Opreis ^Binnenland Aspibin loonsverlagingsvoorstel£en de verdwenen employe. Reist daarom nooit zonder" u pen, hoe langer hoe mineer in staat te zijn. alles goed bij te houden". Tevens zegt dr. P.: „Ik heb hiertoe ook <"aarom besloten, omdat ook mijn gewone eagelijksche arbeid (als directeur van Cen traal Beheer) tengevolge van de crisisom- f handigheden hoe langer hoe meer beslom meringen medebrengt". Tenslotte verklaart hij zich bereid, om des- gewenscht en na overleg nog bepaalde func ties te vervullen, waarbij hij meer in het bijzonder denkt aan de buitenlands:he rela ties. Dr. Posthuma was van 1900 tot 1909 secretaris en van 1909 tot 1914 bestuurslid van den Zuivelbond Einde 1920 werd hij wederom bestuurslid en een maand daarna t!5 Januari 1921) voorzitter. DE NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. Een resolutie van den r.-k. dioc. tuindersvakbond van den L.T.B. J De r.-k. dioc. tuindersvakbond van den L. T- B. heeft een resolutie aangenomen, waar in er wordt op gewezen, dat tengevolge van 'de zich handhavende en nog steeds in aan tal en omvang toenemende exportbelemme ringen en verder van de totaal onvoldoende steunregeling voor het jaar 1932, de nood toestand in het tuinbouwbedrijf tot het hoog ste punt is ges'egen en dit thans met alge- heelen ondergang wordt bedreigd. Een drin gend beroep wordt op de regeering gedaan, om ten aanzien van dezen voor 't landsbe lang zeer belangrijken bedrijfstak, onver wijld al datgene te doen, waardoor dit be drijf tegen de buitenlandsche concurrentie en de exportbelemmeringen voor tuinbouwpro ducten wordt beschermd, de steunregeling 1933 uit te voeren, zooals de minister van economische zaken zich deze in het plan van uitvoering zelf heeft voorgesteld, waarbij echter worde vermeden door een te streng begrensde limiet voor het steunbedrag de uit voering practisch onmogelijk te maken, en verder die maatregelen te nemen, welke de rentemoeilijkheden kunnen verlichten en het executiegevaar voorkomen. Overwegende den onafwijsbaren eisch van reconstructie in het land- en tuinbouwbedrijf, wordt verder in de resolutie opgemerkt, dat dit, zonder in groote gebieden van ons vaderland (en dit geldt wel vooral voor de groote landbouw centra) een economische ruïne te veroorza ken, slechts geleidelijk en met inachtneming van de grootte der bedrijven en van de mo- menteele levensbelangen van de bij die be drijven direct en indirect betrokkenen zal mogen geschieden en ook zeer bijzonder dient gelet op behoud van het speciaal voor ons land zoo noodzakelijk kleinbedrijf. ZAANDAM'S FINANCIEN. De Zaandamsche gemeenteraad heeft na langdurige discussies met 1211 stemmen het voorstel der soc.-dem. raadsfractie aan genomen, waarbij geweigerd wordt in de be- grooting-1933. overeenkomstig de voor schriften van de regeering, wijzigingen aan te brengen. DOOR AMSTERDAM'S GEMEENTE- PERSONEEL VERWORPEN. Gis'ermorgen heeft de Centrale Commis sie voor ambtenarenzaken in het Georgani seerd Overleg het jongste loonsverlagings- voorstel van B. en W. verworpen met 19 tegen 7 stemmen. Vóór waren de vertegenwoordigers van den Christelijken Ambtenaarsbond en die der Vereeniging van Hoogere ambtenaren. Vóór tot stemming werd overgegaan, heeft de heer A. Kooiman van het Nationaal Ver toond van Ambtenaren verklaard dat zijn ledenvergadering zich met groote meerder heid vóór de voorstellen heeft verklaard; nu echter de modern Ambtenaarsbond, de C.N A.B., tegen zal stemmen, zal hij. ook met het oog op de verguizing -die feitelijk het over leg, als overleg heeft gevonden, eveneens de voorstellen afwijzen. Zonder eenige verklaring zijn daarna in de Centrale Commissie voor werkliedenzaken, de voorstellen van B. en W. met 