PUROL POEDER Indische Brieven. baar albast; de fijnste marmersoorten en groote blokken graniet zond Griekenland het scheen een edel wedstrijd om aan den herbouw van de S. Paolo mede te werken Plus IX mocht haar 10 December 1854 plechtig wijden. Het was een vorstelijke stoet die zich dien dag van de S. Pfeter begaf naar de zusterkerk, die weer uit haar asch verrezen was. Vijftig kardinalen, veertig aartsbisschoppen en ontelbare hooggeplaat ste geestelijken, die de voornaamste kerken van de wereld vertegenwoordigden, vergezel den den Pontifex Massimors. Reeds in den vroegen ochtend was het volk van Rome, naar het door hen zoo vereerde heiligdom ge stroomd, zij kusten er den vloer en bevochtig den met hun tranen de muren. Na 1870 werd er wel nog vlijtig aan het inwendige van de basiliek voortgewerkt maar het Opperhoofd van de Kerk trad er niet meer binnen met zijn hofhouding en hoewel de voorstad zich tot aan S. Paul begon uit te breiden, de Tiber ingedamd werd en de malaria verdween, voelde de bezoeker van dezen statigen tempel toch een zekere koel heid en vereenzaming tusschen de vijf geweri hi&er£ijlc nerkpe£encL bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk- wegnemend. werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 ct en 1 gkt Bij Apoth. en Drogisten. Lukt dit niet, dan kan het niet anders, of een materie wordt niet op de juiste wijze uit geplozen, met alle gevolgen vandien.' Niet zonder reden is de studie voor jurist ver lengd tot 5 jaar en de abituriënten van de Rechtshoogeschool hebben het in de maat schappij al niet veel verder gebracht dan hun Bandoengsche collega's. In administratie ve betrekingen zijn zij werkzaam, enkele als voorzitter van landraden en verder oefent een niet onaanzienlijk deel juridische prak tijk uit onder hun landgenooten. Natuurlijk ,...u v.. -schitterend I is een deel in de politiek gegaan en onder de dige beuken, die door pilaren va»I veie nationalistische leiders zijn nogal wat juristen. Het is echter onjuist, deze opposan ten tegen de regeeringspolitiek aan te voeren, als bewijs tegen de hoogeschool, want over al ter wereld is de jeugd revolutionnair en het zou eerder als een gebrek aan belangstel ling zijn aan te merken, indien studenten zien van de brandende vraagstukken in de maatschappij niets aantrokken. Of alle pro fessoren steeds verstandig tegenover de „roo inkomen nog best af zullen zijn menige veer zullen laten. Daarbij geeft de korting van enkele hooge salarissen betrekkelijk weinig. Het maakt nog geen behoorlijk bedrag uit, terwijl enkele tientallen guldens per maand van vele tien duizenden de uitgaven wel aanmerkelijk doen terugloopen. De juist gepubliceerde staten van de ont vangsten en uitgaven in het eerste kwartaal 1933, geven nog altijd een bedrag te zien, dat bedenkelijk ver onder de raming blijft, althans wat de ontvangsten betreft. De uit gaven loopen nog steeds bij sommige depar tementen omhoog. Met een andere leiding op het Plein weten wij niet. wat ons te wachten staat en de rede van den Gouverneur-Generaal wordt daar om met groote belangstelling tegemoeT ge zien. wit marnier van elkaar gescheiden zijn Maar welk een vreugde en feeststemming heerschte er dezen 30sten Juni, den dag waarop de marteldood van den Apostel der heidenen herdacht wordt, toen Pius X er weer op zijn hoogen pauselijken zetel werd binnengedragen. De zilveren bazuinen werden gestoken, een geestdriftig „ewiva", het gejubel van de volksmenigte, die vrije toegang had in de feestelijk getooide basiliek, begroette er heden den vereerden Ópper-Herder. De thans re- geerende Paus heeft op grandiose wijze het Heilig jaar", dat hij