VOOR PE KLEINTJES !Bmne*dand bloemen ruiken teekenplaatje Raadselhoekie ALS MET REGENT. MOEDER WITJE EN MAAR KLEINTJES. verd toen in elkaar gedrukt als een vuilnis- blik en de boter diende als smeersel voor de locomotiefwielen. De bestuurder zelf bleef ongedeerd, doch dit avontuur had hem blijk baar niet afgeschrikt, althans hij stond he- ,d?n terecht, omdat hij op 13 Mei te Heiloo bij den Zevenhuizerweg zich met den door hem bestuurden melkauto op den spoorbaan bevond, terwijl op korten afstand een trein naderde. Slechts door krachtig remmen kon de machinist een aanrijding voorkomen. Na tuurlijk was de kantonrechter verstoord, en werd deze stemming gedemonstreerd door het opleggen van 50 boete of 50 dagen. r DE WETENSCHAP MOET VOOR -v DE ARMOE WIJKEN. Een werkloos huisvader uit Harencarspel, de 35-jarige heer Arie P. die met zijn gezin, bruto van 28 gulden per drie weken moet leven, had zijn nog leerplichtig zoontje Jacob Simon gedurende verschillende schooltijden verstoken gelaten van de vruchten van den boom der kennis, aangezien de scholier wat kon verdienen met akkerbouw en het gezin natuurlijk tuk was op iedere extra inkomsten Toen nu de vader terecht stond wegens over treding der leerplichtwet kon de kantonrech ter zich echter indenken, hoe moeilijk de keus is in een dergelijk geval en ontsloeg hij den heer P. van alle rechtsvervolging. DIE HAD HET DUBBEL VERBRUID. De naam van den heer Th. K., fruithan delaar te Alkmaar kwam zelfs 2 maal voor op de convocatielijst. wat voor zijn beurs al iniet veel goeds voorspelde. Het bleek dan, dat hij in de eerste p.aats zich had te verant woorden wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting door in den avond van il3 Mei omstreeks half elf eenige bananen te verkoopen aan 'n paar late klanten uit Heer- hugowaard, terwijl hij voorts op 12 Juni was gecalangeerd ter zake het ontbreken van een wegspiegel aan zijn vrachtauto. De heer K. had verschillende motieven ter verontschuldiging die echter geen instem ming verwierven, maar integencleel zijn po sitie belangrijk verzwakten. Hij werd dan ook veroordeeld tot twee geldboeten en wel voor den bananen verkoop tot 15 of 5 da gen hechtenis en voor den wegspiegel 3 boete of 3 dagen hechtenis. EEN RIJWEGWOESTELING ZONDER EEN1G MENSCHELIJK GEVOEL. I Op Donderdag 18 Mei, toen vele kerkbe zoekers opgingen naar de r.-k. kerk te Nrd.- (Scharwoude kwam in woeste vaart een wiel rijder, die later bleek Gerrit D., een jong- mensch uit Dirkshorn, aanpeddelen en reed .daarbij gevoelig een 80-jarigen grijsaard, 'den heer J. Bruin aan met gevolg, dat de oude man tegen de straatsteenen sloeg en bewusteloos bleef liggen. Thans was de stak kerd nog niet volkomen hersteld. Wat de verwekker van dit onheil betrof, deze had het niet de moeite waard geacht zijn slachtoffer eenige hulp te bieden, doch alleen hem toe gevoegd: ouwe suffert, kijk uit! en was op de fiets gesprongen en doorgereden. De ooggetuigen van dit inhumaan optreden, de heeren Blijleven en Zijpe, noemden heden 'n rijden van den fietser ontaard en gelijk een halve malle! Het aldus gekwalificeerde jong- mensch was wijselijk maar niet verschenen. Hij had anders kunnen genieten, want de heeren waren woest! De kantonrechter be treurde het innig dat de wet hem geen be voegdheid gaf, dergelijke wildemannen het wielrijden te verbieden, maar hij sloot Zich overigens volkomen aan bij den eisch van het openbaar ministerie en veroordeelde den ver dachte bij verstek van harte tot de gevorder de 40 gulden boete of 40 dagen. DAT KAN DEN BESTE GEBEUREN. De 59-jarige woonschuitschipper en koop man Reinier S. te Alkmaar had op 13 Juli recht hartelijk den verjaardag gevierd van een zwager en meer potjes