DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gebeurtenissen in Duitschland. Buitenland, De toestand in Oostenrijk. STAAT VAN llÊLEG IN SOFIA. Ho. 148 Maandag 26 Juni 1933 135e Jaargang D/xqjdiiksdiOjüWzicfU Thans trekt een kerkelijke kwestie de aandacht. De Nazi's willen een protestweek houden. DE REGEERING EN DE SOC. DEM. Wat vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Duitschland vraagt voor de zooveelste keer weer de aandacht van de buitenwereld. Thans is het een kerkelijke kwestie, die op den voorgrond treedt en die ook in Duitsch land zelf druk besproken wordt. De regeering was van oordeel, dat het noodig was, om aan de verwarring, welke in het land bestaat in de kerkelijke aangelegen heden, een einde te maken en benoemde daarom een commissaris voor alle evangeli sche kerken. Eerst had men een rijksbisschop benoemd, doch dr. von Bodelschwingh, die deze functie kreeg, heeft zijn opdracht terug gegeven. Tegen de benoeming van dezen Bodel schwingh was intusschen al sterk geprotes teerd door de nat.-socialisten, die deze week tot een speciale protestweek wilden organi- seeren. Dat protest is nu niet meer noodig, ai wordt er deze week nog wel de noodige actie gevoerd. o Dan zijn er de vreemde vliegtuigen, die de gemoederen in Berlijn bezig houden. De staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, Milch, heeft zich tegenover pers vertegenwoordigers geuit over het vlieginci- dent boven Berlijn. Hij verklaarde, dat Vrij dagmiddag op een hoogte van 3000 M., een of twee vliegtuigen boven de hoofdstad wer den gesignaleerd. De bewolkingstoestand wgs voor de vliegtuigen buitengewoon gunstig, daar de wolken zeer laag hingen. Met zeker heid is vastgesteld, dat het tweedekkers wa ren. Kort voordat de machines boven Ber lijn vlogen, heeft men bij Kottbus twee van het Zuiden komende vliegtuigen gezien. Het betreft ongetwijfeld vreemde machines, daar vliegtuigen van dit type niet in Duitschland bestaan. Des avonds laat zijn aldus Milch ook in de Palts vreemde toestellen gezien, hoewel niet vaststaat, dat er verband bestaat met het incident te Berlijn. Milch is van meening, dat de vliegers in betrekking moeten staan tot kringen in Duitschland. De rijksregeering acht het voor val een incident van hoogst ernstigen aard. Leiders van de Beiersche volks partij gearresteerd. Naar aanleiding van de plechtigheid, waarmede Bad Aibling tot stad is verheven, heeft de Beiersche minister van binnenland- sche zaken, Adolf Wagener, Zondagavond in de geheel gevulde tentoonstellingshal een redevoering uitgesproken, in den loop waar van hij ook sprak over de in de afgeloopen dagen bij prominente leiders der Beiersche Volkspartij gedane huiszoekingen. Spr. zeide o.m., dat thans kon worden geconstateerd, dat de afgelegde verklaringen van loyauteit allen gelogen zijn geweest en dat gepoogd werd op zeer intensieve wijze ondanks het be staande verbod van vergadering vergaderin gen te houden en dat ook de ontbonden Bayemwacht nog steeds bestond. De minister verklaarde, dat de tijd der partijen in Beieren definitief voorbij was. Hij zou#eder als scha delijk persoon voor het vofk doen arresteeren die een poging zou doen wederom een partij te stichten, onverschillig onder welken naam. De minister deelde mede, dat vandaag niet alleen de meest prominente leiders der Beier sche sociaal democratie, maar ook de promi nentste leden der Beiersche Volkspartij gear resteerd zijn. Voortgaande zeide spr. nog, dat hij zou voortgaan op den eenmaal als juist erkenden weg en zich daarbij door niemand zou laten hinderen, zoolang hij als soldaat van Hitier op zijn post stond en de leider zijn bevel handhaafde. Het tempo der revolutie moet worden versneld, want het is de allerhoogste tijd, wanneer het Duitsche volk nog moet worden gered. De ex-kroonprins en de Stahl- helm. De ex-kroonprins heeft graaf Pickler, den leider van den Stahlhelm in Silezië, naar de Schlesische Zeitung meldt, het volgende schrijven