DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONDER HITLER'S REGIME. Qxujdij&sch Oveczick !Buiten£and jBüwwiand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per Donderdag 20 Juli 1933 135e Jaargang Het eerste manifest van het S. D. P.-bestuur te Praag. - Nieuwe soc.-dem. strijdvormen. het vermogen der s. d. p. Waf vandaag de aandacht trekt,,» 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 169 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. w.t €erste der aangekondigde manifesten Jnhet bestuur der S.D.P. zetel Praag, is ter perse, cm dezer dagen bij de uit- «feter van de Neue Vorwarts te Karlsbad w verschijnen. Aldus schrijft men uit Praag de N R.Crt. en men vervolgt: het mani fest draagt tot titel „Revolutie tegen Hitier; !|V historische taak der Duitsche sociaal-de mocratie" en licht de geestelijke en organisa torische grondslagen der sociaal-democratie tegen Hitier met nieuwe oogmerken en in nieuwe vormen toe. Het verbod der partij, zoo wordt in de in leiding nog eens gezegd, maakt aan alle dis cussie over gelijkschakeling, tijdelijk dulden of medewerken een eind. Het stelsel van den totalen fascistischen staat" kent geen facto ren van den staatswil buiten de heerschende aartij Derhalve heeft een partij met taak en ooel als de sociaal-democratie alleen nog maar recht van bestaan als revolutionnaire partij. Deze partij oefende tot nog toe haar macht uit in den vorm van legale parlemen taire partij. Dit is thans onmogelijk gewor den. Elke poging, deze zuiver parlementairen vorm uit het democratisch stelsel naar het fascistisch systeem over te brengen, zou een erkennen van het laatste beduiden. Wilde men zich tegenover een regime zonder wer kelijk parlement, dat de staatsburgerlijke rechten niet erkent, beperken tot een parle mentaire oppositie, dan zou dit den onder gang tot een systeempartij beteekenen De nieuwe vorm van machtsuiting meet dus re- volutionnair zijn: Een compromis is hier niet mogelijk: het eerste beginsel dezer onver zoenlijke oppositie luidt: met dit regime heb ben wij niets gemeen, noch in denkbeelden, noch in wil, noch in handelwijze. Samen met deze vijanden verklaren wij zelfs niet, dat de hemel blauw is er bestaat eenvoudig geen gemeenzame basis, waarop wij hen zouden kunnen ontmoeten! Deze revolutionnaire ver plichting druischt ook niet tegen den natio- nalen plicht in! Want nationaal gedacht, wordt de hoogste plicht, dit regime ten val te brengen, dat het land en volk in zijn fascis me zal doen ten ondergaan. Het einde van het despotisme kan teweeg gebracht worden door oorzaken van buiten af, dan wel door het groeien van tegen krachten binnen eigen grenzen. De politieke «n zedelijke isoleering, waarin zich Duitsch- and bevindt, kan haar invloed op econo misch gebied niet missen; wordt men zich daarvan goed bewust, dan kunnen de weer standen in het volk toenemen. Het is de plicht der sociaal-democratie van elke objectieve re volutionnaire strooming gebruik te maken, J® &een kans om het regime een stoot toe te ngen, voorbij te laten gaan. o Uitvoerig worden dan de typische trekken an het huidige bewind behandeld. Niet al- ee" det buiten landsch-politiek beleid en het gebruik der belastinginkomsten liggen na de machtigingswet van 23 Maart geheel en al- cn in de hand van Hitier en zijn raadge- v^a' maar 0°k de beslissing over oorlog of v u ^°'êens de constitutie wordt oorlog erklaard en vrede gesloten door een wet. °°r de machtiging zijn echter rijkspresident cn rijksdag van de wetgeving uitgesloten, anneer het regime het op een oorlog wil aten aankomen, staat niets en niemand het n den weg. De nationale autarkie doet de ten voor levensonderhoud reeds thans stij gen, en dreigt het bestaan van 15 millioen ehnschcn op losse schroeven te stellen. De aroeidsdienstplicht valt niet als een ernstige oging t0t werkverschaffing te beschouwen. 