DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fiat Balilla Fiat 6-Cylirider De economische wereldconferentie. ^Buitenland No. 147 Zaterdag 24 Juni 1933 135e Jaargang Dxujdiiksd Oveciüht Een aantal resoluties zijn gisteren in handeling genomen. be- Nieuwe Amerikaansche voorstellen verwacht. De gebeurtenissen in Duitscbland. Wat vandaag de aandacht trekt OP HET CONCOURS D'ELEGANCE Twee le prijzen. A. DAM Co., ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De economische wereldconferentie heeft gisteren een aantal resoluties in behande ling genomen, waaronder een Amerikaan sche, waarin een nauwe samenwerking tus- schen de regeeringen en de centrale circula tiebanken wordt vastgesteld. De credietver- leening zou volgens deze resolutie moeten worden uitgebreid, rekening houdende met de nationale politiek en de mogelijkheden op de financieele markten. Voorts zullen de pro gramma's der regeeringen voor wat betreft de plannen inzake de werkverschaffing met elkander in overeenstemming moeten worden gebracht Vertegenwoordigers der verschillen de emissiebanken moeten voor directe ge- dachtenwisseling in Londen bijeenkomen. Een bizondere commissie zal rapport moeten uitbrengen over de methodes, welke in de verschillende landen zullen worden toege past. Dit rapport zal den staten worden doorgezonden als richtlijn voor de uitwer king van het eigen werkprogram. Een Hongaarsche resolutie beoogt in dit crediteurenland organisaties in het leven te roepen voor onderhandelingen betreffende een definitieve regeling der schulden met de verschillende debiteurstaten. Een centrale organisatie moet de verbin ding vormen tusschen de verschillende credi teurenorganisaties. Het verluidt, dat prof. Moley direct na aan komst in Londen nieuwe Amerikaansche voorstellen zal bekend maken. Amerika zou op het standpunt staan, dat economische moeilijkheden in de eerste plaats zaak is van ieder land afzonderlijk. Zekere hulpmaatre gelen zouden dan evenwel kunnen worden uitgewerkt. Voor het economisch herstel van ieder land afzonderlijk zijn evenwel de maat regelen in de desbetreffende landen belang rijker dan hulpmaatregelen van algemeenen aard. Interne maatregelen, zooals het slui tend maken der begrooting, het besnoeien der uitgaven, programma's voor openbare wer ken e.d. moeten dan ook door ieder land af zonderlijk onder oogen worden gezien, in ternationale maatregelen kunnen pas in de tweede plaats effect sorteeren. Het standpunt van Huil is met deze zienswijze niet geheel in overeenstemming te brengen. In verband met deze Amerikaansche voor stellen wordt er nog eens op gewezen, dat men in Washington ernstig ontstemd is ge weest over de poging van Frankrijk alle oor logsdebiteuren tot betalingsuitstel te nopen. De president der economische wereldconfe rentie, MacDonald, heeft Vrijdag tegenover vertegenwoordigers van de wereldpers ver klaard, dat de werkzaamheden der conferen tie ondanks de moeilijkheden in de kwestie der stabiliseering zullen worden voortgezet. MacDonald waarschuwde de pers voor mis plaatst pessimisme, dat volgens de ondervin ding zich steeds doet gelden tegen het einde der tweede week van een internationale con ferentie. De werking van de conferentie is grooten- deels psychologisch. Het belangrijkste is, dat de menschheid het gevoel van veiligheid wordt gegeven, in dien zin, dat zij met ver trouwen de werkzaamheden der staatslieden gadeslaat. MacDonald moet evenwel toege ven, dat in de tweede week zich een kleine teurgslag heeft voorgedaan tengevolge van de teleurstelling over de Amerikaansche wei gering van een voorloopige stabiliseering der valuta. Er moet evenwel rekening worden ge houden met de Amerikaansche situatie, wel ke thans met het oog op een stabilisatie der valuta zeer moeilijk is, daar de psychologi sche wensch is de prijzen te verhoogen. in dien de Amerikanen den indruk hebben ge kregen, dat de besluiten der conferentie of een voorloopige valuta-overeenkomst de ver hooging van het prijsniveau in Amerika heb ben verhinderd, dan zal Amerika er aan twij felen of een tijdelijke stabiliseering de juiste is. Hij zelf wil zich in