ALKMAAR DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN. Wat er in Duitschland gebeurt. De ramp in Benkoelen. SuqeÜjksch Oveczicht ^Buitenland Onze JColoniën No. 151 Directeur: C. KRAK. JVa de ontbinding van de Duitsch- Nationale partij is thans blijkbaar het Centrum aan de beurt. ES IST ERREICHT Donderdag 29 Juni AANSLAGEN IN OOSTENRIJK. Waf vandaag de aandacht trekt De officieele lezing zegt 350 dooden wegen vernield. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee bladen. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. 135e Jaargang Dinsdag, zoo schreven wij, hebben de lei ders der Duitsch-nationale partij besloten de partij op te heffen en rijkskanselier 'Hitier heeft de mannen van het Duitsch- nationale front de hand gereikt voor ge- meenschappelijken strijd. Reeds in den och tend had de Duitsche Volkspartij het verbod voor verdere bedrijvigheid ontvangen. De Duitsche Volkspartij die alleen maar haar leider Dingeldey in het parlement heeft, be staat slechts nog op papier, zocdat als eem- ge politieke partij na den slag aan de S.P.D. het Centrum is overgebleven. Zijn aanhang sel in Beieren, de Beiersche Volkspartij, is door de arrestatie van alle leiders en door de bezetting van haar bureau niet meer tot eenige actie in staat en zal zich nauwelijks weer hersellen. Practisch is dus het einde van partij en staat, dat van af het begin het streven was van de naticnaal-socialisten, bereikt. Het Centrum verzwakt. Het Centrum is door het overnemen der Christelijke vakvereenigingen bij het Duit sche arbeidsfront en door het afzetten van de leiders dezer vakvereenigingen eveneens aanzienlijk verzwakt en het protest van cle katholieke arbeidersvereniging die voor or ganisaties van het Centrum werden aange zien, bewijst duidelijk, dat men van katho lieke zijde met de politieke ontwikkeling reke ning heeft willen houden en klaarblijkelijk tevens met het einde van het politieke Katho licisme, zooals dat kathoüscisme in de Cen trumpartij al eeuwenlang bestaan heeft. o Toonaangevende leiders van het Centrum hebben, evenals vooraanstaande leiders der N.S.D.A.P. over de mogelijkheid gesproken, dat het Centrum zou worden opgeheven, al zou dat in het begin slechts theoretisch zijn en mischien zal het Centrum denzelfden stap doen als het Duitsch-nationale front heden heeft gedaan. De christelijk-sociale volksdienst en de evangelische confessionee'e partij, leidden sedert maanden nog slechts een schijnbe staan en het ingrijpen in de Evangelische kerk door den Pruisischen Staat hebben hem van zijn laatste steun beroofd. Het inlijven van den Stahlhelm bij de N.S.D.A.P. is door den oproep van Hitier nog Dinsdag avond bekrachtigd. Op deze wijze is er in Duitschland geen oppositie of een politieke beweging meer, die de basis voor een oppositie zou kunnen vor men! De parlementen vormen na het uitslui ten der S.P.D. en der Staatspartij alleen nog rompen, het inlijven van de Duitsch- nationale parlementsleden bij de nat.-socia- listische fractie heeft in Oost- en Noord- Duitschland teweeg gebracht dat er haast cveral slechts één fractie bestaat in de ge- meenelijke en provinciale besturen. Alleen in het Westen bestaan daarnaast nog de Centruinfracties die echter na het uit vallen der marxisten en de daarmee gevolg de vermindering van dat aantal mandaten een minderheid vormen en voor het grootste deel geen invloed meer hebben. Op parlementair gebied heeft dus de na- tionaal-socialistische partij haar standpunt van lokaliteit bereikt. De huidige parlemen ten zijn in een staat, die het leiders-Principe tot opperste wet heeft