DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONDER HITLER'S BEWIND. Qaqdiiksch Oveczicht !BuitmCand No. 164 Vrijdag 14 Juli 1933 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. Dr. Schmitt over het programma op economisch gebied. Von Papen over volksgemeenschap en staatsgezag. DE JODENVERVOLGING. doodelijk bergongeluk in de dolomieten. duitsche hulp aan de zeevaart. vermindering werkloosheid in frankrijk. huiszoekingen bij oostenrijksche nazi's. groote petroleumbrand in argentinië. verdwaald in bergachtig terrein. Wai vandaag de aandacht trekt de viering van de bastille-bestorming. scheepsramp op de wolga. x 80 personen verdronken? het bandietisme in amerika. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters.naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. kloppen met hetgeen door den nat. soc. mi nister van binnenlandsche zaken in Saksen, dr. Fritsch, op 30 Juni te Dresden, is ver klaard. In een redevoering, waarin hij het revolutionnaire élan van de Saksische Nazi's prees, zeide hij. dat Saksen in het rijk voor aan gaat. daar in Saksen alleen tweemaal zooveel politieke gevangenen zijn dan m Pruisen, dat zooveel grooter is". Hier moet dus iets in een der opgaven on juist zijn. Voor een aantal vooraanstaande persoon lijkheden uit economische kringen heeft de rijksminister voor economische zaken, dr. Schmitt, een exposé gegeven van zijn pro gramma op economisch gebied. Hij zeide o.a.: „Rijkskanselier Hitier heeft mij zijn ver trouwen geschonken en mij aan het hoofd van het ministerie van Economische Zaken geplaatst. Ik doe mijn plicht en geef mijn beste krachten, zoolang ik het vertrouwen van den leider heb. Ik ben het met den rijkskanselier eens, dat het onmogelijk de taak van den staat, het ministerie van Economische Zaken of van eenig ander orgaan kan zijn, de economische ontwikkeling in details verantwoordelijk te regelen. De problemen, waarvoor zich het Duitsche economische leven ziet geplaatst, kunnen slechts door dat economische gebeu ren zelf, d.w.z. door de daaruit gegroeide leiders worden opgelost. De staat moet be- heeren en door zijn economische politiek het economische leven leiden, maar hij moet niet zelf aan dat economische leven deelnemen. Het beslissende probleem is het terug brengen van 5 millioen menschen in het pro ductieproces. Als het de regeering gelukt en daaraan twijfel ik niet deze taak te vol brengen, dan zuilen daardoor teven3 alle andere problemen zijn opgelost. De bestrij ding van de werkloosheid kan niet alleen door kunstmatige werkverschaffing geschie den. Maar men kan ook niet er op wachten, dat de natuur zelf de verhoudingen weer ge zond maakt. In zooverre ben ik van meening, dat de regeering alles moet ondernemen om de depressie terzijde te stellen. Het geheele economische leven moet zoo worden gesti muleerd. dat een natuurlijke saneering het gevolg is. Derhalve is het ook de bedoeling van Hitier, de werkverschaffing voor zoover zij niet ten laste van de regeering plaats vindt, zooveel mogelijk zoo in te richten dat niet alleen openbare werken worden uitbe steed, maar dat men voor het productieve be drijf faciliteiten schept, die in arbeid worden omgezet. Ik zie echter de eerste taak van mijn mi nisterie daarin, dat zoo snel mogelijk het geloof wordt bevestigd, dat de betrouwbaar heid van de economische calculatie op zoo hoog mogelijken trap staat. Het bedrijfsleven moet echter zijnerzijds de regeering steunen. Wat ons groot gemaakt heeft, is het gebruik maken van de individueele capaciteit. De voornaamste taak van mijn ministerie zie ik niet in het maken van economische constructies en plannen, maar veeleer in de organisatie van de bestaande practische, reali seerbare mogelijkheden. De nat.