dit verband zijn mee ning voorbehouden. Indien de conferentie succes wil sorteeren, dan moet iedere delega tie het standpunt der andere delegaties ten volle willen begrijpen. Geen enkele delegatie mag zeggen, dat haar standpunt het eenig juiste is. MacDonald gaf in het verloop van zijn verklaringen toe, dat het woord verda ging in de zitting van het bureau der confe rentie Vrijdagochtend is uitgesproken, waar op alle aanwezigen hebben gelachen. Een verdaging tot Augustus MacDonald sprak dit woord in het Fransch uit of tot het na jaar zou het einde der conferentie beteekenen cn zou indertijd een uiterst dwaze poging zijn, want wanneer thans geen resultaat wordt bereikt, dan zal dit, met zoo goed als 100 pCt. waarschijnlijkheid, in den herfst nog moeilijker gaan. De conferentie moet het begin zijn van een regeling, zij behoeft geens zins een definitieve regeling te brengen, maar moet tot op zekere hoogte tot een rege ling leiden. MacDonald gaf hier de mogelijk heid aan, dat men de besluiten met voorbe houd van de stabiliseering zou kunnen ne men. De beslissing de conferentie voort te zetten, zal een wijs besluit blijken te zijn ge weest. Onnoodig pessimisme is misplaatst. Fransch voorstel te verwachten Van Fransche zijde werd Vrijdag medege deeld, dat waarschijnlijk de meeste economi sche besluiten der wereldconferentie voorzien zullen worden van een clausule van voorbe houd, waarin de stabilisatie der valuta als voorwaarde zal worden gesteld voor de ten uitvoerlegging der besluiten. De Fransche delegatie zal zeer binnenkort een voorstel indienen, waarin een internatio nale overeenkomst tot begrenzing der ton nage van handelsschepen zal worden vast gelegd, op dezelfde wijze als voor oorlogs schepen. Ook zal de Fransche regeering een resolutie indienen betreffende staatssubsidies aan economische ondernemingen, waarin een streng onderscheid zal worden gemaakt tus schen wettige en onwettige subsidies. Zes sub-commissies bijeen. Zes sub-commissies der economische en monetaire commissies der wereldconferentie hebben gisteren besprekingen gevoerd ter na dere bestudeering der kwesties welke haar zijn voorgelegd. Simon cn Litwinov. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft een afspraak gemaakt met Litwinov, dien hij Maandag op het Foreign Office zal ontvangen. De heer en mevrouw Litwinov hebben het noenmaal bijgewoond dat MacDonald en Ish- bell MacDonald gisteren hebben aangebo den. Overeenstemming betreffende den tarwe-verbouw. Wij vernemen, dat voorloopige overeen stemming is bereikt tusschen Amerika, Cana- de, Australië en Argentinië. De oppervlakte waarop tarwe verbouwd zal worden, zal met 15 pCt. worden verminderd. Ook Litwinov heeft in principe beloofd den Russischen export te beperken. De lan den, welke de grootste hoeveelheden graan invoeren, zullen de tarieven verminderen. De ministerraad van Vrijdag. Officieel wordt medegedeeld: In den mi nisterraad van Vrijdag bracht de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken Frei- herr von Neurath, als leider van de delega tie ter economische wereldconferentie rap port uit over de werkzaamheden der confe rentie, waarbij de minister voor economische zaken en de rijksbankpresident nadere toe lichtingen gaven. Dr. Schacht besprak daar bij zijn persoonlijke onderhandelingen met de schuldeischers van schulden op korten en langen termijn, die gedeeltelijk reeds tot een resultaat hadden geleid. In de daarop volgende kabinetszitting wesd een wet aangenomen tot wijziging van den wet inzake herstel van het beroepsam'o- teaarschap, en een wet inzake de opheffing van de in den strijd voor de nationale ver heffing gekregen dienst en andere maatrege len. Bovendien werd een wet aangenomen, waarbij artikel 37 van de rijksgrondwet wordt gewijzigd, dat betrekking heeft op strafprocessen tegen afgevaardigden ook bij niet bijeengekomen rijksdag en landdagen Veel tijd tijdens deb esprekingen werd in beslag genomen door het wetsontwerp in zake wijzigingen der voorschriften op het ge bied" van het algemeene salaris- en verzor gingsrecht der ambtenaren, dat in den door den rijksminister van