DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY Stad en Omgeving. Duitsche toeristen in Nederland. Jiunst en Wetenschap vuld moet worden. De Indianen rooken ge zamenlijk een vredespijp, de Duitsche stu denten ledigen een bierhoorn. Een jonge kerel in overhemd zet zich voor een oersterke en nog altijd niet stukgebeukte piano en dan zingt alles de oude studentenliederen mee, lie deren, die honderd jaren avond aan avond hier geestdriftig gezongen zijn. Een onzer spreekt een kort dankwoord en roemt het schoone. Heidelberg en dan staat alles in alle vertrekken overeind en zingt uit volle borst het lied van den Heidelberger dichter Victor von Scheffel. Stadt fröhlicher Gesellen, An Weisheit schwer und Wein! Klar zieh'n des Stromes Wellen, Blauduglein blilzen drein. Als de buiten wachtende chauffeur onge duldig om het hoekje komt kijken, nemen wij afscheid. Het is diep in den nacht en mor gen vroeg moeten wij op het appèl zijn voor een tocht over Karlsruhe naar het Schwarz- wald. Alt Heidelberg is in diepe rust en een sla perige hotelportier maakt de deur voor ons open. Wij beseffen, dat het ons op dezen tocht alleen aan slaap zal ontbreken. Tj. Weinig bemoedigende houding van de Duitsche autoriteiten. Waarom wordt ons land nadeeli- ger behandeld dan b.v. België of T sjechoslowakije? De N. R. C. schrijft Eenige heeren, die speciaal met het vreem delingenverkeer te maken hebben, hebben van het verblijf in de Duitsche hoofdstad gebruik gemaakt om bij de Duitsche autoriteiten de belangen van Nederland op het gebied van het vreemdelingenverkeer te gaan bepleiten. '"Het waren de heer P. F. van Deventer, di recteur der A.N.V.V., J. Panman, voorzitter i.van het hoofdbestuur der Nederl. Reisver- eeniging, F. A. Pfiefer, secretaris van het hoofdbestuur van „Horecaf" en M. Gerisch, «vertegenwoordiger hier ter lande der Reichs- bahnzentrale. Ook was de heer D. J. de Vries chef van de afdeeling Buitenland der KLM. er bij tegenwoordig, terwijl zich te ■Berlijn nog ae heeren Schmidt Rex en dr. Orlovius, beiden van de Deutsche Luft Han- sa en H. Laiponder van de K.L.M. bij het gezelschap voegden en de besprekingen bij woonden. Het punt, waar het in hoofdzaak om gaat is dat de Duitsche reiziger, die eenigen tijd in ons land wenscht door te brengen, niet meer dan M. 200 aan geld bij zich mag heb ben. Inderdaad lijkt dit bedrag aan reisgeld zeer laaghet belemmert den reiziger in zijn bewegingen en beperkt in sterke mate den duur van zijn verblijf hier te lande. Ware de desbetreffende deviezenregeling tegen over alle landen gelijk, dan zou men er mis schien niet zoo heel veel tegen kunnen in brengen, doch het merkwaardige en voor ons land grievende van het geval ligt hierin dat Nederland met Zweden in dit opzicht in een uitzonderingspositie verkeert, daar het bedrag van M. 200 maximum enkel voor de ze twee landen is vastgesteld, terwijl het b.v. voor Frankrijk, Zwitserland, Italië, Tsjecho- slowakije en Belgie aanmerkelijk hpoger is. Naar Belgie mag de Duitsche reiziger, be halve de genoemde M. 200, nog M. 500 dus in het geheel M. 700 meenemen, zoodat wij met name ten opzichte van onze Zuide lijke buren wel in een zeer nadeelige positie zijn geplaatst. Voor het toeristenverkeer in ons land vormt die grens van M. 200 uiteraard, zoo als wij reeds zeiden, een leelijk obstakel. Ook al zou een reiziger niet van plan zijn hier langer dan enkele dagen te vertoeven, dan nog lijkt het bedrag klein, vooral met het oog op gebeurlijkheden als ziekte, ongelukken en dergelijke, waarvoor men toch een zekere re serve wil hebben. Er is van belanghebbende zijde reeds moeite gedaan om in den toe stand wijziging gebracht te krijgen, maai totdusver zijn alle stappen in die richting vergeefsch geweest. Een en ander werd bij een onderhoud, dezer dagen gevoerd te Ber lijn op het Ministerie van propaganda, op heldere wijze uiteengezet door den heer Van Deventer, den directeur der Algem. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, en het dient dadelijk te worden erkend, dat Mi- nisterial Director D,. Jahnke, die het Neder landsche gezelschap uiterst hoffelijke wijze ontving een persoonlijke ontvangst door minister Goebbels, waarop men aanvankelijk gehoopt had, kon helaas niet worden ge arrangeerd zeer veel voor de geuite grie ven bleek te voelen. De heer Jahnke legde er veel nadruk op, dat de bedoelde deviezen- maatregelen zich geenzins tegen Nederland richten, maar enkel een uitvloeisel zijn van den noodtoestand, waarin Duitschland ver keert. De regeering, aldus verzekerde de Mi- nisterial Direktor, is er volstrekt niet op uit, het reizen van Duitschers in de vreemde te bemoeilijken. Zij zou er juist prijs op stellen dat de Duitscher, wien het reizen en trek ken in het bloed zit, contact blijft houden met het buitenland. Waarbij hij dan nog verzeker de, dat de Duitsche regeering speciaal veel waarde hecht aan een levendig verkeer met Nederland. Waarmee intusschen de uitzon deringspositie, waarin men ons land tezamen met Zweden heeft geplaatst toch wel kenne lijk in strijd lijkt! De heer Gerisch, de vertegenwoordiger hier te lande van de Reichsbahnzentrale, wees er bij dezelfde gelegenheid op, hoe noodzakelijk het is, dat men in Nederland een goede at mosfeer schept niet enkel voor het doen van zaken met ons land, maar ook om het reizen en verblijven van Duitschers hier te lande mo gelijk te maken. Vervolgens liet ook de heer F. A. Pfiefer, de directeur van het centraalbureau der N. V. Exploitatie-Maatschappij Scheve- dingen, in zijn kwaliteit van secretaris van Horecaf, in een hoffelijk, maar daarom niet minder kernachtig betoog, zijn stem hooren. Hij wees er op, dat men in de betrokken kringen der hotelhouders toch wel enkele troe ven in handen heeft. Zoo zou men daar b.v. zijn bestellingen van Moezel- en Rijnwijnen waarvan het verbruik ten nadeele van de Fransche wijnen de laatste jaren zeer is toe genomen en waarvan dus de hotels groote afnemers zijn geworden, voortaan achterwe eg kunnen laten, terwijl zij ook hun aankoo- nep van tafelzilver en andere benoodigheden die tot dusver uit Duitschland werden be trokken, wel eens konden stopzettn, indien de Duitsche regeering haar houding ten op zichte van ons land niet wijzigt. Hij zou het verkeerd achten, indien in Duitschland van hoogerhand de „blijft in eigen land"-bewe- ging werd bevorderd. Dr. Jahnke bleek ook voor het betoog des heeren Pfiefer een open oor te hebben en ver klaarde gaarne,, de Nederlandsche bezwa ren te zullen overbrengen. Echter is zijn departement geen Wirtschaftsministerium waar men allicht het punt in kwestie zal wil len gebruiken bij de onderhandelingen over het handelsverdrag tusschen beide landen, Intusschen gevoelt hij persoonlijk veel voor bet Nederlandsche standpunt, al ware het alleen vanwege de bloedverwantschap, die er tusschen de beide volken bestaat. Positiever, zij het niet overtuigender, waren de antwoorden, die dr. Jahnke gaf op de vra gen, welke de heer Panman, president van de Nederlandsche Reisvereeniging wiens be langen uiteraard ongeveer tegenovergesteld