Alkmaarsche Courant. ^Radionieuws Siad en Omgeving, Seuilleton DE ROODE VULPENHOUDER Honoerd irt/l en dertigste Jaargang. DONDERDAG 29 JUNI V.V.V.-AUTOTOCHT NAAR LEEUWARDEN. nuirv, Yfn ^eenenpark naar Leeuwar den. De tocht was door de V.V.V. te Bergen georganiseerd en zóó groot was de belang- Londensche brieven. No 151 1933 Vrijdag 30 Juni. Hilversum, 296 M. (8 —12.—, 4.-8 en 11—12— VARA, de AVRO van 12—4— en d VPRO van 8—11.— uur). 8.— Gra- mofoonplaten. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Declamatie door Ad. Bouwmeester. 10.30 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 11. P. J. Krs Jr.: Onze keuken 11.30 Vervolg concert. 12.— Gramofoonplaten. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Retreinzang: Bob Scholte. 2— Voordracht door Emil Kelle- naers. 2.30 Gramofoonplaten en concert door het vocaal ensemble „Musica" o.l.v. J. Haml. 4— Gramofoonplaten. 4.30 kinder uur. 5— VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 6— Zangrecital door A. de Booy m. m. v. Joh. Jong, orgel. 6.40 Causerie door E. Fimmen. 7.De Notenkrakers o.l.v. D. ',Wins. 8.Causeri door M. Beversluis. 8.30 Uit het Kurhaus te ScheveningenResiden tie orkest o.l.v. Carl Schuricht. In de pauze: VPRO-uitzending. 10.15 Causerie over An- dersen. 10.45 Gramofoonplaten. 11.Or gelspel Cor Steyn. 11.3012.Gramofoon- muziek. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8—9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Sexttconcert en gramofoonplaten. 2.Gra mofoonplaten. Pianorecital en voordracht. 4.10 Schlagermuziek. 4.45 ANWB-Jubileum. 5.15 Schlagermuzik. 5.45 Lezingen. 6.30 Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Gramo foonplaten. 8.Orkestconcert m. m. v alt en gramofoonplaten, ca. 8.30 Vaz Dias. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.Dansmuziek en gramofoonp. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel F. W. Sutton. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest o.l.v. H. Fryer. 2.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 2.35 Gramofoonplaten. 3.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines. 4.35 Emilio Colombo en zijn orkest 5.35 Kinder- uur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Piano sonates. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Leslie Bridgewater's kwintet m. m. v. E. Kaufmann, mezzo-sopraan. 9.20 Berichten en causerie. 9.55 BBC-orkest o.l.v. E. Clark m m. v. F. Mannheimer, piano. 11 10 Voor dracht. 11.1512.20 Geraldo's Tango-band en de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9 05 „Les joycuses commères de Windsor" van Shakespeare. Be werking: Variot. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.20^—5.20 Om roeporkest o.l v. Meyer—Radon m. m. v. P. Andersen, piano. 8.30 Oude Italiaansche strijkmuziek o.l.v. MeyerRadon. 9. Hoorspel. 9.20 Saxofoon- en piano-recital. 9 50 Hoorspel. 10.3511.20 Balletmuziek door het Omroeporkest. Langenberg, 473 M. 6.25, 7.23 en 8.23 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1 20 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.50 Concert, sopraan, alt, piano en viool. 8.25 Hoorspel. 9.25 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 10.50 —12.20 Concert o.l v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 Gramofoonplaten. 10.05 Causerie. 10.20 Concert m. m. v. orkest en solisten 11.05 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroep kleinorkest o.l v. Leemans. 8.20 Symphonie- concert m. m. v. solisten o.l.v. Meulemans. 10.30 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 GramofoonpIr. cn. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest m. m. v. solisten o.l.v. F. André. 