verheven, slechts con sultatieve lichamen. Zij hebben hun beteeke- nis van vroeger volkomen verloren en zullen die niet weer terugkrijgen. In de plaats hier van komt de opbouw van een parle ment dat dan het politieke forum van de regeering en de werkelijke vertegenwoordi ging van het Duitsche volk zal zijn. De nieuwe opbouw gaat volgens gezondere prin cipes als het parlementarisme heeft getoond. Deze opbouw is in vellen gang. De grootste vereeniging van het Duitsche volk, die Hitier sinds 1930 nastreefde en die sinds Januari 1933 op wettige wijze verder kon worden gedreven, gaat met reuzenschreden voor waarts en de dag is niet veraf dat alle scheppende Duitschers aan denzelfden kant trekken en hun blik op een doel hebben ge richt": de Duitsche eenheid en vrijheid. Maatregelen tegen het Centrum. In het gebouw van den Wurtembergschen landdag heeft dr. Göbbels gisteren in aan wezigheid van den rijksstadhouder voor Wurtemberg- en de geheele Wurtembergsche regeering de functionnarissen der N.S.D. A.P. en de Wurtembergsche pers, uitgevers en redacteuren, ontvangen. In een rede sprak de minister uitvoerig over wezen en doel der Duitsche revolutie. Met groote scherpte keerde Göbbels zich tegen het Centrum, dat als eenige groote partij nog is overgebleven. Als het centrum verstandig handelen wil, sluit het zijn win kel zelf. In ieder geval zal het nat.-soc. staatsbestuur de experimenten van het cen trum niet lang meer met gekruiste armen aanzien. Het centrum is tamelijk overbodig en heeft geen reden van bestaan meer. Wanneer het centrum meent de katholieke belangen te moeten verdedigen, dan zeggen wij: Wat het katholicisme van dienst is, weten wij zelf wel, maar wij weten ook wat dienstig is voor de Duitsche natie. Als wij het centrum uit de wereld der politieke reali teiten verwijderen, bewijzen wij de kerk slechts een dienst, waarvoor zij ons dank baar zal zijn. De belangen van het katho licisme zijn bij ons waarschijnlijk in betere handen dan bij het centrum. Ons standpunt is: Wij dulden naast ons geen partij. Krachtens onze sterkte vernieti gen wij de andere partijen. Wanneer ze zich zelf niet ontbinden, doen wij het. Toen wij het Marxisme vernietigden, is het Centrum ons in de armen gevallen. De weg naar den totalen staat is ingesla gen en'moet tot het einde bewandeld worden Aan het einde staat een Duitsche eenheids staat, die het nat.-soc. stempel draagt. Wij willen niemand terroriseeren, maar allen tot ons trekken. Voorloopig nemen wij echter alleen de jeugd op. Binnen 20 jaar mag er geen andere wereldbeschouwing bestaan dar. de onze. Dan zal Duitschland in buitenlandsch po!'tiek opzicht actief zijn. De partijenstaat is definitief dood. Het heele parlementaire gedoe was groote be driegerij. Hitier is in Duitschland thans onbeperkt heerscher. Huiszoekingen in katholieke ver- eenigingen. Gisteren is door de geheime staatspolitie van Breslau onder leiding van den criminee- len commissaris dr. Schaefer en door de landsleiding van Silezië van den Nationaal socialistischen Studentenbond een groote actie gevoerd tegen 12 Katholieke vereeni- gingen. Er werdes huiszoekingen gehouden, waarbij omvangrijk materiaal in beslag ge nomen werd. Naar de „Schlesische Tageszeitung" meldt, was reeds sedert geruimen tijd opge merkt, dat de leiders der katholieke corpora ties een standpunt innamen, dat volstrekt niet in den zin der regeering lag. Hitier bij de uitgevers van dag bladen. Woensdagamorgen heeft Adolf Hitier een bezoek gebracht aan de vereeniging van Duitsche dagbladuitgevers en bij dat bezoek natuurlijk een rede gehouden. Het