IPIuimveeteelt. VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. 1 -~ Een paard aan 'i woord £attds mJuinfoiM Spott Amerikaansche notities tal tennisbanen en een zwembassin te ma ken. Dit laatste, dat een paar 100 M. in zee ligt, zal eenig zijn in de wereld. Wat betreft de uitvoering heeft de heer Breetvelt gedacht aan een eenvoudige con structie van gewapend beton, waarvan de kosten en het onderhoud aanmerkelijk min der zijn dan van ijzerconstructie. De heer Breetvelt is reeds met verschillen de personen, die zich financieel bij zijn plan willen interesseeren, in relatie getreden. EEN WAAGHALS. Een wereldreiziger op het IJ seinteer. Een Duitsch wereldreiziger is Donderdag avond 10 uur met een klein, onzeewaardig zeilbootje van Stavoren vertrokken, met be stemming Edam. Er woei een flinke bries, die 's nacht nog toenam. Daar de man gister nog niet te Edam is aangekomen en men ook te Enkhuizen, waar hij moest passeeren, niets van het vaartuigje heeft bemerkt, vermoedt men dat de opvarende is verdronken. Bij het vertrek uit Stavoren heeft men den reiziger van verschillende kanten nog ge- vaarschuwd, niet uit te zeilen. De aanrijding te Apeldoorn thans ook het tweede doodelijke slachtoffer geëischt. Het auto-ongeluk, waar bij Dinsdag te Apel doorn de 20-jarige mej. Gerritsen gedood werd, heeft thans een tweede slachtoffer geëischt. De 16-jarige mej. Veeman, die zwaar gewond in het ziekenhuis werd opge nomen, is in den afgeloopen nacht aan haar wonden overleden. Aanrijding met doodelijken afloop. Gisteravond omstreeks kwart voor negen heeft te Nieuw Loosdrecht een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Mevr. IJ. A. H. Reynders wilde aan den nieuwen weg te Loosdrecht met haar rijwiel den be tonweg HilversumLoosdrecht oprijden. Zij heeft daarbij echter blijkbaar niet gelet op een auto welke vanuit de richting Hilversum naderde en waarvan de bestuurder signaal had gegeven. Zij werd door den auto gegre- Een en zoodanig gewond, dat geneeskundige ulp, welke spoedig ter plaatse was, niet meer baatte. De dood trad bijna onmiddellijk in. Voor zoover is komen vast te staan, treft iden bestuurder van den auto geen schuld. Vier gewonden. Op de Viersprong bij Barneveld, waar de Rijksweg en de Nijkerkerweg aldaar kruisen, zijn gistermiddag een auto van baron van Tuyll van Serooskerken uit Nijkerk en een auto van den heer Elkens uit Amsterdam met elkaar in botsing gekomen. Mevr. E. brak een sleutelbeen en bekwam nog andere verwondingen, terwijl een mede-inzittende dame uit Apeldoorn hoogst ernstig verwond werd. Beide dames zijn naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De heer Tuyll. die alleen in den wagen zat en de heer Ellens werden beide door glasscherven licht ver wond. Door een vrachtauto overreden en gedood. Gisteravond half zes is het 5-jarige zoontje van den heer A. Kouwenhoven te Pijnacker (Z.-H.) onder een vracht auto geraakt en op slag gedood. V- In een verf fabriek. Gistermorgen is brand uitgebroken op de eerste verdieping van perceel 69 Nieuwe Bo- feringestraat te Groningen, waarin gevestigd is de verffabriek van de heeren J. Byholt en Co., tevens grossiers in verfwaren. Deze ver dieping is geheel uitgebrand. Het ondergele gen verfmagazijn bleef behouden. De oor zaak van den brand is onbekend. Boerderij afgebrand. Te Ottersum (L.) ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den land bouwer P. Reintjes. Onmiddellijk stond de geheele boerderij in lichterlaaie. Het vuur werd bovendien nog aangewakkerd door den hevigen wind, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. De geheele ooerderij als mede het woonhuis, de schuur en alle ge reedschappen en ook een kalf gingen in de vlammen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. KORTE BERICHTEN. De 25-jarige schippersvrouw Tr. Peg- german, geboren De KoningGans, uit Hoo- geveen, is gistermiddag omstreeks vier uur bij het verhalen van haar tjalkschuit „Avon tuur" in de Tweede Katendrechtsche haven te Rotterdam over boord geslagen en ver dronken. De minister van sociale zaken heeft