10.30 Dansmuziek uit Antwerpen. Zeesen, 1635 Ai. 8.20 Siegfried Schulz en zijn orkest m. m. v. solisten. 9.20 Dansmu ziek door Henry Kaszbon en zijn orkest. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Opera-concert uit Frankfurt o.l.v. Dr. R. Merten m. m. v. A. Permann, bariton. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 30 Juni. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.20, Midi. Reg. 12.20—13.35, Lond. Reg. 13.35 14.20, Midi. Reg. 14.20 15.20, Daventry 15.20—24. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Luxem burg 19.20—24. Geautoriseerde vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. 29) HOOFDSTUK X Den volgenden dag luidden de berichten over lady Kean geruststellend, en Fayre voelde zich nu volkomen vrij, zich aan zijn eigen zaken te wijden. Onmiddellijk na het ontbijt begaf hij zich naar de bibliotheek, in de hoop er een me disch adresboek te zullen vinden. Een kort onderzoek van de rijen in kalfsleer gebonden boeken overtuigde hem, dat hij tevergeefs zocht, en hij was nu verplicht het telefoon boek te raadplegen.. Tot zijn verrassing vond hij hierin waarnaar hij zocht. „L. S. P. Henderson, M.D. 24 a Selkirkwal, Carlisle". Hij krabbelde het adres en het telefoon nummer op een oude enveloppe en bedacht, dat het geluk hem weer eens gediend had. Niet alleen had hij den man, dien hij zocht, gevonden, maar hij had hem zelfs te Carlis le gevonden, de plaats, die voor hem het ge makkelijkst te bereiken was. De zaken had- In 18 autos en één autobus vertrokken gistermorgen om 8 uur ruim 100 deelnemers hlhhlü-f' niet m°gel>ik bleek, alle lief hebbers mede te nemen, aangezien de overi ge autobussen in beslag waren genomen voor ff11! a j 0 oc']! van ouden van dagen naar Volendam, die op denzelfden dag plaats had. Gasten, die deze tochten van de V.V V eventueel in de toekomst willen meemaken, zullen dan ook goed doen, zich daarvoor te voren op te geven. Naar het oordeel Van alle deelnemers kan de tocht in alle opzichten geslaagd wor den genoemd. Hoewel bij den afrit het weer niet veel goeds beloofde, scheen om half elf, toen Franeker werd bereikt, heerlijk het zon netje. De voorzitter van de V.V.V. te Franeker, de heer Schure, stond op de parkeerplaats op z'n post en onder zijn lêiding werd ge wandeld naar het Café-Restaurant De Valk", waar een kop koffie werd gedronken Tot verrassing van vele deelnemers bleek de vriendelijke echtgenoote van den exploitant de dochter te zijn van een vroeger bekend Alkmaarsch raadslid, zoodat kennismakin gen werden hernieuwd. Na het gebruik van de welkome ver- versching werd naar het fraaie raadhuis ge wandeld, waar het gezelschap in de raads zaal werd toegesproken door den loco-burge meester, wethouder Kwant, die in een kern achtige toespraak aan het grootsche verleden van deze oude Friesche academie-stad her innerde en tevens deed uitkomen, dat Fra neker in het heden nog is het centrum van het Friesche kaartsspel; op 2 Augustus wordt daar n.1. nog een nationale wedstrijd gehouden. De vice-voorzitter van de V.V.V. te Ber gen, de heer D. A. Klomp, dankte voor de ontvangst, er op wijzende, dat Holland en Friesland door den afsluitdijk dichter tot elkander zijn gekomen, waardoor een weder- zijdsch verkeer van de bevolking dezer pro vincies kan worden verwacht. In groepen werd hierna het raadhuis met museum en het planetarium bezichtigd. De deelnemers waren eenvoudig in verruk king over de schatten, die het raadhuis en het museum herbergen en vol bewondering over de schepping van Eisinga's Planeto- rium. Franeker heeft een goeden dag ge maakt. Het