gezonden. Slot Oels, 24 Juni. Waarde graef Pickler, In mijn kwaliteit van eerelid van het dis trict Silezië van den Stahlhelm, bond van Frontsoldaten, gevoel ik mijgedrongen U een en ander te verklaren over de overeen stemming, welke bereikt is tusschen Rijks kanselier Adolf Hitier en den leider van de Stahlhelm, Franz Seldte: Met vreugde juich ik het toe, dat het ein delijk is gelukt de basis te scheppen voor de nauwe aaneensluiting en voor het gemeen schappelijke front van de in het nationaal socialisme en in den Stahlhelm voorhanden nationale krachten. Ik zie daarin niet alleen een waarborg voor de verzekering der tot nu toe bereikte resultaten, maar vooral ook het bewijs voor de erkenning en den wil der lei ders, dat voor de gelukkige oplossing van de geweldige taak,, welke voor ons ligt, de krachtige medehulp van den Stahlhslm noo dig is op de basis van volkomen gelijkwaar digheid. Dat daarbij op zakelijk en persoon lijk gebied offers moeten worden gebracht, wenschen op den achtergrond moeten wor den geschoven en dat ook teleurstellingen op den koop toe moeten worden genomen, is na tuurlijk. Het heeft den Stahlhelm nog nooit gemankeerd aan offervaardigheid, wanneer het er om ging de groote vaderlandsche ge dachten na te leven. Voor de nationale orga nisaties gaat het er thans om het bewijs te leveren, dat de zin en het doel van de groote Duitsche vrijheidsbeweging en de rol, welke hun daarbij toekomt, bij deze medewerking wordt erkend en dat er naar wordt gehan deld. Verbod van de „Pommer'schen Tagespost". De politiepresident van Stettin deelt mede, dat de „Pommer'schen Tagespost'' met in gang van Zaterdag tot nader aankondiging verboden is wegens het publiceeren in de uitgave van heden van twee artikelen, die weliswaar uitlatingen zijn van den districts- Stahlhelmleider Peters en den Bondsgevol matigde Rambow, doch zoowel het feit van het weergeven van deze uitlatingen als het opnemen van een brief van den gen als het opnemen van een brief van den landsleider van het Duitsch-Nationale Front houden een zoo ernstige critiek in op de jongste maatregelen van de Rijks- en van de Pruisische regeering, dat publicatie in elk geval achterwege had moeten blijven. Deze publicatie heeft onder de bevolking een zoo groote opwinding veroorzaakt, dat in het belang van de openbare veiligheid de ver dere verschijning van de „Pommer'sche Tagespost" niet geduld kan worden. De sociaal-democratische Ar- beiders-Radiobond ontbonden. Nationaal-socialistische troepen bezetten in den afgeloopen nacht de bureaux van den in liquidatie zijnden sociaal-democratischen Bond van Arbeiders Radio-amateurs. Daar bij bleek, dat hoewel deze organisatie eeni gen tijd geleden had besloten tot ontbinding over te gaan, zulks slechts in schijn was ge beurd, terwijl in werkelijkheid het apparaat intact was gehouden. Thans zal de bond van regeeringswege ontbonden worden. in Marxisten gearresteerd Beieren. Op bevel van de Beiersche regeering zijn Zaterdagavond te Regensburg tal van leden van de S.P.D., van de vrije vakvereenigingen en de communistische partij gearresteerd. Redevoering van Goebbels over de soc. dem. In een Zondag te Berlijn uitgesproken redevoering zeide minister Goebbels o.m.: Waartoe hebben wij een arbeiderspartij noodig? Wij zijn toch zelf een arbeiders partij? Waarvoor hebben wij de nationale partijen noodig? Wij zijn toch zelf een na tionale partij? Wat willen wij met Christe lijke of Marxistische vakvereenigingslei- ders? Wij zijn zelf vakvereenigingsleiders. De nationaal-socialistische partij heeft nooit twijfel laten bestaan aan het feit, dar zij op een totaliteitsstandpunt staat Wij zijn de uitvoerders van het volkswezen, aldus Goebbels. Niemand hoeft bang te zijn, wij zullen ook de revolutie ten einde voeren Pardon wordt niet gegeven. Goebbels besloot zijn redevoering met dank te brengen aan de oude partijgarde en met de woorden „De groote levenstaak van den lei der bestaat er in het Duitsche volk weer aan