zijn aan der heeren van het vreemdelingen verkeer en hotelwezen hier te lande stelde De heer Panman had o.a. gevraagd, of men in Duitschland rustig reizen kan en of Joden in groepsverband kunnen meereizen naar Duitschland. Ten aanzien van deze punten gaf de Ministerial-direktor van het Propa ganda ministerie de grootst mogelijke gerust stelling. Volgens hem is er voor ongerustheid niet de minste aanleiding. En wat de Joden kwestie aangaat, de heeren hadden zelf in Berlijn kunnen zien dat de Joden niet den minsten last ondervinden, zich vrijelijk op straat bewegen en in sommige lokalen in grooten getale verschijnen en daar onge moeid zitten, zelfs in de buurt van bruin- hemden. Photografien van dergelijke situa ties zeide hij, zouden stellig de mooiste te gensprak vormen van de beweringen, die men nog dagelijks in het buitenland kan hooren. „Die Judenfrage ist jetzt vollig er- ledigt", verzekerde de heer Jahnke. En hij gewaagde van een waren terugtocht van Joodsche vluchtelingen uit Parijs, die daar enkele weken, dank zij de buitenlandsche hulpverleening, een aangenamen tijd had den doorgebracht, doch nu maar liever naar hun land terugkeerden. En wat nu de hoofd zaak betreft, de heeren zouden goed doen ook in Nederland de zaak aan te pakken en via de Nederlandsche autoriteiten en den Duitschen gezant de kwestie aan de orde te stellen. Middelerwijl zou hij in Duitschland de zaak warm houden. Een soortgelijk betoog als hierboven in het kort werd weergegeven, hebben de heeren la ter op denzelfden ochtend gehouden tegen over de drie directeuren van de Reichsbahn zentrale, waar het gehoor stellig niet minder bereidwillig was dan bij het Propaganda- ministerie. Het directorium vond het voor trekken van Belgie eenvoudig belachelijk om dat de Duitsener die bepaald in Nederland wil reizen, M. 700 bij zich steekt en zijn weg naar ons land eenvoudig over Antwerpen kan maken. Doch dat kan men de menscnen toch niet officieel aanraden, en de bestaan de maatregel is er dan ook niet minder be lemmerd om. Een vrij verkeer achtte men daar een der eerste voorwaarden voor in ternationale toenadering en herstel. Echter kon men persoonlijk weinig aan de zaak ver anderen. De bevoegdheid daartoe lag bij het Wirtschaftministerium en men diende daar in de eerste plaats stappen te doen om tot een oplossing van de kwestie te komen. ZANGCONCOURS TE HOORN. Vanwege den R.-K. Bond van Zangver een. in Noordholland. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de zangvereeniging „Viribus Unitis" is hier Zondag het groote concours gehouden van den r.-k. bnd van zangvereenigingen in Noordholland. Zaterdagavond werd in den Parktuin een eere-concert aangeboden door de harmonie „Apollo" met medewerking van de feestvie rende zangvereeniging onder leiding van den heer Moeskops. Alvorens de concerten een aanvang namen, werd o.a. het woord ge voerd door de heeren Spigt, voorzitter van den r.-k. bond van zangvereenigingen en den heer Nuyens namens den r.-k. kring. De leden van het eere-comité met dames, benevens tal van genoodigden en belang stellenden woonden het feestconcert bij, dat op een bijzonder hoog peil stond. Zondagmiddag te één uur werden het hoofdbestuur, juryleden, eere- en uitvoerend comité, directeuren en voorzitters der deel nemende vereenigingen officieel ten stadhuize ontvangen. In een keurig gestyleerde rede begroette burgemeester mr. Leemhorst de aanwezigen, onder wie ook het dag. bestuur, de gemeente secretaris en talrijke leden van den gemeente raad. De heer Spigt