Alkmaarsche Courant TUdticaües Qwtewtecadm J$wuetiland Honden! rijt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 30 JUNI Geneeskundige brieven* ZORG VOOR DE OOGEN. III. ZUIDSCHAR WOUDE. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van rheumatiek. „Het is nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rhouma- tiek te bed moest blijven. Daarna moest ik met twee stokken rordloopen. I~ leef de in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden Ik kon me slechts bewegen als een houten blok door me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn ja3 niet aan- of uittrekken zonder hulp van mijn vrouw. Maar dank zij Kruschen Salts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatig ge nomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23." E H. Ho. 152 1933 HANDELSAVONDSCHOOL TE ALKMAAR. Inschrijving van leerlingen voor den cnrsns 193c. 1934 heeft plaats cp DINS DAG 4 en DONDjSRDAG 6 TULI a.s., telkens des avonds van 6 Yt9 uur in het gebouw der Handelsschool aan de Doelenstraat. Tot de eerste klasse kunnen zonder .examen worden toegelaten zij, die blij kens verklaring van het betrokken schoolhoofd dit jaar ten minste zes klassen der lagere school met vrucht >hebben doorloopen en "eschikt worden geacht het onderwijs aan de Handels avondschool te volgen. Toelating tot de hcogere klassen hangt af van genoten voorontwikkeling. Zij. die de school reeds bezochten, moeten zich opnieuw aangeven. De Directeur verstrekt gaarne in lichtingen. Alkmaar, den 30 Juni 1933. De Directeur, J. H. DE GROOT. In mijn beide vorige brieven was al leen sprake van beschadiging van de samenstellende deelen van het oog. Het wordt tijd, dat wij ook onze aandacht wijden aan de functie, het gezichtsver mogen. Het oog werkt als een photographie- toestel. Evenals daar door lenswerking een beeld van de buitenwereld op de gevoelige plaat ontstaat, worden door de lens en ander berekende deelen in de als als donkere kamer te beschouwen oogbol omgekeerde beelden van verlich te voorwerpen op den achterwand ge worpen. Tegen de achtervlakte bevindt zich het netvlies, waarvan bepaalde cel len, staafjes en kegeltjes genaamd, in staat zijn, lichtindrukken op te vangen en langs de gezichtszenuw naar de hersenen verder te geleiden. Men heeft ♦zelfs het recht, het netvlies als een vooruit geschoven gedeelte der hersenen te beschouwen. Als het oog niet meer was dan een donkere kamer, dan zou, evenals bij den fotograaf, wanneer zijn toestel in een zekeren stand is opgesteld, uitsluitend van voorwerpen op bepaal den, bij dien stand behoorenden afstand een scherp beeld verkregen kunnen worden. Bij verplaatsing van het te fo tografeeren voorwerp moet de gevoelige plaat dienovereenkomstig naar voren of naar achter verplaatst worden. In plaats daarvan kan ook een sterkere of zwak kere lens genomen worden. Willekeurige verplaatsing van het netvlies is niet mogelijk. Kon dit wel, dan zou het een achterwaartsche beweging moeten ma ken naarmate het voorwerp, dat men wilde zien, dichter bij het oog werd ge bracht. Hierop kom ik later nog even terug. Het oog kan echter wel, wat het foto toestel niet kan: verandering brengen in de brekende stoffen, wat dus op het zelfde neerkomt als versterking of ver zwakking van de lens. Dit geschiedt door een zeer merkwaardig mechanis me. De lens zit tusschen twee doorzich tige vliezen ingesloten en wel onder ze kere spaning, zoodat de lens eenigszins plat gedrukt wordt. Door de werking van kleine spiertjes kunnen de randen der vliezen naar elkaar toe getrokken worden Het gevolg is, dat de spanning vermindert en de lens, die thans onder minderen druk verkeert, een bolleren vorm krijgt, met andere woorden: ster ke, wordt Deze werking, accomodatie genoemd, maakt dus dat voorwerpen, op