merk waardige daarvan is, dat deze redevoering slechts gedeeltelijk gepubliceerd werd en toen voor publicatie verboden werd! De „ver beterde'' speech luidt als volgt: Wij bevinden ons midden in het stadium van het in het reine brengen van verhoudin gen, welke den vroegeren toestand van ver warring en verdoling hebben geschapen Daar hij gelcoft, dat op den duur de pers niet kan bestaan, wanneer niet duidelijk een beslissing betreffende de richting wordt aan gegeven, welke thans definitief te beschou wen is als overwinnaar in het nieuwe Duitschland en de Duitsche toekomst zal be palen, juicht hij het toe. dat de Duitsche uit gevers uit zich zelf reeds deze feiten onder oogen hebben gezien en bereid zijn deze basis te aanvaarden. Hoe spoediger deze over gangstijd voorbij zal zijn, hoe sneller en zekerder het Duitsche bedrijfsleven en daar mede het noodlijdende uitgeversbedrijf weer op orde zal komen. Het ligt niet in het voornemen, eventueel alleen van staatswege bladen in Duitschland uit te geven, hetgeen in strijd zou zijn met zijn overige economische opvattingen, maar men moet natuurlijk een ieder den plicht op leggen, dat hij medewerkt in den geest van de groote lijn der wereldbeschouwing. Het is natuurlijk, dat een gezond bedrijfsleven slechts kan ontstaan, wanneer eindelijk de politieke geschillen zullen zijn beslist De teerlingen zijn thans geworpen en hij dankt den dagbladuitgevers, dat zij zelf bereid zijn deze beslissing te erkennen. De maatregelen op economisch gebied zijn tot nu toe weer in de bedrijven teruggevoerd, waarvan ten minste 700.CÖO meer dan an- ders des zomers het geval is. De algemeene aanval op de werkloosheid begint thans pas en wordt met steeds grooter energie gevoerd Hij is er van overtuigd, dat dit probleem absoluut zal worden overwonnen en opge lost. Tevoren zullen zeer zeker de politieke pro blemen definitief moeten worden opgelost: de overwinning van den partijen staat van het verleden. De Rijkskanselier deed ten slotte een be roep op de dagbladuitgevers, zich voor 100 te plaatsen achter de in Duitschland gevonden oplossing. In den loop van den tijd zal, zooals steeds in het bedrijfsleven, ook in het krantenbedrijf het een of ander te gronde gaan, doch er zal toch nog een zekere stam van Duitsche uitgevers overblijven, die dan gezond zal zijn en ook in de toekomst mede zullen groeien. Hij stelt op prijs het particu liere initiatief te laten bestaan als voor waarde voor de ontwikkeling der groote eco nomische mogelijkheden, welke Duitschland nog heeft. Hij plaatst zich op de bres voor dt- autoriteit der persoonlijkheid. Men ziet mis schien in een centraal uitgeversbedrijf een onderneming, welke een partij toebehoort Deze onderneming kan evenwel net zoo goed een enkelen man toebehooren, want al is zij ook in het bezit van een partij, in deze onder neming spreekt toch ook slechts een man, de verantwoordelijke en alleen beslissende direc teur-generaal. Reeds uit deze eigen positie kan men zien, dat onze strijd niet tegen de ondernemers als verantwoordelijke dragers van de onderneming is gericht, doch slechts tegenover een pers, welke haar taak tegen over de natie niet heeft erkend. HERDENKING ONDERTEEKENING VERDRAG VAN VERSAILLES. In de versierde zittingszaal van den Duit- schen rijksdag in de Krollopera is gistermid dag een herdenkingsbijeenkomst gehouden van de onderteekenlng van het verdrag van Versailles. De rijksregeering was vertegen woordigd door rijksminister dr. Guertner. Vertegenwoordigers van rijksweer en rijks marine en der SA-leiding waren mede aan wezig. Dr. Schnee de vroegere