DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. T)aqeliik&ch Oveczicht Het congres der socialisten in Parijs- ^Buitenland ÏBitweutaitd No. 167 Dinsdag 18 Juli 1933 135e Jaargang De meerderen minderheidsgroepen in de Fransche soc. partij staan fel tegenover elkaar. EEN SCHEURING VOORKOMEN. Wal vandaag de aandacht trekt,.. AARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v,b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. In Frankrijk zijn alle oogen gericht op de soc. dem. partij, die dezer dagen haar jaar- iijksch congres houdt. Voor de partij is dit tongres zeer moeilijk, want evenals in ande re landen is ook Frankrijk niet ontkomen aan de fascistische ideeën en men weet, hoe dat in Duitschland is afgeloopen met de soc. de mocraten. Trouwens, men ziet ook in Neder land minder eensgezindheid in de partij, doordat er twee stroomingen zijn ontstaan De debatten op het te Parijs gehouden congres hebben zoo zegt het Hbld. het doen zien, hoe fel de meerder- en minder heidsgroepen tegenover elkaar staan, al tracht men dan ook voor het uiterlijk de een heid te redden. Al lukt het nu de scheur bij te pleisteren, zoo moet toch in October, wanneer het parlement weer bijeen komt, bij belangrijke stemmingen de feitelijke beslis sing vallen, n.1. of de „participationnisten" ,voet bij stuk zullen houden en hun stem zullen blijven uitbrengen, zooals tot dusver, op grond van hun eigen oordeel en inzicht, zonder zich te storen aan de voorschriften ,van het partijbestuur. De strijd onder de Fransche socialisten over de vraag, of men een links-burgerlijke regeering moet steunen teneinde aldus de democratie den rug te sterken tegenover de dreigende reactie, dan wel in de oppositie moet blijven om te streven naar de verwe zenlijking van een zuiver doctrinair socialis tisch program, dateert niet van vandaag of gisteren. Is echter wel den laatsten tijd nog scherper geaccentueerd als gevolg van de po litieke ontwikkeling in de verschillende lan den, waar de socialistsche gedachte vrijwel overal (Finland maakt een uitzondering op deze nederwaartsche beweging) geduchte klappen krijgt, zoodat het Fransche socialis me tot een soort laatste bolwerk is geworden. Welk feit den voorzitter van de Tweede In ternationale, Vandervelde, een pathetisch be roep op de congressisten deed uitbrengen om zich tenvolle rekenschap te geven van den toestand en van hetgeen waarom het feitelijk gaat, en om de eenheid te bewaren. o Op het buitengewone Paaschcongres te Avignon zijn de voorstanders van deelne ming aan een links-burgerlijke regeering, van wie Renaudel de aanvoerder is, duchtig gekapitteld over hun houding bij de stem ming over de begrooting, waarbij zij ook de militaire credieten goedkeurden, in strijd met de doctrinaire partijvoorschriften. De 90 leden van de parlementaire fractie van 129 leden, die vóór die begrooting stemden, han delden in de overtuiging, dat zij daarmede de democratische gedachte en Frankrijk een grooter dienst bewezen, dan door „socialis tisch" handelende, tegen te stemmen en daarmede de radicale regeering-Daladier ten val te brengen en aldus den weg te bereiden voor een meer rechts georiënteerde regeering en voor den terugkeer van Tardieu, die in den afgeloopen winter zijn inzicht niet onder stoelen en banken heeft gestoken, dat hij een herziening van de grondwet in dictatoriale richting gewenscht achtte. Aan dit stand punt houden de „rebeljen" vast, waarbij zij wijzen op den internationalen toestand en vooral op dien in Duitschland, welke doet voorzien, dat het socialisme zijn doodvonnis onderteekent en dat het door het fascisme onder den voet zal worden geloopen, indien het in hopeloozen strijd zich blijft vastklem men aan de marxistische idealen in plaats van praktische politieke in het parlement te drijven. Van dit hun standpunt hebben zij o.a. getuigenis afgelegd in een verklaring aan de federaties, waarin zij zeggen voor de bur gerlijke begrooting te hebben gestemd om de manoeuvres van de reactionnaire partijen te gen te gaan, die erop gericht waren Tardieu weer op het kussen te brengen en de komst van het fascisme voor te bereiden. Ook op het congres heeft Renaudel dit standpunt on derstreept en daarbij in het bijzonder, gezien het Duitsche gevaar, de noodzaak voor de parlementaire