korteren afstand van het oog gebracht, toch nog scherp gezien kunnen worden. Zoolang de spierwerking voortduurt, is het oog kunstmatig bijziende gemaakt. Willen wij daarna weer meer in dc ver te zien. dan behoeven de spiertjes zich niet meer samen te trekken en treedt dus ontspanning in Het zien naar voor werpen in de nabijheid beteekent dus inspanning voor het oog Maar het zijn niet alleen de accomodatiespieren, die aan het werk worden gezet. Aan de bui tenzijde van den oogbol vinden wij an dere spieren, die tusschen den oogbol en de oogkas en voor de bewegingen van den oogbol dienen. Als al deze spieren in rust zijn, bevinden zich de beide bol le in zoodanigen stand, dat hun assen evenwijdig met elkaar loopen. Omdat bij het zien beide assen op het bekeken voorwerp gericht zijn, moeten de oog bollen zich naar elkaar toe draaien zoo dra de accomodatie in werking treedt. Dit gebeurt door de aan de binnenzii le over het oog verloopende spieren. Een bijkomstige werking van dit binnen waarts draaien is. dat de buitenzijde van den oogbol onder zekeren druk van de zijdelingsche weefsels komt, hetgeen een zekere afplatting en tegelijk een langer- worden van den oogbol ten gevolge heeft. Men heeft aangenomen, dat veel vuldig turen naar dichtbij gelegen voorwerpen op den duur op deze wijze eer, blijvende verlenging van den oogbol ten gevolge heeft. Door lezen van fijn schrift, door fijn borduurwerk en derge lijke zou dan het ontstaan van bijziend heid in de hand gewerkt worden. Im mers bij verlenging van den oogbol wordt het netvlies naar achter ver plaatst, wat op zijn beurt ten gevolge heeft, dat de accomodatie sterker wer ken moet om de beelden scherp op het netvlies te krijgen 7,oo verklaart men, dat de bijziendheid toeneemt naarmate de oogen meer op korten afstand gebruikt worden. Tal rijke onderzoekingei hebben geleerd, dat bij kinderen, die nog niet naar school gaan, slechts €en gering percen tage (circa 1 bijziendheid gevonden wordt, terwijl dit percentage klimt naar^- mate de mensch op den wetenschappe lijker ladder klimt Oez© stijging is zeer geleidelijk, totdat b| studenten meer dan 50 bijzienden zijn. De vraag lag voor de hand of niet een andere reden bestond en of niet met het klimmen der jaren de bijziendheid toenam. Door een zeer ingenieus onderzoek is deze laatste meening onjuist gebleken. Een groot aantal recruten vrerd onderzocht en in groepen verdeeld naar hun geestelijke ontwikkeling. Op de laagste trap ston den de analphabeten, dan zij die alleen lager onderwijs hadden genoten, daarop volgden zij die van meer uitgebreid on derwijs afkomstig waren, dat fijnwer kers. kantoorbedienden en dergelijken en eindelijk de yeleerden. En nu bleek, daf de cijfers dezelfde opvolging ver tornden als bij 4e vorige onderzoekin gen aan den dag gekomen waren. Als een zoo nauw verband bestaat tusschen de scheol en het ontstaan van bijziendheid, gaat men natuurlijk zoe ken, hoe de school in staat is, dezen on- gewenschten toe6tand te veroorzaken, met de bedoeling om een middel tot ge nezing te vinden. De hoofdzaak is zon der twijfel gelegen in het vele lezen op korten afstand. Daartegen trekt men te velde op allerlei manieren, die ten deele ook van algemeen hygiënisch nut zijn. Dat is bijv. de zorg voor voldoende ver lichting, omdat het kind bij slecht licht onwillekeurig dieper over het schrift heenbuigt. Een belangrijke factor is de bouw der schoolbank. Deze is wel voor namelijk van invloed o;> het ontstaan van verkromming van de wervelkolom, maar daarmee gaat samen, dat door scheef zitten het hoofd verder door l oet buigen om duidelijk te zien. Voor al is dit het geval bij het vroeger alge meen gebruikelijke schuinschrift. Aller lei banken zijn ontworpen om de ge noemde fouten bij de scholieren