1 en hoogste kan op deze wijze gedurende - n beperkten tijd een aantal jonge werkloo- a van de arbeidsmarkt weg en uit de sta lleken genomen worden, ongeveer dat deel at vroeger door het staande leger was ge- onden. Doch ook deze arbeidsdienstplichti- gen brengen kosten mee, en moeten gevoed orden door het sociale productieproces, aartoe zij niets van beteekenis bijdragen, n ondanks alle plechtige beloften, dat de uitsche valuta op peil zal worden gehou- slaat de vrees voor inflatie de breedste massa steeds nauwer om het hart. De oplos- ®g van het vraagstuk kapitalisme en socia- i ®e vacht men thans te vinden met goed kope phrases en demagogie. Met drie mid- cht het re£'me den arbeider voor zien te winnen, 1. „afwachten", beloften voor oekomst, 2 bekladden van vroegere voor- Sn. aantijgingen wegens „corruptie", 3. Pvunitief dilettant-achtig knoeien aan be- kant|erganiSaties' liefst met een anti"i°odsch mollr al0tt5 wordt de vraag gesteld, of er gelijkheid bestaat, politieken en klassen strijd buiten de N.S.D.A.P. en haar organi saties te voeren. Moeten de soc.-dem. van een eigen strijdorganisatie afzien, en ermee vol staan in de N.S.D.A.P. en haar organisatie binnen te dringen, om van binnen af tegen hen te werken? Het lijdt geen twijfel, dat de klassenstrijd zich weldra in de N.S.D.AP. zelf, en in de eerste plaats in de bedrijfsor ganisaties zal afspiegelen. Na de zoogenaam de gelijkschakeling van de vakbonden is de N.S.B.O. geweldig gegroeid; zij bergt reeds thans soc.-dem. en in het vakbondleven ge schoolde arbeiders in zich. Het zal niet lang duren, of door deze organisatie zal een ver bitterde stemming van ontevredenheid, ver ontwaardiging en opstandigheid gaan; dan namelijk, wanneer het duidelijk zal worden, dat het zoogenaamde einde van den klassen strijd de ongebreidelde heerschappij van het regime beteekent. En ook in de midden standsorganisatie der nazipartij zal hetzelfde het geval zijn, wanneer het regime, ter wille van eigen lijfsbehoud, de middenstandersbe- langen met voeten treedt. Men zal alles doen cm de te verwachten opstandigheid te onder drukken, om haar geen georganiseerde uit drukkingsmogelijkheid te bieden. Doch men zal niet kunnen verhinderen, dat er zich cel len vormen, dat de arbeiders onder elkaar spreken; men zal niet in den winkel van elk verbitterd middenstander een schildwacht kunnen nederzetten. Het zal de taak der sociaal-democratie zijn, de arbeiders in deze organisaties niet alleen te laten. Het gevaar moet voorkomen, dat de teleurgestelden teruggaan tot den pri- mitiefs'ten vorm van klassenhaat, waaruit anarchisme en honger-bolsjewisme voortko men, die niet tot politieken wederopbouw, maar tot algeheelen ondergang zouden moeten leiden. Wij moeten deze beweging steunen en influenceeren, haar den weg wij zen, de teleurgestelden het wezen van het regime en hun eigen positie duidelijk en hel der tot bewustzijn brengen. Waar klassen tegenstelling tot uiting komen, waar span ningen ontstaan, die tot conflicten kunnen leiden, daar moeten de sociaal-democraten den teleurgestelden ter zijde staan, en hun den weg wijzen. Stelt de sociaal-democratie zich aldus aan de spits der door Hitier bedrogenen, dan is daarbij een nieuwe organiseering een eerste vereischte. De vorm van een wettelijke parle mentaire partij heeft thans afgedaan. De nieuwe vorm moet aangepast worden aan den nieuwen strijdtoestand; hij dient zoo ge kozen, dat het regime niet gemakkelijk vat op haar heeft. Hij moet buigzamer zijn dan vroeger. Hij moet zoodanig ziin, dat verliezen en storingen zoo snel mogelijk kun nen worden goedgemaakt. Een groote tweeledige taak heeft deze nieuwe strijdvorm te vervullen. Ten eerste die van een onbarmhartige, niets ontziende kritiek, welke de massa geestelijk op den val van het regime voorbereidt. Ten tweede moe ten de krachten geconcentreerd en ingedeela, die, wanneer het uur van het regime is ge slagen, actief tot zijn val kunnen bijdragen. Bij dezen nieuwen strijdvorm moeten de leiders-functies veel sterker dan totdusverre op den voorgrond treden. Initiatief en lei- dersbevelwerk in plaats van discussie, streng ste discipline ten aanzien van alle bevelen: Het bestaan der communistische partij en haar blind vasthouden aan een valscüe leer stelling bemoeilijkt den strijd tegen de despo- tie van Hitier. Zij beduidt een gevaar voor de kansen op succes. Daarom moet het nieu we soc.