OUDKARSPEL. Ondeugdelijke levensmiddelen NIEUWE NIEDORF. HOORN. HEILOO. ZWAAG, DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. ADRESSEN BETREFFENDE OPENSTELLING SIGARENWINKELS OP ZONDAG. In bijlage No. 90 schrijven B. en W.: In Uwe vergadering van 8 Juni j.I. werd om advies in onze handen gesteld een adres van den voorzitter en den secretaris der Alk- maarsche Sigarenwinkeliersvereeniging d.d. 24 Mei tevoren, waarbij verzocht werd te be vorderen, dat de sigarenwinkels gedurende de zomermaanden des Zondags geopend zouden kunnen zijn. Wij wonnen omtrent dit adres het advies in van de Kamer van Koophandel en Fa brieken en van de besturen der Alkmaar- sche vereeniging en van de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Sedertdien werden nog ontvangen een adres van een 26-tal sigarenwinkeliers d.d 15 Juni 1933 verzoekende, op bovenvermeld adres afwijzend te beschikken en een ver zoekschrift van 'de wed. C. F. de Munk, Spoorstraat 88 alhier, d.d. 17 Juni j.L, waar in erop wordt aangedrongen, dat, wanneer op het adres van den voorzitter en den se cretaris der Alkmaarsche sigarenwinkeliers vereeniging afwijzend mocht worden be schikt, te harer behoeve van het winkelslui tingsvoorschrift voor den Zondag gedurende de zomermaanden worde afgeweken. Het Bestuur van de Alkmaarsche veree niging voor den handeldrijvenden en indu- strieelen middenstand wijst erop, dat de be langen van twee groepen tegenover elkaar staan: wenscht de eene groep verruiming van den verkooptijd op Zondag, de andere groep (in hoofdzaak de vakmenschen zon der nevenbetrekking) wenschen te profitee- ren van het uit de sluiting voor hen en hun gezinnen voortvloeiende gerief. Het bestuur zou daarom de regeling van dit vraagstuk geheel aan de Regeering willen overlaten. De R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" zou de voorkeur geven aan een spe ciale regeling als geldt voor de banketbak kers, omdat rookartikelen z.g. moment-be hoefte-artikelen zijn en het verkrijgen stel len daarvan ook op Zondag gedurende de eenige achtereenvolgende uren wenschelijk is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken stelt voorop, dat het h. i. niet op den weg der gemeentebesturen ligt, af te wijken van de bepalingen der Winkelsluitingswet voor zoover deze wet de gelegenheid daartoe niet openlaat. Zij wijst verder op de mogelijkheid om de sigarenhandelaren tegemoet te komen door hun vergunning te verleenen tot het plaatsen van automaten. Wat het laatste betreft, brengen wij in her innering, dat het bij Uw besluit van -9 Juni 1932 (gemeenteblad nr. 1286) ingevoerde verbod van automaten voor sigaren-, siga retten- en tabaksverkoop verband hield met en een aanvulling was van art. 225a der Algemeene Politieverordening, waarbij de verkoop van rookartikelen aan kinderen be neden 14 jaar verboden is. Zou verkoop door middel van automaten worden toegestaan, dan staat dit practisch gelijk met opheffing Van dat voorschrift, hetgeen wij zouden be treuren. Overigens merken wij op, dat het ons bij zooveel verschil van meening als op dit punt tot uiting is gekomen in de kringen der on middellijk bij den sigarenverkoop betrokken winkeliers raadzaam voorkomt dat de ge meente niet tot wijziging der bestaande rege ling overgaat, geheel afgedacht van de vraag of de Kroon daaraan goedkeuring zou verleenen. Dit achten wij na Uw besluit van 18 Mei 1933, waarbij voor de zomermaan den een afwijking van het sluitingsuur is vastgesteld, geen