te ont gaan. Bovendien toestellen om de kin deren te dwingen, rechtop te blijven zit ten, door bijv. een steunsel voor kin of voorhoofd aan de lessenaar te bevesti gen. Ieder zal gaarne gelooven, dat al deze maatregelen van weinig nut zijn, indien niet een voortdurend toezicht op het gebruik wordt uitgeoefend. Dit geldt in het bijzonder het gebruik van steil schrift, dat theoretiscj aan de hoogste eischen voldoet, maar in de praktijk dikwijls teleurstelt, niet alleen omdat de scholieren een foutieve houding aan nemen, maar ook omdat door het onder wijzend personeel de beteekenis van de ze schrijfmethode onderschat wordt, waardoor het toezicht te wenschen over laat en de uitvoering zoo gebrekkig plaats heeft, dat van de verwachte voor- deelen niets terecht komt. Over de beteekenis van bijziendheid woi;dt verschillend gedacht. Door som- mig'en is de stelling verdedigd, dat bij ziendheid een soort van natuurlijke aanpassing is, van voordeel voor hen, die veel op korten afstand moet zien. Alleen in zeer beperkte mate is dit juist, omdat op ongeveer 40-jarigen leeftijd een soort vérzienc'heid ontstaat, waardoor een lichte grtad van bijziendheid ge- neuttraliseerd kan worden. Het is ech ter de vraag of het waard is, tot het 40ste jaar, dus meer dan een gemiddel den menschenleeftijd, de lasten der bij ziendheid te moeten dragen om 5 tot 10 jaar later dan gewoonlijk tot een ouder domsbril te moeten grijpen. Het is dus deel. Daaretegenover staat, dat bij- in elk geval «en zeer betrekkelijk voor deel. Daartegenover staat, dat bijziend heid voor vele beroepen ongeschikt maakt, hetgeen van des te meer betee kenis is. nu keuring voor vele betrek kingen hoe langer hoe meer wordt toe gepast. Hooge graden der bijziendheid, zoo als sommige aangeboren vormen, ver- toonen neiging tot verergering en kun nen ook tot complicaties aanleiding geven, zoo zelfs, dat het gezichtsvermo gen ernstig gevaar loopt In zulke ge vallen is geregeld deskundig toezicht be paald noodig- H. A. meerderheid van B. en W. stelde voor, afwij zend te beschikken. De minderheid wilde 5 geven. Na eenige besprekingen werd een bijdrage van 5 toegestaan met de heeren Du Burck en Bekker tegen. Extra hulp aan werkloozen. Van het nationaal crisis-comité te Den Haag waren een paar circulaires ontvangen. Naar aanleiding daarvan stelden B. W. aan den raad voor, aan het plaatselijk crisis- comité een subsidie voor extra hulp aan werkloozen te verleenen, berekend naar een gemiddeld aantal van 23 personen over het eerste haljaar 1932. De subsidie zal 2.50 per persoon bedragen. Het N. C. C. geeft een zelfde bedrag. Verleden jaar heeft de raad ook een zeker bedrag beschikbaar gesteld. De regeling van thans zal voor de belanghebbenden geen vooruitgang zijn en op deze regeling, welke de heer Dijkhuizen zou willen veranderen, kunnen volgens den voorzitter geen uitzon deringen worden gemaakt. Het voorstel werd daarna aangenomen. Van de vereen, voor kleine kooplieden was een adres ingekomen, verzoekende een steun regeling voor hen in het leven te roepen, om dat zij zich in deze benarde tijden onmogelijk in hun levensonderhoud kunnen voorzien. B. en W. stelden voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen waartoe men besloot. Geen afwijking van de bouw verordening. Van den heer Jb. Zijp Jz., timmerman al hier, was een verzoek ingekomen, een afwij king van de bouwverordening te willen toe staan voor het perceel wijk B No. 139, wat ongeveer 50 jaren als woning in gebruik is geweest. Eenige jaren geleden heeft men er een pakhuis van gemaakt en nu wil de eige naar er weer een woonhuis van maken. De hoogte bedraagt echter, in afwijking van de inmiddels vastgestelde woningbouwverorde ning 2.35 meter. Waar de bouwverordening den raad geen bevoegdheid geeft tot het afwijken van den hoogte-eisch, adviseerden B. en W. het adres voor kennisgeving te aanvaarden. Het voorstel werd aangenomen. De Twuyverweg-kwestie eindebflk opgelost. S. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond half acht ten raadhuize. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer Jb. Groen, die voor de eerste maal als Tweede Kamerlid de gemeenteraadsver gadering bijwooit. Spr. feliciteerde den heer Groen met rijn benoeming. Ingekomen waren de verslagen van den toestand der provincie Noordholland en van de Vereen, voor Ned. Gemeenten over 1932. Van den heer Jb. Rutsen, gemeente-op zichter, dankbetuiging voor de verleende gratificatie voor extra werkzaamheden Van Ged. Stattn was goedgekeurd terug ontvangen de verordening tot classificatie, voor de gemeentelondsbelasting. De gemeen te wordt hierbij gerangschikt in de aerde kiaSse. Van Ged. Staten bericht, dat het koppen- geld over 1930 voor deze gemeente op 677434 is vastgesteld. Van de gemeenie Noordscharwoude de re kening over 1932 van de u. 1. °"schooJ-D* exploitatierekening sloot met een voordeelig saldo van 19.72. Voor kennisgeving aangenomen B en W. stelden naar aanleiding van een schrijven van ket hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier voor, voor de verkiezingen van dit college de voln™cht van den burgemeester te verlengen, waar toe men besloot.R Va6 het comité Huldehjk A. N.W. B was een verzoek ingekomen om een bijdrage, u Van het gemeentebestuur van Sint-Pancras was een schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur zich tot Ged. Staten heeft gewend om een beslis sing te nemen in de zaak van de overdracht van het onderhoud en eigendom van den Twuyverweg aan het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Bijgesloten was een schrijven van Ged. Staten in antwoord op de aanvrage van arbitrage van Sint Pan- cras, waaruit blijkt, dat Ged. Staten de over dracht volgens het kleine plan op een bij drage van 700 per jaar niet alleen op hoogen prijs stellen, doch zelfs bij volhar ding van het gemeentebestuur van Zuidschar- woude om niet in de overdracht mede te werken, tot toepassing van art. 12 van Prov. Blad no. 80 van 1931 zullen overgaan. Dan zal de weg van het aanvullend wegenplan worden afgevoerd. Dit zou tengevolge heb ben, dat de jaarlijksche provinciale bijdrage van pl.m. 600 te loor zou gaan. St. Pancras noodigde het gemeentebestuur uit tot de aan vaarding van het plan tot overdracht De heer Du Burck zou in elk geval bij overdracht bepaald willen zien, dat de bij drage, bij afvoering van het wegenplan, niet ten laste der bijdragende gemeenten zou komen. Wethouder Bekker vond het een „bar iets" om op deze manier z'n geld uit te geven, ter wijl er van hoogerhand op bezuiniging wordt aangedrongen. Volgens spr. zijn de kosten van het Hoogheemraadschap veel te hoog. De heer Dijkhuizen zeide, dat de kosten door overdracht niet hooger worden. De on derhoudskosten zullen wel 150 worden voor ons. De heer Kramer sloot zich bij den heer Dijkhuizen aan. Men weet, waar men aan toe is. Als men een zesde gedeelte van het onder houd moet betalen weet men dit niet. Men is dan zoo goed als aan St. Pancras overge leverd. Voor het autoverkeer noemde spr. dezen weg vreeselijk. De heer Groen zeide, dat Ged. Staten het groote plan niet noodig oordeelen. Spr. was voor het kleine plan. 3700 onderhoud voor een K.M. weg vond spr. tamelijk hoog. Ook betwijfelde spr. nog, of het wel juist is ge zien, dat de wegen aan het Hoogheemraad schap worden overgedragen. De heer Muller vereenigde zich met de vorige sprekers, nu de duimschroeven wor den aangedraaid. Kan de gemeente niet van het onderhoud afkomen? De voorzitter merkte op, dat het Houg heemraadschap de risico van de bijdrage uit het