kostte moeite, de deelnemers tot vertrek te bewegen en dit gelukte slechts, na dat de belofte was gedaan, dat daar des middags nog een uurtje getoefd zou worden De sfeer in dit oude academie-stadje, dat in vroeger eeuwen studenten uit alle oorden der wereld huisvestte en in de professoren huizen nog herinneringen bewaart aan ge leerden, wier namen in de wetenschappelijke wereld voortleven, is een zoo bizondere, dat wij er van overtuigd zijn, dat velen uit Ber gen in het seizoen daarheen nog een tocht zullen ondernemen om althans een middag te droomen van het grootsche verleden, dat hier tot den begrijpenden bezoeker spreekt Om 12 uur moest men echter vertrekken, aangezien om half één de motor-brigade van de Leeuwarder politie op de grens der ge meente Leeuwarden stond te wachten om als gids te dienen voor een tocht door de Frie sche hoofdstad. Voor een zóó groot gezel schap is een gids in Leeuwarden op het oogenblik absoluut noodzakelijk, aangezien men in deze stad op verscheidene plaatsen bezig is met het asfalteeren der straten en het maken van nieuwe bruggen. Leeuwarden deed zich aan ons voor als een levendige stad van industrie en handel met een bloeienden middenstand. Ten raadhuize te Leeuwarden werden de deelnemers, na te voren op het bordes te zijn gekiekt en gefilmd, door den burgemeester Jhr. Mr. van Beyma ontvangen en hartelijk toegesproken. De burgemeester wees erop, dat men er zich in Friesland ten zeerste over verheugt, zooveel auto's met de letters G. en H. te zien, evenals men zich er in Hol land over verheugt, zooveel A's en B's te zien. Holland en Friesland zijn thans nader tot elkander gekomen en spr. verwachtte daarvan niet alleen economische, maar ook ideëele voordeelen. Ook deze toespraak werd door den heer Klomp beantwoord, die in het licht stelde, dat thans de Friezen en de Hollanders op een andere wijze met elkander kennismaken dan dit in de tijden, toen de graven Holland regeerden, het geval is geweest. Daarna werden de deelnemers aan den tocht verrast met een kop koffie of een glas sherry en een heerlijk stuk Friesche koek. Na het bezichtigen van het 17de eeuwsche raadhuis, waarvan vooral de burgemeesters kamer aan Versaille herinnert, werd in „Amicitia" het noenmaal gebruikt. De bur- derde hem nog dienzelfden morgen naar Carlisle te gaan, en het schoot hem door het hoofd, dat hij onderwijl eenige groote gara ges kon bezoeken en trachten uit te vinden, of er een auto was gestald, die overeen kwam met de beschrijving van dien eenen, die bij de hoeve was gezien. Gegeven het Lcndensche nummer was het best mogelijk, dat de man naar het zuiden was gegaan op zijn vlucht van het tooneel van den moord. Tenzij hij den geheelen nacht had doorgere den, had hij de reis bij Carlisle waarschijn lijk onderbroken. In elk geval was het wel de moeite waard het te beproeven. Het eerste, wat hij vervolgens deed, was telefoneeren. Weer was hij fortuinlijk, want Henderson kwam zelf aan de telefoon. Hij was zeer geestdriftig, toen hij ontdekte, dat Fayre aan den anderen kant van de lijn stond en liet hem beloven bij hem te komen lunchen. Zoodra lord Staveley van zijn plannen hoorde, stond hij er op, hem voor dien dag een zijner auto's ter beschikking te stellen, en omstreeks twaalf uur was hij in Carlisle. Hij koos een drukbezochte garage dicht bij het station uit als een geschikte plaats om zijn nasporingen te beginnen. Hij vond den eigenaar van de garage op diens kantoor en onder het voorwendsel, dat hij optrad voor een boer, wiens kar op den avond van den 23en Maart was aangereden. verzekerde hij zich, dat er geen auto, die %ag ,emeester, die