeld en Curmellen is de Gott- hardweg op tien plaatsen vernield. De voorsteden in Londen ge teisterd. Gistermiddag heeft een onweer, gepaard gaande met storm de Oostelijke voorsteden van Londen geteisterd. Twee personen wer den door den bliksem gedood, drie gewond. Ta! van gebouwen werden beschadigd, stra ten liepen onder water. Zwaar weer boven Berlijn. Gister heeft boven Berlijn een zwaar nood weer gewoed, gepaard gaande met felle slag regens Het verkeer ondervond groote moei lijkheden Hier en daar liepen kelder onder, terv ijl op eenige plaatsen ook straten blank stonden. RESTAURATIE DER HABSBURGERS? Opzienbarende geruchten; te?en spraak van verschillende zijden. Er hebben in de laatste dagen geruchten geloopen over een herstel der Habsburgers en een personeele unie tusschen Oostenrijk en Hongarije, waartoe een of meer der groote mogendheden bereid zouden zijn haar mede werking te verleenen. De tegenspraken zijn niet uitgebleven. Zoo wordt, volgens een Wolffebricht uit Boeda pest van goedingelichte Hongaarsche zijde verwezen naar de rede van den premier Gömbös in het parlement, waarin hij ver klaarde dat de koningskwestie niet actueel en een personeele unie ongewenscht is. In toonaangevende politieke kringen wordt er op gewezen dat deze opvatting van den premier door de openbare meening van het geheele land gedeeld wordt. Daarom worden de sensationeele berichten, die buiten Hon garije zijn opgedoken, naar het land dei sprookjes verwezen. Van officieele Britsche zijde is men voorts reeds opgekomen tegen de geruchten dat de Britsche regeering al te verstaan zou hebben gegeven dat zij niets had in te brengen tegen een herstel in gewijzigden vorm van de monarchie der Habsburgers. Het Tsjechoslowaaksche persbureau meldt verder uit Parijs, dat de T. S. gezant dr. onderhoud had pulseert er met verhiiWr«T/ï» I Osusky gistermorgen een onaernoua nai straten worden hier uren ia de met den Franschen minister van buitenland alle belangstelling schijnen te absorbeeren ^lltiek« y^agstukken^ K„ i tanl anrlertic absorbeeren, maar als dat rumoerige leger is afgetrokken leveren plots diezelfde verkeerswegen geheel anderen aanblik op. Uit de verte hooren we reeds den en- tonigen zang der Benediktijner monniken; zij openen de processie, die een uur lang is. Alle geestelijke orden, die in de Urbs een tehuis vinden, schrijden aan ons voorbij. Zij dragen kaarsen of flambauwen anderen brandende lantaarns op hooge stokken, die verlichten de kostbare gobelins, die ze mededragen in den stoet en de antike crucifixen. Elke groep van geestelijken, elke corporatie zingt met inge Joego-slavische minister van buitenlandsche zaken Jivtitsj en Zaterdag waarschijnlijk de T. S. minister van buitenlandsche zaken Benesj een onderhoud met Paul Boncou hebben. De vertegenwoordiger van het T. S. pers bureau te Parijs heeft van officieele Fran sche zijde vernomen dat men daar van mee ning is, dat een vereeniging van Oostenrijk met Hongarije tot een ineenstorting en tot een uitgebreide verwarring in Midden-Euro pa zou leiden. Met een dergelijke politiek zou Frankrijk zich niet inlaten. «iSv-Havas spreekt bovendien nog tegen dat dt houden en beschaafde stem de eigen liederen; berichten als zou het plan voor een unie tus- <he zang vloeit als zacht golf-geruisch door schen Oostenrijk en Hongarije een onder af straten. De.oudste beeltenis van den Hei-1 werp van bespreking uitmaken tusschen de VERARMDE PRINS, Prins Percia, de laatste telg uit een oud- Hongaarsch aristocratisch geslacht, heeft aan het gemeentebestuur te Boedapest het verzoek gericht om opgenomen te worden in het gemeentelijk tehuis voor arbeiders. De prins, die vroegër ontzaglijk rijk was, heeft millioenen verloren in Hongaarsche en Oostenrijksche oorlogsleeningen en zijn fa milie-bezittingen zijn na den oorlog geconfis- ceerd. ARRESTATIES TE WEENEN. De politie te Weenen deed naar aanleiding van een aanwijzing die zij gekregen had, een inval in de woning van een waschvrouw en vond in de lade van een nachtkastje een in papier gewikkelde metalen huls, waarin zich 130 gr. pikrinezuur bevond. De bewoners van het huis, de vrouw, de dochter, een buurvrouw en een commensaal die natio naal-socialist is, werden gearresteerd, even als 4 andere nazi's die in hetzelfde gebouw woonden. De Weensche politie deelt mede dat de leider der Weensche S.A.