financiën voorgestel den vorm werd aangenomen. Ook werd een wet aangenomen inzake de „Aufwertung" van de waarborgschuld van het Duitsche rijk voor de Duitsche Schutz- gebiet-leeningen.' Hierin wordt een „Aufwer- tungs''-voet van 12M vastgesteld, terwiji als betalingstermijn voor het bedrag der „Aufwertung" 1 Juli 1939 werd bepaald. Verder nam het rijkskabinet een besluit be treffende de oprichting van „rijksautodien- sten". Hierbij worden de rijksspoorwegen ge machtigd voor den bouw en het bedrijf van een effectief net van autodiensten een filiaal in te richten, dat den naam „Rijksauto- diensten" zal dragen. In verband hiermede zal een nieuwe rijkswegennet worden uitge vaardigd. Dit plan is een persoonlijk initia tief van den rijkskanselier. Er zal bij de uit voering daarvan een net van autowegen wor den aangelegd, gelijk dit zijn gelijke in de wereld niet vindt. Hierin moet het geloof in de economische toekomst van Duitschland en een geweldige ontwikkeling van het auto verkeer zichtbaar tot uiting komen. Met den aanleg zal zonder verwijl worden begonnen. Ten slotte werden nog wetten aangenomen betreffende het vertoonen van buitenland sche films en de rijkscommissie voor het vreemdelingenverkeer. In de eerste wet wordt de bestaande desbetreffende wet verlengd en worden de uitvoeringsbepalingen opge dragen aan den rijksminister voor propa ganda. Ook werd nog de bevoegdheid op het ge bied der werkverschaffing geregeld, welke noodig geworden was na opheffing van het rijkscommissariaat voor werkverschaffing, welks bevoegdheden thans overgaan op den rijksminister van arbeid. Ook werd aangeno men een wet op bescherming der pachters. Verbod van de Jungdo en Tan- nenbergbond. in Saksen. Op grond van de verordening van den rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat d.d. 28 Februari 1933 heeft het Sak sische ministerie van binnenlandsche zaken de Jong Duitsche Orde benevens hare nevenorganisaties en onderafdeelingen voor het gebied van den Vrijen Staat Saksen ont bonden en verboden. Eveneens is de Tannenbergbond met zijn onder-afdeelingen voor het gebied Saksen ontbonden en verboden. Het vermogen der ontbonden organisaties is in beslag geno men. Buitenlandsche vliegtuigen boven Berlijn? Gistermiddag verschenen boven Berlijn buitenlandsche vliegtuigen van een in Duitschland onbekend type, die boven de regeeringswijk en in het Oosten der stad vlugschriften uitwierpen met een voor de refeering beleedigenaen tekst. De vliegtuigen verdwenen zooals zij gekomen waren. Treedt Dorpmueller af? Officieel wordt medegedeeld: De publica ties betreffende een binnenkort te verwachten aftreden van Dr. Dorpmueller als directeur- generaal van de Duitsche Rijksspoorwegen, zijn van A. tot Z. uit de lucht gegrepen. Razzia in Berlijn. Onder leiding van den president van poli tie is gisteravond te Berlijn een razzia" ge houden in de omgeving van den Sehlesischen Bahnhof. Twaalf verdachtige lokaliteiten werden doorzocht. Een groot aantal ver dachte personen werd gearresteerd en mee genomen naar het bureau van politie, waar zij zich zullen moeten legitimeeren. Communistische samenzwering. De politie te Dortmund is een communisti sche samenwering op het spoor gekomen, een Rood-Front-organisatie. 36 leden der organisatie werden gearresteerd. Het doel der samenzwering was gewapende opstand, die tot in détails was uitgewerkt. De organi satie was met alle soorten wapenen uitgerust en voorzien van springstoffen en bommen. Een aantal geweren, pistolen, munitie en een hoeveelheid springstoffen konden in beslag genomen worden. In Herdekke is een z.g. Sprengcomplot ontdekt, waarbij bleek, dat nog kort voor de rijksdagverkiezin«en de communisten plan nen hadden tot een gewapende actie. Politici gearresteerd. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken van Baden is, volgens een officieele mededeeling, de vroegere mi nister van Hessen, Leuschner (soc.