mede aanzat, was zoo vrien delijk, tijdens dit noenmaal een en ander van Leeuwarden te vertellen, waarbij hij deed uitkomen, dat deze gemeente het in de be volkingstoename moet hebben van het over schot van het sterfte- en geboortecijfer. Leeu warden is zijn 50.000ste inwoner gepasseerd en hoopt in 1935 het 500-jarig bestaan te herdenken. Zijn gemeente is in sterker mate dan dit in andere provincies het geval is het centrum van handel en industrie van deze provincie. Op de Vrijdagsche markt concentreert zich de provincie in deze stad en de logeergele- genheid is daar bizonder groot. 350 autobus sen komen Vrijdags uit alle deelen der pro vincie en zelfs uit Groningen naar Leeuwar den, 280 vrachtwagens onderhouden diensten met andere gemeenten, terwijl Vrijdags een 300 stoombooten naar Leeuwarden komen voor den aanvoer van vee, enz.; en een 260 veewagens dien dag daarvoor eveneens zorg dragen. Ruim 1000 auto's parkeeren op den marktdag in Leeuwarden. De gemeente heeft voor gratis parkeergelegenheden gezorgd, omdat ze zich op het standpunt stelt: „Hoe meer auto's hier parkeeren, hoe liever het haar is, mits ze niet in den weg staan". Hierna vertelde spr. iets van den financiee- len toestand der gemeente. Leeuwarden heft 60 opcenten op de gemeente-fondsbelasting en gaat met de opcenten op de personeele belas ting niet hooger dan 75. In dezen crisistijd vordert de werkverschaffing en armenzorg van Leeuwarden millioen per jaar. Toch gaat Leeuwarden door met de werkzaamhe den, die voor de verbetering van het verkeer noodig zijn en zij kan dit doen, omdat jaar lijks 65.000 in een stratenfonds wordt ge stort. Over het onderwijs deelde spr. uitvoerig de bizonderheden mede, waarbij hij deed uitko men, dat de nieuwe scholen in de buitenwij ken wel iets duurder zijn uitgevoerd dan strikt noodig is, om in die buurten marquan- te architectonische punten te krijgen. Van de plantsoenen vertelde hij nog een en ander, waarna hij erop wees, dat Leeuwar den als centrum steunt op de zuivelindustrie. Dat de plaatselijke inkomstenbelasting laag kon worden gehouden, komt, omdat in Leeu warden woont een krachtigen middenstand. Hierna deed spr. interessante mededeelin- gen, over het Friesche Museum en over de Kanselarij met z'n klassieke bibliotheek, die kan wedijveren met de beste in Europa. Ook over de Pier Pandertempel vertelde spr. bi zonderheden. Als voorzitter van de Provinciale V.V.V. vertelde hij hierna nog bizonderheden over Friesland, waarbij hij wees op de steden, de meren, de weiden en de bosschen, die men in deze provincie kan vinden. Dat hij hierbij uit voerig stilstond bij de zeil- en watersport, alsmede bij de schaatsensport, waarbij men zonder overstappen een 11-steden-tocht over 200 K.M. afstand kan maken, lag voor de hand. Met een peroratie over het Friesche land schap eindigde spr. zijn interessante uiteen zetting. Mr. H e p k e m a, de uitgever van het Leeuwarder Nieuwsblad en Hepkgma's Hee- renveensche Courant, die eveneens mede aan het noenmaal aanzat, en zoo actief was, de geslaagde foto van de deelnemers aan den tocht, genomen op het bordes van het stad huis te Leeuwarden, aan te bieden, nam hier op het woord en liet als belastingbetaler op geestige wijze uitkomen, dat de belastingbe taler de belastingen in Leeuwarden niet zoo laag vinden, als de burgemeester het had doen voorkomen. Als overal elders fulmineer de hij onder het gelach der aanwezigen over de publieke vermakelijkheidsbelasting. Als hoffelijk man verklaarde hij zich ech ter op verzoek van den burgemeester, die als hoofd der gemeente het congres van den Po litiebond moest bijwonen, bereid, om