dankte voor de officieele ontvangst. Hierna voerden nog het woord de heer Wierts namens de jury en de heer Warnink als voorzitter van de feestvierende vereeni ging „Viribus Unitis". Na een muzikale begroeting door de har monie „Apollo" nam in de Parktuinen het concours een aanvang, waaraan door 23 zangvereenigingen met totaaal 1200 zangers en zangeressen werd deelgenomen. De Parktuin was vrijwel geheel bezet met een aandachtig luisterende schare. Voor den concertwedstrijd werd toege kend: 3e pr. met minimum 140 punten; 2e pr. met minimum 170 p.; Ie pr. met minimum 200 p. Maximum aantal punten 280. We laten hieronder den uitslag volgen: Vierde afdee'.ing Gemengde koren: Zang en Vriendschap, Wognum, 196 p., 2e pr.. dir. K Schipper Az.; R.K. Kunstgenot, Edam, 200 p., Ie pr.. dir. A. J. Günther; R.K. Ge mengd koor, Westwoud, 207 p.. Ie pr., dir. Jac. Scholten; Excelsior. Spierdijk, 183 p., 2e pr.. dir. 'Jac. Coffeny; St Caecilia. Goorn, 207 p., Ie pr., dir. Jac. Coffeny: Zanglust. Zaandam. 185 p.. 2e pr.. dir. J Konijn; St. Theresia. Ooster-Blokker, 222 p., Ie pr., dir. R. M. Moeskops. 3e afdeeling Gemengde koren: Zang en Vriendschap. Heiloo, 230 p., Ie pr.. dir. Joh. Kuiper; St. Ambrosius, Nibbixwoud, 182 p., 2e pr., dir. S. Keteiaar; St. Caecilia. Weere, 189 p., 2e pr., dir. R. M. Moeskops; Ons Ge noegen, Zwaagdijk. 175 p. 2e pr., dir. Jac. Scholten; Kunstgenot, Assendelft, 190 p., 2e pr., dir. H. J. Trompert; St. Theresia, Wer- vershoof, 205 p., Ie pr., dir. R. M. Moeskops; Arti et Religioni, Enkhuizen, 215 p., Ie pr., dir. C. J. Hof; St. Caecilia, Onderdijk. 185 p., 2e pr., dir. R. M. Moeskops; Alkm. R.K. Gem. koor, Alkmaar, 222 p., Ie pr., dir. Jac. N. Al. Tweede afdeeling Gemengde koren: St. Caecilia, Spanbroek, 227 p., Ie pr., dir. Joh. Stam. 2e afdeeling Mannenkoren: R.K. Mannenk. St. Caecilia, Zaandam, 218 p., Ie pr., dir. Joh. Kroese. Ie afdeeling Gemengde koren: Viribus Uunitis, Hoorn, 221 p., Ie pr., dir. R. M. Moeskops; Inter Nos, Zaandam, 249 p., Ie pr., dir. Leo Pielage. Ie afdeeling Kwartetten: De West-Friezen, Wognum. 216 p., Ie pr., dir. Joh. Stam. Afd. Uitmuntendheid Gem. koren: Nieuw Leven, Medemblik, 227 p., Ie pr., dir. R. M Moeskops. Eere-afdeeling Mannenkoren: R K. Man nenkoor St. Caecilia, Weesp, 258 p., Ie p\, dir. Joh. Kroese. Extra orijzen werden toegekend aan: „St Theresia' (Oosterblokker), „Zang- en Vriendschap (Heiloo) en aan het R.K. Man nenkoor „St. Caecilia'' te Weesp vooi het hoogste aantal punten over het geheele con cours met extra compliment van de uiry. HUISVESTING SCHOOL VOOR CENTRAAL 7E EN 8E LEERJAAR. In bijlage No. 82 schrijven B. en W.: Uwe vergadering heeft op 8 Juni j.1. aan gehouden de beslissing over ons voorstel om trent de huisvesting van de school voor het centraal 7e en 8ste leerjaar, zulks naar aan leiding van een opmerking van den heer Rin- gers, dat bij huisvesting van deze school in het gebouw der Gemeenteschool nr. 2 twee schoolgebouwen in exploitatie zouden zijn, die slechts gedeeltelijk in gebruik zijn, nl. dit gebouw en het gebouw van Gemeenteschool nr. 7, en het uit dien hoofde aanbeveling zou verdienen beide scholen in één gebouw te huisvesten. Wij hebben toen toegezegd naar deze mo gelijkheid een onderzoek in te stellen. Daarbij is ons gebleken, dat 'huisvesting van beide scholen in het gebouw der Gemeenteschool nr. 2 niet mogelijk is. In dit gebouw zijn 6 lokalen. Voor de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar zijn noodig 3 leslokalen en 1 lokaal voor handenarbeid, terwijl 1 lokaal