een speciale arbeidstijd vastgesteld voor arbei ders van 16 jaar en ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen. Vandaag zal te Coevorden het van Heutsz-monument onthuld worden. Gistermiddag heeft de in Engeland ver toevende prinses in gezelschapvan prinses Victoria en prinses Marie Louise de tennis wedstrijden te Wimbledon bijgewoond. Op verzoek van de Duitsche rijksbank hebben de bevoegde autoriteiten het uitbeta len van registermarken in verschillende ge meenten aan de oostelijke en westelijke gren zen van het Ehiitsche rijk stopgezet als maat regel tegen smokkelarij. Er bestaan plannen om de Vereeni- ging ter bevordering van de oprichting der Vereenigde Staten van Europa en de Nederlandsche Pan-Europa-Vereeniging te fusionneeren. Er zijn daartoe reeds stappen gedaan. Personeel van de Rotterdamsche Bijenkorf heeft een moeder en haar dochter op heeterdaad betrapt op het plegen van diefstallen in den winkel. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 9 tot en met 15 Juli de prijs voor het crisisbotermerk is vastgesteld op 1 per K G. en die voor de vervoerverguningen van buitenland- sgjje boter op. J5 1,10 per K G. „Wij paarden eischen nooit iets, maar „wij zijn den heeren achter het autostuur „heel dankbaar, als ze niet zoo vlak „langs ons stuiven. En mijn collega's, „die een zwaren kar trekken, vragen U „vriendelijk om hen niet noodeloos te „laten stoppen. „Toe, wilt U niet een klein beetje reke- „ning met ons houden? Elk paard, dat „voor mag gaan, ook al heeft hij er „eigenlijk geen recht op, zal U met een 33 „dankbaren blik beloonen." DE LANDBOUWSTAKING TE GARMERWOLDE. Ofschoon zoowel de landbouwers als de tsakende landarbeiders te Garmerwolde (Gron.) het voorstel van den rijksbemidde laar Westerdijk, om de uitspraak der provin ciale arbitragecommissie ook te doen gelden voor het landbouwbedrijf te Garmerwolde hadden aanvaard, is van werkhervatting nog niets gekomen. De landbouwers hebben n.1. werkkrachten van elders tewerkgesteld. De landarbeidersbonden hebben den rijksbemid delaar medegedeeld, dat, indien de werk gevers doorgaan met hunne rancunemaatre gelen, de staking opnieuw zal worden afge kondigd. NEDERLANDER IN ZUID-DÜITSCHLAND VERONGELUKT. In een afgrond gestort. Vrijdagochtend is een Nederlander op den weg LisengradSaentis op den Meglie Alp in Beieren in een afgrond gestort en op slag gedood. Niettegenstaande de bergbewoners hem voor den dichten mist hadden gewaarschuwd, ging hij toch met een ander op weg, met het bovengemelde gevolg Zijn metgezel waarschuwde de redding- kolonne. Deze slaagde er in het lijk te bergen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. STEEKPENNINGEN BIJ AAN BESTEDINGEN P.T.T. Ook een arrestatie te Den Bosch. Het verdere onderzoek naar het verstrek ken van inlichtingen aan aannemers omtrent aanbestedingen vanwege den technischen dienst der P.T.T. heeft sterke aanwijzingen opgeleverd, dat ook te Den Bosch steekpen ningen zijn aangenomen. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt is een teekenaar van den districtsdienst aldaar ge arresteerd. VRAGEN IN STRIJD MET DE WET. Vernietigd is een besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, waarbij ingewilligd werd een ver zoek om vragen te mogen stellen over vertooning van buitenlandsche films. Bij K. B. is wegens strijd met de wet ver nietigd het besluit van den raad der ge meente Amsterdam van 29 Maart 1933 tot inwilliging van het verzoek van het raads lid A. F. Bruinsma om aan den burge meester een viertal vragen te mogen stellen in zake de vertooning van buitenlandsche films, met name de film „Morgenrot", welke aanleiding gaf tot protesten en openbare be toogingen. De Kroon overweegt hierbij, dat de toege stane vragen betrekking hebben op het be leid van den burgemeester ter zake van de handhaving der openbare orde en van de politie. Voorts wordt overwogen, dat noch volgens de letter noch volgens den geest der gemeentewet aan den urgemeester verant woordelijkheid jegens den gemeenteraad is opgedragen nopens het door hem gevoerde of te