DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .58uitenlan DageUftisch Nieuwe ministers in Duitschland. ^Binnenland Ho. 152 Vrijdag 30 Juni f933 135e Jaargang r De opvolgers van Dr. Hugenberg en hun verleden. Dr. Schmitt, minister van economische zaken en Dr. Darré, minister van landbouw, De kerkelijke kwesties. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Allernaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. jffiK PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Naar officieel uit Neudock wordt gemeld, heeft president von Hindenburg op voorstel van den rijkskanselier aan den rijksminister voor voedselvoorziening en landbouw, dr. Hugenberg, op diens verzoek ontslag uit zijn ambt verleend. In diens plaats is benoemd tot rijksminister van economische zaken Kurt Schmitt en tot rijksminister van landbouw de boerenleider Darré. Dr. Schmitt wordt als een der bekwaamste economen in de nat.-soc. partij beschouwd. Hij is in October 1886 te Heidelberg gebo ren, studeerde rechten en ging daarna in het verzekeringsbedrijf. Reeds op jeugdigen leef tijd werd hij directeur-generaal der Allianz, na de fusie met den Stuttgarter Verein direc teur-generaal van de nieuwe maatschappij Allianz und Stuttgarter Verein, Versiche- rungs A.G. Schmitt is lid der kamer van koophandel te Berlijn en was tot 1928 lid van den voorloo- pigen economischen rijksraad. Hij is lid van den raad van commissarissen van de meeste leidende verzekeringsmaatschappijen in Duitschland. Hij heeft indertijd veel van zich doen spreken door zijn snel ingrijpen bij de debacle der Frankfurter Allg. Versicherungs A.G. o De nieuwe minister van landbouw Darré T&t een geheel anderen koers inslaan dan Hugenberg. Hij zal de binnenlandsche kolo nisatie sterk bevorderen, evenals de delging der schulden, die op de bezittingen der boe ren rusten. Hij js tegenstander van het del gen der op het grootgrondbezit rustende schulden, dat hij voor kolonisatie beschik baar wil stellen. In nat.-soc. kringen beschouwt men Darré als een der begaafste medewerkers van Hitier. Hij is een man van nog geen veertig jaar. In 1895 werd hij in Buenos Aires geboren, waar zijn vader leider van een groote Duit- sche handelsfirma was. Zijn moeder is Zweedsche. Op tienjarigen leeftijd kwam Walther naar Duitschland en deed twee ja ren later zijn intrede op de Duitsche kolo niale school in Witzenhausen. Toen de oorlog uitbrak meldde hij zich als vrijwilliger bij de veldartilerie in Hannover aan en werd spoedig tot reserve-luitenant bevorderd. Nadat de revolutie van 1918 aan de vijandelijkheden een einde had gemaakt, keerde hij naar de koloniale landbouwschool terug en werd „Kolonialandwirt". Maar daar nu eenmaal Duitsche koloniën ontbre ken ging hij' practisch werken in Beieren, Hessen en Oldenburg. Na een vierjarige stu die aan de hoogeschool te Halle verwierf hij een landbouwdiploma en ging zich in het bijzonder voor de veeteelt interesseeren. De rijksregeering toonde voor den jongen man belangstelling, zond hem naar Finland, en later benoemde minister Schiele hem tot rijksvertegenwoordiger op de landbouwten toonstelling in Lathi, waaraan Darré een studiereis in het Noorden vastknoopte en landbouwadviseur werd bij de Duitsche ge zantschappen in Kowno, Reval en Riga. In die jaren werd hij bekeerd tot de nat.- soc.-opvattingen. Hij schreef de werken „Das Bauerntum als t Lebensquell der nordischen Rasse'' en „Neuadel aus Blut und Boden''. Deze titels alleen reeds verklaren, in welke richting de nat.-soc. partij, die Darré in 1927 as lid opgenomen heeft, zich op agra risch gebied ontwikkelen zal. Hitier deelt volkomen Darré's inzichten en benoemde hem al spoedig tot leider van de zoogenaam de He afdeeling, de „agrarisch-politieke", van de partij-organisatie; en als zoodanig ontwikkelde dr. Darré een koortsachtige be drijvigheid. Binnen het jaar had hij onder de boeren tienduizend plaatselijke vertegen woordigers. Om zijn denkbeelden verder te propageeren, richtte hij het weekblad „Die National-Sozialistische Landpost" op en daarnaast het maandblad „Deutschlands Er- neuerung". Deze organen realiseeren alle denkbeelden over een reorganisatie van den boerenstand, die thans in Pruisen wet zijn geworden en die o.m. het grondbeginsel verkondigen, dat de boer met zijn stuk land verbonden moet zijn, het oudste kind erft en de Staat de eeni- ge hoogere instantie is met uitschakeling van het vrije kapitaal. Op 9 Februari 1931 riep Darré de nat.