het ge zelschap verder als gids te dienen door Leeu warden en namens de door hem uitgegeven bladen inviteerde hij de deelnemers op een tea in het theehuis bij de Groote Wielen, een openbaar zwembad, op 5 K M. afstand van Leeuwarden gelegen. Hoewel deze invitatie noodwendig tenge volge moest hebben, dat men niet om 6 uur, zooals het plan was, in Bergen terug kon zijn, werd deze uitnoodiging onder groote instemming der aanwezigen, toch door den vice-voorzitter van de V.V.V. in zijn dank woord aan beide sprekers, aanvaard. Nie mand heeft daarover later berouw gehad, aangezien men daardoor heeft kunnen con- stateeren, dat Leeuwarden een levendige stad is en in de Groote Wielen een prachtige zwem- en zeilgelegenheid bezit. Vermelden wij nog, dat één der gasten uit Bergen, die den tocht medemaakte, onder in stemming der aanwezigen, de V.V.V. en in het bizonder den heer Klomp, hulde bracht voor het organiseeren van dezen zoo bizon der geslaagden dag. Om half acht namen de deelnemers in het Van Reenenpark, hoogst voldaan, afscheid van elkander. de zeer vage beschrijving, die hij er van kon geven, beantwoordde, daar in den bewusten nacht was gestald. Even vruchteloos was zijn navraag bij drie andere garages en ein delijk was hij in wanhoop gedwongen het op te geven. In een garage vond hij een auto, waarvan het nummer met Y07 begon, maar de eigenaar er van was den garagehouder welbekend, en de auto was er een week voor den dag van den moord gestald en was, naar zijn beste weten, dien dag niet uit de garage geweest. Vrij mismoedig reed hij naar de Hender- sons, en vond er den dokter en zijn vrouw op hem wachten. Zij verwelkomden hem zoo hartelijk, dat zijn onsuccesvolle morgen er volkomen door vergoed werd. Henderson, een groot zware man, met de kracht van een stier en een zeer zacht karakter, was intus- schen getrouwd en was klaarblijkelijk ont zettend trotsch op zijn klein, heel knap Schotsch vrouwtje. Zij onderhielden zich le vendig met Fayre, en hun ronde vriendschap was zoo meesleepend, dat hij, toen de lunch voorbij was, zich voelde, alsof de tusschen- liggende jaren als een droom waren ver dwenen en hij weer in de oude dagen van zijn studententijd terug was. Henderson kon hem van verscheidene oude vrienden, die hij uit het oog had verloren, nieuws vertellen en zij waren zoo verdiept in het verleden, dat Fayre, eerst nadat zij met hun pijp bij den naard m de studeerkamer m dgn (Van onzen correspondent). De Economische Wereldconfe rentie. Tegenslag. Amerika wil nog geen stabilisatie. Waarom niet? Hoofdpunten van hypothetische bespreking. De Economische Wereldconferentie, welke, terwijl dit wordt geschreven, twee weken bij een is geweest, heeft in dien tijd geen voor uitzicht geopend op belangrijke resultaten. De eerste week met haar algemeene bespre kingen in de voornaamste conferentiezaal was bedoeld in de woorden van den pre sident Ramsay MacDonald goeden geest en vertrouwen bij de gedelegeerden te wek ken. In die week kwam roerende overeen stemming tot uiting over den bedenkelijken economischen weg, welken nagenoeg alle landen hadden bewandeld, over het handel verwoestend effect van de hooge tariefmuren en de contingenteeringen en de uitvoer- en invoerverboden en de alle internationaal ruilverkeer verlammende deviezenregelingen De meeste delegaties waren het er verder over eens, dat stabilisatie van valuta moest worden bereikt, voordat men verder zou kun nen opschieten met het nemen van maatre gelen tot vrijmaking van den handel. Zonder een enkele uitzondering bewezen de gevol machtigde vertegenwoordigers der naties lippendienst aan den gouden