brood en werk te helpen." Dr. Dollfuss dreigt met den doodstraf. Bondskanselier Dr. Dollfuss heeft op een bijeenkomst tijdens een redevoering aangekondigd den doodstraf tegen de NSDAP te zullen invoeren. Vijl nationaal socialisten in Beneden Oostenrijk gear resteerd. Zaterdagavond zijn in Beneden Oos tenrijk, voor zoover bekend, vijf vroege re leden van de nationaal socialistische fractie van den Landdag in arrest ge steld, o.m. de gouwleider voor Beneden Oostenrijk, kapitein Leopold en de actief dienende officier van het bondsleger Saliger. Het schijnt in het voornemen te liggen alle leden der fractie gevangen te nemen. Bomaanslag in Gmunden. In den nacht op Zondag zijn in Oos tenrijk wederom verscheidene inciden ten voorgekomen. Zoo werd in Gmun den in Salzkammergut een bomaanslag gepleegd op de woning van den Christe lijk Socialen burgemeester Thomas. De bom werd tegen de huisdeur geworpen en had een buitengewoon krachtige de tonatie. In Oberbayermarkt is een bom ontploft tijdens een z.g. Segenfeuer, welke bom door onbekenden tusschen hei hout was gedeponeerd. Naar uit Salz Johann in Tirol werd gemeld, is aldaar in het gemeentelijk ziekenhuis een afdeeling ingericht voor politieke gevangenen, daar de gevange nis vol was. Frauenfeld aangehouden en naar Weenen teruggebracht. De gouwleider van de NSDAP te Wee nen, Frauenfeld, die na de uitwijzing van Habicht de functie van landsinspec- teur heeft overgenomen, is Zaterdag morgen in de nabijheid van de Italiaan- sche grens bij Villach aangehouden. n zijn gezelschap bevonden zich zijn broeder en de gouwinspecteur van Wee nen, Neumann. Begeleid door politie beambten werden zij naar Weenen te- ruggevoerl. Frauenfeld verklaart, dat hij zich voor een weekend naar Italië wil de begeven, in hoofdzaak om den uit Kaernten uitgewezen vroegeren gouw leider Kothen, die zich in Tarvis op houdt, te bezoeken. De autoriteiten ne men echter waarschijnlijk aan, dat hij zich naar Duitschland wilde begeven. Hij werd aan een uitgebreid verhoor on derworpen. Een nieuwe situatie. Op het congres der christelijk sociale partij te Weenen, dat gisteren werd ge sloten, deelde de minister van defensie Faugoin o.a. mede, dat in de afgeloopen 24 uur in Oostenrijk weer een geheel nieuwe situatie was ingetreden. In Ne der Oostenrijk werden gisteren de natio naal socialistische mandaten ongeldig verklaard. De Landeshauptmann van Vorarlberg dr. Rehel deelde gisteren de nationaal socialistischen landraad mede, dat op grond van artikel 35 van de grondwet het mandaat van den landraad als lid der landsregeering ongeldig moest wor den verklaard. De nat. soc. landraad nam deze mededeeling zeer kalm op en vroeg den landeshauptmann slechts, of deze zich er van bewust was dat deze maattregel repressaille van Duitschland zou uitlokken. Faugoin verklaarde, dat men wel zou zien of deze heer juist was ingelicht. Even ongehoord was het dat Proksch, de landsleider der N.S.D.A.P., in Oosten rijk uit München een oproep tot het Oostenrijksche volk doet waarin hij dit opwekt tot hoogverraad en tot het ten val b' engen van de regeering. Scherpe maatregelen. Uit Sofia wordt gemeld, dat het Bulgaar- sche parlement in den nacht op Zondag het wetsontwerp tot bestrijding van aanslagen heeft aanvaard. Direct werd de staat van be leg over Sofia afgekondigd. Politie en mili tairen bezetten in den ochtend alle straten der stad. Het telefoon- en telegraafverkeer met binnen- en buitenland werd onderbro ken. In alle woningen der stad werd gezocht naar wapenen en verdachte personen. Het verkeer was Zondag volkomen verboden. Ook het treinverkeer naar Sofia is stopgezet. Bij de nieuwe wet wordt iedere moord of poging daartoe gestraft met den dood. Ook energiek optreden in de provincies. De buitengewoon energieke actie tot her stel der openbare veiligheid in de Bulgaar- sche hoofdstad, waarmede een eind gemaakt moet worden aan de talrijke politieke moor den. heeft grooten indruk gemaakt. De ver schillende