- soc. boeren uit geheel Duitschland op tot een congres, dat in den Nationalen Schouwburg in Weimar werd gehouden. Een half jaar la ter deed zijn partijgenoot Willikens, dezelf de, die op de nominatie stond in de plaats van Hugenberg Pruisisch minister van land bouw te worden, zijn intrede in het presi dium van den rijkslandbond. Sindsdien volgde voor dr. Darré succes op succes. Adolf Hitier begreep, dat hij voor zijn propaganda vooral de ondersteuning van den boerenstand noodig heeft. Darré met zijn nieuwe ideeën, die voor vele boeren verlok kend klinken, zorgde er voor, dat de Hitier- beweging onder de landbouwers veld wint. Sedert is hij voorzitter van den Duitschen landbouwraad. Het lot van het r.k. Centrum. In den loop van gisteren hebben tusschen vooraanstaande persoonlijkheden van het Centrum beraadslagingen plaats gehad be treffende het verdere lot van het Centrum. Aan deze interne besprekingen zijn in de laatste dagen voorafgegaan niet verbinden de besprekingen tusschen een aantal Cen trumleiders en toonaangevende persoonlijk heden der rijksregeering en der nat.-soc. In verband met de ontwikkeling der laat ste dagen, vooral wat betreft de onbinding van het Duitsch-nationale front, was bij de besprekingen der Centrumleiders de alge- meene opvatting, dat het handhaven van den tegenwoordigen toestand moeilijk langer kan worden verantwoord, te meer waar de zelf- ontbinding van de Centrumfractie in den Berlijnschen gemeenteraad en dergelijke ge beurtenissen in het geheele rijk reeds in de nieuwe richting wijzen. Besluiten zijn van daag nog niet genomen. In Centrumkringen gelooft men echter, op grond van de gevoer de besprekingen met de toonaangevende in stanties der nat.-soc. te kunnen komen tot eenzelfde accoord als het Duitsch-nationale front. Practisch zou dit dus beteekenen de zelfontbinding van het Centrum en het gast zijn van de Centrumafgevaardigden in rijks dag, landdagen en gemeenteraden bij de nat.- soc. Verwacht kan worden, dat na den terug keer van den rijkskanselier uit Neudeck de Centrumleiders zich met Hitier in verbinding zullen stellen en dat dan de definitieve be slissing zal vallen. Kerkpolitieke kwesties; een rede van Rust. De Pruisische minister voor eeredienst, Rust, heeft heden een redevoering uitgespro ken over het onderwerp; „God en volk, kerk en staat". Hij zette hierin o.m. uiteen, dat de leidende persoonlijkheden der kerk zoo geko zen moeten worden, dat de staat een versto ring van zijn taak niet behoeft te veronder stellen. Onj deze reden heeft de staat met de kerk een overeenkomst getroffen, dat bij be noeming van leidende kerkelijke persoonlijk heden der katholieke zoowel als der evange lische kerk bij den staat moet worden geïn formeerd of er staatspolitieke bezwaren be stonden tegen de benoeming. Er zijn nog geen gevallen voorgekomen, waarin in dezen de katholieke kerk iets moest worden verweten. De heeren der evangeli sche kerk hebben echter in dit opzicht hun plicht niet gedaan. De verantwoordelijke lei ding van de Oud-Pruisische Unie, dat moet plechtig worden verklaard, heeft dit concor daat verbrokea Vervolgens gaf de minister een overzicht van de kerkelijke gebeurtenissen van den laatsten tijd. Hierbij merkte spr. o.m. op, dat de mannen, die thans met het gebaar van den martelaar voor het volk treden, ge legenheid genoeg hebben gehad martelaar te worden, toen de Goddeloozenbeweging nog over de straten marcheerde. Maar toen wa ren zij niet ter plaatse. Van den kant der Duitsche christenen hebben thans nieuwe mannen strijdwil en vastbeslotenheid in de kerk gebracht. Het zou zeker beter geweest zijn, wanneer deze kracht uit de kerk zelf was ontstaan. Bij de verkiezing van een rijks bisschop is het principe overtreden ten min ste in de personenkwestie tevoren overeen stemming tot stand te brengen tusschen staat en kerkleiding. Er kon niet geduld wor den, dat deze strijd nog langer duurde en dat zich een eerste centrale zou vormen van te genstand op den weg naar de eenheid van het volk. Hier moest worden ingegrepen. Dit op treden heeft echter niets uit te staan met een inmenging in de kerkelijke