-afdeelingen May sedert eenige dagen wordt vermist. De politie vermoedt, dat hij gevlucht is. GEARRESTEERD ALS VERDACHT VAN VERRAAD. Donderdagavond werd in de Tuebinger Hausklinik een zekere Eugen Schneider uit Reutlingen gearresteerd. Van Berlijn was be richt ontvangen, dat uit alles bleek, dat Schneider Schlageter heeft verraden, zoodat hij direct gearresteerd moest worden Schnei der is indertijd veroordeeld tot 2M jaar ge- vangenistraf, welke hij in de jaren 1925 en 1926 heeft uitgezeten. Later is hij op vrije voeten gesteld. De laatste twee jaren was hij in Servië. Op 15 Mei werd hij in de univer siteitskliniek van Tueningen opgenomen. Het was bekend, dat Schneider. die 29 jaren oud is, betrokekn was bij de Sehlageter-affaire Hij ontkende evenwel steeds den 10 jaren ge leden gefusileerden Schlageter te hebben ver raden. ELF CHINEESCHE COMMUNISTEN GEEXECUTEERD. Volgens een mededeeling der Chineescht regeering zijn Woensdag te Kanton 11 Chi ntosche communisten tegen den muur gezet en doodgeschoten, omdat zij hadden gepro beerd wapenen te stelen. MUUR INGESTORT. 5 arbeiders bedolven Bij den Schwarzen Damm waren heden aibeiders aan een sloopingswerk bezig, toen plotseling een muur instortte en 5 arbeiders bedolf. Een hunner werd gedood, de anderen werden zwaar gewond. VERLAGING WERKELOOZENSTEUN Zettersstaking in Slowakije De regeering heeft de uitvaardiging in overweging genomen van een noodverord ring op grond van de machtigingswet, waar bij de werkloozenondersteuning verlaagd zou worden van IS Tsjechische kronen op de helft. De socialistisch leidende vakvereeni ging der zetters heeft in verband hiermede met algemeene stemmen besloten een derge lijke verlaging der werkloozenondersteunin gen met alle middelen te bestrijden. Om beginnen zal van Zaterdagmorgen tot Zon dagmiddernacht een algemeene zetterstakin worden gehouden, in geheel Slowakije, als protestdemonstratie tegen genoemde voorne mens der regeering. Wanneer dit plan door gaat zullen dus Zaterdagmidag en Zondag morgen in geheel Tsjecho-Slowakije geen dagbladen kuneo verschijnen. Zaterdagmor gen zal een groote protestdemonstratie dei dagbladzetters worden gehouden. PAARDENFOKKERIJ IN N.-HOLLAND. Men schrijft ons: De premie- en stamboekkeuringen voor warmbloedpaarden zijn weer achter den rug. En tal van premiën zijn weer uitge deeld tot steun der paardenfokkerij, en waar door dit deel van den landbouw zonder ver lies kan plaats vinden! Dit is nog te weinig bekend, maar een voorbeeld zal het belang der premiekeuring duidelijk maken. Stel men koopt een twee jarige merrie van stamboekouders van goede kwaliteit en type en met goede, vlotte gan gen voor 275. Dat is heei wat geld, maar op de premiekeuring dien zomer krijgt het paard, laten we zeggen een tweede premie of wel 30, hetgeenruim 10 pet. rente van het in het paard gestoken kapitaal beteekent. We veronderstellen, dat de eigenaar een verstandig man is en de twee-jarige in den herfst niet te zwaar laat werken. Dat is zeer gevaarlijk voor de achterbeenen en den rug. We nemen anderzijds ook aan dat de eige naar van tijd tot tijd (om de 6 a 7 weken) de ijzers laat verleggen of vernieuwen of (en) de hoeven bijsnijden. Zorg voor de voeten in dezen tijd geeft kans op goeden stand en goede gangen op lateren leeftijd. Op drie-jarigen leeftijd heeft het paard, na een jaar in het bezit van dezen eigenaar te zijn geweest, niet zooveel gekos:, want hij heeft gewerkt en geeft10 pet. rente! Af- schi ijving behoeft men vóór zijn 8ste jaar er niet op Als drie-jarige komt het paard voor de stamboekkeuring om te worden opgenomen in het stamboek. Dit kost 5, doch het paard kan nu verder aan alle premiekeuringen gra tis deelnemen. (Men heeft zich slechts op te geven). Als de merrie niet achteruit is gegaan ver onderstellen we dat ze als driejarige weer een tweede premie krijgt, die ditmaal 40 is! Dus een rente van ongeveer 30 pet, terwijl het paard nu vrijwel voor een volwassen paard kan werken en gedekt moet worden. Brengt de merrie als vierjarige nu een merrie veulen, dan kan dat ook aan de premiekeuring deelnemen en een kleine bijdrage verkrijgen, terwijl de oude merrie tot haar 7 a 8ste jaar premiën kan