inconsequentie, omdat dit besluit voor alle winkels gold, terwijl het thans betreft een bepaalde categorie waar voor de wet geen bijzondere voorschriften voor openstelling op Zondag bevat. Naar onze meening is er, zeker nu een groot aantal sigarenwinkeliers tegen een der- feliiken uitzonderingsmaatregel bezwaar eeft, voor een afwijking geen genoegzame reden aanwezig. Wij meenen U daarom in overweging te moeten geven, op> de adressen van den voor zitter en secretaris der Alkmaarsche sigaren winkeliersvereeniging en de wed. C. F. de Munk afwijzend te beschikken. hebben en dat zijn de meesten een diepen indruk. Nu werd naar Schiphol getoerd en in opgewekte stemming kwam het gezel schap daar aan, terwijl men de vlieg tuigen reeds zag dalen en opstijgen, 't Was er druk: leerling-vliegers, die voortduiend rondcirkelden. K L. M. en buitenlandsche vliegtuigen voor de ver schillende diensten en ook verschillende militaire vliegtuigen. De rondgang over het terrein is zeer leerzaam en op het ruime grasveld is het een genot alle»- te kunnen gadeslaan, maar de tijd noopte tot vertrek en zoo werd den terugweg ondernomen. De tocht ging nu door de Haarlemmermeer over Heiloo naar Vel- sen, waar in den speeltuin Bloemoord de laatste pleisterplaats was. Wat was er een aangename stemming. Jammer, dat deze stemming door een klein onge val een oogenblik werd verstoord, maar toen het bleek dat het goed was afgeloo- pen, kwam de goede geest terug en on der het zingen van de schoolreisjes versjes e. a. kwam men blij en vr ooi ijk in Oudkarspel aan. Dankbaar voor het genotene en den prachtigen dag ging ieder huiswaarts. JUouUiciaal Tlieuws Vrijdag maakten de kinderen der hoogste klassen van de o. 1. s. alhier hun jaarlijksch schoolreisje, ditmaal naar Amsterdam en Schiphol. *s Morgens om goed 6 uur werd met zeer mooi zomer weer in twee autobussen vertrokken naar Zaandam, waar de salonboot van .t dienst Amsterdam—Zaandam v v het gezelschap langs Zaan en Noordzee kanaal naar Amsterdam bracht Dit wa tertochtje in den vroegen morgen op „die groote boot" was een heerlijkheid waarvan de kinderen dan ook zeer ge noten. Nu werd een bezoek geb;.u u ar n de Bijenkorf, waar de speelgoed- en sportafdeelingen wel de meeste aan dacht trokken, waarna in de 'unchroom werd vertoefd. Vervolgens werd naar Artis gereden en omstreeks 10 uur werd de rondwandeling begonnen door den prachtigen tuin Het bleek al spoe dig dat we niet het eenige schoolfeest hier vierden Wat een kinderen! Soms kwam alles door elkaar, dan weer scheidden de groepen en -''•oepjes „icn Alles werd bekeken, en zelfs de Zee- Louwen. die gewoon!iik niet meer te zien geven dan den ronden kop, kwa men op den rand van hun bassin en lieten zich geheel bekiiken v in de A .rsterdam«c he Melkinrichting tegen o- cr Artis de inwendige mensch ver sterkt was, werd het aauarium bezich tigd. Hoe mooi telkens weer de bassins met verschillende waterdieren en hoe wer het groote verschil b': de ki. ren. de e", die alles tefelük zien en het geheele aquarium al rond zou zijn als er niet wat geremd werd en 1e ander die nog voor de eerste ruit staat en aangespoord moet worden om verder te gaan, daar de beschikbare tijd anders te kort zou zijn. 't Is heel mooi en altijd weer maakt het op dé kinderen, die de natuur lief De overheid zorgt er voor, dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vtes en bedorven worden. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier. De Heer A. te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizen die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doosl 50 ct of een dubbele doos i 90 ct en morgen zult U van muis en rat bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. B43 Vrijdagavond had in 't café Kossen alhier een vergadering plaats ter bespreking van den autotocht voor de ouden van dagen, uit gaande van de Vereeniging voor Staatspen- sionneering. Hiertoe waren uitgenoodigd zij, die hun auto daarvoor gratis beschikbaar stellen. De opkomst bedroeg ongeveer 25 personen. De voorzitter, de heer H. Borst, opende de vergadering met den wensch. dat heden avond kon worden vastgesteld, waar naar toe men zou gaan. Van uit het bestuur was reeds een plan ge maakt, n m.1. van Nieuwe-Niedorp over Alk maar naar Velseroord, vervolgens door Haar lem naar Amsterdam, om aldaar het theater Tuschinski te bezoeken en tevens in Amster dam een diner te gebruiken en verder over Purmerend door den Beemster naar huis toe. Van uit de vergadering werden ook enkele plannen naar voren gebracht Een dezer plannen trok nogal de aandacht, n.m.1. te gaan van Nieuwe Niedorp naar Schoorl, Bergen, Bakkum aan Zee, Castricum, naar Alkmaars Hertenkamp en vandaar naar huis. De besprekingen lokte ten slotte een stem ming uit Bij stemming tusschen deze twee plannen was dé uitslag voor het plan Am sterdam 13 en voor het andere plan 12 stem men, zoodat mag worden aangenomen, dat het eerste plan door zal gaan. Aan de stem ming namen echter ook deel, zij die geen auto ter beschikking hadden te stellen. Of zulk een stemming nu de juiste is, wordt twijfelachtig gehouden. Verder was er nog een financieele moei lijkheid, welke in verband met htt genomen besluit nog veel te denken gaf en die niet voor het sluitingsuur tot een oplossing was te brengen Hoewel de rondgang onder de gemeente- naren voor dit doel een zeer goed resultaat heeft opgeleverd, is het niet zoo gemakkelijk in het tekort te voorzien. *De Hoornsche leden van de beide Middenstandsvereenigingen zijn in het Park bijeengekomen ter bespreking van de plannen voor een grootsch opgezette bloemenweek, bloemententoonstelling, winkelweek enz (van 2 tot 9 Sept), waarvan de plannen werden voorbereid door de reclamecommissie uit de beide middenstandsvereenigingen. Door den voorzitter der commissie werden de feestplannen nader uiteen gezet. De voorstellen van de reclamecommis- sic werden ten slotte aanvaard. *De Vereeniging „Oud Hoorn" heeft in café „De Witte Engel" een ledenver gadering gehouden onder leiding van den heer Zijp. Uit het jaarverslag van den heer Boot bleek, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar wederom belangrijk werk heeft verricht. Het ledental vertoonde een geringen teruggang. De rekening sloot met een bedrag van 2892.74, het saldo was 413.35. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer G. H Lückens; tot leden der finan cieele commissie de heeren Pool en Van Berkel. Door den heer J. C. Kerkmeijer werd ■een voordracht gehouden over de ont wikkeling van Hoorn. Teneinde de ingezetenen, die zich niet een groot entree kunnen veroorloven en om hen, die van goede muziek houden, te ge rieven, geeft morgenavond om 8 uur de har monie „Ons Genoegen" uit Wormerveer een concert op het concoursterrein. Het koor. dat zich hier reeds met een avond van de V. V. V. liet hooren, bestaat uit een 80 personen, terwijl een rijk varieerend program wordt ten gehoore gebracht. De entree is zeer laag (alleen een verplicht program a 10 cent) zoodat het voor niemand een bezwaar kan zijn. BERGEN. Ingekomen personen. H. Lorenz, R.K., dienstbode, Breelaan 1 van Amsterdam. H. G. Hardeman, N.n., kapper, St. Annastraat 9 van Hengelo (O) P. Kroon. N.H., arbeider, v. Blaaderenw. 