veeren eleid ter zake van de handhaving der openbare orde en van de politie in de gemeente, zoodat tegen den zin van den bur gemeester, die nadrukkelijk aan den raad heeft verklaard tegen de beantwoording van de vragen overwegend bezwaar te hebben, de gemeenteraad geen besluit tot het toestaan van het stellen van deze vragen vermocht te nemen. UITVOER HYACINTHEN, TULPEN EN NARCISSEN. Gedurende Juli verboden In Ver band met het saneeringsplan. Blijkens een in de Staatscourant van he den opgenomen K B. is de uitvoer van bol len van hyacinthen, tulpen en narcissen met ingang van 8 dezer tot 31 Juli a.s. (geduren de den tijd van voorbereiding van het bloem- bollensaneeringsplan 1933) verboden. De mi nister van economische zaken kan in bijzon dere gevallen ontheffing van dit uitvoerver bod verleenen, na advies te hebben ingewon nen van het bestuur der Nederlandsche bloembollen-exporteurscentrale, te Haarlem. Vragen, deze rubriek betreffende, kunen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Inkrimping van den Pluimveestapel. Bij de broedeieren beginnen, niet bij de hennen. Belangrijke voederproeven. Laat uw jonge dieren inenten tegen diphtherie. Vorige keer wees ik er reeds op dat ongetwijfeld de pluimveestapel inge krompen moet worden. De eenige ma nier om dit goed te doen is de minder waardige kippen op te ruimen en alleen goede kwaliteit kuikens op te fokken. Op dit oogenblik wordt tegen beide re gelen nog geweldig gezondigd. Er wordt veel minderwaardige materiaal aange houden en er worden veel te veel kui kens gefokt die later geen voordeel op zullen leveren. Wel probeeren verschil lende deskundigen door het uitzoeken der kippen den rommel op te ruimen en vai dat systeem zijn reeds verschillende interessante bewijzen voorhanden, dat het gunstige resultaten afwierp. On danks het opruimen van een aantal kippen bracht de rest evenveel eieren op en at belangrijk minder voer. Jammer dat deze uitzoek-methode komt als mosterd na den maaltijd. De rommelkippen worden achteraf gpoe- ruimd, doch zij hadden er nooit moeten zijn! Daar zit op het oogenblik de groot ste fout, het opfokken van minderwaar dige kuikens! Rijp en groen aan broed eieren wordt maar in geweldige machi nes gelegd, de kuikens kosten haast niets en aangelokt door een lagen prijs vliegen de menschen er in en koopen ze. Dergelijke kuikens kosten handen vol geld aan opfokvoer, aan sterfte en later leggen ze laftg niet genoeg om hun kos ten te dekken Alleen de broedeieren van behooorlij- fokbedrijven of vermeerderingsbedrijven behoorden uitgebroed te worden en als dan gezegd wordt dat er lang niet ge noeg van zulke bedrijven zijn om aan de behoefte te voldoen, dan zeg ik dat dit juist goed isen dat er ook niet aan de behoefte voldaan moet worden in dezen tijd. Er is veel te veel rommel op de markt gegooid en daardoor een soort behoefte opgewekt naar veel kuikens en kippen. Bij de broedeieren behoort dus de hefboom tot inkrimping van den hoen derstapel aangezet te worden en niet bij de minderwaardige kippen. Hierdoor wordt bereikt naast inkrimping met een verbetering van den pluimveestapel en alleen van goed pluimvee is in de toe komst heil te verwachten. De basis van mijn toekomstsysteem is dus de des kundige fokker. Het begint weer bij de kuikens-opfok - kerij. Nooit is mij het belang van een goede voedering zoo duidelijk voor oogen komen te staan met cijfers, zwart op wit, als dit jaar. Het bestuur van den actieven Utrechtschen Pluimveehouders Bond heeft n.1. met een aantal groepen kuikens van elk 500 stuks groot een aantal voederproeven genomen. Geen proeven op enkele tientallen diertjes, zijn, doch proeven op groote bedrijven op die naar mijn meening weinig waard groote hoeveelheden kuikens. Dt ver schillen in de prijzen' der verschillende mengsels waren zeer groot, doch de ver- ■vchillen in de resultaten niet minder, 'k kom daar later wel eens op terug /iaar enkele voorloopige uitkomsten zijn al heel sprekend. Bij een proef van drie maal 500 kuikens waren er van groep I over na 12 weken 240 hennen, van groep II 