-dem. front zich met alle beslistheid van de communisten afwenden. In zijn pro gramma moet het de communistische oog merken verwerpen. Dat op de plaats van het fascistisch een bolsjewistisch arbeiderstucht- huis wordt neergezet, kan nooit het doel van den grooten trijd om de vrijheid tegen den fascistischen staat zijn! Het vermogen der soc.-dem. partij in Duitschland. Het bestuur der S.P D. heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin het positie neem ten opzichte van de mededeeling der ge heime staatspolitie te Berlijn, luidens welke aanzienlijke deelen van het vroegere soc- dem. partij vermogen naar het buitenland gebracht, of in het binnenland verstopt zou den zijn, om het op die wijze te vrijwaren voor inbeslagneming door den staat. Had de sociaal-democratie haar vermogen voor de nationaal-socialisten gered, zoo wordt gezegd, dan ware dit met anders ge weest dan gerechtvaardigde noodweer, w mand is verplicht een roover vnjw'lhg j rechtmatig eigendom ter beschikking len. Jammer genoeg, echter het Jen sociaal-democraten niet gelukt dun gen voor de gewelddadige in^'a?" 0Jer. redden, daar hun organisaties en hu nemingen geschoeid waren op de niet zeer buigzame leest, die de rechtsstaat heeft voor geschreven. Bij de inbeslagneming van het vermogen der S. P. D. alleen dus zonder vakbonden, en Reichsbanner zijn den nationaal-socia listen meer dan veertig millioen Mark in handen gevallen. De S. P. D. bezat 160 dag bladen, die in 102 eigen drukkerijen en ge bouwen werden vervaardigd. Deze bedrijven vertegenwoordigen een waarde van om streeks 40 millioen Mark. Bovendien zijn bij de inbeslagneming ook aanzienlijke bedragen in contanten weggenomen: zij beliepen bij twaalf ondernemingen een millioen Mark. Het totaalbedrag is aanzienlijk hooger. Voorzoover men totnogtoe heeft kunnen na gaan, heeft men in de 33 districtsorganisa ties op 300.000 Mark de hand gelegd. Ook hier zullen de eindbedragen veel hooger zijn. Hetzelfde geldt voor de plaatselijke organi saties. In de centrale kas was de oogst echter geringer: op acht rekeningen kon men slechts 2600 Mark in beslag nemen. De veer tien verkiezingscampagnes in 1932, groote bedragen voor de slachtoffers van den nade renden fascistischen storm, jarenlange werk loosheid ook van de offervaardigste aanhan gers, hadden de kassen uitgeput. De moge lijkheid om „millioenen in veiligheid te bren gen" bestond dus eenvoudig niet. De uitnoodiging van de geheime staats politie tot het doen van aangifte van verbor gen sociaal-democratisch vermogen kan dan ook geen ander doel hebben dan 3e waarheid te verdoezelen, dat de nationaal-socialisten zich reeds in het bezit hebben gesteld van eenige tientallen millioenen vreemd eigen dom, omtrent de aanwezigheid en het ge bruik waarvan zij niemand rekenschap af leggen. Naf.-socialisten hebben de voor keur. Bij het te werk stellen van hulpkrachten en arbeiders bij de Duitsche Rijkspost komen in de eerste plaats in aanmerking leden van de N.S.D.A.P. en van de bij haar ingelijfde organisaties. In het bijzonder blijven de vacatures gereserveerd voor de oudere en verdienstelijke werklooze leden, die een lid maatschapskaart met een laag nummer heb ben. Proclamatie der Saarregeering. De Saarregeering heeft de volgende pro' clamatie uitgevaardigd: ■De bevolking van het Saargebied zal door een stemming zijn wil moeten kenbaar ma ken over drie door het Vredesverdrag aan gegeven punten. Deze stemming moet zonder dwang geschieden, waaruit voortvloeit, dat ieder het recht heeft, voor zijn overtuiging op te komen. Het spreekt dus vanzelf, dat iedere politieke actie, welke binnen de gren zen van de wet blijft, gelijkelijk recht van bestaan heeft en onder bescherming van het staatsgezag staat. Er mag dus niet naar on wettige strijdmiddelen worden gegrepen, zooals laster, smaad en vooral bedreiging. Het is bijv. ontoelaatbaar, dat iemand als landverrader wordt gebrandmerkt, omdat hij een of andere politieke overtuiging heeft. De regeeringscommissie als vertegenwoor- dgster van den Volkenbond grijpt noch ten gunste van de eene partij noch ten gunste van de andere partij in den politieken strijd in. Evenzoo moeten de rechters en an dere ambtenaren diezelfde neutraliteit nauw keurig in acht nemen. De regeeringscommis sie is verplicht in te grijpen, als de door het Vredesverdrag