4 van Alkmaar. T. Keetman, echtg. P, Buis, N.H, Z-b-, Loudelsweg 8 van Tiel. H. A. M. Schneider, D.E., dienstbode, Lijt- weg 20 van Rotterdam. H. G. Tomson, C. G., z.b., Loudelsweg 10 van Heiloo. J. H. Ascherman, N.H., chauffeur, Geestweg 30 van Haarlemmermeer. H. W. Braam, N. H., kok, Breelaan 1 van Heemstede. H. K. Finkensieper, N.H., winkelier, Bergerweg 53 van Alkmaar. H^ E. Witkop, N.H„ geleid ster, Verspijckweg 5 van Rheden. C. van Sluis, geen, z.b., Zuidlaan 2 van Zeist. M. Parth, R.K., dienstbode, Notweg 22 van Amsterdam. H. G. M. Plas, echtg. A. C. Winder, R.K., z.b., Bergerweg 15 van Alk maar. H. I. Middeldorp, geen, monteur, Tuindorpweg 27 van Klundert. M. Dek ker, R.K., slager, Stroomerlaan 9 van Haren- karspel. Jb. de Jong, geen, kok, Doorntjes 37 van Amsterdam. P. W. H. Wolfs, R.K., ass. N.S., Tuindorpweg 9 van Gouda. J. Kruyswijk, echtg. R. Langenberg, N.H., z.b., Natteweg 19 van Amsterdam. M. Folmer, R.K., boerenkn., Kerkedijk 30 van Gaaster- land. K. Fleumer, geen, grossier, Noord- iaan 22 van Wormerveer. B. A. Jegodka, E.L., dienstbode, P. Panderstraat 6 van Eind hoven. C. M. Nanne, R.K., winkeljuffr., Dorpsstr. 43 van Schagen. P. H. A. Dusch, R.K., z.b., Lijtweg 44 van Heerlen. J. de Zeeuw, RK., dienstbode, Russenweg 5 van Alkmaar. C. van der Molen, R.K., tuinder, Heerenweg 69 van Egmond-Binnen. P. van der Gugten, N.H., conciërge, P. Panderstraat 6 van Égmond-Biimen. K. Bokma, geen, fotograaf, v, Blaademw. 14 van Velsen. N. Schat, E.L., z.b., Tuindorp weg 15 van Eindhoven. J. W. Kragtwijk, R.K., priester, Dorpsstraat 20 van Warmond. S. Broers, N.H., dienstbode, Meerweg 2 van Anna Paulowna. C. A. Storm van Leeuwen, N.H., z.b., Breelaan 14 van Soest. W. Zijp, N.H., Beambte N.S., Witteweg 15 van Oosthuizen. J. van den Broek, geen, musicus, KI. Dorpsstr. 19 van Gronin gen. C. van der Woude, geen, z.b., Dr. v. Peltlaan 13 van Haarlem. A. C. Paauw, N.H., z.b., idem. J. Bakker, N.H., z.b idem. J. Drupsteen, G.K., teekenaar, idem. A. C. Winder, R.K., boekhouder, Berger weg 15 van Oudorp. M. Goeman, R.K., z.b., Dorpsstraat 66 van Alkmaar. H. Ver- maat, N.H., arbeider, Kanaaldijk 87 van An na Paulowna. J. Westerhof, geen, dienst bode, Zeeweg 23 van Amsterdam. H. J. v. Es, N.H., kok, idem. A. J. Molenaar, R.K., slager, Bergerweg 44 van Haarlem. G. C. Jacet, R.K., z.b., v. Blaaderenw. 8 van Den Helder. M. Langenberg, G.K., dienstbode, Oosterweg 24 van Alkmaar. J. L. Akker man, N.H., machinist, Dr. v. Peltlaan 33 van Amersfoort. H. Gorter, geen, h.i.d.h., Her tenlaan 4 van Alkmaar. H. Drijver, N.H., kapster, Dorpsstraat 10 van Amsterdam. N. W. Bakker, R.K., kellner, Breelaan 1 van Amsterdam. B. A. Vreeke, R.K., bakker, Breelaan 16 van 's-Gravenhage. J. P. Tim mer, geen, adv.