wegenfonds moet nemen. De Langen- dijker gemeenten zullen vrijgesteld worden van de bijdrage als er 2/3 van den weg aan beide zijden is bebouwd. Wethouder Du Burck merkte den heer Kramer op, dat, als de gemeente St. Pan cras de andere gemeenten met het onder houd op hooge onkosten wilde jagen, zij er zelf ook aan zou moeten betalen De rede neering van den heer Muller over die „duim schroeven" is niet juist. Als men in z'n recht staat, mogen de duimschroeven wel worden aangedraaid. Het optreden van Ged. Staten vond spr. niet in den haak. Het is echter niet goed, dat een der deelhebbers de overdracht kan tegenhouden. Er had een andere rege ling moeten zijn. De heer Kroon wilde voorstellen voor een zeker aantal jaren bij te dragen. Op een vraag van den heer Groen ant woordde de voorzitter, dat, als er een uit- keering uit het wegenfonds wordt verstrekt, deze aan het Hoogheemraadschap zou komen en niet aan de gemeenten. De heer Groen vond dan het bedrag wat ongeveer 1200 zal worden, exhorbitant hoog. Nadat nog eenige discussie werd gevoerd, het geheele plan nog eens voorgelezen en na geplozen, stelde de voorzitter voor het plan van 12 December, waarin geen enkele voor waarde wordt genoemd, aan te nemen. Het voorstel werd aangenomen met alleen den heei Du Burck tegen. Verder werden eenige af- en overschrij vingen vastgesteld voor het dienstjaar 1933 tot een totaal bedrag van f 5185 87 en eenige wijzigingen op de begrooting 1932 tot een bedrag voor den kapitaaldienst van 112.296.60. Voor den gewonen dienst op 6618.66. - Bij de rondvraag bracht de heer Kramer het kanalenplan ter sprake, waaraan volgens het verslag over den toestand der provincie spoedig aan kan worden begonnen. Spr. vroeg, hoe het eigenlijk staat met de Lange- balk. Komt daar nu een rijbrug? Wordt er nog met onze wenschen rekening gehouden? De voorzitter antwoordde ontkennend. De kosten zouden voor de provincie veel te hoog worden. Er komt een zelfde brug als er nu is, nl. een voetbrug. De heer Groen was bang dat er een pont je zal komen. Op het plan staat niets gepro jecteerd. Deze gedachte moest volgens den voorzit ter worden uitgeschakeld. Nadat nog wat over en weer is gepraat door de verschillende heeren, drong de heer Groen er op aan, dat er over aan den Prov. Waterstaat wordt geschreven. DE INBRAAK IN CULLINAN-HOUSE TE AMSTERDAM. Nog twee arrestaties, Een tweetal weken geleden werden in ver band met den diefstal in Cullinan-house in de Kalverstraai te Amsterdam vijf mannen ge arresteerd. Thans zijn ook aangehouden de moeder van een dezer mannen onder verden king van medeplichtigheid aan heling en een 28-jarigen rijwielhersteller, in wiens bezit tien uit het Cullinan House afkomstige gouden ringen zijn aangetroffen. Tot nu toe beweert de man niet te weten, hoe hij aan die ringen gekomen is. SLECHTE UITKOMSTEN NED. TRAMWEG-MIJ. Nieuwe Iconsverlaging noodzakelijk. Door de zeer slechte exploitatie-uitkomsten ziet de directie der Ned. Tramweg Mij. te "ïeerenveen zich weer genoodzaakt de sala rissen van het personeel met 1 Juli. a.s. met 10 pet. te verlagen. Verder wordt nog over wogen den dienst in te krimpen. Naast den tramdienst zal van Gorredijk, via Lippenhuizen, Wijngaterp, Donkerbroek, naar Oosterwolde, een autobusdienst inge legd worden in direct verkeer met Assen. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Antwoord op vragen van het Kamer lid Wijnkoop. Op de vragen van den heer Wijnkoop in verband met het optreden door de politie te Groningen en Delft tegen den schrijver Otto Heller ter zake van lezingen over de joden vervolgingen in Duitschland, hebben de mi nisters van bitmenlandsche zaken en van justitie het volgende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat te Groningen op 24 Mei 1.1. een openbare vergadering was aangekondigd, uitgaande vanwege de Internationale Arbeidershulp, welke vergadering de vreemdeling Otto Hel ler zou spreken over de jodenvervolging in Duitschland. De hoofdcommissaris van po litie heeft toen het noodige verricht om Heller te doen waarschuwen, dat hem als vreemde ling niet zou worden toegestaan over dit on derwerp in een openbare vergadering te spre ken. Volgens een te Delft gedane aankondiging zou op 26 Mei 1.1. de afdeeling Delft van de Internationale Arbeidershulp een openbare vergadering houden, waar genoemde Heller zou spreken over: „Het fascisme en de ter reur in Duitschland". Heller is dien avond, nadat hij zijn rede gehouden had, door de politie aangehouden. Aan de politie te Delft verklaarde hij o.a., dat hij juist in Delft voor de laatste maal gesproken had en nog slechts een paar dagen in Nederland zou blijven en dat hij geen lezingen voor de Internationale Arbeidershulp gehouden zou hebben, als hij had geweten, dat de Internationale Arbei dershulp verwant was met de communisti sche partij. Bij zijn vertrek van het politie bureau wees de politie Heller op zijn eigen woorden, dat hij niet meer in Nederland zou spreken en waarschuwde hem, dat afwijking daarvan zijn verwijdering uit ons land ten gevolge zou kunnen hebben. Ter identificee- ring zijn van den betrokkene vingerafdrukken genomen. De burgemeester van Krommenie bericht, dat Heller hem onbekend is. dat van het voornemen van Heller, aldaar een rede uit te spreken, nimmer gebleken is en dat derhal ve door hem, burgemeester, nooit van Heller een rede ter lezing gevraagd is. De ondergeteekenden kunnen aan het bo venstaande toevoegen, dat de houding van de politie te Groningen en Delft hun goedkeu ring wegdraagt, op grond van de overwe ging, dat vreemdelingen zich. op straffe van verblijfsontzegging, hier te lande van poli tieke actie te onthouden hebben. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas niet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen doen ontstaan, krijgen kans om zich te vormen wanneer ingewanden en nieren te traag werken. Kruschen Salts spoort ingewanden en nieren aan tot beter functionneeren en drijft overtollig urine zuur en schadelijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam. De pijnen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijksclie dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver ten a 0.90 en 1.60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. hiermede opgedaan zijn echter van dien aard, dat besloten werd voorloopig van het stichten van afdeelingen af te zien. maar in de hiervoor in aanmerking komende distric ten en steden vertrouwensmenschen als secre taris-correspondent aan te stellen. Het karak ter van den Bond maakt een individueele be handeling van de diverse persoonlijke geval len noodzakelijk en kan daarom niet aan af- deelingsbesturen worden overgelaten. Met algemeene stemmen werd daarna een motie aangenomen, waarin de vergadering uitsprak, dat het V.a.r.a.-bestuur met haar ka rakter en principe in strijd heeft gehandeld door den bondsvoorzitter een spreekbeurt voor de microfoon ten gunste van de zaak van de mob. slachtoffers te weigeren op grond van diens royement als lid var» de S. D. A. P. De vergadering was van meening dat het V.a.r.a.-bestuur het recht mist het bondsbe- stuur een schuldbekentenis af te dwingen, waar niet het bondsbestuur maar veeleer het V.a.r.a.-bestuur in het gerezen conflict haar verontschuldiging heeft aan te bieden, nu dit bestuur het benepen standpunt van de V.a.r.a. wereldkundig heeft gemaakt door thans het recht van den sterkste toe te passen. De vergadering was voorts van meening, dat een toespitsing van het conflict nadeelig zal zijn voor de belangen van beide organi saties, weshalve zij het V.a.r.a.