gouverneur van Duitsch Oost-Afrika hield een toespraak, waarin hij verklaarde dat Duitschland nog niet gelijke rechten heeft, in het bizonder niet op het gebied der bewapening en der veilig heid. Het vliegen boven Berlijn met vreemde vliegtuigen, aldus Schnee heeft aangetoond hoe onbeschermd ons land tegen luchtaan vallen is. Ook op andere gebieden, zooals op dat der koloniën, is Duitschland de rechts gelijkheid onthouden. Het is noodig, dat wij den strijd voor de revisie van het Verdrag van Versailles verder voeren, totdat hij defi nitief is gestreden. De leider van de afdeeling buitenland der NSDAP, Rosenberg, hield een toespraak waarin hij verklaarde, dat de Entente zijn eigen vóór-vredesverdrag, op grond waarvan Duitschland de wapenen heeft neergelegd, heeft geschonden en dat bijgevolg het ver drag van Versailles moreel onhoudbaar en ook onrechtmatig tot stand zou zijn gekomen Hij vervolgde: terwijl de Duitsche natie hon derden eischen steeds weer heeft vervuld, weigert de tegenpartij nog steeds een duide lijke verplichting na te komen. Men spreekt van de Duitsche civiele luchtvaart, van de Duitsche politie, de Duitsche .weercorpsen, de SA, de hulppolitie, maar niet van een werkeliike ontwapening. In de laatste maanden is in de wereldpers veel sprake geweest van de discrimineering der Joden in Duitschland. Feit is evenwei, aldus Rosenberg, dat in Duitschland slechts de pariteit is hersteld, daar het onmogelijk was te dulden, dat in Berlijn 74 pCt. der ad vocaten, van 80 tot 90 pCt. der dokters, in de Berliinsche ziekenhuizen Joden waren. Wij bestrijden, aldus Rosenberg, een ieder het recht ons het verwijt te maken de Joden te discrimineeren. zoolang een vernedering van het groote Duitsche volk door het verdrag van „onvrede" van Versailles wordt geduld of zelfs maar verdedigd. Wanneer thans de andere staten niet ont wapenen, dan zijn zij hun verplichtingen niet nagekomen. Zij zijn dus met de revisie der verdragen begonnen, hebben hun eigen ver dragen geschonden en daarmede ieder recht verloren verdere eischer: te stellen. De droom van een Duitschen volksstaat van vele eeuwen gaat thans onder Adolf Hit- Ier zijn vervulling tegemoet. De Duitsche re volutie is een revolutie van den socialen vrede en van de volksverzoening. Hun innigste wensch is, ook naar buiten, een echten vrede te handhaven en het probleem van onzen tijd de sociale kwestie op te lossen in den geest van het echte socialisme, d.w.z. in den zin van een van staatswege verzekerde, sociale gerechtigheid. Een ding moet duide lijk zijn in de wereld: een val van Hitier zou een vreeselijke chaos worden, niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Midden Europa en de economische en politieke we reldcrisis uitermate doen toenemen. Iedere verzwakking van het nieuwe Duitschland be- teekent dus een versterking van het wereld communisme. Iedere eisch beteekent evenwel een toeneming der stabiliteit, niet alleen van het Duitsche rijk, maitr van de toestanden ook in andere staten. 1750 BELGISCHE MIJNWERKERS IN STAKING. Tijdens een algemeene vergadering der federatie van het syndicaat der mijnwerkers van de Borinage, te Hornu gehouden, kwam ter sprake, dat destijds van socialistische zijde was aangekondigd, in staking te gaan, indien de noodwetten der Belgische regee ring niet zouden worden ingetrokken. De mijnwerkers van emappes verklaarden zich voor een onmiddellijke actie zonder de beslissing der andere groepen af te wachten. Zij zijn Woensdagochtend in staking gegaan. Er zijn 1750 mijnwerkers in staking, welke behooren tot het personeel van de mijnen