verwerven. Dit kleine voorbeeld toont duidelijk aan, dat goed fokmateriaal het betrekkelijk hooge aanschaffingskapitaal ruimschoots terug brengt, terwijl men een stal beste dieren krijgt, die op zich zelf weer meer geld waard zijn. Dit jaar was er voor de primeering van tuigpaarden 3200 ruim ter.beschikking. We raden daarom een ieder aan: koopt jong vrouwelijk fokmateriaal, goede hengsten zijn er wel in Noord-Holland. Het secreta riaat der prov. regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noordholland en van het stamboek, p. a. W. Siob, Heemstede, zal gaarne alle gewenschte inlichtingen ver strekken. ONVERKOOPBARE GROENTEN. Bijna 750.000 kilo uitgedeeld. Inzake de distributie van onverkoop bare groenten, welke over het tijdvak NovemberApril door het Leger des Heiis in samenwerking met het In- en Verkoopbureau van Tuinbouwproducten te Alkmaar in de gemeenten Amster dam, Rotterdam, 's-Gravcnliage, Gouda, Delft en tijdelijk Haarlem met steun van het Nationaal Crisiscomité en (je be trokken plaatselijke afdeelingen is ter hand genomen, verstrekt het Nationaal Crisiscomité thans de volgende gege vens: In het geheel werd een tfoeveelheid van 744.450 K G. groenten aan behoefti- gen uitgereikt, verdeeld als volgt: Am sterdam 161.190 KG., 's-Gravenhage 241.215 K.G., Rotterdam 262.080 K G., Delft 41.820 K.G., Gouda 28.545 K.G., Haarlem 900 K.G. Uitgedeeld werden koolsoorten, wortelen, uien, lof en raap stelen; van deze distributie werd een dankbaar gebruik gemaakt. Waar nochtans de aan bederf onderhevige zo mergroenten niet kunnen worden opge slagen, moesten de uitdeelingen worden gestaakt. Moeilijkheden met den tusschenhan- del zijn nauwelijks ondervonden, waar déze zich voordeden kon in gemeen overleg een oplossing worden gevonden. De steun van het Nationaal Crisis- comité is verleend in dezen vorm, dat voor vervoeq- en laadkosten van Alk maar naar de betrokken gemeenten via de plaatselijke comité's een bijdrage is verleend, terwijl het Leger des Heils het vervoer en de distributie ter plaat e verzorgde, al dan niet met aanvullen ien steun der plaatselijke comité's. Voor het Centrale comité brachten deze distributies uitgaven mede ten be drage van 3204; de plaatselijke co mité's drogen daarvoor 1608 bij. Op bijzondere wijze hebben de ge meente-autoriteiten hunne medewer king verleend door het beschikbaar stel len van lokalen en de assistentie der politie, waardou»- de uitdeelingen steeds een ordelijk verloop hadden. Naast deze distributies werden te Utrecht en Groningen ook door de plaatselijke comité's in overleg met de plaatselijke veilingen voor eigen reke ning uitdeelingen georganiseerd. Het Centrale Comité heeft daarmede geen bemoeienis. De lucht is gedekt op dezen Juni avond, grauw met plekken grijsblauw erdoor Maar ook zóó, juist zóó, onder dezen somberen hen-el is dit heideland mooi, grootsch en indrukwekkend, lit landschap van grijzen en bruinen, met het gele fietspad slingerend tusschen de barre heideheuvels. Wie hier liefelijker bekoringen zoekt, moet in Augustus terug komen. Dan is het hier niet zoo eenzaam meer als op dezen stillen avond tegen het schemeren vroeg in Juni. Dan is het sombei e hei- dekleed een kleurige paarse en purperen tooi geworden, clan straalt de zon er over in gloed en glans, dan jagen witte wolken langs het blauw en stoeten van vacantiegangers, kleurig en fleurig, trekken over het heipad. Maar nu ligt de heide nog eenzaam, grootsch, ongerept. De vacanties zijn nog niet begonnen, de Pinksterdagen zijn voorbij, nog eenige weken lang zul len het maar enkele vreemden zijn, die dit stille gebied doorkruisen. Overigens is het land voor de eigen stille bewo ners ervan alleen. Voor hen, die daarginds in de lage riefgedekte huisjes van het dorp wonen, voor hem. wiens bijlslag opklinkt aan den heirand, voor dien andere, die zijn zeis wet voor het laatste avondwerk, voor dien stillen werker daar langs het pad, die onder de bloeiende vlier zijn houtblokken zaagt. Voor die menschen, de stille, schuwe menschen, die passen bij dit stille, een zame land. Voor de menschen en voor de dieren, de vogels en de anderen ook. Voor dien merel, die ook hier in de tuintjes van de huizen aan den heirand zijn tjuikenden roep en onvermoeibaar lied laat hooren. Voor dien