creëerde, ingewijd Na de plechtige viering van den Hm el vaartsdag, toen hij van de Loggia van de Lateraankerk af het volk zegende en die van „Corpus Domini" de processie op het Pietersplein waar hij ten slotte van de trappen van het altaar af het „Allerheiligste" zegenend in de stralende avondzon pphief. En nu hergaf hij de geheel voltooide „S. Paulus buiten de muren" volkomen haar ouden luister door er weer, zooals ziin voorgangers in vroeger eeuwen neer te knielen bij het graf van: „he. licht der heidenen en den leitstar aller vro men!" ETHA FLES. De begrotingscommissie heeft in een van haar publicaties over de maatregelen, welke in de toekomst waarschijnlijk genomen zul len moeten worden om tot een sluitend bud get te geraken, ook gezinspeeld op een in krimpen, z«lfs op een stopzetten van het hooger onderwijs en dat zij onder de tegen woordige omstandigheden tot zulk een over weging komt is te begrijpen. Indië is in 't bezit van drie faculteiten, voor technisch onderwijs, voor rechten en voor medicijnen. De Technische Hoogeschool is het oudst en werd opgericht dank zij 't par ticulier initiatief en het geld, dat wijlen dr. K. A. R. Bosscha ter beschikking heeft ge steld. Later is zij, nadat de grondslagen ge legd waren, overgegaan in nanden van het gouvernement. Het was in de dagen, dat In dië zich aan alle zijden uitbreidde en het ge mis aan technische krachten werd gevoeld. In hoever deze universiteit aan haar doel heeft beantwoord, kan niet dadelijk worden ge zegd in jaren, waarin over de geheele linie ■het personeel ingekrompen wordt en losloo- pende ingenieurs voor een krats te krijgen zijn. Er is ook beweerd, dat het gehalte van den Bandoengschen ingenieur tamelijk slecht was en het hun daardoor lastig viel een betrekking te zoeken. In het particuliere waren zij niet gewild en in het ambtelijke ging een merkbare voorkeur uit naar hen, die te Delft hadden gestudeerd, in hoeverre dit gebrek aan technische kijk en ontwikkeling juist is, kan hier niet worden uitgemaakt, doch de Indische ingenieur bedoeld is hiermede de inlander, die ingenieur wordt heeft in zekeren zin te worstelen met de zelfde moeilijkheid, die zijn collega van de Rechtshoogeschool ondervindt. Zij komen ge woonlijk uit een milieu, dat ver staat van de Europeesche samenleving niet dat zij steeds in de kampong zijn opgevoed, doch zelfs zij, die als kinderen van hooge inland- sche ambtenaren ter universiteit komen, staan soms ver van het Westersch milieu, waarin zij later een emplooi zullen hebben te zoeken dat zij bij sollicitaties ietwat onwennig staan en daardoor dadelijk in het nadeel komen van hun meer Europeesche collega's. Daarbij heeft een Hollandsche in genieur wat meer van de wereld gezien, wat weer niet als een noodzakelijkheid moet wor den aangemerkt, doch hij heeft wat meer on dervonden van de wereld in het Westen, die nog steeds een stempel op een groot deel van het leven hier drukt. Dat een inlander gees telijk niet in staat zou zijn. de te verwerken leerstof onder de knie te krijgen, is waanzin, al zal zijn neiging gewoonlijk de studie in een andere richting zoeken. De fout, indien dit woord even gebruikt mag worden, van de oprichting van de Technische Hoogeschool schuilt echter hier in, dat zij werd opgericht, toen Indië aardig op weg was ingenieurs te vragen voor be trekkingen, die minstens zoo goed vervuld konden worden door menschen met mindere opleiding, doch die beter in de practijk waren geschoold. Een middelbaar-technische school zou voldoende zijn geweest en daarbij het voordeel hebben gehad de afgestudeerden niet te dwingen tot het zoeken van een baan in een omgeving, die