-dem.), die in Genève tegenover de Duitsche delega tie heeft geageerd, Vrijdagmiddag om 1 uur in Freiburg gearresteerd. .Voorts is Vrijdag het rijksdaglid Ersing (Centrum) in Karlsruhe gearresteerd. Hem wordt verweten geprobeerd te hebben de tegenstanders der nationale regeering te ver- ceninen en een oppositiestelling tegenover de regeering te doen innemen Loebe gearresteerd. De „vroegere" sociaal democratische rijksdagafgevaardigde Loebe is gisteravond door de politie gearresteerd. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De nationaal-socialisten in Oostenrijk. In den Landdag van Beneden Oosten rijk is Vrijdag in behandeling gekomen het voorstel de nationaal socialisten van hun mandaten vervallen te verklaren. Door de samenwerking van christelijk socialen en so ciaal democraten is de goedkeuring van dit voorstel gegarandeerd. De nationaal socialisten hebben in een schrijven aan den Landeshauptmann gepro testeerd en verklaard dat zij geen enkel be sluit en geen wet zullen erkennen, welke tij dens hun gedwongen afwezigheid tot stand komt. Wanneer men gesteund op de bajo netten gelooft het baanbreken van de idee van het nationaal socialisme in Oostenrijk te kunnen verhinderen, dan zal de ontwikke ling aantoonen. dat man *ich vorgist. De ar beid van de nationaal socialisten behoort en kel en alleen aan het Duitsche volk in zijn geheel. Daaraan zullen verordeningen en brieven niets kunnen afdoen. Burgemeester van Kitzbuchel afgezet. Vrijdagochtend is de nationaal socialisti sche burgemeester van de stad Kitzbuehel, de hotelhouder Ernst Reisch op het districts bureau-ontboden, waar hem werd medege deeld, dat hij geen burgemeester van Kitz buehel is. Voorts werd hij veroordeeld tot zes weken arrest en een geldboete van 1000 schellingen, omdat hij onlangs gearresteer de nationaal socialisten in vrijheid gesteld heeft, o.m. den Duitscher Kaminski. Den commissaris van de veiligheid heeft hij toen gezegd: Wanneer men mannen, zooals Ka- minski, die het IJzeren Kruis eerste en twee de klasse dragen over de grens zet, zal ik Adolf Hitier schrijven, ook de 300.000 Oos tenrijkers, die in Duitschland vertoeven over de grens te zetten. Nog vier weken arrest zal RviSch moeten ondergaan, omdat hij ter gelegenheid van een bezoek van buitenland sche journalisten, die op uitnoodiging der re geering Dollfuss een reio door Oostenrijk maken, op het raadhuis van Kitzbuehel de zwart-wit-roode vlag heeft laten hijschen. Reisch is reeds naar de gevangenis in Inns- brueck overgebracht. Oostenrijksche joden uit Duitsch land uitgewezen. Naar wij vernemen zijn in de laatste da gen eenige Oostenrijksche joden de Duitsch- Oostenrijksche grens gepasseerd. Zij zijn uit Duitschland uitgewezen. Dit zou een re- pressaille zijn tegen het over de grens zetten van Duitsche Nationaal Socialisten uit Oos tenrijk. DE ONTWIKKELING DER SOC. DEM. PARTIJ IN DUITSCHLAND. Het was in 1871, onder rijkskanselier schap van Bismarck, dat de soc.-dem. partij één afgevaardigde, n.1. Bebel, naar den Rijksdag zond. Na 62 jaar verlaten haar vertegenwoordigers thans den Rijksdag. Het hieronder volgend staatje toont haar partij sterkte in de verschillende jaren aan: 1871 1 1907 43 1874 9 1912 110 1877 12 1919 163 1878 9 1920 113 1881 12 1924 100 1884 24 1926 131 1887 11 1928 152 1890 35 1930 143 1893 44 1932 133 1898 66 1932 121 1903 81 1933 120 De hoogtepunten vielen dus in 1919, vlak na den oorlog met 163 zetels, en in 1928 met 152 zetels. DE VERHOUDING TUSSCHEN RUSLAND EN ENGELAND, Een stap in de richting der oplossing? De Engelsche regeering heeft de eerste stap gedaan in de richting van een oplossing der gespannen verhouding tusschen Engeland en Rusland. De Britsche minister van buiten landsche zaken, Sir John Simon, heeft de Rus sische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinow uitgenoodigd voor een be spreking op Maandag a.s. in het Foreign Office, bij welke gelegenheid ongetwijfeld het Engelsche invoerverbod en de vrijlating der te Moskou in gevangenschap zijnde Engelsche ingenieurs der Vickerfabrieken MacDonald en Thornton ter sprake zal komen. Litwinoff heeft verder besprekingen gevoerd met verschillen de Amerikaansche vertegenwoordigers, o. a. Mac Bullit, die hij op de hoogte stelde van zijn wenschen en plannen voor een verzoening tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie! De