Alkmaarsche Courant. Het geheim der tuber culose ontdekt. Rechtszaken. Qemeentecaden Honden) rijt en dertigste Jaargang. ZATERDAG 8 JULI BERGEN. Ho. 159 1933 Het geneesmiddel in de lucht gevon den. Dr. F. A. S., alhier, schrijft ons: Deze opzienbarende mededeeling werd reeds in Óctober van het vorige jaar door een aantal buitenlandsche bladen verbreid, nadat de Weensche arts, Dr. Ernst Klein tij dens het vijfde artsencongres in een voor dracht over zijn ervaring met de inhalatie- methode gesproken had en ook in het Maand schrift voor Kindergeneeskunde (Band 5o 1932) een uitvoerige verhandeling daarover verschenen was. Na de verschillende methoden welke in de laatste jaren gebezigd werden om de tuber culose te genezen, zelfs de chirurgische be handeling, welke niet altijd het gehoopte en verwachte gevolg hadden, leek het benent ons zoo sprookjesachtig, dat wij eerst een en ander afwachten en ons nader overtuigen .wilden. De tijd voor nadere mededeelingen 'schijnt thans gekomen te zijn, want de inha latie-methode werd intusschen door de \v een- sche universiteitskliniek, prof. dr. Hambur ger, overgenomen en werd ook in de zieken- huizen der gemeente ingevoerd, waar prof. Zaffrow leider der t.b.c.-afdeeling is. Een patiënt, die zwaar ziek daar in behan deling kwam, schreef ons o.a.: „In de zeven weken, welke ik hier ben heb ik werkelijk verbazende vooruitgang kunnen constatee- 'ren. Tot nu toe ben ik 16 pond toegenomen en de algemeene gezondheidstoestand is be duidend beter geworden. Het staat reeds he den vast, dat ik er boven op zal komen. Op wensch van Dr. Klein heeft elke vier weken een grondig onderzoek plaats door den uni versiteitsprofessor dr. Weltmann in het Kai- ser Franz Josef-ziekenhuis, welke telkens on geveer 2 uur duurt (Klinisch, Röntgen-labo- ratorium enz.). Prof. Weltman en zijn staf yan assistenten stonden telkens weer ver steld over mijn wonderlijke gezondheidstoe name en gaan met groote belangstelling mijn vooruitgang na". Op welk principe berust nu het nieuwe ge neesmiddel? Hoe kwam de eenvoudige Ween sche arts tot deze een zoo ommekeer bren gende ontdekking? Het was in den oorlog en aan Dr. Klein werd een t.b.c.-hospitaal aan het Zuidelijk front toegewezen, waar hij zijr. Ïatiënten bij massa's zag sterven. Jonge, rachtige mannen uit Bosnië waren in wei nige weken een offer van de tuberculose-ba- cil. De verschrikkelijke aanblik van deze ge vallen reuzen liet den jongen arts, die liefde voor zijn ideaal beroep had, geen rust. Dag en nacht stelde hij zich de vraag: waarom worden deze krachtige menschen in wier va derland tuberculose bijna niet voorkomt juist hier door de ziekte aangetast? En spoedig kwam hij tot de conclusie, dat de oorzaak ergens aan de omgeving geweten moest wor den. Tuberkelbacillen vindt men overal, maar niet overal de tuberculose. Hier is een streek doortrokken van tuber culose, elders leven de menschen gezond en t.b.c.-vrij. De alom tegenwoordige bacil kan hen niet schaden. Wat maakt nu een streek t.b.c.-vrij en een andere voor tuberculose ge schikt? Dr. Klein heeft dit raadsel, naar hij beweert, opgelost. Hij ontdekte in de lucht van de t.b.c.-vrije streken een stof, die in de jziektegebieden ontbreekt. Deze stof is het blijkbaar, die de menschen in de tuberculose- vrije gebieden in staat stelt de infectie te weerstaan. En anderzijds is 't ontbreken van deze beschuttende stof in de lucht de oorzaak dat de ziekte slachtoffers maakt en de men schen weerloos aan de tuberkelbacil worden prijs gegeven. Hoe vreemd en nieuw deze mededeeling eerst moge klinken, de moderne medici ken nen reeds een analoog geval bij de zooge naamde kropgezwellen. In Alpengebieden komen zeer vele kropziekten voor en in an dere gebieden zijn de menschen daarvan vrij gebleven. Door een onderzoek werd de oor zaak daarvan vastgesteld en het bleek, dat in de kropgebieden jodium ontbreekt. De aarde, de planten, de lucht zijn vrij van jo dium en jodium is een