zij inwendig niet goed wogen en die hen eigenlijk ook niet lust Van de rechtshoogeschool geldt ten deele hetzelfde, alleen ligt deze studie den inlan der beter, maar de voor-opleiding van de universiteit is hier zoo anders dan in Euro pa, dat er studenten aankwamen, die eigen lijk van een vreemde taal Hollandsch uitgesloten niets wisten en aan de rechts hoogeschool zijn dan ook cursussen verbon den voor het leeren van Fransch, Duifsch en Engelsch. Daarbij zit in de studie in de rechten voor den inlander een groote moei lijkheid Een goed jurist moet een goed ken ner van de taal zijn, omdat het in zijn vak van veel waarde kan zijn, fijne onderschei dingen te maken en hij het geringe verschil tusschen twee uitdrukkingen ten volle moet j kunnen aanvoelen. tv6viiu»u UC ,,IUÜ* de" studenten hebben gestaan is een andere vraag, die echter aan het bestaanrecht van de universiteit niets afdoet. Vraag naar juristen uit Batavia is er niet en in de eerstvolgende jaren zullen er wel niet veel worden gevraagd, gerekend het aantal, dat thans zonder betrekking rond loopt. Ook tegen het nut van de rechtshooge school is dus in dezen tijd niet zonder reden te opponeeren. Rest de medische hoogeschool, de oude S (chool) T(ot) Ofpleiding Vlan) I(ndische A(rtsen) en het nut van doktoren in een land waar de gezondheidsverzorging tenge volge van de uitgebreidheid van het- gebied, nog veel te wenschen overlaat en de hygië nische denkbeelden gewoonlijk nog in de windselen liggen, kan lastig woraen betwij feld. Het omzetten van de Stovia in een hoo geschool heeft ongetwijfeld een uitnemende bedoeling gehad Indië fe helpen aan het groot aantal Indische doktoren, waaraan be hoefte bestaat. Nu moet echter eens nagegaan worden wie eigenlijk studeeren aan deze hoogeschool die opgericht is met het idee Indië te helpen aan een voldoend aantal Indische, volledige bevoegde doktoren. En dan zien wij, dat ver reweg het grootste aantal studenten Chinee- zen zijn, dan wat Europeanen en eindelijk ook enkele inlanders. Nu kan het nimmer in de bedoeling liggen hier te lande een hoo geschool te onderhouden ten bate van een bevolkingsgroep, die hier niet thuis hoort en die in staat zou zijn desnoods zelf een hoo geschool te bekostigen. De kwaliteit van de afgestudeerde is goed, vooral onder de Chi- neezen schuilen buitengewoon bekwame leer lingen, doch zij denken er niet aan, na af- studeere zich te vestigen als dokter ten bate van de inlanders. Ook hier komt de vraag, of aangezien de toeloop van inlandsche studenten, ondanks beurzen enz. betrekkelijk gering is, de kosten van de hoogeschool verantwoord zijn en of met aflevering van minder bevoegden, de leerlingen van de oude Stovia en de N(ed). I(ndische) Artsen) S(chool) te Soerabaja, niet' kan worden volstaan. Waren de tijden normaal, alle drie de faculteiten zouden het leven houden, doch nu het er om gaat alles wat niet dringend noodig is, weg te laten, wordt het aantal stemmen, dat de hooge- scholen als overbodig beschouwt, steeds grooter. De voorgestelde vermindering van het aantal hoogleeraren zal dan ook wel een eerste stap zijn, die voert naar een afschaf fing van het onderwijs althans in den vorm waarin het op het oogenblik gegeven wordt. Ongetwijfeld is dit jammer, er is aan de uni versiteiten veel en goed werk verricht, doch met het terugloopen van het aantal betrek kingen en een werkloosheid, die nog jaren zal duren, is het met groote kosten op de markt brengen van klachten, die nie4 eens werkzaam zijn in een richting, waaraan bij de oprichting van de hoogeschool is ge dacht, aan vele bezwaren onderhevig. De algemeene beschouwingen in den