-proc.. v. Reenenpark 11 van NO. Jndië. A. M. Zimmer (echtg. J. P. Timmer) geen, z.b., v. Reenenpark 11 van Amsterdam. J. C. Stiens, geen, kinderjuff., idem. £cwd: w *Aan de veiling Bangert e. o. zijn de eerste zwarte bessen aangevoerd, welke voor 24 cents per K.G. werden verkocht. Ongetwijfeld een zeer matige prijs. *De handel in pootaardappelen, die vorige jaren van groote beteekenis was, is nu aan den Langendijk van geen be lang. Vraag uit het buitenland, waar heen ze vroeger vooral werden verzon den, bestaat er niet. De aanvoer van aardappelen op de veilin gen begint al grooter te worden; volgende week is de aanvoer aan de veiling te Noord- scharwoude ook op volle kracht. Te Broek op Langendijk werden 194 spoorwagens aan gevoerd, te Noordscharwoude 94. Wat de prijzen aangaat, deze waren weer slecht. De groote Schotsche muizen brachten van 0 75 1.20 op. Deze aardappelen zijn bijna uitsluitend voor export bestemd. Schotten be neden de maat van groote (55 m.M.) en boven die van drielingen, waren slechts voor een deel te verkoopen. De partijen, welker kwaliteit gegarandeerd wordt, gingen nog van de hand en brachten in 't begin der week tot 3 of iets meer op. Dit waren betrekkelijk uitzonderingen, daar een deel voor 2- 2.50 werd verkocht, een ander deel voor 0.75 of iets meer en de rest als onverkoop baar op de belt terechtkwam, waar boeren een gedeelte hebben weggehaald voor 30 cent per 100 K.G. Op het laatst der week waren de prijzen alweer slechter geworden. Drie lingen brachten voor het grootste deel 0.75 1 op. Mooie en lekkere aardappelen van deze grootte liepen tot ƒ2 Voor kriel was van 20 tot 40 cent per 100 K G. te bedin gen. Blauwe Eigenheimers liepen bij meer deren aanvoer hard in prijs achteruit en no teerden Zaterdag 12.40. Nog erger was hef met de Schoolmeesters, die eerst voor 2.40, later voor 0.750.80 wer den verkocht. Was de prijs der tomaten de vorige wee» eiken dag opnieuw ingezakt, deze week zette die daling zich nog sterker voort. Kon aan vankelijk voor A-kwaliteit gemiddeld nog 20 worden gemaakt de vorige week was het in het begin nog bij de 30!), op het laatst der week was de prijs tot ruim f 16 gedaald. Denzelfden gang ging het met de B-soort Deze zakte van 19 tot 15.50, C van 17.50 tot 16 40 achteruitloopend, hield zich beter, evenals CC, die op ongeveer f 12 bleef staan. De aanvoer beliep 51000 K.G. en was dus aanmerkelijk lager dan de vorige week. Als gevolg van het langdurige droge weer, wordt er maar weinig goede bloemkool geteeld, zoodat de aanvoer van dit product gering was. De prijs was hoog en liep maar steeds op, zoodat deze van 10 in het begin der week tot ongeveer 20 op het eind op liep. Met de wortelen liep het ook beter dan d< laatste weken. 'Ze werden verkocht voor 3 f 5.40 per 100 bos. De aanvoer bepaalde zich tot ongeveer 10000 bos. Aanmerkelijk grooter dan de vorige week was de hoeveelheid roode kool, die ter markt kwam. De prijs viel nog mee Aanvankelijk voor ongeveer 5 verkocht, bracht ze later nog gemiddeld f 4 op. Belangrijker wordt ook de aanvoer van zilvernep. Aanvankelijk verkocht voor ge- middel 6.50, liep de prijs, bij stijgenden aanvoer zelfs tot f 7 ruim op. Voor drielin gen werd van 3.904.90 betaald. Tuinboonen, die vooral aan de veiling te Noordscharwoude werden verkocht, daal den vrij sterk in prijs en wel van 3.50 tot gemiddeld 1.70. Van een overvoerde markt kon toch niet gesproken worden. Sla kon niel meer dan 50 cent per 100 krop opbrengen. Voor een deel werd ze ver nietigd. Deze week bracht ook de eerste partijen witte kool ter markt. Zij brachten 4.30 op, later tot f 3.50 terugloopende. Gele kool was een ander nieuw product: voor een prijs van aanvankelijk f 5.90 tot een lateren van 3 60 ging deze kool van de hand. Voor peulen werd tusschen 10 en 13 besteed. IBiimetrfcutd DE BERGING VAN HET GOUD DER „LUTINE". De bergingswerkzaamheden nog steeds uitgesteld door