Daily Telegraph weet te berichten, dat Bullit den Russischen volkscommissaris eenige hoop heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten misschien binnenkort het diplomatieke recht van immuniteit zullen toekennen aan de Rus sische handelsvereenigingen in Amerika. Hij voegde er echter aan toe, in verband met de Engelsch-Russische spanning, dat Londen niet de juiste plaats was voor een bespreking over de kwestie der erkenning van de Sovjet Unie door Amerika. Litwinoff's pogingen tot toenadering door de Fransche delegatie schijnen daar zeer koel ont vangen te zijn. Naar verluidt zou de bank van Frankrijk een poging, om een handelscrediet voor den- Russischen handel te verkrijgen, hebben afgewezen. NOG STEEDS WOLKBREUKEN EN STORM IN ITALIË. Uit geheel Italië worden nog voortdurend berichten ontvangen over slecht weer. In het bijzonder vinden wolkbreuken plaats en stormt het hevig. Tal van rivieren en beken zijn buiten de oevers getreden. Aan de te velde staande gewassen is ernstige schade aangericht. De rivier Verbano is binnen 24 uren tijd 185 c.M. gestegen. In de buurt van Novara werd een groep van 5 fietsers door het noodweer overvallen. Een der mannen werd door den bliksem le vensgevaarlijk gewond, De economische wereldconferen tie (Dag. Overzicht). De politie te Dortmund heeft een communistische samenzwering ont dekt en 36 personen gearresteerd. (Buitenland). Buitenlandsche vliegtuigen strooi en pamfletten boven Berlijn me' voor de regeering beleedigenden tekst. (Buitenland). Voor een warenhuis te Indiana- polis (Am.) heeft een chloorgasont ploffing plaats gehad, 25 personen zijn vergiftigd en naar het zieken huis overgebracht. (Buitenland). Te A'dam is gisteravond een 17- jarig meisje door auto, waarin een leerling-bestuurder zat, over reden en zoo zwaar gewond, dat zij spoedig daarop overleed. (Binnen land). Te Eindhoven is een 19-jarige ar beider in een fabriek van den hoo- gen zolder gevallen en bewusteloos opgenomen. Het slachtoffer is spoe dig daarop overleden. (Binnenland)* Sedert Donderdag wordt te Zaan dam een 53-jarige employé der scheepvaartvereeniging „Noord" vermist. De man is er met een be drag van 29.000 vandoor, zijn le het loon voor de arbeiders. (Binnen land). Het Italiaansch vliegtuigeskader zal ook vandaag nog niet starten voor de vlucht via A'dam naar Amerika. (Luchtvaart). (Zie eventueel verder laatste berichten). ZATERDAG 17 JUNI gehouden te ZANDVOORT, behaalde de en AGENTEN: SCHARLOO. TEL. 490 ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DU BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. ZOUTZUUR IN BRIEVENBUSSEN. In een aantal brievenbussen te Weenen is zoutzuur geworpen, waardoor de daarin aanwezige brieven vernietigd zijn. CHLOORGAS-ONTPLOFFING IN INDIANAPOLIS. 25 personen vergiftigd. Voor een warenhuis in Indianapolis (Am.) heeft Vrijdag een chloorgasontploffing plaats gehad. 25 personen zijn vergiftigd. Zij moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Het gas stroomde uit het gebouw. Onder de voorbijgangers ontstond groote op winding. De menscheii zochten, voor zoover dat ging, een goed heenkomen. Hoe het ongeluk gebeurde. Bij het explosieongeluk in Indianapolis betreft het de ontploffing van een vrij groote gascylinder, die daar hij niet goed dicht meer zou zijn, zou worden weggehaald om te worden hersteld. Bij het wegbrengen van de cylinder geschiedde de explosie. De eerste personen, die naar de plaats des ongeluks snelden vielen bewusteloos neer. Overal werd geroepen om gasmaskers. Alle politiereser- ves, de brandweer en de reddingstations wer den opgeroepen. Toen de reddingscolonnes arriveerden stroomde hun het gele gas tege moet. Op het plaveisel lagen tal van vergif tigde personen. Na de verongelukten gebor gen te hebben, doorzochten de manschappen alle huizen in dit dicht bevolkte gedeelte der stad. Daarbij werden nog 3 door het gas ver giftigde vrouwen gevonden. Teneinde verdere ongelukken te voorkomen, werden ten slotte alle straten in de nabijheid van de plaats des onheils afgezet

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1