Volksraad, die de volgende maand te wach ten staan, zullen hieromtrent wel meer licht verschaffen. Een eerste prijs van den Ierschen Sweep- stake is te Soerabaja gevallen. Is het wonder, dat in het gokgrage Indië een storm van in formaties is ontstaan, waar de loten te krij gen zijn. Maar een officieele aankondiging van deze loten is niet geoorloofd, evenmin als in Holland, en dit maakt het verkrijgen wat lastig voor menschen, die niet weten hoe langs openbare kanalen loten te krijgen zijn. Soms valt het echter gemakkelijker aan gedacht was. Zoo werd enkele maanden geleden met de loten, die niet officieel verhandeld mogen worden, gevent in de bureaux van het. departement van Justitie. Iemand ging van kamer tot kamer en bood ze aan Voor de waarde van de ambtenaren van dit departe ment is het niet aangenaam, dat geconsta teerd moest worden, dat de belangstelling om te koopen groot was. £uchtoaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Pelikaan (uitreis) is te Bandoeng aan gekomen de Ijsvogel (uitreis) landde te Cai ro; de Rijstvogel (thuisreis) arriveerde te Calcutta. IS MATTERN TERECHT? De officieele bevestiging ontbreekt nog. Volgens een uit Nowosibirsk ontvangen radiogram heeft de bemanning van een Rus sisch stoomschip bij de rivier Indhegirka in Oost-Siberië een vliegtuig aangetroffen van onbekende nationaliteit. Het verluidt dat la ter geconstateerd zou zijn, dat het toestel heeft toebehoord aan den verdwenen Ameri- kaanschen vlieger Mattern. Nadere bizon- derheden werden nog niet medegedeeld. De Sovjet-Russische regeering heeft direct twee Russische vliegtuigen laten vertrekken om na te gaan, of hier inderdaad sprake is van Mattern. Te Moskou staat men nog sceptisch tegen over het geval, daar de rivier Indhegirka niet op den weg ligt, welke Mattern op zijn vlucht naar de Bering-straat wilde volgen. Mattern terecht. Een nader te Moskou ontvangen bericht meldt, dat de wereldvlieger J. Mattern, die onderweg naar Alaska vermist raakte, gevon den is te Anadir Tsjoetkotka in N.O.-Siberië. Mattern naar Wladiwostok. Te Moskou is een radiogram uit Nadir ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de teruggevonden Amerikaansche vlieger Mattern den wensch te kennen heeft gegeven zich eerst naar Wladiwostok te begeven, MR. MS. ONDERZEEBOOT K. XIV, Donderdag werd Hr. Ms onderzeeboot K. XIV, bestemd voor den dienst in Ned. Indië, in dienst gesteld. In den voormiddag is de boot door kapt. ter zee A. Vos, hoofd van de afd. materieel der zeemacht van het dep. van defensie en de commissie voor de beproe vingen en proeftochten van de Rott. Droog dok-mij. overgenomen. Bij de in dienststelling stond de geheele bemanning aan dek aangetreden, waar zij werd toegesproken door den commandant luit ter zee le kl. C Hellingman, waarna wimpel, vlag en geus geheschen werden, ten teeken dat de boot aan Hr. Ms. zeemacht was toegevoegd. Onmiddellijk na de in dienststelling vertrok de K. XIV van de werf naar de Parkkade te Rotterdam, vanwaar zij gistermorgen vroeg is vertrokken naar Den Helder. De boot is de eerste van vijf onderzeebooten van belang rijke grootere afmetingen dan die tot dusver voor de Kon. Marine gebouwd werden en van welke serie de K IV, K V en K VI op de werf van de Rott. Droogdokmij. zijn ge- „HET ANKER" IS WEER OPGESTAAN Het trMarine Bondsgebouwte Den Helder onder politie-bewaking en voor militairen verboden. Het uit vroegere jaren bekende marine blad „Het Anker" is, na een rustperiode van tien jaren, waarin zijn taak door het „Alge meen Marine Weekblad" werd verricht, weer tot nieuw leven gebracht, meldt „Het Volk". Een aantal oud-marinemannen, o.w. de heeren A. G. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, A. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noordholland en H. van Dugteren, penningmeester van den Centralen Bond van Transportarbeiders, hebben het initiatief genomen tot deze weder-opstan- ding. Het blad meldt voorts, dat het hoofdbe stuur van den bond voor minder marineper soneel niet langer de verantwoordelijkheid voor de exploitatie van het Marine-Bondsge- bouw in Den Helder heeft willen dragen, ge zien de verhouding tot de militaire autoritei ten, en dat daarom een stichting gevormd is ter exploitatie van het gebouw. Vermoedelijk als gevolg van de oprich ting van deze stichting, schrijft het blad, is het bezoeken voor militairen van het „Ma rine Bondsgebouw" door den commandant ten strengste verboden. Het gebouw wordt door militaire politie bewaakt^^^^^^ DE HAKENKRUIS-VLAG. Staking te Arnhem. Reeds eenige dagen lag in de nieuwe haven te Arnhem de Duitsche zeeboot Fintel ter lossing van steenen voor de Metallurgische Bedrijven. Vrijdagmid dag, toen het werk zou worden voortge zet, ontdekten de werklieden, dat er aan boord een hakenkruisvlag was gehe schen, die er voordien, naar zij zeiden, niet was geweest. Zij weigerden riu ver der te lossen en de kapitein weigerde de vlag neer te halen. Werklieden van de Metallurgische Bedrijven hebben toen het werk overgenomen, wat verder on gehinderd geschiedde. De politie hield de stakende arbeiders op een afstand. VREEMDELINGEN MOETEN BUITEN DE POLITIEK. Naar wij vernemen, heeft de minister van justitie aan de procureurs-generaai bij de gerechtshoven, fungeerend directeuren van politie, opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan Iedere politieke organinatie, actie of werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook, door hier te lande vertoevende vreemdelingen. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging onthouden, moeten als ongewenschte vreemdelingen beschouwd worden ,aan wie verder verblijf in ons land zal dienen te worden ostzegd. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL'. Gistermiddag waren enkele arbeiders ia de electrische centrale te Venlo bezig met het ophijschen van een balk. Plotseling deed een der arbeiders een misstap, waardoor de balk naar beneden viel en terecht kwam op den 50-jarigen arbeider A. Heger. Deze kreeg den balk op het hoofd en werd, daar men aanvankelijk dacht dat het niet zoo erg was, ir.et een hersenschudding naar zijn woning vervoerd Hij is aldaar echter eenige uren later overleden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De alom bekende mosterdmolen aan de kade langs de riever de IJsel, te Montfoort, heeft zich weer in de belang stelling van het publiek mogen verheu gen, schrijft het ,Utr .Dagbl." Drie rijks- ambter.aren van de inspectie Utrecht hebben in samenwerking met de beide belastingambtenaren uit deze gemeente een onderzoek ingesteld. Dit had tot re sultaat dat verschillende voorwerpen, die tezamen een distilleertoestel uit maken, in beslag werden genomen en naar het ontvangerskantoor te Oudewa ter vervoerd. Tegen den eigenaar zaI proces-verbaal worden opgemaakt. .V «rwgvrwll, waar hij verdere beslissingen zal nemen. Het is nog niet bekend, wanneer hij naar Wla diwostok zal vertrekken. VLIEGTUIGEN GEVALLEN. Twee dooden, drie gewonden. Gisteren stortte nabij Grodzisk een jeug dig Poolsch vlieger met een bombardemente vliegtuig naar beneden. Van de vier inzitten den werd een gedood, twee zwaar en een licht gewond. Te Otwock stortte een militair jachtvlieg tuig naar beneden; de vlieger werd doodelijk gewond en overleed korten tijd later. 