gewaarborgde rechten wor den bedreigd en zij is dan ook besloten, in dit opzicht alle noodige maatregelen te tref fen. partij heeft bevoordeeld, zagen de doc- trinairen der revolutie zich door een groot aantal politici omringd. Onder de menigte der congressisten is van alles: fanatici, avonturiers, berekende lieden en eerzuchtigen. Sedert Karl Marx heeft het socialisme getoond dat het een merkwaardige wijze heeft om zich bij de kapitalistische maatschappij aan te pas sen. Het heeft een nieuw type van par lementariër en leider voortgebracht: de proletarische bourgois, die zich geschikt acht om minister te worden. Het bankroet der socialistische weten schap is door de socialisten zelf verkon digd. Reeds lang geleden hebben Bern- stein in Duitschland en G. Sorel in Frankrijk de noodzakelijkheid om iets anders op te bouwen gevoeld en uiteen gezet. De vermeende economische wet ten van Marx, de algemeene concentra tie der ondernemingen, de mogelijke so cialisatie en de tot catastrofen leidende crisis hebben opgehouden, zelfs voor de ■socialisten, algemeene en volstrekt waarheden te schijnen. De Internationale heeft heden niet langer meer de beloften der toekomst. Overal heeft zij zich gebogen voor den wil der menschen of de sancties der ge beurtenissen. Het is zeer teekenend dat het socialisme zelf zich van de redenen van zijn discrediet bewust is: Volgens het „Journal des Débats" heeft het socialisme zijn reden van be staan verloren. Het heeft zelfs een deel van zijn program verloren, met welks toepassing de dictaturen zich hebben be last. Het fascisme en het Hitlerisme waarschuwen de revolutionnaire par tijen dat de politiek geheel andere we gen is ingeslagen, en dat de hervormin gen heden ten dage geschieden in het kader der natie en met behulp van alle nationale krachten. AL TE GEESTDRIFTIG. 2 zwaar gewonden. Te Bordeaux ontstonden gisteren bij de aankomst van de deelnemers aan de Tour de France ernstige incidenten. On geveer een 10.000 personen hadden zich voor het stadion verzameld, en toen de renners in zich kwamen, kende de geestdrift geen grenzen Het politie-cor- don werd onder de voet geloopen en acht agenten en 12 andere personen werden gewond. Twee hunner liepen 'n schedelbreuk op en verkeeren in levens gevaar. BANKROET VAN HET FRANSCHE SOCIALISME. Het heeft zijn bestaansrecht verloren. Naar aanleiding van het zoo juist ge- eindigde socialistische congres te Parijs, waar men eigenlijk niet tot een defini tieve beslissing is gekomen en de groe pen die vóór en tegen deelneming en steun aan een burgerlijke regeering zijn nog even ver van elkaar verwij derd staan, wijst het „Journal des Dé- bats" er op dat het dispuut tusschen le I „beginselvasten" en de „opportunisten- al duurt sedert er congressen zijn. In 1900 werd er te Parijs een socialistisch congres gehouden, welks voornaamste onderwerp de strijd tusschen de „zui veren" en de voorstanders van ministe- rieele deelneming was. De eersten won nen het toen. In 1904 was er te Amster dam een congres, waarin Bebel het van Jaurès won; in 1907 vereenigde zich een congres te Stuttgart, waar het opportu nisme der Fransche socialisten poogde zijn revanche voor te bereiden op de door de Duitschers geleide doctrinai- ren; in 1910 werd te Kopenhagen ver gaderd en een vaag compromis bereikt. Deze gestadigheid in hetzelfde mee- ningsverschil, hetwelke nu nog voort duurt, heeft haar reden van bestaan, meent het „Journal des Débats". Naar- I mate het kiesstelsel de socialistische MIST IN HET KANAAL. Engelsche schoener gezonken. In den dichten mist is in het Kanaal het Duitsche s.s. Mimi Horn, groot 5000 ton, in botsing gekomen met den Engel- schen motorschoener „Elizabeth Drew". De schoener is gezonken. De bemanning is gered en naar Folkestone gebracht. Nog meer ongevallen hadden plaats in het Kanaal, waarover sedert Dinsdag avond een zware mist ligt. Een plezier vaartuig liep met 90 personen aan boord in het kanaal van Bristol aan den grond. Bijna alle passagiersschepen kon den slechts op halve kracht varen en bereikten hun bestemming met aan zienlijke vertraging. GANDHI HEEFT RUZIE met den voorzitter van het Al- Indisch congres. Tusschen Gandhi en den door hem benoemden dictator van het al-Indisch congres Aney is een ernstig meenings- verschil gerezen. Aney weigerde een verklaring van Gandhi, waarin de mas sa van het Indische volk in zekeren zin wordt opgewekt het leidelijk verzet op te geven, te publiceeren. Beide mannen zijn in verschillende richting uit Poona vertrokken. Aney heeft zich naar Nag- pur begeven en Gandhi naar Anedabad. EEN SPAANSCHE DOODENLIJST. 