in vier gemeenten. DEVIEZENSMOKKELARIJ IN DUITSCHLAND. Bij douane-controle van voor het buiten land bestemde postpaketten zijn gisteren in eenige paketten deviezen ter waarde van in totaal 350.000 R.M. in beslag genomen, die de afzenders langs dezen weg naar het bui tenland hadden willen smokkelen. Tegen de afzenders is door de justitie een vervolging ingesteld wegens overtreding der deviezen- verordening. DE VALUTAKWESTIE. Gistermiddag zijn nieuwe besprekingen ge houden tusschen MacDonald en andere af gevaardigden der Fransche en Amerikaan- sche delegaties over de valutakwestie. De ochtendbladen van heden gelooven te kunnen mededeelen, dat Amerika misschien toch in een spoedige stabilisatie zal toestemmen, nu de dollar gisteren wederom met 10 ets. is gevallen en daardoor een nieuw laagtepunt heeft bereikt. Bij de Engelsch-Fransehe besprekingen zijn van Fransche zijde opnieuw pogingen gedaan om de bank van Engeland te winnen voor het steunen der goud-valuta van de kleine landen, zooals Nederland en Zwitser land. Volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph zijn de pogingen van Frankrijk en de vertegenwoordigers der goud-valuta-landen om zelf den moreelen steun van MacDonald voor handhaving van hun positie te verkrijgen mislukt, aangezien Engeland geen partij wil zijn in den valuta- strijd tusschen Amerika en Europa en slechts als bemiddelaar wil optreden. Hetzelfde blad meldt, dat onder de goud-valuta-landen Frankrijk, België, Zwitserland en Neder land een ware revolutie is uitgebroken tegen de huidige situatie en dat Amerika verant woordelijk wordt gesteld voor de vertraging der conferentie. ESTLAND LAAT GOUDEN STANDAARD VAREN. Door het verlaten van den gouden stan daard is de waarde van den Estlandschen kroon met 35 pCt. gedaald tot het niveau van den Zweedschen kroon ONGELUK IN HONGAARSCHE STEENGROEVE. 11 arbeiders bedolven. In een steengroeve in Pildavoeroesvar in de nabijheid van Boedapest is gister een ern stig ongeluk gebeurd. Een ondergrondsche bron brak door een dijk heen, waardoor een aardverschuiving ontstond, die 11 arbeiders bedolf. De reddingswerkzaamheden werden onmiddellijk ter hand genomen, doch nadat reeds verscheidene uren hard gewerkt was, was men er nog niet in geslaagd de ongeluk- kigen te bevrijden, zoodat de hoop is opgege ven hen nog levend te kunnen bergen. EXPLOSIE IN SPAANSCHE KOLENMIJN. 3 arbeiders gedood, 4 gewond. In een Spaansche kolenmijn bij Oviedo is heden een ernstige explosie ontstaan. Daarbij werden drie arbeiders gedood en 4 zwaar ge wond TORNADO IN AMERIKA. De stad Trinidad geteisterd. Boven de stad Trinidad in den staat Colo- rado heeft een tornado gewoed, waardoor de olievelden groote schade hebben geleden Vele huizen werden omver gerukt en de ver bindingen met de stad zijn verbroken. Op het traject van den electrischen tram Weenen-Baden werd in den nacht op Woens dag rails vernield over een stukje van 50 c.M. Het treinverkeer ondervond hierdoor vertraging. Op de stedelijke bank van Weenen werd een soort handgranaat gevon den, welke naar de meening van experts geen bizondere uitwerking zou kunnen hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. In de omge ving van Graz werden telefoonleidingen ver- Bij een explosie in een Spaansche kolenmijn zijn drie arbeiders ge dood en vier gewond. (Buitenland.) In een steengroeve in Hongarije zijn bij een aardverschuiving elf ar beiders bedolven en tot nog toe niet bevrijd (Buitenland.) Aanslag op een trein en een bank in Oostenrijk. (Buitenland.) Herdenking van het Verdrag van Versailles. (Buitenland.) Gisteravond