35üuteniand DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE WETHOUDERS VAN AMSTERDAM. Nog niet afgetreden Gisteren hadden de sociaal-democratische wethouders nog geen besluit genomen over hunne aftreding. Zij name nop de gewone wijze deel aan de vergadering van het col lege van B en W. Deb eslissing zal de vol gende week vallen. Wij meldden gister in de rubriek „Wat heden de aandacht trekt", dat de salaris- voorstellen van B. en W. van Amsterdam waren verworpen. Uit den tekst van het op dezelfde pagina voorkomende uitvoeriger be richt heeft men begrepen, dat het „aangeno men" moet zijn.) Binnen enkele dagen den 15en wordt de zitting van den Volksraad geopend en uit de rede van den G. G. zal blijken, welke maat regelen ons te wachten staan. Tegelijk met de financieele nota zal een economisch weikplan worden overgelegd en nu is het opvallende, dat de financieele raads lieden van de regeering tegen deze publicatie waren. Waarom zal mogelijk later blijken, maar het feit, cat de regeering in deze dagen tegen haar adviseurs ingaat, doet een weinig vermoeden, dat zij steun bij den Volksraad hoopt te vinden voor denkbeelden, waarover binnenskamers ernstig verschil van meening bestaat. De critiek van politieke partijen op de re geering is echter groeiend. Heeft eerst de Vad. Club het vertrouwen opgezegd, het I. E. V is gevolgd. De meer dan zotte sala risregeling, welke nog altijd uiet officieel is ingediend, werd daar de oorzaak van. De regeering, die zelf geen oplossing van het vraagstuk zag en die door de commissie op zeer fatsoenlijke wijze .eigenlijk voor het lapje werd gehouden, als het ging om de mogelijk heid van uitvoering van hetgeen werd voor gesteld, de regeering bemerkte thans, dat zij in een impasse is geraakt. Doorvoering van de nieuwe salarisregeling zou tot niet te ver moeden gevolgen kunnen leiden en daarom wordt thans weer gewerkt aan een progres sieve korting, waarbij de salarissen, die het wat kunnen missen in deze niet de hooge doch juist de laagste salarissen van in landers, welke ver boven den feeenwoordi- gen levensstandaard weiden bezoldigd en die vaak met een derde van hun tegenwoordig INVOER-BEPALINOEN. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat bij den invoer van porcelein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels; bovenkleeding; wollen en half wollen stoffen; bedrukte, geverfde en bont- geweven katoenen manufacturen; schoeisel en leestklaar schoenwerk; kousen en sokken, bewijs van herkomst zal dienen te worden geleverd. Als zoodanig bewijs zal slechte worden erkend een bewijs van oorsprong, afgegeven door de bevoegde instanties. Deze bewijzen behoeven niet te worden overgelegd bij den invoer van postpakketten, niet voor den han del bestemd. Voorts zullen deze bewijzen niet worden gevorderd bij den invoer van goederen, welke voor 15 Juli 1933 ten cecht- streekschen invoer naar Nederland zijn ver zonden. EEN ENQUETE TEN AANZIEN VAN RITUEEL SLACHTEN. De „Sophia-Vereeniging" tot bescherming van dieren heeft, naar aanleiding van ver schillende berichten over de ritueele slacht wijze, het nuttig geoordeeld, een enquête te houden onder de dierenartsen werkzaam op de abattoirs, en als particulier dierenarts ten aanzien der vraag, aan welke wijze van aooden zij de voorkeur geven. Dat onderzoek heeft het volgende resultaat opgeleverd 36 der dierenartsen hebben de vragen niet beantwoord. De meeningen der 569 overige kunnen als volgt worden verdeeld; 4 vóór ritueel slachten (geen abattoir- dierenartsen) 12 weifelend (waarvan 3 abatt.-dieren- artsen); 14 geen verschil (waarvan 4 abatt-dieren-1 artsen) 28 geen ervaring; 511 vóór schietslachtinstrument (waarvan j 165 abatt.