fractie om de militaire credie ten en begrootingen in de toekomst goed te keuren. Onder de hudige omstandigheden kan niet gedacht worden aan een eenzijdige ontwapening. Wel zeer duidelijk geeft de minderheids groep (d.i. de meerderheid van de parlemen taire fractie) zich derhalve in alle opzichten rekenschap van de politieke realitet, welk be sef blijkbaar zoo groot is, dat zij een scheu ring in de partij er voor riskeert, waarbij zij echter ongetwijfeld kan rekenen op de instem ming van de meerderheid van de kiezers, die met hun stem zeker niet pleitten voor een po ging om het integrale Marxistische program te verwezenlijken, hetgeen immers slechts neer zou komen op een uiteindelijke verster king van de positie van de reationnaire par tijen. En dit was niet de bedoeling van het Fransche electoraat, toen het in Mei van het vorige jaar een linksche meerderheid^naar het parlement zond. Met bijzondere belangstelling zal men, na het verloop van het Parijsche congres, nu moeten uitzien naar de verdere ontwikkeling van den strijd in den boezem van het Fran sche socialisme en naar het lot van de Fran sche partij in de toekomst. En tevens naar hetgeen gebeuren gaat, wanneer in het na jaar de Kamers de zittingen hervatten. Bij het bestaan van de regeering-Daladier wordt het mogelijk dat een uitsluiting van de opstandigen alsnog wordt voor komen en dat in de praktijk de toe stand onveranderd blijft en Renaudel c.s. de radicalen blijven steunen bij den con structieven parlementairen arbeid. Maar een principieele beslissing over al of niet deelne ming aan een burgerlijke regeering zal toch tenslotte niet kunnen worden ontgaan. De keuze tusschen doctrinaire theorie en prakti sche tactiek zal moeten worden gedaan. Wil de socialistische partij nog een toekomst heb ben, dan schijnt de keuze bij de thans zich ontwikkelende politieke stroomingen in de ge heele wereld, aangewezen. In isoleering en afzijdigheid kan haar red ding niet liggen. Breuk voorloopig vermeden- Het congres der socialisten is gisteravond beëindigd. Een motie werd aangenomen, waardoor een breuk, althans voorloopig, voorkomen is. Het ontwerp van den secreta ris generaal Paul Faure kreeg bij de eind stemming 2197 stemmen, het bemiddelende voorstel van de groep Vincent Auriol 971 stemmen, dat van de groep Renaudel 752 en dat van de uiterste linkervleugel 94 stem men. De groep Renaudel heeft in aansluiting aan de eindstemming een verklaring afge legd, waaruit blijkt, dat het eenmaal ingeno men standpunt wordt gehandhaafd, en dat de verantwoordelijkheid voor de meenings- afwijkingen wordt aanvaard tegenover de massa, daar de zekerheid bestaat, dat ce steun zal worden verkregen van de republi- keinsche socialisten. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Nieuwe richtsnoeren bij het onderwijs. De rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Frick heeft nieuwe richtsnoeren voor het geschiedenisonderwijs gegeven en die aan de onderwijsautoriteiten van alle landen doen toekomen. Deze richtsnoeren heeft niet alleen de vereeniging van uitgevers van schoolboeken ontvangen, maar zij zullen ook voor de onderwijsautoriteiten een maat staf zijn voor het beoordeelen van nieuwe geschiedenisboeken Tot boeken verschijnen, wat nauwelijks voor Paschen 1935 te ver wachten is, zullen de richtsnoeren dienen als leidraad voor het geschiedenisonderwijs in alle Duitsche scholen De richtsnoeren geven echter geen overzicht over de geheele stof en de wijze van behandeling. Zij wijzen slechts op eenige belangrijke gezichtspunten, waaraan tot nog toe niet voldoende aan dacht is besteed en die daarom in de toe komst beter tot uitdrukking moeten komen. In de eerste plaats wordt de voorgeschiede nis genoemd omdat zij riet alleen het uit gangspunt voor de geschiedkundige ont wikkeling van Duitschland is, maar ook als in het oog springende „nationale weten schap'', als geen tweed? geschikt om de on derschatting van de cultuur van de Ger- maansche voorvaderen tegen te gaan. Door alle eeuwen heen tot aan den tegenwoordi- gen tijd moet terdege de nadruk worden ge legd op de beteekenis van het ras, aangezien daar de persoonlijkheid van het individu zoowel als die vafl het volk uit voortkomt Een ander gezichtspunt is de „völkische gedachte in tegenstelling met de internatio