-soc. staat moet er het oog op houden, dat niet ieder uit concurrentieoverwegingen schade kan ver oorzaken. Maar van de bevoegdheid, dat te verhinderen, zal echter een weloverwogen gebruik worden gemaakt Met de leuze „algemeen belang voor eigen belang" kan slechts bedoeld zijn, dat het bedrijfsbelang zich niet zoo mag uitbreiden, dat daardoor het algemeen belang over het hoofd wordt gezien. Om contact te verkrijgen met het econo mische leven, hebben wij het plan ons te verzekeren van de diensten van menschen uit het leven, die bemiddelend kunnen op treden, wanneer ergens moet worden inge grepen. Ten slotte nog een enkel woord over de wereldeconomie. Het is duidelijk, dat ieder volk tracht zichzelf te helpen Daarom blijft ons niets anders over, dan ook dezen weg te bewandelen, orde in ons eigen huis te schep pen en de 60 millioen aan werk te helpen. Dat beteekent natuurlijk niet, dat wij de kansen om onze betrekkingen met bet bui tenland te bevorderen, zullen laten voorbij gaan. Het is de taak van het ministerie, alles te doen om het verband met de wereld en de wereldeconomie zoo te onderhouden, dat mi ze eigen natie daarvan voordeel heeft." Vice-kanselier Von Papen over volksgemeenschap en staatsgezag. Op een bijeenkomst van den Stahlhelm af- deeling Saksen te Dresden heeft von Papen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De moeilijkheid der politieke oriënteering ligt voor ons daarin, dat de Duitsche revolu tie verschillende tendenties in zich vereenigr De problemen der ontwikkeling van ons volk zijn te groot dan dat wij moedwillig de banden van duizendjarige traditie zouden verbreken en de herinnering aan de strijd- en bloedgemeenschap in den grootsten aller oorlogen vergeten. Duitschland verlangt op het oogenblik van zijn broeders in het Zuid oosten niets anders dan de erkenning, dat een nieuwe historische ontwikkeling is begon nen, die Europa heeft gered van den geesel van het bolsjewisme. Men heeft vaak gezegd, dat het katholieke Zuid-oosten er derhalve geen liefde voor kan hebben. Daarover kan ik zeggen: wanneer het vaticaan besloten heeft, met het Duitsche rijk een concordaat te slui ten, dan ligt in deze erkenning van het jonge rijk tegelijkertijd de erkenning door de boven nationale macht der kerk, dat het doel der beweging is, de beide godsdienstige richtin gen te verzoenen. Onze revolutie moet niet begrepen worden als een opstaan van de massa tegen de hoogere klassen. De standen en kringen die zich tot nu toe uitgesloten voelden van volk en vaderland, zullen in de volksgemeenschap terugkeeren. In dezen zin is Adolf Hitier de volkskanselier". Geen uitlevering meer voor politieke misdaden aan Oosten rijk- De Beiersche minister van justitie wijst er in een bekendmaking op, dat volgens de Duitsche uitleveringswet het geven van hulp in strafzaken jegens buitenlandsche staten slechts mogelijk is bij wederkeerigheid. De waarborg voor wederkeerigheid acht de minister evenwel t.a.v. Oostenrijk met name bij politieke misdaden met het oog op de huidige spanning niet meer aanwezig. Hier mede moet in de toekomst bij de behandeling van Oostenrijksche verzoeken om aanhou ding en uitlevering rekening worden gehou den. De minister bepaalt dat tegenover Oos tenrijk een uitleverings-„Sperre" moet wor den toegepast. Hij behoudt zich de beslis sing van geval tot geval voor. De actie tegen de Joden. Tot zoover het zuiver politieke nieuws. Daarnaast mogen wij nog even het een en ander mededeelen van de actie tegen de Jo den. De Joodsche perscommissie voor bijzon dere berichtgeving zet op krachtige wijze onvermoeid haar moedig werk voort lederen dag bijna geeft zij droevige en treffende staaltjes van de Jodenvervolging, welke in de nat. soc. „totalen" staat onverbroken wordt doorgezet. Zoo deelt deze perscommis sie o:a: mede; dat den zoon van Stresemann toestemming is geweigerd om examen voor rechtsgeleerde te doen, omdat zijn moeder van Joodsche afkomst was. Zeker niet minder ergelijk is de volgende maatregel: een aantal Joden te Kassei, voor „eigen bescherming" in hechtenis genomen, is de eisch gesteld een bedrag van 10 M. p. d. te betalen voor onderhoudskosten. De meer gegoeden moeten betalen voor hun ar mere lotgenooten. Verder meldt de Commissie, dat in de afge- loopen week een achttal leden der Joodsche gemeente te Keulen zelfmoord hebben ge pleegd. In de rede door den rabbijn bij de be grafenis gehouden, heeft deze erop gewezen, hoe bedroevend het is, dat door nat.