beschuttende stof te gen de kropziekte. Waar geen kropziekte voorkomt is het voedsel en de lucht rijk aan jodium. De hygiëne voerde in het jodium- arme gebied het jodium in en men deed' klei ne hoeveelheden bij het keukenzout. Men hangt kinderen in Zwitserland zoogenaamde joodzakjes om den hals zoodat zij bij ieder ademhaling met jodium doordrenkte lucht in ademen. Dr. Klein nu volgt tegenover de tubercu lose het zelfde systeem. Hij tracht de be- - schuttende stof te verkrijgen om deze in ge- concentreerden vorm door de zieken te laten inademen. Na lange onderzoekingen gelukte het den Weenschen arts de aan de tubercu- lose-vrije gebieden gebonden beschuttende stof te leeren kennen, zijn oorsprong op te sporen en ze in zekere hoeveelheden te ver krijgen. In 1927 begon hij het eerst met proeven op dieren en het resultaat liet aan duidelijk heid niets te wenschen over. Door tubercu lose aangetaste dieren werden gezamenlijk of afzonderlijk weer gezond wanneer men ze zoo nu en dan in een met de beschuttende stof doordrongen ruimte bracht. De onbehan delde stierven. Nu past Dr. Klein de behandeling bij door t.b.c. aangetaste menschen toe en er waren daarbij zeer ernstige gevallen waarbij men in deze methode een laatste proefneming zag. Het aan de natuur ontleende geheim van bescherming tegen tuberculose kwam ook deze zieken ten goede. De inhalatie (in ademingsmethode) met de genezende stof zou in 70 tot 80 procent der voorkomende geval len volkomen genezing brengen en wel in den verrassend korten tijd van eenige maanden leiden tot volkomen herstel, bacillen-verlies en arbeidsgeschiktheid. Aangetaste, ten doo- de veroordeelde zieken werden weer nieuwe menschen. Dr. Klein is niet eerder met zijn ontdek king voor den dag gekomen voor hij voldoen de bewijzen had. Vroeger heeft hij reeds 132 patiënten behandeld en is nu van de uitste kende werking van deze therapie vast over tuigd. Het is een geneeswijze welke ook als volkomen onschadelijk bij zuigelingen en kleine kinderen kan toegepast worden, waar bij het overbrengen naar ziekenhuizen in de meeste gevallen vermeden kan worden. Men kan de kinderen bij de moeder laten en ze met succes behandelen wanneer deze nieuwe ziektebestrijding toegepast wordt. De stich ting van een inhalatoriuminrichting voor be handeling tegen de tuberculose schijnt niet aan 'n bepaalde landstreek gebonden te zijn. VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 7 Juli. DRONKAARD VEROORDEELD. Mr. Langeveid was heden aangewezen als boedelberedderaar in de nalatenschap van mr. Bastert en had zich in de eerste plaats te bemoeien met den persoon van den 64-jarigen sigarensmid Nicolaas B., thans verblijvende in een volkslogement te Alkmaar. Deze on verbeterlijke nathals heeft reeds alle stadia van artikel 453 strafrecht doorgeworsteld en was nu in verzet gekomen tegen een hem bij verstek opgelegd vonnis ter zake dronken schap bij zooveelste herhaling, waarbij een geleende handkar als expeditiemiddel moest werd gebezigd en hij was veroordeeld tot 3 dagen principaal en 6 maanden deportatie naar Venhuizen. Als gewoonlijk beklopte Klaas weer naarstiglijk zijn borst, beleed zijn schuld en zwoer plechtig alle connectie met Koning Alcohol af, hopende op een voor waardelijke straf. Maar er is echter vruchte loos al zoo veel consideratie met dezen onge- lukkigen zwakkeling verspild, dat na een der- gelijken gunst geen sprake meer kon zijn en hij mocht nog van geluk spreken, toen mr. Langeveid zich bereid toonde, de straf der opzending te verminderen tot 4 maanden. De lijst van dezen zondaar was echter hierbij nog niet gesloten, want onmiddellijk moest hij daarop terecht staan ter zake van openbare dronkenschap op 4 Juni en in dit geval was de waarnemende kanton rechter zoo genadig hem slechts tot 5 dagen principale hechtenis te veroordeelen. VREDE SLUITEN DE BESTE OPLOSSING! De veehouder J. A. Baltus te Castricum is de gelukkige eigenaar van een Notv/eg, welke bezitting