170 hennen en van groep III 245 hennen. De gemiddelde gewich ten dezer hennen waren op 12 weken I 840 gram, II 660 gram en III 780 gram. Let nu dus even op. Van groep I en III stierf bijna geen enkel kuiken en bleef de helft over na uitsorteering der banen, die bij groep I weer veel vroeger er uit te kennen wa- IV eest voorzichtig mei vuur Vrouw„Weet je wel dat je hoed gedeukt ls 'Boemelaar .JDer is ook. zoo'n zware mist vannacht? tIrf>ndon Onininn)^ ren dan bij groep III en deze weer veel vroeger dan bij groep II. Bij groep II stierf een massa kuikens, allen aan darm- en longaandoeningen, van niet besmettelijken aard. Dus zuiver verlies aan weerstandsvermogen door ondoel matig voer. Al zou dit voer nu ook nog zoo goedkoop geweest zijn, uit deze proef blijkt al dat het voor de kuikenopfok be slist waardeloos is. Nu zijn de verschillende voedermeng sels voorloopig nog geheim, als later de proef afgeloopen is wordt daaromtrent meer bekend, alleen kunnen we zeggen dat een der beide recepten I of III on geveer 17 per 100 K G. kost en hef andere voer 8, dus beide best, maar de een de helft goedkooper dan de ander. Reken ik nu uit wat de kuikens gekost hebben en wel van 8 of 17 per 100 K G. meelvoer dan krijgen we: Groep I ber- bruikte 500 K G. meelvoer en 300 K G. graanvoer en groep III ook ongeveer 500 K G. meelcvoer en 340 K.G. graan voer. Het graanvoer kost 10 per 100 K.G. Groep I heeft dus gekost öf 40 aan meelvoer en 30 graanvoer is 70, öf 85 aan meelvoer en 30 aan graan voer is 115. Op 240 hennetjes van 12 weken oud dus het geweldige verschil van 45 alleen door het meelvoer. Bij groep III zijn de cijfers ongeveer de zelfde. We kunnen dus, zonder dat we er verder op ingaan, al concludeeren: Het eene voer (dat ook in den handel is) is beslist slecht, veroorzaakt groote kui- kensterfte en de kuikens groeien slecht. De beide andere voedersoorten zijn beide goed, één er van is zelfs heel best, doch het verschil per kuiken op 12 weken is reeds 45 gedeeld door 240 is dus onge veer 20 cent per kuiken. Dergelijke proeven behooren doorgezet te worden tot de jonge hennen legrijp zijn en dan verder weer een heel leg- jaar. Ik heb thans op grond van deze proeven alleen maar eens weer aan willen toonen, van welk een enorm belang het kuikenpofokvoer is voor de gezondheidstoestand der kuikens en de beurs van den pluimveehouder. En nu nog even een ernstig kort woordje: Lezer, g j hebt mijn boetpre dikaties dezen winter gelezen tegen de kippenhouders die diphtherie onder hun kippen hadden, omdat zij niet op tijd de dieren hadden laten inenten. Voorkom nu heel veel zorgen, verdriet en schade door thans Uw vroegbroed kuikens te laten inenten. Let op, ik zeg „laten" in enten. Ga niet zelf aan het prutsen met entstof die gij ergens z.g. goedkoop koopt, laat uw dierenarts dat doen, die doet het goed en voor U beslist het goedkoopst. Daaroover volgende keer meer. Dr. TE HENNEPE. Zwemmen. WEDSTRIJDEN IN HET FAMILIEBAD DE BERGERMEER. Morgenmiddag te 2 uur wordt in het fami liebad „De Bergermeer" een groote demon stratie gehouden der Amsterdamsche Red dingsbrigade. Er zijn estafette en waterpolo- wedstrijden, waarbij men het optreden der Amsterdamsche reddingsbrigade kan bewon deren. Voor 12 uur en na de demonstratie is is gelegenheid tot zwemmen. Abonné's hebben vrijen toegang op ver toon van abonnementskaart. Verder gelden de gewone entreeprijzen. (Van onzen correspondent). New York, Juni 1933. Wanneer het weer op een dag een beetje koud of extra warm is of het regent per on geluk eens drie dagen achter elkaar of er- valt veel sneeuw, dan komen de kranten trouw vertellen, dat het dien dag zooveel jaar geleden nog veel kouder of warmer was of dat er een paar decimeter meer sneeuw lag. Vergelijkingen maken zit deh Ameri kaan in het bloed en zoo kwamen ze een paar dagen geleden ook vertelen, dat het dien datum in 1889 102 graden heet was geweest. Bij wijze van troost, omdat wij in het jaar 1933 97 graden beleefden en als visichen op het droge naar adem snakten. „Je went aan alles, zelfs aan hangen, zegt