het ontbre ken van gunstig weer. De plotselinge warme dagen aan het einde der afgeloopen week, gepaard gaande met zuidelijken tot oostelijken wind, beloofden eindelijk de gunstige gelegenheid te brengen om de installatie, waarmee de heer Fr. Beckers het goud der voor Terschelling ver zonken „Lutine" hoopt te bergen, zee te doen kiezen naar de plaats buiten het Stortemelk, waar het geheel verzande wrak zich op on geveer 3 K.M. van de kust volgens de pulsin gen van den heer Beckers zeil moet bevin den, en welke plaats door een boei is ge merkt. Reeds had men alle voorbereidingen ge troffen om de beide lichters, waartusschen de conische klok, die het onderste gedeelte van den bergingstoren zal vormen, aan ta kels is opgehangen, naar buiten te sleepen, toen in den nacht van Zaterdag op Zondag de wind weer omliep en opnieuw uit het wes ten ging blazen en zoo ligt de geheeie inge- nieuse installatie nog steeds in de haven van West-Terschelling en trekt de belangstelling van de velen, die misschien toch een zomer- uitstapje naar het aan natuurschoon zoo rijke Waddeneiland hadden willen maken, maar nu bovendien nog komen omdat de fan tasie nu eenmaal geprikkeld wordt als men hoort van pogingen tot het bergen van ver borgen schatten en men zich allicht fantasti sche voorstellingen gaat maken als men bij herhaling hoort spreken over het „goud eiland", een naam die het eiland nu eenmaal een bijzondere glans verleent. Op Terschelling is men al er aan gewend, dat de lichters met deii bergingstoren niet zullen uitvaren. Het gaat daarmee ongeveer als met het telkens herhaalde uitstel van den start van de Itaiaansche Oceaanvliegers on der leiding van generaal Balbo. Ook hier twijfelden de sceptici ten slotte eraan, of het eskader wel ooit zou vertrekken, en zooals overal ter wereld, ontbreken ook op Terschel ling en daar buiten de sceptici niet. Toch hebben de sceptici, wat de Italiaansche Oceaanvlucht betreft, ongelijk gekregen en bleek generaal Balbo inderdaad sledits op de voor het slagen van zijn onderneming noodzakelijke gunstige weersgesteldheid te wachten, een voorzichtigheid, die, toen zijn vertrek eenmaal een feit was geworden, al gemeen slechts waardeering heeft gevonden. Een ontmoeting met den heer Fr. Beckers leerde ons, dat ae omstandigheden hier na genoeg dezelfde zijn. Ook voor het slagen van zijn onderneming heeft de heer Beckers gunstig weer noodig en wel een aan onze kust zoo bij uitstek zeldzame oostenwind, die dan nog niet te hard mag blazen, omdat hij dan te groote deining zou veroorzaken. Zij die gelooven haasten niet, en de heer Beckers gelooftneen, is heilig overtuigd van het slagen van zijn onderneming. Deze overtuiging berust bij hem niet op de hoop of kansberekening, maar op een jarenlange ervaring, die hij bij de uitvoering van soort gelijke werken en het plaatsen van putten er. pijlers in drijfzand heeft opgedaan. De heer Beckers weerlegde met vuur de bezwaren, die van verschillende kanten tegen zijn plan nen zijn geopperd, o.a. dat de vorming van drijfzand in en onder den kegel het plaatsen daarvan op den leembodem en over het wrak onmogelijk zou maken. De conische vorm van het onderste deel van den toren zal volgens hem een zoo groo- ten druk ondervinden van zand en water, dat hij de vorming van drijfzand er onder uil gesloten acht. Bovendien zou men den toren met water gevuld kunnen laten en het werk aan het wrak door duikers kunnen laten ver richten. Evenals aanstonds als de