-soc. boycot geestelijk hoogstaande menschen en waardevolle leden van de gemeenschap, op deze wijze in den dood zijn gedreven. Tenslotte nog het volgende voorbeeld van de methoden, waarmede thans in Duitsch land gewerkt wordt: Door geheel Duitschland worden adver tenties in de provinciale couranten en bil jetten in de straten der steden in groote ge- talen verspreid, met den volgenden inhoud: Mevrouw, u wordt gadegeslagenWaarom berokkent u den noodlijdenden middenstand schade? Waarom wenscht u uw inkoopen daar te doen, waar groote ruimten, waarin de goederen op geraffineerde wijze zijn uit gestald, u tot koopen lokken? De Duitsche zaken bieden u in kwaliteit en deskundige raadgeving meer waarborg voor uw inkoo pen en zij kunnen uw wenschen even goed voldoen als het warenhuis. Indien u het inkomen van uw echtgenoot niet in gevaar wenscht te brengen, houdt u dan verre van de Joodsche winkels en koopt slechts in Duitsche zaken. De politieke gevangenen Wij hebben gisteren reeds medegedeeld, hoeveel politieke gevangenen er in Duitsch land zijn opgesloten. Dit aantal was in bui tenlandsche bladen verklaard 100000 te zijn. Volgens de officieele verklaring zijn het er in geheel Duitschland 18 000, waarvan tn Pruisen 12.000. De Berlijnsche correspondent van de „Times"' wijst er op, dat deze cijfers niet BESPREKINGEN IN DE ECONOMISCHE COMMISSIE. Incident tusschen Colijn en Iersch gedelegeerde. In de plenaire zitting van de Econo mische Commissie heeft de Fransche gedelegeerde Salvador aangedrongen op het laten uitvoeren van groote publieke werken. Runciman verklaarde echter, dat de ervaring in Engeland heeft ge leerd, dat dergelijke werken ongeschikt zijn voor de vermindering der werkloos heid en dat Engeland derhalve geen fondsen voor deze internationale wer ken kan verschaffen. Niettemin nam de commissie het voorstel aan, een com missie te benoemen ter onderzoek van het Fransche voorstel. Het Russische voorstel inzake een non-agressiepact lokte een incident uit tusschen den Ierschen gedelegeerde Con- nolly en den voorzitter. Dr. Colijn. Connolly richtte een aanval tegen de politiek der Britsche regeering jegens Ierland. Colijn verklaarde daarop, dat een dergelijke uitweiding ontoelaatbaar was. Het Sovjetvoorstel werd teruggewezen naar de betreffende commissie. De gedelegeerde van Australië, Etain, heeft verklaard, dat Australië niet zou deelnemen aan het ontwerp-schema in zake de beperking van de productie- Schacht over de Economische Conferentie. De president van de Duitsche Rijks bank, Schacht, heeft aan den Londen- schen vertegenwoordiger van den „Voelkischer Beobachter" een onder houd toegestaan, waarin hij o.m. ver klaarde: „Ik beschouw het bestaan van stabiele valuta's als de onmisbare voorwaarde voor iedere economische samenwerking tusschen de volkeren. Duitschland heeft bewezen, dat een valuta ook zonder gouddekking stabiel kan worden ge houden. Wij zijn echter geen dweepers met het goud. Maar in ieder geval is het goud het meest geschikt als internatio nale waardemeter. Nadat de Vereenigde Staten hadden verklaard, dat zij hun valuta niet konden stabiliseeren, zou he'. het duidelijkste geweest zijn, wan neer men de conferentie onmiddel'ijk had verdaagd. Dat is echter niet ge schied, in de eerste plaats uit uiterlijke overwegingen en verder omdat er altijd nog hoop bestond op een Amerikaansche stabilisatie. De Duitsche delegatie is naar Londen gegaan zonder veel geest drift maar met het ernstige voornemen, iedere mogelijkheid tot overeenstem ming te bevorderen. Die overeenstem ming kon slechts één doel hebben: ver eeniging in economische en financieele klassen en het scheppen van een nieuwen staat voor allen. De wereldcon ferentie heeft zich in geen enkel op zicht capabel getoond. Roosevelt heeft dezelfde gedachte, die Hitier en Mussolini in de daad hebben omgezet: Neemt Uw lot in economisch opzicht in eigen hand en helpt niet al leen Uzelf maar de geheele wereld." S.A.-MAN DOODGESCHOTEN. De drie beschuldigden ter dood veroordeeld. De jury van Dessau heeft Donderdagmid dag de arbeiders Karl Hans, Kahlmann en Bieser uit Hecklingen, die er van beschul digd worden op 1 Februari den S.A.