evenwel gewoonlijk 'n bron zijn van onaangenaamheden. Hij had namelijk dezen weg met hekken afgesloten om te voorkomen dat zijn veestapel ging tippelen en nu had zijn buurman A. de Vr., die ook van dezen Notweg gebruik maakt, de vrijheid ge nomen, deze hekken ongesloten achter te laten. Dientengevolge stond de V. heden te recht en beweerde evenveel recht te hebben als Baltus! Om dit aan te toonen, was zijn moeder gearriveerd met 'n bundel notarieele stukken. Maar de kantonrechter was wel wijzer om a bout portant zijn vinger m zoo'n civiel rechterlijk wespennest te steken en be paalde zich door het opleggen van 1 boete of 1 dag om mijnheer de Vr. duidelijk te maken, dat hij zich vau zijn gebruiksrecht op behoorlijke wijze behoort te bedienen. TE VEEL VAN HET GOEDE! De aannemer Corn. Pi-eter D. uit Bergen, die aan een sterk uitgedroogde lever schijnt te laboreeren, bevond zich op Tweeden Pinksteravond in gezelschap van een be- vrienden metselaar uit Alkmaar aldaar op een soort biertournee en reed met zijn auto 'n geregelden dienst op verschillende café's, tot eindelijk in de Emmastraat den boel spaak liep en 'n aanrijding met een lastigen boom, vooral voor automobilisten, die hun roer niet recht kunnen houden, het gevolg was. De bewuste bestuurder werd opgespoord en ge noot dien nacht de gastvrijheid der ge meente om zijn roes uit te slapen. Thans kwam deze bierrit voor den kantonrechter en bleek de niet-verschenen heer D. op dien be- wusten feestavond maar even 12 glazen bier achter zijn kiezen te hebben gewerkt. Er werd natuurlijk niet mee gespot en hij kreeg f 100 boete of 50 dagen en 3 maanden stuurverbod. DE 80-JARIGE VARKENSOORLOG TE AKERSLOOT. De heer C. v. D. en J. de Boer, land- en veebezitters te Akersloot behooren nu juist niet tot de dorpelingen, die dwepen met het menschkundige gedichtje in dominé Dirk Rafaelz Cumphuysens Mayschen morgen stond: „Ach, waren alle menschen wijs en wilden daarbij wel. de aard was een paradijs, nu is ze vaak .een hel. De onrustige varkens van den veehouders v. D., die voortdurend een ongewenschte visite maken op baas Jan de Boer's erf, werken echter ook niet mee om den vrede te bewaren, althans voor eenigen tijd werd de heer de B. door den politierechter veroordeeld tot 60 boete wegens een in drift gepleegde bloedige mishandeling van een van buurmans stomme knorrepotten, die op het ongastvrije erf hadden rondgesnuf feld. De heer de Groot deed echter zijn voor deel met de lessen van het verleden, hield zijn handen thuis bij een vernieuwde varkensinva sie op 3 Juni en deed vormelijk en veilig een klacht bij de politie, zulks met het gunstige resultaat, dat zijn buurman thans het onder spit dolf en werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. Het ,.Pax in Terra" is echter nog niet door hen beklonken! EEN INTERLOCALE DRONKAARD. De rondzwervende 53-jarige huisknecht Jacob KL, geboren te Zwaag, is verslaafd aan den drank en zelfs tot de spiritusflesch afge zakt. In bijna elke plaats, door hem met een bezoek vereerd, werd hij ter zake dronken- schap „eingesperrt" en alzoo ook op 13 Juli te Alkmaar het deftige Kennemerpark gezui verd van een dergelijken het uiterlijk aspect ontsierenden zwierbol. Ter zake deze uitspat ting moest hij heden acte de presense geven op de jour van mr. Langeveid. Nu, hij was direct bij de hand, want hij bromde 12 dagen uit wegens een andere drankjool en werd thans veroordeeld tot de gebruikelijke 3 dagen om de koffers te pakken en voorts opgezon den naar de „boerderij" voor den tijd van 3 maanden. HET RAADSEL VAN DE DUISTERE KOPLAMP. Brigadier tii Admiraal constateerde op 'n avond onder Oterleek, dat een der koplampen van een door den garagehouder Gor de G. uit Alkmaar bestuurden auto verstoppertje speelde en maakte daarvan ambtelijk melding ter plaatse waar zulks behoort. Thans echter beweerde de gesnapte, dat alles na afge legde proef tip-top in orde was Uitgesteld tot a.s. week, ten einde den heer Admiraal te interviewen. OP HET FIETSPAD BLIJVEN! De stamboekkonijnenfokker P. W. J. M. te Bergen had door bijzonder e omstandig heden het wandelpad langs de Sparrelaan te Bergen befietst. 