huiszoekingen zijn op bevel der regeering door de politie met behulp van het garnizoen ten uitvoer gebracht. De actie be gon om middernacht in den nacht van Zater dag op Zondag en duurde Zondagavond om 8 uur nog voort. Gedurende al dien tijd mochten de menschen hun woningen niet ver laten. De straten in de voorsteden waren door troepen afgezet. In totaal waren 4000 man opgeroepen voor deze actie. De huizen werden zorgvuldig doorzocht, waarbij vooral gelet werd op wapenen en op aanw ijzingen tegen verdachte elementen. Telegraaf- en te lefoonverkeer was volkomen gesloten. De uit de provincie komende treinen werden op het station vastgehouden. Naar verluidt zou op een buitengewoon groote hoeveelheid wape nen beslag zijn gelegd, terwijl ook talrijke personen werden gearresteerd. Ook in de groote provincieplaatsen, zooals Warna, Burgas, Philippopel, Haskowo etc. zijn der gelijke acties uitgevoerd. Het telefoonverkeer was in den nacht op Maandag nog niet weer vrijgelaten. 1150 personen gearresteerd. Omtrent de groote actie tot herstel van de veiligheid te Sofia deelt de politie mede, dat 50 personen, waaronder veel communisten bij wie wapenen werden gevonden, zijn ge arresteerd, die niet in het bezit van papieren waren. Een deel hunner werd geïnterneerd In totaal werden 200 geweren, 600 pistolen, 200 handgranaten, een bom, een automa tisch geweer en andere wapens in beslag ge nomen. De huiszoekingen zijn zonder ernstige incidenten verloopen. In het algemeen staat de bevolking sympathiek tegenover de actie. GOEMBOES OVER ZIJN REIS NAAR BERLIJN. De Hongaarsche minister-president Goem- boes heeft Zaterdag in het Hoogerhuis, naar aanleiding van zijn reis naar Berlijn ver klaard, dat het doel is geweest de mogelijk heden te bestudeeren van de economische bi- trekkingen van Hongarije tot het Duitsche volk. Natuurlijk kent hij ook groote waarde toe aan de economische betrekkingen tot Oosten rijk. Wanneer Oostenrijk alle landbouw- exportproducten van Hongarije zou opnemen, zou hij het niet noodig hebben geoordeeld naar Berlijn te vliegen. Nergens heeft zijn bezoek aan Berlijn zulk groot opzien ge baard als juist in het binnenland. De minister-president sprak nog over de kwestie van het koningschap. Hij verklaarde dat deze kwestie inderdaad bestaat. De ge beurtenissen hebben evenwel juist nu be wezen, dat deze kwestie feitelijk internatio naai is, zoolang voor Hongarije, zelfs vol gens legitiem standpunt deze kwestie niet actueel kan worden beschouwd, is men van haar resultaat niet zeker. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. 10 zwaar, 14 lichtgewonden. Na het zonnewende-feest op het plein van de vroegere Hertaburcht op Stubbenkammer is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Op den weg tusschen Segard en Lietzow reed een particuliere auto een afdeeling ar- beidsdienstvrijwilligers van achteren aan. 10 man werden zwaar, 14 licht gewond. HET SLECHTE WEER IN ITALIË. Het slechte weer in Noord-Italië duurt nog steeds voort. In den afgeloopen nacht woedde boven Milaan een hevig onweer, gepaard gaande met hagel en hevige regenvlagen. Twee personen wer den door den bliksem doodelijk getrof fen. Het water van de Po en van de Noord-Italiaansche meren is in de laat ste dagen circa drie meter gestegen en op tal van plaatsen buiten zijn oevers getreden. Eenige wegen in de Dolomie ten moesten voor het verkeer worden gesloten wegens het gevaar van rotssto- tingen. BOMONTPLOFFING IN DE ST. PIETERSKERK. Vier gewonden. Zondagmiddag om even over twaalven heeft in het voorportaal van de St. Pie terskerk te Rome een bomontploffing plaats gehad. Een kleine bom, welke voorzien was van een tijdlont, explo deerde op de plaats, waar de voorwer pen, welke de bezoekers niet in le kerk mogen meenemen, worden bewaard. Een of andere zwakzinnige schijnt de bom in bewaring te hebben gegeven. eG- bleken is, dat het aantal gewonden niet zoo groot is. als men aanvankelijk had gedacht. Vier personen werden