bier gedronken dan hij kon verdrager., zoodat hij niet meer capabel was om streep te houden. Op het Kweepenpad werd zijn toestand opgemerkt door een agent met ae onontkoombare droe vige gevolgen: opgebracht, in de cel gedepo neerd, proces-verbaal en terechtstelling Het speet den ouden heer vandaag vreeselijk en daar hij absoluut niet als alcoholist bekend staat, werd de toorn van just'tia bedwongen met 2 boete of 2 dagen hechtenis. DE PERS HAD NATUURLIJK WEER DE SCHULD. Het nieuwsbord van de Alkm. Courant frekt gewoonlijk vele nieuwsgierigen, die op de hoogte van hun tijd willen blijven, doch die natuurlijk niet bijdragen het daar nogal drukke punt meer rustig te maken. Een en ander was indirecte oorzaak dat op 19 Mei een botsing ontstond tusschen twee wielrij ders, de 21-jarige slager Jur. Sch. en de 25-jarige loodgieter Martin Homan. Met ge volg dat het rijwiel van den loodgieter werd beschadigd. Na gedaan onderzoek werd de schuldvraag in 't nadeel van den slager, die den bocht had afgeknepen, beantwoord. De slager, thans te recht staande met een ver bonden arm, het resuftaat van vakrisico, gaf de schuld van de aanrijding aan de lezers van de berichten, waardoor het hem niet mo gelijk was, behoorlijk naar rechts uit te wij ken. Overigens hadden de heeren heelemaa1 geen hekel aan elkaar en zal de 2 boete of 2 dagen en de betaling der aangerichte schade ad. 2.50, waartoe de jonge slager werd veroordeeld, wel geen kwaad bloed zetten. EEN ZIEKTE DIE MAAR NIET TE GENEZEN IS! faet wielrijden door den tunnel bij den Berger^eg neemt ondanks de vele proces sen-verbaal voortdurend toe. Ook de ..assis tent-huishoudster" de 18-jarige mej. Helena v. d. H- stond te dier zake terecht', doch daar haar verklaring niet klopte met de dagvaar ding, zal a s. week de verbalisant worden gehoord. GEEN MARKIEZEN OPHANGEN! De heer C. J. W., meubelhandelaar te Alkmaar, was zoo vrij geweest zonder de vereischte vergunning 'n paar markiezen aan den voorgevel op te hangen. Hij toonde heden 'n uitknipsel uit de vragenrubriek van een plaatselijk blad waarin werd beweerd, dat zoo'n vergunning niet noodig was. Dit sloeg vermoedelijk op een andere plaats, maar dit werd er niet bij verteld. De winke lier liep er dus in en werd tot 2 boete of 2 dagen veroordeeld. Schriftelijke uitspraken: M. V. en A. T. beiden te Alkmaar wegens venten met consumptie-ijs zonder vergunning van B. en W., ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de motor- en rijwiel- wet: J. S. te Alkmaar 2 boete of 2 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorde ring ad 2.50 aan M. H. k. de G. te Bakkum, J. H. M. te Monniken dam, G. B. V. te Oudorp, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. M. te Velsen. J. B. te St. Pancras ieder 3 boete of 1 week tucht school. Th. K. te Alkmaar, H. Th. T. te Am sterdam ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis. P. V. te St. Pancras, W. D. te Broek op Langendijk, F. W. te Velsen, M. W. te Ber gen, J. N. te Amsterdam, C. v. H. te Diemen, A. D. W. te Beemster, H. M. te Velsen D G J. S. te Alkmaar, J. K. te Alkmaar, T. J. te Alkmaar, J. A. M te Harenkarspel, H. B. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis. K. J. te Haarlem, G. A. te Haarlemmer meer, B. A. v. D. te Heiloo, W. F. te Medem- blik, H. C te Haarlem, T. Z. te Nieuw Hel levoet, G. B. te Hensbroek, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. G. Z. te Alkmaar 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. S. te Alkmaar, 7 boete of 7 dagen hechtenis. L. F. v. H. te Amsterdam, J. T. K. te Bloemendaal, G. L. v. d. M. te Rotterdam, N. L T. M. R. te Rijswijk, C. G. T. te Haarlem, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. S. te Alkmaar, 8 boete of 8 dagen hechtenis. G. D. te Dirks horn 40 boete of 20 dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordenin gen J. Th. B. te Alkaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. C. J. W. te Alkmaar, H. H. K. te Den Helder, H. L. te Utrecht, E. v. V. te Am sterdam, G. V. te Alkmaar, J. van N. te Amersfoort, W. E. te Schellinkhout, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. V. H. D te St. Pancras, C. M. v. L. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. E. S. te Oudorp 4 boete of 4 dagen hechtenis. B. W. v. B. te Hoorn, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P W. K. te Amsterdam 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden grond): J. W. te Bakkum, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. M. M. te Am sterdam 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. J. S. te Haarlem en H. de B. te Amsterdam ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C V. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de Vogelwet: G. Z. te Egmond aan Zee 6 boete of 6 dagen hech tenis Overtreding van de arbeidswet: G. G. te Castricum 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de loterijwet: J. S. te Uit geest 30 boete of 30 dagen hechtenis met teruggave van de in beslag genomen goede ren. Overtreding van de vleeschkeuringswet* J. de B. te Koedijk 6 boete of 6 dagen hech tenis. Overtreding van de spoorwegwet: A. P G. te Heiloo 50 boete of 50 dagen hechte nis. Overtreding van de jachtwet: T. O. te Krommenie 5 boete of 5 dagen hechtenis Overtreding van art. 444 van het wetboek van strafrecht (niet als getuige verschijnen): A. V. te Alkmaar 4 boete of 4 dagen hech< tenis. Overtreding van de winkelsluitingswet: T K! te1 Alkmaar 5 boete of 5 dagen hech tenis. Overtreding van de leerplichtwet: A. P. te Harenkarspel, ontslag van rechtsvervolging. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ZAANDAM. De S.D.A.P. komt met een nieuw voorstel. In een Donderdagavond gehouden druk bezochte huishoudelijke vergadering der leden van de plaatselijke afdeeling der s d a.p. te Zaandam is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin instemming wordt betuigd met een voorstel, dat de soc dem. raadsfractie voornemens is bij den ge meenteraad in te dienen in verband met de financieele moeilijkheden der gemeente. In dat voorstel, dat een zeer uitvoerige motiveering heeft, wordt o.m gewezen op het feit, dat de regeering den eisch stelt in de begrooting voor 1933 een aflossing van f 50.000, de afschrijving op de te sluiten crisisleening, op te nemen, in de plaats van de 25.000 door den gemeenteraad ge raamd. De regeering eiseht voorts, dat de begroo ting sluitend wordt gemaakt zonder gebruik te maken van z.g. eenmalige inkomsten zoodat de onder de inkomsten gebrachte 45.000 reserve gasfabriek en de 31.000 batig saldo van de rekening 1931 zouden moeten vervallen. De verhooging van de af lossing en de schrapping van de tot het slui tend maken der begrooting aangewende een malige inkomsten zouden een tekort schep pen van ruim 100.000. Alleen door te vér gaande bezuiniging op uitgaven voor onderwijs en financieele schrapping vap vele andere cultureele er sociale uitgaven, door vermindering van de uitgaven voor werkloozenzorg, benevens een verder gaande loonsverlaging van het ge meentepersoneel kan dekking van het tekort worden bereikt. Als gevolg van een en ander geeft de frac tie In haar voorstel als haar meening te kennen, dat de gemeenteraad de verantwoor delijkheid niet kan dragen voor een bestuur, dat volgens de aanwijzingen van zijn geld schieter, het Rijk, moet worden bestuurd. De fractie stelt daarom voor aan Ged Staten en aan de