21 tegen 3 stemmen verworpen; vóór stemden enkel de vertegenwoordigers van den Neutralen Bond. Ook het overleg voor zaken, de politie be treffende, verwierp met 16 tegen twee stem men de voorstellen van het dagel'iksch ge meentebestuur. Vóór stemde de Bond van Hooger Politiepersoneel. B. en W. zullen nu zoo spoedig mogelijk ie loonvoordracht doen verschijnen. DE POSITIE van den gulden. Te Londen was gister de kcers van den gulden hooger. In België heeft men het volle vertrouwen in Nederlands financieele positie en men meent dan ook, dat Nederland den aanval op den gulden volkomen zal kunnen afslaan. Dr. Colijn heeft aan den vertegen woordiger van Belgische bladen nogmaals verklaard, dat de pogingen ter conferentie ondernomen vruchteloos zullen zijn, zonder stabilisatie en zonder terugkeer tot het goud. In Parijs niet te vinden. Dinsdagavond zijn de Zaandamsche com missaris van politie, de heer S. van der Laan en de inspecteur Van der Schaaf uit Parijs, waarheen de voortvluchtige Van As onder valschen naam per vliegtuig was uitgeweken, teruggekeerd. Ondanks ijverige nasporingen van de Pa- rijsche politie is het niet mogen gelukken zijn verblijfplaats op te sporen. Dat hij van Parijs verder zou zijn gevlogen, is niet waar schijnlijk, omdat men daar op het vliegveld verplicht is zich te legimiteeren en zijn pas moet toonen. Hij was alleen in het bezit van zijn eigen paspoort Dat de voortvluchtige het geld niet ovtr den balk gooit, is gebleken, toen. hij op de kosten van de taxi van Zaandam naar Schip hol, waarvoor men hem 4 vroeg, 0 50 heeft afgedongen, welk bedrag hij daarna aan den chauffeur als fooi heeft gegeven. Met de beide politiemannen heeft ook de secretaris van de Scheepvaartvereeniging „Noord"' de reis naar Parijs meegemaakt. STEUNUITKEERING EN WERKVERSCHAFFING. 1T at de eerste vijf maanden van dit jaar is uitgekeerd. Het ministerie van sociale zaken deelt de voigende cijfers betreffende werkloozenzorg niette i an 1 Januari tot 28 Januari uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van sub- sidiën van staat c.q. provincie) aan werk- loozensteun t 6.360.025, voor werkversch&f- fing f 1 -853.184; uitbetaald door weiicioozen- kassen 6.356.765; bet rijk heeft betaald f 726.649. Van 29 Januari tot 25 Februari respec tievelijk 7.794.348, 2.078.181 5.729.185 f 157.444. Van 26 Februari tot 1 April (vijf weken) resp. f 9.755.539. 3.069.681. f 1 897 596, 402.050. Van 2 April tot 29 April resp. f 7.062 247, 2.470.529. 1.056.348, 623 716. Van 30 April tot 27 Mei resp f 6.605.944, 2.305.880. 666.578, f 1.286.564. DE ONRUST IN DE S. D. A. P. Een motie tegen de heeren Duys en Zwertbroek. „Het Volk"', vermeldt een motie, die Maan dagavond is aangenomen in de afd. Amster dam 12 der S. D A. P., waarin de handel wijze van de heeren Duys, in de vraagstuk ken der Partij aan de orde stelde door het uitgeven van zijn brochure en bovendien een interview toestond aan een der burgerlijke bladen, en Zwertbroek, die mededeelingen, hem als partijbestuurder bekend, deed aan „De Tribune", schadelijk wordt genoemd voor de partij. De houding dezer heeren wordt ten sterkste afgekeurd en het partijbe stuur wordt verzocht den heer Duys te royeeren en den heer Zweitbroek te ontheffen van zijn functie als partijbestuurder. DE ZAAK-ONNES VAN NIJENRODE De hoofdverdachte blijft ontkennen. Naar de verdediger van Onnes van Nijen- rode. mr. Th. Muller Massis, mededeelt, zijn alle berichten, als zou de verdachte tijdens het voorlooplg onderzoek een en ander van hetgeen hem ten laste gelegd wordt, hebben moeten toegeven, onjuist Hij blijft integen deel alle schuld aan hetgeen hem ten laste gelegd wordt (oplichting van de betrokken