2 boete of 2 dagen hechte nis. ZWAK HANDREMMETJE. De reizende kleermaker Izak M. uit het groote dorp aan den Amstel, waagde door Egmond-Binnen te hobbelen met een wagen, waarvan de handrem eerst op 20 M eenig merkbaar teeken van leven gaf 6 boete of 6 dagen hechtenis. ONZE SPOORWEGTUNNEL. De ex-visscher Jacob Pr. te Alkmaar fietste bij den tunnel tusschen de borden. Als hij kranten leest, weet hij wat dit beteekent! Vonnis f 2 boete of 2 <j«en. Extra clement om de steun van Maatschappelijk Hulpbe toon geen verkeerde bestemming te geven. WAAROM DE KANTONRECHTER HET ZOO RAZEND DRUK HEEFT! Een te Alkmaar gevestigde schoenmaker met één klant, de heer P. J. J. K. was uit bal- loorigheid maar gaan visschen, doch vóór hij aan de vangst toe was, werd hij op den Dijk zelf gevangen door een politieagent, die be merkte, dat de hengels van baas Pikdraad 'e ver buiten zijn fiets uitstaken, wat gevaar op leverde voor de veiligheid van het verkeer. De schoenmaker, heden compareerende, merk te zurig op, dat men op die manier wel 50 bekeuringen op één dag kon maken. Juist, repliceerde mr. Langeveid snedig, daarom is het hier ook zoo druk en gaf daarop zijn ge achte tegenpleiter 2 boete of 2 dagen hech tenis aan zijn pantalon. STOSCH! Een 18-jarig hummeltje, Piet van Nï, pak knecht te Alkmaar, amuseerde zich om als 'n dolle op zijn rijwiel den Kennemerstraatweg over en weer te zwaaien tot last van fietsers en wandelaars. De ambtenaar adviseerde dat hij zulke fratsen maar in het circus van de Liiiputters moest verkoopen, teiwijl mr. Lan geveid, wiens ontvankelijk gemoed werd be roerd door de mededeeling, dat de moeder van den kunstrijder een verlaten vrouw was met 6 kinderen, de straf beperkte tot 50 cents of 1 dag. SLECHT BELOONDE INSCHIKKELIJKHEID. De schilder Cor Br. te Egmond aan Zee, die eenige werklieden had toegestaan in schafttijd door te werken, teneinde den werk tijd te vergrooten, werd genereus beloond met 3 X 1 boete of 3 X 1 dag hechtenis. IJSCO VENTERS MISERE. E>e heer Gerrit A., 'n Italiaansche ijsco- marchandeur te Oterleek geboren, had met zijn koude beweging een verboden stand plaats ingenomen bij de Friesche brug. 2 boete of 2 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de motor- en rij wiel wet: J. B. M. te Koedijk, W. K. te Castricum, B. E. te Alkmaar, C. C. S. te St. Pancras, H. D. te Limmen, J. B. te Schoorl, C. F. J. te Nieuwe Niedorp, R. v. R. te Alkmaar, J. M. N. S. te Alk maar, M B. te Heiloo, N. P. S. te Alk maar, A. B. B. te Zuidscharwoude K. de R. te Hoorn, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, J. L. te Amsterdam, J. C. M. te Amsterdam, C. N. te Egmond-Binnen, K. B. te Egmond aan Zee, A. H. te Bree- zand, N. D K. to Nieuwer Amstel, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, J. J. v. d. L te Wijk aan Zee en Duin, C. B. te Zaandam, F. M. te Alkmaar, W. K. te Aalsum. D. G. te Scbagen, B. D. te Alk maar, ieder 10 boete of 10 dagen hech tenis, W. L. te Alkmaar, J. M. de L. te Borgen, A. S. te 's Gravenhage, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, R. de K. te Alkmaar, P. J v. N. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, S C. te Kalverdijk, G. B te Breezand, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, F. de L. te Groningen, J. P te Alkmaar, H. W A. te Egmond aan Zee, S. C. te Kalverdijk, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, L. D. te Capelle, J. C A. S. te Wijk aan Duin, J. S. te IJmuiden, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis- C. P. D. te Bergen 100 boete of 50 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. Overtreding van de vogelwet: C G, E. de G., C. v. d. Leek. allen te IJmuiden, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de arbeidswet: H E. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis, C- B. te Egmond aan Zee, 3 X 0 50 boete of 3 X 1 dag hechtenis. Overtreding van art. 459 van het wet boek van strafrecht: C. v. D. te Aker sloot 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 461 van het wetboek van strafrecht (loopen over verboden grond), A. E. te Amsterdam, A O. te Amsterdam, F. J te Bovenkar- spel, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de visscherijwet: A B te Heiloo, E T. te Apeldoorn, K G. te Uitgeest, J P zwervende, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wetboek van strafrecht (dronkenschap), J. K. te Amsterdam, 1 dag hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden, J. J K. te Amsterdam, J. J. A. te Voorden, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, N. B. te Alkmaar, 5 dagen hechtenis, N. B. te Alkmaar (verzet van vonis d.d. 16 Juni j.1.) thans 3 dr.gen hechtenis en opzen ding naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 4 maanden. Overtredingen van de politieverorde ningen: A. de V. te Castricum 1 boete of 1 dag hechtenis, G G G te Amster dam 3 boete of 3 dagen hechtenis G. A. te Alkmaar, J. P zwervende, P. W. J. te Bergen, R. F. te Vlagtwedde, J. Z te Velsen, H. J. T. te Amsterdam, P. J. J. K. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, P. F. K te Sassenheim, J. K. to Schagen ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, P. S. te Bergen, J. V. te Ber gen, A. J. v. t. P. te Bergen, J. S. te Ber gen, ieder 1 boete of 1 week tucht school. De gister gehouden raadsvergadering werd niet bijgewoond door den heer Zeiler, die bericht van verhindering had gezonden. De heer Voute bracht den voorzitter dank voor het voldoenden tijd vóór de ver gadering zenden van de agenda, waardoor de leden genegenheid hadden de stukken door te werken. Overigens bracht spr. (in verband met de notulen) de klacht over de posterijen weer naar voren. Er is geklaagd bij den postdirec teur. Devoorzitter: „Maar er is ook een schrijven gericht tot de hoofddirectie". De heer Voute wenschte ook uitbreiding van den kring voor goedkoop postvervoer. Dat zal niet gaan, zei de v o o rz i 11 e r. Ter tegemoetkoming aan klachten zullen er binnenkort in de gemeente twee telefooncel len worden geplaatst (één te Bergen en één te Bergen aan Zee), die dag en nacht ge opend zijn. De gemeente zal het licht ervoor leveren. Spr. hoopte nu maar, dat de jeugd deze dure gebouwtjes zal sparen. Ingekomen stukken. a. Bericht van mevrouw E. L. Voute Fransen van de Putte houdende aanneming der benoeming als lid der Museumcommis sie b Verslag van den heer P. Baretta over den gehouden cursus 1932/33 in de Engel- sche taal. c. Beschikking van Ged. Staten, houdende vaststelling der gemeente-rekening over 1930. d. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van de verordening tot aanvulling der Alge meene Politie Verordening (op scherp zetten van paarden bij gladde wegen enz.) e. Beschikking van Ged. Staten, houden de goedkeuring voor zooveel noodig, van bet raadsbesluit inzake de bebouwing aan den nieuwen weg langs den Notweg door den heer A. Kroon. f. Beschikking als voren, houdende goed keuring van het raadsbesluit, strekkende tot het aangaan van een kasgeldleening groot 165.000. g. Besluit van Ged. Staten, waarbij is be paald, dat gedurende elk der jaren 1933. 1934 en 1935 op de jaarwedde van elk der Wethouders der gemeente Bergen, een kor ting zal worden toegepast van 3 h Beschikking van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, strekkende tot kostelooze overname in eigendom en on derhoud van den heer D. Smit te Soest van een strook grond langs de Hoflaan voor aanleg van een rijwielpad. i. Beschikking als voren, betreffende koste looze overname in eigendom en onderhoud van den heer P. Bogtman Jbz. van een strook grond langs de Breelaan en Vinke- baan. j. Beschikking als voren tot wijziging en aanvulling van de erfpachtsacte tusschen de N.V. Zuivelfabriek „Wilhelmina" en de ge meente ten behoeve van de verbreeding van den Bergerweg. k. Beschikking alsvoren van de gemeen schappelijke regeling tusschen de gemeenten Alkmaar en Bergen met betrekking tot de hulpver'eening bij brand. 