nale, die al meer dan honderd jaar den Duitschen geest verwoest. Nauw verwant met de „völkische" gedachte is de burgerlijke gedachte. Daar heden een derde deel van alle Duitschers buiten de Duitsche grenzen woont, moet de behandeling van de geschie denis zich niet beperken tot het binnen ae grenzen liggende gebied. De gedachte aan het heldendom, en delei- dersgedachte van onzen tijd, die aansluit bij de oudste voorbeelden van het Duitsche ver leden, moeten bij het geschiedenisonderricht uitvoerig behandeld worden. Deze beide toch trekken samen, aldus wordt in de richt snoeren gezegd, in de harten geestdrift op, zonder welke voor het meerendeel der scho lieren de geschiedenis een saaife stof is. Sterker nadruk dan tot nog toe moet worden gelegd op de grootste daad van de Duitsche middeleeuwen, het terugwinnen van het Oost-Elbisch gebied. Hierbij moet er, aan geknoopt aan de verhoudingen voor de volksverhuizing, op gewezen worden dat dit gebied reeds Germaansche grond was toen de Slavische volken nog als arme vis- schers in de Pripet-moerassen huisden. Overigens mag de accentueering van het völkische niet leiden tot een verkeerde be oordeeling van de middeleeuwen, die een tijd van grootsche Duitsche machtsont plooiing waren. Eerst de nieuwere geschiedenis toont de ontwikkeling van den „volkischen" staat. Hier doen zich meer en meer ook internatio nale invloeden gelden. Daartegenover moet de ontwikkeling van het Duitsche nationale bewustzijn worden uitgewerkt. Een hoofdstuk van het geschiedenisonder wijs moeten de laatste tien jaren van onzen tijd vormen; de wereldoorlog met het held haftig worstelen van het Duitsche volk tegen een wereld van vijanden, en het ondermijnen van het weerstandsvermogen door krachten die het vaderland vijandig gezind waren. De vernedering van het Duitsche volk door het verdrag van Versailles en de daaropvol gende ineenstorting van de liberaal marxis tische opvattingen moeten even uitvoerig behandeld worden als het beginnende ontwa ken van den strijd der natie tot het doorbre ken van de nationaal-socialistische vrijheids gedachte. Wegens den weinig beschikbaren tijd voor 't onderwijs op de scholen moet de stof zorg vuldig wordtn opgebouwd. Het jongste ver leden moet tot opwekking van het begrijpen var. den nood en de taak van het heden ook in de volksschool ter dege worden doorge nomen. Huiszoekingen bij vrienden van Scheidemann; vier personen ge arresteerd. Op bevel van de geheime staatspolitie zijn te Kassei huiszoekingen gehouden bij vrien den van Scheidemann, n.1. den voormaligen stedelijken afgevaardigde Christian Wit- trock, professor Sautter en advocaat Zinn. De actie had hoofdzakelijk ten doel vast te stellen of en in hoeverre de genoemden nog betrekkingen onderhielden met Scheidemann. Bij de huiszoekingen werden fotografieën en „Greuelpropagandamateriaal'' gevonden. Bij Zinn kwam men bovendien gedeelten van het vermogen van den vroegeren Reichsban- ner op het scoor. De drie genoemden en de bureauchef van Zinn, Beckmann, zijn gear resteerd. Communistisch koerier gearresteerd. Te Erfurt is de communistische koerier Kischel gearresteerd. In zijn bezit werden verscheidene honderden „afrekeningsbrief jes" en 600 plakzegels gevonden, die be stemd waren voor het illegale voortzetten van de communistische instelling van een Volkshulp tot Begrafenisvoorzorg. Het tot dusver ingestelde onderzoek heeft reeds ge leid tot de arrestatie van een reeks in com- munistischen koerierdienst staande perso nen Uit het in beslag genomen materiaal blijkt duidelijk, dat gepoogd is illegale com munistische kringen samen te vatten. GEEN ONDERHOUD VAN GANDHI MET DEN V1CE-KONING. De vice-koning van Britsch-Indië heeft het verzoek van Gandhi om een onderhoud afge wezen met de motiveering, dat de ongehoor zaamheidscampagne in strijd met de grond wet is en dat de regeering zich in geen ge val kan inlaten met onderhandelingen over de voorwaarden tot staking der campagne Het congres heeft het in zijn macht, den vrede te herstellen door het afbreken van de ^GancUri heeft zich hierna nogmaals tele grafisch tot den vice-koning gewend met het verzoek, een onderhoud te mogen hebben. Verklaring in het Lagerhuis. Naar aanleiding van het afwijzen van Gandhi's verzoek om een onderhoud door den vice-koning