aangelegenheden. Het kerkvolk heeft iets anders verlangd dar. bestuurshervorming: nieuw levend leven in de kerk, een opstanding der reformatie. De thans aangestelde commissaris heeft tot taak om rekening houdende met het groeien der Duistche christenen in de eerstvolgende twee of drie weken de samenstelling der kerkverte- genwoordigingen opnieuw te regelen, zoodat de Evangelische christenheid geen verkie zingsstrijd tegemoet gaat. Hierbij zal die band worden geschapen tusschen volk en kerk, welke het de plicht was geweest der verantwoordelijke mannen om tot stand te brengen. Onder voorzitterschap van Wehr- kreispfarrer Mueller zal verder een commis sie worden gevormd, die zal zijn samenge steld uit alle ernstige stroomingen binnen de evangelische kerk. Deze commissie zal de werkzaamheden van den nieuwen grondwet moeten uitvoeren. De direct en indirect aan gestelde commissarissen zullen na uitvoering van hun taak worden ingetrokken. Overigens moet er op gewezen worden, dat de kerk van Luther niet bestaat uit een dozijn genercal- superintendanten, die zich niet bij hun tijd kunnen aansluiten, maar uit millioener. naar God verlangende mannen en vrouwen. Het komt er op aan, wie voor de geschiedenis ge lijk krijgt en niet voor een staatsgerechtshof, dat de heeren naar het voorbeeld van Seve- ring en consorten hebben aangeroepen. Het evangelische kerkvolk is gegrepen door ver langen naar eenheid. Wanneer iemand het recht heeft zich op God te beroepen en aan hem te gelooven, dan is het de man, die met zeven arbeiders is begonnen een volk op té bouwen en wiens staat thans niet zou be staan zonder Gods g;oede vaderhand en zon der Gods wil. De minister besloot met de woordenWij willen zijn een ééndrachtig en vroom volk van strijders! DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Onderhandelingen over stabilisatie. In het middelpunt van de belangstelling staan de onderhandelingen betreffende de stabilisatie der valuta's. MacDonald heeft besprekingen gevoerd met de Amerikaansche en Fransche delegaties en met den Ameri- kaanschen onderstaatssecretaris Moley. De landen, die den gouden standaard nog hand haven, hebben onderling geconfereerd en zetten daarna de besprekingen met Mac Donald voort, waarbij Chamberlain en Sir Leith-Rohs aanwezig was. De landen met den gouden standaard verlangen klaarheid over de Engelsche politiek ten aanzien van de huidige situatie en de devalorisatie van den dollar. Openlijk wordt uiting gegeven aan de meening, dat verdere besprekingen ter con ferentie nauwelijks doel hebben, als niet de kwestie van de stabilisatie wordt geregeld. Deze meening heerschte vooral sterk bij de Fransche delegatie. De Fransche minister van financiën, Bonnet, heeft te verstaan ge geven, dat hij, wanneer geen oplossing kan worden bereikt, zijn persoonlijke aanwezig heid en die zijner medeministers op de con ferentie niet langer noodig acht. Beweerd wordt, dat de besprekingen be treffende een voorloopige stabiüsatie-accoord zich hebben uitgebreid tot Nederland, Italië, Zwitserland en wellicht Duitschland. De onderhandelingen van gisteren. De onderhandelingen van de economische wereldconferentie zijn gister zonder uitzon dering met gesloten deuren gevoerd. In de commissie, die de kwestie der staats subsidies behandelt, bestond van den kant van verscheidene landen oppositie tegen het Engelsche voorstel inzake algemeene af schaffing van staatsubsidies. De Duitsche delegatie staat op het standpunt, dat men hij de subsidies in de eerste plaats moet over wegen welk doel is nagestreefd. De Fransche delegatie verwierp de algemeene afschaffing van scheepvaartsubsidies. Gesteund door Nederland en Noorwegen werd door Frank rijk voorgesteld de aangelegenheid in een subcommissie te behandelen. In de commissie voor de tarieven en han delsbeperkingen bleken ook gister bijna on overbrugbare moeilijkheden te bestaan. In een andere commissie werden de debat ten over het voorstel tot etappegewijze af schaffing van de merken van oorsprong be ëindigd en een subcommissie ingesteld die een resolutie moet opstellen. RELLETJES TIJDENS EEN VERGADERING IN STUTTGART. Voorzitter van een Raad van Toezicht gearresteerd. De 48ste algemeene vergadering der Vereinigte Fahrzeugwerke A. G. - Neckar- sulm, waarin 15 aandeelhouders aanwezig waren, welke 