-dierenartsen). men SMOKKELARIJ VAN SUIKER. Rijksambtenaren te Weert hebben een vrachtauto aangehouden, waarop 500 kilo fraudeleus uit België ingevoerde suiker werd vervoerd. De auto en de suiker zijn in beslag genomen en tegen den vervoerder is proces verbaal opgemaakt. BRAND OP EEN GARNALEN- SCHIP. Vrijdagmiddag is brand ontstaan in het garnalenschip van den visscherman P. V. te Zoutkamp. Doordat er niemand meer aan boord was, constateerden voorbijgangers dat de vlammen reeds hoog opstegen. Onmiddel lijk begon men met blusschen, zoodat voor komen kon worden dat de benzine, die direct in de nabijheid van de vuurhaard stond, ont plofte. Het geheele vischruim brandde uit. Het geheele vischnet met nog enkele nieuwe korven ging verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Niets was verzekerd. OVER DE GRENS GEZET- De minister van justitie heeft een antwoord gegeven op de vragen van het Kamerlid den heer L. de Visser. Dit antwoord wijkt heel wat af van de le zing, die de heer de Visser van het g& val gat. De minister antwoordde: De bedoelde vreemdeling (Juroch, if- komstig uit Gronau) heeft zich in de eerste helft der maand Mei van dit jaar bij de politie te Lonneker gemeld. Hem is toen medegedeeld, dat hij niet in het bevolkingsregister kon worden inge schreven, dat hij geen voldoende midde len van bestaan bezat hij trachtte als ijsco-venter in zijn onderhoud te voor zien en dat hij naar Duitschland dien de terug te keeren. Eenige weken later bleek hij ons land nog niet verlaten te hebben en nog in de gemeente Lonneker te verblijven. Het hoofd van plaatselijke politie heeft toen bevel gegeven den vreemdeling, wiens omstandigheden en antecedenten hem ook overigens tot een ongewenschten vreemdeling stempelden, uit te leiden. Gebooeid is deze daarbij niet. Op Duitsch gebied, bij nadering van het station Gronau, is hij uit den rijden den trein gesprongen, ondanks den te genstand van zijn begeleider. De beginselen van het asylrecht zijn in dezen buiten geding, reeds op dezen grond, dat een beroep op dit recht eerste voorwaarde voor de eventueel* effectueering daarvan door der vreemdeling niet gedaan is. PLANNEN VOOR EEN AUTO-PIER. De heer E. Breetvelt, werktuigkundige tfc 's-Gravenhage, heeft een plan ontworpen voor een autopier, welke een lengte zal heb ben van 400 M. bij e breedte van 200 M. toe- loopende tot een breedte van 140 M. Omtrent dit plan deelt de ontwerper ons het volgende mede. De speciale autobaan, het hoofddoel van deze autopier, zal een lengte van 1000 M. hebben en een breedte van 13 M. Hierdoor wordt ruimschoots gelegenheid geboden om met 5 wagens naast elkaar te rijden, zonder het minste gevaar voor aanrijdingen of op stoppingen, mede door het één-richting verkeer. De autobaan zal uitsluitend ten dienste zijn van autorijders. Ook zal zij zich zeer goed leenen voor het houden van bloemen corso's. Aan den buitenkant van deze auto baan heeft de heer Breetvelt zich parkeer plaatsen gedacht, plaats biedende voor on geveer 400 wagens. Boven deze parkeerruim te zal dan een z.g. promenade-dek aange bracht worden, bestemd voor voetgangers. In het ontwerp is voorts voorzien de op richting van 2 gebouwen. Een daarvan zou kunnen dienen voor auto-shows, tentoon stellingen en eveneens voor sport- en ijspa leis. Het tweede gebouw is gedacht als café, cabaret en dancing. Ook heeft de ontwerper het plan een aan- Dienstbode, tot nieuwe keukenmeid„Mijn vader was kok, scheeps-kok, zie Je Keukenmeid „Niks voor mij Je mot eerst zwemme leere voor Je Je dienst ken opzeggen," M (HumorJSt)>

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11