ge kwetst, o.m. een ingenieur uit Pisa. Ma- terieele schade is niet aangericht. Ook de muren bleven onbeschadigd. GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN ZUID-TIROL. In het plaatsje Villandore in Zuid- Tirol nabij Bolzono (Bozen) zijn in len tijd van een week vijf personen aan de gevolgen van een geheimzinnige ziekte overleden De patiënten kregen plotse ling zeer hooge koortsen en stierven 4 8 uur later. De medici staan als voor een raadsel. Kerken en scholen zijn ge sloten en de autoriteiten hebben zoo veel mogelijk voorzorg maatregelen ge troffen om verdere besmetting tegen .e gaan. De gebeurtenissen in Duitsch land. (Dag. Overzicht.) Ter voorkoming van nog meer- dc*e aanslagen te Sofi^ heeft de re geering van Bulgarije aldaar den staat van beleg afgekondigd. (Bui tenland). i Bij een brand in een ziekenhuis te Oeroemtsji (Chineesch Turkestan) zijn 38 personen gedood en 200 ge wond. (Buitenland). De Japansche regeering heeft be sloten alle communisten te verban nen naar een eiland. Op het oogen- blik bevinden zich er 6761 in hech tenis. (Buitenland). De nat. soc. hebben in Duitschland het beheer overgenomen van do chr. vakvereenigingen. (Buitenland)* In Zuid-Tirol komt de laatste da gen een geheimzinnige ziekte voor. Reeds vijf personen zijn overleden. (Buitenland). Gistermiddag is in de St. Pieters kerk te Rome een bom ontploft, waardoor vier personen werden ge wond. (Buitenland). Op het Duitsche eiland Ruegen is een auto op een afdeeling arbeids- dienstvrijwilligers ingereden. Tien mannen werden zwaar, 14 licht ge wond. (Buitenland). Zaterdagnacht zijn in Beieren tal van leden van S. P. D„ de vrije vak vereenigingen en de communistische partij gearresteerd. (Buitenland.) In Grodzisk bij Lancut (Galicië) is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen politie en boeren. Zes boe ren en een politie-agent werden ge dood, anderen gewond. (Buitenland). Zaterdag zijn in het district Recklinghausen en te Bremen weer tal van functionnarissen uit de thans verboden soc.-dem. partij ge arresteerd. (Buitenland.) Door te snel rijden is nabij Ooster beek een auto geslipt en tegen een li ui te pletter geloopen. Alle vijf inzittenden werden gewond. Verder verschillende andere ver keersongevallen, ook doodelijhe. (Binnenland.) Gistermorgen zijn te Nuth (L.) de molenaar de Weever en zijn vrouw vermoord door zekeren Janssen, met wien reeds lang een ernstige veete bestond. (Binnenland). Tengevolge van de zware regens der laatste dagen is een tijdelijke waterkeering in de Denneboomenlee bij Almelo doorgebroken. De schade is zeer groot. (Binnenland). Felle fabrieksbrand te Veendam. (Binnenland). Ernstige aardbeving en aardver schuiving in Benkoelen (Sumatra); een groot aantal dooden en 300 hui zen ingestort. (Koloniën.) Olympische dag te Amsterdam schitterend geslaagd. (Sport en wedstrijden.) Spannende races op het circuit in Drente om den Grooten Prijs van Nederland. (Sport en Wedstrijden.) (Zie eventueel, verder laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JUU A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DI1 BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. BOERENONLUSTEN IN GALICIE. Officieel wordt meegedeeld, dat Don derdagmiddag in Grodzisk bij Lancut gedurende een godsdienstoefening voor do kerk, waar een groote menigte ver zameld was, tot een bloedige botsing tusschen politie en boeren is gekomen U't het officieele rapport blijkt dat twee politieagenten door boeren zijn overval len. Een van hen werd onmiddellijk g.- dood, de andere zwaar gewond. Toen de menigte een dreigende houding aan nam, maakte de politie van haar vuur wapenen gebruik, waardoor zes boeren werden gedood. WOLKBREUK BOVEN THURINGEN. De Gera is buiten haar oevers getreden. Lager gelegen weilanden zijn onder water gezet, te Bischleben bij Erfurt staan eSe stadswijken onder water. De brandweer ii druk bezig om het sater te keeren

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1