-bestuur voor stelt het geschil aan het oordeel van een on partijdige commissie van arbitrage te doen onderwerpen en de uitspraak bindend te ver klaren voor beide partijen. De voorzitter sprak ten slotte over de toe passing van de wet van 3 Dec. 1931, die weliswaar meerdere leden een verhoogde uitkeering had gebracht, maar geen recht. Het bestuur werd opgedragen een krachtige actie te voeren tegen het onrecht, de mobili satie-slachtoffers aangedaan. MOBILISATIE-INVALIDEN. Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer hield de Bond van Mobilisatie-Inva liden en van hunne nabestaanden gister zijn Sc algemeene jaarvergadering te Drachmen Wegens de slechte weersgesteldheid was de opkomst minder groot dar» verwacht werd. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental over 1932 met pl.m. 1000 leden was gestegen. De ontvangsten over 1932 bedroe gen 9815,55 en de uitgaven f 8944,27. De balans over 1932 sloot met een nadeelig saldo groot 20073,14, waarvan de oorzaak ligt in het feit van een al te groote welwi! lendheid van het bestuur ten aanzien van on vermogende leden. Naar aanleiding van meerdere stemmen die den laatsten tijd waren opgegaan om te komen tot het stichten van afdeelingen. was door het bestuur in enkele steden als proef hiermede een begin gemaakt. De ervaringen HET VISSCHERIJCONFLICT TE IJMUIDEN. De voorstellen van den rijksbemid delaar. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jo- sephus Jita is van oordeel, dat het geschil in het visscherijbedrijf te IJmuiden zou kun nen worden beëindigd, indien de volgende voorwaarden door partijen worden aan vaard: 1. Schipper op proef. De schipper, die op proef vaart, zal een schriftelijke aanstelling ontvangen. Hij zal althans evenveel verdie nen als een stuurman op dezelfde reis ver diend heeft. 2. Zoodje visch. De bemanning zal na iedere normale reis recht hebben op een zoodje visch wegende ten hoogste 6 K G waarvoor alleen in aanmerking komen kleine schelvisch (ten hoogste 36 c.M. lang), kleine en middel gul, wijting, kleine schol, schar en makreel. Ieder lid der bemannig heeft, wanneer de schipper hem een zoodje visch onthoudt, recht op een bedrag van 1 wanneer het een onderbroken reis betreft van meer dan 4 etmalen en van 2 wanneer het een nor maal beëindigde reis betreft. De schipper is alleen gerechtigd de beman ning het zoodje visch te onthouden, indien van de toegelaten soorten niet voldoende visch aan boord is. Indien bij het varen op buitenlandsche havens geen vrijen dag of geen zoodje visch wordt gegeven, wordt zulks wat den vrijen dag betreft binnen 30 dagen na binnenkomst te IJmuiden vergoed, door den vrijen tijd aldaar te verlengen met het aantal vrije dagen, dat in het buiten land werd gemist, of indien bij onderling goedvinden hiervan wordt afgeweken, door betaling van zooveel malen een bedrag, ge lijk aan 2/30 der maandgage, als vrije dagen werden gemist, onverminderd de gewone doorbetaling der gage gedurende dien tijd, en elk gemist zoodie visch door betaling van een bedrag in geld van 2, terwijl aan de geheele bemanning in die gevallen zal wor den uitgekeerd een bedrag van 1.50 per hoofd per reis, voor alle in het buitenlajid verrichte extra werkzaamheden. 3. Ziektebehandeling. Voor de ziektebehan deling zal de z.g. aanvullende regeling van de Vischvaart-onderlinge gelden. De redac tie van art. 6 lid 1 zal verbeterd worden. 4. Steenkolenladders. De tarieven van de steenkolenladders zullen 6/7 zijn van de ta rieven welke tot 1 Januari 1933 golden. 5. Vischovereenkomsten. De oude overeen komsten, ten aanzien van de loon- en arbeids voorwaarden voor het vischlossen van Noord- zeetrawlers en van IJsland- en trawlharimr.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9