regeering te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is in de begroo ting 1933 overeenkomstig de voorschriften van de regeering zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is ver zekerd, en noodigt B. en W. uit aan Ged Staten en de regeering te berichten, dat de kasmiddelen der gemeente binnen zeer korten tijd niet meer toereikend zullen zijn, zelfs om de meest dringende betalingen, o.m. van rente, loon en steun, te doen en Ged. Staten en de regeering te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de finan cieele verplichtingen van de gemeente kan worden voldaan, nu de gemeente zelf door iet inhouden van de uitkoering uit het ge meentefonds daartoe buiten machte gehou den wordt. GESPANNEN VERHOUDINGEN IN DEN GEMEENTERAAD VAN HEESCH. Een raadslid gearresteerd. In de Donderdagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad van Heesch 'N.Br.), waar de verhouding tusschen den burgemeester en de raadsleden zeer gespan nen is, kwam het tot hevige incidenten. De discussies ontaardden, zooals gewoon lijk, in een hevige scheldpartij, waarbij den burgemeester de grofste beschuldigingen naar het hoofd geslingerd werden. Toen het raadslid Van der Ven den burge meester verweet, dat hij de strafwetten her haaldelijk schond, sloot de voorzitter de ver gadering. De heer Van der Ven bleef woe dende verwijten tot den burgemeester rich ten. De burgemeester gelastte daarop de in de raadszaal aanwezige maréchaussee den heer Van der Ven te arresteeren. Onder hevige protesten werd deze daarop weggevoerd en in het arrestantenlokaal opgesloten. KORTE BERICHTEN. Gister is te Utrecht de jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden van de .Broederschap van Canaidaat-notarissen in Nederland en zijn koloniën", onder voorzit- erschap van den heer F. M. van Hasselt uit Den Haag. In de groote zaal van de sociëteit „Ami- citia'' te Amersfoort hield de Nederlandsche Spaarbankbond gister zijn 28sten spaar bankdag. Oplossingen der raadsels nit het vorige nnmmer. Voor grooteren. 1. De jurk is niet te groot, hè Em? Sta eens even stil! (Theems en Eems), Liet iemand n er overal naar zoe ken? (Dnero). Verleden week kwam u Rudolf te gen, doch u zag hem niet. (Mur). Moeder liet schoenen voor mij op zicht komen. (Etsch). 2. Bloemendaal. Londen, baal, Edam, moed, meel. 3. Schor, pioen; schorpioen. 4. Olifant, foliant. Voor kleineren. 1 Neus, hoorn; neushoorn. 2. Nikker, kikker. B E K E J P E K E I 4. n Ié-' 3. O d e r Oosterhout. boot mast laat been brem hark lood duur grot OM OP TE LOSSEN. Voor grootereu. Kruisraadsel. Op de belde kruisjeslijnen komt de naam van een voorwerp, dat bij de roeisport gebruikt wordt. X X X r X xxxxxxxxx X X i X X lo rij een medeklinker. 2o een slim, viervoetig dier. iemand, die op een kantoor bank werkzaam is. een ander woord voor pijl. 't gevraagde woord, een groente. iets, dat veel gelezen wordt, een voorwerp, dat in de keuken gebruikt wordt, een medeklinker. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een plaats in Zuid-Holland- Een 4, 6, 5 vindt men aan eiken waen 7, 6, 1 is een ander woord voor dwaas i, 2, 3, 5 beteekent verdriet. Een 7, 3, 2, 4 is een waterplas. Verborgen vogels. Maak toch niet zoo'n misbaar en drukte om een dergelijke kleinig heid, Annie! (2) Wat een regenbui! Lena werd klets nat! Ik geloof niet, dat de weg door het park iets om is Leg de visch op een schotel, Marie 3o 4o 5o 6o 7o 8o 9o of Een vader liet zijn vier zoons een stuk weiland na, dat dezen vorm had Ze moesten er ieder een vierde deel van krijgen en de vier stukken moesten precies even groot zijn en den zelfden vorm hebben. Hoe werd dat wei land verdeeld? Voor kleineren. 1. Welke boog wordt door iedereen ge bruikt? 2. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een plaats in Friesland. 4, 2, 3 is het tegenovergestelde van leeg. De 1, 7, 7, 3 stroomt door ons land. 2, 3, 6, 7 is een meisjesnaam. 5, 4, 7 is ook een meisjesnaam. 6, 5, 5, 3 is een kleur. - -Kom jij eens hier, Marietje, En kijk me eens goed aan! - Wat heb je met het roosje - In 't bloemenperk gedaan? Voor dezen keer nog niet dan! - Zegt Moeder. Heb je spijt? Btdremmeld knikt Marietje En Moes zegt: kleine meid, - Vanmorgen zat het stevig Nog aan den langen steel - En nu is die gebroken Ten minste... 't scheelt niet veel! - Ja Ikkestamelt Rietje, Rook even aan de roos - En stootte met mijn handje Och, Moeder, wees niet boos! Als jij wilt bloempjes ruiken, Bedenk dan eerst heel vlug, Dat je daarbij je handjes Houdt stevig op je rug. Ja, Moeder, ja! juicht Rietje, Dat zal ik altijd doen! Heft op 't betraand gezichtje, Geeft Moedertje een zoen. Klein Rietje ruikt nog dikwijls De bloempjes, maardoet 't goed: Houdt op den rug haar handjes. Ze weet nu, hoe het moet! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). Meneer Roodstaart, 'n deftig vosje, Loopt door 't groene weideland. Maar wat ziet hij daar? Wie zwemt er In de sloot aan dezen kant? De familie Snater! Foei toch! Meneer Roodstaart wordt nu kwaad, Omdat er met groote letters Duid'lijk toch te lezen staat, Dat het in de sloot verboden Is te zwemmen! 't Is zijn lar.d En ij n sloot! O, eendjes, kom toch Niet zoo heel dicht bij den kant! (Nadruk verboden). Juist als Roodstaart sluw als altijd! Vraagt de kleintjes eens te zien, Merken d' eendjes pas hun vijand, i. Is het reeds te laat misschien? Neen, gelukkig! d'eendenvader Reept zijn vrouw en kinders vlug En zij zwemmen met een vaartje Naar hun eigen sloot terug. Roodstaart staat nu sip te kijken, Maar wij zijn voor d'eendjes blij! En we maken van 't geheel dan Een heel mooie schilderij. C. E. d. L. H. Welk dier kan zitten op iets, dat het omgekeerde van hemzelf is? Ik ben een stoel, Sta in het bosch: Op 't groene gras Of op het mos. Toch bied ik je Geen zitplaats aan Probeer 't maar niet: Het zal niet gaan! door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Regendruppels vallend tikkend, Regelmatig tikkend neer En de kind'ren mopp'ren: 't Regent! Is me dat een aak'iig weer! Maar bedenk toch, dat de bloemen In het bosch en in de wei 't Kopje heffen! Regen maakt hen Heerlijk frisch en o, zoo blij! Want de bloemen waren dorstig Lekker is die regen, fijn! Strakjes bloeier; ze nog mooier, Strakjes in den zonneschijn! Bloemen hebben regen noodig, Denk daaraan maar, als het giet! En zeg zelf: dat je eens thuis blijft, Is zoo vrees'lijk erg heusch niet! Over 'n poosje speel je toch weer Heerlijk in den zonneschijn, Want die kan juist n a den regen! Immers zoo verkwikkend zijn. (Nadruk verboden), 1. Moeder Wit ligt in haar mandje, Weet je wel, wat Poes daar doet? Heel voorzichtig likt ons Witje Haar drie kleuters, zwart als roet. 2. O die kindertjes van Witje, Waren toch zoo vrees'lijk stout! Speelden samen in het schuurtje Vol met kolen en met hout! 3. En het drietal witte poesjes Zag er foeii zoo pikzwart uit Allen zaten sip te kijken Vuil was zelfs hun kleine snuit! 4. Maa- ons Witje likt haar kinders Heelemaal weer schoon en blank. Zacht miauwend brengt het drietal Mjeder Wit daarvoor zijn dank- 5. Duid'lijk zegt in 't poesentaaltje Witje: Kinuers, weet nu goed, Dat je nooit meer in het schuurtje Van de kolen komen moetf 6. 't Drietal knipoogt, antwoordt zachtjes: Moeder, nooit doen wij het weer! Vuil zijn is niet prettig, heusch niet! En het b'ijft bij eenen keer! ANNIE O. (Nadruk verboden),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7