102 dooden, 104 gewonden door aanslagen. Een te Madrid gepubliceerde statistiek constateert, dat in de eerste 6 maan len van 1933 in Spanje 102 personen door aanslagen zijn gedood en 104 gewond. De S. D. P. en de regeering-Hitier. (Dag. Overzicht). In het Kanaal is een Engelsche schoener gezonken; de bemanning werd gered. (Buitenland). Bij den brand bij Kenitra (Marok ko) is het aantal dooden tot 40 ge stegen. (Buitenland). In een dorp op Sicilië zijn zes per» sonen door vergiftiging gestorven, terwijl 4 anderen op sterven liggen. (Buitenland). Wiley Post maakt een noodlan ding in Siberië. (Luchtvaart). De begrafenis der Littausche we reldvliegers. (Luchtvaart). Balbo te New York (Luchtvaart). aangekomen. Belangrijke diefstal op klaarlich ten dag te Alkmaar; een bedrag van bijna 3000 gestolen; de dief gear resteerd. (Stad en omgeving). Ernstig verkeersongeval te Sit- tard; een zwaar en zes licht gewon den. (Binnenland). Bij een botsing tusschen een luxe auto en een autobus nabij Arnhem eenige meisjes licht gewond. (Bin nenland). (Zie eventueel verder laatste berichten.) afgebrand. De brandweer uit tal van Tiroolsche dorpen stond machteloos tegen het vuur, dat gisteren nog steeds niet gedoofd was. Zij kreeg zelfs niet de kans, het vuur ook maar ergens aan te tasten. Niets kon worden gered; alle coulissen en de geheele garderobe verbranden. Het théater was slechts voor een klein bedrag verzekerd, zoodat do schade zeer hoog is. Er bestaah vermoedens, dat de brand door brandstichting is veroorzaakt. PASSIESPEL-THEATER AFGEBRAND. Is brandstichting de oorzaak? In den afgeloopen nacht ^s het be roemde passiespeldorp Erl in Tirol nabij de Beiersche grens door een groote ramp getroffen. Tegen 2 uur vannacht brak in het passiespel-theater een brand uit, die zich spoedig uitbreidde tot de reusach tige theaterzaal en de bijna geheel uit hout opgetrokken bijgebouwen. In enkele uren was het geheele complex MASSA VERGIFTIGING OP SICILIË. Zes dooden. Een nog onopgehelderd geval van massavergiftiging heeft plaats gehad in het dorp SciaZrra bij Messina, waar een boer met zijn drie dochters en twee boerinnen gelijktijdig aan vergiftiging zijn gestorven, terwijl de vrouw van den boer en drie andere dochters op sterven liggen. De justitie heeft zich onmiddel lijk. derwaarts begeven en de arrestatie van vier verdachten gelast. DE BRAND BIJ KENITRA. Aantal dooden tot 40 gestegen. De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt, dat het aantal doo den bij den grooten brand in Marokko tot 40 is gestegen. SPOORWEGONGEVAL OP SYLT. Op het eiland Sylt (Duitschland) is een personentrein ontspoord. Daar de trein langzaam reed, werden slechts eenige passagiers licht gewond. LICHTE AARDSCHOK. 5 Te Oporto werd de bevolking gisteren opgeschrikt door een vrij krachtige aardbeving. Angstig vluchtte men uit de huizen. De materieele schade bleek ach teraf vrij gering, terwijl persoonlijke ongelukken niet voor kwamen. GELDKISTJE MET 2000 ONTVREEMD. Een 59-jarige vrouw heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat te haren huize aan de Admiralengracht, waarschijn lijk door insluiping een geldkistje is ont vreemd, dat behalve enkele brieven, twe« bankbiljetten van 1000 bevatte. AUTOBUS IN BRAND. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen is op den Coolsingel te Rot terdam, vóór het gebouw van de Amsterdam- sche Bank, een autobus met kinderen, die zich juist in beweging had gezet, in brand geraakt. Enkele kinderen wisten het voertuig aan de voorzijde te verlaten, anderen brach ten zich door de nooddeur in den achter wand in veiligheid. Met behulp van een chauffeur van een autobus van de Rotter- damsche Tramwegmij., die ook kinderen ver voerde, is het vuur eebluscht.v

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1