-mar. Cieslick te hebben doodgeschoten, overeen komstig den eisch van het O.M. ter dood veroordeeld. Uit de Dolomieten wordt gemeld, dat aldaar een doodelijk ongeluk heeft plaats gehad. De 29-jarige Duitsche student in de medicijnen Werner Zuerzer uit Berlijn had Dinsdag vanaf den Uanazei den Colak beklommen. Op den terugweg schijnt hij van den stalen westelijken wand te zijn gevallen. Hef lijk is geborgen. Bergbeklimmers verongelukt De drie bergbeklimmers, die aan de Zwit- sersche grens den Monte Carvino wilden bë stijgen en die sedert verscheidene dagen worden vermist, zijn gister dood gevonden in een spleet van den gletscher De Amicis. Gebaseerd op uitkeeringen, waar bij de gages der bemanningen ge heel door den staat worden be taald. We kregen, aldus het Hbld, een exemplaar in handen van de Duitsche „Richtlinien für Reichshilfe zu Gunsten der Seeschiffahrt". Uit algemeene mededeelingen was al wel be kend, dat de Duitsche regeering voor de periode van 1 Mei tot 31 October een be drag van ten hoogste 20 millioen mark voor de zeevaart beschikbaar stelt ter verlichting van de moeilijkheden van dezen tak van be drijf en bij wijze van werkverschaffing In het stuk, dat wij voor ons hebben, vinden wij een maatstaf voor verdeeling der Reichshilfe. De reederijen ontvangen drie pfg. per dag voor iedere brutoregisterton, die zij in de vaart brengen, benevens 20 pet van de loonen en salarissen, die gedurende de reis aan de scheepsbemanning „van den scheepsjongen af tot den kapitein toe" be taald worden. Schepen tot 400 bruto register- ton inhoud ontvangen per half jaar 12K M per brutoregisterton, schepen tot 700 ton 10 M., tot 1000 ton 8 'A M., boven 1000 ton lYt M. Het schip wordt geacht ook dan in bedrijf te zijn, als het in een haven ligt om te laden of om te lossen, of als 70 pet. der be manning aan boord is. Een schip van 6000 ton ontvangt dus vol gens dezen maatstaf 45.000 mark per half jrar en 90.000 mark per jaar. Een deskundige op scheepvaartgebied heeft met vergelijking van de gages in de Duitsche koopvaardij voor ons uitgerekend, waar deze hulp in de practijk op neerkomt. De uitkomst is verrassend. De uitkeering per ton en per dag is ge fundeerd op een bijdrage van 80 pet. in de gages. Voor de buitenwereld heeft men het blijkbaar ingew'ikkeld willen maken. Is men er echter eenmaal achter, dat de uitkeering gebaseerd is op 80 pet. der gages, waarbij dan gevoegd worden de 20 pet., die recht, streek-s worden bijgedragen, dan kan men berekenen, dat 80 en 20 honderd is. De Duitsche regeering vergoedt aan de reederijen derhalve het volle bedrag, dat zij aan gages voor de bemanningen harer sche pen pitkèeren, zoodat strikt genomen de Duitsche. reederijen zelf aan de bemanningen harer schepen in het geheel geen gages uit- keeren, maar haar betalen met subsidies van den staat, die overeenkomen met de gages, die worden uitbetaald. PARATYPHUS-EPIDEMIE IN ISERLOH. In .het digtrjet Iserloh (Duitschland is een paratyphus epidemie uitgebroken. Tot dusverre zijn bijna 100 personen in de ziekenhuizen gebracht. Alle scholen, kinderbewaarplaatsen en badinrichün- gen zijn op bevel' van den districtsarts gesloten. Van overheidswege zijn a'le maatregelen genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Uit de statistieken, die Vrijdag officieel zullen worden gepubliceerd, blijkt, dat er niet alleen vermindering in de werkloosheid isingetreden in vergelijking met de vorige week,.maar ook in vergelijking met Juli 1932 Het verschil is vooral groot in vergelijking met Maart j.1. toen het aantal ondersteunde werkeloozen zijn maximum bereikte met 331.816. Dit cijfer bedraagt thans 249.198, hetgeen t.o.v Maart j.1. een daling mét 24.9% beteekent. GEEN brood IN buenos aires- Vanaf gistermorgen wordt in Buenos Aires en de voorsteden geen brood meer gebakken De bakkers zijn tot deze staking besloten in verband met het van kracht worden van de wet op de dagarbeid. Te St. Pölten in Neder-Oostenrijk hebben recherche-ambtenaren in aanwezigheid van stafofficieren huiszoeking gedaan bij solda ten, die lid der nationaal-socialistische pan tijen zijn geweest. Tegen 10 personen waaronder 2 officieren, werd proces-verbaa opgemaakt. Zeven soldaten kregen onge vraagd verlof en moesten onmiddellijk