toren geplaatst is, gaat men ook nu bij de voorbereidingen met de grootste voorzichtigheid te werk. Daarom laat men zich niét jagen door het ongeduld der buitenstaanders en wacht men het gunstige oogenblik af met het geduld van iemand, die voor zichzelf de overtuiging heeft, dat zijn prooi hem niet kan ontsnap pen. Een waarschuwing. Pessimistisch ten aanzien van de resulta ten der schatgraverij is ook prof. J. A. van der Kloes te Delft, die, zooals reeds eerder gemeld, tegen de onderneming heeft ge waarschuwd, omdat zij naar zijn meening niet zonder ongelukken kan afloopen. In het jongste nummer van de Groene Am sterdammer zet hij zijn meening nog eens duidelijk uiteen in krasser bewoordingen. „Slechts enkelen, onder de vaklieden zoo wel als onder de leeken", zoo schrijft hij „hebben het rechte begrip omtrent drijf zand. Gebrek aan begrip ten deze vindt men zoowel bij aannemers en opzichters, als bij mannen van hoog-wetenschappelijke oplei ding. Meermalen heeft dat gebrek noodlotti ge gevolgen gehad. schrijver zet dan uiteen, hoe hij tot zijn kennis op dit gebied is gekomen, hoe hij van het begin dezer eeuw studie van drijf zand heeft gemaakt, waarbij hij een aantai gevallen opsomt betreffende de vormen van voorkomen van drijfzand en de gevolgen er van. Verder schrüft prof. van der Kloes over de nieuwe methode: „Beckers meent, de ruimte boven het wrak te kunnen droogleggen en dan een opper vlakte van ongeveer 110 vierkante meters ter l>eschikking te krijgen, waarin een aantal ar beiders kan bezig zijn om het goud en zilver bloot te leggen, dat dan door een lift om- ïoog zal worden gebracht. Wat is nu te verwachten? De toren wordt, aan de jukken op de pontons hangende, bo ven het wrak gevaren en zachtkens op den zeebodem neergelaten, zóó, dat hij telood daarop komt te staan. Dan vangt men aan te pompen, voorzichtig, want zoodra er een zeker verschil in waterstand tusschen binnen en buiten is bereikt, begint er drijfzand te komen. Kwaad zal het niet dadelijk doen, het zal het zinken van den toren bevorderen en weldra zal diens onderrand het wrak be reiken. Dan wordt het meer en meer gevaar lijk. Van droogleggen der binnenruimte kan geen sprake zijn; hoe harder er wordt ge pompt, op hoe grootere diepte het zand rondom het wrak in beweging komt en het duurt niet lang, of de toren valt omver met allen, die erop staantenzij het pompen snel genoeg gestaakt wordt. Dan zet het zand zich daarbinnen weldra vast en de to ren blijft scheef overeind staan als gedenk- teeken van de onwetendheid en de onkunde der Nederlanders van de 20e eeuw op het punt van drijfzand. Dan is het wrak waarschijnlijk voor goed onbereikbaar gemaakt en het in de zaak ge stoken kapitaal gaat denzelfden weg op al9 zijn voorgangers. Vóór Beckers heeft waarschijnlijk niemand eraan gedacht, om de Noordzee boven het wrak droog te leggen. Zijn laatste voorgan gers, van enkele jaren geleden, stonden er beter voor. Als ik het wel heb begrepen, wil den zij het zand plaatselijk wegspuiten en tegelijkertijd toegrijpen naar hetgeen bloot kwam. Dat leek niet gek, maar toen de grij per het wrak te pakken had, brak de ketting en smoorde in het zand. Punt! Uit! Al de vroeger gedeeltelijk gelukte pogin gen, om den schat der „Lutine" te bemachti gen, berustten op het werk van de duikers en dit is ra.i. de eenige kans van slagen. Mij gewerden uitknipsels van een Bols» warder krant, bevattende een uitvoerig ver haal van eên aanval op de „Lutine" in