beschikbaar moet blijven voor berging van leer- en hulpmiddelen. In dit gebouw blijft dan nog over 1 Ideaal, waarin thans een natuurhistorische verzameling is onderge bracht. Voor twee klassen van de meisjes school is mitsdien geen plaats beschikbaar. Beide scholen kunnen echter wel worden gehuisvest in het gebouw van Gemeente school nr. 7. Dit gebouw heeft 6 leslokalen, waarvan 3 kunnen worden gebruikt door de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar en 2 door de meisjesschool, terwijl het aan wezige speellokaal kan worden ingericht tot lokaal voor handenarbeid. Voor de inrichting van dat lokaal is benoodigd 1000. Verder is het ge wenscht in de kamer van het hoofd een bureau met stoel te plaatsen en de voor de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar benoodigde schoolbanken, van andere scholen over te brengen, ten deele af te loogen en te lakken en voor zoover noodig van nieuwe dekbladen te voorzien. De kosten van een en ander zijn geraamd op resp. 100 en 450. Het verdient aanbeveling de speelplaats te vergrooten met een gedeelte van den tuin, behoorende bij het perceel Oudegracht 168. Bij het aangaan van de huurovereenkomst met de huurster van dit perceel is er reeds op gewezen, dat zij op de mogelijkheid van het afnemen van een deel van den tuin moest rekenen. Het komt ons gewenscht voor op de speelplaats een rijwiel- rek te plaatsen. De kosten van een en ander en van andere werkzaamheden van geringen omvang kunnen worden bestreden uit den be- grootingspost gewoon onderhoud schoolge bouwen Aangezien beide scholen worden bezocht door leerlingen uit alle deelen der stad, ver dient ook overigens huisvesting in dit ge bouw van Gemeenteschool nr. 2. Onder overlegging van het advies van de Commissie van bijstand voor het onderwijs stellen wij Uwe vergadering vóór te beslui ten: I. de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar te huisvesten in het gebouw der Ge meenteschool nr. 7 II. ons voor de uitvoering van het be sluit onder I genoemd een extra crediet te verleenen van 1550, nader te regelen bij suppletoire begrootngi. COMMISSIE VAN TOEZICHT ARBEIDSBEURS. In bijlage No. 77 schrijven B. en W.: In verband met het op 16 Februari j.1. door Uwe vergadering in onze hanuen om advies gestelde adres van den Bestuurders- bond „Alkmaar", aldeeling van de Neder landsche Vakcentrale, houdende verzoek om de Commissie van toezicht op de Gemeente lijke Arbeidsbeurs uit te breiden met een lid werknemer en een lid-werkgever, opdat ook deze Bestuursdersbond in de Commissie kan worden vertegenwoordigd, deelen wij U het volgende mede. De commissie van toezicht op de arbeids beurs, die tevens fungeert als Commissie van toezicht op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, bestaat thans uit 4 leden-werk gevers en 4 leden-werknemers, terwijl de wet houder van sociale zaken ambtshalve voorzit ter der Commissie is. De volgende werk nemers-organisaties zijn in de commissie ver tegenwoordigd, waarbij wij achter iedere or ganisatie hebben vermeld het aantal daarbij aangesloten leden tot de vrije bedrijven be hoorende: Alkmaarsche Bestuurdersbond met 835 leden R. K. Volksbond met 578 leden Plaatselijk Arbeidssecr. met 146 leden Christel. Besturenbond met 145 leden Bij onderzoek is ons gebleken, dat de Be stuurdersbond „Alkmaar" 176 leden telt, die in de vrije bedrijven werkzaam zijn. Billijkheidshalve heeft deze bond derhalve ook recht op vertegenwoordiging in de Com missie van toezicht. Uitbreiding van de Com missie is hiervoor uit den