leeuwerik, die alom mijn reis begeleidt met de stil le bekoring van zijn nooit aflatenden zang. Voor dien koekoek, wiens klare zomerroep helder opklinkt over de hei den. Voor den wulp, die hier ergens in 't woeste gebied, waar hij zich bij uit stek thuis voelt, wel nestelen zal en wiens melodieusé fluit in elk geval af en toe te hooren is als het meest eigene en karakteristieke geluid van heide en veen. Voor hen allen, dezen menschen, deze vogels, is nu de heide. En voor hen, die nog stiller, nog ingetogener zijn, die nog minder van zich laten hooren of zien, die stil verborgen leven in de huizen of zich verbergen in de struiken, die pas dan zich weer vertoonen zullen of zich zulen laten hooren als ook deze vreem de, onbekende gestalte, die'ik ben in het heideland, verder is gegaan. Want ja, voor hen is dit land en een oogenblik ook voor mij. Dichtbij is de stoffige groote weg, waarlangs het, zooals op zooveel wegen rondom Elspeet, geen vreugde is te fietsen, dichtbij is de grintweg, waarlangs wolken van dicht stof worden opgejaagd, zoodra een auto passeert, maar hier is het nieuwe fiets pad dwars over de golvende heide en op dit uur is het voor mij het onbetwiste domein, voor mij en ue eigen bewoners ervan. Aan het einde van deze heideheuvels wachten de donkere bosschen en belo ven nieuwe schoonheid. Maar zoo lang mogelijk, voor het duister valt geniet ik van deze heipracht, deze groote, bruine, bronsgroenen wijdheid onder den gedek- ten hemel. Bij 't scheiden ervan komt even de zon door en idt een glimp licht door de wolken. Hemelglans over de duistere velden der aarde, groet uit den noogen aan dit barre, arme, maar toch zoo rijke en von 'ermooie land, dat daar zoo ligt sindt eeuwen, dat de ge slachten der menschen en der dieren en der bloemen heeft zien komen en gaan in stage wisseling en vergankelijkhei 1. Dat ook verder, onaangetast door men- schenhand, daar moge blijven liggen als een stuk scheppingsluister van sombere, maar intens bekorende pracht! A. L. B. CCLXVIII. Zorg voor de oogen. I. Vrijwel algemeen wordt aan het ge zichtsorgaan de grootste waarde gehecht van alle zintuigen. De groote natuur kundige Helmholtz drukte dit zoo uit dat hij het verlies van het licht der oogen na het verlies van het leven het grootst oordeelde. En de beroemde oog arts von Graefe schreef: De volle waar de van het oog is verzonken in het stomme verlangen van degenen, die het bezeten en verloren hebben. Toch is het opvallend, dat blijkbaar zoo vele men schen die beteekenis nauwelijks schij nen te begrijpen, wat duidelijk wordt door de nonchalante wijze, waarop zij met dat kostbare orgaan omspringen Intusscheu heeft de natuur zelf reeds vele voorzorgsmaatregelen getroffen om booze invloeden van het oog af te hou den of, zoo noodig, onschadelijk te maken. De oogen, bestemd om beelden uit de omgeving op te vangen, kunnen moeilijk in de diepte verborgen liggen. In elk geval moet een opening onbedekt blijven, groot genoeg om een bundel lichtsttralen door te laten. Zoo kan het niet anders of het oog moet vrij gemak kelijk voor schadelijke invloeden van buiten open liggen. Van dit gezichtspunt uit zien wij al dadelijk verschillende gunstige omstandigheden. Het voor naamste deel van net gezichtsorgaan, de oogbol, ligt verscholen in de oogkas, een hoi te in den vorm van een peperhuis, dat slechts van voren open is, doch ove rigens van stevige beenen wanden voor zien is. Aan de voorzijde geven de oog leden beschutting voor te sterk licht en voor voorwerpen, die van buiten af de oogbol zullen beschadigen (stof!). De wenkbrauwen kunnen wij beschouwen als een beveiliging tegen het zweet, dat van het voorhoofd naar beneden loopt. De werking der oogleden is wel een nadere beschouwing waard. Dit zijn bei derzijds twee kleppen, die elkaar in een horizontale lijn raken met hun randen, die de oogharen dragen. Ook deze oog haren zijn nuttig om ongewenscht stof tegen te houden. De oogleden schuiven direct over den oogbol. Zoowel deze bol aan de buitenzijde als de oogleden aan de binenzijde zijn bekleed met een vochtig vlies, zoodat de oogleden zonder hinder over den bol kunnen schuiven. Dit vlies, bindvlies genaamd, bedekt naar alle zijden den oogbol om dan met

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9