standaard als het beste middel om stabilisatie te doen sla gen. Over de euvelen was men het eens en de toehoorder kon de gedachte niet van zich afzetten hoe het mogelijk was geweest, dac al die belijders van het beginsel van een vrijen of een vrijeren wereldhandel de laatste jaren in hun eigen landen om strijd hun po sities van politieke machthebbers hadden misbruikt om den wereldhandel met een reeks van stremmende en bej:erkende maat regelen meer en meer in boeien te slaan. In de tweede week werd het de taak der commissies, waarin de conferentie gesplitst werd, de bijzonderheden van de bestaande euvelen te overwegen en voorstellen te doen, die, gezamenlijk bestudeerd, aanknoopings- punten voor vergelijk en beslissing zouden kunnen verschaffen. De detail-arbeid zette in. Het werd een week van drukke beraad slagingen, waarin de zaken, welke in de eer ste plenaire zittingen in breede lijnen waren aangegeven, grondiger werden onderzocht en overzien. Maar deze besprekingen had den plaats in een atmosfeer van onwezen lijkheid. Op den voorgrond was gesteld en terecht naar mijn meening dat de con ferentie slechts tot besluiten en resultaten zou kunnen komen, indien, a priori was over eengekomen, dat de bestaande economische en financieele toestanden tot op zekere hoog te onveranderlijk zouden blijven. Twee din gen waren daarvoor noodig, een tariefbe stand (waarbij thans nagenoeg alle naties zich hebben aangesloten behoudens onbe duidende reserves) en een valutabestand (een tijdelijke stabilisatie van muntwaarden, die. dat moest worden vooropgesteld, de in leiding zou zijn voor een blijvende). Het hooge belang van zulk een valuta-be stand springt terstond in het oog. Het kan geen zin hebben maatregelen tot verlaging van tarieven te nemen, indien de landen of eenige landen door een inflatie-politiek door depreciatie van hun geld, het effect van ta riefconcessies kunnen ontgaan. Indien En geland van Amerika gedaan krijgt (het is maar een voorbeeld), dat het zijn standaard tarief met 20 percent verlaagt om Britsche goederen meer kans te geven op de Ameri- kaansche markt, maar indien Amerika dan op zijn beurt de internationale waarde van den dollar door inflatie met 20 percent laat zakken, dan heeft Engeland uiteraard niets aan die 20 percent tarief-concessie, aange zien de waarde er van teniet wordt gedaan door het feit, dat het pond sterling in Ame rika 20 percent duurder geworden is. De beraadslagingen in de tweede week nu had den plaats in een atmosfeer van onwezen lijkheid en waren zuiver hypothetisch omdat Amerika niet bereid was mee te doen aan de stabilisatie der valuta. De zaak is, dat het binnenlandsche program in Amerika, gericht op verhooging van het prijspeil, strij dig is met het onmiddellijk doel van de con ferentie in Londen. De conferentie heeft tot taak in de eerste plaats internationale han delsbelemmering te verminderen. De binnen landsche politiek in de Vereenigde Staten wordt, zooals gezegd, voorgeschreven door het verlangen de binnenlandsche prijzen te doen rijzen naar een peil, dat nog niet is vastgesteld, zoodat de groote binnenland sche schuldenlast gemakkelijker te dragen zal zijn en zoodat voortbrengers, in het bij zonder die van primaire zaken (landbouw- en mijnproducten), weer met winst zullen zaten, gelegenheid vond het onderwerp Gregg ter sprake te brengen. Henderson herinnerde zich den naam dade lijk als van iemand, die hij in St. Swithins vrij goed gekend had, en hij stelde er veel be lang in, wat er van hem was geworden. „Heel knap was hij, maar een ruwe kerel. Ik herinner me, dat hij erg ongepolijst was, toen hij pas kwam, en