de jaren 1885—'87. De schrijver, een oude Mak- kumer, heeft als jongmaatje eraan deelgeno men. De toenmalige goudzuchtigen meenden, het wrak bloot te kunnen spuiten en in den kuil duikers aan het werk te zetten, Toen het onmogelijk bleek, den kuil open te houden, lieten zij een ringdam van zandzakken rond om het wrak zinken, maar ook dat liep op niets uit. De tegenwoordige onderneming kan ooi tot niets anders als teleurstelling leiden''. CODE-TELEGRAFIE EN DAARBIJ MÓGELIJKE BESPARINGEN. Men schrijft ons: Zooals in kringen van Handel en Nijver heid wel bekend zal zijn, worden per 1 Jan. 1934 de bepalingen voor code-telegrammen gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de besluiten van de onlangs te Madrid gehouden Wereldconferentie. Over die veranderingen is veel te doen ge weest en nog steeds heerscht in genoemde kringen hier en daar ontstemming over de beslissing, genomen ten opzichte van de code woorden der A- en B-categorieën, welke in 1928 werden ingevoerd. De A-categorie heeft betrekking op 10 letterwoorden, die aan eenige voorwaarden moeten voldoen, de B- categorie op 5 letterwoorden, die op geheel willekeurige wijze kunnen worden samenge steld. Van deze laatste categorie wordt weinig gebruik gemaakt, omdat met behulp van de eerste, op enkele uitzonderingen na, goedkoo- per seinen mogelijk is. Na 1 Jan. e.k. zal men echter alleen van B-woorden gebruik mogen maken, daar die in de A-categorie alsdan zullen zijn afge schaft. Als pleister op de wond is echter het tarief voor het seinen met B-woorden ver laagd. V olgens P.T.T.-autoriteiten zou een en an der ten gevolge hebben, dat korte telegram men minder en lange telegrammen meer zul len gaan kosten dan volgens de tegenwoor dige telegram-tarieven het geval zou zijn. Kort geleden is deze uitspraak aan critiek onderworpen door dr. ir. C. B. Barto en wel in zijn dissertatie „Economie en Techniek van Codes en Code-condensors", verschenen bij den uitgever A. Barto te Zutphen. In deze dissertatie, welke ook in den han del verkrijgbaar is gesteld, wordt namelijk aangetoond, dat de nieuwe bepalingen voor hen, die er op de juiste wijze gebruik van weten te maken, steeds voordeel kunnen op leveren. Dit is echter nog niet alles. Bruikbare moderne lectuur over het voor velen zoo belangrijke onderwerp: Code-tele- grafie zal men behalve in het genoemde boek tevergeefs zoeken, daar het weinige, dat op dit gebied bestaat, verouderd is. Geen won der dus, dat men niet eens vermoedt, welke belangrijke besparingen soms met eenvou dige middelen te bereiken zijn. Ook zou men verbaasd zijn over de bedra gen, die, alleen door een tekort aan inzicht, met telegrafeeren verloren kunnen gaan. Ook in dat opzicht is door dr. Barto zeer nuttig werk verricht, daar volledige oriëntee ring op dat eigenaardige gebied thans moge' lijk is geworden. DE MARGARINEHANDEL ORGANISEERT ZICH. Door het Comité van Actie van mar garinehandelaren, hetwelk dezer dagen een grooten toevloed van adhaesiebetui- gingen van de zijde der gedupeerde han delaren ontving, werd ten kantore van het secretariaat (Nieuwe Uitleg 34, Den Haag), een vergadering gehouden, waarin eenstemmig besloten werd tot het richten van een uitvoerig schrijven aan de bevoegde instanties, welk schrij ven bevatten zal een bestudeerde uit eenzetting van de scherpe afwijkingen, welke in de practijk ontstaan zijn tus schen opzet en doel van do crisis-zuivel-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7