aard der zaak aan gewezen. Aangezien het aantal leden-werknemers en het aantal ledenwerkgevers gelijk moet zijn, zou dus het aantal leden bij inwilliging van het verzoek van adressant van 8 op 10 ge bracht behooren te worden. Wij geven daarom Uwe vergadering in overweging aan het verzoek van den Be stuurdersbond „Alkmaar" te voldoen en de verordening od de arbeidsbeurs dienovereen komstig te wijzigen. NAMEN VAN SCHOLEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 80: Voorheen werden alle openbare scholen voor gewoon lager inderwijs aangeduid met een nummer. Voor de eerste maal is hiervan afgeweken ten aanzien van de nieuw ge bouwde school aan de Lindenlaan, die den naam kreeg van Lindenschool. Reeds toen kwam de wenschelijkheid naar voren om ook de andere scholen een naam te geven. In verband daarmede hebben vorig jaar de toen onder 4 en 9 genummerde scholen de namen gekregen van Vondelschool en Rochdale- school. Wij zouden thans ook de andere nog door een nummer aangeduide scholen van een naam willen voorzien, n.1. de Gemeentescholen nr. 1 aan de Laat, nr. 3 aan den Koningsweg, nr. 6 aan de Snaarmanslaan en nr. 8 aan de Brillensteeg. De Gemeenteschool nr. 7, die geleidelijk wordt opgeheven, behoeft naar ons voorkomt in deze nieuwe benoemingen niet te worden betrokken. Voor de andere scholen hebben wij in de eerste plaats gedacht aan namen van letter kundigen, als mevr. Bosboom-Toussaint, Tesselschade, Nicolaas Beets en Hofdijk. Aangezien Hofdijk in een huis aan den Koningsweg heeft gewoond, zou de gemeen teschool nr. 3 „Hofdijkschool" genoemd kun nen worden. De Gemeentescholen nr. 1 en nr. 8 zouden den naam kunnen dragen van resp. „Tesselschadeschool" en „Bosboom- Toussaintschool" en de Gemeenteschool nr. 6 dien van ..Nicolaas Beetsschool". De bij Uw besluit van 8 Juni j.1. opge richte school kan overeenkomstig hare be stemming worden genoemd: „School voor centraal 7e en 8e leerjaar". Onder overlegging van het advies van de Commissie van bijstand voor het Onderwijs stellen wij Uwe Vergadering vóór aldus te besluiten. WIJZIGING TYPOGRAFENCURSUS GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDS ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage no. 81: Het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van de vakopleiding in het typografisch bedrijf, gevestigd te Am sterdam, heeft onze medewerking ver zocht om met ingang van October 1933 aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs een cursus te verbinden tot theoretische opleiding van typografen. Deze vereeniging, die op de wijze, als bedoeld in artikel 39 der verheidsonderwijswet, in het land de ontwikkeling van het leeru stelsel voor genoemd bedrijf bsvor* heetf o.m. tot taak de gecontractoa leerlingen in de typografie in de 2,8 genheid te stellen tot het ontvangen theoretisch aanvullend onderricht fn het volgen waarvan deze op grond c 1 artikel 41 der Nijverheidsonderwijs»:0 verplicht zijn. Zij tracht dn onderwiL 1 geven aan bestaande scholen, met t«I* passing van centralisatie der leerling naar een bepaalden cursus in een een* traal gelegen plaats. Voor de ongev««* 45 leerlingen uit de districten AlkmTT. Den Helder en West-Friesland, ond/, wie er zijn, die den thans reeds bestaan den cursus bezoeken, stelt zij een centraliseerden cursus alhier op prijs Deze cursus zou dan een vierjarl#» moeten zijn, omvattende de vakken derlandsche taal, typografisch teeken»» en vaktheoriea. Met het oog op de vh| hooge reiskosten, die vele leerlingen zullen moeten maken, is afgezien