74.230 stemmen uitbrachten, werd kort na den aanvang onmogelijk ge maakt door het personeel der fabriek. Voor het gebouw had zich een groot deel der arbeiders verzameld, die hevige bedrei gingen uitten tegen den voorzitter van den Raad van Toezicht, Schmidt Branden van de Dresdner Bank te Berlijn. Daar de si tuatie steeds ernstiger werd, beval een SA- leider, die in opdracht van het ministerie van Economische Zaken van Wurtemberg de ver gadering had bijgewoond, dat Schmidt „voor eigen veiligheid" in bewaring zou worden gesteld. Een aantal SA-lieden moest hem escorteeren. Een voorstel de verizaderine te verdagen werd goedgekeurd met 65 068 stemmen. DE TEWERKSTELLING DER UIT DUITSCHLAND VERDREVEN JODEN. De Internationale Arbeidsconferentie heeft Donderdag met 80 tegen twee stemmen een door de afgevaardigden van Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland ingediende resolutie aangenomen, welke betrekking heeft op de door de recente gebeurtenissen uit Duitschland gevluchte Joden en de daardoor ontstane verscherping der werkloosheid in de om Duitschland liggende landen. In de resolutie wordt de Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, zon der zich te mengen in Duitsche binnenland sche aangelegenheden opgewekt de noodige onderzoekingen in te stellen, ten einde de Duitsche vluchtelingen in de aangrenzende landen onder te brengen, zonder dat hierdoor schade wordt berokkend aan het bedrijfsleven in deze landen. De arbeiders vertegenwoordigers van Frank rijk, Luxemburg, Canada en Nederland oefenden critiek op het huidige Duitsche re giem. De vertegenwoordiger der Engelsche regeering verklaarde, dat zijn regeering prin- cipiëel vóór alle maatregelen ter bescherming dezer vluchtelingen is en dat zulks geenszins een critiek is op of een inmenging in de Duitsche toestanden. De regeeringsvertegenwoordiger van Por tugal en de vertegenwoordiger der Frinsche werkgevers stemden tegen de resolutie. STAKING VAN BELGISCHE MIJNWERKERS. In de Borinage zijn 5000 mijnwerkers om loonredenen in staking gegaan. Ook te Luik zijn een aantal arbeiders gaan staken. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR VERNIELING. De arbeider Norren, die het opschrift van de universiteitsbibliotheek van Leuven heeft vernield, werd Donderdag door de recht bank te Leuven veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Indertijd had Norren het opschrift, dat anti-Duitsch gesteld was ver nield, terwijl hij eenigen tijd geleden opnieuw een aanslag heeft gepleegd op een nieuw aangebracht op schrift, dat niet anti-Duitsch was gesteld. DE JONGSTE VOLKSTELLING IN ZWEDEN. De bevolking van Zweden telde volgens het rapport der laatste officieele volkstelling op 1 januari 1933 6.190.364 zielen. De netto toeneming der bevolking bedroeg in 1932 27.918 personen of 4,53 pro mille. Hoewel dit accres op zich zelf gering is, is het grooter dan het overeenkomstige cijfer der laatste jaren. Het geboorte-overschot bedroeg in 1932 slechts 18.306 of 2,96 pro mille, een cijfer, dat met uitzondering van de jaren 1918 en 1931, het laagste is sedert 1813. De im migratie bedroeg ongeveer 9.000 personen, terwijl 2.121 personen emigreerden. WERVELWIND IN WEST-INDIE. Aantal kustschepen verongelukt. Een hevige wervelstorm teisterde het Zui delijk deel van Trinidad (Britsch-West Indië). Een aantal kustschepen is omgesla gen. Vijf personen vonden den dood in de golven. ZAANDAM S FINANCIEN. Aandrang tot benoeming van rijks commissarissen, om aan „gemeente lijk wanbeheer" een einde te maken. De heer Westerman, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minisier van bin nenlandsche zaken de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van het besluit van den raad der ge meente Zaandam om aan de regeering te berichten, dat deze gemeente niet be reid is in de begrooting zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de goed keuring hiervan verzekerd is? Is de minister niet van oordeel, dat mede in aanmerking genomen de aan dit besluit voorafgegane feiten en de groote waarschijnlijkheid, dat deze hou ding van den raad tot een staking van betalingen door de gemeente Zaandam zal leiden in de gegeven omstandig heden mag worden gesproken van een „grove verwaarloozing avn de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente", zoodat