verklaarde Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis, dat deze stap de volkomen goedkeuring van de Bntsche regee ring heeft. De handhaving van orde en wet in ïndië wordt met den dag krachtiger en berichten uit de Ina.sche bladen bewijzen, dat in kringen van het congres een sterke strooming bestaat tegen de voortzetting van het ongrondwettige programma. De regee ring heeft slechts één mogelijkheid. Er kan geen sprake zijn, dat een „koopje'' met het congres wordt gesloten, dat zich dan bereid zou verklaren, de normale plichten van orde lijke burgers op zich te nemen Het antwoord van Lord Willingdon luidde: „Indien de omstandigheden anders waren, zou ik U Ïaarne ontvangen, maar het schijnt, dat gij I verzet tegen de staking der ongehoor zaamheidscampagne, tenzij op zekere voor waarden en dat het onderhoud, waarom gij verzoekt, ten doel zou hebben het openen van onderhandelingen met de regeering over deze voorwaarden. Verder schijnt te zijn beslist, dat de ongehoorzaamheidscampagne op den lsten Augustus zal worden hervat, als het congres geen overeenstemming met de regee ring bereikt." HOOG WATER IN BEIEREN. Door den sedert Vrijdagavond bijna on onderbroken gevallen regen zijn de rivieren in Beieren, vooral de Alpen-rivieren, sterk gezwollen. Het hooge water is in den loop \an Maandag nog gestegen. In de streek van Rosenheim (Oooer-Beieren) staan vele vel den en weiden meters hoog onder water. Op vele plaatsen moest het vee uit de stallen worden gered. Veel pluimvee is verdronken De wegen zijn onbegaanbaar geworden. Het opgetaste hooi is door het water wegge sleurd. Aan den wildstand is groote schade toegebracht. In Ober-Allgaeu zijn de beken tot kleine rivieren en de kleine rivieren tot stroomen geworden. Op vele plaatsen is door het dras sig worden van weiden groote schade aange richt. In de bergen is tot op 1800 M. versche sneeuw gevallen. DRIE DUITSCHE STUDENTEN VERDRONKEN? Ter hoogte van Thyssow (Ruegen) heeft een visscher een kleine zeilboot gevonden van de Katholieke Studenten-vereeniging Normannie-Greifswald. Uit het onderzoek bleek, dat Vrijdagavond twee mannelijke en een vrouwelijke student uit Greifswald en uit Lubmin waren uitgevaren met deze boot Van de opvarende ontbreekt ieder spoor, zoodat men vermoedt, dat zij verdronken zijn. REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE IN ATHENE ONTDEKT. Naar wordt medegedeeld is te Athene een revolutionnaire organisatie ontdekt, welke zich ten doel zou hebben gesteld, de Grieksche regeering ten val te bren gen Verscheidene officieren van het leger en van de reserve, waaronder Overste Zervas, zijn gearresteerd. EEN REVOLVERDUEL BIJ MARSEILLE. Een doode. In een dorp nabij Marseille hebben gisteren twee Corsicaansche kooplieden een revolverduel gehouden. De beide bijna 50-jarige mannen hadden gister ochtend twist gekregen over een finan- cieele kwestie en besloten naar Corsi caansche zede het geschil in een duel uit te vechten. Als wapen werd de re volver gekozen. Beide duellisten schoten raak en ieder hunner werd door vier kogels in borst en buik getroffen. Een van hen is korten tijd na het duel aan de gevolgen overleden. EEN WOEDENDE MENIGTE BEDREIGT EEN SCHRIJVER. Uit Palma op het eiland Malloi'ca wordt gemeld, dat de aldaar vertoeven de Amerikaansche schrijver T. Pratt uit New York door zijn houding en door eenige geschriften over de bewoners van Mallorca, welker inhoud klaarblijkelijk op het eiland bekend was geworden, de ontstemming en woede der zich belee digd gevoelende bevolking zoodanig had opgewekt, dat zijn villa Puerta Pulenze door eenigen honderden Mallorcanen werd omringd, die hem dreigden te lynchen. De gouverneur-generaal van het eiland Confescati heeft het huis on der bewaking gesteld en na een bespre king met de bevolkine schijnt de storm zich te hebben geluwd. AMBTENAREN VAN SOWCHOZEN VEROORDEELD. Tien jaar dwangarbeid in afge legen gebieden. Te Odessa is het strafproces tegen zes ambtenaren van een Sowchoz, een staats- landbouwbedrijf, beëindigd. Zalogin, de directeur van de Graantrust van Odessa, en drie andere beschuldigden werden elk tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld „in de af gelegen streken van de U. S. S. R." onder confiscatie van al hun persoonlijke bezittin gen en ontneming van hun