de kazerne verlaten. Nabij de Argentijnsche hoofdstad zijn 52 groote olietanks van de Standard Oil Cy. in brand geraakt. Alle pogingen om het sne om. zich heen grijpende vuur in te perken bleven tot nog toe zonder resultaat. Tijdens het verblijf van den Nederland schen kruiser „Jacob van Heemskerck" te Odda,"in het graafschap Hordaland, maak- Onder Hitler's bewind. (Dag. Over» zicht.) Doodelijke bergongelukken in de Dolomieten. (Buitenland). Balbo te Shediac geland. (Lucht» vaart). Groote petroleumbrand in Ame rika. (Buitenland). Scheepsbrand op de Wolga; 80 personen verdronken. (Buitenland), (Zie eventueel verder laatste berichten.) ten de leden der bemanning veelvuldig uit stapjes op de kust, vooral naar den Buar- gletscher. Echter is het zeer moeilijk om in dit bergachtige gebied den weg te vinden. Eén der ochtenden begin van deze week ver trok eveneens een gezelschap matrozen om 7.30 naar den gletscher en bracht daar den dag door. Tijdens den terugkeer naar Odda raakten twee mannen zoek. De anderen kon den hen niet terugvinden. Een hulp-expeditie werd naar den glet scher gestuurd en des avonds om 10.30 werd een der. vermisten gevonden. Hij was volko men uitgeput en vertelde den leaen der hulp expeditie, dat hij den weg was kwijt geraakt en door de bergen had geloopen. Zijn klee- ren waren aan flarden. Ten slotte was hij doodelijk vermoeid geworden en toen de expeditie hem vond, lag hij languit op den grond. De matroos werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd, waar men constateerde, dat hij een hersenschudding had ongeloopen en verwondingen aan het hoofd had. De andere vermiste slaagde erin zonder hulp den weg naar Odda terug te vinden. De viering van den Franschen nationale» feestdag, den 14 Juli, als herinnering aan de bestorming van de Bastille, is gisteravond reeds ingezet. Na een fakkeloptocht door de straten van Parijs begon in alle deelen van de stad het feest, dat vooral tot uiting komt, in de openbare danspartijen, op pleinen en in tal van straten, waar groote deelen van de trottoirs, doch ook gedeelten van den rij weg voor sommige cafe's tot dansvloer wer den gemaakt. Hedenmorgen begon het officieele gedeelte van de eigenlijke viering met een groote pa rade voor de Dom des Invalides voor den president der republiek en de leden der re geering, alsmede tal van autoriteiten en di- plomatike vertegenwoordigers. Tegelijker tijd kruisten twee eskaders van 50 militaire vliegtuigen elk boven Parijs. Tal van zaken en openbare instellingen blijven tot Maan dag a.s. gesloten, terwijl alle amusement instellingen onbeperkte vergunning tot Zon dagnacht hebben gekregen. Op de Wolga nabij Jaroslaw is een bar kas, waarop zich naar schatting 250 arbei- ders en arbeidersvrouwen bevonden, gezon- ken Volgens de tot nog toe ontvangen berich. ten zouden 80 jjersonen verdronken zijn. Men vermoedt, dat het ongeluk is veroor zaakt door overbelasting van den barkas, die bovendien zoo oud zou zijn geweest, dat hij eigenlijk niet meer in de vaart behoorde te zijn. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het aantal slachtoffers tot boven de 100 ge stegen zijn. De Sovjet-autoriteiten hebben onmiddellijk een streng onderzoek naar d/ oorzaak van de ramp ingeleid. Roosevelt's kleinkinderen den bewaakt. wof» Gisteren werd bekend, dat de geheime politie opdracht heeft gekregen de kleinkin deren van president Roosevelt streng te be waken, aangezien men vreest, dat de steeds brutaler optredende bandietenbenden zullen trachten de kleinkinderen van het hoofd van den staat in hun macht te krijgen. De be kende defectieve Russll Wood, die indertijd John Coolidge bewaakte, toen diens vader president was, is te Ryo Beach aangekomen in New Hampshire. DE GEVECHTEN IN ZUID-AMERIKA. Een veldhospitaal in brand ge stoken? Een communiqué meldt uit La Paz, da, vijandelijke patrouilles sluipender- wijze het bosch zijn binnen gedrongen, dat uitkomt op den sector Gondra, waar zij een veldhospitaal in brand hebben gestoken, (waar zwaar gewonden waren opgenomen. Deze patiënten zijn waar schijnlijk bij de brand om bet. leven ge komen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1