verzekeringsmaatschappij) ontkennen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Een jongen was in een paal geklom men. Gisteravond bemerkte men te Utrecht, dat de stroom van het electrische net onder de gemeente Zegveld was uitgeschakeld. Mon teurs gingen onmiddellijk op onderzoek uit en in den laten avond vond men het lijk van den 17-jarigen Th. A. Bruin bij een paal der electrische geleiding liggen. De jongeman was in den paal geklommen en is daarbij vermoedelijk in aanraking gekomen met den electrischen stroom. Door het uitschakelen van den stroom is het slachtoffer toen naar beneden gevallen. DISCONTOVERHOOGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Met 1 Met ingang van 29 Juni heeft de directie der Nederlandsche Bank het wisseldisconto verhoogd van 3VL tot 4 lA pCt. Het promessendisconto werd verhoogd van 4 tot 5 pCt., evenals het disconto op belee ning van effecten, op beleening van goede ren en op voorschotten in rekening-courant. DE GEHEIMZINNIGE BRAND TE MEGEN. De bewoner van het afgeb. inde perceel op vrije voeten gesteld. Gister is de heer Benaers, eigenaar van de groote bakkerij, en maalderij, welke eenigen tijd geleden te Megen bij Oss is afgebrand, werd gearresteerd in verband met de geheim zinnige omstandigheden, waaronder deze brand was ontstaan, op vrije voeten gesteld. NEDERLANDSCHE AANNEMERS- BOND. Jaarlijksche algemeene ledenverga dering. Gister is te Utrecht begonnen de jaar lijksche algemeene vergadering van den Nederlahdschen Aannemersbond, nadat het gemeentebestuur van Utrecht het hoofdbestuur in do H Michaëlskapel in den Domtoren had ontvangen. Openingsrede voorzitter. De heer ir. VV. M T Thijssen, voorzit ter van den Bond, heeft de vergadering van gister geopend met een rede. Spr. herdacht allereerst de leden, die dii jaar aan de organisatie door den dood ontvallen zijn, meer in het bizon der den heer E. van Noordenne, in leven hoofdbestuurslid. Het ledental toont een lichten ach'er- uitgang. doch is niet onrustbarend. Het is gebleken, dat eenige leden uitgetre den zijn om zich aan te sluiten bij den Christelijken Aannemersbond. Spr. be treurde dit afscheid, omdat ook hier weer een verbrokkeling is te constatee- reu. Wat hetwerkloozenvraagstuk betreft, zeibe spr.,. dat èn de aa -.nemers èn de arbeiders den terugslag van de droevige conjunctuur ondervinden. Dat ook ons bedrijf bet zeer hard te verantwoorden heeft, zal wel niemand ontkennen. Voor tal van bedrijven ziet men steunmiddelen nemen. Voor het bouw bedrijf rliet. Men zou kunnen 'eggen dat eht nog niet gevraagd is. Wii dat zeggen, dat steun in een of anderen vorm voor dit bedrijf ongemotiveerd zou zijn? Zijn üe werkloosheidscijfers daarvoor niet sprekend genoeg? Doch wat ziet men gebeuren? Het tegenovergestelde. Tal van overheids- werken worden het bedriii onthouden, door ze uit te laten voeren in werkver schaffing, waaraan de arbeiders slechts gedeeltelijk mogen deelnemen, en waar bij de aannemers geheel worden uitge schakeld onder het motief, dat ze voor de leiding in dezen bijzonderen vorm ongeschikt zijn. Kan het dwazer, dat de Heidemaat schappij, die wel de eenig capabele wordt geoordeeld, groeit en bloeit, uit dijt tot een enorm lichaam, dat zijn werk ternauwernood afkan, terwijl de oorspronkelijke beoefenaren daarnaar mogen toezien, bun eigen staf steeds moeten inkrimpen en bun materieel zien verroesten bij gebrek aan emplooi? Dit gaat alles met rijkssubsidie, door den fiscus vergaard, die toch het bouw bedrijf daarvoor niet vergeet. Spr. wees er verder op, dat men van de buitenstaanders kan hooren, dat de loonen in het aannemersbedrijf nog bui tensporig veel te hoog zijn. Dit nu, zeide spr., is ook niet zonder overdrijving. Het staat voor