burgerrechten voor nog vijf jaar. Het zoogenaamde doodvonnisdecreet, op grond waarvan zij werden berecht onder de beschuldiging van onderschatting van den graanoogst, kent slechts twee straffen, de doodstraf of tien jaar gevangenisstraf. Ten aanzien van de twee andere beschuldigden wijzigde de rechtbank, met de bedoeling de straffen te matigen, de beschuldigingen en veroordeelde hem tot gevangenisstraffen on derscheidenlijk van zes en vier jaar krach tens een andere paragraaf van het Strafwet boek en tot deportatie naar verafgelegen streken van de U. S. S. R. Het misdrijf, waarvoor bovenbedoelde be- Moeilijkheden in de Fransche soc. partij. (Dag. Overzicht). De politieke toestand in Duitsch land. (Buitenland), Geen onderhoud van Gandhi met den vice-koning van Br.-Indië. (Bui tenland), Hoog water in Beieren. Groote op pervlakten staan meters onder het water. (Buitenland). Het ongeluk der Littausche vlie gers. (Luchtvaart). Balbo gaat Woensdag terugvlie gen over de zuidelijke route. (Lucht vaart). Wiley Post te Moskou aangeko men en daarna v^eer vertrokken voor zijn verdere vlucht (Lucht vaart). Te Bergen (Limburg) is een werk plaats van valsche munters ontdekt. (Binnenland). Windhoos boven Soesterberg. (Binnenland). Weer eenige ernstige verkeerson gevallen; dooden en ernstig gewon den. (Stad en omgeving en Binnen land). Alkmaarsche successen op de turnfeesten te Winkel. (Sport en Wedstrijden). Nabeschouwingen over de Wim- bledonsche kampioenschappen. (Sport en Wedstrijden). (Zie eventueel verder laatste berichten.) schuldigden voor den rechter moesten ver schijnen, n.1. van onderschatting van den graanoogst, komt sedert de laatste jaren ge regeld voor. Het schijnt, dat het het laatste jaar grooter vormen heeft aangenomen, of dat de Sowjet-regeering het, in verband met de deplorabele economisch positie des lands, scherper gevoelt en daarom krachtiger op treedt. De leiders der Sowchozen, die zich aan het vergrijp schuldig maken, hebben daarmede de bedoeling te ontkomen aan de uiterst strenge voorschriften van graanaf- levering aan den staat, waardoor voor de be hoeften der Kolchozen zelf te weinig graan rest Hoogstwaarschijnlijk houdt met deze practijk bij de Sowchozen, die zeer nadeelig op de opbrengst aan den staat heeft gewerkt, verband een dezer dagen uitgevaardigd decreet, waarbij den Kolchozen, den coöpe ratieven landbouwbedrijven, wordt gelast, meer op te brengen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. AUTOBUSSEN VERDRINGEN DE STOOMTRAM. Bij de Z. S. M. (Zuider Stoomtram Maat schappij) te Breda heeft zich een reorganisa tie voltrokken. Aan 31 man is ontslag aan gezegd, terwijl misschien nog meer ontsla gen zullen volgen. De tramdiensten op Oos terhout en verder zijn tot zes maal daags te ruggebracht, in verband waarmede het lijn- personeel kon worden ingekrompen. Het lo comotief-personeel is meerendeels aangesteld als chauffeur van de autobussen die de maat schappij nu laat loopen in plaats van de tram. ZIEKENFONDSEN EN ZIEKENHUISVERPLEGINGSFONDSEN Zaterdag j.1. hebben te Zwolle vertegen woordigers van: 1. de Algemeene Raad ter Bevordering van het Ziekenfondswezen, welke wordt ge vormd door het N. V. V., het C. N. V. en de Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen, 2. het Nederlandsch Verbond van Zieken kassen, 3. de Bond van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging in de provincie Groningen, 4. de Federatie van Vereenigngen voor Zie- kenhuisverpleging in de provincie Fries land, 5. de Bond van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging in de provincie Drente, en 6. de Federatie van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging in Nederland verga derd, ter bespreking van de mogelijkheid van afbakening van het werkterrein der zieken fondsen en van dat der ziekenhuisverple- gingsfondsen. Met name is daarbij nagegaan, of de ver deeling der werkzaamheden zóó zou kunnen zijn, dat de ziekenfondsen zich in het alge meen zullen beperken tot de verzorging der huisverpleging, terwijl aan de ziekenhuis- verplegingsfondsen de verzorging der zie- kenhuisverpleging met inbegrip der klini sche hulp ware over te laten, zij bet met in achtneming van bestaande verhoudingen in de grootere steden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1