v»» het aanvankelijk plan om op twee avon, den per week les te geven, en is de ken! ze gevallen op den Zaterdagmiddag. De directeur geeft ons in overwegin. het verzoek in te willigen en het on<jJ[ wijs gedurende de maandm October ta* en met Maart te doen geschieden op Zaterdagmiddag van 26.10 uur (5 i^. sen van 50 minuten). Gevormd zull^ moeten worden 1 afdeeling voor zetten en 1 afdeeling voor drukkers. De thani bestaande typografencursus kan worden opgeheven. Voor zooveel mogelijk en ge. wenscht kunnen de leerlingen, over ver schillende groepen verdeeld, in de gele. genheid worden gesteld des avonds 7 lessen van 50 minuten per week onder- wijs te ontvangen in rekenen, meetkun- de en (of) teekenen, als gevolg waarvan zij" aan hetzelfde aantal lessen deelne men als de andere lerlingen der school. Voor wat de vakken Nederlandsche taal en teekenen betreft, komen de les sen op den Zaterdagmiddag in de plaats van de tot dusver des avond gegeven lessen. Voor de vaktheorie is aanstel ling noodig van een leeraar in het letter zetten en van een leeraar in het boek drukken, medebrengende een uitgaaf van aanvankelijk 300 Zeer waarschijnlijk zijn hier ter stede geen bevoegde leeraren be schikbaar, zoodat als vergoeding voor reiskosten is te ramen 65 Leermiddelen 70 Onvoorzien 15 Samen 450 Hoogere opbrengt schoolgelden 100 J Blijft 350 Indien de Minister van Onderwijs vo- renvermelde wijziging goedkeurt, is t* rekenen op een Rijkssubsidie van 70 of 245, zoodat voor de gemeente over blijft een uitgaaf van 105, op welk k«- drag in mindering komen de bijdragen van buitengemeenten van 20 der net- tokosten per leerling en een bijdrage van de provincie van 1/5 der overblij vende kosten. De Inspecteur van het Nijverheidson derwijs (de heer W. H. Cool) stemt met de oprichting van den cursus in. Wij hebben ter zake het advies gevraagd van de commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen ten slotte voor te be sluiten vast te stellen de navolgende verordening tot wijziging van de veror dening voor de Gemeentelijke Avond school voor lager nijverheidsonderwij? te Ailkmaar. Artikel I. In de Verordening voor de Gemeente lijke Avondschool voor lager nijver heidsonderwijs te Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 September 1932 (Gemeenteblad Nr. 1306) worden de voL gende wijzigingen aangebracht: a. aan artikel 2 wordt een tweeue lid toegevoegd, luidende: 2. Bovendien wordt aan typografen onderwijs gegeven in een vierjarigen cursus, omvattende de volgende vak ken: vaktheorie, vakteekenen, i'ederlandsche taal b. de aanhef van het eerste lid van ai» tikel 5 wordt gelezen als volgt: Tot de eerste klasse van den vijfja rigen en van den vierjarigen cursus. Artikel II. Deze verordening treedt in werking op 1 October 1933. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide 35. Bijna was de koffer uitgepakt, toen hij opeens iets won derbaarlijks zag: een prachtige wijde mantel en een tulband met een ster erop. Ze bekeken deze dingen aandachtig en kwamen tot de slotsom, dat het waarschijnlijk een uitrusting van een of anderen vorst moest zijn. 36. „Ik heb een reuze idee", zei Wo-Wang. „We trekken eerst droge kleeren aan en dan steek ik me in dat koninklijk en tooi me met die tulband. Jij bent mijn lijfknecht en houd heel onderdanig de slip van mijn mantel vast". Het werd een prachtvertooning; Wo-Wang wandelde statig en met ul'8e" streken gezicht in de hut op en neer, terwijl Sim trouw achter hem aan drentelde.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6