spr. vast, dat de loonen in het eene bedrijf niet buiten verhou ding boven die van een ander zullen kunnen uitsteken, ook al is het een be schut bedrijf en heeft bet geen buiten landsche concurrentie te duchten. Het is echter ook niet gerechtvaardigd om b.v. het loonpeil te drukken tot het niveau van de werkverschaffing. Het bedrijf moet zelf zooveel mogelijk de eigen normen bepalen, zooals elk ander bedrijf dit doet, doch dit behoort niet van bovenaf te geschieden. Met groote angstvalligheid is een korting van het overheidspersoneel van enkele procen ten tot stand gekomen. Kan dan rede lijkerwijs gevergd worden, dat in het bouwvak met veelvouden daarvan tege lijk verlaagd wordt? Spr. zeide van meening te zijn, -dat indien de tijd gebiedt, dat met een min der loon genoegen moet worden geno men, ook het bouwbedrijf daarin mee momett. Hij heeft het dan ook zeer juist gevonden, dat tusschentijds het collec tieve contract is gewijzigd. Een ander punt, dat eveneens in nauw verband staat met de werkloos heid, en van verwante strekking is, is het vraagstuk van den arbeidsduur, dat ook op de huishoudelijke vergadering ter sprake is gebracht. Kort na die ver gadering is het desbetreffende rapport gepubliceerd van den Hoogen Raad van Arbeid. Daar is alleen de werktijdver korting als probleem onder het oog ge zien. Het groote verschil in opvatting ging hierover of de overheid de verkor ting slechts zal aanmoedigen of dwin gend voorschrijven. In het eerste geval zal veel aan het overleg tusschen de be oefenaren van het bedrijf worden over gelaten, doch ook in het tweede geval zal overleg zekor niet ontbreken. Wan neer het zoover mocht komen voor het bouwbedrijf, zal ook de Bond daarin be trokken worden en naar spr's meening zal deze zich daarvan niet afzijdig kun nen en mogen houden. De jaarverslagen werden goedgekeurd, waarna verschillende huishoudelijke aangelegenheden werden afgedaan. Mr. A. M. Molenaar, algemeen secre taris van het Verbond van Nederland sche Werkgevers, heeft daarna een rede gehouden over werktijdverlenging. Samenvattende kwam de heer Mole naar tot de conclusie, dat «de 40-urige werkweek geen oplossing van de moei lijkheden kan brengén, terwijl de in voering van 56-urige werkweek zulke enorme moeilijkheden in den weg zal worden gesteld, dat niet te verwachten is, dat men hierover tot overeenstem ming met vakbonden en regeering zal kunnen komen. Onder deze omstan lig- heden gelooft de inleider, dat het stre ven van de werkgevers vooral op ver mindering van de toploonen moet wor den gericht, waardoor een directe ver mindering van de productiekosten kan worden bereikt. Nadat de voorzitter den heer Mole naar dank had betuigd voor zijn be langwekkende rede, werd de vergade ring geschorst tot vandaag. Vervolgens werd een autotocht ge maakt door de provincie Utrecht. AUBADE AAN DE KONINGIN MOEDER. Gistermorgen half 10 hebben 400 kinde ren van r.k. scholen te Amsterdam, onder geleide van 25 onderwijzers, een aubade ge bracht aan de koningin-moeder, ten paléize Soestdijk. De kinderen hebben dezelfde lie deren gezongen, die in April j.I. te Amster dam bij de aubade aan de koningin ten ge- hoore zijn gebracht. In verband met de knie verstuiking heeft H.M. de aubade voor een open raam in ontvangst genomen. DE OMZETBELASTING EN DE KAASHANDEL. Een adres van de Vereeniging voor kaashandelaren. De Ned. Vereeniging van kaashandelaren, gevestigd te Gouda, heeft aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres gezonden, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting. Adressante voorziet hiervan een funesten invloed op den Nederlandschen kaashandel in al zijn geledingen. Zij kan zich geheel ver eenigen met en verwijst