1. Proces-verbaal van de op 21 Juli jl plaats gehad hebbende opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ventvergunningen op het strand. m. Een adres van de heeren P. Bakker Jzn., C. Zandbergen en A. Louwe, houdende verzoek om een ventvergunning op het strand voor den verkoop van zuidvruchten, kersen enz. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. adviseerden, overeenkomstig de wettelijke regelingen, adressanten mede te deelen, dat de onderhavige zaak (zooals in de voorlaatste vergadering reeds is bespro ken) niet tot de competentie van den raad behoort en het verzoek mitsdien voor kennis geving is aangenomen). Goedgekeurd. De heer Dingerdis vroeg voor den man, die met een stalletje altijd bij de Ronde Kom staat, vergunning om ook verpakt ijs te mogen verkoopen, nu deze door de ministe- rieele beschikking gedupeerd is (verbod van bierverkoop.) De heer Miltenburg was van mee ning, dat het de bedoeling van B. en W. is den man daar te weren. Devoorzitter ontkende dit ten stel ligste en liet de opmerking geheel voor reke ning van den heer Miltenburg. B. en W hebben 2 a 3 jaar geleden den man toestem ming geweigerd om ijs te verkoopen, omdat hij verschillende andere artikelen verkocht. Tot den heer Dingerdis zei spr., dat het verzoek zal worden overwogen. De heer Apeldoorn zei nog, dat de man het verzoek zelf tot B. en W. zal moe ten richten. n. Voor kennisgeving werden aangenomen de jaarverslagen van de gezondheidscom missie te Beverwijk, de vereeniging van Nederlandsche gemeenten over den toestand der provincie Noordholland en van het pro vinciaal waterleidingbedrijf. Uitbreidingsplan Bergen-Oost. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het plan van uitbreiding (Bergen-Oost) met bebouwingsvoorschriften en aan de be paling van de bestemming in onderdeden van dit plan de bevoegdheid voor B. en W. te verbinden, om van dit plan van uitbreiding af te wijken, voor zoover betreft: de grens of richting van een straat, gracht of plein op eenig onderdeel nader vast te stellen en dienovericomstig den vorm der bouwblokken eenigszins te wijzigen, hetzij wanneer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eenige af wijking noodzakelijk is, hetzij wanneer, ter uitvoering van een door of met medewerking van den belanghebbende ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouw plan, zoodanige afwijking in het belang van een richtige of behoorlijke bebouwing blijkt te zijn. De heer Dingerdis was huiverig om alles over te geven in handen van B. en W. en wilde over afwijkingen door den raad doen beslissen. De heer Apeldoorn zeide, dat de raad de kwestie reeds heeft besproken en nu alleen de sanctie daarvan wordt gevraagd De heer MacDonald achtte het niet goed, dat de raad over elk kleinigheid zal moeten beslissen, waardoor vaak ongewenscht uitstel zal ontstaan. Conform het voorstel werd hierna besloten. Begrooting 1932 Voorstel van B. en W. tot: a. vaststelling van de le Suppletoire Ge» meentebegrooting, gewonen dienst 1932. b. wijziging van de gemeentebegrooting, kapitaaldienst 1932. c. af- en overschrijving van en op ver. schillende uitgaafposten der gemeentebe grooting dienst 1932. Goedgekeurd nadat bemerkingen van de heeren Dingerdis en Miltenbrug op enkele posten waren beantwoord. Het hierbij voor de raadsleden tevens overgelegde overzicht van uitgaven voor de werkverschaffing gaf aanleiding tot eenige bespreking. De heer H e m e 1 r ij k had er bezwaar tegen, dat na een gehouden comité-vergade ring de wijzigingen, voorgesteld ten aanzien van de werkverschaffing, niet in het open baar zouden worden beperkt. Hij wenschte toch minstens de motiveering te mogen hoo- ren, omdat, als er weer een raadsvergadering zal zijn, de