is te Goutum (Fr.) een motor door te snel rijden over den kop geslagen; de berijder werd levensgevaarlijk gewond (Binnen land.) Officieele berichten uit Indië noe men 359 dooden bij de ramp op Zuid-Sumatra, vele huizen zijn in-* gestort; wegen vernield; telegrafi sche gemeenschap verbroken. (Ko loniën.) Knaapje verdronken te 't Zand. (Stad en omgeving.) (Zie eventueel verder laatste berichten). nield, zoodat de verbinding van Stiermarko met Hongarije en Zuid-Slavië is verbroken. In de pers wordt aangekondigd, dat con centratiekampen zullen worden ingericht voor de nationaal-socialisten. In regeerings- kringen worden zulke maatregelen evenwel tegengesproken. Het correspondentiebureau te Den Haag meldt ons: Het departement van koloniën ontving gis termorgen het volgend telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië d.d. 28 Juni: De dienstdoende resident van Palembang, Neys, seinde na persoonlijke plaatselijke oriëntatie in de Ranaustreek het navolgend aanvullend rapport: In de doesoens rond de oostelijke helft van het Ranaumeer is het aantal dooden 98 en dat der zwaargewonden 70. Alle woningen in zeven doesoens zijn geheel en in het overi ge gedeeltelijk ingestort. Alle zwaargewon den zijn geconcentreerd in het ondernemings hospitaal Sumatra-landbouwsyndicaat te Se- patoehoe. In de Mekakau-ilirstreek, waaron der ressorteeren de doesoens Pematangpa- ling, Poelaudoekoe, Tandjongbesar, Blim- bing, Galangtinggi, Soekaradje, was het doodental gister gestegen tot 17; er waren vele zwaargewonden. In vier doesoens zijn alle huizen ingestort. In de Mekakau-Oeloe- streek met als centrum Poelaubaringin zijn volgens het rapport 5 dooden. Slechts enkele huizen zijn er ingestort. Alle noodige maat regelen ter voorziening in medische en mili taire hulp zijn getroffen. Het bestuur be- heerscht den toestand, de bevolking is thans rustig. Een verkeersstremming is veroorzaakt door vele zware aardstortingen langs den weg Moearadoea Bandingagoeng, deze zijn vermoedelijk binnen enkele dagen opgeheven, de telefoonverbinding Moearadoea-Ranau is thans hersteld. De resident van Benkoelen is per draad in gelicht inzake de bevolkingsberichten omtrent de situatie van de streek en de omgeving van Pasarliwa, gelegen aan den transportweg Kotabatoe Kroe, in welke streek volgens ge ruchten 200 dooden zijn, op grond waarvan voor versterking van medische hulp is ge zorgd en inlichtingspatrouilles van Kroe on derweg zijn. De resident van Benkoelen seinde 27 de zer: „Volgens hedenmorgen ontvangen be richt is de telegrafische gemeenschap met! Kroe verbroken tengevolge van de aardbe ving op Zondagmorgen. Op mijn verzoek omj inlichtingen seinde de waarnemend resident van Palembang als volgt uit Moearadoea: „Volgens de bevolkingsberichten is het weg- traject Kroe-Kottabaroe door talrijke aard stortingen versperd. In de omgeving van Pa sarliwa zijn 163 dooden, te Soekan 25 doo den en te Kroe 5 dooden; alle steenen hui zen te Kroe zijn ingestort. Naar Liwa zijn medische hulp-inlichtings-patrouilles ver trokken. Ik (d.i. de resident van Benkoelen) vertrek zoodra mogelijk derwaarts". Gistermiddag werd op het departement van koloniën nog ontvangen een nader tele gram van den gouverneur-generaal d.d. 28 Juni 1933, luidende: De resident van Benkoe len seint hedenIk ontving gisteravond te 10 uur het eerste per looper en telefoon overge bracht telegram van het hoofd van het plaat- sehjk bestuur te Kroe over de ramp aldaar, luidende: „Heden tengevolge van de hevige aardbeving van Zondagmorgen het aantal

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1