naar het aan de Ka mer gerichte request van den Nederlandsen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw (waarvan de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren deel uit maakt). Zij wijst er op, dat het wensch'elijk is in art. 9 van het ontwerp, dat vrijstellingen van belastingen inhoudt voor de artikelen brood, aardappelen, margarine en turf; zoowel de artikelen kaas als veevoeder op te nemen. Immers deze artikelen worden geprodu ceerd door en worden geleverd aan de boe ren, en. waar men beoogt de boeren door de Crisis-Zuivel-wet te steunen, het in strijd met dit principe is, dat men diezelfde boeren aan den anderen kant weer iets afneemt door zoowel hun inkoopen (veevoeder) als bun verkoopeu (kaas) te belasten,. Adressante maakt uit de Memorie van Toelichting speciaal uit de woorden „de wij ze, waarop de verkooper de voorgeschoten belasting niet den kooper wil verrekenen, wordt aan hem overgelaten" op, dat het principe wordt gehuldigd, dat van eenzelfde artikel slechts eenmaal belasting moet wor den geheven. De praktijk van de wet zal ech ter heel anders zijn en het artikel „kaas" bijv. zal meer dan een maal worden getrof fen. Het zal immers voorkomen, dat over het artikel kaas belasting geheven zal worden: lo. wanneer de boer de kaas aan den kaas- kocper verkoopt; 2o. wanneer de kaaskooper de kaas aan den groothandelaar verkoopt; 3o. wanneer de groothandelaar de kaas aan den grossier (tusschenhandel) verkoopt; 4o. wanneer de grossier de kaas aan den winke lier verkoopt; terwijl nog een vijfde heffing kan plaats vinden, indien de groote winke liers aan hun filialen de kaas leveren, zoodat de belasting dan wederom in rekening ge bracht zal moeten worden. Een omzetbelasting bemoeilijkt in sterke mate de exportmogelijkheid en aan dit be langrijke bezwaar kan niet volledig tegemoet gekomen worden door een bepaling als ver vat in art. 11 van het ontwerp. Verzoekster protesteert voorts tegen de be voorrechte positie, welke aan de leden eener coöperatieve vereeniging in art. 3 wordt toe gekend, welke bevoordeeling zij in strijd acht met de Grondwet, in strijd met art. 1 van het Wetsontwerp en in strijd met de billijkheid, vermits het niet op den weg van een regee ring ligt om een bepaalden bedrijfsvorm te begunstigen. Overigens zal de belasting fnuikend zijn voor den kaashandel, en wel speciaal voor den tusschenhandel, die zal worden wegge drukt. Mitsdien verzoekt de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren de Kamer met haar wenschen rekening te houden. UITVOER VAN NIEUWE AARDAPPELEN. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt bekend, dat zij door den minister van economische zaken zal worden belast met de afgifte der certificaten voor den uitvoer van vroege aardappelen naar Duitschland tegen het invoerrecht van 1.50 Mark per 100 K G. gedurende de maand Juli 1933. Nederlandsche expor teurs die in de maand Juli 1931 en 1932 vroege aardappelen voor eigen rekening naar Duitschland hebben uitgevoerd, kunnen voor de toewijzing dezer certificaten in aanmer king komen. Zij behocren daatoe zoo spoedig mogelijk uiterlijk Woensdag 5 Juli a.s. een opgave van de door hen in genoemde maand der beide vorige jaren verzonden hoeveelhe den in te dienen bij den secretaris van de commissie mr. L. M. Niemöller, Javastraat 80, te 's-Gravenhage. Zendingen vroege aardappelen niet voorzien van dit certificaat zullen worden belast met een invoerrecht van 6 Mark per 100 K.G. DE MOORDZAAK ESCHAUZIER. De veroordeelde naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. De 33-jarige techniker K. die terzake van den moord op den heer E. te den Haag ge pleegd op 10 Mei 1931 door het gerechtshof te den Haag