heel wat plagerijen had te verduren. Hij kwam ergens uit het noorden, geloof ik, en had een groot deel van zijn opleiding van een ouden dorpsdok ter gekregen, die zich den jongen had aan getrokken. Maar verder had hij zichzelf op werkt. Schriftelijke cursussen en zoo meer. Een interessante kerel in zijn soort". „Heb je hem nog wel eens ontmoet, nadat hij daar vandaan was?" „Ik verloor hem heelemaal uit het oog. Ik herinner me vaag, dat ik eens hoorde dat hij ergens in Londen practijk uitoefende, maar duidelijk staat het mij niet voor". „Herinner je je nog, met wie hij in het zie kenhuis omging? Ik geloof, dat hij iemand kende, in wien ik belang stel, en ik wil het hem niet ronduit vragen". „Zijn grootste vriend was een zekere Baxter. Zij gingen altijd met een paar ver pleegsters om, waarvan de een zoowat met Baxter verloofd was. Ik herinner me dat, omdat er nogal over gepraat werd. Het meis je had de reputatie, een vurig temperament te bezitten, en men vond, dat Baxter zich ffigjgfl tegenover haar gejjrgeg. Het kunnen werken en afnemers kunnen worden van fabrikaten. Het is duidelijk, dat zulk een politiek niet kan samengaan met de oprui ming van internationale handelsbelemmerin gen Integendeel, de Amerikaansche politiek, gericht op verhooging van het prijspeil, moet eventueel een verhooging van tarieven tegen Europeeschen import van goedkoope waren omvatten. Indien de Amerikaansche politiek slaagt, de prijzen naar een gewenscht peil rijzen en er vast gehouden kunnen worden met in flatie onder controle, zal het voorbeeld ruim navolging vinden. Maar er is geen reden te vermoeden en liever zou ik zeggen te vreezen dat Amerika zal slagen. Voor suc ces is noodig, dat Amerika wereldprijzen mee naar boven riekt. Geen land, dat het met muntdepreciatie heeft beproefd, is daarin ge slaagd of is er zelfs in geslaagd het binnen- landsch prijspeil op zijn kunstmatige hoogte te houden. Spoedig treedt het oogenblik in, waar koopkracht tekort schiet, om prijzen te handhavenen dan zet het omgekeerde proces in. Intusschen heeft Amerika zich voorgenomen deze gevaarlijke beweging voort te zetten. Het weet zelf nog niet hoe ver het gaan wil. Het wil zien hoe het loopt. Maar men meent, dat de dollar met 30 per cent moet worden gedeprecieerd. En dit zoo zijnde kan de Amerikaansche regeering ten behoeve van de Londensche conferentie geen stabilisatie overwegen. Het besluit heeft de conferentie in het hart getroffen. De optimistische of zich altijd opti mistisch gedragende MacDonald heeft het be sluit gekenschetst als „een kleine teleurstel ling" en hij heeft gemeend de wereldpers op de conferentie, die hij voor het doel bijeen geroepen had, onder handen te moeten ne men over haar opvatting (althans in ver scheidene organen gehuldigde opvatting), dat men de conferentie maar moest verda gen, totdat Amerika den tijd voor stabilisatie gekomen achtte. Daar kon, en MacDonald had er wel gelijk in, geen sprake van zijn. Hij beoogde terecht, dat zulke kwaadaardige voorstellingen er op berekend waren den moed uit de conferentie en uit de toekijkende massa te halen en dat ze klaarblijkelijk wa ren ingegeven door hen, die om een of an dere reden er belang bij meenden te hebben, dat de conferentie mislukte. Hij betoogde eveneens terecht, dat verdaging dwaas zou zijn, het einde van de conferentie zou betee- kenen en kans op succes later tot een mini mum terug zou brengen. Men mag zich ech ter niet ontveinzen, dat het Amerikaansch besluit een harde slag is. De facto stabilisa tie, al was het maar voorloopig, was het eerste belang. De besprekingen gaan voort op den grondslag, dat binnen niet