het spreekwoord heel droogjes en aangezien ik mij nooit prettiger voel dan in een be sneeuwde en bevroren wereld, staat bijna honderd graden hitte voor mij gelijk aan hangen. En ik wen er ook aan! Vandaag is het maar een, twee en negentig, de lucht is een klein beetje in beweging door een windje u kent dat: alsof je gezicht dicht boven het gascomfoor hangt en ik bedenk, dat een menschenlichaam toch heel wat te ver duren krijgt, want net vijf maanden geleden was 't bitter koud 10 graden (Fahren- heit), dus 20 onder het vriespunt zoodat de punten van mijn ooren bezig waren te be vriezen. Maar ik wilde u van dien eersten ziedenden dag vertellen, toen drie menschen bezweken en er tien maal zoo veel naar het ziekenhuis moesten om wat op te knappen. 's Morgens bij het opstaan komt men tot de ontdekking, dat er iets bijzonders aan de hand is een vaag gevoel, dat niet alles gewoon is. Prachtweer buiten, een lichte blauwe nevel hangt over het meer en de bos- schen, alles is bladstil en wanneer ik de auto uit de gagrage heb gehaald om naar het sta tion te rijden, dringt het eensklaps tot me door, dat het om half acht in den morgen al even warm is als den vorigen middag. We krijgen dus een extra warmen dag van daag! In den trein staan alle ramen open, zoodat we gebombardeerd worden met stuk jes bruinkool, waarmee de locomotieven hier festookt worden en hoe dichter we New ork naderen, hoe benauwder het wordt! Het belooft wat! Wanneer we in de stad zijn aangekomen en eerst door de buitenwijken rijden, dan over bruggen en viaducten en eindelijk achter onze electrische locomotief (in en buiten New York mogen geen stoom locomotieven rijden) den grond in suizen, zie ik overal druk de zakdoeken in de weer en hebben de heeren hun jasje uitgetrokken. Dat kan en dat mag; in de eerste plaats dragen Amerikanen zelden bretelles, maar altiia^ men en ten tweede trekken ze minstens schoon overhemd per dag aan, in den 11 tijd tenminste. Wanneer we dan twee ve^" pingen onder den grond uitstappen in w Grand Station, dan zijn wij forensen ine*? verplaatst midden in de snijdbare onbew? gen New Yorksche atmosfeer, die dank 7» een laag roet en stof nergens opluchting geeft. Het is even over negen en al 84 den! „Goeien morgen!" Ons kantoor in Vu wolkenkrabber is nog betrekkelijk koel en weldra heerscht er een heftige discussie of de ramen open moeten of niet. Niet open1 doen, zegt de een, dan houd je de warmS buiten, wel open doen, zegt de ander, dan krijg je tocht. Hoe dit zij, in minder dan geen tijd staan er een dozijn ramen en de deur naar de gang open en het tocht! De steno- typisten zien er uit als de luchtigheid in eigen persoon en hameren er dapper op los wij heeren, hebben ons jasje aan de kapstok gehangen, onze mouwen opgestroopt, das af- gedaan en boord los gemaakt we tijgen aan ons dagelijksche werk. Bezoekers komen en gaan, bezoeksters worden gemeld dan wordt er haastig wat toilet gemaakt, tenzij het bekenden zijn. En wanneer er soms on bekende landgenooten aangediend worden ja, dan wordt de das weer aangeknoopt en gaat het jasje weer aan, voordat we tegen onze secretaresse zeggen: laat dien meneer of die dame binnenkomen, want je kunt nooit weten! Het kunnen wel kersversche reizigers zijn, braaf gehuld in hun Jaeger, puffend in hun jas én vest (geen Amerikaan draagt 's zomers een vest), die het hoogst zonderling zouden vinden om te woord te worden gestaan door iemand in opgestroopte hemdsmouwen en een open hals. En zoo gaat de morgen voorbij, terwijl de kwikkolom in de thermometer klimt zonder dat we er erg in hebben. De lucht, die dooi de open ramen naar binnen komt, is lang- zamerhand gloeiend geworden, maar alles is beter dan volkomen stilstand. De rozen eD jasmijn, die ik uit mijn tuin heb meege bracht voor het damespersoneel de stads meisjes zijn dol op alle mogelijke bloemen zijn in die paar uren van knop voluit in bloei geraakt. Tegen twaalven zijn we allemaal 'n on macht nabij en is de thermometer gestegen tot 94 tenminste, dat lees ik 's avonds in de krant. Nu komen de zwaarste uren! Het