tot 20 jaar gevangenisstraf is veroordeeld en wiens cassatie-beroep Maan dag j.1. door de Hooge Raad is verworpen, is hedenochtend naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. HET VISSCHERIJ CONFLICT TE IJMUIDEN. Nieuwe voorstellen De rijksbemiddelaar in het visscherij-con- flict te IJmuiden, prof. mr. A. J. C. Jitta, heeft aan de partijen bij dit conflict betrok ken voorstellen gedaan en te kennen gegeven als zijn oordeel, dat dit geschil zou kunnen worden beëindigd, indien de door hem ge stelde voorwaarden worden aanvaard. Deze voorstellen betreffen het varen van den schipper op proef, het zoodje visch, de ziekte behandeling, de tarieven van de steenkolen- laders, een nieuwe regeling van de visch- overeenkomsten en den duur der contracten (tot 31 December 1933). Ook wordt voor gesteld, dat de gewezen stakers bij voor keur voor hun oude plaatsen in aanmerking zullen komen zocdra die beschikbaar zijn Ruim dertig schepen zijn op de visscherij uit. Lage prijzen. De correspondent van het Hbld. te Haar lem schrijft: Er zijn nu meer dan 30 schepen uit IJmui den voor de visscherij vertrokken Waren de prijzen niet zoo slecht, dan zouden er zonder twijfel meer schepen uitgaan. Gistermorgen zijn drie schepen gelost, waarvan de besom ming niet meer bedroeg dan 1000 per la ding. Deze lage prijzen worden in hoofdzaak veroorzaakt door dé invoer-belemmering in Frankrijk. In de maand Juni hebben de reeders in totaal 60.000 schade gehad. Dat is ook voor het Siaatsvisschershavencedrijf een la gere ontvangst, en wel van 12.000. Ook het staatsbedrijf heeft dus belang bij een ruimeren afzet naar Frankrijk. In de staking is in zoover nog geen veran dering gekomen, dat de jongste poging van den rijksbemiddelaar nog niet beëindigd is. De Federatie-bestuurders verspreidden giste ren de raededeeling, dat deb edoeling van de gevoerde bespreking geen andere was dan inlichtingen aan den rijksbemiddelaar te ver strekken, opdat een voorstel kon worden op gemaakt dat beide partijen kunnen aanvaar den. Zulk een voorstel is nog niet ontvangen. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. In de buurtschap Hengevelde (Wijhe) is een landbouwer door een stier aangevallen. Het dier nam hem op de horens en w ierp den man met kracht tegen den grond, waarna hij deerlijk werd toegetakeld. Eenige personen uit de buurt wisten hem te bevrijden. Zijn lichaam was door het woedende dier geheel opengereten, terwijl hem een oog uit het hoofd was gestooten. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. bent U in 7 bijzonder blootgesteld aan het ge vaar van kouvatten. TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P. T. T. IN MEI. De diensten der posterijen, lelegrafie, tele fonie en post-, chèque- en girodienst hebben in Mei opgebracht resp.: f 3.037.699,. 402.456, 2.092.003 en 269.509, verge leken met dezelfde maand van het vorige jaar: 245.424, 23.180, -f 23.058 en vergeleken met de begrooting: ƒ226.401, ƒ29.606, ƒ93.103 en -f 12.609. Totaal 5.801.667, vergeleken met dezelfde maand vorige jaar 218.804 en met de begrooting 91.083. In de eerste vijf maanden bedroeg de totale opbrengst 28.868.258 vergeleken met ver leden jaar 901.949 en met de raming 543.442. EEN LAFFE AANVAL. De landbouwer M. ter E. in de buurtschap Deurningen (Overijsel) houdt op eenigen af stand van zijn woning een kippenfokkerij. In de laatste dagen meende hij herhaaldelijk in de omgeving onraad ie bespeuren. Om deze reden ging hij Dinsdagavond laat nog eens naar de fokkerij. Op eenigen afstand zal hij daar een vrouw staan, die op zijn komst luid begon te schreeuwen. Dit was blijkbaar het sein voor drie mannen, die zich achter het terrein verdekt hadden opgesteld. Zij spron