het geval als bedoeld in artikel 144 vierde alinea der Grondwet geacht kan worden te zijn ingetreden? Is de minister, zoo hij deze conclusie onderschrijft, bereid mede te deelen of tot de indiening van een wetsontwerp, houdende nieuwe voorziening in het be stuur der gemeente Zaandam, zal wor den overgegaan? De nieuwe ministers in Duitsch land: dr Schmidt en dr. Darré op volgers van dr. Hugenberg. (Dag. Overzicht). Te Bergen een IK-jarig kind van de fam. B. bij de sluis spelende ver dronken. (Stad en omgeving.) De kwestie Twuijverweg opgelost door raadsbesluit Zuidscharwoude (Gemeenteraad Zuidscharwoude.) In een loods te Southampton is een voorraad van 20 millioer siga retten verbrand, die aan boord moest worden gebracht van het Ne- derlandsche stoomschip Indrapoera. (Binnenland.) (Zie eventueel verder laatste berichten). Kan de minister, zoo hij het oogenblik voor wettelijk ingrijpen in het bijzondere geval der gemeente Zaandam nog niet gekomen mocht achten, reeds mededee- Ien langs welken weg hij in de toekomst gemeenten, die in haar financieele huis houding tekort schieten en zich niet naar de wenschen der hoogere publiek rechtelijke organen verkiezen te gedra* gen, tot het nakomen van haar ver plichtingen zal noodzaken? Zou de minister meer in het bijzonder zijn meening kenbaar willen maken no- Êens de mogelijkheid en wenschelijk- eid om in zoodanige gevallen door de benoeming van rijkscommissarissen met uitgebreide bevoegdheid aan ge meentelijk wanbeheer een einde te maken? HET TEKORT OP DE HAARLEMSCHE BEGROOTING. Om het tekort op de begrooting van 1933 te dekken heeft de gemeenteraad gisTëravohCT besloten de rijksregeling voor inrichtingen van het middelbaar onderwijs te aanvaar den, het vervolgonderwijs af te schaffen, het zevende leerjaar van de openbare lagere scholen te centraliseeren en contributie te heffen bij het leenen van boeken uit de stads bibliotheek en -leeszaal. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. het voorbereidend onderwijs geheel af te schaffen, stelde mevr. Maarschall (soc.-dem.) een motie voor, waarin B. en W. uitgenoodigd werden zich. met organisaties in verbinding te stellen om een belangrijke bezuiniging bij het voorberer dend onderwijs voor te bereiden. Deze motie namen B. en W. over. Inzake het pensioenverhaal op de salaris sen van het gemeentepersoneel werd een voorstel van den heer Castricum (R.K.) aan genomen om de verleden jaar doorgevoerde 7 verlaging met ingang van 1 Juli te be ëindigen en B. en W. uit de noodigen een tijdelijke progressieve korting in te voeren van 4K tot 9 met ingang van 1 Juli as. DF. NOORDHOLLANDSCHE ELECTRICITEITSKWESTIE. De regeering zal de zaak-Zaanland, onderzoeken. De correspondent van het Hbl. te Haarlem meldt: In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Westzaan deelde de heer K Tanger mede, dat hij in een onder houd met den minister van binnenlandsche zaken over de stroomlevering door de maat- schappij Zaanland en de mededeeling door Ged. Staten van Noordholland, dat na 30 Juni de stroomlevering zou worden stopge zet, zeer sterk den indruk had gekregen ten gunste van de maatschappij Zaanland^ Hij kon de verzekering geven, dat de rechts gronden, waarop de Zaanland zich beroept doch waarop de provincie niet wil ingaan' door de regeering wel terdege zullen worden nagegaan. De commissaris der koningin in Noordhol land heeft zich naar aanleiding van deze ver klaring tot den minister van binnenlandsche zaken gewend. Hij heeft ons daarna de vol gende verklaring gedaan: „De minister heeft inderdaad gezegd, dat hij de zaak zal onderzoeken. Hij heeft even wel niet den indruk willen wekken, dat de regeering bij voorbaat aan de zijde van de maatschappij Zaanland staat. „Indien de heer Tanger dien indruk gekre gen heeft, blijve dien indruk voor zijn eigen rekening". MEEGEHOLPEN OM ZIJN EIGEN V MOTORRIJWIEL TE STELEN? Dinsdag was aan het bureau Raampoort te Amsterdam aangifte gedaan, dat een mo- torrijwiel was gestolen. De politie ging op onderzoek uit; gisteren in den vooravond- heeft zij in een njwielzaak in de Tuinstraat aangehouden twee mannen, die onder ver denking staan het motorrijwiel te hebben ge stolen, alsmede de eigenaar van de zaak ver dacht van heling,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1