warmste deel van den dag is tusschen 12 's middags en acht uur 's avonds. En zoo tegen een uur of een begint de maag te spo ken en te vragen om voedsel nu uitgaan? Terwijl de straten een hitte weerkaatsen als een oven? Het asfalt is zacht geworden en de auto's trekken letterlijk groeven in de straten! Oh zeker, er zijn restaurants, waar koele lucht door machines wordt ingeblazen en men zijn honger en dorst kan tevreden stellen in een kunstmatige temperatuur van ongeveer 65 a 70 gr. Maar een lunch is daar niet goedkoop en wij weten daar iets anders op: de telefoon van de haak, een kleine be stelling en tien minuten later staat er een jongmensch bij ons, die een keurig ingepakte lunch tot en met een Wiener mélange op ons schrijfbureau bezorgt voor de nominale som van veertig cents. En in onze hemdsmouwen, op den tocht, van open ramen en deuren, met een heerlijke1 lunch van toast met tong en kaas en sla en een „iced coffee" trachten we moed op te doen voor het ergste deel van zoo'n dag den middag. Intusschen is de thermometer verder geklommen (zooals we later in de kranten kunnen lezen) en wordt het ongeveer 97 tegen twee uur. Tegen dien tijd keek ik uit over Lexington Avenue en 42nd Street en ik was verbaasd over het ge ringe aantal menschen, dat over straat liep. Iemand, die jaren achtereen in New-York ge woond heeft, kent het aspect van de st^d en weet precies, wanneer er iets buitengewoons aan de hand is. Zie die leege trottoirs! Waarom rijden er maar zoo weinig auto's rond? Er is iets bijzonders! New-York, de geweldige mililoenenstad, lijdt onder een ab normale hitte. In al die wolkenkrabbers om ons heen zijn honderd duizenden in dezelfde misère als wij zij kunnen niet werken, zij willen de straat niet op, de electrische waaiers zoemen, ramen en deuren staan open, ijswa- ter is de eenige hulp om de lange kantoor uren door te komen. Ik heb er maar eens den moed voor gehad om de beroemde ceremonie van het spiegelei in het Wall Street district mee te maken. Jongelui van de kantoren gaan in het vrije koffieuurtje naar de zengend heete stoepen van het stadhuis of andere groote gebouwen en breken daarboven een rauw eitje open, dat zich binnen enkele seconden tot een volmaakt „kalfsoog" gaar bakt. Nu is dat niet alles, op de stoep van het stadhuis gaat het gau wer dan op die van de Standaard Oil en het zelfde grapje wordt ook uitgehaald in Bos ton of Chicago, waarna dan weer vergeleken wordt, waar de zon de vlugste kok was. Zei ik u niet, dat men hier houdt van vergelijkin gen maken? Den volgenden dag staan de kranten vol plaatjes van deze komieke ge beurtenis. Hoe later het op den middag wordt, hoe intenser de hitte begint te stoven en niet zelden is zes uur het hoogtepunt van den dag het uur, waarop de kantoren leeg loopen en de duizenden naar huis gaan. Het is een merkwaardig gezicht al die heeren blootshoofds en in hun nu lichtelijk gekreukte en minder frisch geworden overhemden naar trein of ondergrondsche te zien hollen om maar gauw, gauw thuis te zijn en onder de douche te gaan staan. En wanneer men dan de betrekkelijk koele vestibule van zijn kan toorgebouw uitstapt de straat op, dan is het alsof een vlam in het gezicht slaat pla veisel en asfalt en de huizenmuren zijn zoo kookend heet gestoofd, dat zij een onverdra- gelijke hitte weerkaatsen. Iedereen is doodop, men sleept zich voort en leest dan in de avondbladen, dat de scholen om twaalf uur vrij krijgen, dat de gerechtshoven gesloten werden en dat vele kantoren en zaken hun personeel naar huis gezonden hadden. Dat er al drie menschen bezweken waren en dat de politie verwachtte, dat een menigte onge lukkige stedelingen hun heil voor den nacht zouden zoeken aan het strand of in de par ken. Iemand op mijn kantoor bekende me twee nachten achtereen geen oog dicht ge daan te hebben in zijn flat, en toen den der den nacht met de auto naar buiten getrokken te zijn, waar hij ergens bij een boer voor een dollar de schade inhaalde. New York i" een hittegolf is een martelplaats.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12