gen over een afrastering en gingen ter E. te lijf. Daar deze over een geweldige lichaams kracht beschikt, wist hij hen aanvankelijk van het lijf te houden, waarbij hij een paar perso nen tegen den grond sloeg, doch hij werd ten slotte overmeesterd en tegen den grond ge worpen, waarna men hein trachtte te wur gen Het gelukte den aangevallene zich even los te rukken waarop hii luid begon te schreeuwen, met gevolg dat de aanvallers de vlucht namen. Ter E., die zich tengevolge van een en ander onder geneeskundige behandeling moest stellen, heeft de vrouw en een der aan randers herkend. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE Een plaquette aan het gemeente bestuur van Harlingen aangeboden. In de gisternamiddag te Harlingen ge houden bijzondere raadsvergadering werd de bronzen plaquette overgedragen ter her innering aan de afsluiting der Zuiderzee, waardoor Harlingen een zoo verbeterde lig ging verkreeg en nieuwe mogelijkheid voor ontwikkeling ontstond. Deze olaquette, gemaakt door den beeld houder W. Valk te Eelderwolde (Dr.) werd namens de burgerij door den heer R. A. Feenstra, voorzitter der Vereeniging ter be vordering van Handel, Scheepvaart en Nij verheid aan het bestuur der stad aangebo den en door den burgemeester, den heer 1. A. van der Stok, in dank aanvaard. De plaquette is aangebracht in een blind raam naast den juist gerestaureerden raad huistoren. Zij stelt voor een doorsnede van den afsluitdijk, vanwaar men de wegen ziet saamkomen in een plaats, die door torens en haven duidelijk als Harlingen is te onderken nen. S. D. A. P. IN CONFLICT MET DE V. V. S. U. De heer P. Langendijk, lid van den ge meenteraad van Lonneker, heeft bedankt als lid van de S.D.A.P. Naar wij vernemen, zegt het Hbld., werd er reeds geruimen tijd aandrang uitgeoefend op den heer Langendijk om uit de partij te treden. Hij had een reis gemaakt naar Rus land en over zijn indrukken, daar opgedaan, hield hij redevoeringen. Dezer dagen zal de Vereeniging van Vrien den der Sovjet-Unie, waarvan de heer Lan gendijk hoofdbestuurder is, een brochure doen verschijnen, waarin de heer Langendijk zijn standpunt uiteenzet over de houding, die de S.D.A.P. z.i. ten opzichte van Rusland behoort aan te nemen. Aanleiding tot dit ge schrift zou zijn de publicatie van mr. J. E. W. Duys, die ook dit onderwerp aanroerde. Het bestuur van de federatie Twente d?r S.D.A.P. heeft nu kort geleden den heer Lan gendijk voor de keus gesteld te bedanken als lid van de V.V.S.U. of als lid van de S.D.A. P. geroyeerd te worden. Na afloop van den bedenktijd heeft hij voor het lidmaatschap der partij bedankt', teneinde een royement te voorkomen. De heer Langendijk staat op het stand punt, dat hij niet vrijwillig uit de S.D.A.P. treedt. Hij ziet zich dan ook niet genood zaakt den gemeenteraadszetel ter beschikking te stellen. Het zou in zijn bedoeling liggen om na het verschijnen der brochure, met be hulp van steun der sociaal-democratische Twentenaren, te trachten het lidmaatschap der partij te herkrijgen. PR1NCIPIEELE DIENST WEIGERING. De 20-jarige A. J. de V. B., uit Vlissingen en de 19-jarige K. K., uit Emmen zijn door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch ter zake van dienstweigering veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, met ontsla» uit den dienst. K. P. M. Per s.s. van de K. P M. Sloet van de Beele vertrokken naar Kroe de resident van Benhoelen en de ingenieur der B. O W de echtnische leider van de veldpolitie, een gouvernementsarts, een administrateur van de Volksbank en een inspecteur van een pandhuisdienst, ten einde het door den aardbeving getei ter- de gebied te onderzoeken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7