besluiten al zullen zijn uitge voerd. De heer Apeldoorn (tijdelijk als voorzitter optredend, omdat de burgemees. ter was weggeroepen voor een telefoonge. sprek met de directie van de posterijen) achtte den wensch van den heer Hemelrijk overbodig. De cijfers zijn den raadsleden be kend. De nieuwe begrooting der gemeente zal onaangename verrassingen brengen. Wij allen weten dat de tijden slecht zijn en dat er slechts zeer weinigen zijn, die niet behoe ven te bezuinigen. De gemeente moet dit zeer zeker. De heer H e m e 1 r ij k wilde de door B. en W. gewenschte veranderingen in de werk verschaffing gaarne ter tafel zfen gebracht. De heer Apeldoorn antwoordde, dal er nog geen definitief voorstel is. Besloten werd in een na afhandeling der agenda te houden besloten vergadering de kwestie verder te behandelen. Gezondheidscommissie te Beverwijk. Goedgekeurd werden de rekening over 1932 en de raming voor 1933 (het door Ber gen te betalen bedrag is 95.87. Rekeningen bijz. scholen. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een commissie tot nazien der rekeningen en verantwoordingen van de bijzondere school besturen over de jaren 1928, 1929 en 1930 in verband met de 3 jaarlijksche afrekening der instandhoudingskosten der scholen. Mevr. Dekker drong op spoed aan. De vereffening van de vorige drie jaren geschied de na anderhalf jaar; thans is het al drie jaar na eenzelfde periode. De heer Apeldoorn merkte op, dat dit niet de schuld is van de gemeente, maar van Ged. Staten. Tot leden der commissie werden benoemd de heer Den Das, Voute en Miltenburg. De post en het publiek. De burgemeester, terugkeerend na het vorengenoemde telefoongesprek, deelde mede, dat toegezegd was zoo noodig een be ambte méér in dienst te stellen. Te veel gevraagd. Aanvraag van het bestuur der r.-k. jon gensschool voor gewoon lager onderwijs „St. Adelbertus" om overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet 1920 gelden uit de gemeentekas voor het Aanschaffen van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen voor de le inrichting van het 6e leerjaar. De heer Voute meende, dat het school- bestuur niet voldoende was doordrongen van de noodzaak tot bezuiniging. De inspecteur van het 1. o. schreef immers ook al, dat de aanvraag wel verminderd kan worden zon der gevaar voor nadeel van het onderwijs. Spr. zou de aanvraag willen zien terugge stuurd met den aandrang tot vermindering. De voorzitter antwoordde, dat zulks al is geteurd en dat in verband daarmee op alle posten, door den inspecteur aangegeven, belangrijk is bezuinigd- enkele zijn geheel vervallen. De heer Voute vond het jammer, dat het schoolbestuur de eerste aanvraag had inge diend zooals dat was gebeurd. Goedgevonden werd, de geviaagde mede werking te verkenen volgens de verminderde aanvraag. Te weinig gekend? Verzoek van den heer L. den Das om ont slag als lid der schattingscommissie der ge meente Bergen voor 's rijks directe-belastin- gen. De heer Blank wenschte de reden te we ten voor deze onlstag-aanvrage. Spr had den heer Den Das nog nimmer op de vergaderin gen der commissie ontmoet. De heer Den Das antwoordde, dat het hem te bezwaarlijk viel de vergaderingen overdag te bezoeken. Hij had al gevraagd om 's avonds te vergaderen hij zou dan stel lig zijn gekomen), maar had daar nooit ant woord op ontvangen. Er is ook al eens een vergadering gehouden, waarvoor hij geen convocatie ontving. De burgemeester had spr. gewaarschuwd, dat ingevolge een be paald wetsartikel wel eens ongevraagd ont slag kon dreigen, als spr. nooit ter vergade ring der commissie kwam, en in verband daarmee had spr. het beter gevonden ontslag te vragen. De heer Blank merkte op, dat werkver zuim toch door de commissie wordt vergoed. Den heer Den Das was dit niet bekend, het was hem nimmer medegedeeld. Ten slotte werd als nieuw lid (tot Mei 1935) benoemd de heer Swaag, die door B. en W. .was aanbevolen-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9