te langen tijd stabilisatie een feit zal worden. Onder handelingen in de sub-commissies zijn gecon centreerd op een viertal hoofdpunten: le. methoden voor opheffing van handelsbelem meringen, welke langzaam internationaal ruilverkeer verstikken, leidend (de opheffing) tot verhoogde vraag, die op haar beurt prij zen doet rijzen; 2e. de wenschelijkheid prij zen van primaire producten, als graan, te verbeteren door bejperking van productie; 3e. de mogelijkheid prijzen te vernoogen door gezamenlijke actie van de nationale banken; 4e de toekomstige werking van den gouden standaard, waarnaar men, zooals alle naties erkennen, vroeg of laat moet terugkeeren. De opvatting is vrij algemeen, dat tweezij dige en meerzijdige handelsverdragen de beste middelen zijn voor de verlaging van handelsbelemmeringen. Het beginsel van Ouchy (meer dan de Conventie zelf) is door de Nederlandsche delegatie met aandrang bepleit. Haar opvatting heeft school ge maakt. Maar er is verschil van meening over de toepassing van de meestbegunstigings- clausule, die b.v. aan Engeland, voor het ge val de Conventie van Ouchy van kracht zou worden, de voordeelen zonder de verplichtin gen van zulk een verdrag zou geven. Maar aangezien Engeland zelf al voor zijn eigen tweezijdige verdragen bezwaar is gaan ma ken tegen de onvoorwaardelijke toepassing van de clausule, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat men er een mouw aan zal weten te passen. Verzet tegen uitzondering voor de clausule, zooals Ouchy vraagt, zal wellicht door Engeland niet worden voortgezet, in dien blijkt, dat alleen langs dien weg veria ging van tarieven kan worden verkregen. Zooals reeds is opgemerkt, zijn specifieke besprekingen over tariefpeilen onmogelijk zoolang stabilisatie geen feit is. Maar over algemeene beginselen zou men het, hangen de de stabilisatie-kwestie, eens kunnen wor den. De Franschen zijn de grootste voorstan ders van internationale organisatie van pro ductie, of, zooals zij het noemen, co-ordinatie van productie en omzet. Het is een econo misch idee, dat in Engeland al eenige jaren lang is gepropageerd onder den naam „plan ning", maar dat officieel nog weinig aan dacht heeft gekregen. De Engelschen verwer pen echter in beginsel geen enkel idee, dat op de conferentie wordt voorgesteld. Zij hou- is eigenaardig, hoe alles je weer te binnen schiet, als je eenmaal over die oude tijden begint te praten. Er was hier laatst iemand uit St. Swithins, en toen begonnen wij oude herinneringen op te halen en op mijn woord ik had op het laatst het gevoel, alsof het gisteren was, dat wij daar samen waren ge weest. Onder andere spraken wij ook over Baxter en zoodoende heb ik hem nog versch in het geheugen." „Wat gebeurde er met hem?" „Volgens Parry, den man, die hier on langs was, trouwde hij met het meisje, en dat bleek een volkomen mislukking te zijn. Parry zei, dat hij geloofde, dat Baxter dood was. Maar Gregg zal het wel weten, zij wa ren dikke vrienden." „Herinner je je den naam van die twee meisjes nog? Misschien zijn 't kennissen van dengeen, alen ik zoek." Henderson schudde het hoofd. „Daar heb ik niet het minste idêe van. Het waren knappe meisjes, herinner ik me Van het soort, dat verpleegster wordt, om van huis weg te loopen, om van het leven te ge nieten." Mrs. Henderson, die bezig was koffie te zetten, keek plotseling op. „Als je inlichtingen wilt hebben over een verpleegster van St. Swithin, waarom ga je dan niet naar Ella Benson?" vroeg zij. Haar echtgenoot sloeg zoo hard op de armleuning van zijn stoel, dat het stof er uit vjoog, - (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5